Sva mesta · Pomoravski region
Despotovac
Despotovac: iznad proseka svih mesta po vazduhu (67, procena) i školama i vrtićima (64), ispod proseka po demografiji (16) i poslu i plati (30). Stanovništvo od popisa 2022: −4,9%, prosek regiona −3,8%.
17.387 stanovnika92.264 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 81. i 147. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika17.387 2025.▼ 4,9% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1961.
- 38.389
- Najmanje, 2025.
- 17.387
- Broj stanovnika
- 17.387
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 17.387 2024. 17.694 2023. 18.010 2022. 18.278 2011. 23.191 2002. 25.611 1991. 33.869 1981. 35.690 1971. 36.553 1961. 38.389 1953. 36.509 1948. 33.262 Neto plata92.264 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 18,9% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 85.322 RSD
- Najmanje, 2018.
- 43.765 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 92.264 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 116. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 85.322 93.603 2024. 75.487 83.346 2023. 66.110 72.735 2022. 57.619 63.533 2021. 52.932 56.572 2020. 50.514 52.069 2019. 48.211 47.718 2018. 43.765 43.470 Zaposlenih4.682 2026.▼ 2,9% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2016.
- 4.847
- Najmanje, 2026.
- 4.682
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 137. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.682 2025. 4.722 2024. 4.795 2023. 4.823 2022. 4.836 2021. 4.821 2020. 4.793 2019. 4.770 2018. 4.801 2017. 4.818 2016. 4.847 Korisnici penzija5.017 2026.▼ 1,8% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 5.419
- Najmanje, 2026.
- 5.017
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 26. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 5.017 2025. 5.021 2024. 5.060 2023. 5.028 2022. 5.040 2021. 5.109 2020. 5.265 2019. 5.348 2018. 5.419 Odseljeni352 2025.▼ 8,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 385
- Najmanje, 2024.
- 323
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 131. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 352 2024. 323 2023. 385 2022. 383 Doseljeni257 2025.▲ 1,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 282
- Najmanje, 2022.
- 253
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 131. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 257 2024. 282 2023. 269 2022. 253
Još trendova (9)
Noćenja turista6.278 2025.▼ 34,4% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 12.387
- Najmanje, 2017.
- 2.761
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 101. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 6.278 2024. 12.387 2023. 9.045 2022. 10.706 2021. 4.171 2019. 9.572 2018. 4.611 2017. 2.761 2016. 9.011 2015. 4.577 2014. 4.614 2013. 5.733 2012. 4.241 2011. 3.415 2010. 4.899 Mala matura478 2026.▼ 8,8% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 524
- Najmanje, 2025.
- 461
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 86. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 478 481 2025. 461 479 2024. 524 483 2023. 524 483 Saobraćajne nezgode38 2025.▲ 8,6% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2017.
- 49
- Najmanje, 2020.
- 35
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 38. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 38 2024. 45 2023. 45 2022. 37 2021. 47 2020. 35 2019. 36 2018. 42 2017. 49 2016. 37 Noćno svetlo, sa satelita133. od 161 po stanovniku 2025.▼ 10,0% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2022.
- 2.222
- Najmanje, 2013.
- 998
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 133. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.251 2024. 1.553 2023. 1.900 2022. 2.222 2021. 1.637 2020. 1.390 2019. 1.326 2018. 1.434 2017. 1.421 2016. 1.276 2015. 1.208 2014. 1.230 2013. 998 2012. 1.018 Prosečna penzija46.502 RSD 2026.▲ 40,5% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 46.502 RSD
- Najmanje, 2018.
- 20.798 RSD
- Prosečna penzija
- 46.502 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 95. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 46.502 50.307 2025. 46.234 50.246 2024. 41.018 44.693 2023. 32.240 35.047 2022. 27.262 29.593 2021. 23.548 25.699 2020. 22.176 24.231 2019. 20.868 22.945 2018. 20.798 22.892 Divlje deponije, prijavljene11 2024.▼ 8,3% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 16
- Najmanje, 2020.
