Sva mesta · Toplički region
Prokuplje
Prokuplje: iznad proseka svih mesta po pristupu (93) i priuštivosti (63), ispod proseka po školama i vrtićima (37) i poslu i plati (35). Stanovništvo od popisa 2022: −2,0%, prosek regiona −3,2%.
37.305 stanovnika96.615 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 40. i 116. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika37.305 2025.▼ 2,0% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1953.
- 62.614
- Najmanje, 2025.
- 37.305
- Broj stanovnika
- 37.305
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 52. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 37.305 2024. 37.583 2023. 37.863 2022. 38.054 2011. 44.419 2002. 48.501 1991. 52.969 1981. 56.256 1971. 57.315 1961. 60.075 1953. 62.614 1948. 59.292 Neto plata96.615 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 22,0% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 88.502 RSD
- Najmanje, 2018.
- 41.073 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 96.615 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 80. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 88.502 93.603 2024. 78.942 83.346 2023. 70.046 72.735 2022. 61.234 63.533 2021. 55.070 56.572 2020. 51.055 52.069 2019. 45.804 47.718 2018. 41.073 43.470 Zaposlenih11.959 2026.▼ 6,3% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2022.
- 12.770
- Najmanje, 2016.
- 10.923
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 76. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 11.959 2025. 12.325 2024. 12.706 2023. 12.755 2022. 12.770 2021. 12.760 2020. 12.520 2019. 12.357 2018. 11.901 2017. 11.705 2016. 10.923 Korisnici penzija9.413 2026.→ 0,8% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 9.983
- Najmanje, 2022.
- 9.311
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 72. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 9.413 2025. 9.375 2024. 9.342 2023. 9.327 2022. 9.311 2021. 9.486 2020. 9.746 2019. 9.891 2018. 9.983 Odseljeni705 2025.▼ 16,0% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 839
- Najmanje, 2024.
- 610
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 102. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 705 2024. 610 2023. 797 2022. 839 Doseljeni580 2025.▼ 18,0% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 707
- Najmanje, 2025.
- 580
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 102. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 580 2024. 583 2023. 702 2022. 707
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²88.693 RSD 2023.▲ 11,1% od 2020. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 88.693 RSD
- Najmanje, 2020.
- 61.310 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 88.693 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 18. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 88.693 143.298 2022. 76.849 126.155 2021. 68.331 114.840 2020. 61.310 108.603 Noćenja turista9.147 2025.▲ 320,9% od 2020.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 13.172
- Najmanje, 2020.
- 2.173
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 115. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 9.147 2024. 13.172 2023. 8.451 2022. 8.137 2021. 4.061 2020. 2.173 Mala matura486 2026.→ 1,2% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 492
- Najmanje, 2024.
- 482
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 67. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 486 481 2025. 482 479 2024. 482 483 2023. 492 483 Saobraćajne nezgode75 2025.▼ 17,6% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2017.
- 103
- Najmanje, 2025.
- 75
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 79. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 75 2024. 79 2023. 103 2022. 92 2021. 87 2020. 91 2019. 90 2018. 89 2017. 103 2016. 97 Noćno svetlo, sa satelita69. od 161 po stanovniku 2025.▲ 19,0% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2023.
- 4.963
- Najmanje, 2015.
- 1.857
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 69. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.334 2024. 4.324 2023. 4.963 2022. 4.750 2021. 4.252 2020. 3.643 2019. 3.149 2018. 2.791 2017. 2.471 2016. 2.088 2015. 1.857 2014. 2.237 2013. 2.060 2012. 2.471 Prosečna penzija49.273 RSD 2026.▲ 40,3% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 49.273 RSD
- Najmanje, 2018.
- 22.114 RSD
- Prosečna penzija
- 49.273 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 76. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 49.273 50.307 2025. 49.196 50.246 2024. 43.643 44.693 2023. 34.219 35.047 2022. 28.873 29.593 2021. 24.979 25.699 2020. 23.480 24.231 2019. 22.240 22.945 2018. 22.114 22.892 Divlje deponije, prijavljene2 2024.→ 0,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2023.
- 20
- Najmanje, 2019.
- 2
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 146. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 2 2023. 20 2022. 16 2021. 10 2020. 13 2019. 2 2018. 7 Životni vek73,9 god. 2025.→ 1,0% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 71,0 76,8 2024. 71,5 76,1 2023. 70,7 75,7 Brakovi170 2025.▲ 49,1% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2018.
- 219
- Najmanje, 2020.
- 114
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 26. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 170 2024. 161 2023. 212 2022. 182 2021. 150 2020. 114 2019. 197 2018. 219 2017. 214 2016. 205 2015. 217 2014. 209 2013. 215 2012. 195 2011. 199 2010. 186 Stanovi po dozvolama155 2025.▲ 98,7% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2022.
