Sva mesta · Moravički region
Lučani
Lučani: iznad proseka svih mesta po priuštivosti (77, procena) i školama i vrtićima (73), ispod proseka po demografiji (36) i pristupu (68). Stanovništvo od popisa 2022: −3,7%, prosek regiona −2,6%.
16.313 stanovnika115.674 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 28. i 102. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika16.313 2025.▼ 3,7% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1953.
- 34.412
- Najmanje, 2025.
- 16.313
- Broj stanovnika
- 16.313
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 99. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 16.313 2024. 16.514 2023. 16.768 2022. 16.933 2011. 20.897 2002. 24.614 1991. 27.167 1981. 29.708 1971. 31.646 1961. 33.336 1953. 34.412 1948. 32.333 Neto plata115.674 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 36,0% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 108.150 RSD
- Najmanje, 2018.
- 52.624 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 115.674 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 16. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 108.150 93.603 2024. 100.587 83.346 2023. 86.204 72.735 2022. 71.593 63.533 2021. 63.860 56.572 2020. 55.975 52.069 2019. 55.229 47.718 2018. 52.624 43.470 Zaposlenih5.497 2026.→ 0,7% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 5.625
- Najmanje, 2016.
- 4.577
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 59. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 5.497 2025. 5.571 2024. 5.625 2023. 5.614 2022. 5.545 2021. 5.535 2020. 5.454 2019. 5.303 2018. 5.146 2017. 4.840 2016. 4.577 Korisnici penzija4.481 2026.▼ 6,5% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 5.172
- Najmanje, 2026.
- 4.481
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 43. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.481 2025. 4.500 2024. 4.540 2023. 4.612 2022. 4.684 2021. 4.790 2020. 4.947 2019. 5.067 2018. 5.172 Odseljeni267 2025.▼ 16,8% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 370
- Najmanje, 2025.
- 267
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 107. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 267 2024. 282 2023. 370 2022. 321 Doseljeni239 2025.▼ 9,8% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 297
- Najmanje, 2025.
- 239
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 107. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 239 2024. 256 2023. 297 2022. 265
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²66.154 RSD 2021.▼ 17,2% od 2020. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2020.
- 76.877 RSD
- Najmanje, 2021.
- 66.154 RSD
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2021. 66.154 114.840 2020. 76.877 108.603 Noćenja turista3.642 2025.▼ 90,9% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2018.
- 49.861
- Najmanje, 2022.
- 1.386
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 115. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.642 2024. 3.706 2023. 1.783 2022. 1.386 2021. 5.228 2019. 40.038 2018. 49.861 2017. 37.784 2016. 32.562 2015. 26.138 2014. 31.923 2013. 23.725 2012. 2.428 2011. 8.528 2010. 6.609 Mala matura494 2026.▲ 2,5% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 503
- Najmanje, 2023.
- 482
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 56. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 494 481 2025. 503 479 2024. 488 483 2023. 482 483 Saobraćajne nezgode50 2025.▲ 47,1% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2023.
- 63
- Najmanje, 2020.
- 34
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 58. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 50 2024. 57 2023. 63 2022. 51 2021. 50 2020. 34 2019. 47 2018. 51 2017. 47 2016. 57 Noćno svetlo, sa satelita31. od 161 po stanovniku 2025.▲ 77,2% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 2.570
- Najmanje, 2012.
- 683
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 31. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.570 2024. 2.013 2023. 2.180 2022. 2.326 2021. 1.722 2020. 1.450 2019. 1.407 2018. 1.326 2017. 1.164 2016. 1.007 2015. 844 2014. 785 2013. 724 2012. 683 Prosečna penzija47.484 RSD 2026.▲ 44,2% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 47.484 RSD
- Najmanje, 2018.
- 20.656 RSD
- Prosečna penzija
- 47.484 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 47.484 50.307 2025. 47.259 50.246 2024. 41.517 44.693 2023. 32.389 35.047 2022. 27.178 29.593 2021. 23.433 25.699 2020. 21.914 24.231 2019. 20.750 22.945 2018. 20.656 22.892 Divlje deponije, prijavljene13 2023.▲ 62,5% od 2018.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2023.
- 13
- Najmanje, 2018.
- 8
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 49. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2023. 13 2022. 8 2021. 8 2020. 8 2019. 8 2018. 8 Životni vek76,5 god. 2025.▲ 1,9% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 75,0 78,0 2024. 74,3 77,2 2023. 73,2 77,0 Brakovi70 2025.▲ 45,8% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2013.
