Sva mesta · Južnobački region
Bačka Palanka
Bačka Palanka: iznad proseka svih mesta po pristupu (88) i poslu i plati (52), ispod proseka po zdravstvu (42) i školama i vrtićima (51). Stanovništvo od popisa 2022: −2,5%, prosek regiona −1,7%.
47.037 stanovnika100.526 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 34. i 117. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika47.037 2025.▼ 2,5% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2002.
- 60.966
- Najmanje, 1948.
- 46.795
- Broj stanovnika
- 47.037
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 38. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 47.037 2024. 47.479 2023. 47.896 2022. 48.265 2011. 55.528 2002. 60.966 1991. 58.835 1981. 58.155 1971. 54.410 1961. 52.199 1953. 48.948 1948. 46.795 Neto plata100.526 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 23,3% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 92.907 RSD
- Najmanje, 2018.
- 45.375 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 100.526 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 56. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 92.907 93.603 2024. 82.768 83.346 2023. 72.726 72.735 2022. 63.953 63.533 2021. 57.309 56.572 2020. 53.066 52.069 2019. 49.232 47.718 2018. 45.375 43.470 Zaposlenih16.907 2026.▼ 2,0% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 17.392
- Najmanje, 2016.
- 15.771
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 40. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 16.907 2025. 17.154 2024. 17.243 2023. 17.392 2022. 17.320 2021. 17.248 2020. 16.853 2019. 16.963 2018. 16.726 2017. 16.110 2016. 15.771 Korisnici penzija12.095 2026.→ 0,8% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 12.416
- Najmanje, 2023.
- 11.987
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 66. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 12.095 2025. 12.058 2024. 12.027 2023. 11.987 2022. 12.004 2021. 12.004 2020. 12.241 2019. 12.356 2018. 12.416 Odseljeni714 2025.▼ 17,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 863
- Najmanje, 2024.
- 703
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 714 2024. 703 2023. 850 2022. 863 Doseljeni587 2025.▼ 12,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 784
- Najmanje, 2025.
- 587
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 587 2024. 671 2023. 784 2022. 672
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²107.846 RSD 2023.▼ 3,2% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 107.846 RSD
- Najmanje, 2019.
- 84.096 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 107.846 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 32. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 107.846 143.298 2022. 98.564 126.155 2021. 90.677 114.840 2020. 90.607 108.603 2019. 84.096 107.098 Noćenja turista14.620 2025.▲ 30,1% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2025.
- 14.620
- Najmanje, 2010.
- 3.990
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 101. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 14.620 2024. 10.452 2023. 11.012 2022. 9.609 2021. 10.565 2020. 5.157 2019. 11.237 2018. 10.955 2017. 9.058 2016. 6.804 2015. 6.577 2014. 7.960 2013. 6.975 2012. 4.710 2011. 4.942 2010. 3.990 Mala matura469 2026.▼ 3,1% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 484
- Najmanje, 2026.
- 469
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 107. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 469 481 2025. 483 479 2024. 481 483 2023. 484 483 Saobraćajne nezgode244 2025.▲ 60,5% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2025.
- 244
- Najmanje, 2017.
- 148
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 126. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 244 2024. 175 2023. 158 2022. 150 2021. 165 2020. 152 2019. 179 2018. 156 2017. 148 2016. 161 Noćno svetlo, sa satelita115. od 161 po stanovniku 2025.▼ 9,2% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2022.
- 5.058
- Najmanje, 2024.
- 3.669
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 115. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.893 2024. 3.669 2023. 4.716 2022. 5.058 2021. 4.669 2020. 4.285 2019. 4.186 2018. 4.229 2017. 4.220 2016. 4.239 2015. 4.183 2014. 4.373 2013. 3.782 2012. 3.764 Prosečna penzija54.398 RSD 2026.▲ 36,8% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 54.401 RSD
- Najmanje, 2019.
