Sva mesta · Južnobački region
Novi Sad
Novi Sad: iznad proseka svih mesta po demografiji (100) i poslu i plati (74). Stanovništvo od popisa 2022: +1,3%, prosek regiona −1,7%.
373.652 stanovnika134.459 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 3. i 5. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika373.652 2025.→ 1,3% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2025.
- 373.652
- Najmanje, 1948.
- 111.358
- Broj stanovnika
- 373.652
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 1. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 373.652 2024. 372.136 2023. 370.623 2022. 368.967 2011. 341.625 2002. 299.294 1991. 265.464 1981. 250.138 1971. 206.821 1961. 155.685 1953. 120.686 1948. 111.358 Neto plata134.459 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 31,1% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 126.478 RSD
- Najmanje, 2018.
- 54.066 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 134.459 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 10. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 126.478 93.603 2024. 114.391 83.346 2023. 101.082 72.735 2022. 88.893 63.533 2021. 75.749 56.572 2020. 67.933 52.069 2019. 60.455 47.718 2018. 54.066 43.470 Zaposlenih152.389 2026.▲ 10,1% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2026.
- 152.389
- Najmanje, 2016.
- 119.560
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 14. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 152.389 2025. 151.721 2024. 150.045 2023. 147.384 2022. 141.848 2021. 138.452 2020. 134.002 2019. 131.503 2018. 128.665 2017. 124.063 2016. 119.560 Korisnici penzija74.022 2026.▲ 3,3% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 74.022
- Najmanje, 2021.
- 71.650
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 143. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 74.022 2025. 73.524 2024. 72.711 2023. 72.362 2022. 72.058 2021. 71.650 2020. 72.251 2019. 72.384 2018. 72.344 Odseljeni7.666 2025.▼ 16,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 9.235
- Najmanje, 2025.
- 7.666
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 10. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 7.666 2024. 8.075 2023. 9.235 2022. 9.132 Doseljeni9.162 2025.▼ 21,0% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 11.600
- Najmanje, 2025.
- 9.162
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 10. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 9.162 2024. 9.409 2023. 10.715 2022. 11.600
Još trendova (11)
Novi stanovi, po m²206.400 RSD 2023.▲ 12,8% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 206.400 RSD
- Najmanje, 2019.
- 138.138 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 206.400 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 77. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 206.400 143.298 2022. 180.699 126.155 2021. 158.190 114.840 2020. 146.633 108.603 2019. 138.138 107.098 Noćenja turista542.475 2025.▲ 27,6% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 580.673
- Najmanje, 2010.
- 175.401
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 39. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 542.475 2024. 580.673 2023. 567.926 2022. 561.062 2021. 335.738 2020. 179.090 2019. 425.149 2018. 452.702 2017. 367.569 2016. 360.578 2015. 297.097 2014. 287.167 2013. 252.717 2012. 231.289 2011. 225.009 2010. 175.401 Mala matura534 2026.→ 0,0% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 543
- Najmanje, 2024.
- 532
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 12. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 534 481 2025. 543 479 2024. 532 483 2023. 534 483 PM2.5, godišnje17,3 µg/m³ 2024.▼ 21,4% od 2020.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2020.
- 22,0 µg/m³
- Najmanje, 2023.
- 16,4 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 17,3 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 2. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 17,3 24,8 2023. 16,4 23,3 2022. 18,7 25,9 2021. 20,4 27,1 2020. 22,0 29,2 Saobraćajne nezgode2.141 2025.▲ 4,7% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2019.
- 2.362
- Najmanje, 2020.
- 2.045
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 161. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.141 2024. 2.072 2023. 2.156 2022. 2.146 2021. 2.191 2020. 2.045 2019. 2.362 2018. 2.146 2017. 2.325 2016. 2.222 Noćno svetlo, sa satelita80. od 161 po stanovniku 2025.▲ 23,8% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 40.548
- Najmanje, 2015.
- 28.697
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 80. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 40.548 2024. 39.545 2023. 36.605 2022. 36.027 2021. 35.495 2020. 32.742 2019. 30.992 2018. 29.988 2017. 29.880 2016. 28.788 2015. 28.697 2014. 29.542 2013. 29.324 2012. 29.011 Prosečna penzija70.207 RSD 2026.▲ 35,1% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 70.403 RSD
- Najmanje, 2019.
- 33.445 RSD
- Prosečna penzija
- 70.207 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 10. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 70.207 50.307 2025. 70.403 50.246 2024. 63.130 44.693 2023. 49.789 35.047 2022. 42.273 29.593 2021. 36.969 25.699 2020. 35.146 24.231 2019. 33.445 22.945 2018. 33.552 22.892 Divlje deponije, prijavljene53 2024.▲ 12,8% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2020.
