Sva mesta · Grad Beograd
Grocka
Grocka: iznad proseka svih mesta po demografiji (95) i školama i vrtićima (72), ispod proseka po priuštivosti (47). Stanovništvo od popisa 2022: +0,4%, prosek regiona +0,1%.
83.100 stanovnika105.075 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 11. i 62. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika83.100 2025.→ 0,4% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2011.
- 83.907
- Najmanje, 1948.
- 28.927
- Broj stanovnika
- 83.100
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 21. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 83.100 2024. 83.012 2023. 82.948 2022. 82.810 2011. 83.907 2002. 75.466 1991. 69.448 1981. 54.599 1971. 35.275 1961. 32.836 1953. 30.659 1948. 28.927 Neto plata105.075 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 30,8% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 97.462 RSD
- Najmanje, 2018.
- 43.330 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 105.075 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 32. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 97.462 93.603 2024. 86.309 83.346 2023. 74.766 72.735 2022. 65.199 63.533 2021. 57.337 56.572 2020. 52.472 52.069 2019. 47.546 47.718 2018. 43.330 43.470 Zaposlenih31.601 2026.▲ 7,4% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2026.
- 31.601
- Najmanje, 2016.
- 24.819
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 26. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 31.601 2025. 31.528 2024. 31.180 2023. 30.697 2022. 29.934 2021. 29.413 2020. 28.659 2019. 27.743 2018. 26.905 2017. 25.785 2016. 24.819 Korisnici penzija16.394 2026.▲ 6,0% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 16.394
- Najmanje, 2018.
- 15.017
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 145. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 16.394 2025. 16.264 2024. 16.047 2023. 15.809 2022. 15.646 2021. 15.467 2020. 15.497 2019. 15.355 2018. 15.017 Odseljeni1.427 2025.▼ 14,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 1.797
- Najmanje, 2025.
- 1.427
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 8. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.427 2024. 1.438 2023. 1.797 2022. 1.666 Doseljeni1.804 2025.▼ 13,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 2.141
- Najmanje, 2024.
- 1.749
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 8. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.804 2024. 1.749 2023. 2.141 2022. 2.087
Još trendova (9)
Novi stanovi, po m²87.886 RSD 2020.▼ 3,2% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2019.
- 89.261 RSD
- Najmanje, 2020.
- 87.886 RSD
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2020. 87.886 108.603 2019. 89.261 107.098 Noćenja turista18.773 2025.▲ 42,8% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 19.018
- Najmanje, 2014.
- 673
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 115. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 18.773 2024. 19.018 2023. 17.519 2022. 16.217 2021. 12.713 2020. 6.008 2019. 13.149 2018. 12.013 2017. 12.814 2016. 8.450 2015. 1.101 2014. 673 2013. 982 2012. 1.453 2011. 1.343 2010. 1.893 Mala matura509 2026.→ 1,2% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 522
- Najmanje, 2024.
- 505
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 30. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 509 481 2025. 522 479 2024. 505 483 2023. 515 483 Saobraćajne nezgode469 2025.▲ 19,6% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2019.
- 469
- Najmanje, 2016.
- 388
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 143. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 469 2024. 417 2023. 448 2022. 421 2021. 467 2020. 392 2019. 469 2018. 433 2017. 444 2016. 388 Noćno svetlo, sa satelita44. od 161 po stanovniku 2025.▲ 11,3% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2021.
- 12.308
- Najmanje, 2013.
- 6.425
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 44. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 11.418 2024. 11.444 2023. 11.026 2022. 12.174 2021. 12.308 2020. 10.263 2019. 9.543 2018. 8.552 2017. 7.885 2016. 7.133 2015. 7.118 2014. 6.707 2013. 6.425 2012. 6.441 Prosečna penzija54.236 RSD 2026.▲ 38,3% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 54.236 RSD
- Najmanje, 2019.
