Sva mesta · Šumadijski region
Batočina
Batočina: iznad proseka svih mesta po pristupu (96) i demografiji (67), ispod proseka po poslu i plati (35). Stanovništvo od popisa 2022: −1,8%, prosek regiona −2,2%.
9.981 stanovnika94.818 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 23. i 94. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika9.981 2025.▼ 1,8% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 13.459
- Najmanje, 2025.
- 9.981
- Broj stanovnika
- 9.981
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 131. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 9.981 2024. 10.029 2023. 10.088 2022. 10.162 2011. 11.760 2002. 12.220 1991. 13.459 1981. 13.452 1971. 12.459 1961. 12.455 1953. 12.309 1948. 12.003 Neto plata94.818 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 29,3% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 86.874 RSD
- Najmanje, 2018.
- 39.247 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 94.818 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 94. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 86.874 93.603 2024. 76.142 83.346 2023. 64.968 72.735 2022. 57.132 63.533 2021. 51.283 56.572 2020. 47.290 52.069 2019. 42.883 47.718 2018. 39.247 43.470 Zaposlenih3.373 2026.▲ 5,4% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2026.
- 3.373
- Najmanje, 2016.
- 2.718
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 59. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 3.373 2025. 3.332 2024. 3.326 2023. 3.285 2022. 3.246 2021. 3.199 2020. 3.094 2019. 2.976 2018. 2.856 2017. 2.772 2016. 2.718 Korisnici penzija2.279 2026.→ 0,8% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 2.390
- Najmanje, 2023.
- 2.269
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 109. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 2.279 2025. 2.274 2024. 2.274 2023. 2.269 2022. 2.281 2021. 2.298 2020. 2.366 2019. 2.382 2018. 2.390 Odseljeni174 2025.▼ 2,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 183
- Najmanje, 2024.
- 165
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 33. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 174 2024. 165 2023. 183 2022. 178 Doseljeni189 2025.▲ 26,0% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 189
- Najmanje, 2022.
- 150
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 33. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 189 2024. 187 2023. 171 2022. 150
Još trendova (8)
Mala matura473 2026.→ 0,6% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 482
- Najmanje, 2025.
- 454
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 97. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 473 481 2025. 454 479 2024. 482 483 2023. 470 483 Saobraćajne nezgode37 2025.▲ 23,3% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2017.
- 43
- Najmanje, 2019.
- 25
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 36. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 37 2024. 35 2023. 32 2022. 36 2021. 25 2020. 30 2019. 25 2018. 32 2017. 43 2016. 36 Noćno svetlo, sa satelita5. od 161 po stanovniku 2025.▲ 57,1% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2024.
- 2.487
- Najmanje, 2013.
- 1.204
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 5. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.455 2024. 2.487 2023. 2.018 2022. 1.889 2021. 1.860 2020. 1.563 2019. 1.654 2018. 1.454 2017. 1.287 2016. 1.506 2015. 1.292 2014. 1.283 2013. 1.204 2012. 1.388 Prosečna penzija45.271 RSD 2026.▲ 39,4% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 45.271 RSD
- Najmanje, 2019.
- 20.547 RSD
- Prosečna penzija
- 45.271 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 107. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 45.271 50.307 2025. 45.178 50.246 2024. 39.856 44.693 2023. 31.476 35.047 2022. 26.550 29.593 2021. 23.104 25.699 2020. 21.715 24.231 2019. 20.547 22.945 2018. 20.639 22.892 Divlje deponije, prijavljene6 2022.▲ 100,0% od 2018.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2020.
- 6
- Najmanje, 2018.
- 3
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 111. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2022. 6 2021. 6 2020. 6 2019. 5 2018. 3 Životni vek76,5 god. 2025.▲ 2,1% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,8 79,2 2024. 72,8 78,1 2023. 71,6 78,3 Brakovi53 2025.▲ 39,5% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2018.
- 69
- Najmanje, 2012.
