Sva mesta · Moravički region
Čačak
Čačak: iznad proseka svih mesta po školama i vrtićima (80) i pristupu (95), ispod proseka po vazduhu (46). Stanovništvo od popisa 2022: −1,6%, prosek regiona −2,6%.
103.928 stanovnika102.151 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 14. i 27. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika103.928 2025.▼ 1,6% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2002.
- 117.072
- Najmanje, 1948.
- 70.032
- Broj stanovnika
- 103.928
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 16. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 103.928 2024. 104.473 2023. 105.115 2022. 105.612 2011. 115.337 2002. 117.072 1991. 116.808 1981. 110.801 1971. 97.924 1961. 85.439 1953. 75.485 1948. 70.032 Neto plata102.151 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 30,0% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 94.886 RSD
- Najmanje, 2018.
- 43.243 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 102.151 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 45. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 94.886 93.603 2024. 84.433 83.346 2023. 73.242 72.735 2022. 63.822 63.533 2021. 56.621 56.572 2020. 51.401 52.069 2019. 46.778 47.718 2018. 43.243 43.470 Zaposlenih38.920 2026.▲ 3,0% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2025.
- 39.311
- Najmanje, 2016.
- 32.801
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 27. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 38.920 2025. 39.311 2024. 39.257 2023. 39.161 2022. 38.187 2021. 37.802 2020. 37.005 2019. 36.302 2018. 35.501 2017. 34.199 2016. 32.801 Korisnici penzija27.935 2026.▲ 2,3% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 28.005
- Najmanje, 2022.
- 27.205
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 49. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 27.935 2025. 27.854 2024. 27.581 2023. 27.362 2022. 27.205 2021. 27.304 2020. 27.742 2019. 27.915 2018. 28.005 Odseljeni1.757 2025.▼ 19,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 2.211
- Najmanje, 2025.
- 1.757
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 47. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.757 2024. 1.818 2023. 2.211 2022. 2.172 Doseljeni1.807 2025.▼ 17,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 2.193
- Najmanje, 2025.
- 1.807
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 47. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.807 2024. 1.859 2023. 2.137 2022. 2.193
Još trendova (11)
Novi stanovi, po m²145.657 RSD 2023.▲ 6,2% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 145.657 RSD
- Najmanje, 2019.
- 103.540 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 145.657 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 66. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 145.657 143.298 2022. 129.937 126.155 2021. 111.452 114.840 2020. 106.886 108.603 2019. 103.540 107.098 Noćenja turista156.052 2025.▼ 11,3% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2022.
- 217.471
- Najmanje, 2020.
- 104.226
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 43. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 156.052 2024. 166.382 2023. 185.344 2022. 217.471 2021. 146.355 2020. 104.226 2019. 175.861 2018. 167.459 2017. 166.874 2016. 145.087 2015. 132.272 2014. 126.046 2013. 131.609 2012. 129.937 2011. 139.424 2010. 151.157 Mala matura498 2026.▼ 3,1% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 514
- Najmanje, 2026.
- 498
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 45. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 498 481 2025. 505 479 2024. 510 483 2023. 514 483 PM2.5, godišnje24,4 µg/m³ 2024.▼ 15,9% od 2022.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2022.
- 29,0 µg/m³
- Najmanje, 2023.
- 24,2 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 24,4 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 11. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 24,4 24,8 2023. 24,2 23,3 2022. 29,0 25,9 Saobraćajne nezgode388 2025.→ 0,5% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2017.
- 488
- Najmanje, 2023.
- 313
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 138. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 388 2024. 396 2023. 313 2022. 409 2021. 446 2020. 386 2019. 424 2018. 440 2017. 488 2016. 441 Noćno svetlo, sa satelita58. od 161 po stanovniku 2025.▲ 16,5% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2022.
- 15.242
- Najmanje, 2016.
- 8.088
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 58. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 13.146 2024. 12.191 2023. 12.522 2022. 15.242 2021. 12.908 2020. 11.287 2019. 10.440 2018. 9.518 2017. 8.530 2016. 8.088 2015. 8.385 2014. 8.452 2013. 8.227 2012. 8.344 Prosečna penzija53.399 RSD 2026.▲ 37,8% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 53.433 RSD
- Najmanje, 2018.
- 24.700 RSD
- Prosečna penzija
- 53.399 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 48. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 53.399 50.307 2025. 53.433 50.246 2024. 47.710 44.693 2023. 37.540 35.047 2022. 31.740 29.593 2021. 27.561 25.699 2020. 26.077 24.231 2019. 24.719 22.945 2018. 24.700 22.892 Divlje deponije, prijavljene11 2024.▲ 10,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2020.