- 25.033 RSD
- Prosečna penzija
- 54.236 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 43. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 54.236 50.307 2025. 54.172 50.246 2024. 48.253 44.693 2023. 37.879 35.047 2022. 32.077 29.593 2021. 27.901 25.699 2020. 26.364 24.231 2019. 25.033 22.945 2018. 25.109 22.892 Životni vek76,9 god. 2025.▲ 1,8% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 74,5 79,3 2024. 73,7 78,7 2023. 72,7 78,3 Brakovi334 2025.▲ 34,7% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2011.
- 448
- Najmanje, 2020.
- 248
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 112. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 334 2024. 318 2023. 348 2022. 378 2021. 354 2020. 248 2019. 416 2018. 416 2017. 402 2016. 423 2015. 409 2014. 377 2013. 397 2012. 419 2011. 448 2010. 438 Stanovi po dozvolama410 2025.▲ 446,7% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2025.
- 410
- Najmanje, 2016.
- 30
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 63. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 410 2024. 202 2023. 213 2022. 222 2021. 165 2020. 75 2019. 53 2018. 44 2017. 87 2016. 30 2015. 81 2014. 134 2013. 137 2012. 72 2011. 125 2010. 131 2009. 144 2008. 293 2007. 117
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 105.075 RSD | 137.812 | 96.554 | 14. od 17 | 32. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 600 | 664 | 521 | 15. od 17 | 28. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 18,1 | 21,5 | 55,9 | 6. od 17 | 11. od 161 |
| Promena od 2022. | 0,4 % | 0,1 | -2,6 | 8. od 17 | 13. od 161 |
| Deca do 14 godina | 15,4 % | 15,0 | 13,5 | 6. od 17 | 21. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 16,9 % | 32,4 | 13,9 | 11. od 17 | 41. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 509 | 515 | 480 | 10. od 17 | 30. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 10,1 | 73,4 | 17,1 | 14. od 17 | 147. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 2.986 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 119 Mb/s | 259 | 156 | 16. od 17 | 111. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 40,6 µg/m³ | 40,4 | 33,4 | 10. od 17 | 132. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 13,4 | 19,2 | 17,6 | 3. od 17 | 40. od 161 |
Slična mesta: Stara Pazova, Surčin, Obrenovac, Temerin, Mladenovac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 13,4 | 24,9 |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 81,9 % | 45,0 % |
| Domaćinstva na vodovodu | 98,1 % | 86,3 % |
| Do sedišta regiona | 28 min | 40 min |
| Skor na maloj maturi | 509 | 500 |
| Obuhvat vrtićem | 58 % | 54 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 18,1 | 25,2 |
| Do najbližeg velikog centra | 28 min | 36 min |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Mobilna mreža | 119 Mb/s | 193 Mb/s |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 2,9 | 9,5 |
| Prazni i napušteni stanovi | 16,0 % | 12,7 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 600 | 633 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 4,1 | 5,7 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 13,8 | 15,9 |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 1,5 % |
| Neto plata, 12 meseci | 105.075 RSD | 105.975 RSD |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,3 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 0,5 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,2 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 4,2 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,3 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 67.538 punoletnih po RZS proceni | 50.776 glasalo 2026. | 75 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 67.538 punoletnih po RZS proceni | 73.870 na biračkom spisku | 109 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 916 očekivanih osmaka po RZS proceni | 855 stvarno na maloj maturi | 93 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 46.708 stanova | 32.355 nastanjeno | 69% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 83.100 stanovnika | 137,4 zračenja na 1.000 stanovnika | 44. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 74.084
- Novi punoletni
- +2.597
- Umrli
- −2.969
- Ostatak
- +158
- Spisak 2026.
- 73.870
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 74,5 god.
- Životni vek, žene
- 79,3 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 56,8
- Tumori na 10.000
- 29,3
- Bolesti disanja na 10.000
- 7,2
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,4
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 4,1
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,0
- Razvodi na 100 brakova
- 30,7
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 2,9
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 7,1
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,99
- Matematika, skor
- 502
- Maternji jezik, skor
- 500
- Ocena prema testu*
- -0,12
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 7,1
- Učenika po nastavniku
- 9,2
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 83.100
- Promena od 2022.
- 0,4%
- Dece do 14
- 15,4%
- Starijih od 65
- 21,4%
Na popisu 2011. bilo je 83.907, a 2022. 82.810 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 798
- Umrli 2025.