- 32
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 33. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 53 2024. 39 2023. 51 2022. 55 2021. 38 2020. 38 2019. 41 2018. 69 2017. 51 2016. 39 2015. 45 2014. 57 2013. 53 2012. 32 2011. 56 2010. 47 Stanovi po dozvolama9 2025.▼ 10,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2024.
- 12
- Najmanje, 2011.
- 0
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 123. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 9 2024. 12 2023. 8 2022. 6 2021. 6 2020. 10 2019. 3 2018. 10 2017. 7 2016. 2 2015. 4 2014. 1 2013. 1 2012. 1 2011. 0 2010. 7 2009. 3 2008. 3 2007. 4
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 94.818 RSD | 98.324 | 96.554 | 5. od 7 | 94. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 560 | 573 | 521 | 5. od 7 | 52. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 130,3 | 74,8 | 55,9 | 7. od 7 | 151. od 161 |
| Promena od 2022. | -1,8 % | -2,2 | -2,6 | 3. od 7 | 46. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,3 % | 13,0 | 13,5 | 3. od 7 | 92. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 11,3 % | 13,4 | 13,9 | 4. od 7 | 113. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 473 | 515 | 480 | 6. od 7 | 97. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 17,0 | 24,4 | 17,1 | 5. od 7 | 82. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.450 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 145 Mb/s | 161 | 156 | 4. od 7 | 89. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 37,2 µg/m³ | 34,0 | 33,4 | 5. od 7 | 117. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 7,7 | 17,8 | 17,6 | 1. od 7 | 9. od 161 |
Slična mesta: Lapovo, Vlasotince, Koceljeva, Mali Zvornik, Plandište. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 82,0 % | 12,4 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 75,5 % | 40,7 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 78,0 % | 42,6 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 0,8 | -4,3 |
| Do najbližeg velikog centra | 24 min | 79 min |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 7,7 | 15,1 |
| Do sedišta regiona | 24 min | 48 min |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 560 | 507 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 130,3 | 97,3 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 37,2 µg/m³ | 33,6 µg/m³ |
| Domaćinstva na vodovodu | 84,5 % | 86,9 % |
| Sa višom ili visokom školom | 11,3 % | 11,8 % |
| Skor na maloj maturi | 473 | 474 |
| Prazni i napušteni stanovi | 22,1 % | 21,8 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 6,8 | 7,4 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 0,8 | 0,9 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 3,0 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 3,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 4,0 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,0 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,0 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 5,0 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 4,0 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 8.362 punoletnih po RZS proceni | 6.669 glasalo 2026. | 80 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 8.362 punoletnih po RZS proceni | 9.617 na biračkom spisku | 115 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 93 očekivanih osmaka po RZS proceni | 90 stvarno na maloj maturi | 97 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 5.546 stanova | 3.745 nastanjeno | 68% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 9.981 stanovnika | 246,0 zračenja na 1.000 stanovnika | 5. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 9.842
- Novi punoletni
- +279
- Umrli
- −475
- Ostatak
- −29
- Spisak 2026.
- 9.617
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,8 god.
- Životni vek, žene
- 79,2 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 61,1
- Tumori na 10.000
- 36,4
- Bolesti disanja na 10.000
- 9,0
- Povrede i trovanja na 10.000
- 4,7
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 0,8
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,8
- Razvodi na 100 brakova
- 31,5
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 0,8
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 18,9
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,00
- Matematika, skor
- 464
- Maternji jezik, skor
- 482
- Ocena prema testu*
- -0,03
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 18,9
- Učenika po nastavniku
- 5,7
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 9.981
- Promena od 2022.
- -1,8%
- Dece do 14
- 13,3%
- Starijih od 65
- 26,2%
Na popisu 2011. bilo je 11.760, a 2022. 10.162 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 76
- Umrli 2025.