- 60
- Najmanje, 2018.
- 45
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 12. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 53 2023. 47 2022. 49 2021. 52 2020. 60 2019. 47 2018. 45 Životni vek77,4 god. 2025.▲ 1,5% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 75,1 79,7 2024. 74,7 79,2 2023. 73,6 78,8 Brakovi1.870 2025.▲ 26,1% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2018.
- 2.382
- Najmanje, 2010.
- 0
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 23. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.870 2024. 1.842 2023. 1.864 2022. 1.921 2021. 2.108 2020. 1.483 2019. 2.137 2018. 2.382 2017. 2.095 2016. 2.084 2015. 2.083 2014. 2.118 2013. 2.113 2012. 2.129 2011. 2.112 2010. 0 Stanovi po dozvolama4.911 2025.▲ 5,3% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2024.
- 6.589
- Najmanje, 2015.
- 372
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 10. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.911 2024. 6.589 2023. 3.818 2022. 5.351 2021. 4.471 2020. 4.666 2019. 4.840 2018. 3.182 2017. 2.769 2016. 2.631 2015. 372 2014. 394 2013. 778 2012. 951
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 134.459 RSD | 101.238 | 96.554 | 1. od 12 | 10. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 617 | 564 | 521 | 3. od 12 | 22. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 22,1 | 48,6 | 55,9 | 2. od 12 | 21. od 161 |
| Promena od 2022. | 1,3 % | -1,7 | -2,6 | 1. od 12 | 5. od 161 |
| Deca do 14 godina | 16,0 % | 15,0 | 13,5 | 2. od 12 | 9. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 35,5 % | 15,1 | 13,9 | 1. od 12 | 8. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 534 | 484 | 480 | 1. od 12 | 12. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 48,0 | 17,0 | 17,1 | 1. od 12 | 9. od 161 |
| Cena stana po m² | 2.205 € | 2.205 | 1.291 | – | 27. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 314 Mb/s | 175 | 156 | 1. od 12 | 9. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 24,4 µg/m³ | 34,0 | 33,4 | 1. od 12 | 38. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 24,3 | 24,1 | 17,6 | 7. od 12 | 132. od 161 |
Slična mesta: Palilula (Beograd), Zvezdara, Voždovac, Zemun, Čukarica. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 24,4 µg/m³ | 42,6 µg/m³ |
| Obuhvat vrtićem | 71 % | 63 % |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 13,5 | 6,9 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 48,0 | 17,5 |
| Skor na maloj maturi | 534 | 521 |
| Do sedišta regiona | 0 min | 12 min |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 3,8 | 2,3 |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 89,5 % | 81,9 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 24,3 | 17,1 |
| Neto plata, 12 meseci | 134.459 RSD | 141.681 RSD |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 617 | 646 |
| Prazni i napušteni stanovi | 14,8 % | 13,6 % |
| Sa višom ili visokom školom | 35,5 % | 36,3 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 22,1 | 18,6 |
| Domaćinstva na vodovodu | 97,4 % | 98,1 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 29,4 | 30,0 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 4,8 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 3,8 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 2,8 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 13,7 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 302.878 punoletnih po RZS proceni | 247.550 glasalo 2026. | 82 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 302.878 punoletnih po RZS proceni | 336.807 na biračkom spisku | 111 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 3.862 očekivanih osmaka po RZS proceni | 3.805 stvarno na maloj maturi | 99 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 193.620 stanova | 155.449 nastanjeno | 80% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 134.459 RSD prosečna plata | 2.205 € medijana ugovorenog m² | 0,52 m² za platu |
| Koliko se traži, a koliko se plaća?Naše računanje. RGZ 2.205 € iz 2025. pomeren je za 1,4 god. uz rast od 10,4% godišnje. Stanovi u dva izvora nisu isti, pa ovo nije popust pri kupovini. | 2.527 € ugovorena cena, svedena na 2026-11 | 2.855 € tražena u oglasima | 1,13 puta |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 373.652 stanovnika | 108,5 zračenja na 1.000 stanovnika | 80. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 337.290
- Novi punoletni
- +10.368
- Umrli
- −11.720
- Ostatak
- +869
- Spisak 2026.
- 336.807
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 75,1 god.