- 1.008
- Prirodni priraštaj
- -210 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 798 | 1.008 | -210 |
| 2024. | 736 | 1.038 | -302 |
| 2023. | 793 | 1.017 | -224 |
| 2022. | 757 | 1.072 | -315 |
| 2021. | 759 | 1.372 | -613 |
| 2020. | 742 | 1.117 | -375 |
| 2019. | 855 | 947 | -92 |
| 2018. | 808 | 926 | -118 |
| 2017. | 825 | 975 | -150 |
| 2016. | 826 | 890 | -64 |
| 2015. | 855 | 881 | -26 |
| 2014. | 861 | 873 | -12 |
| 2013. | 819 | 835 | -16 |
| 2012. | 934 | 924 | 10 |
| 2011. | 879 | 840 | 39 |
| 2010. | 875 | 864 | 11 |
| 2009. | 878 | 927 | -49 |
| 2008. | 874 | 895 | -21 |
| 2007. | 770 | 883 | -113 |
| 2006. | 825 | 833 | -8 |
| 2005. | 736 | 838 | -102 |
| 2004. | 836 | 803 | 33 |
| 2003. | 813 | 774 | 39 |
| 2002. | 795 | 715 | 80 |
| 2001. | 814 | 763 | 51 |
| 2000. | 704 | 727 | -23 |
| 1999. | 702 | 681 | 21 |
| 1998. | 732 | 655 | 77 |
| 1997. | 736 | 648 | 88 |
| 1996. | 741 | 707 | 34 |
| 1995. | 848 | 647 | 201 |
| 1994. | 741 | 599 | 142 |
| 1993. | 803 | 621 | 182 |
| 1992. | 770 | 639 | 131 |
| 1991. | 815 | 521 | 294 |
| 1990. | 785 | 504 | 281 |
| 1989. | 764 | 536 | 228 |
| 1988. | 854 | 511 | 343 |
| 1987. | 795 | 525 | 270 |
| 1986. | 821 | 508 | 313 |
| 1985. | 949 | 471 | 478 |
| 1984. | 976 | 456 | 520 |
| 1983. | 975 | 482 | 493 |
| 1982. | 946 | 450 | 496 |
| 1981. | 924 | 444 | 480 |
| 1980. | 994 | 452 | 542 |
| 1979. | 859 | 410 | 449 |
| 1978. | 798 | 421 | 377 |
| 1977. | 697 | 370 | 327 |
| 1976. | 738 | 391 | 347 |
| 1975. | 650 | 372 | 278 |
| 1974. | 672 | 327 | 345 |
| 1973. | 619 | 351 | 268 |
| 1972. | 580 | 373 | 207 |
| 1971. | 515 | 316 | 199 |
| 1970. | 483 | 378 | 105 |
| 1969. | 478 | 371 | 107 |
| 1968. | 430 | 301 | 129 |
| 1967. | 396 | 323 | 73 |
| 1966. | 423 | 231 | 192 |
| 1965. | 400 | 285 | 115 |
| 1964. | 402 | 289 | 113 |
| 1963. | 458 | 286 | 172 |
| 1962. | 459 | 311 | 148 |
| 1961. | 530 | 305 | 225 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (15), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Kaluđerica | 934 | 1.909 | 18.326 | 26.904 | 28.483 |
| Leštane | 939 | 1.485 | 7.109 | 10.473 | 10.454 |
| Vrčin | 5.040 | 6.263 | 8.034 | 9.088 | 8.601 |
| Grocka | 2.927 | 4.956 | 7.642 | 8.441 | 8.154 |
| Vinča | 1.767 | 2.280 | 5.213 | 6.779 | 6.924 |
| Boleč | 1.184 | 1.476 | 4.960 | 6.410 | 5.955 |
| Begaljica | 3.175 | 3.604 | 3.880 | 3.029 | 2.715 |
| Ritopek | 1.892 | 1.886 | 2.163 | 2.613 | 2.669 |
| Umčari | 3.025 | 3.396 | 3.487 | 2.699 | 2.293 |
| Zaklopača | 1.860 | 1.807 | 2.197 | 2.297 | 2.125 |
| Pudarci | 1.507 | 1.497 | 1.643 | 1.353 | 1.209 |
| Dražanj | 1.700 | 1.776 | 1.855 | 1.441 | 1.203 |
| Brestovik | 1.043 | 1.050 | 1.129 | 1.045 | 928 |
| Kamendol | 1.563 | 1.486 | 1.372 | 964 | 795 |
| Živkovac | 371 | 404 | 438 | 371 | 302 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,1% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,1 muškarci 39,2, žene 40,9
- Muškarci
- 49,6% 41.523
- Žene
- 50,4% 42.110
- Žena na 100 muškaraca