- 2
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 68. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 11 2023. 16 2022. 16 2021. 16 2020. 2 2019. 12 2018. 4 Životni vek76,5 god. 2025.▲ 2,1% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 74,8 78,2 2024. 73,8 77,8 2023. 72,5 77,4 Brakovi76 2025.▲ 58,3% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2012.
- 103
- Najmanje, 2020.
- 48
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 106. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 76 2024. 73 2023. 64 2022. 75 2021. 68 2020. 48 2019. 72 2018. 84 2017. 97 2016. 76 2015. 101 2014. 83 2013. 90 2012. 103 2011. 81 2010. 78 Stanovi po dozvolama12 2025.▼ 52,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2023.
- 69
- Najmanje, 2013.
- 9
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 12 2024. 23 2023. 69 2022. 16 2021. 25 2020. 25 2019. 27 2018. 16 2017. 15 2016. 15 2015. 18 2014. 15 2013. 9 2012. 17 2011. 23 2010. 11 2009. 36 2008. 36 2007. 43
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 92.264 RSD | 93.896 | 96.554 | 4. od 6 | 116. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 472 | 499 | 521 | 5. od 6 | 127. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 62,2 | 70,7 | 55,9 | 2. od 6 | 89. od 161 |
| Promena od 2022. | -4,9 % | -3,8 | -2,6 | 5. od 6 | 147. od 161 |
| Deca do 14 godina | 11,0 % | 11,5 | 13,5 | 5. od 6 | 143. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 10,6 % | 13,8 | 13,9 | 5. od 6 | 123. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 478 | 506 | 480 | 4. od 6 | 86. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 20,1 | 32,4 | 17,1 | 4. od 6 | 64. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.020 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 93 Mb/s | 163 | 156 | 5. od 6 | 126. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 22,6 µg/m³ | 31,1 | 33,4 | 1. od 6 | 25. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 11,1 | 14,5 | 17,6 | 2. od 6 | 21. od 161 |
Slična mesta: Petrovac na Mlavi, Osečina, Aleksandrovac, Krupanj, Varvarin. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 90,0 % | 53,6 % |
| Obuhvat vrtićem | 59 % | 48 % |
| Do najbližeg velikog centra | 76 min | 104 min |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 43,0 % | 29,7 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 11,1 | 14,2 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 22,6 µg/m³ | 27,5 µg/m³ |
| Domaćinstva na vodovodu | 60,9 % | 52,3 % |
| Prečišćene otpadne vode | 10,6 % | 0,0 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prazni i napušteni stanovi | 26,7 % | 23,2 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -4,8 | -3,7 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 472 | 486 |
| Mobilna mreža | 93 Mb/s | 96 Mb/s |
| Firme na 1.000 stanovnika | 7,2 | 7,5 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 4,6 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 4,6 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 7,5 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 5,2 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 15.068 punoletnih po RZS proceni | 11.710 glasalo 2026. | 78 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 15.068 punoletnih po RZS proceni | 20.729 na biračkom spisku | 138 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 140 očekivanih osmaka po RZS proceni | 138 stvarno na maloj maturi | 99 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 13.498 stanova | 8.308 nastanjeno | 62% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 17.387 stanovnika | 71,9 zračenja na 1.000 stanovnika | 133. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 21.528
- Novi punoletni
- +394
- Umrli
- −1.012
- Ostatak
- −181
- Spisak 2026.
- 20.729
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 74,8 god.
- Životni vek, žene
- 78,2 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 120,8
- Tumori na 10.000
- 24,3
- Bolesti disanja na 10.000
- 16,7
- Povrede i trovanja na 10.000
- 6,5
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -4,8
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,1
- Razvodi na 100 brakova
- 37,6
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 1,7
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 13,5
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,86
- Matematika, skor
- 469
- Maternji jezik, skor
- 478
- Ocena prema testu*
- -0,18
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 13,5
- Učenika po nastavniku
- 5,6
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 17.387
- Promena od 2022.
