Stanje Srbije

Sva mesta · Šumadijski region

Batočina

Batočina: iznad proseka svih mesta po pristupu (96) i demografiji (67), ispod proseka po poslu i plati (35). Stanovništvo od popisa 2022: −1,8%, prosek regiona −2,2%.

9.981 stanovnika94.818 RSD neto plata

Ukupna ocena

Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 23. i 94. mesta.

Kako računamo
58od 100
Rang u Srbiji≈ 48.od 161
1. (najbolje)161.
Verovatno između 23. i 94. mesta.

Rang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?

Uporedi sa sličnim mestimaPrikaži na mapi i listi

Profil mesta

Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.

Demografija

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
iznad proseka-1,8% od popisa 2022, neto doseljeni 0,8 na 1.000
67
Posao i plata

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
oko proseka94.818 RSD, 560 zaposlenih na 1.000 radno sposobnih, 6,8 firmi na 1.000
35
Priuštivost

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.

Kako računamo
oko prosekakorpa i stanovanje koštaju 1,42 prosečne plate, stan: procena
54
Zdravstvo

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.

Kako računamo
iznad proseka20,0 zdravstvenih radnika na 10.000, životni vek 75,6
54
Škole i vrtići

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.

Kako računamo
oko prosekamala matura 473, vrtić 50%, fakultet u mestu
59
Pristup

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.

Kako računamo
iznad proseka24 min do velikog centra, mreža 145 Mb/s
96
Vazduh

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.

Kako računamo
oko prosekaPM2.5 zimi 37,2 µg/m³
56
Bezbednost na putu

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.

Kako računamo
iznad proseka7,7 teških nezgoda godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
88

Poređenje

Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.

PokazateljOvdeProsek regionaMedijanaU regionuU Srbiji
Neto plata, 12 meseci94.818 RSD98.32496.5545. od 794. od 161
Zaposleni na 1.000 radno sposobnih560 5735215. od 752. od 161
Nezaposleni na 1.000 stanovnika130,3 74,855,97. od 7151. od 161
Promena od 2022.-1,8 %-2,2-2,63. od 746. od 161
Deca do 14 godina13,3 %13,013,53. od 792. od 161
Sa višom ili visokom školom11,3 %13,413,94. od 7113. od 161
Skor na maloj maturi473 5154806. od 797. od 161
Lekari na 10.000 stanovnika17,0 24,417,15. od 782. od 161
Cena stana po m²nema podatka1.4501.291––
Mobilna mreža Procena145 Mb/s1611564. od 789. od 161
PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena37,2 µg/m³34,033,45. od 7117. od 161
Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana7,7 17,817,61. od 79. od 161

Slična mesta: Lapovo, Vlasotince, Koceljeva, Mali Zvornik, Plandište. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.

Šta kažu nezavisni izvori

Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.

Slična mesta

Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.

Izvori i metodologija

Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.

Provera brojki

Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.

PitanjeZvaničnoIzmerenoOdnos
Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu.8.362 punoletnih po RZS proceni6.669 glasalo 2026.80 na 100
Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili.8.362 punoletnih po RZS proceni9.617 na biračkom spisku115 na 100
Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao.93 očekivanih osmaka po RZS proceni90 stvarno na maloj maturi97 na 100
Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi.5.546 stanova3.745 nastanjeno68%
Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj.9.981 stanovnika246,0 zračenja na 1.000 stanovnika5. od 161

Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.

Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.

Spisak 2023.
9.842
Novi punoletni
+279
Umrli
−475
Ostatak
−29
Spisak 2026.
9.617

Život i ljudi

Životni vek i uzroci smrti

Životni vek, muškarci
73,8 god.
Životni vek, žene
79,2 god.
Bolesti srca i krvotoka na 10.000
61,1
Tumori na 10.000
36,4
Bolesti disanja na 10.000
9,0
Povrede i trovanja na 10.000
4,7

Seljenje, porodica i gradnja

Neto doseljeni na 1.000 godišnje
0,8
Brakovi na 1.000 godišnje
4,8
Razvodi na 100 brakova
31,5
Stanovi po dozvolama na 1.000
0,8
Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
18,9

RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.