- 101,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.320 | 2.214 |
| 5–9 | 2.283 | 2.119 |
| 10–14 | 2.149 | 2.030 |
| 15–19 | 2.447 | 2.251 |
| 20–24 | 2.768 | 2.643 |
| 25–29 | 3.192 | 3.160 |
| 30–34 | 3.392 | 3.259 |
| 35–39 | 3.140 | 3.014 |
| 40–44 | 2.755 | 2.595 |
| 45–49 | 2.395 | 2.641 |
| 50–54 | 2.880 | 3.123 |
| 55–59 | 3.560 | 3.654 |
| 60–64 | 3.081 | 3.257 |
| 65–69 | 1.835 | 1.858 |
| 70–74 | 1.524 | 1.670 |
| 75–79 | 1.087 | 1.354 |
| 80–84 | 533 | 862 |
| 85+ | 182 | 406 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,1% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,2 muškarci 39,4, žene 41,1
- Muškarci
- 49,6% 41.868
- Žene
- 50,4% 42.484
- Žena na 100 muškaraca
- 101,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.356 | 2.247 |
| 5–9 | 2.327 | 2.133 |
| 10–14 | 2.158 | 2.078 |
| 15–19 | 2.413 | 2.180 |
| 20–24 | 2.778 | 2.619 |
| 25–29 | 3.102 | 3.166 |
| 30–34 | 3.429 | 3.274 |
| 35–39 | 3.254 | 3.101 |
| 40–44 | 2.865 | 2.669 |
| 45–49 | 2.366 | 2.594 |
| 50–54 | 2.770 | 3.060 |
| 55–59 | 3.429 | 3.542 |
| 60–64 | 3.236 | 3.454 |
| 65–69 | 1.950 | 1.989 |
| 70–74 | 1.532 | 1.688 |
| 75–79 | 1.147 | 1.341 |
| 80–84 | 553 | 899 |
| 85+ | 203 | 450 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,1% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,4 muškarci 39,5, žene 41,3
- Muškarci
- 49,6% 42.101
- Žene
- 50,4% 42.732
- Žena na 100 muškaraca
- 101,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.360 | 2.238 |
| 5–9 | 2.355 | 2.154 |
| 10–14 | 2.192 | 2.116 |
| 15–19 | 2.372 | 2.153 |
| 20–24 | 2.731 | 2.548 |
| 25–29 | 3.024 | 3.141 |
| 30–34 | 3.457 | 3.262 |
| 35–39 | 3.325 | 3.157 |
| 40–44 | 2.956 | 2.758 |
| 45–49 | 2.407 | 2.554 |
| 50–54 | 2.642 | 2.975 |
| 55–59 | 3.259 | 3.398 |
| 60–64 | 3.314 | 3.561 |
| 65–69 | 2.161 | 2.249 |
| 70–74 | 1.548 | 1.706 |
| 75–79 | 1.183 | 1.344 |
| 80–84 | 586 | 927 |
| 85+ | 229 | 491 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,1% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,7 muškarci 39,8, žene 41,6
- Muškarci
- 49,6% 42.305
- Žene
- 50,4% 42.909
- Žena na 100 muškaraca
- 101,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.321 | 2.147 |
| 5–9 | 2.366 | 2.200 |
| 10–14 | 2.242 | 2.169 |
| 15–19 | 2.345 | 2.126 |
| 20–24 | 2.665 | 2.491 |
| 25–29 | 2.971 | 3.055 |
| 30–34 | 3.438 | 3.236 |
| 35–39 | 3.388 | 3.217 |
| 40–44 | 3.026 | 2.865 |
| 45–49 | 2.536 | 2.547 |
| 50–54 | 2.502 | 2.853 |
| 55–59 | 3.080 | 3.276 |
| 60–64 | 3.389 | 3.640 |
| 65–69 | 2.406 | 2.531 |
| 70–74 | 1.546 | 1.718 |
| 75–79 | 1.169 | 1.373 |
| 80–84 | 653 | 925 |
| 85+ | 262 | 540 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,1% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,0 muškarci 40,0, žene 41,9
- Muškarci
- 49,6% 42.522
- Žene
- 50,4% 43.132
- Žena na 100 muškaraca
- 101,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.305 | 2.100 |
| 5–9 | 2.364 | 2.255 |
| 10–14 | 2.297 | 2.189 |