- 25.497 RSD
- Prosečna penzija
- 54.398 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 42. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 54.398 50.307 2025. 54.401 50.246 2024. 48.634 44.693 2023. 38.337 35.047 2022. 32.395 29.593 2021. 28.295 25.699 2020. 26.812 24.231 2019. 25.497 22.945 2018. 25.555 22.892 Divlje deponije, prijavljene13 2024.▲ 225,0% od 2020.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 13
- Najmanje, 2020.
- 4
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 49. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 13 2023. 12 2022. 12 2021. 13 2020. 4 2018. 7 Životni vek75,1 god. 2025.→ 1,2% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,6 77,6 2024. 71,9 78,2 2023. 71,0 77,4 Brakovi170 2025.▼ 4,5% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 279
- Najmanje, 2025.
- 170
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 122. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 170 2024. 178 2023. 203 2022. 233 2021. 225 2020. 178 2019. 247 2018. 258 2017. 272 2016. 279 2015. 279 2014. 264 2013. 261 2012. 254 2011. 260 2010. 268 Stanovi po dozvolama169 2025.▲ 64,1% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2008.
- 225
- Najmanje, 2011.
- 16
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 70. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 169 2024. 70 2023. 129 2022. 56 2021. 185 2020. 103 2019. 30 2018. 53 2017. 116 2016. 17 2015. 39 2014. 57 2013. 47 2012. 19 2011. 16 2010. 18 2009. 111 2008. 225 2007. 64
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 100.526 RSD | 101.238 | 96.554 | 5. od 12 | 56. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 586 | 564 | 521 | 5. od 12 | 38. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 63,5 | 48,6 | 55,9 | 9. od 12 | 92. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,5 % | -1,7 | -2,6 | 10. od 12 | 74. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,2 % | 15,0 | 13,5 | 9. od 12 | 56. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 15,0 % | 15,1 | 13,9 | 5. od 12 | 64. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 469 | 484 | 480 | 9. od 12 | 107. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 12,5 | 17,0 | 17,1 | 7. od 12 | 120. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 2.205 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 179 Mb/s | 175 | 156 | 5. od 12 | 56. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 35,2 µg/m³ | 34,0 | 33,4 | 6. od 12 | 101. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 31,8 | 24,1 | 17,6 | 11. od 12 | 157. od 161 |
Slična mesta: Sombor, Zrenjanin, Kula, Bečej, Šabac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na kanalizaciji | 73,2 % | 49,2 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 100,0 % | 82,2 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 586 | 539 |
| Prazni i napušteni stanovi | 13,6 % | 16,5 % |
| Do najbližeg velikog centra | 47 min | 66 min |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 35,2 µg/m³ | 38,6 µg/m³ |
| Domaćinstva na vodovodu | 94,0 % | 89,5 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 12,8 | 11,6 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 1,4 % | 38,3 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 31,8 | 25,5 |
| Do sedišta regiona | 47 min | 21 min |
| Obuhvat vrtićem | 47 % | 53 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 63,5 | 49,8 |
| Mobilna mreža | 179 Mb/s | 202 Mb/s |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -1,6 | -0,5 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 12,5 | 24,8 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 3,0 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,4 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 5,1 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 38.838 punoletnih po RZS proceni | 32.962 glasalo 2026. | 85 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 38.838 punoletnih po RZS proceni | 43.806 na biračkom spisku | 113 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 455 očekivanih osmaka po RZS proceni | 455 stvarno na maloj maturi | 100 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 22.223 stanova | 18.324 nastanjeno | 83% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 47.037 stanovnika | 82,8 zračenja na 1.000 stanovnika | 115. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 44.909
- Novi punoletni
- +1.446
- Umrli
- −2.188
- Ostatak
- −361
- Spisak 2026.
- 43.806
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,6 god.
- Životni vek, žene
- 77,6 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 76,6
- Tumori na 10.000
- 38,8
- Bolesti disanja na 10.000
- 11,3
- Povrede i trovanja na 10.000
- 4,5
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,6
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 3,9
- Razvodi na 100 brakova
- 38,1
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 2,6
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 29,7
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,99
- Matematika, skor
- 463
- Maternji jezik, skor
- 475
- Ocena prema testu*
- -0,03
Srednje škole
- Srednjih škola
- 3
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 29,7
- Učenika po nastavniku
- 7,8
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 47.037
- Promena od 2022.