- 131
- Prirodni priraštaj
- -55 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 76 | 131 | -55 |
| 2024. | 88 | 166 | -78 |
| 2023. | 98 | 147 | -49 |
| 2022. | 85 | 188 | -103 |
| 2021. | 77 | 208 | -131 |
| 2020. | 82 | 202 | -120 |
| 2019. | 89 | 160 | -71 |
| 2018. | 96 | 184 | -88 |
| 2017. | 81 | 196 | -115 |
| 2016. | 78 | 190 | -112 |
| 2015. | 70 | 163 | -93 |
| 2014. | 73 | 174 | -101 |
| 2013. | 84 | 165 | -81 |
| 2012. | 88 | 181 | -93 |
| 2011. | 83 | 171 | -88 |
| 2010. | 79 | 184 | -105 |
| 2009. | 81 | 187 | -106 |
| 2008. | 82 | 206 | -124 |
| 2007. | 106 | 208 | -102 |
| 2006. | 110 | 172 | -62 |
| 2005. | 96 | 203 | -107 |
| 2004. | 112 | 198 | -86 |
| 2003. | 112 | 188 | -76 |
| 2002. | 135 | 227 | -92 |
| 2001. | 140 | 199 | -59 |
| 2000. | 136 | 207 | -71 |
| 1999. | 103 | 198 | -95 |
| 1998. | 115 | 159 | -44 |
| 1997. | 102 | 197 | -95 |
| 1996. | 142 | 203 | -61 |
| 1995. | 122 | 157 | -35 |
| 1994. | 141 | 194 | -53 |
| 1993. | 162 | 200 | -38 |
| 1992. | 145 | 173 | -28 |
| 1991. | 156 | 167 | -11 |
| 1990. | 170 | 184 | -14 |
| 1989. | 142 | 183 | -41 |
| 1988. | 148 | 176 | -28 |
| 1987. | 135 | 157 | -22 |
| 1986. | 139 | 169 | -30 |
| 1985. | 172 | 163 | 9 |
| 1984. | 180 | 166 | 14 |
| 1983. | 178 | 171 | 7 |
| 1982. | 157 | 152 | 5 |
| 1981. | 167 | 186 | -19 |
| 1980. | 178 | 188 | -10 |
| 1979. | 177 | 152 | 25 |
| 1978. | 171 | 189 | -18 |
| 1977. | 166 | 153 | 13 |
| 1976. | 179 | 132 | 47 |
| 1975. | 176 | 192 | -16 |
| 1974. | 182 | 132 | 50 |
| 1973. | 186 | 178 | 8 |
| 1972. | 187 | 166 | 21 |
| 1971. | 115 | 162 | -47 |
| 1970. | 150 | 159 | -9 |
| 1969. | 151 | 155 | -4 |
| 1968. | 145 | 135 | 10 |
| 1967. | 112 | 166 | -54 |
| 1966. | 128 | 134 | -6 |
| 1965. | 130 | 132 | -2 |
| 1964. | 133 | 162 | -29 |
| 1963. | 127 | 119 | 8 |
| 1962. | 140 | 123 | 17 |
| 1961. | 181 | 132 | 49 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (11), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Batočina | 2.068 | 3.378 | 5.584 | 5.804 | 5.105 |
| Brzan | 3.480 | 3.201 | 2.694 | 1.754 | 1.444 |
| Badnjevac | 1.527 | 1.478 | 1.272 | 1.084 | 920 |
| Žirovnica | 1.216 | 1.055 | 974 | 742 | 669 |
| Milatovac | 332 | 389 | 584 | 555 | 557 |
| Kijevo | 983 | 911 | 699 | 482 | 410 |
| Crni Kao | 614 | 609 | 492 | 410 | 317 |
| Dobrovodica | 841 | 621 | 537 | 381 | 310 |
| Gradac | 354 | 333 | 273 | 206 | 156 |
| Nikšić | 212 | 192 | 139 | 176 | 144 |
| Prnjavor | 376 | 292 | 211 | 166 | 130 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 3,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,4, žene 44,3
- Muškarci
- 50,2% 5.893
- Žene
- 49,8% 5.857
- Žena na 100 muškaraca
- 99,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 269 | 210 |
| 5–9 | 312 | 278 |
| 10–14 | 309 | 283 |
| 15–19 | 353 | 348 |
| 20–24 | 360 | 350 |
| 25–29 | 409 | 334 |
| 30–34 | 411 | 348 |
| 35–39 | 395 | 362 |
| 40–44 | 384 | 339 |
| 45–49 | 349 | 363 |
| 50–54 | 436 | 431 |
| 55–59 | 522 | 539 |
| 60–64 | 482 | 458 |
| 65–69 | 267 | 289 |
| 70–74 | 245 | 327 |
| 75–79 | 195 | 288 |
| 80–84 | 145 | 221 |