| 15–19 | 2.304 | 2.106 |
| 20–24 | 2.628 | 2.477 |
| 25–29 | 2.915 | 2.917 |
| 30–34 | 3.388 | 3.205 |
| 35–39 | 3.445 | 3.283 |
| 40–44 | 3.078 | 2.968 |
| 45–49 | 2.691 | 2.585 |
| 50–54 | 2.411 | 2.735 |
| 55–59 | 2.904 | 3.184 |
| 60–64 | 3.424 | 3.656 |
| 65–69 | 2.640 | 2.841 |
| 70–74 | 1.544 | 1.702 |
| 75–79 | 1.177 | 1.399 |
| 80–84 | 695 | 929 |
| 85+ | 312 | 601 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,1% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,2 muškarci 40,3, žene 42,2
- Muškarci
- 49,6% 42.724
- Žene
- 50,4% 43.375
- Žena na 100 muškaraca
- 101,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.276 | 2.085 |
| 5–9 | 2.350 | 2.264 |
| 10–14 | 2.358 | 2.187 |
| 15–19 | 2.252 | 2.125 |
| 20–24 | 2.599 | 2.432 |
| 25–29 | 2.899 | 2.847 |
| 30–34 | 3.302 | 3.167 |
| 35–39 | 3.451 | 3.308 |
| 40–44 | 3.183 | 3.054 |
| 45–49 | 2.815 | 2.627 |
| 50–54 | 2.359 | 2.665 |
| 55–59 | 2.796 | 3.134 |
| 60–64 | 3.384 | 3.612 |
| 65–69 | 2.821 | 3.132 |
| 70–74 | 1.590 | 1.706 |
| 75–79 | 1.202 | 1.418 |
| 80–84 | 721 | 965 |
| 85+ | 366 | 647 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,1% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,5 muškarci 40,6, žene 42,5
- Muškarci
- 49,6% 42.843
- Žene
- 50,4% 43.548
- Žena na 100 muškaraca
- 101,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.219 | 2.046 |
| 5–9 | 2.362 | 2.261 |
| 10–14 | 2.385 | 2.175 |
| 15–19 | 2.248 | 2.175 |
| 20–24 | 2.544 | 2.341 |
| 25–29 | 2.900 | 2.827 |
| 30–34 | 3.187 | 3.128 |
| 35–39 | 3.455 | 3.292 |
| 40–44 | 3.287 | 3.133 |
| 45–49 | 2.907 | 2.688 |
| 50–54 | 2.351 | 2.628 |
| 55–59 | 2.694 | 3.065 |
| 60–64 | 3.270 | 3.522 |
| 65–69 | 2.946 | 3.317 |
| 70–74 | 1.701 | 1.833 |
| 75–79 | 1.211 | 1.440 |
| 80–84 | 767 | 974 |
| 85+ | 409 | 703 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,1% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,8 muškarci 40,8, žene 42,7
- Muškarci
- 49,6% 42.925
- Žene
- 50,4% 43.660
- Žena na 100 muškaraca
- 101,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.162 | 2.019 |
| 5–9 | 2.354 | 2.239 |
| 10–14 | 2.403 | 2.175 |
| 15–19 | 2.274 | 2.210 |
| 20–24 | 2.494 | 2.302 |
| 25–29 | 2.846 | 2.760 |
| 30–34 | 3.084 | 3.096 |
| 35–39 | 3.475 | 3.246 |
| 40–44 | 3.343 | 3.189 |
| 45–49 | 2.993 | 2.792 |
| 50–54 | 2.421 | 2.577 |
| 55–59 | 2.586 | 2.985 |
| 60–64 | 3.101 | 3.383 |
| 65–69 | 3.032 | 3.409 |
| 70–74 | 1.894 | 2.084 |
| 75–79 | 1.220 | 1.457 |
| 80–84 | 791 | 990 |
| 85+ | 452 | 747 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,1% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,1 muškarci 41,1, žene 43,0
- Muškarci
- 49,6% 43.108
- Žene
- 50,4% 43.800
- Žena na 100 muškaraca
- 101,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.146 | 2.023 |
| 5–9 | 2.312 | 2.154 |
| 10–14 | 2.416 | 2.227 |
| 15–19 | 2.324 | 2.251 |
| 20–24 | 2.484 | 2.281 |
| 25–29 | 2.744 | 2.694 |
| 30–34 | 3.026 | 3.028 |
| 35–39 | 3.473 | 3.194 |
| 40–44 | 3.408 | 3.255 |