- -2,5%
- Dece do 14
- 14,2%
- Starijih od 65
- 24,7%
Na popisu 2011. bilo je 55.528, a 2022. 48.265 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 397
- Umrli 2025.
- 760
- Prirodni priraštaj
- -363 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 397 | 760 | -363 |
| 2024. | 403 | 765 | -362 |
| 2023. | 388 | 762 | -374 |
| 2022. | 382 | 868 | -486 |
| 2021. | 437 | 1.061 | -624 |
| 2020. | 451 | 894 | -443 |
| 2019. | 439 | 786 | -347 |
| 2018. | 413 | 856 | -443 |
| 2017. | 474 | 771 | -297 |
| 2016. | 491 | 822 | -331 |
| 2015. | 463 | 862 | -399 |
| 2014. | 456 | 756 | -300 |
| 2013. | 420 | 746 | -326 |
| 2012. | 460 | 819 | -359 |
| 2011. | 474 | 826 | -352 |
| 2010. | 493 | 814 | -321 |
| 2009. | 529 | 861 | -332 |
| 2008. | 548 | 830 | -282 |
| 2007. | 546 | 885 | -339 |
| 2006. | 545 | 887 | -342 |
| 2005. | 556 | 886 | -330 |
| 2004. | 610 | 886 | -276 |
| 2003. | 636 | 872 | -236 |
| 2002. | 613 | 904 | -291 |
| 2001. | 594 | 811 | -217 |
| 2000. | 557 | 880 | -323 |
| 1999. | 554 | 871 | -317 |
| 1998. | 599 | 798 | -199 |
| 1997. | 561 | 824 | -263 |
| 1996. | 634 | 799 | -165 |
| 1995. | 629 | 751 | -122 |
| 1994. | 618 | 784 | -166 |
| 1993. | 611 | 773 | -162 |
| 1992. | 585 | 781 | -196 |
| 1991. | 596 | 688 | -92 |
| 1990. | 605 | 657 | -52 |
| 1989. | 707 | 678 | 29 |
| 1988. | 724 | 651 | 73 |
| 1987. | 717 | 648 | 69 |
| 1986. | 713 | 666 | 47 |
| 1985. | 806 | 695 | 111 |
| 1984. | 849 | 627 | 222 |
| 1983. | 826 | 673 | 153 |
| 1982. | 831 | 593 | 238 |
| 1981. | 835 | 650 | 185 |
| 1980. | 816 | 580 | 236 |
| 1979. | 772 | 518 | 254 |
| 1978. | 905 | 592 | 313 |
| 1977. | 884 | 538 | 346 |
| 1976. | 855 | 499 | 356 |
| 1975. | 922 | 571 | 351 |
| 1974. | 881 | 482 | 399 |
| 1973. | 873 | 516 | 357 |
| 1972. | 932 | 481 | 451 |
| 1971. | 827 | 461 | 366 |
| 1970. | 728 | 489 | 239 |
| 1969. | 703 | 501 | 202 |
| 1968. | 708 | 405 | 303 |
| 1967. | 726 | 477 | 249 |
| 1966. | 788 | 383 | 405 |
| 1965. | 769 | 441 | 328 |
| 1964. | 750 | 414 | 336 |
| 1963. | 758 | 417 | 341 |
| 1962. | 824 | 463 | 361 |
| 1961. | 834 | 414 | 420 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (14), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Bačka Palanka | 12.830 | 21.104 | 26.780 | 28.239 | 25.476 |
| Čelarevo | 3.454 | 4.073 | 5.011 | 4.831 | 4.128 |
| Pivnice | 5.425 | 5.162 | 4.361 | 3.337 | 2.812 |
| Obrovac | 3.211 | 3.174 | 3.242 | 2.944 | 2.495 |
| Tovariševo | 3.639 | 3.381 | 3.043 | 2.657 | 2.321 |
| Mladenovo | 3.269 | 3.080 | 3.363 | 2.679 | 2.108 |
| Gajdobra | 3.627 | 3.567 | 3.171 | 2.578 | 2.089 |
| Silbaš | 3.308 | 3.144 | 2.806 | 2.467 | 2.073 |
| Despotovo | 2.425 | 2.402 | 2.081 | 1.853 | 1.544 |
| Nova Gajdobra | 1.547 | 1.433 | 1.372 | 1.220 | 1.016 |
| Parage | 1.427 | 1.306 | 1.134 | 921 | 792 |
| Neštin | 1.120 | 1.088 | 1.002 | 794 | 609 |
| Karađorđevo | 1.110 | 1.075 | 1.077 | 738 | 562 |