- -4,9%
- Dece do 14
- 11,0%
- Starijih od 65
- 32,0%
Na popisu 2011. bilo je 23.191, a 2022. 18.278 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 101
- Umrli 2025.
- 337
- Prirodni priraštaj
- -236 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 101 | 337 | -236 |
| 2024. | 111 | 354 | -243 |
| 2023. | 121 | 353 | -232 |
| 2022. | 113 | 425 | -312 |
| 2021. | 107 | 540 | -433 |
| 2020. | 122 | 464 | -342 |
| 2019. | 120 | 440 | -320 |
| 2018. | 115 | 393 | -278 |
| 2017. | 117 | 480 | -363 |
| 2016. | 126 | 397 | -271 |
| 2015. | 127 | 463 | -336 |
| 2014. | 169 | 439 | -270 |
| 2013. | 130 | 430 | -300 |
| 2012. | 147 | 438 | -291 |
| 2011. | 168 | 477 | -309 |
| 2010. | 145 | 488 | -343 |
| 2009. | 149 | 484 | -335 |
| 2008. | 148 | 443 | -295 |
| 2007. | 154 | 441 | -287 |
| 2006. | 180 | 476 | -296 |
| 2005. | 184 | 466 | -282 |
| 2004. | 292 | 476 | -184 |
| 2003. | 290 | 505 | -215 |
| 2002. | 321 | 448 | -127 |
| 2001. | 293 | 427 | -134 |
| 2000. | 321 | 445 | -124 |
| 1999. | 306 | 459 | -153 |
| 1998. | 339 | 436 | -97 |
| 1997. | 363 | 396 | -33 |
| 1996. | 351 | 442 | -91 |
| 1995. | 352 | 401 | -49 |
| 1994. | 380 | 406 | -26 |
| 1993. | 402 | 409 | -7 |
| 1992. | 390 | 440 | -50 |
| 1991. | 319 | 417 | -98 |
| 1990. | 375 | 401 | -26 |
| 1989. | 394 | 415 | -21 |
| 1988. | 426 | 404 | 22 |
| 1987. | 370 | 368 | 2 |
| 1986. | 346 | 413 | -67 |
| 1985. | 385 | 441 | -56 |
| 1984. | 345 | 446 | -101 |
| 1983. | 395 | 403 | -8 |
| 1982. | 380 | 348 | 32 |
| 1981. | 380 | 368 | 12 |
| 1980. | 455 | 345 | 110 |
| 1979. | 418 | 332 | 86 |
| 1978. | 413 | 344 | 69 |
| 1977. | 445 | 374 | 71 |
| 1976. | 454 | 322 | 132 |
| 1975. | 532 | 331 | 201 |
| 1974. | 462 | 253 | 209 |
| 1973. | 514 | 332 | 182 |
| 1972. | 436 | 387 | 49 |
| 1971. | 450 | 317 | 133 |
| 1970. | 438 | 347 | 91 |
| 1969. | 492 | 353 | 139 |
| 1968. | 483 | 258 | 225 |
| 1967. | 517 | 302 | 215 |
| 1966. | 491 | 277 | 214 |
| 1965. | 502 | 305 | 197 |
| 1964. | 522 | 325 | 197 |
| 1963. | 481 | 289 | 192 |
| 1962. | 509 | 331 | 178 |
| 1961. | 609 | 316 | 293 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (33), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Despotovac | 1.513 | 2.308 | 4.170 | 4.197 | 3.595 |
| Resavica | 453 | 2.936 | 2.693 | 2.035 | 1.568 |
| Veliki Popović | 1.958 | 2.000 | 1.768 | 1.254 | 1.123 |
| Plažane | 2.124 | 2.228 | 2.146 | 1.369 | 1.036 |
| Miliva | 1.418 | 1.531 | 1.421 | 1.073 | 793 |
| Lomnica | 1.498 | 1.674 | 1.478 | 997 | 739 |
| Vojnik | 1.126 | 1.653 | 1.186 | 880 | 692 |
| Strmosten | 1.185 | 1.242 | 1.074 | 783 | 642 |
| Medveđa | 1.508 | 1.563 | 1.409 | 838 | 632 |
| Jasenovo | 1.646 | 1.782 | 1.747 | 959 | 586 |
| Sladaja | 1.083 | 1.115 | 889 | 691 | 576 |
| Vitance | 1.375 | 1.334 | 1.160 | 689 | 552 |