Obrazovanje

Osnovna škola, osmi razred

Prosečna ocena
4,00
Matematika, skor
464
Maternji jezik, skor
482
Ocena prema testu*
-0,03

Srednje škole

Srednjih škola
1
Gimnazija
0
Srednjoškolaca na 1.000
18,9
Učenika po nastavniku
5,7

* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.

Stanovništvo

Stanovnika 2025.
9.981
Promena od 2022.
-1,8%
Dece do 14
13,3%
Starijih od 65
26,2%

Na popisu 2011. bilo je 11.760, a 2022. 10.162 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.

Svi popisi, 1948–2022.

10,0 hilj.12,0 hilj.14,0 hilj.1950196019701980199020002010202210,2 hilj.

Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.

Procene po godinama

5,0 hilj.10,0 hilj.15,0 hilj.20,0 hilj.25,0 hilj.popis 2002popis 2011popis 2022199520002005201020152020202510,0 hilj.

Rođeni i umrli, 1961–2025.

Rođeni 2025.
76
Umrli 2025.
131
Prirodni priraštaj
-55
rođeni minus umrli
RođeniUmrli01002003001961.: rođeno 181, umrlo 1321962.: rođeno 140, umrlo 1231963.: rođeno 127, umrlo 1191964.: rođeno 133, umrlo 1621965.: rođeno 130, umrlo 1321966.: rođeno 128, umrlo 1341967.: rođeno 112, umrlo 1661968.: rođeno 145, umrlo 1351969.: rođeno 151, umrlo 1551970.: rođeno 150, umrlo 1591971.: rođeno 115, umrlo 1621972.: rođeno 187, umrlo 1661973.: rođeno 186, umrlo 1781974.: rođeno 182, umrlo 1321975.: rođeno 176, umrlo 1921976.: rođeno 179, umrlo 1321977.: rođeno 166, umrlo 1531978.: rođeno 171, umrlo 1891979.: rođeno 177, umrlo 1521980.: rođeno 178, umrlo 1881981.: rođeno 167, umrlo 1861982.: rođeno 157, umrlo 1521983.: rođeno 178, umrlo 1711984.: rođeno 180, umrlo 1661985.: rođeno 172, umrlo 1631986.: rođeno 139, umrlo 1691987.: rođeno 135, umrlo 1571988.: rođeno 148, umrlo 1761989.: rođeno 142, umrlo 1831990.: rođeno 170, umrlo 1841991.: rođeno 156, umrlo 1671992.: rođeno 145, umrlo 1731993.: rođeno 162, umrlo 2001994.: rođeno 141, umrlo 1941995.: rođeno 122, umrlo 1571996.: rođeno 142, umrlo 2031997.: rođeno 102, umrlo 1971998.: rođeno 115, umrlo 1591999.: rođeno 103, umrlo 1982000.: rođeno 136, umrlo 2072001.: rođeno 140, umrlo 1992002.: rođeno 135, umrlo 2272003.: rođeno 112, umrlo 1882004.: rođeno 112, umrlo 1982005.: rođeno 96, umrlo 2032006.: rođeno 110, umrlo 1722007.: rođeno 106, umrlo 2082008.: rođeno 82, umrlo 2062009.: rođeno 81, umrlo 1872010.: rođeno 79, umrlo 1842011.: rođeno 83, umrlo 1712012.: rođeno 88, umrlo 1812013.: rođeno 84, umrlo 1652014.: rođeno 73, umrlo 1742015.: rođeno 70, umrlo 1632016.: rođeno 78, umrlo 1902017.: rođeno 81, umrlo 1962018.: rođeno 96, umrlo 1842019.: rođeno 89, umrlo 1602020.: rođeno 82, umrlo 2022021.: rođeno 77, umrlo 2082022.: rođeno 85, umrlo 1882023.: rođeno 98, umrlo 1472024.: rođeno 88, umrlo 1662025.: rođeno 76, umrlo 13119701980199020002010202576 rođ.131 um.
Tabela po godinama
GodinaRođeniUmrliPriraštaj
2025.76131-55
2024.88166-78
2023.98147-49
2022.85188-103
2021.77208-131
2020.82202-120
2019.89160-71
2018.96184-88
2017.81196-115
2016.78190-112
2015.70163-93
2014.73174-101
2013.84165-81
2012.88181-93
2011.83171-88
2010.79184-105
2009.81187-106
2008.82206-124
2007.106208-102
2006.110172-62
2005.96203-107
2004.112198-86
2003.112188-76
2002.135227-92
2001.140199-59
2000.136207-71
1999.103198-95
1998.115159-44
1997.102197-95
1996.142203-61
1995.122157-35
1994.141194-53
1993.162200-38
1992.145173-28
1991.156167-11
1990.170184-14
1989.142183-41
1988.148176-28
1987.135157-22
1986.139169-30
1985.1721639
1984.18016614
1983.1781717
1982.1571525
1981.167186-19
1980.178188-10
1979.17715225
1978.171189-18
1977.16615313
1976.17913247
1975.176192-16
1974.18213250
1973.1861788
1972.18716621
1971.115162-47
1970.150159-9
1969.151155-4
1968.14513510
1967.112166-54
1966.128134-6
1965.130132-2
1964.133162-29
1963.1271198
1962.14012317
1961.18113249