| Vizić | 403 | 421 | 392 | 270 | 240 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,9% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 40,5, žene 44,0
- Muškarci
- 48,8% 27.160
- Žene
- 51,2% 28.450
- Žena na 100 muškaraca
- 104,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.335 | 1.213 |
| 5–9 | 1.455 | 1.318 |
| 10–14 | 1.401 | 1.289 |
| 15–19 | 1.517 | 1.506 |
| 20–24 | 1.763 | 1.552 |
| 25–29 | 1.892 | 1.757 |
| 30–34 | 1.965 | 1.777 |
| 35–39 | 2.014 | 1.881 |
| 40–44 | 1.820 | 1.698 |
| 45–49 | 1.889 | 1.850 |
| 50–54 | 2.013 | 2.241 |
| 55–59 | 2.311 | 2.448 |
| 60–64 | 2.042 | 2.286 |
| 65–69 | 1.065 | 1.315 |
| 70–74 | 1.206 | 1.661 |
| 75–79 | 853 | 1.374 |
| 80–84 | 461 | 864 |
| 85+ | 158 | 420 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,9% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 40,7, žene 44,2
- Muškarci
- 48,8% 26.919
- Žene
- 51,2% 28.188
- Žena na 100 muškaraca
- 104,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.314 | 1.189 |
| 5–9 | 1.410 | 1.320 |
| 10–14 | 1.413 | 1.274 |
| 15–19 | 1.497 | 1.495 |
| 20–24 | 1.700 | 1.473 |
| 25–29 | 1.862 | 1.716 |
| 30–34 | 1.911 | 1.736 |
| 35–39 | 2.017 | 1.862 |
| 40–44 | 1.841 | 1.720 |
| 45–49 | 1.846 | 1.797 |
| 50–54 | 1.957 | 2.177 |
| 55–59 | 2.269 | 2.393 |
| 60–64 | 2.069 | 2.317 |
| 65–69 | 1.164 | 1.430 |
| 70–74 | 1.141 | 1.597 |
| 75–79 | 861 | 1.374 |
| 80–84 | 476 | 867 |
| 85+ | 171 | 451 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,9% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,0, žene 44,5
- Muškarci
- 48,9% 26.709
- Žene
- 51,1% 27.923
- Žena na 100 muškaraca
- 104,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.260 | 1.152 |
| 5–9 | 1.387 | 1.303 |
| 10–14 | 1.428 | 1.289 |
| 15–19 | 1.479 | 1.453 |
| 20–24 | 1.625 | 1.428 |
| 25–29 | 1.830 | 1.669 |
| 30–34 | 1.878 | 1.685 |
| 35–39 | 2.012 | 1.837 |
| 40–44 | 1.888 | 1.789 |
| 45–49 | 1.793 | 1.752 |
| 50–54 | 1.925 | 2.088 |
| 55–59 | 2.160 | 2.307 |
| 60–64 | 2.099 | 2.331 |
| 65–69 | 1.326 | 1.618 |
| 70–74 | 1.066 | 1.479 |
| 75–79 | 872 | 1.369 |
| 80–84 | 482 | 881 |
| 85+ | 199 | 493 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,9% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,2, žene 44,8
- Muškarci
- 49,0% 26.547
- Žene
- 51,0% 27.614
- Žena na 100 muškaraca
- 104,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.220 | 1.112 |
| 5–9 | 1.373 | 1.256 |
| 10–14 | 1.440 | 1.316 |
| 15–19 | 1.448 | 1.386 |
| 20–24 | 1.561 | 1.409 |
| 25–29 | 1.803 | 1.594 |
| 30–34 | 1.853 | 1.678 |
| 35–39 | 2.003 | 1.796 |
| 40–44 | 1.932 | 1.836 |
| 45–49 | 1.770 | 1.710 |
| 50–54 | 1.868 | 1.965 |
| 55–59 | 2.070 | 2.270 |
| 60–64 | 2.101 | 2.322 |
| 65–69 | 1.503 | 1.801 |
| 70–74 | 989 | 1.342 |
| 75–79 | 899 | 1.382 |
| 80–84 | 486 | 894 |
| 85+ | 228 | 545 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,9% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 41,4, žene 45,0