| Grabovica | 1.404 | 1.466 | 1.436 | 670 | 547 |
| Zlatovo | 1.076 | 1.043 | 945 | 461 | 509 |
| Stenjevac | 906 | 1.197 | 947 | 608 | 458 |
| Dvorište | 819 | 885 | 757 | 458 | 437 |
| Lipovica | 825 | 832 | 701 | 502 | 381 |
| Panjevac | 924 | 872 | 743 | 518 | 356 |
| Bogava | 794 | 785 | 735 | 533 | 345 |
| Balajnac | 723 | 654 | 613 | 360 | 310 |
| Bukovac | 987 | 943 | 796 | 490 | 305 |
| Senjski Rudnik | 942 | 993 | 722 | 438 | 291 |
| Jezero | 723 | 684 | 669 | 366 | 275 |
| Trućevac | 665 | 577 | 537 | 314 | 267 |
| Jelovac | 739 | 721 | 524 | 278 | 255 |
| Brestovo | 723 | 686 | 614 | 334 | 225 |
| Popovnjak | 509 | 495 | 409 | 305 | 216 |
| Beljajka | 647 | 636 | 554 | 251 | 180 |
| Ravna Reka | 1.723 | 973 | 606 | 276 | 180 |
| Resavica (selo) | 263 | 262 | 218 | 132 | 105 |
| Makvište | 55 | 148 | 79 | 30 | 57 |
| Židilje | 405 | 228 | 116 | 83 | 39 |
| Bare | 523 | 107 | 7 | 19 | 6 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,8 muškarci 44,4, žene 47,2
- Muškarci
- 49,1% 11.406
- Žene
- 50,9% 11.839
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 417 | 391 |
| 5–9 | 499 | 470 |
| 10–14 | 575 | 555 |
| 15–19 | 650 | 634 |
| 20–24 | 678 | 607 |
| 25–29 | 616 | 573 |
| 30–34 | 653 | 607 |
| 35–39 | 703 | 700 |
| 40–44 | 719 | 688 |
| 45–49 | 756 | 697 |
| 50–54 | 866 | 817 |
| 55–59 | 1.006 | 977 |
| 60–64 | 859 | 887 |
| 65–69 | 656 | 782 |
| 70–74 | 707 | 874 |
| 75–79 | 551 | 811 |
| 80–84 | 356 | 535 |
| 85+ | 139 | 234 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,9 muškarci 44,5, žene 47,3
- Muškarci
- 49,0% 11.206
- Žene
- 51,0% 11.650
- Žena na 100 muškaraca
- 104,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 412 | 392 |
| 5–9 | 476 | 439 |
| 10–14 | 552 | 540 |
| 15–19 | 645 | 629 |
| 20–24 | 672 | 607 |
| 25–29 | 614 | 569 |
| 30–34 | 622 | 581 |
| 35–39 | 710 | 698 |
| 40–44 | 702 | 676 |
| 45–49 | 729 | 677 |
| 50–54 | 855 | 780 |
| 55–59 | 976 | 954 |
| 60–64 | 873 | 900 |
| 65–69 | 659 | 771 |
| 70–74 | 667 | 837 |
| 75–79 | 534 | 798 |
| 80–84 | 371 | 530 |
| 85+ | 137 | 272 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,1 muškarci 44,6, žene 47,6
- Muškarci
- 49,1% 11.028
- Žene
- 50,9% 11.446
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 411 | 371 |
| 5–9 | 460 | 416 |
| 10–14 | 527 | 533 |
| 15–19 | 632 | 606 |
| 20–24 | 661 | 606 |
| 25–29 | 616 | 561 |
| 30–34 | 620 | 577 |
| 35–39 | 682 | 674 |
| 40–44 | 687 | 682 |
| 45–49 | 734 | 658 |
| 50–54 | 829 | 759 |
| 55–59 | 925 | 922 |
| 60–64 | 892 | 893 |
| 65–69 | 681 | 779 |
| 70–74 | 624 | 800 |
| 75–79 | 532 | 775 |
| 80–84 | 367 | 535 |
| 85+ | 148 | 299 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,3 muškarci 44,7, žene 47,7
- Muškarci
- 49,1% 10.845
- Žene
- 50,9% 11.249
- Žena na 100 muškaraca
