Sva mesta · Severnobanatski region
Ada
Ada: iznad proseka svih mesta po demografiji (60) i školama i vrtićima (63), ispod proseka po zdravstvu (24) i pristupu (69). Stanovništvo od popisa 2022: −3,0%, prosek regiona −3,2%.
12.892 stanovnika93.910 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 77. i 121. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika12.892 2025.▼ 3,0% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1971.
- 22.611
- Najmanje, 2025.
- 12.892
- Broj stanovnika
- 12.892
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 116. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 12.892 2024. 13.049 2023. 13.187 2022. 13.293 2011. 16.991 2002. 18.994 1991. 21.506 1981. 22.408 1971. 22.611 1961. 22.234 1953. 21.676 1948. 22.235 Neto plata93.910 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 24,0% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 87.051 RSD
- Najmanje, 2018.
- 42.782 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 93.910 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 99. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 87.051 93.603 2024. 78.043 83.346 2023. 68.863 72.735 2022. 60.460 63.533 2021. 53.849 56.572 2020. 49.421 52.069 2019. 47.462 47.718 2018. 42.782 43.470 Zaposlenih3.888 2026.▼ 7,4% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2016.
- 4.316
- Najmanje, 2026.
- 3.888
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 110. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 3.888 2025. 4.022 2024. 4.146 2023. 4.180 2022. 4.191 2021. 4.199 2020. 4.221 2019. 4.265 2018. 4.278 2017. 4.258 2016. 4.316 Korisnici penzija3.560 2026.▼ 2,9% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 3.836
- Najmanje, 2025.
- 3.554
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 41. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 3.560 2025. 3.554 2024. 3.555 2023. 3.588 2022. 3.594 2021. 3.667 2020. 3.743 2019. 3.775 2018. 3.836 Odseljeni200 2025.▼ 17,0% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 241
- Najmanje, 2024.
- 178
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 27. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 200 2024. 178 2023. 229 2022. 241 Doseljeni213 2025.▼ 10,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 259
- Najmanje, 2024.
- 191
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 27. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 213 2024. 191 2023. 259 2022. 237
Još trendova (9)
Noćenja turista9.578 2025.▼ 44,1% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2019.
- 17.120
- Najmanje, 2014.
- 1.588
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 63. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 9.578 2024. 11.225 2023. 10.839 2022. 7.104 2021. 2.363 2020. 2.878 2019. 17.120 2018. 7.548 2017. 2.582 2016. 4.024 2015. 2.114 2014. 1.588 2013. 1.730 2012. 1.886 2011. 1.883 2010. 1.808 Mala matura481 2026.▲ 3,9% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 481
- Najmanje, 2023.
- 463
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 79. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 481 481 2025. 463 479 2024. 472 483 2023. 463 483 Saobraćajne nezgode42 2025.▲ 23,5% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2022.
- 49
- Najmanje, 2023.
- 23
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 49. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 42 2024. 47 2023. 23 2022. 49 2021. 35 2020. 34 2019. 34 2018. 35 2017. 31 2016. 37 Noćno svetlo, sa satelita120. od 161 po stanovniku 2025.▲ 40,8% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2012.
- 1.236
- Najmanje, 2019.
- 710
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 120. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.004 2024. 913 2023. 939 2022. 868 2021. 784 2020. 713 2019. 710 2018. 762 2017. 777 2016. 1.079 2015. 1.192 2014. 1.227 2013. 1.200 2012. 1.236 Prosečna penzija51.019 RSD 2026.▲ 36,5% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 51.019 RSD
- Najmanje, 2019.
- 24.029 RSD
- Prosečna penzija
- 51.019 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 65. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 51.019 50.307 2025. 51.001 50.246 2024. 45.755 44.693 2023. 35.903 35.047 2022. 30.499 29.593 2021. 26.582 25.699 2020. 25.236 24.231 2019. 24.029 22.945 2018. 24.048 22.892 Divlje deponije, prijavljene1 2024.→ 0,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 1
- Najmanje, 2018.