- 25
- Najmanje, 2018.
- 6
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 68. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 11 2023. 16 2022. 20 2021. 20 2020. 25 2019. 10 2018. 6 Životni vek76,9 god. 2025.▲ 1,9% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 74,6 79,3 2024. 74,3 78,8 2023. 72,8 78,2 Brakovi409 2025.▲ 20,6% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 630
- Najmanje, 2020.
- 339
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 95. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 409 2024. 434 2023. 467 2022. 512 2021. 527 2020. 339 2019. 582 2018. 522 2017. 511 2016. 554 2015. 630 2014. 559 2013. 476 2012. 483 2011. 558 2010. 611 Stanovi po dozvolama514 2025.▲ 35,3% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2021.
- 669
- Najmanje, 2012.
- 13
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 33. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 514 2024. 533 2023. 343 2022. 572 2021. 669 2020. 380 2019. 370 2018. 371 2017. 223 2016. 78 2015. 226 2014. 52 2013. 43 2012. 13 2011. 53 2010. 75 2009. 129 2008. 265 2007. 272
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 102.151 RSD | 102.929 | 96.554 | 3. od 4 | 45. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 607 | 569 | 521 | 1. od 4 | 26. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 24,7 | 44,5 | 55,9 | 2. od 4 | 27. od 161 |
| Promena od 2022. | -1,6 % | -2,6 | -2,6 | 1. od 4 | 40. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,4 % | 13,3 | 13,5 | 1. od 4 | 47. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 20,5 % | 15,2 | 13,9 | 1. od 4 | 18. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 498 | 495 | 480 | 1. od 4 | 45. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 27,9 | 20,9 | 17,1 | 2. od 4 | 48. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.316 € | 1.316 | 1.291 | – | 20. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 171 Mb/s | 177 | 156 | 2. od 4 | 67. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 45,3 µg/m³ | 31,3 | 33,4 | 4. od 4 | 144. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 22,2 | 18,0 | 17,6 | 4. od 4 | 117. od 161 |
Slična mesta: Šabac, Valjevo, Gornji Milanovac, Zrenjanin, Kruševac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Obuhvat vrtićem | 72 % | 55 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 13,4 % | 16,3 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 24,7 | 37,1 |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 77,4 % | 70,1 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 17,0 | 12,2 |
| Skor na maloj maturi | 498 | 489 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 22,2 | 23,8 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 0,1 | -0,8 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 66,8 % |
| Mobilna mreža | 171 Mb/s | 214 Mb/s |
| Domaćinstva na vodovodu | 81,5 % | 87,1 % |
| Neto plata, 12 meseci | 102.151 RSD | 104.725 RSD |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 82,9 % | 85,9 % |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 27,9 | 33,9 |
| Do najbližeg velikog centra | 68 min | 64 min |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,5 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 5,9 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,9 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 85.728 punoletnih po RZS proceni | 70.673 glasalo 2026. | 82 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 85.728 punoletnih po RZS proceni | 92.545 na biračkom spisku | 108 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 1.016 očekivanih osmaka po RZS proceni | 994 stvarno na maloj maturi | 98 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 55.028 stanova | 40.766 nastanjeno | 74% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 102.151 RSD prosečna plata | 1.316 € medijana ugovorenog m² | 0,66 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 103.928 stanovnika | 126,5 zračenja na 1.000 stanovnika | 58. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 94.357
- Novi punoletni
- +3.103
- Umrli
- −4.542
- Ostatak
- −373
- Spisak 2026.
- 92.545
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 74,6 god.
- Životni vek, žene
- 79,3 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 48,7
- Tumori na 10.000
- 23,8
- Bolesti disanja na 10.000
- 3,3
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,0
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 0,1
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,2
- Razvodi na 100 brakova
- 43,1
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 5,1
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 46,6
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,90
- Matematika, skor
- 500
- Maternji jezik, skor
- 505
- Ocena prema testu*
- -0,19
Srednje škole
- Srednjih škola
- 7
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 46,6
- Učenika po nastavniku
- 8,9
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 103.928
- Promena od 2022.
- -1,6%
- Dece do 14
- 14,4%
- Starijih od 65
- 24,3%
Na popisu 2011. bilo je 115.337, a 2022. 105.612 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 903
- Umrli 2025.
