Sva mesta · Južnobanatski region
Kovačica
Kovačica: iznad proseka svih mesta po demografiji (62) i pristupu (85), ispod proseka po školama i vrtićima (38) i priuštivosti (43, procena). Stanovništvo od popisa 2022: −2,1%, prosek regiona −2,4%.
20.725 stanovnika93.708 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 67. i 144. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika20.725 2025.▼ 2,1% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1961.
- 34.654
- Najmanje, 2025.
- 20.725
- Broj stanovnika
- 20.725
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 83. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 20.725 2024. 20.891 2023. 21.056 2022. 21.178 2011. 25.274 2002. 27.890 1991. 30.469 1981. 32.798 1971. 33.489 1961. 34.654 1953. 32.808 1948. 31.682 Neto plata93.708 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 29,2% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 86.580 RSD
- Najmanje, 2018.
- 39.723 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 93.708 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 103. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 86.580 93.603 2024. 76.634 83.346 2023. 66.133 72.735 2022. 58.197 63.533 2021. 51.332 56.572 2020. 47.184 52.069 2019. 42.702 47.718 2018. 39.723 43.470 Zaposlenih5.745 2026.▲ 2,1% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 5.846
- Najmanje, 2016.
- 5.099
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 128. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 5.745 2025. 5.789 2024. 5.846 2023. 5.828 2022. 5.693 2021. 5.629 2020. 5.475 2019. 5.400 2018. 5.267 2017. 5.108 2016. 5.099 Korisnici penzija4.591 2026.→ 0,6% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2019.
- 4.682
- Najmanje, 2022.
- 4.584
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 123. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.591 2025. 4.620 2024. 4.598 2023. 4.592 2022. 4.584 2021. 4.619 2020. 4.652 2019. 4.682 2018. 4.672 Odseljeni220 2025.▼ 36,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 345
- Najmanje, 2025.
- 220
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 46. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 220 2024. 276 2023. 284 2022. 345 Doseljeni236 2025.▼ 25,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 316
- Najmanje, 2025.
- 236
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 46. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 236 2024. 261 2023. 295 2022. 316
Još trendova (9)
Noćenja turista6.550 2025.▼ 27,7% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2018.
- 17.959
- Najmanje, 2022.
- 1.312
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 101. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 6.550 2024. 3.620 2023. 1.505 2022. 1.312 2019. 9.059 2018. 17.959 2017. 11.240 2016. 9.623 2015. 9.367 2014. 7.727 2013. 9.165 2012. 10.111 2011. 8.890 2010. 7.338 Mala matura439 2026.→ 1,1% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 451
- Najmanje, 2025.
- 435
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 146. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 439 481 2025. 435 479 2024. 451 483 2023. 444 483 Saobraćajne nezgode54 2025.▲ 42,1% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2024.
- 70
- Najmanje, 2018.
- 30
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 64. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 54 2024. 70 2023. 67 2022. 42 2021. 66 2020. 38 2019. 33 2018. 30 2017. 35 2016. 35 Noćno svetlo, sa satelita138. od 161 po stanovniku 2025.▲ 49,5% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2018.
- 2.364
- Najmanje, 2020.
- 971
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 138. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.451 2024. 1.315 2023. 1.439 2022. 1.179 2021. 1.069 2020. 971 2019. 1.585 2018. 2.364 2017. 1.851 2016. 1.589 2015. 1.620 2014. 1.624 2013. 1.366 2012. 1.341 Prosečna penzija48.973 RSD 2026.▲ 38,7% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 48.973 RSD
- Najmanje, 2018.
- 22.385 RSD
- Prosečna penzija
- 48.973 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 80. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 48.973 50.307 2025. 48.911 50.246 2024. 43.590 44.693 2023. 34.216 35.047 2022. 28.857 29.593 2021. 25.114 25.699 2020. 23.675 24.231 2019. 22.451 22.945 2018. 22.385 22.892 Divlje deponije, prijavljene13 2024.▲ 44,4% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2020.
- 14
- Najmanje, 2018.