- 103,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 407 | 358 |
| 5–9 | 445 | 403 |
| 10–14 | 513 | 518 |
| 15–19 | 607 | 586 |
| 20–24 | 659 | 593 |
| 25–29 | 613 | 563 |
| 30–34 | 621 | 576 |
| 35–39 | 650 | 640 |
| 40–44 | 677 | 692 |
| 45–49 | 740 | 652 |
| 50–54 | 776 | 735 |
| 55–59 | 881 | 871 |
| 60–64 | 931 | 916 |
| 65–69 | 684 | 777 |
| 70–74 | 587 | 757 |
| 75–79 | 551 | 755 |
| 80–84 | 338 | 541 |
| 85+ | 165 | 316 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,4 muškarci 44,9, žene 47,8
- Muškarci
- 49,2% 10.679
- Žene
- 50,8% 11.043
- Žena na 100 muškaraca
- 103,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 396 | 355 |
| 5–9 | 431 | 386 |
| 10–14 | 507 | 493 |
| 15–19 | 585 | 573 |
| 20–24 | 642 | 603 |
| 25–29 | 624 | 555 |
| 30–34 | 602 | 559 |
| 35–39 | 651 | 618 |
| 40–44 | 665 | 689 |
| 45–49 | 714 | 661 |
| 50–54 | 753 | 701 |
| 55–59 | 842 | 825 |
| 60–64 | 936 | 936 |
| 65–69 | 713 | 784 |
| 70–74 | 569 | 711 |
| 75–79 | 550 | 729 |
| 80–84 | 323 | 535 |
| 85+ | 176 | 330 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,5 muškarci 45,1, žene 47,9
- Muškarci
- 49,3% 10.532
- Žene
- 50,7% 10.844
- Žena na 100 muškaraca
- 103,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 373 | 339 |
| 5–9 | 427 | 384 |
| 10–14 | 494 | 467 |
| 15–19 | 567 | 555 |
| 20–24 | 622 | 620 |
| 25–29 | 647 | 544 |
| 30–34 | 590 | 551 |
| 35–39 | 629 | 595 |
| 40–44 | 669 | 679 |
| 45–49 | 692 | 668 |
| 50–54 | 730 | 680 |
| 55–59 | 806 | 780 |
| 60–64 | 924 | 921 |
| 65–69 | 753 | 816 |
| 70–74 | 557 | 681 |
| 75–79 | 528 | 705 |
| 80–84 | 327 | 524 |
| 85+ | 197 | 335 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,6 muškarci 45,3, žene 47,9
- Muškarci
- 49,3% 10.355
- Žene
- 50,7% 10.658
- Žena na 100 muškaraca
- 102,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 345 | 332 |
| 5–9 | 421 | 387 |
| 10–14 | 475 | 439 |
| 15–19 | 545 | 540 |
| 20–24 | 628 | 608 |
| 25–29 | 639 | 553 |
| 30–34 | 594 | 549 |
| 35–39 | 604 | 574 |
| 40–44 | 680 | 673 |
| 45–49 | 675 | 657 |
| 50–54 | 699 | 660 |
| 55–59 | 798 | 746 |
| 60–64 | 892 | 899 |
| 65–69 | 760 | 828 |
| 70–74 | 558 | 676 |
| 75–79 | 510 | 674 |
| 80–84 | 316 | 515 |
| 85+ | 216 | 348 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,8 muškarci 45,4, žene 48,1
- Muškarci
- 49,3% 10.163
- Žene
- 50,7% 10.466
- Žena na 100 muškaraca
- 103,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 327 | 335 |
| 5–9 | 413 | 363 |
| 10–14 | 461 | 418 |
| 15–19 | 519 | 526 |
| 20–24 | 627 | 591 |
| 25–29 | 622 | 557 |
| 30–34 | 596 | 542 |
| 35–39 | 608 | 573 |
| 40–44 | 655 | 649 |
| 45–49 | 659 | 658 |
| 50–54 | 694 | 639 |
| 55–59 | 776 | 720 |
| 60–64 | 838 | 873 |
| 65–69 | 784 | 826 |
| 70–74 | 566 | 684 |
| 75–79 | 480 | 645 |
| 80–84 | 323 | 503 |