| 85+ | 50 | 89 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 3,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,5, žene 44,5
- Muškarci
- 50,1% 5.834
- Žene
- 49,9% 5.805
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 253 | 203 |
| 5–9 | 310 | 268 |
| 10–14 | 316 | 287 |
| 15–19 | 342 | 324 |
| 20–24 | 354 | 359 |
| 25–29 | 400 | 339 |
| 30–34 | 406 | 342 |
| 35–39 | 400 | 358 |
| 40–44 | 389 | 339 |
| 45–49 | 347 | 357 |
| 50–54 | 420 | 408 |
| 55–59 | 483 | 519 |
| 60–64 | 512 | 493 |
| 65–69 | 280 | 291 |
| 70–74 | 237 | 321 |
| 75–79 | 183 | 277 |
| 80–84 | 151 | 218 |
| 85+ | 51 | 102 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 3,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 41,7, žene 44,8
- Muškarci
- 50,1% 5.775
- Žene
- 49,9% 5.749
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 239 | 204 |
| 5–9 | 304 | 256 |
| 10–14 | 321 | 289 |
| 15–19 | 334 | 298 |
| 20–24 | 348 | 370 |
| 25–29 | 387 | 335 |
| 30–34 | 407 | 330 |
| 35–39 | 389 | 357 |
| 40–44 | 402 | 349 |
| 45–49 | 344 | 341 |
| 50–54 | 401 | 390 |
| 55–59 | 459 | 491 |
| 60–64 | 513 | 510 |
| 65–69 | 311 | 307 |
| 70–74 | 233 | 317 |
| 75–79 | 184 | 271 |
| 80–84 | 141 | 215 |
| 85+ | 58 | 119 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 3,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 41,9, žene 45,1
- Muškarci
- 50,1% 5.727
- Žene
- 49,9% 5.700
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 230 | 205 |
| 5–9 | 299 | 238 |
| 10–14 | 322 | 288 |
| 15–19 | 317 | 285 |
| 20–24 | 356 | 380 |
| 25–29 | 360 | 319 |
| 30–34 | 420 | 321 |
| 35–39 | 381 | 359 |
| 40–44 | 400 | 356 |
| 45–49 | 349 | 327 |
| 50–54 | 381 | 381 |
| 55–59 | 447 | 460 |
| 60–64 | 502 | 537 |
| 65–69 | 350 | 323 |
| 70–74 | 228 | 305 |
| 75–79 | 190 | 279 |
| 80–84 | 131 | 200 |
| 85+ | 64 | 137 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 3,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,2, žene 45,4
- Muškarci
- 50,2% 5.686
- Žene
- 49,8% 5.633
- Žena na 100 muškaraca
- 99,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 220 | 195 |
| 5–9 | 293 | 217 |
| 10–14 | 320 | 290 |
| 15–19 | 306 | 289 |
| 20–24 | 356 | 363 |
| 25–29 | 352 | 322 |
| 30–34 | 417 | 314 |
| 35–39 | 388 | 351 |
| 40–44 | 389 | 356 |
| 45–49 | 368 | 327 |
| 50–54 | 352 | 373 |
| 55–59 | 428 | 433 |
| 60–64 | 493 | 539 |
| 65–69 | 391 | 365 |
| 70–74 | 221 | 272 |
| 75–79 | 187 | 278 |
| 80–84 | 131 | 190 |
| 85+ | 74 | 159 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 3,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,4, žene 45,6
- Muškarci
- 50,3% 5.633
- Žene
- 49,7% 5.567
- Žena na 100 muškaraca
- 98,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 214 | 187 |
| 5–9 | 276 | 204 |
| 10–14 | 318 | 284 |
| 15–19 | 310 | 290 |
| 20–24 | 342 | 345 |
| 25–29 | 358 | 341 |
| 30–34 | 395 | 306 |
| 35–39 | 397 | 341 |
| 40–44 | 389 | 360 |
| 45–49 | 379 | 323 |
| 50–54 | 338 | 354 |
| 55–59 | 413 | 413 |
| 60–64 | 471 | 520 |
| 65–69 | 430 | 426 |
| 70–74 | 216 | 244 |
| 75–79 | 178 | 266 |
| 80–84 | 127 | 190 |