- 1
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 149. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 1 2023. 1 2022. 1 2021. 1 2020. 1 2019. 1 2018. 1 Životni vek73,3 god. 2025.▲ 1,8% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 69,4 77,1 2024. 69,6 75,6 2023. 69,1 74,9 Brakovi59 2025.▼ 4,8% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 91
- Najmanje, 2023.
- 52
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 86. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 59 2024. 56 2023. 52 2022. 62 2021. 71 2020. 62 2019. 78 2018. 82 2017. 87 2016. 86 2015. 91 2014. 78 2013. 87 2012. 79 2011. 86 2010. 74 Stanovi po dozvolama30 2025.▲ 650,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2025.
- 30
- Najmanje, 2015.
- 0
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 132. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 30 2024. 2 2023. 8 2022. 3 2021. 2 2020. 4 2019. 2 2018. 1 2017. 1 2016. 2 2015. 0 2014. 4 2013. 2 2012. 7 2011. 4 2010. 4 2009. 8 2008. 10 2007. 3
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 93.910 RSD | 97.284 | 96.554 | 5. od 6 | 99. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 490 | 496 | 521 | 3. od 6 | 114. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 27,3 | 45,1 | 55,9 | 1. od 6 | 34. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,0 % | -3,2 | -2,6 | 3. od 6 | 94. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,5 % | 14,0 | 13,5 | 5. od 6 | 81. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 13,6 % | 13,8 | 13,9 | 3. od 6 | 83. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 481 | 464 | 480 | 1. od 6 | 79. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 11,6 | 22,7 | 17,1 | 5. od 6 | 136. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 876 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 120 Mb/s | 187 | 156 | 6. od 6 | 110. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 39,2 µg/m³ | 30,2 | 33,4 | 6. od 6 | 128. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 16,2 | 14,7 | 17,6 | 4. od 6 | 65. od 161 |
Slična mesta: Kanjiža, Bačka Topola, Senta, Bač, Bela Crkva. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 27,3 | 64,4 |
| Do sedišta regiona | 44 min | 65 min |
| Obuhvat vrtićem | 59 % | 52 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 1,4 | -0,4 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 490 | 460 |
| Sa višom ili visokom školom | 13,6 % | 13,2 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 65,2 % | 100,0 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 39,2 µg/m³ | 29,4 µg/m³ |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 28,4 % | 50,5 % |
| Mobilna mreža | 120 Mb/s | 167 Mb/s |
| Domaćinstva na vodovodu | 81,9 % | 93,3 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 23,3 % | 22,0 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 16,2 | 15,1 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 11,6 | 19,9 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 0,0 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,3 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 6,2 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,1 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 10.793 punoletnih po RZS proceni | 8.071 glasalo 2026. | 75 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 10.793 punoletnih po RZS proceni | 14.224 na biračkom spisku | 132 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 117 očekivanih osmaka po RZS proceni | 111 stvarno na maloj maturi | 95 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 7.913 stanova | 5.805 nastanjeno | 73% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 12.892 stanovnika | 77,9 zračenja na 1.000 stanovnika | 120. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 14.610
- Novi punoletni
- +341
- Umrli
- −735
- Ostatak
- +8
- Spisak 2026.
- 14.224
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 69,4 god.
- Životni vek, žene
- 77,1 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 107,0
- Tumori na 10.000
- 37,0
- Bolesti disanja na 10.000
- 17,6
- Povrede i trovanja na 10.000
- 7,5
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 1,4
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,3
- Razvodi na 100 brakova
- 71,3
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 0,7
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 26,1
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,30
- Matematika, skor
- 467
- Maternji jezik, skor
- 511
- Ocena prema testu*
- 0,25
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 26,1
- Učenika po nastavniku
- 7,6
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 12.892
- Promena od 2022.
- -3,0%
- Dece do 14
- 13,5%
- Starijih od 65
- 25,4%
Na popisu 2011. bilo je 16.991, a 2022. 13.293 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 97
- Umrli 2025.