- Životni vek, žene
- 79,7 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 51,7
- Tumori na 10.000
- 27,9
- Bolesti disanja na 10.000
- 8,7
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,1
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 3,8
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 5,0
- Razvodi na 100 brakova
- 39,3
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 13,5
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 44,2
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,35
- Matematika, skor
- 539
- Maternji jezik, skor
- 533
- Ocena prema testu*
- 0,18
Srednje škole
- Srednjih škola
- 28
- Gimnazija
- 8
- Srednjoškolaca na 1.000
- 44,2
- Učenika po nastavniku
- 8,2
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 373.652
- Promena od 2022.
- 1,3%
- Dece do 14
- 16,0%
- Starijih od 65
- 18,0%
Na popisu 2011. bilo je 341.625, a 2022. 368.967 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 4.091
- Umrli 2025.
- 4.086
- Prirodni priraštaj
- 5 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 4.091 | 4.086 | 5 |
| 2024. | 4.296 | 4.098 | 198 |
| 2023. | 4.089 | 4.075 | 14 |
| 2022. | 4.330 | 4.531 | -201 |
| 2021. | 4.187 | 5.203 | -1.016 |
| 2020. | 4.103 | 4.518 | -415 |
| 2019. | 4.118 | 3.889 | 229 |
| 2018. | 3.966 | 3.737 | 229 |
| 2017. | 4.179 | 3.895 | 284 |
| 2016. | 4.095 | 3.708 | 387 |
| 2015. | 4.227 | 3.924 | 303 |
| 2014. | 4.108 | 3.884 | 224 |
| 2013. | 4.183 | 3.645 | 538 |
| 2012. | 4.225 | 3.822 | 403 |
| 2011. | 4.154 | 3.750 | 404 |
| 2010. | 4.080 | 3.653 | 427 |
| 2009. | 4.094 | 3.653 | 441 |
| 2008. | 3.930 | 3.562 | 368 |
| 2007. | 3.837 | 3.699 | 138 |
| 2006. | 3.836 | 3.637 | 199 |
| 2005. | 3.444 | 3.738 | -294 |
| 2004. | 3.493 | 3.718 | -225 |
| 2003. | 3.446 | 3.581 | -135 |
| 2002. | 3.411 | 3.406 | 5 |
| 2001. | 3.282 | 3.180 | 102 |
| 2000. | 3.000 | 3.330 | -330 |
| 1999. | 2.807 | 3.121 | -314 |
| 1998. | 3.041 | 3.216 | -175 |
| 1997. | 2.988 | 2.943 | 45 |
| 1996. | 3.192 | 3.014 | 178 |
| 1995. | 3.331 | 2.910 | 421 |
| 1994. | 3.192 | 3.000 | 192 |
| 1993. | 2.944 | 2.966 | -22 |
| 1992. | 3.090 | 2.879 | 211 |
| 1991. | 3.158 | 2.769 | 389 |
| 1990. | 3.076 | 2.571 | 505 |
| 1989. | 2.894 | 2.609 | 285 |
| 1988. | 3.173 | 2.519 | 654 |
| 1987. | 3.325 | 2.424 | 901 |
| 1986. | 3.311 | 2.347 | 964 |
| 1985. | 3.436 | 2.326 | 1.110 |
| 1984. | 3.609 | 2.362 | 1.247 |
| 1983. | 3.811 | 2.250 | 1.561 |
| 1982. | 3.748 | 2.194 | 1.554 |
| 1981. | 3.865 | 2.123 | 1.742 |
| 1980. | 3.884 | 2.162 | 1.722 |
| 1979. | 3.915 | 2.006 | 1.909 |
| 1978. | 3.996 | 1.947 | 2.049 |
| 1977. | 3.969 | 1.872 | 2.097 |
| 1976. | 3.953 | 1.917 | 2.036 |
| 1975. | 3.710 | 1.841 | 1.869 |
| 1974. | 3.456 | 1.790 | 1.666 |
| 1973. | 3.353 | 1.796 | 1.557 |
| 1972. | 3.269 | 1.865 | 1.404 |
| 1971. | 3.118 | 1.716 | 1.402 |
| 1970. | 2.978 | 1.728 | 1.250 |
| 1969. | 3.047 | 1.650 | 1.397 |
| 1968. | 3.063 | 1.532 | 1.531 |
| 1967. | 3.079 | 1.649 | 1.430 |
| 1966. | 2.961 | 1.374 | 1.587 |
| 1965. | 2.983 | 1.412 | 1.571 |
| 1964. | 2.762 | 1.381 | 1.381 |
| 1963. | 2.704 | 1.370 | 1.334 |
| 1962. | 2.748 | 1.450 | 1.298 |
| 1961. | 2.860 | 1.454 | 1.406 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (16), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Novi Sad | 64.041 | 134.160 | 173.186 | 231.798 | 260.438 |