| 85+ | 82 | 173 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 3,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 42,5, žene 45,8
- Muškarci
- 50,3% 5.578
- Žene
- 49,7% 5.507
- Žena na 100 muškaraca
- 98,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 214 | 177 |
| 5–9 | 256 | 202 |
| 10–14 | 318 | 270 |
| 15–19 | 318 | 300 |
| 20–24 | 333 | 322 |
| 25–29 | 351 | 346 |
| 30–34 | 385 | 316 |
| 35–39 | 395 | 332 |
| 40–44 | 395 | 357 |
| 45–49 | 389 | 323 |
| 50–54 | 335 | 345 |
| 55–59 | 400 | 394 |
| 60–64 | 437 | 495 |
| 65–69 | 450 | 461 |
| 70–74 | 226 | 253 |
| 75–79 | 176 | 256 |
| 80–84 | 115 | 186 |
| 85+ | 85 | 172 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 3,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 42,6, žene 45,8
- Muškarci
- 50,4% 5.531
- Žene
- 49,6% 5.446
- Žena na 100 muškaraca
- 98,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 213 | 177 |
| 5–9 | 245 | 205 |
| 10–14 | 310 | 256 |
| 15–19 | 324 | 304 |
| 20–24 | 331 | 301 |
| 25–29 | 343 | 349 |
| 30–34 | 376 | 328 |
| 35–39 | 393 | 314 |
| 40–44 | 385 | 349 |
| 45–49 | 405 | 336 |
| 50–54 | 329 | 335 |
| 55–59 | 384 | 376 |
| 60–64 | 420 | 462 |
| 65–69 | 446 | 485 |
| 70–74 | 256 | 274 |
| 75–79 | 177 | 248 |
| 80–84 | 114 | 187 |
| 85+ | 80 | 160 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 3,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 42,9, žene 45,9
- Muškarci
- 50,4% 5.480
- Žene
- 49,6% 5.398
- Žena na 100 muškaraca
- 98,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 209 | 193 |
| 5–9 | 239 | 203 |
| 10–14 | 301 | 238 |
| 15–19 | 325 | 298 |
| 20–24 | 314 | 297 |
| 25–29 | 347 | 346 |
| 30–34 | 352 | 329 |
| 35–39 | 403 | 303 |
| 40–44 | 377 | 347 |
| 45–49 | 400 | 345 |
| 50–54 | 339 | 319 |
| 55–59 | 364 | 368 |
| 60–64 | 407 | 431 |
| 65–69 | 435 | 508 |
| 70–74 | 290 | 289 |
| 75–79 | 174 | 240 |
| 80–84 | 125 | 188 |
| 85+ | 79 | 156 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 3,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,1, žene 46,0
- Muškarci
- 50,4% 5.413
- Žene
- 49,6% 5.334
- Žena na 100 muškaraca
- 98,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 208 | 207 |
| 5–9 | 228 | 195 |
| 10–14 | 293 | 218 |
| 15–19 | 321 | 295 |
| 20–24 | 302 | 294 |
| 25–29 | 344 | 331 |
| 30–34 | 343 | 333 |
| 35–39 | 401 | 305 |
| 40–44 | 381 | 336 |
| 45–49 | 384 | 346 |
| 50–54 | 359 | 315 |
| 55–59 | 339 | 363 |
| 60–64 | 388 | 410 |
| 65–69 | 429 | 496 |
| 70–74 | 317 | 326 |
| 75–79 | 168 | 213 |
| 80–84 | 123 | 184 |
| 85+ | 85 | 167 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,3% veća od popisa, a 3,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,3, žene 46,0
- Muškarci
- 50,3% 5.329
- Žene
- 49,7% 5.265
- Žena na 100 muškaraca
- 98,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 205 | 215 |
| 5–9 | 216 | 189 |
| 10–14 | 277 | 203 |
| 15–19 | 315 | 290 |
| 20–24 | 307 | 287 |
| 25–29 | 332 | 323 |
| 30–34 | 342 | 339 |
| 35–39 | 379 | 301 |
| 40–44 | 387 | 326 |
| 45–49 | 380 | 352 |
| 50–54 | 368 | 316 |
| 55–59 | 327 | 351 |
| 60–64 | 374 | 394 |
| 65–69 | 415 | 463 |