- 261
- Prirodni priraštaj
- -164 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 97 | 261 | -164 |
| 2024. | 83 | 257 | -174 |
| 2023. | 102 | 248 | -146 |
| 2022. | 116 | 309 | -193 |
| 2021. | 127 | 358 | -231 |
| 2020. | 117 | 262 | -145 |
| 2019. | 141 | 280 | -139 |
| 2018. | 130 | 292 | -162 |
| 2017. | 145 | 288 | -143 |
| 2016. | 122 | 286 | -164 |
| 2015. | 125 | 291 | -166 |
| 2014. | 150 | 268 | -118 |
| 2013. | 121 | 284 | -163 |
| 2012. | 138 | 273 | -135 |
| 2011. | 125 | 280 | -155 |
| 2010. | 134 | 314 | -180 |
| 2009. | 133 | 329 | -196 |
| 2008. | 155 | 292 | -137 |
| 2007. | 144 | 273 | -129 |
| 2006. | 159 | 359 | -200 |
| 2005. | 156 | 318 | -162 |
| 2004. | 184 | 311 | -127 |
| 2003. | 166 | 328 | -162 |
| 2002. | 187 | 295 | -108 |
| 2001. | 196 | 294 | -98 |
| 2000. | 177 | 361 | -184 |
| 1999. | 180 | 345 | -165 |
| 1998. | 192 | 345 | -153 |
| 1997. | 214 | 339 | -125 |
| 1996. | 196 | 391 | -195 |
| 1995. | 220 | 361 | -141 |
| 1994. | 237 | 347 | -110 |
| 1993. | 188 | 315 | -127 |
| 1992. | 215 | 369 | -154 |
| 1991. | 219 | 323 | -104 |
| 1990. | 258 | 343 | -85 |
| 1989. | 254 | 355 | -101 |
| 1988. | 243 | 349 | -106 |
| 1987. | 251 | 318 | -67 |
| 1986. | 250 | 362 | -112 |
| 1985. | 302 | 306 | -4 |
| 1984. | 280 | 367 | -87 |
| 1983. | 259 | 361 | -102 |
| 1982. | 295 | 338 | -43 |
| 1981. | 260 | 326 | -66 |
| 1980. | 301 | 296 | 5 |
| 1979. | 272 | 315 | -43 |
| 1978. | 346 | 286 | 60 |
| 1977. | 297 | 267 | 30 |
| 1976. | 261 | 298 | -37 |
| 1975. | 307 | 305 | 2 |
| 1974. | 308 | 302 | 6 |
| 1973. | 325 | 266 | 59 |
| 1972. | 312 | 281 | 31 |
| 1971. | 304 | 284 | 20 |
| 1970. | 240 | 247 | -7 |
| 1969. | 309 | 264 | 45 |
| 1968. | 273 | 246 | 27 |
| 1967. | 284 | 222 | 62 |
| 1966. | 327 | 213 | 114 |
| 1965. | 348 | 229 | 119 |
| 1964. | 324 | 228 | 96 |
| 1963. | 308 | 259 | 49 |
| 1962. | 341 | 229 | 112 |
| 1961. | 345 | 231 | 114 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (5), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Ada | 10.800 | 12.347 | 12.078 | 9.564 | 7.423 |
| Mol | 8.275 | 8.128 | 7.522 | 6.009 | 4.858 |
| Utrine | 1.690 | 1.233 | 1.143 | 906 | 691 |
| Obornjača | 1.395 | 697 | 458 | 326 | 215 |
| Sterijino | 75 | 206 | 305 | 186 | 106 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,1% veća od popisa, a 5,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 40,8, žene 44,3
- Muškarci
- 48,4% 8.237
- Žene
- 51,6% 8.780
- Žena na 100 muškaraca
- 106,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 369 | 321 |
| 5–9 | 403 | 394 |
| 10–14 | 434 | 429 |
| 15–19 | 500 | 469 |
| 20–24 | 529 | 508 |
| 25–29 | 561 | 536 |
| 30–34 | 613 | 510 |
| 35–39 | 580 | 532 |
| 40–44 | 525 | 541 |
| 45–49 | 593 | 622 |
| 50–54 | 634 | 668 |
| 55–59 | 702 | 702 |
| 60–64 | 578 | 693 |
| 65–69 | 485 | 607 |
| 70–74 | 330 | 451 |
| 75–79 | 212 | 419 |
| 80–84 | 132 | 268 |
| 85+ | 57 | 110 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,1% veća od popisa, a 5,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 40,9, žene 44,7
- Muškarci
- 48,4% 8.167
- Žene
- 51,6% 8.710
- Žena na 100 muškaraca
- 106,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 365 | 308 |