- 350
- Najmanje, 2015.
- 3
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 43. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 155 2024. 111 2023. 72 2022. 350 2021. 86 2020. 78 2019. 49 2018. 48 2017. 54 2016. 7 2015. 3 2014. 54 2013. 17 2012. 21 2011. 19 2010. 16 2009. 6 2008. 35 2007. 23
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 96.615 RSD | 91.776 | 96.554 | 1. od 4 | 80. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 521 | 488 | 521 | 1. od 4 | 79. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 94,2 | 95,2 | 55,9 | 3. od 4 | 129. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,0 % | -3,2 | -2,6 | 2. od 4 | 49. od 161 |
| Deca do 14 godina | 15,7 % | 14,3 | 13,5 | 1. od 4 | 16. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 18,0 % | 14,6 | 13,9 | 1. od 4 | 29. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 486 | 469 | 480 | 2. od 4 | 67. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 44,5 | 22,8 | 17,1 | 1. od 4 | 11. od 161 |
| Cena stana po m² | 935 € | 935 | 1.291 | – | 3. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 143 Mb/s | 119 | 156 | 2. od 4 | 92. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 33,1 µg/m³ | 29,9 | 33,4 | 3. od 4 | 78. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 12,0 | 13,8 | 17,6 | 3. od 4 | 27. od 161 |
Slična mesta: Prijepolje, Nova Crnja, Leskovac, Paraćin, Aleksinac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do sedišta regiona | 0 min | 49 min |
| Do najbližeg velikog centra | 47 min | 99 min |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 63,4 % | 41,1 % |
| Sa višom ili visokom školom | 18,0 % | 14,2 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 521 | 484 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 12,0 | 14,5 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 44,5 | 25,0 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 4,1 | 1,3 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Obuhvat vrtićem | 7 % | 27 % |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 23,6 % |
| Domaćinstva na vodovodu | 68,1 % | 78,9 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 33,1 µg/m³ | 28,8 µg/m³ |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 63,5 % | 72,6 % |
| Mobilna mreža | 143 Mb/s | 161 Mb/s |
| Prazni i napušteni stanovi | 22,8 % | 22,1 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 7,2 | 8,2 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 3,2 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 3,8 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 3,2 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 4,8 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 30.297 punoletnih po RZS proceni | 23.227 glasalo 2026. | 77 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 30.297 punoletnih po RZS proceni | 35.006 na biračkom spisku | 116 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 378 očekivanih osmaka po RZS proceni | 369 stvarno na maloj maturi | 98 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 24.813 stanova | 14.683 nastanjeno | 59% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 96.615 RSD prosečna plata | 935 € medijana ugovorenog m² | 0,88 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 37.305 stanovnika | 116,2 zračenja na 1.000 stanovnika | 69. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 36.181
- Novi punoletni
- +1.096
- Umrli
- −1.879
- Ostatak
- −392
- Spisak 2026.
- 35.006
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 71,0 god.
- Životni vek, žene
- 76,8 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 73,3
- Tumori na 10.000
- 32,8
- Bolesti disanja na 10.000
- 10,3
- Povrede i trovanja na 10.000
- 4,8
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -2,2
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,9
- Razvodi na 100 brakova
- 23,2
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 4,1
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 46,1
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,06
- Matematika, skor
- 481
- Maternji jezik, skor
- 482
- Ocena prema testu*
- -0,00
Srednje škole
- Srednjih škola
- 4
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 46,1
- Učenika po nastavniku
- 7,1
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 37.305
- Promena od 2022.
- -2,0%
- Dece do 14
- 15,7%
- Starijih od 65
- 22,8%
Na popisu 2011. bilo je 44.419, a 2022. 38.054 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 435
- Umrli 2025.