| 45–49 | 3.067 | 2.893 |
| 50–54 | 2.559 | 2.559 |
| 55–59 | 2.467 | 2.885 |
| 60–64 | 2.920 | 3.251 |
| 65–69 | 3.127 | 3.487 |
| 70–74 | 2.120 | 2.355 |
| 75–79 | 1.212 | 1.470 |
| 80–84 | 793 | 1.020 |
| 85+ | 510 | 773 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,1% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 41,3, žene 43,3
- Muškarci
- 49,6% 43.195
- Žene
- 50,4% 43.907
- Žena na 100 muškaraca
- 101,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.119 | 2.001 |
| 5–9 | 2.290 | 2.109 |
| 10–14 | 2.409 | 2.281 |
| 15–19 | 2.386 | 2.263 |
| 20–24 | 2.441 | 2.260 |
| 25–29 | 2.697 | 2.660 |
| 30–34 | 2.973 | 2.927 |
| 35–39 | 3.426 | 3.147 |
| 40–44 | 3.475 | 3.315 |
| 45–49 | 3.122 | 2.989 |
| 50–54 | 2.702 | 2.589 |
| 55–59 | 2.393 | 2.767 |
| 60–64 | 2.722 | 3.139 |
| 65–69 | 3.151 | 3.516 |
| 70–74 | 2.309 | 2.649 |
| 75–79 | 1.239 | 1.486 |
| 80–84 | 778 | 976 |
| 85+ | 563 | 833 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,1% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 41,4, žene 43,5
- Muškarci
- 49,5% 43.106
- Žene
- 50,5% 43.931
- Žena na 100 muškaraca
- 101,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.084 | 1.958 |
| 5–9 | 2.270 | 2.092 |
| 10–14 | 2.392 | 2.295 |
| 15–19 | 2.458 | 2.248 |
| 20–24 | 2.383 | 2.290 |
| 25–29 | 2.672 | 2.601 |
| 30–34 | 2.957 | 2.880 |
| 35–39 | 3.333 | 3.108 |
| 40–44 | 3.478 | 3.317 |
| 45–49 | 3.225 | 3.083 |
| 50–54 | 2.815 | 2.627 |
| 55–59 | 2.318 | 2.684 |
| 60–64 | 2.608 | 3.075 |
| 65–69 | 3.068 | 3.461 |
| 70–74 | 2.393 | 2.947 |
| 75–79 | 1.197 | 1.319 |
| 80–84 | 820 | 1.016 |
| 85+ | 635 | 930 |
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,3, žene 43,5
- Muškarci
- 49,2% 40.756
- Žene
- 50,8% 42.054
- Žena na 100 muškaraca
- 103,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.087 | 1.972 |
| 5–9 | 2.307 | 2.098 |
| 10–14 | 2.356 | 2.221 |
| 15–19 | 2.272 | 2.062 |
| 20–24 | 2.161 | 2.198 |
| 25–29 | 2.365 | 2.260 |
| 30–34 | 2.599 | 2.566 |
| 35–39 | 2.996 | 2.990 |
| 40–44 | 3.314 | 3.153 |
| 45–49 | 3.154 | 3.050 |
| 50–54 | 2.720 | 2.649 |
| 55–59 | 2.304 | 2.569 |
| 60–64 | 2.511 | 2.920 |
| 65–69 | 2.793 | 3.298 |
| 70–74 | 2.423 | 2.944 |
| 75–79 | 1.249 | 1.499 |
| 80–84 | 732 | 976 |
| 85+ | 413 | 629 |
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 41,4, žene 43,6
- Muškarci
- 49,2% 40.777
- Žene
- 50,8% 42.171
- Žena na 100 muškaraca
- 103,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.092 | 1.949 |
| 5–9 | 2.257 | 2.112 |
| 10–14 | 2.389 | 2.244 |
| 15–19 | 2.291 | 2.090 |
| 20–24 | 2.168 | 2.173 |
| 25–29 | 2.346 | 2.271 |
| 30–34 | 2.569 | 2.521 |
| 35–39 | 2.903 | 2.938 |
| 40–44 | 3.312 | 3.160 |
| 45–49 | 3.176 | 3.061 |
| 50–54 | 2.774 | 2.740 |
| 55–59 | 2.361 | 2.528 |
| 60–64 | 2.432 | 2.855 |
| 65–69 | 2.716 | 3.206 |
| 70–74 | 2.476 | 3.032 |
| 75–79 | 1.349 | 1.677 |
| 80–84 | 722 | 954 |
| 85+ | 444 | 660 |
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,6, žene 43,8