| 5–9 | 391 | 382 |
| 10–14 | 432 | 414 |
| 15–19 | 494 | 472 |
| 20–24 | 520 | 498 |
| 25–29 | 558 | 525 |
| 30–34 | 611 | 516 |
| 35–39 | 574 | 522 |
| 40–44 | 528 | 532 |
| 45–49 | 563 | 599 |
| 50–54 | 635 | 667 |
| 55–59 | 676 | 701 |
| 60–64 | 589 | 697 |
| 65–69 | 495 | 594 |
| 70–74 | 337 | 467 |
| 75–79 | 205 | 409 |
| 80–84 | 140 | 278 |
| 85+ | 54 | 129 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,1% veća od popisa, a 5,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,1, žene 44,9
- Muškarci
- 48,3% 8.081
- Žene
- 51,7% 8.633
- Žena na 100 muškaraca
- 106,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 349 | 311 |
| 5–9 | 403 | 356 |
| 10–14 | 415 | 403 |
| 15–19 | 477 | 482 |
| 20–24 | 517 | 487 |
| 25–29 | 550 | 506 |
| 30–34 | 592 | 522 |
| 35–39 | 590 | 517 |
| 40–44 | 534 | 533 |
| 45–49 | 543 | 575 |
| 50–54 | 625 | 667 |
| 55–59 | 652 | 687 |
| 60–64 | 609 | 691 |
| 65–69 | 470 | 582 |
| 70–74 | 355 | 498 |
| 75–79 | 200 | 383 |
| 80–84 | 138 | 294 |
| 85+ | 62 | 139 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,1% veća od popisa, a 5,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 41,3, žene 45,0
- Muškarci
- 48,3% 8.000
- Žene
- 51,7% 8.555
- Žena na 100 muškaraca
- 106,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 337 | 320 |
| 5–9 | 401 | 342 |
| 10–14 | 412 | 396 |
| 15–19 | 461 | 470 |
| 20–24 | 516 | 478 |
| 25–29 | 532 | 498 |
| 30–34 | 573 | 521 |
| 35–39 | 605 | 511 |
| 40–44 | 547 | 531 |
| 45–49 | 532 | 564 |
| 50–54 | 596 | 650 |
| 55–59 | 631 | 670 |
| 60–64 | 623 | 691 |
| 65–69 | 456 | 586 |
| 70–74 | 372 | 519 |
| 75–79 | 199 | 361 |
| 80–84 | 133 | 298 |
| 85+ | 74 | 149 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,1% veća od popisa, a 5,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 41,5, žene 45,2
- Muškarci
- 48,3% 7.926
- Žene
- 51,7% 8.474
- Žena na 100 muškaraca
- 106,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 339 | 323 |
| 5–9 | 380 | 334 |
| 10–14 | 423 | 393 |
| 15–19 | 436 | 445 |
| 20–24 | 507 | 469 |
| 25–29 | 521 | 490 |
| 30–34 | 565 | 529 |
| 35–39 | 603 | 510 |
| 40–44 | 568 | 529 |
| 45–49 | 514 | 555 |
| 50–54 | 581 | 626 |
| 55–59 | 599 | 658 |
| 60–64 | 631 | 673 |
| 65–69 | 470 | 614 |
| 70–74 | 380 | 532 |
| 75–79 | 203 | 350 |
| 80–84 | 130 | 280 |
| 85+ | 76 | 164 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,1% veća od popisa, a 5,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 41,6, žene 45,3
- Muškarci
- 48,4% 7.852
- Žene
- 51,6% 8.385
- Žena na 100 muškaraca
- 106,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 340 | 323 |
| 5–9 | 375 | 314 |
| 10–14 | 404 | 397 |
| 15–19 | 429 | 425 |
| 20–24 | 500 | 459 |
| 25–29 | 511 | 483 |
| 30–34 | 557 | 531 |
| 35–39 | 604 | 514 |
| 40–44 | 577 | 523 |
| 45–49 | 507 | 538 |
| 50–54 | 564 | 609 |
| 55–59 | 575 | 644 |
| 60–64 | 629 | 663 |
| 65–69 | 482 | 636 |
| 70–74 | 390 | 531 |
| 75–79 | 207 | 358 |
| 80–84 | 127 | 261 |
| 85+ | 74 | 176 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,1% veća od popisa, a 5,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 41,6, žene 45,5
- Muškarci
- 48,4% 7.791
- Žene
- 51,6% 8.302
- Žena na 100 muškaraca