- 603
- Prirodni priraštaj
- -168 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 435 | 603 | -168 |
| 2024. | 420 | 657 | -237 |
| 2023. | 424 | 625 | -201 |
| 2022. | 427 | 722 | -295 |
| 2021. | 427 | 889 | -462 |
| 2020. | 387 | 833 | -446 |
| 2019. | 400 | 698 | -298 |
| 2018. | 415 | 677 | -262 |
| 2017. | 402 | 652 | -250 |
| 2016. | 392 | 672 | -280 |
| 2015. | 407 | 745 | -338 |
| 2014. | 388 | 697 | -309 |
| 2013. | 406 | 681 | -275 |
| 2012. | 416 | 756 | -340 |
| 2011. | 410 | 764 | -354 |
| 2010. | 409 | 686 | -277 |
| 2009. | 462 | 754 | -292 |
| 2008. | 447 | 691 | -244 |
| 2007. | 463 | 718 | -255 |
| 2006. | 511 | 741 | -230 |
| 2005. | 513 | 783 | -270 |
| 2004. | 569 | 735 | -166 |
| 2003. | 557 | 736 | -179 |
| 2002. | 546 | 787 | -241 |
| 2001. | 590 | 780 | -190 |
| 2000. | 592 | 855 | -263 |
| 1999. | 546 | 820 | -274 |
| 1998. | 540 | 741 | -201 |
| 1997. | 562 | 798 | -236 |
| 1996. | 606 | 783 | -177 |
| 1995. | 670 | 790 | -120 |
| 1994. | 645 | 732 | -87 |
| 1993. | 645 | 789 | -144 |
| 1992. | 654 | 810 | -156 |
| 1991. | 705 | 748 | -43 |
| 1990. | 720 | 766 | -46 |
| 1989. | 722 | 714 | 8 |
| 1988. | 793 | 677 | 116 |
| 1987. | 723 | 698 | 25 |
| 1986. | 636 | 666 | -30 |
| 1985. | 677 | 651 | 26 |
| 1984. | 697 | 622 | 75 |
| 1983. | 799 | 658 | 141 |
| 1982. | 700 | 644 | 56 |
| 1981. | 647 | 658 | -11 |
| 1980. | 691 | 614 | 77 |
| 1979. | 775 | 537 | 238 |
| 1978. | 723 | 549 | 174 |
| 1977. | 798 | 553 | 245 |
| 1976. | 880 | 566 | 314 |
| 1975. | 877 | 546 | 331 |
| 1974. | 796 | 523 | 273 |
| 1973. | 874 | 591 | 283 |
| 1972. | 842 | 610 | 232 |
| 1971. | 794 | 548 | 246 |
| 1970. | 818 | 518 | 300 |
| 1969. | 898 | 565 | 333 |
| 1968. | 851 | 456 | 395 |
| 1967. | 903 | 527 | 376 |
| 1966. | 907 | 437 | 470 |
| 1965. | 864 | 472 | 392 |
| 1964. | 895 | 458 | 437 |
| 1963. | 924 | 471 | 453 |
| 1962. | 957 | 544 | 413 |
| 1961. | 1.026 | 502 | 524 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (106), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Prokuplje | 8.739 | 20.104 | 28.303 | 27.333 | 24.627 |
| Donja Trnava | 1.688 | 1.772 | 1.699 | 1.383 | 1.217 |
| Donja Stražava | 279 | 315 | 549 | 799 | 721 |
| Berilje | 467 | 656 | 788 | 738 | 621 |
| Gornja Stražava | 905 | 985 | 969 | 676 | 584 |
| Babin Potok | 536 | 645 | 686 | 618 | 547 |
| Žitni Potok | 1.064 | 902 | 663 | 484 | 468 |
| Reljinac | 858 | 833 | 671 | 532 | 454 |
| Mala Plana | 861 | 830 | 875 | 558 | 447 |
| Beloljin | 1.343 | 826 | 657 | 485 | 399 |
| Potočić | 569 | 554 | 323 | 420 | 359 |
| Novo Selo | 197 | 232 | 294 | 390 | 344 |
| Velika Plana | 2.035 | 1.596 | 847 | 506 | 310 |
| Donja Rečica | 674 | 562 | 359 | 357 | 297 |
| Mikulovac | 599 | 618 | 452 | 317 | 251 |
| Ćukovac | 470 | 457 | 341 | 278 | 231 |
| Donja Konjuša | 871 | 725 | 463 | 246 | 229 |
| Donja Toponica | 726 | 539 | 390 | 299 | 228 |
| Gornja Trnava | 796 | 628 | 445 | 314 | 225 |
| Mađere | 1.062 | 716 | 436 | 261 | 225 |
| Bela Voda | 215 | 176 | 232 | 259 | 219 |
| Petrovac | 795 | 682 | 367 | 302 | 215 |
| Nova Božurna | 306 | 273 | 260 | 227 | 214 |
| Bresničić | 899 | 576 | 337 | 237 | 186 |
| Babotinac | 395 | 407 | 332 | 242 | 178 |
| Vodice | 373 | 343 | 239 | 168 | 160 |
| Balinovac | 477 | 475 | 267 | 167 | 153 |
| Tulare | 1.042 | 649 | 416 | 262 | 149 |
| Džigolj | 568 | 527 | 497 | 222 | 149 |
| Donje Kordince | 346 | 346 | 267 | 181 | 144 |
| Gubetin | 545 | 402 | 235 | 161 | 138 |
| Kostenica | 478 | 407 | 283 | 197 | 133 |