- Muškarci
- 49,1% 40.756
- Žene
- 50,9% 42.256
- Žena na 100 muškaraca
- 103,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.033 | 1.914 |
| 5–9 | 2.263 | 2.127 |
| 10–14 | 2.375 | 2.216 |
| 15–19 | 2.327 | 2.139 |
| 20–24 | 2.201 | 2.178 |
| 25–29 | 2.300 | 2.254 |
| 30–34 | 2.513 | 2.462 |
| 35–39 | 2.826 | 2.870 |
| 40–44 | 3.279 | 3.133 |
| 45–49 | 3.217 | 3.096 |
| 50–54 | 2.844 | 2.846 |
| 55–59 | 2.440 | 2.509 |
| 60–64 | 2.332 | 2.760 |
| 65–69 | 2.574 | 3.074 |
| 70–74 | 2.554 | 3.131 |
| 75–79 | 1.481 | 1.926 |
| 80–84 | 733 | 941 |
| 85+ | 464 | 680 |
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,7, žene 44,0
- Muškarci
- 49,1% 40.799
- Žene
- 50,9% 42.301
- Žena na 100 muškaraca
- 103,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.003 | 1.897 |
| 5–9 | 2.261 | 2.097 |
| 10–14 | 2.367 | 2.212 |
| 15–19 | 2.356 | 2.185 |
| 20–24 | 2.247 | 2.190 |
| 25–29 | 2.248 | 2.230 |
| 30–34 | 2.485 | 2.432 |
| 35–39 | 2.733 | 2.765 |
| 40–44 | 3.217 | 3.074 |
| 45–49 | 3.296 | 3.153 |
| 50–54 | 2.905 | 2.936 |
| 55–59 | 2.529 | 2.523 |
| 60–64 | 2.277 | 2.666 |
| 65–69 | 2.428 | 2.956 |
| 70–74 | 2.586 | 3.182 |
| 75–79 | 1.632 | 2.171 |
| 80–84 | 743 | 947 |
| 85+ | 486 | 685 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 91,5% | 94,1% | 75.735 | |
| Nisu se izjasnili | 0,7% | 1,1% | 606 | |
| Nepoznato | 4,8% | 1,3% | 3.993 |
Grupe ispod 1% (21)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,91% | 1,0% | 751 |
| Goranci | 0,48% | 0,5% | 394 |
| Makedonci | 0,33% | 0,4% | 275 |
| Ostali | 0,18% | 0,1% | 145 |
| Bugari | 0,16% | 0,2% | 130 |
| Jugosloveni | 0,14% | 0,1% | 120 |
| Muslimani | 0,14% | 0,2% | 120 |
| Hrvati | 0,11% | 0,2% | 88 |
| Crnogorci | 0,10% | 0,3% | 85 |
| Rusi | 0,10% | 0,1% | 84 |
| Bošnjaci | 0,09% | 0,1% | 72 |
| Vlasi | 0,06% | 0,0% | 46 |
| Rumuni | 0,05% | 0,0% | 40 |
| Mađari | 0,04% | 0,1% | 35 |
| Regionalna pripadnost | 0,03% | 0,0% | 21 |
| Slovaci | 0,02% | 0,0% | 20 |
| Albanci | 0,02% | 0,0% | 18 |
| Ukrajinci | 0,02% | 0,0% | 13 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 8 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Rusini | 0,00% | 0,0% | 4 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 91,9% | 95,4% | 76.097 | |
| Nisu se izjasnili | 0,9% | 1,2% | 748 | |
| Nepoznato | 5,0% | 1,4% | 4.169 |
Grupe ispod 1% (9)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Islamska | 0,96% | 0,9% | 791 |
| Ostale hrišćanske | 0,45% | 0,3% | 376 |
| Nisu vernici | 0,39% | 0,3% | 323 |
| Katolička | 0,22% | 0,3% | 184 |
| Protestantska | 0,07% | 0,1% | 56 |
| Agnostici | 0,07% | 0,0% | 56 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 3 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 2 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 118.396 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 105.075 RSD
- Stanovanje mesečno