- 8
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 49. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 13 2023. 14 2022. 14 2021. 14 2020. 14 2019. 9 2018. 8 Životni vek75,3 god. 2025.▲ 2,5% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,7 78,0 2024. 71,9 77,3 2023. 70,8 76,0 Brakovi79 2025.▲ 16,2% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 137
- Najmanje, 2020.
- 68
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 112. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 79 2024. 77 2023. 95 2022. 87 2021. 88 2020. 68 2019. 110 2018. 100 2017. 116 2016. 122 2015. 137 2014. 130 2013. 92 2012. 103 2011. 126 2010. 114 Stanovi po dozvolama21 2025.▲ 110,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2023.
- 33
- Najmanje, 2022.
- 4
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 116. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 21 2024. 30 2023. 33 2022. 4 2021. 10 2020. 10 2019. 7 2018. 9 2017. 14 2016. 8 2015. 13 2014. 22 2013. 9 2012. 11 2011. 26 2010. 17 2009. 22 2008. 21 2007. 16
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 93.708 RSD | 101.341 | 96.554 | 8. od 8 | 103. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 455 | 510 | 521 | 7. od 8 | 141. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 82,6 | 62,2 | 55,9 | 7. od 8 | 117. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,1 % | -2,4 | -2,6 | 3. od 8 | 53. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,8 % | 14,1 | 13,5 | 2. od 8 | 38. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 10,7 % | 13,5 | 13,9 | 7. od 8 | 121. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 439 | 468 | 480 | 7. od 8 | 146. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 12,5 | 21,2 | 17,1 | 7. od 8 | 120. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.213 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 168 Mb/s | 171 | 156 | 3. od 8 | 69. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 29,1 µg/m³ | 29,6 | 33,4 | 5. od 8 | 59. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 19,1 | 18,7 | 17,6 | 5. od 8 | 94. od 161 |
Slična mesta: Koceljeva, Kovin, Aleksinac, Sečanj, Bogatić. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na vodovodu | 95,3 % | 71,0 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 100,0 % | 72,1 % |
| Mobilna mreža | 168 Mb/s | 108 Mb/s |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 29,1 µg/m³ | 34,7 µg/m³ |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 0,2 | -2,0 |
| Do najbližeg velikog centra | 56 min | 72 min |
| Prečišćene otpadne vode | 5,1 % | 0,0 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 8,1 | 7,4 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na kanalizaciji | 1,9 % | 26,1 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 455 | 494 |
| Skor na maloj maturi | 439 | 454 |
| Obuhvat vrtićem | 37 % | 43 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 22,8 % | 21,9 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 19,1 | 18,3 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 12,5 | 18,6 |
| Neto plata, 12 meseci | 93.708 RSD | 94.290 RSD |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,5 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 3,4 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 17.028 punoletnih po RZS proceni | 13.428 glasalo 2026. | 79 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 17.028 punoletnih po RZS proceni | 20.448 na biračkom spisku | 120 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 215 očekivanih osmaka po RZS proceni | 233 stvarno na maloj maturi | 108 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 10.997 stanova | 8.072 nastanjeno | 73% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 20.725 stanovnika | 70,0 zračenja na 1.000 stanovnika | 138. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 21.045
- Novi punoletni
- +604
- Umrli
- −995
- Ostatak
- −206
- Spisak 2026.
- 20.448
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,7 god.
- Životni vek, žene
- 78,0 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 96,0
- Tumori na 10.000
- 26,7
- Bolesti disanja na 10.000
- 10,3
- Povrede i trovanja na 10.000
- 4,5
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 0,2
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,0
- Razvodi na 100 brakova
- 41,8
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 0,9
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 10,6
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,80
- Matematika, skor
- 421
- Maternji jezik, skor
- 462
- Ocena prema testu*
- -0,15
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 10,6
- Učenika po nastavniku
- 5,9
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 20.725
- Promena od 2022.
- -2,1%
- Dece do 14
- 14,8%
- Starijih od 65
- 24,1%
Na popisu 2011. bilo je 25.274, a 2022. 21.178 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 176
- Umrli 2025.