RZS, teritorija svedena na današnje opštine.

Naselja (11), broj stanovnika po popisima
Naselje1948.1971.1991.2011.2022.
Batočina2.0683.3785.5845.8045.105
Brzan3.4803.2012.6941.7541.444
Badnjevac1.5271.4781.2721.084920
Žirovnica1.2161.055974742669
Milatovac332389584555557
Kijevo983911699482410
Crni Kao614609492410317
Dobrovodica841621537381310
Gradac354333273206156
Nikšić212192139176144
Prnjavor376292211166130

Sastav stanovništva

Prosečna starost
45,6
muškarci 44,4, žene 46,9
Muškarci
49,9%
4.978
Žene
50,1%
5.003
Žena na 100 muškaraca
100,5
MuškarciŽene85+ god.: 71 muškaraca (0,7%), 122 žena (1,2%)85+80–84 god.: 99 muškaraca (1,0%), 156 žena (1,6%)80–8475–79 god.: 239 muškaraca (2,4%), 277 žena (2,8%)75–7970–74 god.: 401 muškaraca (4,0%), 484 žena (4,8%)70–7465–69 god.: 360 muškaraca (3,6%), 411 žena (4,1%)65–6960–64 god.: 325 muškaraca (3,3%), 359 žena (3,6%)60–6455–59 god.: 340 muškaraca (3,4%), 316 žena (3,2%)55–5950–54 god.: 368 muškaraca (3,7%), 332 žena (3,3%)50–5445–49 god.: 337 muškaraca (3,4%), 332 žena (3,3%)45–4940–44 god.: 373 muškaraca (3,7%), 285 žena (2,9%)40–4435–39 god.: 278 muškaraca (2,8%), 270 žena (2,7%)35–3930–34 god.: 298 muškaraca (3,0%), 270 žena (2,7%)30–3425–29 god.: 269 muškaraca (2,7%), 254 žena (2,5%)25–2920–24 god.: 286 muškaraca (2,9%), 255 žena (2,6%)20–2415–19 god.: 268 muškaraca (2,7%), 219 žena (2,2%)15–1910–14 god.: 235 muškaraca (2,4%), 229 žena (2,3%)10–145–9 god.: 220 muškaraca (2,2%), 216 žena (2,2%)5–90–4 god.: 211 muškaraca (2,1%), 216 žena (2,2%)0–40%0%2%2%4%4%
Tabela po starosti
StarostMuškarciŽene
0–4211216
5–9220216
10–14235229
15–19268219
20–24286255
25–29269254
30–34298270
35–39278270
40–44373285
45–49337332
50–54368332
55–59340316
60–64325359
65–69360411
70–74401484
75–79239277
80–8499156
85+71122

Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.

Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (15)
Grupa2022.2011.Broj
Romi0,24%0,5%24
Makedonci0,18%0,2%18
Crnogorci0,16%0,2%16
Jugosloveni0,11%0,1%11
Ostali0,07%0,1%7
Regionalna pripadnost0,06%0,0%6
Mađari0,05%0,0%5
Rusi0,04%0,0%4
Hrvati0,04%0,1%4
Slovaci0,03%0,0%3
Albanci0,02%0,1%2
Bugari0,02%0,0%2
Rumuni0,01%0,0%1
Slovenci0,01%0,0%1
Ukrajinci0,01%0,0%1

Veroispovest, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (7)
Grupa2022.2011.Broj
Katolička0,16%0,2%16
Islamska0,14%0,1%14
Nisu vernici0,14%0,1%14
Ostale hrišćanske0,12%0,3%12
Agnostici0,04%0,0%4
Protestantska0,02%0,0%2
Istočnjačke0,01%0,0%1

Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.

Cena života

Korpa, usklađena
108.050
RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
Prosečna plata
94.818
RSD
Stanovanje mesečno
26.762
procena, stan od 50 m²
Sve kroz platu
1,42
korpa i stanovanje

Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.

Stanovanje i obrazovanje

Stanova
5.546
Prazni i napušteni
22,1%
Pod zakupom
2,3%
Zgrade starije od 1971.
31%
Viša ili visoka škola
11,3%
Bez srednje škole
30,1%

Popis 2022. RZS.

Posao i plate

Neto plata, 12 meseci
94.818
do 08/2026
Zaposlenih na 1.000
338
Aktivnih firmi
68
09/2025
Nezaposlenih na birou
1.301
09/2025
Budžet po stanovniku
56.913
RSD, 2024.
Ulaganja po stanovniku
4.448
RSD, 7,8% rashoda

Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.

20,0 hilj.40,0 hilj.60,0 hilj.80,0 hilj.100 hilj.201820202022202586,9 hilj.

Zdravstvo

Lekara
17
Stanovnika po lekaru
587
Zubara
2
Farmaceuta
1

Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.

Škole i vrtići

Skor na maloj maturi
473
2025/26, prosek mesta 481
Osnovnih škola
1
Dece u vrtiću
303
2025/2026
Obuhvat vrtićem
50%
naša procena
4504604704804902023202420252026473

Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.

Od čega se živi

Popis 2022.

Popis 2011.

Grupa2022.Udeo2011.Udeo
Zaposleni3.21331,6%3.05426,0%
Penzioneri2.78327,4%2.66322,6%
Deca do 15 godina1.30212,8%1.67514,2%
Učenici i studenti5855,8%8036,8%
Nezaposleni8638,5%1.18110,0%
Domaćinstvo i ostali1.41613,9%2.38420,3%

RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 21,2%. Godišnje, PIO fond: 2.279 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 45.271 RSD, 68 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.

Komunalije i putevi

Domaćinstva na vodovodu
84,5%
Domaćinstva na kanalizaciji
75,5%
Prečišćene otpadne vode
82,0%
Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
78,0%
Divlje deponije, prijavljene
6

Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu. Godišnjak daje jedan red za: Kragujevac, Batočina, pa je vrednost zajednička.

Mobilna mreža i internet

Mobilna mreža, preuzimanje
145 Mb/s
Broj mobilnih testova
122
Fiksni, preuzimanje
70 Mb/s
zavisi od paketa

Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.

Vazduh

PM2.5 zimi, procena
37,2
Leti, model
7,8
jan30feb24mar18apr12maj8jun8jul7avg8sep8okt10nov18dec31

Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.

Bezbednost na putu

Sa povređenima 2025.
19
Sa poginulima 2025.
0
Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
7,7
9.101 ljudi tokom dana
Sve nezgode 2026.
28
tekuća godina
Na glavnim putevima van naselja*
0
od 19 teških, 2025.
203040502016201820202022202537

Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (63% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.

Osude za krivična dela

Osuđenih odraslih 2024.
19
Za imovinu
7
Za život i telo
0
U saobraćaju
4

Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.

Povezanost

Do sedišta regiona*
24 min
46. od 161
Do najbližeg velikog centra*
24 min
16. od 161
Do Beograda*
80 min
45. od 161
Do najbližeg fakulteta*
0 min
1. od 161
Do najbliže srednje škole*
0 min
1. od 161

Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.