- 1.468
- Prirodni priraštaj
- -565 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 903 | 1.468 | -565 |
| 2024. | 970 | 1.588 | -618 |
| 2023. | 926 | 1.558 | -632 |
| 2022. | 954 | 1.720 | -766 |
| 2021. | 933 | 2.209 | -1.276 |
| 2020. | 923 | 1.943 | -1.020 |
| 2019. | 984 | 1.604 | -620 |
| 2018. | 957 | 1.672 | -715 |
| 2017. | 1.019 | 1.693 | -674 |
| 2016. | 1.015 | 1.553 | -538 |
| 2015. | 973 | 1.649 | -676 |
| 2014. | 948 | 1.553 | -605 |
| 2013. | 985 | 1.577 | -592 |
| 2012. | 1.074 | 1.510 | -436 |
| 2011. | 982 | 1.597 | -615 |
| 2010. | 1.026 | 1.482 | -456 |
| 2009. | 1.056 | 1.501 | -445 |
| 2008. | 1.077 | 1.548 | -471 |
| 2007. | 1.038 | 1.449 | -411 |
| 2006. | 1.116 | 1.467 | -351 |
| 2005. | 1.096 | 1.604 | -508 |
| 2004. | 1.164 | 1.520 | -356 |
| 2003. | 1.223 | 1.480 | -257 |
| 2002. | 1.124 | 1.368 | -244 |
| 2001. | 1.158 | 1.372 | -214 |
| 2000. | 1.065 | 1.412 | -347 |
| 1999. | 1.026 | 1.493 | -467 |
| 1998. | 1.023 | 1.484 | -461 |
| 1997. | 1.141 | 1.314 | -173 |
| 1996. | 1.196 | 1.321 | -125 |
| 1995. | 1.172 | 1.307 | -135 |
| 1994. | 1.230 | 1.309 | -79 |
| 1993. | 1.266 | 1.331 | -65 |
| 1992. | 1.173 | 1.316 | -143 |
| 1991. | 1.205 | 1.165 | 40 |
| 1990. | 1.332 | 1.110 | 222 |
| 1989. | 1.311 | 1.182 | 129 |
| 1988. | 1.483 | 1.132 | 351 |
| 1987. | 1.504 | 1.234 | 270 |
| 1986. | 1.512 | 1.086 | 426 |
| 1985. | 1.614 | 1.022 | 592 |
| 1984. | 1.653 | 1.049 | 604 |
| 1983. | 1.634 | 1.147 | 487 |
| 1982. | 1.593 | 979 | 614 |
| 1981. | 1.573 | 976 | 597 |
| 1980. | 1.550 | 962 | 588 |
| 1979. | 1.563 | 941 | 622 |
| 1978. | 1.597 | 867 | 730 |
| 1977. | 1.612 | 914 | 698 |
| 1976. | 1.589 | 822 | 767 |
| 1975. | 1.439 | 867 | 572 |
| 1974. | 1.450 | 767 | 683 |
| 1973. | 1.429 | 840 | 589 |
| 1972. | 1.382 | 830 | 552 |
| 1971. | 1.303 | 783 | 520 |
| 1970. | 1.262 | 806 | 456 |
| 1969. | 1.240 | 822 | 418 |
| 1968. | 1.178 | 751 | 427 |
| 1967. | 1.243 | 709 | 534 |
| 1966. | 1.275 | 640 | 635 |
| 1965. | 1.283 | 648 | 635 |
| 1964. | 1.301 | 671 | 630 |
| 1963. | 1.373 | 629 | 744 |
| 1962. | 1.388 | 642 | 746 |
| 1961. | 1.406 | 623 | 783 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (58), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Čačak | 18.525 | 48.981 | 70.012 | 73.331 | 69.598 |
| Trnava | 1.678 | 1.770 | 2.461 | 2.913 | 2.684 |
| Mrčajevci | 2.777 | 3.092 | 2.711 | 2.767 | 2.356 |
| Trbušani | 530 | 1.304 | 1.789 | 1.968 | 1.831 |
| Preljina | 1.210 | 1.437 | 1.744 | 1.840 | 1.581 |
| Prijevor | 1.526 | 1.522 | 1.537 | 1.603 | 1.440 |
| Prislonica | 2.297 | 1.809 | 1.637 | 1.424 | 1.225 |
| Mršinci | 1.034 | 1.347 | 1.342 | 1.264 | 1.144 |
| Gornja Gorevnica | 2.366 | 1.848 | 1.616 | 1.299 | 1.118 |
| Ježevica | 1.373 | 1.479 | 1.388 | 1.278 | 1.111 |
| Zablaće | 1.010 | 1.081 | 1.276 | 1.170 | 1.064 |
| Bresnica | 2.731 | 2.299 | 1.772 | 1.295 | 1.056 |
| Beljina | 287 | 754 | 1.075 | 1.085 | 945 |
| Miokovci | 1.533 | 1.352 | 1.231 | 969 | 837 |
| Viljuša | 1.053 | 896 | 936 | 920 | 825 |
| Donja Trepča | 1.607 | 1.247 | 1.128 | 989 | 808 |
| Donja Gorevnica | 975 | 983 | 934 | 877 | 794 |
| Konjevići | 372 | 579 | 823 | 859 | 769 |