| 85+ | 215 | 364 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,0 muškarci 45,6, žene 48,3
- Muškarci
- 49,3% 9.964
- Žene
- 50,7% 10.262
- Žena na 100 muškaraca
- 103,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 312 | 324 |
| 5–9 | 402 | 347 |
| 10–14 | 443 | 403 |
| 15–19 | 508 | 508 |
| 20–24 | 600 | 579 |
| 25–29 | 618 | 540 |
| 30–34 | 598 | 539 |
| 35–39 | 605 | 572 |
| 40–44 | 628 | 617 |
| 45–49 | 647 | 658 |
| 50–54 | 700 | 636 |
| 55–59 | 722 | 691 |
| 60–64 | 799 | 821 |
| 65–69 | 819 | 854 |
| 70–74 | 563 | 689 |
| 75–79 | 448 | 612 |
| 80–84 | 348 | 490 |
| 85+ | 204 | 382 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,1 muškarci 45,7, žene 48,5
- Muškarci
- 49,3% 9.748
- Žene
- 50,7% 10.044
- Žena na 100 muškaraca
- 103,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 300 | 306 |
| 5–9 | 389 | 346 |
| 10–14 | 426 | 385 |
| 15–19 | 501 | 480 |
| 20–24 | 574 | 567 |
| 25–29 | 598 | 538 |
| 30–34 | 608 | 527 |
| 35–39 | 586 | 550 |
| 40–44 | 628 | 604 |
| 45–49 | 640 | 651 |
| 50–54 | 677 | 644 |
| 55–59 | 695 | 656 |
| 60–64 | 759 | 773 |
| 65–69 | 814 | 872 |
| 70–74 | 589 | 706 |
| 75–79 | 416 | 570 |
| 80–84 | 354 | 477 |
| 85+ | 194 | 392 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,5% veća od popisa, a 4,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,2 muškarci 45,7, žene 48,6
- Muškarci
- 49,3% 9.506
- Žene
- 50,7% 9.772
- Žena na 100 muškaraca
- 102,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 294 | 287 |
| 5–9 | 368 | 336 |
| 10–14 | 419 | 380 |
| 15–19 | 484 | 452 |
| 20–24 | 554 | 533 |
| 25–29 | 577 | 546 |
| 30–34 | 616 | 513 |
| 35–39 | 575 | 532 |
| 40–44 | 599 | 582 |
| 45–49 | 651 | 645 |
| 50–54 | 651 | 639 |
| 55–59 | 670 | 640 |
| 60–64 | 720 | 731 |
| 65–69 | 793 | 847 |
| 70–74 | 616 | 735 |
| 75–79 | 394 | 540 |
| 80–84 | 330 | 461 |
| 85+ | 195 | 373 |
- Prosečna starost
- 48,6 muškarci 47,3, žene 49,8
- Muškarci
- 49,2% 8.989
- Žene
- 50,8% 9.289
- Žena na 100 muškaraca
- 103,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 318 | 311 |
| 5–9 | 328 | 343 |
| 10–14 | 370 | 327 |
| 15–19 | 392 | 359 |
| 20–24 | 470 | 444 |
| 25–29 | 501 | 458 |
| 30–34 | 505 | 415 |
| 35–39 | 477 | 433 |
| 40–44 | 511 | 492 |
| 45–49 | 595 | 612 |
| 50–54 | 621 | 617 |
| 55–59 | 647 | 652 |
| 60–64 | 754 | 784 |
| 65–69 | 895 | 925 |
| 70–74 | 710 | 822 |
| 75–79 | 401 | 545 |
| 80–84 | 314 | 443 |
| 85+ | 180 | 307 |
- Prosečna starost
- 48,8 muškarci 47,5, žene 50,0
- Muškarci
- 49,3% 8.876
- Žene
- 50,7% 9.134
- Žena na 100 muškaraca
- 102,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 310 | 307 |
| 5–9 | 316 | 332 |
| 10–14 | 372 | 333 |
| 15–19 | 389 | 347 |
| 20–24 | 447 | 422 |
| 25–29 | 490 | 443 |
| 30–34 | 508 | 405 |
| 35–39 | 472 | 426 |
| 40–44 | 512 | 480 |