| Veternik | 6.179 | 12.945 | 16.711 | 17.454 | 18.849 |
| Futog | 5.366 | 10.614 | 16.048 | 18.641 | 18.011 |
| Petrovaradin | 5.719 | 10.477 | 11.285 | 14.810 | 15.621 |
| Sremska Kamenica | 2.491 | 5.051 | 7.955 | 12.273 | 12.632 |
| Kać | 4.406 | 6.701 | 9.755 | 11.740 | 11.067 |
| Rumenka | 1.951 | 2.906 | 4.361 | 6.495 | 6.300 |
| Kovilj | 5.368 | 5.290 | 5.242 | 5.414 | 5.151 |
| Kisač | 5.664 | 6.022 | 5.850 | 5.091 | 4.511 |
| Bukovac | 865 | 2.012 | 3.040 | 3.936 | 3.636 |
| Budisava | 2.090 | 2.825 | 3.685 | 3.656 | 3.107 |
| Begeč | 2.277 | 2.608 | 2.827 | 3.325 | 3.005 |
| Čenej | 2.278 | 1.828 | 1.577 | 2.125 | 1.942 |
| Ledinci | 465 | 795 | 1.280 | 1.912 | 1.864 |
| Stepanovićevo | 1.965 | 2.188 | 2.020 | 2.021 | 1.848 |
| Stari Ledinci | 233 | 399 | 642 | 934 | 985 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% manja od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 39,9 muškarci 38,4, žene 41,2
- Muškarci
- 47,3% 161.555
- Žene
- 52,7% 179.673
- Žena na 100 muškaraca
- 111,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 9.497 | 9.004 |
| 5–9 | 8.647 | 8.473 |
| 10–14 | 8.234 | 7.679 |
| 15–19 | 9.522 | 8.991 |
| 20–24 | 11.200 | 11.741 |
| 25–29 | 13.683 | 15.123 |
| 30–34 | 14.310 | 14.935 |
| 35–39 | 12.744 | 13.321 |
| 40–44 | 11.374 | 12.020 |
| 45–49 | 10.819 | 11.880 |
| 50–54 | 10.626 | 12.121 |
| 55–59 | 11.396 | 13.606 |
| 60–64 | 10.024 | 12.333 |
| 65–69 | 5.803 | 7.669 |
| 70–74 | 6.141 | 8.347 |
| 75–79 | 4.413 | 6.440 |
| 80–84 | 2.200 | 3.876 |
| 85+ | 922 | 2.114 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% manja od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,0 muškarci 38,5, žene 41,3
- Muškarci
- 47,4% 162.764
- Žene
- 52,6% 180.883
- Žena na 100 muškaraca
- 111,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 9.858 | 9.197 |
| 5–9 | 8.727 | 8.571 |
| 10–14 | 8.327 | 7.802 |
| 15–19 | 9.199 | 8.551 |
| 20–24 | 10.997 | 11.520 |
| 25–29 | 13.563 | 15.005 |
| 30–34 | 14.388 | 15.161 |
| 35–39 | 13.245 | 13.697 |
| 40–44 | 11.517 | 12.251 |
| 45–49 | 10.888 | 11.889 |
| 50–54 | 10.555 | 11.968 |
| 55–59 | 11.223 | 13.434 |
| 60–64 | 10.300 | 12.588 |
| 65–69 | 6.178 | 8.204 |
| 70–74 | 5.939 | 8.201 |
| 75–79 | 4.561 | 6.614 |
| 80–84 | 2.284 | 3.932 |
| 85+ | 1.015 | 2.298 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% manja od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,1 muškarci 38,6, žene 41,4
- Muškarci
- 47,4% 163.988
- Žene
- 52,6% 182.174
- Žena na 100 muškaraca
- 111,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 10.152 | 9.412 |
| 5–9 | 8.848 | 8.638 |
| 10–14 | 8.425 | 7.984 |
| 15–19 | 8.959 | 8.283 |
| 20–24 | 10.628 | 11.089 |
| 25–29 | 13.417 | 14.788 |
| 30–34 | 14.488 | 15.470 |
| 35–39 | 13.750 | 14.099 |
| 40–44 | 11.737 | 12.460 |
| 45–49 | 10.991 | 11.948 |
| 50–54 | 10.570 | 11.984 |
| 55–59 | 10.881 | 12.932 |
| 60–64 | 10.472 | 12.842 |
| 65–69 | 6.796 | 9.047 |
| 70–74 | 5.672 | 7.872 |
| 75–79 | 4.681 | 6.780 |
| 80–84 | 2.382 | 4.070 |
| 85+ | 1.139 | 2.476 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% manja od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,2 muškarci 38,7, žene 41,6
- Muškarci
- 47,4% 165.049
- Žene
- 52,6% 183.491
- Žena na 100 muškaraca
- 111,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 10.367 | 9.605 |
| 5–9 | 9.025 | 8.727 |
| 10–14 | 8.511 | 8.200 |
| 15–19 | 8.777 | 8.101 |