| Mojsinje | 933 | 891 | 877 | 836 | 759 |
| Bečanj | 1.655 | 1.404 | 1.155 | 921 | 719 |
| Ostra | 2.002 | 1.666 | 1.242 | 918 | 704 |
| Katrga | 1.725 | 1.282 | 1.075 | 877 | 679 |
| Baluga (Trnavska) | 512 | 697 | 782 | 726 | 660 |
| Milićevci | 1.606 | 1.425 | 1.062 | 821 | 630 |
| Vapa | 578 | 600 | 721 | 695 | 615 |
| Parmenac | 414 | 645 | 686 | 744 | 587 |
| Goričani | 907 | 970 | 879 | 698 | 583 |
| Rakova | 977 | 876 | 832 | 661 | 552 |
| Atenica | 370 | 700 | 691 | 558 | 522 |
| Kačulice | 953 | 837 | 713 | 569 | 497 |
| Lipnica | 908 | 799 | 706 | 556 | 478 |
| Gornja Trepča | 961 | 702 | 641 | 556 | 459 |
| Slatina | 800 | 812 | 689 | 575 | 449 |
| Vranići | 575 | 544 | 506 | 456 | 441 |
| Pakovraće | 476 | 421 | 459 | 479 | 433 |
| Kukići | 480 | 641 | 654 | 490 | 429 |
| Loznica | 219 | 270 | 412 | 432 | 399 |
| Baluga (Ljubićska) | 324 | 361 | 440 | 415 | 383 |
| Kulinovci | 112 | 252 | 399 | 344 | 340 |
| Vujetinci | 745 | 615 | 524 | 395 | 284 |
| Žaočani | 409 | 389 | 398 | 332 | 265 |
| Stančići | 293 | 300 | 324 | 331 | 250 |
| Rošci | 1.452 | 859 | 587 | 395 | 247 |
| Banjica | 1.046 | 658 | 489 | 314 | 243 |
| Rajac | 1.057 | 695 | 427 | 303 | 236 |
| Jezdina | 274 | 279 | 295 | 246 | 190 |
| Premeća | 712 | 547 | 360 | 238 | 171 |
| Sokolići | 420 | 328 | 242 | 160 | 158 |
| Pridvorica | 236 | 161 | 243 | 195 | 155 |
| Riđage | 435 | 329 | 246 | 215 | 152 |
| Vrnčani | 545 | 523 | 368 | 222 | 151 |
| Ovčar Banja | 185 | 191 | 184 | 122 | 118 |
| Petnica | 441 | 368 | 279 | 180 | 117 |
| Jančići | 567 | 400 | 237 | 143 | 89 |
| Vidova | 280 | 249 | 190 | 121 | 85 |
| Međuvršje | 231 | 130 | 122 | 96 | 76 |
| Brezovica | 305 | 258 | 180 | 90 | 63 |
| Ljubić | 28 | 70 | 80 | 61 | 58 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,3, žene 43,8
- Muškarci
- 48,5% 56.002
- Žene
- 51,5% 59.349
- Žena na 100 muškaraca
- 106,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.685 | 2.456 |
| 5–9 | 2.941 | 2.734 |
| 10–14 | 2.818 | 2.663 |
| 15–19 | 3.172 | 3.085 |
| 20–24 | 3.649 | 3.510 |
| 25–29 | 3.926 | 3.658 |
| 30–34 | 3.831 | 3.779 |
| 35–39 | 3.756 | 3.845 |
| 40–44 | 3.514 | 3.735 |
| 45–49 | 3.839 | 4.095 |
| 50–54 | 4.217 | 4.682 |
| 55–59 | 4.924 | 5.246 |
| 60–64 | 3.803 | 4.047 |
| 65–69 | 2.241 | 2.809 |
| 70–74 | 2.760 | 3.426 |
| 75–79 | 2.238 | 2.944 |
| 80–84 | 1.209 | 1.771 |
| 85+ | 479 | 864 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,5, žene 44,1
- Muškarci
- 48,6% 55.718
- Žene
- 51,4% 59.045
- Žena na 100 muškaraca
- 106,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.704 | 2.429 |
| 5–9 | 2.905 | 2.689 |
| 10–14 | 2.782 | 2.677 |
| 15–19 | 3.179 | 3.014 |
| 20–24 | 3.511 | 3.356 |
| 25–29 | 3.830 | 3.638 |
| 30–34 | 3.790 | 3.672 |
| 35–39 | 3.800 | 3.893 |
| 40–44 | 3.534 | 3.720 |
| 45–49 | 3.724 | 4.010 |
| 50–54 | 4.165 | 4.564 |
| 55–59 | 4.741 | 5.191 |
| 60–64 | 4.059 | 4.333 |
| 65–69 | 2.352 | 2.827 |
| 70–74 | 2.600 | 3.290 |
| 75–79 | 2.202 | 2.931 |
| 80–84 | 1.314 | 1.862 |
| 85+ | 526 | 949 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,7, žene 44,4
- Muškarci
- 48,6% 55.443
- Žene
- 51,4% 58.698