- 344
- Prirodni priraštaj
- -168 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 176 | 344 | -168 |
| 2024. | 184 | 348 | -164 |
| 2023. | 173 | 336 | -163 |
| 2022. | 189 | 419 | -230 |
| 2021. | 200 | 523 | -323 |
| 2020. | 175 | 413 | -238 |
| 2019. | 189 | 372 | -183 |
| 2018. | 223 | 402 | -179 |
| 2017. | 200 | 368 | -168 |
| 2016. | 222 | 379 | -157 |
| 2015. | 196 | 395 | -199 |
| 2014. | 205 | 383 | -178 |
| 2013. | 225 | 397 | -172 |
| 2012. | 231 | 378 | -147 |
| 2011. | 225 | 465 | -240 |
| 2010. | 212 | 406 | -194 |
| 2009. | 252 | 397 | -145 |
| 2008. | 219 | 434 | -215 |
| 2007. | 258 | 417 | -159 |
| 2006. | 253 | 444 | -191 |
| 2005. | 243 | 480 | -237 |
| 2004. | 262 | 483 | -221 |
| 2003. | 274 | 470 | -196 |
| 2002. | 292 | 470 | -178 |
| 2001. | 282 | 454 | -172 |
| 2000. | 248 | 432 | -184 |
| 1999. | 262 | 418 | -156 |
| 1998. | 261 | 457 | -196 |
| 1997. | 328 | 461 | -133 |
| 1996. | 300 | 470 | -170 |
| 1995. | 304 | 452 | -148 |
| 1994. | 284 | 490 | -206 |
| 1993. | 294 | 449 | -155 |
| 1992. | 325 | 486 | -161 |
| 1991. | 340 | 494 | -154 |
| 1990. | 378 | 461 | -83 |
| 1989. | 380 | 513 | -133 |
| 1988. | 342 | 449 | -107 |
| 1987. | 383 | 390 | -7 |
| 1986. | 399 | 431 | -32 |
| 1985. | 400 | 440 | -40 |
| 1984. | 421 | 404 | 17 |
| 1983. | 422 | 448 | -26 |
| 1982. | 369 | 436 | -67 |
| 1981. | 404 | 427 | -23 |
| 1980. | 404 | 411 | -7 |
| 1979. | 431 | 387 | 44 |
| 1978. | 416 | 395 | 21 |
| 1977. | 401 | 384 | 17 |
| 1976. | 401 | 375 | 26 |
| 1975. | 399 | 427 | -28 |
| 1974. | 416 | 402 | 14 |
| 1973. | 423 | 419 | 4 |
| 1972. | 432 | 443 | -11 |
| 1971. | 475 | 410 | 65 |
| 1970. | 441 | 454 | -13 |
| 1969. | 453 | 429 | 24 |
| 1968. | 493 | 412 | 81 |
| 1967. | 484 | 387 | 97 |
| 1966. | 467 | 340 | 127 |
| 1965. | 471 | 407 | 64 |
| 1964. | 451 | 372 | 79 |
| 1963. | 442 | 379 | 63 |
| 1962. | 493 | 443 | 50 |
| 1961. | 580 | 398 | 182 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (8), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Kovačica | 6.359 | 7.119 | 7.426 | 6.259 | 5.398 |
| Padina | 5.309 | 6.362 | 6.076 | 5.531 | 4.774 |
| Crepaja | 4.641 | 5.289 | 5.128 | 4.364 | 3.866 |
| Debeljača | 6.143 | 6.413 | 5.734 | 4.913 | 3.727 |
| Uzdin | 4.808 | 4.202 | 3.099 | 2.029 | 1.628 |
| Samoš | 2.382 | 2.108 | 1.438 | 1.004 | 825 |
| Idvor | 1.852 | 1.621 | 1.308 | 974 | 817 |
| Putnikovo | 188 | 375 | 260 | 200 | 143 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,6% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,8 muškarci 40,3, žene 43,4
- Muškarci
- 50,0% 12.663
- Žene
- 50,0% 12.647
- Žena na 100 muškaraca
- 99,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 643 | 557 |
| 5–9 | 682 | 649 |
| 10–14 | 701 | 678 |
| 15–19 | 765 | 698 |
| 20–24 | 808 | 732 |
| 25–29 | 849 | 728 |
| 30–34 | 860 | 743 |
| 35–39 | 864 | 773 |
| 40–44 | 905 | 804 |
| 45–49 | 889 | 829 |
| 50–54 | 978 | 938 |
| 55–59 | 1.066 | 1.019 |
| 60–64 | 848 | 905 |
| 65–69 | 619 | 713 |
| 70–74 | 505 | 739 |
| 75–79 | 387 | 624 |
| 80–84 | 211 | 338 |
| 85+ | 83 | 180 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,6% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,9 muškarci 40,4, žene 43,4