| 20–24 | 10.337 | 10.662 |
| 25–29 | 13.058 | 14.421 |
| 30–34 | 14.620 | 15.756 |
| 35–39 | 14.179 | 14.563 |
| 40–44 | 11.983 | 12.627 |
| 45–49 | 11.174 | 12.073 |
| 50–54 | 10.549 | 11.962 |
| 55–59 | 10.565 | 12.457 |
| 60–64 | 10.525 | 13.059 |
| 65–69 | 7.544 | 10.029 |
| 70–74 | 5.325 | 7.416 |
| 75–79 | 4.761 | 6.978 |
| 80–84 | 2.519 | 4.212 |
| 85+ | 1.230 | 2.643 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% manja od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,3 muškarci 38,8, žene 41,7
- Muškarci
- 47,3% 166.129
- Žene
- 52,7% 184.801
- Žena na 100 muškaraca
- 111,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 10.583 | 9.832 |
| 5–9 | 9.194 | 8.835 |
| 10–14 | 8.643 | 8.396 |
| 15–19 | 8.517 | 7.899 |
| 20–24 | 10.224 | 10.348 |
| 25–29 | 12.723 | 14.132 |
| 30–34 | 14.649 | 15.882 |
| 35–39 | 14.482 | 14.923 |
| 40–44 | 12.379 | 13.007 |
| 45–49 | 11.311 | 12.106 |
| 50–54 | 10.555 | 11.880 |
| 55–59 | 10.316 | 12.150 |
| 60–64 | 10.454 | 13.151 |
| 65–69 | 8.426 | 11.102 |
| 70–74 | 4.959 | 6.986 |
| 75–79 | 4.722 | 7.068 |
| 80–84 | 2.696 | 4.320 |
| 85+ | 1.296 | 2.784 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% manja od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,4 muškarci 38,9, žene 41,8
- Muškarci
- 47,4% 167.414
- Žene
- 52,6% 186.111
- Žena na 100 muškaraca
- 111,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 10.675 | 9.951 |
| 5–9 | 9.472 | 8.942 |
| 10–14 | 8.697 | 8.538 |
| 15–19 | 8.412 | 7.837 |
| 20–24 | 10.059 | 9.936 |
| 25–29 | 12.582 | 14.045 |
| 30–34 | 14.581 | 15.888 |
| 35–39 | 14.651 | 15.147 |
| 40–44 | 12.913 | 13.483 |
| 45–49 | 11.363 | 12.160 |
| 50–54 | 10.640 | 11.869 |
| 55–59 | 10.150 | 11.936 |
| 60–64 | 10.439 | 13.197 |
| 65–69 | 8.978 | 11.770 |
| 70–74 | 4.881 | 6.963 |
| 75–79 | 4.670 | 7.030 |
| 80–84 | 2.864 | 4.530 |
| 85+ | 1.387 | 2.889 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% manja od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,6 muškarci 39,0, žene 42,0
- Muškarci
- 47,4% 168.693
- Žene
- 52,6% 187.433
- Žena na 100 muškaraca
- 111,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 10.586 | 9.993 |
| 5–9 | 9.834 | 9.109 |
| 10–14 | 8.750 | 8.618 |
| 15–19 | 8.498 | 7.953 |
| 20–24 | 9.774 | 9.501 |
| 25–29 | 12.394 | 13.860 |
| 30–34 | 14.576 | 15.870 |
| 35–39 | 14.762 | 15.369 |
| 40–44 | 13.452 | 13.853 |
| 45–49 | 11.466 | 12.401 |
| 50–54 | 10.738 | 11.869 |
| 55–59 | 10.106 | 11.812 |
| 60–64 | 10.340 | 13.031 |
| 65–69 | 9.153 | 12.005 |
| 70–74 | 5.239 | 7.522 |
| 75–79 | 4.545 | 6.901 |
| 80–84 | 2.977 | 4.756 |
| 85+ | 1.503 | 3.010 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% manja od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,7 muškarci 39,1, žene 42,1
- Muškarci
- 47,4% 169.854
- Žene
- 52,6% 188.718
- Žena na 100 muškaraca
- 111,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 10.511 | 9.967 |
| 5–9 | 10.108 | 9.345 |
| 10–14 | 8.879 | 8.675 |
| 15–19 | 8.557 | 8.110 |
| 20–24 | 9.537 | 9.208 |
| 25–29 | 12.075 | 13.442 |
| 30–34 | 14.472 | 15.744 |
| 35–39 | 14.907 | 15.675 |
| 40–44 | 13.968 | 14.263 |
| 45–49 | 11.690 | 12.603 |
| 50–54 | 10.844 | 11.912 |
| 55–59 | 10.124 | 11.857 |
| 60–64 | 10.058 | 12.559 |
| 65–69 | 9.294 | 12.259 |
| 70–74 | 5.778 | 8.358 |
| 75–79 | 4.336 | 6.616 |
| 80–84 | 3.066 | 4.914 |