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.726 | 2.416 |
| 5–9 | 2.819 | 2.639 |
| 10–14 | 2.840 | 2.696 |
| 15–19 | 3.122 | 2.914 |
| 20–24 | 3.365 | 3.241 |
| 25–29 | 3.751 | 3.572 |
| 30–34 | 3.796 | 3.585 |
| 35–39 | 3.802 | 3.921 |
| 40–44 | 3.580 | 3.749 |
| 45–49 | 3.608 | 3.919 |
| 50–54 | 4.123 | 4.416 |
| 55–59 | 4.451 | 4.996 |
| 60–64 | 4.397 | 4.703 |
| 65–69 | 2.527 | 2.934 |
| 70–74 | 2.375 | 3.086 |
| 75–79 | 2.178 | 2.936 |
| 80–84 | 1.406 | 1.954 |
| 85+ | 577 | 1.021 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 41,9, žene 44,6
- Muškarci
- 48,6% 55.082
- Žene
- 51,4% 58.301
- Žena na 100 muškaraca
- 105,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.679 | 2.380 |
| 5–9 | 2.767 | 2.583 |
| 10–14 | 2.932 | 2.729 |
| 15–19 | 2.986 | 2.791 |
| 20–24 | 3.274 | 3.182 |
| 25–29 | 3.639 | 3.445 |
| 30–34 | 3.808 | 3.528 |
| 35–39 | 3.805 | 3.892 |
| 40–44 | 3.635 | 3.798 |
| 45–49 | 3.522 | 3.850 |
| 50–54 | 4.005 | 4.268 |
| 55–59 | 4.247 | 4.789 |
| 60–64 | 4.588 | 4.962 |
| 65–69 | 2.780 | 3.173 |
| 70–74 | 2.182 | 2.884 |
| 75–79 | 2.129 | 2.898 |
| 80–84 | 1.466 | 2.035 |
| 85+ | 638 | 1.114 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,1, žene 44,9
- Muškarci
- 48,6% 54.670
- Žene
- 51,4% 57.888
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.647 | 2.347 |
| 5–9 | 2.754 | 2.524 |
| 10–14 | 2.951 | 2.757 |
| 15–19 | 2.885 | 2.698 |
| 20–24 | 3.185 | 3.123 |
| 25–29 | 3.524 | 3.314 |
| 30–34 | 3.794 | 3.496 |
| 35–39 | 3.805 | 3.840 |
| 40–44 | 3.674 | 3.819 |
| 45–49 | 3.476 | 3.786 |
| 50–54 | 3.838 | 4.145 |
| 55–59 | 4.121 | 4.648 |
| 60–64 | 4.602 | 5.043 |
| 65–69 | 3.140 | 3.555 |
| 70–74 | 1.968 | 2.651 |
| 75–79 | 2.129 | 2.858 |
| 80–84 | 1.478 | 2.076 |
| 85+ | 699 | 1.208 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,2, žene 45,1
- Muškarci
- 48,6% 54.287
- Žene
- 51,4% 57.510
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.646 | 2.353 |
| 5–9 | 2.714 | 2.475 |
| 10–14 | 2.948 | 2.740 |
| 15–19 | 2.820 | 2.664 |
| 20–24 | 3.117 | 3.044 |
| 25–29 | 3.430 | 3.228 |
| 30–34 | 3.740 | 3.486 |
| 35–39 | 3.770 | 3.749 |
| 40–44 | 3.720 | 3.836 |
| 45–49 | 3.468 | 3.698 |
| 50–54 | 3.700 | 4.039 |
| 55–59 | 4.029 | 4.576 |
| 60–64 | 4.550 | 5.057 |
| 65–69 | 3.387 | 3.829 |
| 70–74 | 1.885 | 2.521 |
| 75–79 | 2.140 | 2.842 |
| 80–84 | 1.437 | 2.068 |
| 85+ | 786 | 1.305 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,4, žene 45,3
- Muškarci
- 48,5% 53.917
- Žene
- 51,5% 57.158
- Žena na 100 muškaraca
- 106,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.613 | 2.376 |
| 5–9 | 2.720 | 2.453 |
| 10–14 | 2.908 | 2.689 |
| 15–19 | 2.782 | 2.675 |
| 20–24 | 3.124 | 2.961 |
| 25–29 | 3.313 | 3.121 |
| 30–34 | 3.652 | 3.483 |
| 35–39 | 3.722 | 3.632 |
| 40–44 | 3.748 | 3.877 |
| 45–49 | 3.493 | 3.675 |
| 50–54 | 3.583 | 3.944 |
| 55–59 | 3.984 | 4.446 |
| 60–64 | 4.362 | 4.980 |
| 65–69 | 3.602 | 4.096 |
| 70–74 | 1.995 | 2.547 |
| 75–79 | 2.008 | 2.736 |
| 80–84 | 1.425 | 2.055 |
| 85+ | 883 | 1.412 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,5, žene 45,4
- Muškarci
- 48,5% 53.518
- Žene
- 51,5% 56.761
- Žena na 100 muškaraca