- Muškarci
- 50,1% 12.544
- Žene
- 49,9% 12.513
- Žena na 100 muškaraca
- 99,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 620 | 545 |
| 5–9 | 673 | 646 |
| 10–14 | 699 | 657 |
| 15–19 | 748 | 695 |
| 20–24 | 789 | 715 |
| 25–29 | 835 | 734 |
| 30–34 | 871 | 722 |
| 35–39 | 838 | 758 |
| 40–44 | 896 | 800 |
| 45–49 | 885 | 807 |
| 50–54 | 962 | 930 |
| 55–59 | 1.047 | 1.000 |
| 60–64 | 891 | 947 |
| 65–69 | 618 | 705 |
| 70–74 | 496 | 708 |
| 75–79 | 382 | 621 |
| 80–84 | 203 | 344 |
| 85+ | 91 | 179 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,6% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,1 muškarci 40,6, žene 43,5
- Muškarci
- 50,1% 12.457
- Žene
- 49,9% 12.408
- Žena na 100 muškaraca
- 99,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 599 | 559 |
| 5–9 | 658 | 626 |
| 10–14 | 707 | 631 |
| 15–19 | 732 | 710 |
| 20–24 | 776 | 700 |
| 25–29 | 819 | 720 |
| 30–34 | 874 | 710 |
| 35–39 | 831 | 747 |
| 40–44 | 887 | 803 |
| 45–49 | 890 | 798 |
| 50–54 | 946 | 904 |
| 55–59 | 1.002 | 982 |
| 60–64 | 918 | 955 |
| 65–69 | 637 | 717 |
| 70–74 | 499 | 689 |
| 75–79 | 370 | 608 |
| 80–84 | 215 | 367 |
| 85+ | 97 | 182 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,6% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 40,8, žene 43,7
- Muškarci
- 50,1% 12.356
- Žene
- 49,9% 12.294
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 574 | 574 |
| 5–9 | 647 | 603 |
| 10–14 | 708 | 621 |
| 15–19 | 724 | 713 |
| 20–24 | 777 | 680 |
| 25–29 | 787 | 692 |
| 30–34 | 873 | 717 |
| 35–39 | 829 | 724 |
| 40–44 | 879 | 804 |
| 45–49 | 899 | 793 |
| 50–54 | 912 | 871 |
| 55–59 | 961 | 951 |
| 60–64 | 936 | 970 |
| 65–69 | 668 | 748 |
| 70–74 | 506 | 652 |
| 75–79 | 347 | 602 |
| 80–84 | 232 | 392 |
| 85+ | 97 | 187 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,6% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,0, žene 43,8
- Muškarci
- 50,1% 12.256
- Žene
- 49,9% 12.187
- Žena na 100 muškaraca
- 99,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 542 | 572 |
| 5–9 | 652 | 584 |
| 10–14 | 688 | 624 |
| 15–19 | 716 | 698 |
| 20–24 | 765 | 667 |
| 25–29 | 787 | 680 |
| 30–34 | 859 | 718 |
| 35–39 | 834 | 717 |
| 40–44 | 867 | 786 |
| 45–49 | 890 | 795 |
| 50–54 | 878 | 839 |
| 55–59 | 937 | 916 |
| 60–64 | 963 | 988 |
| 65–69 | 701 | 790 |
| 70–74 | 503 | 626 |
| 75–79 | 334 | 607 |
| 80–84 | 228 | 387 |
| 85+ | 112 | 193 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,6% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,2, žene 43,9
- Muškarci
- 50,2% 12.162
- Žene
- 49,8% 12.087
- Žena na 100 muškaraca
- 99,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 524 | 572 |
| 5–9 | 647 | 561 |
| 10–14 | 677 | 636 |
| 15–19 | 701 | 675 |
| 20–24 | 752 | 661 |
| 25–29 | 794 | 672 |
| 30–34 | 828 | 717 |
| 35–39 | 851 | 716 |
| 40–44 | 849 | 765 |
| 45–49 | 882 | 796 |
| 50–54 | 859 | 805 |
| 55–59 | 913 | 904 |
| 60–64 | 979 | 972 |
| 65–69 | 731 | 850 |
| 70–74 | 495 | 620 |
| 75–79 | 336 | 579 |
| 80–84 | 218 | 378 |
| 85+ | 126 | 208 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,6% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,4, žene 44,1
- Muškarci