- 111
- Najmanje, 2020.
- 48
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 80. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 70 2024. 60 2023. 85 2022. 68 2021. 69 2020. 48 2019. 86 2018. 67 2017. 93 2016. 94 2015. 72 2014. 90 2013. 111 2012. 58 2011. 103 2010. 71 Stanovi po dozvolama12 2025.▼ 20,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2024.
- 51
- Najmanje, 2019.
- 2
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 103. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 12 2024. 51 2023. 11 2022. 8 2021. 15 2020. 15 2019. 2 2018. 28 2017. 10 2016. 22 2015. 5 2014. 5 2013. 11 2012. 10 2011. 7 2010. 5 2009. 3 2008. 4 2007. 3
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 115.674 RSD | 102.929 | 96.554 | 1. od 4 | 16. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 570 | 569 | 521 | 3. od 4 | 48. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 32,2 | 44,5 | 55,9 | 3. od 4 | 43. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,7 % | -2,6 | -2,6 | 4. od 4 | 121. od 161 |
| Deca do 14 godina | 12,2 % | 13,3 | 13,5 | 4. od 4 | 123. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 11,3 % | 15,2 | 13,9 | 4. od 4 | 113. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 494 | 495 | 480 | 3. od 4 | 56. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 12,3 | 20,9 | 17,1 | 4. od 4 | 124. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.316 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 123 Mb/s | 177 | 156 | 4. od 4 | 108. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 33,9 µg/m³ | 31,3 | 33,4 | 3. od 4 | 86. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 18,8 | 18,0 | 17,6 | 2. od 4 | 89. od 161 |
Slična mesta: Kosjerić, Požega, Ljig, Topola, Plandište. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 115.674 RSD | 98.733 RSD |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 60,6 % | 42,5 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 86,5 % | 69,2 % |
| Do sedišta regiona | 28 min | 45 min |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 570 | 527 |
| Prazni i napušteni stanovi | 14,4 % | 17,7 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 32,2 | 47,6 |
| Skor na maloj maturi | 494 | 482 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 22,6 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -2,6 | -2,0 |
| Sa višom ili visokom školom | 11,3 % | 11,9 % |
| Do najbližeg velikog centra | 91 min | 88 min |
| Firme na 1.000 stanovnika | 9,6 | 10,5 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 1,2 | 1,7 |
| Mobilna mreža | 123 Mb/s | 124 Mb/s |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,6 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 3,7 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 3,1 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,0 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 4,9 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,5 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 13.908 punoletnih po RZS proceni | 11.788 glasalo 2026. | 85 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 13.908 punoletnih po RZS proceni | 14.494 na biračkom spisku | 104 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 130 očekivanih osmaka po RZS proceni | 120 stvarno na maloj maturi | 92 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 12.367 stanova | 7.484 nastanjeno | 61% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 16.313 stanovnika | 157,5 zračenja na 1.000 stanovnika | 31. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 15.025
- Novi punoletni
- +398
- Umrli
- −924
- Ostatak
- −5
- Spisak 2026.
- 14.494
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 75,0 god.
- Životni vek, žene
- 78,0 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 97,1
- Tumori na 10.000
- 41,5
- Bolesti disanja na 10.000
- 4,3
- Povrede i trovanja na 10.000
- 4,3
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -2,6
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,4
- Razvodi na 100 brakova
- 21,4
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 1,2
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 18,5
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,02
- Matematika, skor
- 491
- Maternji jezik, skor
- 493
- Ocena prema testu*
- -0,06
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 18,5
- Učenika po nastavniku
- 5,5
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 16.313
- Promena od 2022.
- -3,7%
- Dece do 14
- 12,2%
- Starijih od 65
- 28,6%
Na popisu 2011. bilo je 20.897, a 2022. 16.933 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 143
- Umrli 2025.