- 106,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.566 | 2.394 |
| 5–9 | 2.734 | 2.431 |
| 10–14 | 2.820 | 2.642 |
| 15–19 | 2.842 | 2.704 |
| 20–24 | 3.069 | 2.860 |
| 25–29 | 3.197 | 3.008 |
| 30–34 | 3.575 | 3.457 |
| 35–39 | 3.714 | 3.548 |
| 40–44 | 3.736 | 3.899 |
| 45–49 | 3.538 | 3.711 |
| 50–54 | 3.468 | 3.847 |
| 55–59 | 3.946 | 4.295 |
| 60–64 | 4.088 | 4.784 |
| 65–69 | 3.896 | 4.435 |
| 70–74 | 2.135 | 2.651 |
| 75–79 | 1.813 | 2.556 |
| 80–84 | 1.433 | 2.059 |
| 85+ | 948 | 1.480 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 42,7, žene 45,5
- Muškarci
- 48,5% 53.156
- Žene
- 51,5% 56.412
- Žena na 100 muškaraca
- 106,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.559 | 2.427 |
| 5–9 | 2.697 | 2.398 |
| 10–14 | 2.765 | 2.590 |
| 15–19 | 2.927 | 2.747 |
| 20–24 | 2.937 | 2.763 |
| 25–29 | 3.124 | 2.953 |
| 30–34 | 3.479 | 3.370 |
| 35–39 | 3.730 | 3.507 |
| 40–44 | 3.730 | 3.864 |
| 45–49 | 3.581 | 3.762 |
| 50–54 | 3.402 | 3.788 |
| 55–59 | 3.816 | 4.143 |
| 60–64 | 3.915 | 4.593 |
| 65–69 | 4.054 | 4.673 |
| 70–74 | 2.356 | 2.873 |
| 75–79 | 1.661 | 2.378 |
| 80–84 | 1.410 | 2.046 |
| 85+ | 1.013 | 1.537 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 42,7, žene 45,7
- Muškarci
- 48,5% 52.716
- Žene
- 51,5% 56.021
- Žena na 100 muškaraca
- 106,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.548 | 2.437 |
| 5–9 | 2.679 | 2.369 |
| 10–14 | 2.748 | 2.537 |
| 15–19 | 2.939 | 2.773 |
| 20–24 | 2.834 | 2.694 |
| 25–29 | 3.067 | 2.927 |
| 30–34 | 3.379 | 3.246 |
| 35–39 | 3.737 | 3.503 |
| 40–44 | 3.729 | 3.820 |
| 45–49 | 3.604 | 3.778 |
| 50–54 | 3.371 | 3.725 |
| 55–59 | 3.629 | 4.022 |
| 60–64 | 3.790 | 4.454 |
| 65–69 | 4.047 | 4.740 |
| 70–74 | 2.685 | 3.215 |
| 75–79 | 1.481 | 2.183 |
| 80–84 | 1.410 | 2.022 |
| 85+ | 1.039 | 1.576 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,9% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 42,7, žene 45,7
- Muškarci
- 48,4% 52.114
- Žene
- 51,6% 55.484
- Žena na 100 muškaraca
- 106,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.497 | 2.423 |
| 5–9 | 2.680 | 2.381 |
| 10–14 | 2.723 | 2.491 |
| 15–19 | 2.938 | 2.745 |
| 20–24 | 2.765 | 2.659 |
| 25–29 | 3.008 | 2.866 |
| 30–34 | 3.315 | 3.178 |
| 35–39 | 3.702 | 3.506 |
| 40–44 | 3.704 | 3.760 |
| 45–49 | 3.651 | 3.782 |
| 50–54 | 3.358 | 3.635 |
| 55–59 | 3.465 | 3.916 |
| 60–64 | 3.688 | 4.378 |
| 65–69 | 3.961 | 4.740 |
| 70–74 | 2.850 | 3.431 |
| 75–79 | 1.410 | 2.051 |
| 80–84 | 1.392 | 1.977 |
| 85+ | 1.007 | 1.565 |
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,0, žene 45,8
- Muškarci
- 48,3% 51.018
- Žene
- 51,7% 54.594
- Žena na 100 muškaraca
- 107,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.436 | 2.387 |
| 5–9 | 2.629 | 2.423 |
| 10–14 | 2.775 | 2.509 |
| 15–19 | 2.875 | 2.714 |
| 20–24 | 2.567 | 2.451 |
| 25–29 | 2.813 | 2.636 |
| 30–34 | 3.042 | 2.918 |
| 35–39 | 3.479 | 3.535 |
| 40–44 | 3.666 | 3.632 |
| 45–49 | 3.646 | 3.812 |
| 50–54 | 3.456 | 3.647 |
| 55–59 | 3.284 | 3.834 |
| 60–64 | 3.743 | 4.287 |
| 65–69 | 3.860 | 4.700 |
| 70–74 | 3.128 | 3.732 |
| 75–79 | 1.497 | 2.068 |
| 80–84 | 1.239 | 1.902 |
| 85+ | 883 | 1.407 |