- 50,1% 12.056
- Žene
- 49,9% 11.998
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 518 | 555 |
| 5–9 | 622 | 550 |
| 10–14 | 669 | 639 |
| 15–19 | 696 | 648 |
| 20–24 | 746 | 669 |
| 25–29 | 773 | 669 |
| 30–34 | 819 | 717 |
| 35–39 | 857 | 700 |
| 40–44 | 829 | 753 |
| 45–49 | 876 | 792 |
| 50–54 | 853 | 787 |
| 55–59 | 895 | 895 |
| 60–64 | 959 | 954 |
| 65–69 | 768 | 889 |
| 70–74 | 491 | 624 |
| 75–79 | 338 | 557 |
| 80–84 | 216 | 386 |
| 85+ | 131 | 214 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,6% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,5, žene 44,2
- Muškarci
- 50,1% 11.951
- Žene
- 49,9% 11.923
- Žena na 100 muškaraca
- 99,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 518 | 534 |
| 5–9 | 601 | 562 |
| 10–14 | 650 | 626 |
| 15–19 | 708 | 623 |
| 20–24 | 726 | 683 |
| 25–29 | 763 | 670 |
| 30–34 | 805 | 701 |
| 35–39 | 859 | 699 |
| 40–44 | 817 | 741 |
| 45–49 | 868 | 794 |
| 50–54 | 860 | 785 |
| 55–59 | 880 | 868 |
| 60–64 | 910 | 933 |
| 65–69 | 794 | 906 |
| 70–74 | 501 | 636 |
| 75–79 | 345 | 552 |
| 80–84 | 202 | 386 |
| 85+ | 144 | 224 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,6% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,7, žene 44,3
- Muškarci
- 50,0% 11.847
- Žene
- 50,0% 11.849
- Žena na 100 muškaraca
- 100,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 517 | 526 |
| 5–9 | 579 | 576 |
| 10–14 | 641 | 606 |
| 15–19 | 711 | 619 |
| 20–24 | 715 | 684 |
| 25–29 | 758 | 662 |
| 30–34 | 780 | 680 |
| 35–39 | 857 | 713 |
| 40–44 | 816 | 715 |
| 45–49 | 862 | 797 |
| 50–54 | 866 | 792 |
| 55–59 | 843 | 840 |
| 60–64 | 868 | 894 |
| 65–69 | 809 | 925 |
| 70–74 | 525 | 661 |
| 75–79 | 361 | 527 |
| 80–84 | 186 | 399 |
| 85+ | 153 | 233 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,6% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,8, žene 44,5
- Muškarci
- 49,9% 11.722
- Žene
- 50,1% 11.767
- Žena na 100 muškaraca
- 100,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 510 | 515 |
| 5–9 | 553 | 575 |
| 10–14 | 652 | 586 |
| 15–19 | 691 | 629 |
| 20–24 | 706 | 670 |
| 25–29 | 746 | 651 |
| 30–34 | 778 | 673 |
| 35–39 | 844 | 717 |
| 40–44 | 818 | 709 |
| 45–49 | 847 | 779 |
| 50–54 | 856 | 797 |
| 55–59 | 814 | 811 |
| 60–64 | 846 | 868 |
| 65–69 | 826 | 926 |
| 70–74 | 549 | 706 |
| 75–79 | 355 | 509 |
| 80–84 | 178 | 417 |
| 85+ | 153 | 229 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,6% veća od popisa, a 3,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 41,8, žene 44,5
- Muškarci
- 49,9% 11.578
- Žene
- 50,1% 11.640
- Žena na 100 muškaraca
- 100,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 504 | 502 |
| 5–9 | 540 | 578 |
| 10–14 | 646 | 566 |
| 15–19 | 681 | 644 |
| 20–24 | 693 | 653 |
| 25–29 | 738 | 643 |
| 30–34 | 777 | 663 |
| 35–39 | 812 | 722 |
| 40–44 | 830 | 710 |
| 45–49 | 833 | 754 |
| 50–54 | 849 | 787 |
| 55–59 | 801 | 783 |
| 60–64 | 813 | 857 |
| 65–69 | 829 | 903 |
| 70–74 | 571 | 758 |
| 75–79 | 327 | 497 |
| 80–84 | 186 | 386 |
| 85+ | 148 | 234 |
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 42,8, žene 45,8
- Muškarci
- 49,3% 10.435
- Žene
- 50,7% 10.743
- Žena na 100 muškaraca