- 292
- Prirodni priraštaj
- -149 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 143 | 292 | -149 |
| 2024. | 123 | 323 | -200 |
| 2023. | 117 | 325 | -208 |
| 2022. | 133 | 375 | -242 |
| 2021. | 137 | 427 | -290 |
| 2020. | 141 | 400 | -259 |
| 2019. | 150 | 341 | -191 |
| 2018. | 155 | 364 | -209 |
| 2017. | 151 | 373 | -222 |
| 2016. | 136 | 393 | -257 |
| 2015. | 126 | 390 | -264 |
| 2014. | 151 | 409 | -258 |
| 2013. | 137 | 366 | -229 |
| 2012. | 133 | 342 | -209 |
| 2011. | 129 | 374 | -245 |
| 2010. | 134 | 336 | -202 |
| 2009. | 129 | 393 | -264 |
| 2008. | 136 | 394 | -258 |
| 2007. | 147 | 411 | -264 |
| 2006. | 152 | 369 | -217 |
| 2005. | 158 | 413 | -255 |
| 2004. | 195 | 421 | -226 |
| 2003. | 204 | 386 | -182 |
| 2002. | 221 | 367 | -146 |
| 2001. | 219 | 325 | -106 |
| 2000. | 172 | 329 | -157 |
| 1999. | 196 | 359 | -163 |
| 1998. | 207 | 360 | -153 |
| 1997. | 214 | 384 | -170 |
| 1996. | 264 | 389 | -125 |
| 1995. | 246 | 384 | -138 |
| 1994. | 219 | 362 | -143 |
| 1993. | 262 | 389 | -127 |
| 1992. | 228 | 360 | -132 |
| 1991. | 303 | 345 | -42 |
| 1990. | 288 | 354 | -66 |
| 1989. | 264 | 409 | -145 |
| 1988. | 293 | 341 | -48 |
| 1987. | 301 | 354 | -53 |
| 1986. | 302 | 333 | -31 |
| 1985. | 325 | 362 | -37 |
| 1984. | 304 | 368 | -64 |
| 1983. | 311 | 359 | -48 |
| 1982. | 304 | 369 | -65 |
| 1981. | 280 | 324 | -44 |
| 1980. | 300 | 304 | -4 |
| 1979. | 346 | 275 | 71 |
| 1978. | 327 | 274 | 53 |
| 1977. | 358 | 269 | 89 |
| 1976. | 373 | 295 | 78 |
| 1975. | 391 | 293 | 98 |
| 1974. | 435 | 292 | 143 |
| 1973. | 430 | 294 | 136 |
| 1972. | 427 | 357 | 70 |
| 1971. | 415 | 290 | 125 |
| 1970. | 412 | 314 | 98 |
| 1969. | 435 | 276 | 159 |
| 1968. | 418 | 287 | 131 |
| 1967. | 454 | 257 | 197 |
| 1966. | 476 | 255 | 221 |
| 1965. | 446 | 268 | 178 |
| 1964. | 491 | 266 | 225 |
| 1963. | 511 | 261 | 250 |
| 1962. | 521 | 294 | 227 |
| 1961. | 569 | 254 | 315 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (36), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Lučani (varošica) | 423 | 2.465 | 3.841 | 3.387 | 2.921 |
| Guča (selo) | 2.032 | 1.800 | 1.951 | 1.955 | 1.694 |
| Guča (varošica) | 601 | 1.378 | 2.026 | 1.755 | 1.491 |
| Goračići | 2.679 | 2.061 | 1.439 | 1.082 | 878 |
| Dljin | 1.400 | 1.399 | 1.161 | 935 | 781 |
| Kotraža | 1.053 | 1.113 | 904 | 806 | 706 |
| Viča | 2.101 | 1.901 | 1.389 | 971 | 701 |
| Puhovo | 633 | 728 | 729 | 618 | 494 |
| Milatovići | 1.193 | 1.189 | 879 | 625 | 488 |
| Krstac | 624 | 667 | 605 | 522 | 467 |
| Turica | 907 | 806 | 715 | 530 | 446 |
| Guberevci | 1.619 | 1.437 | 979 | 610 | 445 |
| Lučani (selo) | 364 | 630 | 938 | 501 | 399 |
| Lisice | 655 | 574 | 458 | 308 | 383 |
| Rti | 998 | 869 | 615 | 490 | 378 |
| Beli Kamen | 676 | 658 | 543 | 466 | 340 |
| Negrišori | 998 | 749 | 628 | 499 | 338 |
| Donji Dubac | 843 | 906 | 601 | 411 | 326 |
| Kaona | 882 | 797 | 519 | 384 | 292 |
| Dučalovići | 1.129 | 829 | 548 | 360 | 285 |
| Donja Kravarica | 892 | 733 | 546 | 358 | 279 |
| Gornja Kravarica | 1.041 | 832 | 515 | 371 | 242 |
| Vučkovica | 743 | 731 | 488 | 326 | 241 |
| Živica | 510 | 486 | 333 | 262 | 218 |
| Rogača | 775 | 646 | 436 | 277 | 217 |
| Vlasteljice | 581 | 566 | 403 | 279 | 197 |
| Grab | 1.070 | 735 | 437 | 242 | 181 |