- 106,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 340 | 326 |
| 5–9 | 372 | 305 |
| 10–14 | 395 | 386 |
| 15–19 | 427 | 411 |
| 20–24 | 489 | 458 |
| 25–29 | 509 | 479 |
| 30–34 | 548 | 514 |
| 35–39 | 603 | 521 |
| 40–44 | 571 | 512 |
| 45–49 | 511 | 527 |
| 50–54 | 542 | 592 |
| 55–59 | 583 | 639 |
| 60–64 | 600 | 659 |
| 65–69 | 496 | 639 |
| 70–74 | 388 | 516 |
| 75–79 | 223 | 379 |
| 80–84 | 112 | 259 |
| 85+ | 82 | 180 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,1% veća od popisa, a 5,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 41,7, žene 45,7
- Muškarci
- 48,5% 7.735
- Žene
- 51,5% 8.208
- Žena na 100 muškaraca
- 106,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 349 | 315 |
| 5–9 | 359 | 309 |
| 10–14 | 411 | 355 |
| 15–19 | 410 | 405 |
| 20–24 | 476 | 465 |
| 25–29 | 511 | 474 |
| 30–34 | 537 | 494 |
| 35–39 | 588 | 523 |
| 40–44 | 588 | 511 |
| 45–49 | 514 | 524 |
| 50–54 | 529 | 567 |
| 55–59 | 580 | 639 |
| 60–64 | 577 | 646 |
| 65–69 | 511 | 634 |
| 70–74 | 361 | 498 |
| 75–79 | 246 | 407 |
| 80–84 | 101 | 253 |
| 85+ | 87 | 189 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,1% veća od popisa, a 5,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 41,7, žene 45,9
- Muškarci
- 48,6% 7.671
- Žene
- 51,4% 8.108
- Žena na 100 muškaraca
- 105,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 360 | 303 |
| 5–9 | 345 | 314 |
| 10–14 | 412 | 335 |
| 15–19 | 409 | 399 |
| 20–24 | 464 | 455 |
| 25–29 | 509 | 458 |
| 30–34 | 523 | 491 |
| 35–39 | 575 | 520 |
| 40–44 | 600 | 508 |
| 45–49 | 528 | 523 |
| 50–54 | 514 | 553 |
| 55–59 | 557 | 630 |
| 60–64 | 561 | 625 |
| 65–69 | 519 | 633 |
| 70–74 | 359 | 503 |
| 75–79 | 252 | 418 |
| 80–84 | 104 | 242 |
| 85+ | 80 | 198 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,1% veća od popisa, a 5,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 41,8, žene 46,1
- Muškarci
- 48,6% 7.595
- Žene
- 51,4% 8.022
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 356 | 302 |
| 5–9 | 344 | 316 |
| 10–14 | 394 | 324 |
| 15–19 | 420 | 394 |
| 20–24 | 440 | 434 |
| 25–29 | 505 | 446 |
| 30–34 | 515 | 484 |
| 35–39 | 563 | 527 |
| 40–44 | 596 | 507 |
| 45–49 | 556 | 517 |
| 50–54 | 487 | 544 |
| 55–59 | 543 | 611 |
| 60–64 | 529 | 611 |
| 65–69 | 522 | 617 |
| 70–74 | 381 | 534 |
| 75–79 | 253 | 412 |
| 80–84 | 109 | 235 |
| 85+ | 82 | 207 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 16,1% veća od popisa, a 5,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 41,9, žene 46,1
- Muškarci
- 48,6% 7.507
- Žene
- 51,4% 7.930
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 353 | 310 |
| 5–9 | 344 | 314 |
| 10–14 | 383 | 307 |
| 15–19 | 407 | 392 |
| 20–24 | 432 | 422 |
| 25–29 | 501 | 439 |
| 30–34 | 512 | 480 |
| 35–39 | 553 | 525 |
| 40–44 | 595 | 514 |
| 45–49 | 570 | 509 |
| 50–54 | 477 | 522 |
| 55–59 | 524 | 592 |
| 60–64 | 502 | 603 |
| 65–69 | 520 | 605 |
| 70–74 | 378 | 551 |
| 75–79 | 257 | 403 |
| 80–84 | 113 | 235 |
| 85+ | 86 | 207 |
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 43,3, žene 47,5
- Muškarci
- 48,4% 6.429
- Žene
- 51,6% 6.864
- Žena na 100 muškaraca
- 106,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 309 | 295 |
