Stanje Srbije

Sva mesta · Šumadijski region

Aranđelovac

Aranđelovac: iznad proseka svih mesta po školama i vrtićima (78) i demografiji (68). Stanovništvo od popisa 2022: −1,6%, prosek regiona −2,2%.

40.640 stanovnika100.809 RSD neto plata

Ukupna ocena

Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 10. i 62. mesta.

Kako računamo
65od 100
Rang u Srbiji≈ 22.od 161
1. (najbolje)161.
Verovatno između 10. i 62. mesta.
Uporedi sa sličnim mestimaPrikaži na mapi i listi

Profil mesta

Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.

Demografija

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
iznad proseka-1,6% od popisa 2022, neto doseljeni 0,7 na 1.000
68
Posao i plata

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
oko proseka100.809 RSD, 568 zaposlenih na 1.000 radno sposobnih, 11,0 firmi na 1.000
48
Priuštivost

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.

Kako računamo
oko prosekakorpa i stanovanje koštaju 1,40 prosečne plate, stan: procena
56
Zdravstvo

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.

Kako računamo
iznad proseka33,2 zdravstvenih radnika na 10.000, životni vek 76,0
66
Škole i vrtići

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.

Kako računamo
iznad prosekamala matura 527, vrtić 58%, fakultet u mestu
78
Pristup

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.

Kako računamo
oko proseka65 min do velikog centra, mreža 179 Mb/s
82
Vazduh

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.

Kako računamo
iznad prosekaPM2.5 zimi 31,9 µg/m³
60
Bezbednost na putu

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.

Kako računamo
ispod proseka21,1 teških nezgoda godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
53

Poređenje

Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.

PokazateljOvdeProsek regionaMedijanaU regionuU Srbiji
Neto plata, 12 meseci100.809 RSD98.32496.5542. od 755. od 161
Zaposleni na 1.000 radno sposobnih568 5735214. od 750. od 161
Nezaposleni na 1.000 stanovnika57,3 74,855,93. od 784. od 161
Promena od 2022.-1,6 %-2,2-2,62. od 740. od 161
Deca do 14 godina13,8 %13,013,52. od 773. od 161
Sa višom ili visokom školom16,8 %13,413,92. od 743. od 161
Skor na maloj maturi527 5154804. od 715. od 161
Lekari na 10.000 stanovnika30,5 24,417,12. od 739. od 161
Cena stana po m²nema podatka1.4501.291––
Mobilna mreža Procena179 Mb/s1611563. od 757. od 161
PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena31,9 µg/m³34,033,43. od 772. od 161
Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana21,1 17,817,65. od 7113. od 161

Slična mesta: Loznica, Vranje, Velika Plana, Smederevska Palanka, Gornji Milanovac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.

Šta kažu nezavisni izvori

Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.

Slična mesta

Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.

Izvori i metodologija

Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.

Provera brojki

Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.

PitanjeZvaničnoIzmerenoOdnos
Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu.33.699 punoletnih po RZS proceni27.479 glasalo 2026.82 na 100
Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili.33.699 punoletnih po RZS proceni36.737 na biračkom spisku109 na 100
Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao.399 očekivanih osmaka po RZS proceni390 stvarno na maloj maturi98 na 100
Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi.23.375 stanova15.934 nastanjeno68%
Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj.40.640 stanovnika156,6 zračenja na 1.000 stanovnika34. od 161

Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.

Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.

Spisak 2023.
36.983
Novi punoletni
+1.259
Umrli
−1.470
Ostatak
−35
Spisak 2026.
36.737

Život i ljudi

Životni vek i uzroci smrti

Životni vek, muškarci
75,1 god.
Životni vek, žene
78,8 god.
Bolesti srca i krvotoka na 10.000
63,2
Tumori na 10.000
33,9
Bolesti disanja na 10.000
7,7
Povrede i trovanja na 10.000
3,0

Seljenje, porodica i gradnja

Neto doseljeni na 1.000 godišnje
0,7
Brakovi na 1.000 godišnje
4,8
Razvodi na 100 brakova
26,1
Stanovi po dozvolama na 1.000
4,3
Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
43,3

RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.

Obrazovanje

Osnovna škola, osmi razred

Prosečna ocena
4,20
Matematika, skor
522
Maternji jezik, skor
519
Ocena prema testu*
0,04

Srednje škole

Srednjih škola
3
Gimnazija
1
Srednjoškolaca na 1.000
43,3
Učenika po nastavniku
9,6

* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.