- Muškarci
- 49,1% 26.361
- Žene
- 50,9% 27.317
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.201 | 1.086 |
| 5–9 | 1.353 | 1.234 |
| 10–14 | 1.460 | 1.327 |
| 15–19 | 1.411 | 1.320 |
| 20–24 | 1.516 | 1.413 |
| 25–29 | 1.749 | 1.507 |
| 30–34 | 1.840 | 1.691 |
| 35–39 | 1.985 | 1.751 |
| 40–44 | 1.955 | 1.847 |
| 45–49 | 1.765 | 1.680 |
| 50–54 | 1.828 | 1.852 |
| 55–59 | 1.978 | 2.219 |
| 60–64 | 2.089 | 2.314 |
| 65–69 | 1.693 | 2.015 |
| 70–74 | 889 | 1.213 |
| 75–79 | 896 | 1.358 |
| 80–84 | 493 | 906 |
| 85+ | 260 | 584 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,9% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 41,5, žene 45,1
- Muškarci
- 49,1% 26.134
- Žene
- 50,9% 27.084
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.184 | 1.092 |
| 5–9 | 1.335 | 1.226 |
| 10–14 | 1.453 | 1.316 |
| 15–19 | 1.396 | 1.277 |
| 20–24 | 1.491 | 1.433 |
| 25–29 | 1.694 | 1.413 |
| 30–34 | 1.832 | 1.666 |
| 35–39 | 1.931 | 1.735 |
| 40–44 | 1.968 | 1.851 |
| 45–49 | 1.758 | 1.664 |
| 50–54 | 1.821 | 1.782 |
| 55–59 | 1.877 | 2.152 |
| 60–64 | 2.088 | 2.314 |
| 65–69 | 1.780 | 2.140 |
| 70–74 | 865 | 1.176 |
| 75–79 | 856 | 1.323 |
| 80–84 | 524 | 936 |
| 85+ | 281 | 588 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,9% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 41,7, žene 45,3
- Muškarci
- 49,1% 25.930
- Žene
- 50,9% 26.862
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.188 | 1.107 |
| 5–9 | 1.312 | 1.189 |
| 10–14 | 1.416 | 1.316 |
| 15–19 | 1.407 | 1.261 |
| 20–24 | 1.474 | 1.412 |
| 25–29 | 1.639 | 1.357 |
| 30–34 | 1.803 | 1.615 |
| 35–39 | 1.877 | 1.701 |
| 40–44 | 1.980 | 1.838 |
| 45–49 | 1.780 | 1.678 |
| 50–54 | 1.790 | 1.743 |
| 55–59 | 1.810 | 2.098 |
| 60–64 | 2.031 | 2.268 |
| 65–69 | 1.800 | 2.160 |
| 70–74 | 969 | 1.297 |
| 75–79 | 817 | 1.269 |
| 80–84 | 548 | 951 |
| 85+ | 289 | 602 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,9% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 41,9, žene 45,5
- Muškarci
- 49,2% 25.703
- Žene
- 50,8% 26.560
- Žena na 100 muškaraca
- 103,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.191 | 1.105 |
| 5–9 | 1.256 | 1.146 |
| 10–14 | 1.391 | 1.299 |
| 15–19 | 1.424 | 1.271 |
| 20–24 | 1.461 | 1.360 |
| 25–29 | 1.561 | 1.335 |
| 30–34 | 1.764 | 1.556 |
| 35–39 | 1.842 | 1.653 |
| 40–44 | 1.978 | 1.808 |
| 45–49 | 1.834 | 1.742 |
| 50–54 | 1.736 | 1.698 |
| 55–59 | 1.779 | 2.012 |
| 60–64 | 1.920 | 2.187 |
| 65–69 | 1.831 | 2.172 |
| 70–74 | 1.107 | 1.470 |
| 75–79 | 775 | 1.157 |
| 80–84 | 550 | 957 |
| 85+ | 303 | 632 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,9% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,1, žene 45,7
- Muškarci
- 49,2% 25.460
- Žene
- 50,8% 26.275
- Žena na 100 muškaraca
- 103,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.167 | 1.116 |