| 5–9 | 329 | 287 |
| 10–14 | 330 | 265 |
| 15–19 | 306 | 299 |
| 20–24 | 328 | 309 |
| 25–29 | 355 | 318 |
| 30–34 | 369 | 348 |
| 35–39 | 423 | 396 |
| 40–44 | 478 | 430 |
| 45–49 | 453 | 418 |
| 50–54 | 420 | 449 |
| 55–59 | 499 | 519 |
| 60–64 | 502 | 592 |
| 65–69 | 506 | 632 |
| 70–74 | 403 | 520 |
| 75–79 | 245 | 378 |
| 80–84 | 116 | 248 |
| 85+ | 58 | 161 |
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 43,4, žene 47,5
- Muškarci
- 48,4% 6.386
- Žene
- 51,6% 6.801
- Žena na 100 muškaraca
- 106,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 295 | 299 |
| 5–9 | 337 | 276 |
| 10–14 | 312 | 267 |
| 15–19 | 322 | 289 |
| 20–24 | 327 | 313 |
| 25–29 | 356 | 325 |
| 30–34 | 363 | 341 |
| 35–39 | 423 | 382 |
| 40–44 | 464 | 428 |
| 45–49 | 459 | 417 |
| 50–54 | 420 | 444 |
| 55–59 | 474 | 508 |
| 60–64 | 503 | 587 |
| 65–69 | 491 | 605 |
| 70–74 | 416 | 542 |
| 75–79 | 236 | 374 |
| 80–84 | 132 | 246 |
| 85+ | 56 | 158 |
- Prosečna starost
- 45,7 muškarci 43,6, žene 47,6
- Muškarci
- 48,4% 6.318
- Žene
- 51,6% 6.731
- Žena na 100 muškaraca
- 106,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 271 | 289 |
| 5–9 | 348 | 274 |
| 10–14 | 304 | 271 |
| 15–19 | 325 | 277 |
| 20–24 | 338 | 316 |
| 25–29 | 340 | 322 |
| 30–34 | 372 | 331 |
| 35–39 | 404 | 382 |
| 40–44 | 451 | 423 |
| 45–49 | 462 | 410 |
| 50–54 | 422 | 438 |
| 55–59 | 447 | 503 |
| 60–64 | 489 | 568 |
| 65–69 | 479 | 585 |
| 70–74 | 432 | 553 |
| 75–79 | 239 | 386 |
| 80–84 | 137 | 253 |
| 85+ | 58 | 150 |
- Prosečna starost
- 45,8 muškarci 43,7, žene 47,7
- Muškarci
- 48,3% 6.230
- Žene
- 51,7% 6.662
- Žena na 100 muškaraca
- 106,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 258 | 270 |
| 5–9 | 344 | 283 |
| 10–14 | 312 | 274 |
| 15–19 | 318 | 278 |
| 20–24 | 346 | 311 |
| 25–29 | 318 | 319 |
| 30–34 | 378 | 307 |
| 35–39 | 380 | 383 |
| 40–44 | 440 | 421 |
| 45–49 | 460 | 417 |
| 50–54 | 436 | 430 |
| 55–59 | 411 | 488 |
| 60–64 | 478 | 551 |
| 65–69 | 454 | 567 |
| 70–74 | 436 | 549 |
| 75–79 | 260 | 410 |
| 80–84 | 136 | 256 |
| 85+ | 65 | 148 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Mađari | 72,7% | 75,0% | 9.666 | |
| Srbi | 18,3% | 17,4% | 2.429 | |
| Romi | 1,7% | 1,9% | 227 | |
| Nisu se izjasnili | 2,8% | 2,3% | 377 | |
| Nepoznato | 2,9% | 1,5% | 389 |
Grupe ispod 1% (19)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,37% | 0,4% | 49 |
| Ostali | 0,21% | 0,1% | 28 |
| Slovaci | 0,19% | 0,1% | 25 |
| Hrvati | 0,19% | 0,3% | 25 |
| Regionalna pripadnost | 0,19% | 0,5% | 25 |
| Albanci | 0,07% | 0,1% | 9 |
| Muslimani | 0,05% | 0,1% | 7 |
| Crnogorci | 0,05% | 0,0% | 7 |
| Bunjevci | 0,05% | 0,0% | 6 |
| Nemci | 0,05% | 0,1% | 6 |
| Goranci | 0,03% | 0,0% | 4 |
| Makedonci | 0,03% | 0,0% | 4 |
| Rusini | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Rumuni | 0,02% | 0,1% | 2 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Rusi | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Katolička | 72,2% | 75,1% | 9.603 | |
| Pravoslavna | 19,4% | 18,8% | 2.581 | |
| Nisu se izjasnili | 3,4% | 2,9% | 451 | |
| Nepoznato | 3,3% | 1,9% | 443 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Protestantska | 0,57% | 0,5% | 76 |