Stanovništvo

Stanovnika 2025.
40.640
Promena od 2022.
-1,6%
Dece do 14
13,8%
Starijih od 65
24,2%

Na popisu 2011. bilo je 46.225, a 2022. 41.297 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.

Svi popisi, 1948–2022.

30,0 hilj.40,0 hilj.50,0 hilj.1950196019701980199020002010202241,3 hilj.

Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.

Procene po godinama

40,0 hilj.45,0 hilj.50,0 hilj.popis 2002popis 2011popis 2022199520002005201020152020202540,6 hilj.

Rođeni i umrli, 1961–2025.

Rođeni 2025.
374
Umrli 2025.
544
Prirodni priraštaj
-170
rođeni minus umrli
RođeniUmrli05001,0 hilj.1961.: rođeno 618, umrlo 2961962.: rođeno 584, umrlo 3471963.: rođeno 507, umrlo 3121964.: rođeno 543, umrlo 3641965.: rođeno 503, umrlo 3081966.: rođeno 544, umrlo 3141967.: rođeno 587, umrlo 3371968.: rođeno 515, umrlo 3421969.: rođeno 643, umrlo 3921970.: rođeno 611, umrlo 3811971.: rođeno 610, umrlo 3191972.: rođeno 588, umrlo 4241973.: rođeno 662, umrlo 3991974.: rođeno 651, umrlo 3611975.: rođeno 686, umrlo 4161976.: rođeno 673, umrlo 4521977.: rođeno 633, umrlo 4051978.: rođeno 712, umrlo 4231979.: rođeno 708, umrlo 4111980.: rođeno 716, umrlo 4341981.: rođeno 586, umrlo 4851982.: rođeno 677, umrlo 4411983.: rođeno 692, umrlo 4981984.: rođeno 651, umrlo 5171985.: rođeno 619, umrlo 4991986.: rođeno 598, umrlo 5191987.: rođeno 657, umrlo 5201988.: rođeno 568, umrlo 5221989.: rođeno 543, umrlo 5251990.: rođeno 571, umrlo 5551991.: rođeno 572, umrlo 5561992.: rođeno 569, umrlo 5811993.: rođeno 567, umrlo 5831994.: rođeno 555, umrlo 5461995.: rođeno 552, umrlo 5781996.: rođeno 515, umrlo 6131997.: rođeno 509, umrlo 6431998.: rođeno 473, umrlo 6201999.: rođeno 491, umrlo 5822000.: rođeno 465, umrlo 6392001.: rođeno 457, umrlo 5932002.: rođeno 535, umrlo 6072003.: rođeno 556, umrlo 7122004.: rođeno 700, umrlo 6872005.: rođeno 507, umrlo 6562006.: rođeno 441, umrlo 6352007.: rođeno 487, umrlo 6942008.: rođeno 459, umrlo 6592009.: rođeno 436, umrlo 7022010.: rođeno 421, umrlo 6482011.: rođeno 407, umrlo 6572012.: rođeno 413, umrlo 6622013.: rođeno 328, umrlo 6252014.: rođeno 392, umrlo 6442015.: rođeno 355, umrlo 6362016.: rođeno 375, umrlo 6272017.: rođeno 317, umrlo 6412018.: rođeno 259, umrlo 6552019.: rođeno 208, umrlo 6442020.: rođeno 166, umrlo 7462021.: rođeno 155, umrlo 8512022.: rođeno 225, umrlo 6602023.: rođeno 317, umrlo 5872024.: rođeno 361, umrlo 5142025.: rođeno 374, umrlo 544197019801990200020102025374 rođ.544 um.
Tabela po godinama
GodinaRođeniUmrliPriraštaj
2025.374544-170
2024.361514-153
2023.317587-270
2022.225660-435
2021.155851-696
2020.166746-580
2019.208644-436
2018.259655-396
2017.317641-324
2016.375627-252
2015.355636-281
2014.392644-252
2013.328625-297
2012.413662-249
2011.407657-250
2010.421648-227
2009.436702-266
2008.459659-200
2007.487694-207
2006.441635-194
2005.507656-149
2004.70068713
2003.556712-156
2002.535607-72
2001.457593-136
2000.465639-174
1999.491582-91
1998.473620-147
1997.509643-134
1996.515613-98
1995.552578-26
1994.5555469
1993.567583-16
1992.569581-12
1991.57255616
1990.57155516
1989.54352518
1988.56852246
1987.657520137
1986.59851979
1985.619499120
1984.651517134
1983.692498194
1982.677441236
1981.586485101
1980.716434282
1979.708411297
1978.712423289
1977.633405228
1976.673452221
1975.686416270
1974.651361290
1973.662399263
1972.588424164
1971.610319291
1970.611381230
1969.643392251
1968.515342173
1967.587337250
1966.544314230
1965.503308195
1964.543364179
1963.507312195
1962.584347237
1961.618296322

RZS, teritorija svedena na današnje opštine.