| 85+ | 1.650 | 3.211 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% manja od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,9 muškarci 39,3, žene 42,3
- Muškarci
- 47,4% 170.948
- Žene
- 52,6% 189.977
- Žena na 100 muškaraca
- 111,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 10.476 | 9.917 |
| 5–9 | 10.322 | 9.551 |
| 10–14 | 9.063 | 8.754 |
| 15–19 | 8.610 | 8.303 |
| 20–24 | 9.336 | 8.950 |
| 25–29 | 11.811 | 13.070 |
| 30–34 | 14.144 | 15.445 |
| 35–39 | 15.094 | 15.982 |
| 40–44 | 14.392 | 14.701 |
| 45–49 | 11.952 | 12.765 |
| 50–54 | 11.026 | 12.054 |
| 55–59 | 10.093 | 11.855 |
| 60–64 | 9.808 | 12.106 |
| 65–69 | 9.366 | 12.477 |
| 70–74 | 6.444 | 9.290 |
| 75–79 | 4.070 | 6.262 |
| 80–84 | 3.143 | 5.068 |
| 85+ | 1.798 | 3.427 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% manja od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,0 muškarci 39,3, žene 42,4
- Muškarci
- 47,4% 171.736
- Žene
- 52,6% 190.939
- Žena na 100 muškaraca
- 111,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 10.443 | 9.900 |
| 5–9 | 10.543 | 9.767 |
| 10–14 | 9.221 | 8.844 |
| 15–19 | 8.711 | 8.492 |
| 20–24 | 9.050 | 8.667 |
| 25–29 | 11.652 | 12.752 |
| 30–34 | 13.840 | 15.161 |
| 35–39 | 15.155 | 16.121 |
| 40–44 | 14.686 | 15.009 |
| 45–49 | 12.307 | 13.138 |
| 50–54 | 11.147 | 12.091 |
| 55–59 | 10.103 | 11.760 |
| 60–64 | 9.565 | 11.807 |
| 65–69 | 9.317 | 12.530 |
| 70–74 | 7.162 | 10.299 |
| 75–79 | 3.793 | 5.911 |
| 80–84 | 3.100 | 5.105 |
| 85+ | 1.941 | 3.585 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,4% manja od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,0 muškarci 39,3, žene 42,5
- Muškarci
- 47,3% 172.166
- Žene
- 52,7% 191.623
- Žena na 100 muškaraca
- 111,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 10.416 | 9.887 |
| 5–9 | 10.635 | 9.916 |
| 10–14 | 9.456 | 8.952 |
| 15–19 | 8.761 | 8.636 |
| 20–24 | 8.891 | 8.559 |
| 25–29 | 11.483 | 12.297 |
| 30–34 | 13.716 | 15.093 |
| 35–39 | 15.072 | 16.096 |
| 40–44 | 14.820 | 15.210 |
| 45–49 | 12.781 | 13.569 |
| 50–54 | 11.167 | 12.132 |
| 55–59 | 10.173 | 11.723 |
| 60–64 | 9.370 | 11.582 |
| 65–69 | 9.240 | 12.526 |
| 70–74 | 7.463 | 10.863 |
| 75–79 | 3.719 | 5.882 |
| 80–84 | 3.010 | 5.028 |
| 85+ | 1.993 | 3.672 |
- Prosečna starost
- 40,8 muškarci 39,2, žene 42,2
- Muškarci
- 47,2% 174.248
- Žene
- 52,8% 194.719
- Žena na 100 muškaraca
- 111,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 10.460 | 9.874 |
| 5–9 | 10.174 | 9.723 |
| 10–14 | 9.602 | 8.998 |
| 15–19 | 9.224 | 9.564 |
| 20–24 | 11.332 | 11.587 |
| 25–29 | 12.624 | 13.322 |
| 30–34 | 12.919 | 13.645 |
| 35–39 | 14.187 | 15.310 |
| 40–44 | 14.107 | 15.044 |
| 45–49 | 12.819 | 13.637 |
| 50–54 | 11.066 | 12.147 |
| 55–59 | 10.109 | 11.530 |
| 60–64 | 9.358 | 11.442 |
| 65–69 | 9.196 | 12.373 |
| 70–74 | 7.857 | 11.138 |
| 75–79 | 4.204 | 6.578 |
| 80–84 | 3.084 | 5.132 |
| 85+ | 1.926 | 3.675 |
- Prosečna starost
- 40,9 muškarci 39,3, žene 42,3
- Muškarci
- 47,3% 175.165
- Žene
- 52,7% 195.458
- Žena na 100 muškaraca
- 111,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 10.589 | 9.944 |
| 5–9 | 10.241 | 9.740 |
| 10–14 | 9.689 | 9.108 |
| 15–19 | 9.060 | 9.104 |
| 20–24 | 11.307 | 11.801 |
| 25–29 | 12.705 | 13.345 |
| 30–34 | 12.912 | 13.745 |
| 35–39 | 14.101 | 15.045 |
| 40–44 | 14.197 | 15.226 |
| 45–49 | 13.236 | 13.979 |
| 50–54 | 11.101 | 12.226 |