- 103,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 516 | 489 |
| 5–9 | 513 | 536 |
| 10–14 | 532 | 508 |
| 15–19 | 559 | 533 |
| 20–24 | 577 | 495 |
| 25–29 | 566 | 525 |
| 30–34 | 625 | 588 |
| 35–39 | 696 | 611 |
| 40–44 | 768 | 639 |
| 45–49 | 734 | 657 |
| 50–54 | 760 | 728 |
| 55–59 | 725 | 770 |
| 60–64 | 785 | 826 |
| 65–69 | 811 | 934 |
| 70–74 | 634 | 822 |
| 75–79 | 336 | 496 |
| 80–84 | 195 | 361 |
| 85+ | 103 | 225 |
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 42,8, žene 45,8
- Muškarci
- 49,3% 10.383
- Žene
- 50,7% 10.673
- Žena na 100 muškaraca
- 102,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 508 | 476 |
| 5–9 | 518 | 532 |
| 10–14 | 539 | 520 |
| 15–19 | 536 | 535 |
| 20–24 | 583 | 493 |
| 25–29 | 564 | 516 |
| 30–34 | 610 | 577 |
| 35–39 | 700 | 612 |
| 40–44 | 767 | 622 |
| 45–49 | 722 | 654 |
| 50–54 | 749 | 726 |
| 55–59 | 740 | 754 |
| 60–64 | 768 | 819 |
| 65–69 | 776 | 904 |
| 70–74 | 647 | 845 |
| 75–79 | 344 | 503 |
| 80–84 | 202 | 356 |
| 85+ | 110 | 229 |
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,0, žene 45,9
- Muškarci
- 49,5% 10.333
- Žene
- 50,5% 10.558
- Žena na 100 muškaraca
- 102,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 500 | 451 |
| 5–9 | 522 | 538 |
| 10–14 | 536 | 530 |
| 15–19 | 532 | 525 |
| 20–24 | 584 | 497 |
| 25–29 | 567 | 506 |
| 30–34 | 601 | 552 |
| 35–39 | 677 | 604 |
| 40–44 | 759 | 631 |
| 45–49 | 732 | 622 |
| 50–54 | 734 | 726 |
| 55–59 | 752 | 742 |
| 60–64 | 737 | 793 |
| 65–69 | 738 | 852 |
| 70–74 | 668 | 869 |
| 75–79 | 368 | 535 |
| 80–84 | 210 | 352 |
| 85+ | 116 | 233 |
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,0, žene 46,0
- Muškarci
- 49,6% 10.270
- Žene
- 50,4% 10.455
- Žena na 100 muškaraca
- 101,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 501 | 446 |
| 5–9 | 516 | 523 |
| 10–14 | 534 | 543 |
| 15–19 | 543 | 513 |
| 20–24 | 572 | 513 |
| 25–29 | 566 | 492 |
| 30–34 | 583 | 522 |
| 35–39 | 675 | 602 |
| 40–44 | 735 | 630 |
| 45–49 | 744 | 615 |
| 50–54 | 715 | 704 |
| 55–59 | 756 | 735 |
| 60–64 | 695 | 764 |
| 65–69 | 721 | 812 |
| 70–74 | 683 | 878 |
| 75–79 | 407 | 587 |
| 80–84 | 206 | 339 |
| 85+ | 118 | 237 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Slovaci | 41,0% | 41,8% | 8.676 | |
| Srbi | 34,2% | 33,3% | 7.249 | |
| Mađari | 7,5% | 10,0% | 1.597 | |
| Rumuni | 5,7% | 6,1% | 1.208 | |
| Romi | 3,6% | 3,2% | 755 | |
| Nisu se izjasnili | 2,7% | 3,4% | 566 | |
| Nepoznato | 3,2% | 0,4% | 688 |
Grupe ispod 1% (17)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostali | 0,66% | 0,1% | 139 |
| Jugosloveni | 0,36% | 0,2% | 76 |
| Makedonci | 0,25% | 0,3% | 53 |
| Regionalna pripadnost | 0,24% | 0,4% | 51 |
| Albanci | 0,13% | 0,2% | 28 |
| Hrvati | 0,13% | 0,2% | 27 |
| Crnogorci | 0,07% | 0,1% | 14 |
| Rusi | 0,05% | 0,0% | 11 |
| Muslimani | 0,04% | 0,0% | 8 |
| Bugari | 0,03% | 0,0% | 6 |
| Vlasi | 0,03% | 0,0% | 6 |
| Nemci | 0,03% | 0,1% | 6 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Ukrajinci | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Rusini | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 42,5% | 41,4% | 9.005 | |
| Protestantska | 41,4% | 44,9% | 8.767 | |