| 5–9 | 1.215 | 1.111 |
| 10–14 | 1.384 | 1.256 |
| 15–19 | 1.433 | 1.297 |
| 20–24 | 1.428 | 1.307 |
| 25–29 | 1.508 | 1.313 |
| 30–34 | 1.729 | 1.509 |
| 35–39 | 1.803 | 1.633 |
| 40–44 | 1.970 | 1.766 |
| 45–49 | 1.877 | 1.796 |
| 50–54 | 1.705 | 1.654 |
| 55–59 | 1.737 | 1.902 |
| 60–64 | 1.836 | 2.155 |
| 65–69 | 1.831 | 2.160 |
| 70–74 | 1.253 | 1.642 |
| 75–79 | 712 | 1.046 |
| 80–84 | 563 | 958 |
| 85+ | 309 | 654 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,9% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,2, žene 45,7
- Muškarci
- 49,2% 25.226
- Žene
- 50,8% 26.038
- Žena na 100 muškaraca
- 103,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.145 | 1.129 |
| 5–9 | 1.194 | 1.094 |
| 10–14 | 1.372 | 1.232 |
| 15–19 | 1.448 | 1.316 |
| 20–24 | 1.385 | 1.257 |
| 25–29 | 1.472 | 1.299 |
| 30–34 | 1.681 | 1.456 |
| 35–39 | 1.789 | 1.637 |
| 40–44 | 1.949 | 1.727 |
| 45–49 | 1.905 | 1.810 |
| 50–54 | 1.692 | 1.632 |
| 55–59 | 1.710 | 1.798 |
| 60–64 | 1.752 | 2.114 |
| 65–69 | 1.814 | 2.146 |
| 70–74 | 1.394 | 1.847 |
| 75–79 | 627 | 954 |
| 80–84 | 565 | 923 |
| 85+ | 332 | 667 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,9% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 42,3, žene 45,8
- Muškarci
- 49,2% 24.925
- Žene
- 50,8% 25.717
- Žena na 100 muškaraca
- 103,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.136 | 1.108 |
| 5–9 | 1.178 | 1.104 |
| 10–14 | 1.348 | 1.218 |
| 15–19 | 1.447 | 1.305 |
| 20–24 | 1.367 | 1.232 |
| 25–29 | 1.437 | 1.309 |
| 30–34 | 1.626 | 1.366 |
| 35–39 | 1.785 | 1.622 |
| 40–44 | 1.895 | 1.709 |
| 45–49 | 1.925 | 1.808 |
| 50–54 | 1.684 | 1.616 |
| 55–59 | 1.703 | 1.720 |
| 60–64 | 1.677 | 2.050 |
| 65–69 | 1.785 | 2.141 |
| 70–74 | 1.431 | 1.940 |
| 75–79 | 609 | 941 |
| 80–84 | 529 | 869 |
| 85+ | 363 | 659 |
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 42,9, žene 46,3
- Muškarci
- 48,8% 23.552
- Žene
- 51,2% 24.713
- Žena na 100 muškaraca
- 104,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.114 | 1.086 |
| 5–9 | 1.206 | 1.121 |
| 10–14 | 1.285 | 1.146 |
| 15–19 | 1.341 | 1.214 |
| 20–24 | 1.188 | 1.067 |
| 25–29 | 1.171 | 1.137 |
| 30–34 | 1.334 | 1.191 |
| 35–39 | 1.602 | 1.505 |
| 40–44 | 1.706 | 1.595 |
| 45–49 | 1.827 | 1.754 |
| 50–54 | 1.702 | 1.641 |
| 55–59 | 1.645 | 1.649 |
| 60–64 | 1.674 | 2.021 |
| 65–69 | 1.754 | 2.133 |
| 70–74 | 1.500 | 1.975 |
| 75–79 | 715 | 1.081 |
| 80–84 | 509 | 840 |
| 85+ | 279 | 557 |
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,0, žene 46,5
- Muškarci
- 48,8% 23.391
- Žene
- 51,2% 24.505
- Žena na 100 muškaraca
- 104,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.089 | 1.058 |
| 5–9 | 1.221 | 1.127 |
| 10–14 | 1.245 | 1.134 |
| 15–19 | 1.325 | 1.214 |
| 20–24 | 1.215 | 1.063 |
| 25–29 | 1.180 | 1.116 |
| 30–34 | 1.268 | 1.136 |
| 35–39 | 1.572 | 1.478 |
| 40–44 | 1.674 | 1.571 |
