Stanje Srbije

Sva mesta · Mačvanski region

Ljubovija

Ljubovija: iznad proseka svih mesta po priuštivosti (65, procena), ispod proseka po demografiji (3) i pristupu (44). Stanovništvo od popisa 2022: −4,8%, prosek regiona −3,2%.

11.588 stanovnika100.950 RSD neto plata

Ukupna ocena

Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 121. i 160. mesta.

Kako računamo
39od 100
Rang u Srbiji≈ 149.od 161
1. (najbolje)161.
Verovatno između 121. i 160. mesta.
Uporedi sa sličnim mestimaPrikaži na mapi i listi

Profil mesta

Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.

Demografija

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
ispod proseka-4,8% od popisa 2022, neto doseljeni -12,4 na 1.000
3
Posao i plata

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
oko proseka100.950 RSD, 490 zaposlenih na 1.000 radno sposobnih, 7,0 firmi na 1.000
34
Priuštivost

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.

Kako računamo
iznad prosekakorpa i stanovanje koštaju 1,32 prosečne plate, stan: procena
65
Zdravstvo

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.

Kako računamo
iznad proseka18,1 zdravstvenih radnika na 10.000, životni vek 76,1
52
Škole i vrtići

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.

Kako računamo
ispod prosekamala matura 479, vrtić 42%, fakultet na 75 min
45
Pristup

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.

Kako računamo
ispod proseka159 min do velikog centra, mreža 98 Mb/s
44
Vazduh

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.

Kako računamo
ispod prosekaPM2.5 zimi 35,9 µg/m³
57
Bezbednost na putu

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.

Kako računamo
oko proseka15,3 teških nezgoda godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
71

Poređenje

Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.

PokazateljOvdeProsek regionaMedijanaU regionuU Srbiji
Neto plata, 12 meseci100.950 RSD95.26096.5542. od 854. od 161
Zaposleni na 1.000 radno sposobnih490 4965215. od 8114. od 161
Nezaposleni na 1.000 stanovnika112,1 71,355,98. od 8147. od 161
Promena od 2022.-4,8 %-3,2-2,68. od 8145. od 161
Deca do 14 godina12,6 %13,213,57. od 8114. od 161
Sa višom ili visokom školom10,6 %11,513,94. od 8123. od 161
Skor na maloj maturi479 4794805. od 884. od 161
Lekari na 10.000 stanovnika15,5 15,817,13. od 890. od 161
Cena stana po m²nema podatka1.2881.291––
Mobilna mreža Procena98 Mb/s1201565. od 8121. od 161
PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena35,9 µg/m³42,633,43. od 8105. od 161
Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana15,3 18,117,62. od 854. od 161

Slična mesta: Krupanj, Aleksandrovac, Koceljeva, Blace, Bela Crkva. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.

Prednosti u odnosu na slična mesta

Zaostatak za sličnim mestima

Šta kažu nezavisni izvori

Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.

Slična mesta

Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.

Izvori i metodologija

Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.

Provera brojki

Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.

PitanjeZvaničnoIzmerenoOdnos
Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu.9.799 punoletnih po RZS proceni9.322 glasalo 2026.95 na 100
Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili.9.799 punoletnih po RZS proceni12.541 na biračkom spisku128 na 100
Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao.99 očekivanih osmaka po RZS proceni102 stvarno na maloj maturi103 na 100
Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi.8.442 stanova4.848 nastanjeno57%
Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj.11.588 stanovnika102,5 zračenja na 1.000 stanovnika85. od 161

Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.

Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.

Spisak 2023.
12.934
Novi punoletni
+316
Umrli
−489
Ostatak
−220
Spisak 2026.
12.541

Život i ljudi

Životni vek i uzroci smrti

Životni vek, muškarci
75,5 god.
Životni vek, žene
79,1 god.
Bolesti srca i krvotoka na 10.000
76,8
Tumori na 10.000
29,9
Bolesti disanja na 10.000
7,2
Povrede i trovanja na 10.000
1,7

Seljenje, porodica i gradnja

Neto doseljeni na 1.000 godišnje
-12,4
Brakovi na 1.000 godišnje
4,9
Razvodi na 100 brakova
12,9
Stanovi po dozvolama na 1.000
3,1
Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
20,7

RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.