| Drenovac | 157 | 133 | 102 | 173 | 132 |
| Đurovac | 119 | 89 | 99 | 129 | 132 |
| Bace | 819 | 630 | 376 | 228 | 131 |
| Resinac | 546 | 384 | 292 | 184 | 130 |
| Bajčince | 630 | 556 | 355 | 191 | 128 |
| Gornja Bresnica | 323 | 318 | 201 | 158 | 125 |
| Klisurica | 363 | 356 | 285 | 202 | 125 |
| Gornje Kordince | 417 | 412 | 290 | 167 | 123 |
| Kondželj | 356 | 268 | 191 | 155 | 123 |
| Prekadin | 619 | 398 | 200 | 118 | 113 |
| Merovac | 805 | 429 | 252 | 107 | 107 |
| Pašinac | 308 | 245 | 167 | 120 | 101 |
| Pločnik | 598 | 458 | 236 | 120 | 101 |
| Donja Bresnica | 686 | 472 | 245 | 165 | 100 |
| Zlata | 693 | 417 | 284 | 136 | 96 |
| Zdravinje | 742 | 513 | 271 | 101 | 90 |
| Jugovac | 612 | 362 | 188 | 115 | 83 |
| Mršelj | 512 | 357 | 217 | 114 | 76 |
| Bublica | 1.144 | 555 | 276 | 139 | 75 |
| Gornja Rečica | 421 | 351 | 210 | 104 | 74 |
| Bulatovac | 431 | 251 | 190 | 106 | 68 |
| Končić | 763 | 472 | 241 | 105 | 62 |
| Šišmanovac | 340 | 203 | 92 | 78 | 52 |
| Kaludra | 294 | 215 | 119 | 83 | 51 |
| Smrdan | 218 | 131 | 103 | 63 | 49 |
| Prekopuce | 655 | 387 | 195 | 106 | 48 |
| Glasovik | 782 | 513 | 242 | 69 | 47 |
| Gojinovac | 218 | 121 | 79 | 68 | 41 |
| Belogoš | 328 | 226 | 110 | 64 | 40 |
| Gornja Toponica | 244 | 141 | 91 | 35 | 40 |
| Mačina | 255 | 186 | 103 | 48 | 38 |
| Gornja Konjuša | 362 | 198 | 99 | 41 | 37 |
| Rastovnica | 259 | 160 | 105 | 54 | 35 |
| Trnovi Laz | 431 | 211 | 85 | 46 | 30 |
| Tovrljane | 759 | 373 | 153 | 51 | 28 |
| Viča | 355 | 188 | 104 | 63 | 26 |
| Đušnica | 240 | 130 | 71 | 37 | 26 |
| Bregovina | 378 | 229 | 101 | 33 | 23 |
| Selište | 85 | 44 | 8 | 14 | 22 |
| Bučince | 254 | 98 | 25 | 14 | 20 |
| Krnji Grad | 285 | 212 | 105 | 35 | 19 |
| Vlasovo | 584 | 412 | 137 | 19 | 17 |
| Gornja Bejašnica | 435 | 192 | 65 | 19 | 17 |
| Dobrotić | 223 | 117 | 61 | 18 | 17 |
| Balčak | 192 | 133 | 19 | 22 | 14 |
| Beli Kamen | 111 | 83 | 21 | 22 | 14 |
| Pasjača | 322 | 152 | 16 | 27 | 12 |
| Miljkovica | 430 | 319 | 119 | 34 | 11 |
| Novi Đurovac | 151 | 107 | 32 | 5 | 11 |
| Piskalje | 247 | 151 | 54 | 26 | 11 |
| Srednji Statovac | 270 | 150 | 61 | 27 | 11 |
| Staro Selo | 148 | 102 | 45 | 22 | 11 |
| Ševiš | 108 | 65 | 32 | 15 | 11 |
| Mrljak | 221 | 116 | 39 | 23 | 9 |
| Arbanaška | 474 | 300 | 105 | 29 | 8 |
| Gornji Statovac | 446 | 167 | 61 | 21 | 8 |
| Donji Statovac | 521 | 263 | 116 | 37 | 8 |
| Kožince | 574 | 352 | 130 | 62 | 8 |
| Prekašnica | 157 | 92 | 33 | 15 | 8 |
| Bogujevac | 160 | 105 | 23 | 16 | 6 |
| Dragi Deo | 413 | 229 | 101 | 39 | 6 |
| Jabučevo | 239 | 104 | 22 | 10 | 6 |
| Jovine Livade | 66 | 42 | 19 | 16 | 6 |
| Kruševica | 399 | 225 | 95 | 19 | 6 |
| Obrtince | 146 | 92 | 15 | – | 6 |
| Vidovača | 367 | 141 | 41 | 24 | 5 |
| Rankova Reka | 174 | 80 | 37 | 18 | 5 |
| Grabovac | 179 | 75 | 34 | 8 | 3 |
| Stari Đurovac | 130 | 79 | 28 | 8 | 3 |
| Bresnik | 157 | 91 | 34 | 9 | 2 |
| Bukuloram | 111 | 41 | 15 | 4 | 2 |
| Donja Bejašnica | 156 | 69 | 33 | 7 | 1 |
| Pestiš | 267 | 187 | 78 | 9 | 1 |
| Široke NJive | 298 | 164 | 98 | 23 | 1 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,2% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 40,9, žene 43,6
- Muškarci
- 49,6% 22.069
- Žene
- 50,4% 22.410
- Žena na 100 muškaraca
- 101,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.038 | 951 |
| 5–9 | 1.174 | 1.105 |
| 10–14 | 1.297 | 1.168 |
| 15–19 | 1.491 | 1.335 |
| 20–24 | 1.465 | 1.377 |
| 25–29 | 1.310 | 1.189 |
| 30–34 | 1.384 | 1.268 |