| 70–74 | 345 | 382 |
| 75–79 | 159 | 189 |
| 80–84 | 110 | 179 |
| 85+ | 91 | 166 |
- Prosečna starost
- 45,3 muškarci 44,1, žene 46,6
- Muškarci
- 50,0% 5.076
- Žene
- 50,0% 5.086
- Žena na 100 muškaraca
- 100,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 204 | 226 |
| 5–9 | 236 | 192 |
| 10–14 | 234 | 210 |
| 15–19 | 285 | 267 |
| 20–24 | 270 | 247 |
| 25–29 | 293 | 243 |
| 30–34 | 278 | 284 |
| 35–39 | 345 | 286 |
| 40–44 | 368 | 317 |
| 45–49 | 350 | 344 |
| 50–54 | 384 | 327 |
| 55–59 | 312 | 337 |
| 60–64 | 381 | 402 |
| 65–69 | 414 | 477 |
| 70–74 | 384 | 445 |
| 75–79 | 170 | 197 |
| 80–84 | 97 | 157 |
| 85+ | 71 | 128 |
- Prosečna starost
- 45,4 muškarci 44,2, žene 46,7
- Muškarci
- 50,0% 5.040
- Žene
- 50,0% 5.048
- Žena na 100 muškaraca
- 100,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 204 | 222 |
| 5–9 | 233 | 198 |
| 10–14 | 234 | 213 |
| 15–19 | 270 | 247 |
| 20–24 | 281 | 256 |
| 25–29 | 291 | 241 |
| 30–34 | 284 | 285 |
| 35–39 | 328 | 279 |
| 40–44 | 362 | 298 |
| 45–49 | 348 | 353 |
| 50–54 | 380 | 321 |
| 55–59 | 312 | 335 |
| 60–64 | 361 | 387 |
| 65–69 | 407 | 452 |
| 70–74 | 375 | 463 |
| 75–79 | 195 | 216 |
| 80–84 | 99 | 161 |
| 85+ | 76 | 121 |
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 44,3, žene 46,8
- Muškarci
- 49,9% 5.008
- Žene
- 50,1% 5.021
- Žena na 100 muškaraca
- 100,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 215 | 217 |
| 5–9 | 226 | 207 |
| 10–14 | 234 | 221 |
| 15–19 | 267 | 235 |
| 20–24 | 281 | 252 |
| 25–29 | 279 | 252 |
| 30–34 | 293 | 276 |
| 35–39 | 295 | 270 |
| 40–44 | 375 | 289 |
| 45–49 | 338 | 344 |
| 50–54 | 370 | 328 |
| 55–59 | 326 | 322 |
| 60–64 | 345 | 371 |
| 65–69 | 388 | 429 |
| 70–74 | 383 | 488 |
| 75–79 | 221 | 237 |
| 80–84 | 98 | 165 |
| 85+ | 74 | 118 |
- Prosečna starost
- 45,6 muškarci 44,4, žene 46,9
- Muškarci
- 49,9% 4.978
- Žene
- 50,1% 5.003
- Žena na 100 muškaraca
- 100,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 211 | 216 |
| 5–9 | 220 | 216 |
| 10–14 | 235 | 229 |
| 15–19 | 268 | 219 |
| 20–24 | 286 | 255 |
| 25–29 | 269 | 254 |
| 30–34 | 298 | 270 |
| 35–39 | 278 | 270 |
| 40–44 | 373 | 285 |
| 45–49 | 337 | 332 |
| 50–54 | 368 | 332 |
| 55–59 | 340 | 316 |
| 60–64 | 325 | 359 |
| 65–69 | 360 | 411 |
| 70–74 | 401 | 484 |
| 75–79 | 239 | 277 |
| 80–84 | 99 | 156 |
| 85+ | 71 | 122 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 95,7% | 97,9% | 9.726 | |
| Nisu se izjasnili | 0,2% | 0,6% | 25 | |
| Nepoznato | 3,0% | 0,2% | 306 |
Grupe ispod 1% (15)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,24% | 0,5% | 24 |
| Makedonci | 0,18% | 0,2% | 18 |
| Crnogorci | 0,16% | 0,2% | 16 |
| Jugosloveni | 0,11% | 0,1% | 11 |
| Ostali | 0,07% | 0,1% | 7 |
| Regionalna pripadnost | 0,06% | 0,0% | 6 |
| Mađari | 0,05% | 0,0% | 5 |
| Rusi | 0,04% | 0,0% | 4 |
| Hrvati | 0,04% | 0,1% | 4 |
| Slovaci | 0,03% | 0,0% | 3 |
| Albanci | 0,02% | 0,1% | 2 |
| Bugari | 0,02% | 0,0% | 2 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 96,1% | 98,3% | 9.765 | |
| Nisu se izjasnili | 0,2% | 0,8% | 18 | |