| Rtari | 751 | 511 | 343 | 204 | 156 |
| Tijanje | 574 | 452 | 309 | 183 | 152 |
| Krivača | 249 | 241 | 219 | 157 | 144 |
| Lis | 599 | 475 | 303 | 211 | 140 |
| Zeoke | 1.080 | 695 | 399 | 222 | 133 |
| Gornji Dubac | 666 | 675 | 421 | 206 | 121 |
| Pšanik | 501 | 380 | 231 | 179 | 118 |
| Markovica | 373 | 284 | 225 | 157 | 109 |
| Đerađ | 118 | 248 | 91 | 48 | 32 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,7 muškarci 44,3, žene 47,0
- Muškarci
- 49,9% 10.462
- Žene
- 50,1% 10.486
- Žena na 100 muškaraca
- 100,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 347 | 335 |
| 5–9 | 466 | 450 |
| 10–14 | 489 | 451 |
| 15–19 | 612 | 533 |
| 20–24 | 655 | 576 |
| 25–29 | 554 | 524 |
| 30–34 | 582 | 497 |
| 35–39 | 652 | 583 |
| 40–44 | 673 | 627 |
| 45–49 | 757 | 706 |
| 50–54 | 837 | 770 |
| 55–59 | 1.016 | 959 |
| 60–64 | 729 | 741 |
| 65–69 | 518 | 602 |
| 70–74 | 623 | 784 |
| 75–79 | 520 | 675 |
| 80–84 | 320 | 449 |
| 85+ | 112 | 224 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,9 muškarci 44,6, žene 47,3
- Muškarci
- 50,0% 10.320
- Žene
- 50,0% 10.311
- Žena na 100 muškaraca
- 99,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 336 | 326 |
| 5–9 | 451 | 423 |
| 10–14 | 470 | 445 |
| 15–19 | 593 | 522 |
| 20–24 | 653 | 561 |
| 25–29 | 571 | 529 |
| 30–34 | 546 | 474 |
| 35–39 | 639 | 563 |
| 40–44 | 652 | 622 |
| 45–49 | 740 | 692 |
| 50–54 | 822 | 742 |
| 55–59 | 1.002 | 929 |
| 60–64 | 774 | 786 |
| 65–69 | 517 | 589 |
| 70–74 | 577 | 753 |
| 75–79 | 522 | 657 |
| 80–84 | 329 | 459 |
| 85+ | 126 | 239 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,1 muškarci 44,8, žene 47,5
- Muškarci
- 50,1% 10.188
- Žene
- 49,9% 10.157
- Žena na 100 muškaraca
- 99,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 333 | 326 |
| 5–9 | 421 | 403 |
| 10–14 | 484 | 438 |
| 15–19 | 558 | 512 |
| 20–24 | 644 | 540 |
| 25–29 | 583 | 519 |
| 30–34 | 515 | 470 |
| 35–39 | 631 | 553 |
| 40–44 | 629 | 605 |
| 45–49 | 729 | 673 |
| 50–54 | 815 | 737 |
| 55–59 | 942 | 876 |
| 60–64 | 842 | 856 |
| 65–69 | 530 | 575 |
| 70–74 | 533 | 701 |
| 75–79 | 524 | 641 |
| 80–84 | 330 | 476 |
| 85+ | 145 | 256 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,3 muškarci 45,0, žene 47,6
- Muškarci
- 50,1% 10.026
- Žene
- 49,9% 9.986
- Žena na 100 muškaraca
- 99,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 337 | 336 |
| 5–9 | 386 | 376 |
| 10–14 | 494 | 436 |
| 15–19 | 527 | 495 |
| 20–24 | 636 | 529 |
| 25–29 | 581 | 495 |
| 30–34 | 494 | 471 |
| 35–39 | 613 | 538 |
| 40–44 | 623 | 586 |
| 45–49 | 708 | 657 |
| 50–54 | 808 | 739 |
| 55–59 | 853 | 820 |
| 60–64 | 910 | 899 |
| 65–69 | 561 | 586 |
| 70–74 | 491 | 627 |
| 75–79 | 498 | 655 |
| 80–84 | 338 | 467 |
| 85+ | 168 | 274 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,5 muškarci 45,2, žene 47,8
- Muškarci
- 50,1% 9.838
- Žene
- 49,9% 9.787
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 345 | 333 |
| 5–9 | 361 | 346 |
| 10–14 | 481 | 453 |
| 15–19 | 508 | 466 |
| 20–24 | 614 | 515 |
| 25–29 | 579 | 468 |
| 30–34 | 483 | 472 |
| 35–39 | 592 | 510 |
| 40–44 | 631 | 578 |
| 45–49 | 673 | 644 |
| 50–54 | 771 | 722 |
| 55–59 | 803 | 775 |
| 60–64 | 945 | 909 |
| 65–69 | 615 | 645 |
| 70–74 | 443 | 562 |
| 75–79 | 475 | 640 |