| 35–39 | 1.460 | 1.458 |
| 40–44 | 1.532 | 1.438 |
| 45–49 | 1.453 | 1.493 |
| 50–54 | 1.535 | 1.486 |
| 55–59 | 1.738 | 1.693 |
| 60–64 | 1.651 | 1.685 |
| 65–69 | 1.090 | 1.278 |
| 70–74 | 1.086 | 1.373 |
| 75–79 | 789 | 1.187 |
| 80–84 | 423 | 673 |
| 85+ | 153 | 253 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,2% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 41,0, žene 43,7
- Muškarci
- 49,7% 21.852
- Žene
- 50,3% 22.134
- Žena na 100 muškaraca
- 101,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.044 | 939 |
| 5–9 | 1.131 | 1.073 |
| 10–14 | 1.266 | 1.151 |
| 15–19 | 1.457 | 1.294 |
| 20–24 | 1.485 | 1.398 |
| 25–29 | 1.302 | 1.165 |
| 30–34 | 1.348 | 1.229 |
| 35–39 | 1.452 | 1.453 |
| 40–44 | 1.513 | 1.417 |
| 45–49 | 1.457 | 1.473 |
| 50–54 | 1.533 | 1.467 |
| 55–59 | 1.649 | 1.642 |
| 60–64 | 1.663 | 1.711 |
| 65–69 | 1.101 | 1.268 |
| 70–74 | 1.060 | 1.314 |
| 75–79 | 799 | 1.166 |
| 80–84 | 435 | 714 |
| 85+ | 157 | 260 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,2% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 41,1, žene 43,8
- Muškarci
- 49,7% 21.604
- Žene
- 50,3% 21.907
- Žena na 100 muškaraca
- 101,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.040 | 968 |
| 5–9 | 1.087 | 1.022 |
| 10–14 | 1.227 | 1.143 |
| 15–19 | 1.419 | 1.274 |
| 20–24 | 1.470 | 1.362 |
| 25–29 | 1.311 | 1.162 |
| 30–34 | 1.328 | 1.227 |
| 35–39 | 1.421 | 1.390 |
| 40–44 | 1.500 | 1.424 |
| 45–49 | 1.463 | 1.452 |
| 50–54 | 1.529 | 1.452 |
| 55–59 | 1.554 | 1.561 |
| 60–64 | 1.658 | 1.733 |
| 65–69 | 1.164 | 1.311 |
| 70–74 | 1.025 | 1.249 |
| 75–79 | 807 | 1.160 |
| 80–84 | 427 | 734 |
| 85+ | 174 | 283 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,2% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,4, žene 43,9
- Muškarci
- 49,6% 21.355
- Žene
- 50,4% 21.666
- Žena na 100 muškaraca
- 101,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.016 | 992 |
| 5–9 | 1.054 | 979 |
| 10–14 | 1.200 | 1.151 |
| 15–19 | 1.372 | 1.240 |
| 20–24 | 1.449 | 1.315 |
| 25–29 | 1.330 | 1.155 |
| 30–34 | 1.295 | 1.217 |
| 35–39 | 1.399 | 1.354 |
| 40–44 | 1.464 | 1.413 |
| 45–49 | 1.478 | 1.449 |
| 50–54 | 1.517 | 1.444 |
| 55–59 | 1.463 | 1.487 |
| 60–64 | 1.649 | 1.704 |
| 65–69 | 1.262 | 1.385 |
| 70–74 | 978 | 1.208 |
| 75–79 | 797 | 1.126 |
| 80–84 | 437 | 737 |
| 85+ | 195 | 310 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,2% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,5, žene 43,9
- Muškarci
- 49,7% 21.131
- Žene
- 50,3% 21.384
- Žena na 100 muškaraca
- 101,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.004 | 1.000 |
| 5–9 | 1.031 | 967 |
| 10–14 | 1.183 | 1.127 |
| 15–19 | 1.307 | 1.184 |
| 20–24 | 1.446 | 1.294 |
| 25–29 | 1.346 | 1.167 |
| 30–34 | 1.259 | 1.187 |
| 35–39 | 1.392 | 1.323 |
| 40–44 | 1.426 | 1.413 |
| 45–49 | 1.496 | 1.432 |
| 50–54 | 1.456 | 1.438 |
| 55–59 | 1.420 | 1.449 |
| 60–64 | 1.636 | 1.633 |
| 65–69 | 1.372 | 1.481 |
| 70–74 | 909 | 1.155 |
| 75–79 | 784 | 1.075 |
| 80–84 | 459 | 726 |
| 85+ | 205 | 333 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,2% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,6, žene 44,0
- Muškarci
- 49,7% 20.906
- Žene
- 50,3% 21.162
- Žena na 100 muškaraca
- 101,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 993 | 1.019 |
| 5–9 | 1.023 | 947 |
| 10–14 | 1.149 | 1.090 |
| 15–19 | 1.253 | 1.152 |
| 20–24 | 1.453 | 1.275 |
| 25–29 | 1.354 | 1.202 |
| 30–34 | 1.248 | 1.157 |
| 35–39 | 1.354 | 1.255 |