Obrazovanje

Osnovna škola, osmi razred

Prosečna ocena
4,07
Matematika, skor
471
Maternji jezik, skor
491
Ocena prema testu*
0,03

Srednje škole

Srednjih škola
1
Gimnazija
0
Srednjoškolaca na 1.000
20,7
Učenika po nastavniku
7,5

* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.

Stanovništvo

Stanovnika 2025.
11.588
Promena od 2022.
-4,8%
Dece do 14
12,6%
Starijih od 65
25,6%

Na popisu 2011. bilo je 14.469, a 2022. 12.168 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.

Svi popisi, 1948–2022.

10,0 hilj.15,0 hilj.20,0 hilj.25,0 hilj.30,0 hilj.1950196019701980199020002010202212,2 hilj.

Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.

Procene po godinama

10,0 hilj.12,5 hilj.15,0 hilj.17,5 hilj.20,0 hilj.popis 2002popis 2011popis 2022199520002005201020152020202511,6 hilj.

Rođeni i umrli, 1961–2025.

Rođeni 2025.
81
Umrli 2025.
190
Prirodni priraštaj
-109
rođeni minus umrli
RođeniUmrli02505007501961.: rođeno 651, umrlo 2601962.: rođeno 662, umrlo 2391963.: rođeno 578, umrlo 2421964.: rođeno 479, umrlo 2471965.: rođeno 459, umrlo 2291966.: rođeno 432, umrlo 1751967.: rođeno 449, umrlo 2401968.: rođeno 426, umrlo 1991969.: rođeno 359, umrlo 1891970.: rođeno 367, umrlo 2161971.: rođeno 359, umrlo 2151972.: rođeno 364, umrlo 2151973.: rođeno 391, umrlo 1891974.: rođeno 355, umrlo 1561975.: rođeno 392, umrlo 1941976.: rođeno 341, umrlo 2071977.: rođeno 314, umrlo 1941978.: rođeno 292, umrlo 1841979.: rođeno 289, umrlo 1731980.: rođeno 264, umrlo 2081981.: rođeno 272, umrlo 2001982.: rođeno 284, umrlo 1931983.: rođeno 231, umrlo 2241984.: rođeno 304, umrlo 2011985.: rođeno 242, umrlo 1831986.: rođeno 264, umrlo 1871987.: rođeno 273, umrlo 1781988.: rođeno 213, umrlo 1961989.: rođeno 202, umrlo 1851990.: rođeno 254, umrlo 1591991.: rođeno 230, umrlo 1721992.: rođeno 216, umrlo 1931993.: rođeno 206, umrlo 1801994.: rođeno 208, umrlo 1911995.: rođeno 197, umrlo 1881996.: rođeno 187, umrlo 2001997.: rođeno 184, umrlo 2141998.: rođeno 139, umrlo 2011999.: rođeno 159, umrlo 2262000.: rođeno 155, umrlo 2122001.: rođeno 178, umrlo 2322002.: rođeno 168, umrlo 2222003.: rođeno 169, umrlo 2302004.: rođeno 173, umrlo 2412005.: rođeno 143, umrlo 2442006.: rođeno 131, umrlo 2282007.: rođeno 130, umrlo 2482008.: rođeno 115, umrlo 2292009.: rođeno 118, umrlo 2462010.: rođeno 129, umrlo 2102011.: rođeno 120, umrlo 2522012.: rođeno 87, umrlo 2202013.: rođeno 127, umrlo 2232014.: rođeno 108, umrlo 2032015.: rođeno 93, umrlo 2302016.: rođeno 99, umrlo 1842017.: rođeno 104, umrlo 2112018.: rođeno 101, umrlo 1992019.: rođeno 117, umrlo 2052020.: rođeno 90, umrlo 2272021.: rođeno 106, umrlo 2932022.: rođeno 95, umrlo 2242023.: rođeno 134, umrlo 1792024.: rođeno 89, umrlo 1712025.: rođeno 81, umrlo 19019701980199020002010202581 rođ.190 um.
Tabela po godinama
GodinaRođeniUmrliPriraštaj
2025.81190-109
2024.89171-82
2023.134179-45
2022.95224-129
2021.106293-187
2020.90227-137
2019.117205-88
2018.101199-98
2017.104211-107
2016.99184-85
2015.93230-137
2014.108203-95
2013.127223-96
2012.87220-133
2011.120252-132
2010.129210-81
2009.118246-128
2008.115229-114
2007.130248-118
2006.131228-97
2005.143244-101
2004.173241-68
2003.169230-61
2002.168222-54
2001.178232-54
2000.155212-57
1999.159226-67
1998.139201-62
1997.184214-30
1996.187200-13
1995.1971889
1994.20819117
1993.20618026
1992.21619323
1991.23017258
1990.25415995
1989.20218517
1988.21319617
1987.27317895
1986.26418777
1985.24218359
1984.304201103
1983.2312247
1982.28419391
1981.27220072
1980.26420856
1979.289173116
1978.292184108
1977.314194120
1976.341207134
1975.392194198
1974.355156199
1973.391189202
1972.364215149
1971.359215144
1970.367216151
1969.359189170
1968.426199227
1967.449240209
1966.432175257
1965.459229230
1964.479247232
1963.578242336
1962.662239423
1961.651260391