| 80–84 | 338 | 453 |
| 85+ | 181 | 296 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,7 muškarci 45,3, žene 48,1
- Muškarci
- 50,2% 9.665
- Žene
- 49,8% 9.590
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 355 | 320 |
| 5–9 | 345 | 335 |
| 10–14 | 467 | 448 |
| 15–19 | 477 | 437 |
| 20–24 | 589 | 492 |
| 25–29 | 599 | 455 |
| 30–34 | 489 | 476 |
| 35–39 | 565 | 475 |
| 40–44 | 629 | 581 |
| 45–49 | 647 | 626 |
| 50–54 | 732 | 700 |
| 55–59 | 786 | 751 |
| 60–64 | 939 | 910 |
| 65–69 | 654 | 679 |
| 70–74 | 417 | 532 |
| 75–79 | 461 | 619 |
| 80–84 | 325 | 454 |
| 85+ | 189 | 300 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,8 muškarci 45,4, žene 48,2
- Muškarci
- 50,2% 9.503
- Žene
- 49,8% 9.415
- Žena na 100 muškaraca
- 99,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 362 | 319 |
| 5–9 | 333 | 327 |
| 10–14 | 453 | 419 |
| 15–19 | 458 | 430 |
| 20–24 | 570 | 481 |
| 25–29 | 602 | 441 |
| 30–34 | 503 | 474 |
| 35–39 | 528 | 454 |
| 40–44 | 618 | 567 |
| 45–49 | 629 | 615 |
| 50–54 | 715 | 686 |
| 55–59 | 770 | 729 |
| 60–64 | 913 | 878 |
| 65–69 | 685 | 726 |
| 70–74 | 419 | 529 |
| 75–79 | 422 | 604 |
| 80–84 | 326 | 432 |
| 85+ | 197 | 304 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,9 muškarci 45,5, žene 48,4
- Muškarci
- 50,2% 9.337
- Žene
- 49,8% 9.265
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 370 | 325 |
| 5–9 | 327 | 325 |
| 10–14 | 422 | 397 |
| 15–19 | 468 | 422 |
| 20–24 | 532 | 468 |
| 25–29 | 589 | 429 |
| 30–34 | 516 | 458 |
| 35–39 | 494 | 454 |
| 40–44 | 606 | 545 |
| 45–49 | 607 | 599 |
| 50–54 | 704 | 665 |
| 55–59 | 765 | 731 |
| 60–64 | 858 | 824 |
| 65–69 | 738 | 799 |
| 70–74 | 430 | 520 |
| 75–79 | 390 | 564 |
| 80–84 | 312 | 420 |
| 85+ | 209 | 320 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,1 muškarci 45,6, žene 48,6
- Muškarci
- 50,2% 9.171
- Žene
- 49,8% 9.107
- Žena na 100 muškaraca
- 99,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 374 | 326 |
| 5–9 | 332 | 329 |
| 10–14 | 383 | 372 |
| 15–19 | 484 | 415 |
| 20–24 | 492 | 450 |
| 25–29 | 574 | 419 |
| 30–34 | 517 | 438 |
| 35–39 | 467 | 455 |
| 40–44 | 591 | 521 |
| 45–49 | 601 | 581 |
| 50–54 | 680 | 644 |
| 55–59 | 761 | 732 |
| 60–64 | 782 | 777 |
| 65–69 | 802 | 834 |
| 70–74 | 457 | 537 |
| 75–79 | 362 | 516 |
| 80–84 | 292 | 436 |
| 85+ | 220 | 325 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,3 muškarci 45,8, žene 48,7
- Muškarci
- 50,2% 8.989
- Žene
- 49,8% 8.926
- Žena na 100 muškaraca
- 99,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 372 | 335 |
| 5–9 | 341 | 320 |
| 10–14 | 356 | 345 |
| 15–19 | 474 | 431 |
| 20–24 | 470 | 421 |
| 25–29 | 548 | 400 |
| 30–34 | 512 | 419 |
| 35–39 | 450 | 457 |
| 40–44 | 578 | 491 |
| 45–49 | 611 | 569 |
| 50–54 | 647 | 629 |
| 55–59 | 728 | 714 |
| 60–64 | 737 | 736 |
| 65–69 | 829 | 838 |
| 70–74 | 503 | 592 |
| 75–79 | 320 | 468 |
| 80–84 | 298 | 439 |
| 85+ | 215 | 322 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,3 muškarci 45,9, žene 48,7
- Muškarci
- 50,2% 8.798
- Žene
- 49,8% 8.731
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 363 | 354 |
| 5–9 | 347 | 305 |
| 10–14 | 338 | 333 |
| 15–19 | 455 | 431 |
| 20–24 | 450 | 393 |
| 25–29 | 522 | 384 |
| 30–34 | 526 | 403 |
| 35–39 | 449 | 458 |