| 40–44 | 1.415 | 1.440 |
| 45–49 | 1.479 | 1.405 |
| 50–54 | 1.393 | 1.433 |
| 55–59 | 1.438 | 1.427 |
| 60–64 | 1.603 | 1.584 |
| 65–69 | 1.431 | 1.556 |
| 70–74 | 859 | 1.101 |
| 75–79 | 780 | 1.051 |
| 80–84 | 459 | 703 |
| 85+ | 222 | 365 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,2% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,8, žene 44,1
- Muškarci
- 49,6% 20.674
- Žene
- 50,4% 20.978
- Žena na 100 muškaraca
- 101,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 971 | 1.030 |
| 5–9 | 1.028 | 939 |
| 10–14 | 1.118 | 1.060 |
| 15–19 | 1.215 | 1.125 |
| 20–24 | 1.414 | 1.248 |
| 25–29 | 1.361 | 1.222 |
| 30–34 | 1.241 | 1.125 |
| 35–39 | 1.311 | 1.232 |
| 40–44 | 1.411 | 1.427 |
| 45–49 | 1.451 | 1.390 |
| 50–54 | 1.393 | 1.412 |
| 55–59 | 1.438 | 1.411 |
| 60–64 | 1.521 | 1.538 |
| 65–69 | 1.444 | 1.581 |
| 70–74 | 887 | 1.111 |
| 75–79 | 769 | 1.023 |
| 80–84 | 468 | 710 |
| 85+ | 233 | 394 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,2% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 42,0, žene 44,2
- Muškarci
- 49,7% 20.472
- Žene
- 50,3% 20.746
- Žena na 100 muškaraca
- 101,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 971 | 1.031 |
| 5–9 | 1.028 | 964 |
| 10–14 | 1.079 | 1.010 |
| 15–19 | 1.176 | 1.105 |
| 20–24 | 1.366 | 1.231 |
| 25–29 | 1.347 | 1.199 |
| 30–34 | 1.247 | 1.106 |
| 35–39 | 1.289 | 1.238 |
| 40–44 | 1.389 | 1.364 |
| 45–49 | 1.433 | 1.395 |
| 50–54 | 1.401 | 1.387 |
| 55–59 | 1.441 | 1.396 |
| 60–64 | 1.429 | 1.467 |
| 65–69 | 1.438 | 1.591 |
| 70–74 | 964 | 1.156 |
| 75–79 | 747 | 975 |
| 80–84 | 490 | 718 |
| 85+ | 237 | 413 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,2% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 42,2, žene 44,2
- Muškarci
- 49,7% 20.258
- Žene
- 50,3% 20.490
- Žena na 100 muškaraca
- 101,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 983 | 1.027 |
| 5–9 | 1.010 | 980 |
| 10–14 | 1.044 | 962 |
| 15–19 | 1.158 | 1.107 |
| 20–24 | 1.302 | 1.197 |
| 25–29 | 1.339 | 1.165 |
| 30–34 | 1.264 | 1.103 |
| 35–39 | 1.249 | 1.212 |
| 40–44 | 1.363 | 1.334 |
| 45–49 | 1.407 | 1.377 |
| 50–54 | 1.416 | 1.390 |
| 55–59 | 1.429 | 1.385 |
| 60–64 | 1.351 | 1.398 |
| 65–69 | 1.425 | 1.561 |
| 70–74 | 1.056 | 1.213 |
| 75–79 | 712 | 944 |
| 80–84 | 496 | 698 |
| 85+ | 254 | 437 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,2% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 42,2, žene 44,3
- Muškarci
- 49,7% 19.990
- Žene
- 50,3% 20.239
- Žena na 100 muškaraca
- 101,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 983 | 1.023 |
| 5–9 | 994 | 992 |
| 10–14 | 1.017 | 944 |
| 15–19 | 1.157 | 1.091 |
| 20–24 | 1.231 | 1.135 |
| 25–29 | 1.345 | 1.167 |
| 30–34 | 1.265 | 1.099 |
| 35–39 | 1.216 | 1.174 |
| 40–44 | 1.347 | 1.301 |
| 45–49 | 1.376 | 1.372 |
| 50–54 | 1.430 | 1.386 |
| 55–59 | 1.363 | 1.378 |
| 60–64 | 1.307 | 1.359 |
| 65–69 | 1.416 | 1.494 |
| 70–74 | 1.128 | 1.306 |
| 75–79 | 653 | 888 |
| 80–84 | 479 | 685 |
| 85+ | 283 | 445 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,2% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 42,2, žene 44,2
- Muškarci
- 49,7% 19.686
- Žene
- 50,3% 19.957
- Žena na 100 muškaraca
- 101,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 988 | 1.020 |
| 5–9 | 973 | 1.012 |
| 10–14 | 1.006 | 931 |
| 15–19 | 1.135 | 1.061 |
| 20–24 | 1.183 | 1.100 |
| 25–29 | 1.352 | 1.157 |
| 30–34 | 1.259 | 1.109 |
| 35–39 | 1.212 | 1.133 |
| 40–44 | 1.304 | 1.231 |