RZS, teritorija svedena na današnje opštine.

Naselja (27), broj stanovnika po popisima
Naselje1948.1971.1991.2011.2022.
Ljubovija5971.6143.6633.9293.958
Vrhpolje1.3691.2011.034919788
Čitluk631669858870770
Crnča1.4381.7071.373951757
Donja Ljuboviđa1.5221.156965832742
Uzovnica1.2551.050990797684
Duboko738566417418436
Gornje Košlje1.2581.103781532369
Podnemić766588448367342
Lonjin341301388324337
Rujevac971896646353308
Gornja Ljuboviđa970772524354269
Gračanica990711536371260
Caparić1.4191.099567326251
Selanac776816542383247
Drlače1.380960530311237
Donja Orovica963797554304201
Grčić874668400257198
Gornja Trešnjica660490344252169
Gornja Orovica830751498301154
Postenje1.061707493309141
Orovička Planina487431283178112
Berlovine857657382226111
Leović921801486201107
Savković675566350203100
Tornik40440122112973
Sokolac2952111187247

Sastav stanovništva

Prosečna starost
46,5
muškarci 45,9, žene 47,2
Muškarci
51,0%
5.906
Žene
49,0%
5.682
Žena na 100 muškaraca
96,2
MuškarciŽene85+ god.: 64 muškaraca (0,6%), 89 žena (0,8%)85+80–84 god.: 112 muškaraca (1,0%), 176 žena (1,5%)80–8475–79 god.: 259 muškaraca (2,2%), 301 žena (2,6%)75–7970–74 god.: 455 muškaraca (3,9%), 462 žena (4,0%)70–7465–69 god.: 536 muškaraca (4,6%), 518 žena (4,5%)65–6960–64 god.: 541 muškaraca (4,7%), 487 žena (4,2%)60–6455–59 god.: 482 muškaraca (4,2%), 452 žena (3,9%)55–5950–54 god.: 471 muškaraca (4,1%), 436 žena (3,8%)50–5445–49 god.: 381 muškaraca (3,3%), 390 žena (3,4%)45–4940–44 god.: 347 muškaraca (3,0%), 329 žena (2,8%)40–4435–39 god.: 343 muškaraca (3,0%), 288 žena (2,5%)35–3930–34 god.: 316 muškaraca (2,7%), 276 žena (2,4%)30–3425–29 god.: 281 muškaraca (2,4%), 220 žena (1,9%)25–2920–24 god.: 276 muškaraca (2,4%), 290 žena (2,5%)20–2415–19 god.: 297 muškaraca (2,6%), 256 žena (2,2%)15–1910–14 god.: 267 muškaraca (2,3%), 229 žena (2,0%)10–145–9 god.: 224 muškaraca (1,9%), 250 žena (2,2%)5–90–4 god.: 254 muškaraca (2,2%), 233 žena (2,0%)0–40%0%2%2%4%4%
Tabela po starosti
StarostMuškarciŽene
0–4254233
5–9224250
10–14267229
15–19297256
20–24276290
25–29281220
30–34316276
35–39343288
40–44347329
45–49381390
50–54471436
55–59482452
60–64541487
65–69536518
70–74455462
75–79259301
80–84112176
85+6489

Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.

Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (11)
Grupa2022.2011.Broj
Ostali0,05%0,0%6
Rusi0,03%0,0%4
Hrvati0,03%0,0%4
Crnogorci0,02%0,1%3
Mađari0,02%0,0%2
Nemci0,02%0,0%2
Albanci0,01%0,0%1
Bošnjaci0,01%0,0%1
Jugosloveni0,01%0,0%1
Makedonci0,01%0,1%1
Muslimani0,01%0,0%1

Veroispovest, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (4)
Grupa2022.2011.Broj
Katolička0,06%0,0%7
Nisu vernici0,04%0,0%5
Islamska0,01%0,0%1
Agnostici0,01%0,0%1

Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.

Cena života

Korpa, usklađena
110.164
RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
Prosečna plata
100.950
RSD
Stanovanje mesečno
23.440
procena, stan od 50 m²
Sve kroz platu
1,32
korpa i stanovanje

Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.

Stanovanje i obrazovanje

Stanova
8.442
Prazni i napušteni
23,9%
Pod zakupom
3,7%
Zgrade starije od 1971.
31%
Viša ili visoka škola
10,6%
Bez srednje škole
36,5%

Popis 2022. RZS.

Posao i plate

Neto plata, 12 meseci
100.950
do 08/2026
Zaposlenih na 1.000
303
Aktivnih firmi
81
09/2025
Nezaposlenih na birou
1.299
09/2025
Budžet po stanovniku
62.600
RSD, 2024.
Ulaganja po stanovniku
12.826
RSD, 21,9% rashoda

Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.

40,0 hilj.60,0 hilj.80,0 hilj.100 hilj.201820202022202592,1 hilj.

Zdravstvo

Lekara
18
Stanovnika po lekaru
644
Zubara
3
Farmaceuta
0

Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.

Škole i vrtići

Skor na maloj maturi
479
2025/26, prosek mesta 481
Osnovnih škola
1
Dece u vrtiću
286
2025/2026
Obuhvat vrtićem
42%
naša procena
4204404604802023202420252026479

Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.

Od čega se živi

Popis 2022.

Popis 2011.

Grupa2022.Udeo2011.Udeo
Zaposleni3.48828,7%5.94841,1%
Penzioneri3.00924,7%2.68418,6%
Deca do 15 godina1.49612,3%2.00913,9%
Učenici i studenti7125,9%1.0157,0%
Nezaposleni9888,1%8575,9%
Domaćinstvo i ostali2.47520,3%1.95613,5%

RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 22,1%. Godišnje, PIO fond: 3.212 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 42.457 RSD, 91 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.

Komunalije i putevi

Domaćinstva na vodovodu
67,2%
Domaćinstva na kanalizaciji
45,0%
Prečišćene otpadne vode
0,0%
Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
57,4%
Divlje deponije, prijavljene
5

Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.

Mobilna mreža i internet

Mobilna mreža, preuzimanje
98 Mb/s
Broj mobilnih testova
84
Fiksni, preuzimanje
77 Mb/s
zavisi od paketa

Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.

Vazduh

PM2.5 zimi, procena
35,9
Leti, model
7,7
Emisije SO₂ iz fabrika
2 t
2024, pogona: 1
jan24feb28mar15apr11maj8jun8jul7avg8sep8okt10nov16dec31

Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.

Bezbednost na putu

Sa povređenima 2025.
16
Sa poginulima 2025.
1
Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
15,3
11.110 ljudi tokom dana
Sve nezgode 2026.
20
tekuća godina
Na glavnim putevima van naselja*
1
od 17 teških, 2025.
20253035402016201820202022202532

Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.

Osude za krivična dela

Osuđenih odraslih 2024.
41
Za imovinu
3
Za život i telo
3
U saobraćaju
4

Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.

Povezanost

Do sedišta regiona*
115 min
156. od 161
Do najbližeg velikog centra*
159 min
148. od 161
Do Beograda*
159 min
112. od 161
Do najbližeg fakulteta*
75 min
158. od 161
Do najbliže srednje škole*
0 min
1. od 161

Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.