| Nisu vernici | 0,55% | 0,4% | 73 |
| Islamska | 0,29% | 0,2% | 38 |
| Ostale hrišćanske | 0,14% | 0,2% | 18 |
| Istočnjačke | 0,05% | 0,0% | 7 |
| Ostale | 0,02% | 0,0% | 2 |
| Agnostici | 0,01% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 115.751 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 93.910 RSD
- Stanovanje mesečno
- 20.641 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,45 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 7.913
- Prazni i napušteni
- 23,3%
- Pod zakupom
- 3,7%
- Zgrade starije od 1971.
- 51%
- Viša ili visoka škola
- 13,6%
- Bez srednje škole
- 35,4%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 93.910 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 299
- Aktivnih firmi
- 148 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 352 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 78.342 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 12.518 RSD, 16,0% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 15
- Stanovnika po lekaru
- 859
- Zubara
- 3
- Farmaceuta
- 1
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 481 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 2
- Dece u vrtiću
- 457 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 59% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 4.774 | 35,9% | 5.426 | 31,9% |
| Penzioneri | 3.441 | 25,9% | 4.002 | 23,6% |
| Deca do 15 godina | 1.815 | 13,7% | 2.335 | 13,7% |
| Učenici i studenti | 658 | 4,9% | 1.117 | 6,6% |
| Nezaposleni | 629 | 4,7% | 1.344 | 7,9% |
| Domaćinstvo i ostali | 1.976 | 14,9% | 2.767 | 16,3% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 11,6%. Godišnje, PIO fond: 3.560 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 51.019 RSD, 92 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 81,9%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 28,4%
- Prečišćene otpadne vode
- 31,7%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 65,2%
- Divlje deponije, prijavljene
- 1
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 120 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 315
- Fiksni, preuzimanje
- 62 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, iz merenja PM10
- 39,2 2022.
- PM10 zimi, izmereno
- 47,2 2022.
- Dana PM10 preko 50
- 70
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 1
Procena Stanica SEPA ovde meri PM10, a ne PM2.5: Ada petlja. PM2.5 je PM10 pomnožen sa 0,83, odnosom iz mesta koja mere oba zagađivača. Tipična greška je 8,4 bodova ocene. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 20
- Sa poginulima 2025.
- 2
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 16,2 13.583 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 34 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 22 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 38
- Za imovinu
- 11
- Za život i telo
- 1
- U saobraćaju
- 3
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 44 min 109. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 85 min 104. od 161
- Do Beograda*
- 138 min 99. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 44 min 133. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.