| 45–49 | 1.840 | 1.722 |
| 50–54 | 1.719 | 1.685 |
| 55–59 | 1.615 | 1.614 |
| 60–64 | 1.657 | 1.964 |
| 65–69 | 1.704 | 2.051 |
| 70–74 | 1.496 | 2.005 |
| 75–79 | 803 | 1.199 |
| 80–84 | 482 | 793 |
| 85+ | 286 | 575 |
- Prosečna starost
- 44,9 muškarci 43,2, žene 46,6
- Muškarci
- 48,9% 23.203
- Žene
- 51,1% 24.276
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.074 | 1.028 |
| 5–9 | 1.210 | 1.155 |
| 10–14 | 1.204 | 1.102 |
| 15–19 | 1.335 | 1.206 |
| 20–24 | 1.254 | 1.093 |
| 25–29 | 1.151 | 1.058 |
| 30–34 | 1.224 | 1.100 |
| 35–39 | 1.511 | 1.429 |
| 40–44 | 1.656 | 1.560 |
| 45–49 | 1.830 | 1.678 |
| 50–54 | 1.743 | 1.735 |
| 55–59 | 1.592 | 1.564 |
| 60–64 | 1.616 | 1.864 |
| 65–69 | 1.629 | 2.022 |
| 70–74 | 1.508 | 1.979 |
| 75–79 | 921 | 1.368 |
| 80–84 | 434 | 739 |
| 85+ | 311 | 596 |
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 43,3, žene 46,8
- Muškarci
- 48,9% 22.989
- Žene
- 51,1% 24.048
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.055 | 998 |
| 5–9 | 1.185 | 1.167 |
| 10–14 | 1.183 | 1.094 |
| 15–19 | 1.329 | 1.199 |
| 20–24 | 1.301 | 1.132 |
| 25–29 | 1.118 | 978 |
| 30–34 | 1.185 | 1.091 |
| 35–39 | 1.444 | 1.347 |
| 40–44 | 1.643 | 1.568 |
| 45–49 | 1.790 | 1.634 |
| 50–54 | 1.750 | 1.753 |
| 55–59 | 1.588 | 1.553 |
| 60–64 | 1.589 | 1.747 |
| 65–69 | 1.563 | 2.000 |
| 70–74 | 1.506 | 1.956 |
| 75–79 | 1.038 | 1.543 |
| 80–84 | 386 | 680 |
| 85+ | 336 | 608 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 78,8% | 79,0% | 38.026 | |
| Slovaci | 8,3% | 9,1% | 3.988 | |
| Romi | 2,4% | 1,9% | 1.156 | |
| Mađari | 2,2% | 2,4% | 1.045 | |
| Hrvati | 1,1% | 1,5% | 528 | |
| Nisu se izjasnili | 2,8% | 3,4% | 1.341 | |
| Nepoznato | 2,6% | 0,3% | 1.240 |
Grupe ispod 1% (16)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,46% | 0,3% | 224 |
| Regionalna pripadnost | 0,36% | 0,9% | 173 |
| Ostali | 0,29% | 0,2% | 138 |
| Crnogorci | 0,13% | 0,2% | 65 |
| Muslimani | 0,12% | 0,1% | 60 |
| Nemci | 0,12% | 0,2% | 56 |
| Albanci | 0,11% | 0,1% | 51 |
| Rusini | 0,09% | 0,1% | 45 |
| Makedonci | 0,06% | 0,1% | 28 |
| Rusi | 0,05% | 0,0% | 25 |
| Slovenci | 0,05% | 0,1% | 22 |
| Ukrajinci | 0,04% | 0,0% | 19 |
| Bunjevci | 0,03% | 0,0% | 14 |
| Bošnjaci | 0,02% | 0,0% | 12 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 4 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 80,9% | 80,8% | 39.042 | |
| Protestantska | 7,4% | 8,2% | 3.579 | |
| Katolička | 4,1% | 4,8% | 1.989 | |
| Nisu se izjasnili | 3,6% | 4,9% | 1.719 | |
| Nepoznato | 2,8% | 0,4% | 1.375 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,58% | 0,5% | 281 |
| Ostale hrišćanske | 0,32% | 0,2% | 155 |
| Islamska | 0,18% | 0,2% | 89 |
| Agnostici | 0,05% | 0,0% | 22 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Judaistička | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 4 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 116.884 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 100.526 RSD