| 40–44 | 552 | 459 |
| 45–49 | 610 | 565 |
| 50–54 | 630 | 615 |
| 55–59 | 687 | 690 |
| 60–64 | 725 | 715 |
| 65–69 | 812 | 836 |
| 70–74 | 537 | 609 |
| 75–79 | 292 | 443 |
| 80–84 | 292 | 422 |
| 85+ | 211 | 316 |
- Prosečna starost
- 47,6 muškarci 46,4, žene 48,9
- Muškarci
- 50,6% 8.569
- Žene
- 49,4% 8.364
- Žena na 100 muškaraca
- 97,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 325 | 347 |
| 5–9 | 353 | 328 |
| 10–14 | 315 | 318 |
| 15–19 | 408 | 368 |
| 20–24 | 402 | 353 |
| 25–29 | 470 | 352 |
| 30–34 | 479 | 371 |
| 35–39 | 500 | 434 |
| 40–44 | 517 | 434 |
| 45–49 | 640 | 537 |
| 50–54 | 648 | 593 |
| 55–59 | 690 | 654 |
| 60–64 | 706 | 705 |
| 65–69 | 782 | 844 |
| 70–74 | 598 | 670 |
| 75–79 | 317 | 397 |
| 80–84 | 252 | 401 |
| 85+ | 167 | 258 |
- Prosečna starost
- 47,7 muškarci 46,5, žene 48,9
- Muškarci
- 50,6% 8.484
- Žene
- 49,4% 8.284
- Žena na 100 muškaraca
- 97,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 321 | 346 |
| 5–9 | 353 | 338 |
| 10–14 | 320 | 320 |
| 15–19 | 396 | 366 |
| 20–24 | 409 | 350 |
| 25–29 | 440 | 338 |
| 30–34 | 473 | 358 |
| 35–39 | 503 | 425 |
| 40–44 | 492 | 439 |
| 45–49 | 632 | 522 |
| 50–54 | 647 | 575 |
| 55–59 | 680 | 643 |
| 60–64 | 706 | 689 |
| 65–69 | 750 | 813 |
| 70–74 | 614 | 727 |
| 75–79 | 330 | 392 |
| 80–84 | 240 | 377 |
| 85+ | 178 | 266 |
- Prosečna starost
- 47,8 muškarci 46,7, žene 48,9
- Muškarci
- 50,6% 8.364
- Žene
- 49,4% 8.150
- Žena na 100 muškaraca
- 97,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 304 | 336 |
| 5–9 | 350 | 341 |
| 10–14 | 324 | 325 |
| 15–19 | 377 | 356 |
| 20–24 | 425 | 346 |
| 25–29 | 409 | 332 |
| 30–34 | 468 | 336 |
| 35–39 | 498 | 422 |
| 40–44 | 471 | 439 |
| 45–49 | 609 | 492 |
| 50–54 | 650 | 563 |
| 55–59 | 668 | 624 |
| 60–64 | 704 | 677 |
| 65–69 | 702 | 759 |
| 70–74 | 644 | 776 |
| 75–79 | 355 | 406 |
| 80–84 | 228 | 350 |
| 85+ | 178 | 270 |
- Prosečna starost
- 47,8 muškarci 46,8, žene 48,9
- Muškarci
- 50,6% 8.256
- Žene
- 49,4% 8.057
- Žena na 100 muškaraca
- 97,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 306 | 338 |
| 5–9 | 347 | 345 |
| 10–14 | 328 | 323 |
| 15–19 | 361 | 335 |
| 20–24 | 419 | 371 |
| 25–29 | 396 | 324 |
| 30–34 | 450 | 320 |
| 35–39 | 487 | 416 |
| 40–44 | 461 | 438 |
| 45–49 | 582 | 468 |
| 50–54 | 668 | 556 |
| 55–59 | 646 | 608 |
| 60–64 | 689 | 662 |
| 65–69 | 667 | 708 |
| 70–74 | 669 | 797 |
| 75–79 | 397 | 463 |
| 80–84 | 204 | 320 |
| 85+ | 179 | 265 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 95,4% | 97,9% | 16.154 | |
| Nisu se izjasnili | 0,3% | 0,3% | 51 | |
| Nepoznato | 3,2% | 0,8% | 537 |
Grupe ispod 1% (15)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,52% | 0,5% | 88 |
| Ostali | 0,19% | 0,0% | 33 |
| Jugosloveni | 0,10% | 0,1% | 17 |
| Albanci | 0,06% | 0,0% | 11 |
| Hrvati | 0,06% | 0,0% | 11 |
| Crnogorci | 0,06% | 0,1% | 11 |
| Makedonci | 0,03% | 0,0% | 5 |
| Muslimani | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Rusi | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Rusini | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Regionalna pripadnost | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 90,3% | 96,8% | 15.290 | |
| Ostale hrišćanske | 5,4% | 0,9% | 914 | |
| Nisu se izjasnili | 0,3% | 0,6% | 56 | |