| Katolička | 1,9% | 2,4% | 408 | |
| Ostale hrišćanske | 1,1% | 0,6% | 242 | |
| Nisu se izjasnili | 6,5% | 8,7% | 1.381 | |
| Nepoznato | 5,3% | 0,6% | 1.123 |
Grupe ispod 1% (5)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,65% | 0,9% | 137 |
| Islamska | 0,44% | 0,4% | 94 |
| Agnostici | 0,08% | 0,0% | 16 |
| Ostale | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Istočnjačke | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 116.415 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 93.708 RSD
- Stanovanje mesečno
- 26.149 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,52 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 10.997
- Prazni i napušteni
- 22,8%
- Pod zakupom
- 2,8%
- Zgrade starije od 1971.
- 43%
- Viša ili visoka škola
- 10,7%
- Bez srednje škole
- 41,3%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 93.708 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 278
- Aktivnih firmi
- 168 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.712 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 51.336 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 3.521 RSD, 7,0% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 26
- Stanovnika po lekaru
- 797
- Zubara
- 6
- Farmaceuta
- 1
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 439 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 7
- Dece u vrtiću
- 501 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 37% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 6.131 | 28,9% | 7.166 | 28,4% |
| Penzioneri | 4.838 | 22,8% | 4.567 | 18,1% |
| Deca do 15 godina | 3.094 | 14,6% | 3.915 | 15,5% |
| Učenici i studenti | 1.054 | 5,0% | 1.360 | 5,4% |
| Nezaposleni | 1.650 | 7,8% | 2.361 | 9,3% |
| Domaćinstvo i ostali | 4.411 | 20,8% | 5.905 | 23,4% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 21,2%. Godišnje, PIO fond: 4.591 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 48.973 RSD, 80 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 95,3%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 1,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 5,1%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 100,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 13
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 168 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 440
- Fiksni, preuzimanje
- 75 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 29,1
- Leti, model
- 6,6
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 125 t 2024, pogona: 1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 36
- Sa poginulima 2025.
- 1
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 19,1 19.333 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 43 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 37 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 68
- Za imovinu
- 22
- Za život i telo
- 3
- U saobraćaju
- 14
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 37 min 87. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 56 min 61. od 161
- Do Beograda*
- 56 min 22. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 37 min 114. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.