| 45–49 | 570 | 590 |
| 50–54 | 612 | 617 |
| 55–59 | 644 | 632 |
| 60–64 | 717 | 756 |
| 65–69 | 855 | 902 |
| 70–74 | 754 | 830 |
| 75–79 | 416 | 571 |
| 80–84 | 302 | 434 |
| 85+ | 190 | 307 |
- Prosečna starost
- 49,0 muškarci 47,7, žene 50,3
- Muškarci
- 49,4% 8.741
- Žene
- 50,6% 8.953
- Žena na 100 muškaraca
- 102,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 311 | 300 |
| 5–9 | 305 | 325 |
| 10–14 | 369 | 329 |
| 15–19 | 372 | 339 |
| 20–24 | 440 | 401 |
| 25–29 | 468 | 437 |
| 30–34 | 516 | 393 |
| 35–39 | 468 | 418 |
| 40–44 | 514 | 474 |
| 45–49 | 538 | 537 |
| 50–54 | 601 | 635 |
| 55–59 | 645 | 616 |
| 60–64 | 667 | 708 |
| 65–69 | 804 | 852 |
| 70–74 | 804 | 862 |
| 75–79 | 428 | 599 |
| 80–84 | 289 | 413 |
| 85+ | 202 | 315 |
- Prosečna starost
- 49,2 muškarci 47,9, žene 50,4
- Muškarci
- 49,4% 8.594
- Žene
- 50,6% 8.793
- Žena na 100 muškaraca
- 102,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 294 | 286 |
| 5–9 | 310 | 318 |
| 10–14 | 357 | 341 |
| 15–19 | 362 | 327 |
| 20–24 | 427 | 378 |
| 25–29 | 455 | 432 |
| 30–34 | 506 | 402 |
| 35–39 | 477 | 397 |
| 40–44 | 491 | 459 |
| 45–49 | 536 | 506 |
| 50–54 | 583 | 626 |
| 55–59 | 630 | 620 |
| 60–64 | 645 | 666 |
| 65–69 | 751 | 807 |
| 70–74 | 823 | 885 |
| 75–79 | 465 | 625 |
| 80–84 | 277 | 392 |
| 85+ | 205 | 326 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 91,6% | 93,1% | 16.747 | |
| Romi | 1,5% | 1,1% | 279 | |
| Vlasi | 1,0% | 3,0% | 191 | |
| Nisu se izjasnili | 1,2% | 1,4% | 227 | |
| Nepoznato | 3,7% | 0,4% | 679 |
Grupe ispod 1% (16)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Rumuni | 0,16% | 0,2% | 30 |
| Ostali | 0,10% | 0,1% | 19 |
| Jugosloveni | 0,09% | 0,1% | 17 |
| Muslimani | 0,08% | 0,1% | 14 |
| Hrvati | 0,07% | 0,1% | 12 |
| Albanci | 0,05% | 0,1% | 10 |
| Makedonci | 0,05% | 0,1% | 10 |
| Crnogorci | 0,05% | 0,1% | 10 |
| Regionalna pripadnost | 0,05% | 0,0% | 9 |
| Bugari | 0,03% | 0,1% | 6 |
| Rusi | 0,03% | 0,0% | 5 |
| Mađari | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Nemci | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 92,6% | 97,0% | 16.928 | |
| Ostale hrišćanske | 2,7% | 0,1% | 494 | |
| Nisu se izjasnili | 1,3% | 1,6% | 246 | |
| Nepoznato | 2,5% | 0,5% | 460 |
Grupe ispod 1% (6)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Islamska | 0,33% | 0,3% | 60 |
| Katolička | 0,23% | 0,3% | 42 |
| Nisu vernici | 0,20% | 0,2% | 36 |
| Protestantska | 0,04% | 0,0% | 7 |
| Agnostici | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 108.050 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 92.264 RSD
- Stanovanje mesečno
- 23.848 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,43 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 13.498
- Prazni i napušteni
- 26,7%
- Pod zakupom
- 3,5%