- Stanovanje mesečno
- 24.322 tražena cena*, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,40 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena cena iz oglasa, svedena na skalu ugovorenih cena i kirija. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 22.223
- Prazni i napušteni
- 13,6%
- Pod zakupom
- 4,9%
- Zgrade starije od 1971.
- 40%
- Viša ili visoka škola
- 15,0%
- Bez srednje škole
- 27,6%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 100.526 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 358
- Aktivnih firmi
- 602 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 2.989 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 57.035 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 12.502 RSD, 21,4% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 59
- Stanovnika po lekaru
- 797
- Zubara
- 9
- Farmaceuta
- 2
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 469 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 10
- Dece u vrtiću
- 1.406 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 47% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 17.567 | 36,4% | 16.770 | 30,2% |
| Penzioneri | 12.382 | 25,7% | 13.393 | 24,1% |
| Deca do 15 godina | 6.958 | 14,4% | 7.956 | 14,3% |
| Učenici i studenti | 2.904 | 6,0% | 3.871 | 7,0% |
| Nezaposleni | 2.795 | 5,8% | 5.443 | 9,8% |
| Domaćinstvo i ostali | 5.659 | 11,7% | 8.095 | 14,6% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 13,7%. Godišnje, PIO fond: 12.095 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 54.398 RSD, 72 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 94,0%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 73,2%
- Prečišćene otpadne vode
- 1,4%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 100,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 13
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 179 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 291
- Fiksni, preuzimanje
- 135 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 35,2
- Leti, model
- 7,1
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 1 t 2024, pogona: 2
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 139
- Sa poginulima 2025.
- 3
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 31,8 44.706 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 142 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 14 od 142 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 122
- Za imovinu
- 19
- Za život i telo
- 5
- U saobraćaju
- 16
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 47 min 116. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 47 min 49. od 161
- Do Beograda*
- 102 min 69. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 47 min 141. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.