- 37.600 tražena cena*, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,48 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena cena iz oglasa, svedena na skalu ugovorenih cena i kirija. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 46.708
- Prazni i napušteni
- 16,0%
- Pod zakupom
- 4,2%
- Zgrade starije od 1971.
- 16%
- Viša ili visoka škola
- 16,9%
- Bez srednje škole
- 19,8%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 105.075 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 379
- Aktivnih firmi
- 1.145 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.502 09/2025
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 84
- Stanovnika po lekaru
- 989
- Zubara
- 16
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 509 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 7
- Dece u vrtiću
- 3.254 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 58% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 31.775 | 38,4% | 28.486 | 33,9% |
| Penzioneri | 18.757 | 22,7% | 17.059 | 20,3% |
| Deca do 15 godina | 13.041 | 15,7% | 13.176 | 15,7% |
| Učenici i studenti | 5.337 | 6,4% | 6.285 | 7,5% |
| Nezaposleni | 4.280 | 5,2% | 6.361 | 7,6% |
| Domaćinstvo i ostali | 9.620 | 11,6% | 12.540 | 14,9% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 11,9%. Godišnje, PIO fond: 16.394 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 54.236 RSD, 52 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 98,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 81,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- nema podatka
- Divlje deponije, prijavljene
- 4
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu. Godišnjak daje jedan red za: Vračar, Čukarica, Stari grad, Savski venac, Rakovica, Palilula (Beograd), Novi Beograd, Surčin, Zemun, Zvezdara, Voždovac, Barajevo, Grocka, pa je vrednost zajednička.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 119 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 460
- Fiksni, preuzimanje
- 205 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Beograd Vinča, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Beograd Leštane, neverifikovano, do 2026-11-01.25,8 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, procena
- 40,6
- Leti, model
- 8,3
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 30 t 2024, pogona: 1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 127
- Sa poginulima 2025.
- 4
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 13,4 68.704 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 353 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 131 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (30% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 234
- Za imovinu
- 45
- Za život i telo
- 12
- U saobraćaju
- 23
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 28 min 63. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 28 min 21. od 161
- Do Beograda*
- 28 min 12. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 28 min 91. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.