| 55–59 | 10.182 | 11.581 |
| 60–64 | 9.352 | 11.416 |
| 65–69 | 9.006 | 11.963 |
| 70–74 | 7.973 | 11.407 |
| 75–79 | 4.526 | 7.105 |
| 80–84 | 2.993 | 4.976 |
| 85+ | 1.995 | 3.747 |
- Prosečna starost
- 41,0 muškarci 39,4, žene 42,5
- Muškarci
- 47,3% 175.970
- Žene
- 52,7% 196.166
- Žena na 100 muškaraca
- 111,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 10.613 | 9.989 |
| 5–9 | 10.252 | 9.733 |
| 10–14 | 9.778 | 9.232 |
| 15–19 | 9.054 | 8.842 |
| 20–24 | 11.091 | 11.711 |
| 25–29 | 12.657 | 13.380 |
| 30–34 | 13.056 | 13.816 |
| 35–39 | 13.767 | 14.622 |
| 40–44 | 14.346 | 15.395 |
| 45–49 | 13.574 | 14.401 |
| 50–54 | 11.325 | 12.389 |
| 55–59 | 10.301 | 11.635 |
| 60–64 | 9.329 | 11.413 |
| 65–69 | 8.778 | 11.465 |
| 70–74 | 8.049 | 11.647 |
| 75–79 | 5.024 | 7.900 |
| 80–84 | 2.851 | 4.728 |
| 85+ | 2.125 | 3.868 |
- Prosečna starost
- 41,1 muškarci 39,5, žene 42,6
- Muškarci
- 47,3% 176.719
- Žene
- 52,7% 196.933
- Žena na 100 muškaraca
- 111,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 10.602 | 10.041 |
| 5–9 | 10.225 | 9.722 |
| 10–14 | 9.927 | 9.381 |
| 15–19 | 9.216 | 8.910 |
| 20–24 | 10.674 | 11.267 |
| 25–29 | 12.547 | 13.269 |
| 30–34 | 13.327 | 14.100 |
| 35–39 | 13.477 | 14.262 |
| 40–44 | 14.442 | 15.453 |
| 45–49 | 13.777 | 14.732 |
| 50–54 | 11.647 | 12.754 |
| 55–59 | 10.405 | 11.590 |
| 60–64 | 9.335 | 11.342 |
| 65–69 | 8.567 | 11.172 |
| 70–74 | 8.046 | 11.665 |
| 75–79 | 5.595 | 8.793 |
| 80–84 | 2.686 | 4.448 |
| 85+ | 2.224 | 4.032 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 78,4% | 78,8% | 289.119 | |
| Mađari | 2,7% | 3,9% | 9.792 | |
| Slovaci | 1,5% | 1,9% | 5.458 | |
| Regionalna pripadnost | 1,1% | 2,9% | 4.072 | |
| Hrvati | 1,1% | 1,6% | 3.877 | |
| Nisu se izjasnili | 4,0% | 4,7% | 14.585 | |
| Nepoznato | 5,6% | 0,5% | 20.652 |
Grupe ispod 1% (18)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,94% | 0,7% | 3.465 |
| Romi | 0,90% | 1,1% | 3.321 |
| Rusi | 0,75% | 0,1% | 2.766 |
| Ostali | 0,66% | 0,5% | 2.426 |
| Crnogorci | 0,60% | 1,0% | 2.225 |
| Rusini | 0,50% | 0,6% | 1.836 |
| Muslimani | 0,24% | 0,3% | 886 |
| Goranci | 0,22% | 0,2% | 821 |
| Makedonci | 0,22% | 0,3% | 819 |
| Rumuni | 0,19% | 0,3% | 706 |
| Albanci | 0,13% | 0,1% | 476 |
| Ukrajinci | 0,12% | 0,1% | 454 |
| Slovenci | 0,10% | 0,1% | 365 |
| Nemci | 0,08% | 0,1% | 294 |
| Bunjevci | 0,06% | 0,1% | 219 |
| Bošnjaci | 0,04% | 0,0% | 162 |
| Bugari | 0,04% | 0,0% | 144 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 27 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 76,7% | 79,3% | 282.829 | |
| Katolička | 4,3% | 6,3% | 15.822 | |
| Nisu vernici | 3,0% | 2,7% | 10.945 | |
| Protestantska | 1,8% | 2,5% | 6.567 | |
| Islamska | 1,3% | 1,4% | 4.870 | |
| Nisu se izjasnili | 5,3% | 6,6% | 19.461 | |
| Nepoznato | 6,5% | 0,6% | 24.156 |
Grupe ispod 1% (5)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,76% | 0,4% | 2.794 |
| Agnostici | 0,34% | 0,1% | 1.260 |
| Istočnjačke | 0,04% | 0,0% | 148 |
| Judaistička | 0,02% | 0,0% | 66 |
| Ostale | 0,01% | 0,1% | 49 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 120.556 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 134.459 RSD
- Stanovanje mesečno
- 60.358 tražena kirija*
- Sve kroz platu
- 1,35 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena kirija iz oglasa za stan od 50 m², naše računanje. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 193.620