| 45–49 | 1.370 | 1.395 |
| 50–54 | 1.404 | 1.357 |
| 55–59 | 1.301 | 1.374 |
| 60–64 | 1.309 | 1.331 |
| 65–69 | 1.383 | 1.437 |
| 70–74 | 1.138 | 1.353 |
| 75–79 | 607 | 832 |
| 80–84 | 456 | 672 |
| 85+ | 306 | 452 |
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,8, žene 44,6
- Muškarci
- 49,5% 18.828
- Žene
- 50,5% 19.226
- Žena na 100 muškaraca
- 102,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 938 | 952 |
| 5–9 | 950 | 1.013 |
| 10–14 | 962 | 888 |
| 15–19 | 1.042 | 1.001 |
| 20–24 | 1.068 | 1.014 |
| 25–29 | 1.136 | 1.021 |
| 30–34 | 1.138 | 1.061 |
| 35–39 | 1.148 | 1.032 |
| 40–44 | 1.194 | 1.149 |
| 45–49 | 1.362 | 1.324 |
| 50–54 | 1.395 | 1.345 |
| 55–59 | 1.322 | 1.379 |
| 60–64 | 1.354 | 1.377 |
| 65–69 | 1.349 | 1.452 |
| 70–74 | 1.219 | 1.370 |
| 75–79 | 636 | 856 |
| 80–84 | 401 | 628 |
| 85+ | 214 | 364 |
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,8, žene 44,6
- Muškarci
- 49,5% 18.760
- Žene
- 50,5% 19.103
- Žena na 100 muškaraca
- 101,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 986 | 963 |
| 5–9 | 952 | 1.014 |
| 10–14 | 951 | 911 |
| 15–19 | 1.021 | 979 |
| 20–24 | 1.062 | 999 |
| 25–29 | 1.119 | 999 |
| 30–34 | 1.119 | 1.029 |
| 35–39 | 1.131 | 1.022 |
| 40–44 | 1.205 | 1.158 |
| 45–49 | 1.328 | 1.297 |
| 50–54 | 1.391 | 1.328 |
| 55–59 | 1.318 | 1.376 |
| 60–64 | 1.341 | 1.364 |
| 65–69 | 1.290 | 1.407 |
| 70–74 | 1.231 | 1.396 |
| 75–79 | 693 | 900 |
| 80–84 | 406 | 599 |
| 85+ | 216 | 362 |
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,8, žene 44,6
- Muškarci
- 49,6% 18.642
- Žene
- 50,4% 18.941
- Žena na 100 muškaraca
- 101,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.017 | 955 |
| 5–9 | 958 | 1.021 |
| 10–14 | 944 | 922 |
| 15–19 | 993 | 956 |
| 20–24 | 1.057 | 1.003 |
| 25–29 | 1.104 | 986 |
| 30–34 | 1.102 | 989 |
| 35–39 | 1.124 | 1.019 |
| 40–44 | 1.171 | 1.141 |
| 45–49 | 1.304 | 1.269 |
| 50–54 | 1.370 | 1.306 |
| 55–59 | 1.321 | 1.377 |
| 60–64 | 1.323 | 1.356 |
| 65–69 | 1.223 | 1.351 |
| 70–74 | 1.233 | 1.386 |
| 75–79 | 777 | 960 |
| 80–84 | 396 | 583 |
| 85+ | 225 | 361 |
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,8, žene 44,6
- Muškarci
- 49,6% 18.494
- Žene
- 50,4% 18.811
- Žena na 100 muškaraca
- 101,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.040 | 976 |
| 5–9 | 949 | 1.002 |
| 10–14 | 949 | 942 |
| 15–19 | 962 | 954 |
| 20–24 | 1.056 | 1.003 |
| 25–29 | 1.073 | 950 |
| 30–34 | 1.078 | 977 |
| 35–39 | 1.134 | 1.021 |
| 40–44 | 1.144 | 1.101 |
| 45–49 | 1.279 | 1.229 |
| 50–54 | 1.335 | 1.307 |
| 55–59 | 1.330 | 1.362 |
| 60–64 | 1.276 | 1.354 |
| 65–69 | 1.183 | 1.320 |
| 70–74 | 1.224 | 1.354 |
| 75–79 | 869 | 1.034 |
| 80–84 | 375 | 568 |
| 85+ | 238 | 357 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 89,3% | 92,2% | 33.982 | |
| Romi | 5,4% | 4,8% | 2.046 | |
| Nisu se izjasnili | 0,3% | 0,6% | 97 | |
| Nepoznato | 4,0% | 1,4% | 1.538 |
Grupe ispod 1% (20)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Vlasi | 0,18% | 0,0% | 69 |
| Ostali | 0,16% | 0,1% | 62 |
| Makedonci | 0,13% | 0,2% | 50 |
| Crnogorci | 0,09% | 0,3% | 34 |
| Jugosloveni | 0,08% | 0,0% | 32 |
| Rumuni | 0,07% | 0,2% | 27 |
| Hrvati | 0,06% | 0,1% | 23 |
| Albanci | 0,05% | 0,0% | 19 |
| Bugari | 0,04% | 0,0% | 17 |
| Rusi | 0,03% | 0,0% | 13 |
| Goranci | 0,03% | 0,1% | 11 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 7 |