Naselja (19), broj stanovnika po popisima
Naselje1948.1971.1991.2011.2022.
Aranđelovac5.48215.67823.83724.79722.881
Vrbica6501.8592.8263.4183.224
Bukovik1.5322.4212.6532.6222.342
Banja1.9241.8841.9332.1941.965
Darosava2.6022.5262.0951.8131.517
Orašac2.2341.7421.4611.4841.300
Ranilović2.0392.0261.8511.4621.180
Stojnik1.7361.6621.4381.2851.128
Venčane2.4041.9381.6951.3151.065
Kopljare1.3641.2051.030918813
Progoreoci6271.1821.124881733
Tulež1.0991.005829655584
Misača1.2991.012791659571
Brezovac1.3751.164881688554
Garaši1.254990685482372
Gornja Trešnjevica1.5461.159704410320
Bosuta1.3581.034698470290
Jelovik1.031803578375271
Vukosavci1.028832509297187

Sastav stanovništva

Prosečna starost
44,7
muškarci 43,4, žene 46,0
Muškarci
48,8%
19.817
Žene
51,2%
20.823
Žena na 100 muškaraca
105,1
MuškarciŽene85+ god.: 255 muškaraca (0,6%), 429 žena (1,1%)85+80–84 god.: 357 muškaraca (0,9%), 536 žena (1,3%)80–8475–79 god.: 835 muškaraca (2,1%), 1.090 žena (2,7%)75–7970–74 god.: 1.426 muškaraca (3,5%), 1.744 žena (4,3%)70–7465–69 god.: 1.426 muškaraca (3,5%), 1.731 žena (4,3%)65–6960–64 god.: 1.245 muškaraca (3,1%), 1.468 žena (3,6%)60–6455–59 god.: 1.281 muškaraca (3,2%), 1.389 žena (3,4%)55–5950–54 god.: 1.469 muškaraca (3,6%), 1.459 žena (3,6%)50–5445–49 god.: 1.544 muškaraca (3,8%), 1.487 žena (3,7%)45–4940–44 god.: 1.460 muškaraca (3,6%), 1.427 žena (3,5%)40–4435–39 god.: 1.226 muškaraca (3,0%), 1.167 žena (2,9%)35–3930–34 god.: 1.158 muškaraca (2,8%), 1.056 žena (2,6%)30–3425–29 god.: 1.019 muškaraca (2,5%), 918 žena (2,3%)25–2920–24 god.: 1.134 muškaraca (2,8%), 1.083 žena (2,7%)20–2415–19 god.: 1.138 muškaraca (2,8%), 1.063 žena (2,6%)15–1910–14 god.: 994 muškaraca (2,4%), 1.003 žena (2,5%)10–145–9 god.: 998 muškaraca (2,5%), 963 žena (2,4%)5–90–4 god.: 852 muškaraca (2,1%), 810 žena (2,0%)0–40%0%2%2%4%4%
Tabela po starosti
StarostMuškarciŽene
0–4852810
5–9998963
10–149941.003
15–191.1381.063
20–241.1341.083
25–291.019918
30–341.1581.056
35–391.2261.167
40–441.4601.427
45–491.5441.487
50–541.4691.459
55–591.2811.389
60–641.2451.468
65–691.4261.731
70–741.4261.744
75–798351.090
80–84357536
85+255429

Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.

Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (20)
Grupa2022.2011.Broj
Romi0,81%0,8%335
Crnogorci0,15%0,4%64
Rusi0,15%0,0%63
Jugosloveni0,12%0,1%51
Makedonci0,10%0,1%40
Ostali0,10%0,1%40
Regionalna pripadnost0,09%0,1%39
Hrvati0,08%0,1%33
Mađari0,05%0,0%22
Bugari0,02%0,0%9
Rumuni0,02%0,1%8
Muslimani0,02%0,0%7
Albanci0,01%0,0%5
Slovenci0,01%0,0%5
Ukrajinci0,01%0,0%5
Bošnjaci0,01%0,0%4
Slovaci0,01%0,0%4
Vlasi0,00%0,0%2
Nemci0,00%0,0%2
Rusini0,00%0,0%2

Veroispovest, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (9)
Grupa2022.2011.Broj
Ostale hrišćanske0,68%1,1%281
Nisu vernici0,35%0,4%146
Katolička0,17%0,2%69
Protestantska0,04%0,0%17
Agnostici0,04%0,0%17
Islamska0,04%0,1%16
Istočnjačke0,00%0,0%2
Judaistička0,00%0,0%1
Ostale0,00%0,0%1

Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.

Cena života

Korpa, usklađena
108.050
RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
Prosečna plata
100.809
RSD
Stanovanje mesečno
33.452
procena, stan od 50 m²
Sve kroz platu
1,40
korpa i stanovanje

Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.

Stanovanje i obrazovanje

Stanova
23.375
Prazni i napušteni
18,3%
Pod zakupom
4,0%
Zgrade starije od 1971.
31%
Viša ili visoka škola
16,8%
Bez srednje škole
23,2%

Popis 2022. RZS.

Posao i plate

Neto plata, 12 meseci
100.809
do 08/2026
Zaposlenih na 1.000
352
Aktivnih firmi
449
09/2025
Nezaposlenih na birou
2.327
09/2025
Budžet po stanovniku
53.850
RSD, 2024.
Ulaganja po stanovniku
7.427
RSD, 13,3% rashoda

Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.

40,0 hilj.60,0 hilj.80,0 hilj.100 hilj.201820202022202593,4 hilj.

Zdravstvo

Lekara
124
Stanovnika po lekaru
328
Zubara
9
Farmaceuta
2

Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.

Škole i vrtići

Skor na maloj maturi
527
2025/26, prosek mesta 481
Osnovnih škola
11
Dece u vrtiću
1.414
2025/2026
Obuhvat vrtićem
58%
naša procena
5005205405602023202420252026527

Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.

Od čega se živi

Popis 2022.

Popis 2011.

Grupa2022.Udeo2011.Udeo
Zaposleni14.23434,5%13.72129,7%
Penzioneri10.67725,9%10.88223,5%
Deca do 15 godina5.90314,3%6.76914,6%
Učenici i studenti2.8426,9%3.4757,5%
Nezaposleni2.8216,8%4.4279,6%
Domaćinstvo i ostali4.82011,7%6.95115,0%

RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 16,5%. Godišnje, PIO fond: 9.943 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 53.513 RSD, 70 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.

Komunalije i putevi

Domaćinstva na vodovodu
89,2%
Domaćinstva na kanalizaciji
85,7%
Prečišćene otpadne vode
46,8%
Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
70,8%
Divlje deponije, prijavljene
4

Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.

Na šta opština planira da troši

Plan za 2021, ukupno 1.654 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.

Ekonomski poslovi
21,4%
Opšte javne usluge
20,0%
Obrazovanje
18,6%
Rekreacija, sport i kultura
15,5%
Stanovi i zajednica
11,1%
Socijalna zaštita
6,7%
Zaštita životne sredine
4,9%
Zdravstvo
1,4%

Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.

Mobilna mreža i internet

Mobilna mreža, preuzimanje
179 Mb/s
Broj mobilnih testova
774
Fiksni, preuzimanje
80 Mb/s
zavisi od paketa

Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.

Vazduh

PM2.5 zimi, procena
31,9
Leti, model
7,5
Emisije SO₂ iz fabrika
3 t
2024, pogona: 1
jan23feb22mar15apr11maj7jun8jul7avg7sep8okt9nov15dec28

Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.

Bezbednost na putu

Sa povređenima 2025.
79
Sa poginulima 2025.
3
Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
21,1
38.868 ljudi tokom dana
Sve nezgode 2026.
119
tekuća godina
Na glavnim putevima van naselja*
7
od 82 teških, 2025.
10015020020162018202020222025157

Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.

Osude za krivična dela

Osuđenih odraslih 2024.
211
Za imovinu
65
Za život i telo
9
U saobraćaju
28

Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.

Povezanost

Do sedišta regiona*
65 min
137. od 161
Do najbližeg velikog centra*
65 min
77. od 161
Do Beograda*
74 min
40. od 161
Do najbližeg fakulteta*
0 min
1. od 161
Do najbliže srednje škole*
0 min
1. od 161

Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.