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,0, žene 45,9
- Muškarci
- 48,4% 50.826
- Žene
- 51,6% 54.289
- Žena na 100 muškaraca
- 106,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.435 | 2.377 |
| 5–9 | 2.609 | 2.442 |
| 10–14 | 2.762 | 2.459 |
| 15–19 | 2.821 | 2.722 |
| 20–24 | 2.646 | 2.465 |
| 25–29 | 2.780 | 2.561 |
| 30–34 | 2.958 | 2.847 |
| 35–39 | 3.425 | 3.473 |
| 40–44 | 3.624 | 3.596 |
| 45–49 | 3.703 | 3.812 |
| 50–54 | 3.419 | 3.642 |
| 55–59 | 3.276 | 3.784 |
| 60–64 | 3.687 | 4.181 |
| 65–69 | 3.688 | 4.535 |
| 70–74 | 3.324 | 3.996 |
| 75–79 | 1.614 | 2.188 |
| 80–84 | 1.142 | 1.784 |
| 85+ | 913 | 1.425 |
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,1, žene 46,1
- Muškarci
- 48,4% 50.537
- Žene
- 51,6% 53.936
- Žena na 100 muškaraca
- 106,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.448 | 2.357 |
| 5–9 | 2.610 | 2.463 |
| 10–14 | 2.709 | 2.425 |
| 15–19 | 2.800 | 2.683 |
| 20–24 | 2.746 | 2.530 |
| 25–29 | 2.653 | 2.476 |
| 30–34 | 2.891 | 2.767 |
| 35–39 | 3.332 | 3.358 |
| 40–44 | 3.615 | 3.542 |
| 45–49 | 3.705 | 3.813 |
| 50–54 | 3.461 | 3.685 |
| 55–59 | 3.234 | 3.709 |
| 60–64 | 3.536 | 4.041 |
| 65–69 | 3.544 | 4.361 |
| 70–74 | 3.477 | 4.220 |
| 75–79 | 1.804 | 2.380 |
| 80–84 | 1.035 | 1.673 |
| 85+ | 937 | 1.453 |
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,2, žene 46,2
- Muškarci
- 48,4% 50.266
- Žene
- 51,6% 53.662
- Žena na 100 muškaraca
- 106,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.455 | 2.356 |
| 5–9 | 2.600 | 2.453 |
| 10–14 | 2.683 | 2.398 |
| 15–19 | 2.796 | 2.629 |
| 20–24 | 2.807 | 2.616 |
| 25–29 | 2.539 | 2.403 |
| 30–34 | 2.836 | 2.737 |
| 35–39 | 3.229 | 3.203 |
| 40–44 | 3.604 | 3.531 |
| 45–49 | 3.707 | 3.795 |
| 50–54 | 3.499 | 3.700 |
| 55–59 | 3.217 | 3.624 |
| 60–64 | 3.362 | 3.931 |
| 65–69 | 3.454 | 4.257 |
| 70–74 | 3.494 | 4.293 |
| 75–79 | 2.065 | 2.668 |
| 80–84 | 969 | 1.580 |
| 85+ | 950 | 1.488 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 93,6% | 96,1% | 98.888 | |
| Nisu se izjasnili | 1,0% | 1,0% | 1.051 | |
| Nepoznato | 4,2% | 1,6% | 4.416 |
Grupe ispod 1% (22)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,51% | 0,5% | 534 |
| Jugosloveni | 0,15% | 0,1% | 154 |
| Crnogorci | 0,12% | 0,3% | 132 |
| Ostali | 0,09% | 0,0% | 96 |
| Makedonci | 0,08% | 0,1% | 83 |
| Rusi | 0,07% | 0,0% | 70 |
| Hrvati | 0,06% | 0,1% | 61 |
| Muslimani | 0,03% | 0,0% | 27 |
| Regionalna pripadnost | 0,02% | 0,0% | 19 |
| Mađari | 0,02% | 0,0% | 18 |
| Bugari | 0,02% | 0,0% | 16 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 10 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Albanci | 0,00% | 0,0% | 5 |
| Rumuni | 0,00% | 0,0% | 5 |
| Ukrajinci | 0,00% | 0,0% | 5 |
| Goranci | 0,00% | 0,0% | 3 |
| Rusini | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Slovaci | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 92,8% | 95,6% | 98.048 | |
| Nisu se izjasnili | 1,1% | 1,2% | 1.207 | |
| Nepoznato | 4,5% | 1,8% | 4.733 |
Grupe ispod 1% (8)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,90% | 0,6% | 947 |
| Nisu vernici | 0,39% | 0,5% | 408 |
| Katolička | 0,10% | 0,1% | 104 |
| Islamska | 0,07% | 0,1% | 77 |