- Zgrade starije od 1971.
- 27%
- Viša ili visoka škola
- 10,6%
- Bez srednje škole
- 45,9%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 92.264 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 269
- Aktivnih firmi
- 125 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.082 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 53.074 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 3.695 RSD, 7,0% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 35
- Stanovnika po lekaru
- 497
- Zubara
- 4
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 478 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 5
- Dece u vrtiću
- 488 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 59% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 5.353 | 29,3% | 6.195 | 26,7% |
| Penzioneri | 6.063 | 33,2% | 7.185 | 31,0% |
| Deca do 15 godina | 1.997 | 10,9% | 2.869 | 12,4% |
| Učenici i studenti | 859 | 4,7% | 1.466 | 6,3% |
| Nezaposleni | 1.344 | 7,4% | 1.341 | 5,8% |
| Domaćinstvo i ostali | 2.662 | 14,6% | 4.135 | 17,8% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 20,1%. Godišnje, PIO fond: 5.017 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 46.502 RSD, 107 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 60,9%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 43,0%
- Prečišćene otpadne vode
- 10,6%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 90,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 11
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2026, ukupno 1.061 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Obrazovanje
- 29,8%
- Opšte javne usluge
- 23,5%
- Stanovi i zajednica
- 14,8%
- Zaštita životne sredine
- 9,7%
- Rekreacija, sport i kultura
- 9,5%
- Socijalna zaštita
- 6,7%
- Ekonomski poslovi
- 5,4%
- Javni red i bezbednost
- 0,5%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 93 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 238
- Fiksni, preuzimanje
- 62 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 22,6
- Leti, model
- 6,7
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 131 t 2024, pogona: 3
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 19
- Sa poginulima 2025.
- 0
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 11,1 17.171 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 36 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 19 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 46
- Za imovinu
- 7
- Za život i telo
- 3
- U saobraćaju
- 2
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 40 min 96. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 76 min 96. od 161
- Do Beograda*
- 111 min 78. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 32 min 100. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.