| Nepoznato | 3,1% | 0,2% | 316 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Katolička | 0,16% | 0,2% | 16 |
| Islamska | 0,14% | 0,1% | 14 |
| Nisu vernici | 0,14% | 0,1% | 14 |
| Ostale hrišćanske | 0,12% | 0,3% | 12 |
| Agnostici | 0,04% | 0,0% | 4 |
| Protestantska | 0,02% | 0,0% | 2 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 108.050 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 94.818 RSD
- Stanovanje mesečno
- 26.762 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,42 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 5.546
- Prazni i napušteni
- 22,1%
- Pod zakupom
- 2,3%
- Zgrade starije od 1971.
- 31%
- Viša ili visoka škola
- 11,3%
- Bez srednje škole
- 30,1%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 94.818 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 338
- Aktivnih firmi
- 68 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.301 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 56.913 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 4.448 RSD, 7,8% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 17
- Stanovnika po lekaru
- 587
- Zubara
- 2
- Farmaceuta
- 1
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 473 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 1
- Dece u vrtiću
- 303 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 50% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 3.213 | 31,6% | 3.054 | 26,0% |
| Penzioneri | 2.783 | 27,4% | 2.663 | 22,6% |
| Deca do 15 godina | 1.302 | 12,8% | 1.675 | 14,2% |
| Učenici i studenti | 585 | 5,8% | 803 | 6,8% |
| Nezaposleni | 863 | 8,5% | 1.181 | 10,0% |
| Domaćinstvo i ostali | 1.416 | 13,9% | 2.384 | 20,3% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 21,2%. Godišnje, PIO fond: 2.279 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 45.271 RSD, 68 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 84,5%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 75,5%
- Prečišćene otpadne vode
- 82,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 78,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 6
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu. Godišnjak daje jedan red za: Kragujevac, Batočina, pa je vrednost zajednička.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 145 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 122
- Fiksni, preuzimanje
- 70 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 37,2
- Leti, model
- 7,8
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 19
- Sa poginulima 2025.
- 0
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 7,7 9.101 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 28 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 19 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (63% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 19
- Za imovinu
- 7
- Za život i telo
- 0
- U saobraćaju
- 4
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 24 min 46. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 24 min 16. od 161
- Do Beograda*
- 80 min 45. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.