| Agnostici | 0,05% | 0,0% | 50 |
| Protestantska | 0,02% | 0,0% | 20 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 14 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 4 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 109.296 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 102.151 RSD
- Stanovanje mesečno
- 34.582 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,41 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 55.028
- Prazni i napušteni
- 13,4%
- Pod zakupom
- 5,9%
- Zgrade starije od 1971.
- 36%
- Viša ili visoka škola
- 20,5%
- Bez srednje škole
- 20,2%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 102.151 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 373
- Aktivnih firmi
- 1.764 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 2.562 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 65.137 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 10.446 RSD, 16,0% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 290
- Stanovnika po lekaru
- 358
- Zubara
- 17
- Farmaceuta
- 42
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 498 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 16
- Dece u vrtiću
- 4.911 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 72% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 39.939 | 37,8% | 39.367 | 34,1% |
| Penzioneri | 26.507 | 25,1% | 25.819 | 22,4% |
| Deca do 15 godina | 15.159 | 14,4% | 16.205 | 14,1% |
| Učenici i studenti | 7.595 | 7,2% | 9.667 | 8,4% |
| Nezaposleni | 5.314 | 5,0% | 9.804 | 8,5% |
| Domaćinstvo i ostali | 11.098 | 10,5% | 14.475 | 12,6% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 11,7%. Godišnje, PIO fond: 27.935 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 53.399 RSD, 72 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 81,5%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 77,4%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 82,9%
- Divlje deponije, prijavljene
- 11
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 171 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 591
- Fiksni, preuzimanje
- 170 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Čačak, neverifikovano, do 2026-11-01.18,1 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 45,3 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 10,0
- Godišnji prosek
- 24,4
- SO₂, prosek
- 8,5
- Dana PM10 preko 50
- 66
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 2
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: Cacak, Cacak Kosta Novakovic, Čačak. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 234
- Sa poginulima 2025.
- 12
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 22,2 103.372 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 301 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 35 od 246 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (7% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 343
- Za imovinu
- 113
- Za život i telo
- 13
- U saobraćaju
- 28
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 68 min 82. od 161
- Do Beograda*
- 114 min 80. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.