- Prazni i napušteni
- 14,8%
- Pod zakupom
- 16,0%
- Zgrade starije od 1971.
- 25%
- Viša ili visoka škola
- 35,5%
- Bez srednje škole
- 12,9%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 134.459 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 407
- Aktivnih firmi
- 10.973 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 8.265 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 127.651 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 26.164 RSD, 23,8% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 1.794
- Stanovnika po lekaru
- 208
- Zubara
- 112
- Farmaceuta
- 47
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 534 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 40
- Dece u vrtiću
- 20.192 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 71% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 158.315 | 42,9% | 123.177 | 36,1% |
| Penzioneri | 71.602 | 19,4% | 70.461 | 20,6% |
| Deca do 15 godina | 58.831 | 15,9% | 51.426 | 15,1% |
| Učenici i studenti | 31.700 | 8,6% | 33.627 | 9,8% |
| Nezaposleni | 16.882 | 4,6% | 31.327 | 9,2% |
| Domaćinstvo i ostali | 31.637 | 8,6% | 31.607 | 9,3% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 9,6%. Godišnje, PIO fond: 74.022 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 70.207 RSD, 49 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 97,4%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 89,5%
- Prečišćene otpadne vode
- 2,7%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 100,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 53
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu. Godišnjak daje jedan red za: Novi Sad, Sremski Karlovci, pa je vrednost zajednička.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 314 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 3.109
- Fiksni, preuzimanje
- 216 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Novi Sad Liman, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Novi Sad Rumenačka, neverifikovano, do 2026-11-01.17,7 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 24,4 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 10,3
- Godišnji prosek
- 17,3
- SO₂, prosek
- 10,2
- Dana PM10 preko 50
- 33
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 2 t 2024, pogona: 12
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: NOVI SAD Liman, NS Decije selo, NS Djura Jaksic, NS Liman. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 1.020
- Sa poginulima 2025.
- 23
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 24,3 399.975 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 1.708 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 43 od 1.043 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (7% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 682
- Za imovinu
- 121
- Za život i telo
- 39
- U saobraćaju
- 124
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Gradske opštine
Grad je jedno mesto u godišnjaku RZS-a, pa se ocene računaju za ceo grad. Za gradske opštine objavljeno je manje podataka.
| Gradska opština | Stanovnika | Neto plata, poslednji mesec |
|---|---|---|
| Petrovaradin | 34.281 | 48.700 |
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 0 min 1. od 161
- Do Beograda*
- 71 min 37. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.