| Nepoznato | 3,5% | 1,3% | 588 |
Grupe ispod 1% (4)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,27% | 0,2% | 46 |
| Islamska | 0,12% | 0,1% | 21 |
| Katolička | 0,08% | 0,1% | 14 |
| Agnostici | 0,02% | 0,0% | 4 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 109.296 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 115.674 RSD
- Stanovanje mesečno
- 30.954 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,21 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 12.367
- Prazni i napušteni
- 14,4%
- Pod zakupom
- 2,9%
- Zgrade starije od 1971.
- 56%
- Viša ili visoka škola
- 11,3%
- Bez srednje škole
- 32,8%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 115.674 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 338
- Aktivnih firmi
- 157 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 525 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 70.971 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 12.347 RSD, 17,5% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 20
- Stanovnika po lekaru
- 816
- Zubara
- 3
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 494 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 6
- Dece u vrtiću
- 602 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 65% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 5.678 | 33,5% | 6.797 | 32,5% |
| Penzioneri | 4.977 | 29,4% | 5.621 | 26,9% |
| Deca do 15 godina | 1.986 | 11,7% | 2.510 | 12,0% |
| Učenici i studenti | 963 | 5,7% | 1.663 | 8,0% |
| Nezaposleni | 628 | 3,7% | 1.305 | 6,2% |
| Domaćinstvo i ostali | 2.701 | 16,0% | 3.001 | 14,4% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 10,0%. Godišnje, PIO fond: 4.481 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 47.484 RSD, 81 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 72,4%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 60,6%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 86,5%
- Divlje deponije, prijavljene
- 13
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2021, ukupno 922 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Ekonomski poslovi
- 25,8%
- Opšte javne usluge
- 24,2%
- Obrazovanje
- 20,6%
- Rekreacija, sport i kultura
- 11,2%
- Zaštita životne sredine
- 7,1%
- Socijalna zaštita
- 5,7%
- Stanovi i zajednica
- 3,1%
- Zdravstvo
- 1,2%
- Odbrana
- 0,8%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 123 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 185
- Fiksni, preuzimanje
- 62 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 33,9
- Leti, model
- 7,6
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 33
- Sa poginulima 2025.
- 0
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 18,8 15.921 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 52 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 33 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (9% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 38
- Za imovinu
- 8
- Za život i telo
- 4
- U saobraćaju
- 2
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 28 min 63. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 91 min 114. od 161
- Do Beograda*
- 137 min 98. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 28 min 91. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.