| Ukrajinci | 0,02% | 0,0% | 6 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Regionalna pripadnost | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Muslimani | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 92,4% | 93,4% | 35.168 | |
| Islamska | 1,1% | 0,7% | 412 | |
| Ostale hrišćanske | 1,1% | 1,7% | 409 | |
| Nisu se izjasnili | 0,5% | 1,6% | 207 | |
| Nepoznato | 4,4% | 2,1% | 1.678 |
Grupe ispod 1% (5)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,26% | 0,3% | 99 |
| Katolička | 0,16% | 0,2% | 62 |
| Protestantska | 0,04% | 0,0% | 14 |
| Agnostici | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 104.412 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 96.615 RSD
- Stanovanje mesečno
- 24.570 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,34 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 24.813
- Prazni i napušteni
- 22,8%
- Pod zakupom
- 3,9%
- Zgrade starije od 1971.
- 47%
- Viša ili visoka škola
- 18,0%
- Bez srednje škole
- 26,9%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 96.615 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 320
- Aktivnih firmi
- 268 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 3.513 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 67.448 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 18.853 RSD, 28,8% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 166
- Stanovnika po lekaru
- 225
- Zubara
- 9
- Farmaceuta
- 2
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 486 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 6
- Dece u vrtiću
- 193 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 7% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 12.848 | 33,8% | 11.291 | 25,4% |
| Penzioneri | 9.542 | 25,1% | 11.075 | 24,9% |
| Deca do 15 godina | 5.703 | 15,0% | 6.690 | 15,1% |
| Učenici i studenti | 2.341 | 6,2% | 3.674 | 8,3% |
| Nezaposleni | 2.845 | 7,5% | 5.236 | 11,8% |
| Domaćinstvo i ostali | 4.775 | 12,5% | 6.453 | 14,5% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 18,1%. Godišnje, PIO fond: 9.413 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 49.273 RSD, 79 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 68,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 63,4%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 63,5%
- Divlje deponije, prijavljene
- 2
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2021, ukupno 1.628 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 43,5%
- Obrazovanje
- 17,2%
- Rekreacija, sport i kultura
- 14,5%
- Ekonomski poslovi
- 12,9%
- Stanovi i zajednica
- 6,1%
- Socijalna zaštita
- 3,9%
- Zdravstvo
- 1,4%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 143 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 356
- Fiksni, preuzimanje
- 134 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Prokuplje, neverifikovano, do 2026-11-01.32,3 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, procena
- 33,1
- Leti, model
- 7,1
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 142 t 2024, pogona: 1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 44
- Sa poginulima 2025.
- 0
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 12,0 36.594 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 56 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 1 od 44 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 115
- Za imovinu
- 23
- Za život i telo
- 9
- U saobraćaju
- 6
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 47 min 49. od 161
- Do Beograda*
- 174 min 123. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.