Sva mesta · Grad Beograd
Rakovica
Rakovica: iznad proseka svih mesta po poslu i plati (76) i školama i vrtićima (87), ispod proseka po vazduhu (46, procena). Stanovništvo od popisa 2022: −1,7%, prosek regiona +0,1%.
102.708 stanovnika131.588 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 9. i 60. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika102.708 2025.▼ 1,7% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2011.
- 108.641
- Najmanje, 1948.
- 14.082
- Broj stanovnika
- 102.708
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 19. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 102.708 2024. 103.269 2023. 103.916 2022. 104.456 2011. 108.641 2002. 99.000 1991. 97.752 1981. 87.067 1971. 50.798 1961. 28.613 1953. 15.966 1948. 14.082 Neto plata131.588 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 28,8% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 123.178 RSD
- Najmanje, 2018.
- 55.968 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 131.588 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 12. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 123.178 93.603 2024. 110.285 83.346 2023. 96.792 72.735 2022. 84.986 63.533 2021. 74.073 56.572 2020. 67.316 52.069 2019. 61.864 47.718 2018. 55.968 43.470 Zaposlenih44.803 2026.▲ 3,4% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 45.105
- Najmanje, 2016.
- 37.684
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 5. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 44.803 2025. 45.033 2024. 45.105 2023. 44.866 2022. 43.956 2021. 43.309 2020. 42.208 2019. 41.196 2018. 40.135 2017. 38.768 2016. 37.684 Korisnici penzija25.143 2026.▼ 2,2% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 27.116
- Najmanje, 2026.
- 25.143
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 86. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 25.143 2025. 25.152 2024. 25.207 2023. 25.339 2022. 25.497 2021. 25.718 2020. 26.452 2019. 26.880 2018. 27.116 Odseljeni2.582 2025.▼ 20,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 3.233
- Najmanje, 2025.
- 2.582
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 95. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.582 2024. 2.760 2023. 2.963 2022. 3.233 Doseljeni2.436 2025.▼ 10,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 2.712
- Najmanje, 2025.
- 2.436
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 95. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.436 2024. 2.645 2023. 2.645 2022. 2.712
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²220.574 RSD 2023.▲ 36,3% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 220.574 RSD
- Najmanje, 2019.
- 122.102 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 220.574 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 78. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 220.574 143.298 2022. 183.478 126.155 2021. 157.000 114.840 2020. 144.036 108.603 2019. 122.102 107.098 Noćenja turista78.890 2025.▲ 11,8% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2025.
- 78.890
- Najmanje, 2020.
- 28.399
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 68. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 78.890 2024. 77.052 2023. 67.690 2022. 76.641 2021. 54.135 2020. 28.399 2019. 70.542 2018. 75.920 2017. 58.547 2016. 51.041 2015. 45.987 2014. 39.860 2013. 37.797 2012. 40.559 2011. 42.065 2010. 40.124 Mala matura527 2026.→ 0,9% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 532
- Najmanje, 2026.
- 527
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 15. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 527 481 2025. 528 479 2024. 528 483 2023. 532 483 Saobraćajne nezgode561 2025.→ 0,5% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2018.
- 706
- Najmanje, 2024.
- 503
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 149. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 561 2024. 503 2023. 543 2022. 578 2021. 587 2020. 564 2019. 650 2018. 706 2017. 658 2016. 604 Noćno svetlo, sa satelita157. od 161 po stanovniku 2025.▲ 12,3% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 4.977
- Najmanje, 2016.
- 3.867
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 157. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.977 2024. 4.860 2023. 4.696 2022. 4.770 2021. 4.570 2020. 4.432 2019. 4.518 2018. 4.364 2017. 4.039 2016. 3.867 2015. 4.024 2014. 4.006 2013. 4.151 2012. 3.993 Prosečna penzija71.289 RSD 2026.▲ 36,2% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 71.464 RSD
- Najmanje, 2019.
- 33.471 RSD
- Prosečna penzija
- 71.289 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 9. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 71.289 50.307 2025. 71.464 50.246 2024. 63.963 44.693 2023. 50.339 35.047 2022. 42.680 29.593 2021. 37.225 25.699 2020. 35.213 24.231 2019. 33.471 22.945 2018. 33.551 22.892 Divlje deponije, prijavljene13 2024.▲ 160,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2024.
- 13
- Najmanje, 2020.
- 3
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 49. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 13 2022. 9 2020. 3 2019. 5 Životni vek77,6 god. 2025.▲ 2,1% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 75,2 79,9 2024. 74,4 79,2 2023. 73,3 78,6 Brakovi457 2025.▲ 36,8% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2011.
- 601
- Najmanje, 2020.
- 334
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 33. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 457 2024. 522 2023. 487 2022. 478 2021. 442 2020. 334 2019. 507 2018. 537 2017. 535 2016. 504 2015. 553 2014. 546 2013. 565 2012. 549 2011. 601 2010. 592 Stanovi po dozvolama301 2025.▲ 36,2% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2023.
- 638
- Najmanje, 2017.
- 13
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 50. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 301 2024. 194 2023. 638 2022. 273 2021. 486 2020. 221 2019. 38 2018. 20 2017. 13 2016. 44 2015. 51 2014. 43 2013. 15 2012. 79 2011. 85 2010. 41 2009. 362 2008. 271 2007. 239
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 131.588 RSD | 137.812 | 96.554 | 10. od 17 | 12. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 669 | 664 | 521 | 5. od 17 | 6. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 18,1 | 21,5 | 55,9 | 6. od 17 | 11. od 161 |
| Promena od 2022. | -1,7 % | 0,1 | -2,6 | 16. od 17 | 43. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,3 % | 15,0 | 13,5 | 13. od 17 | 50. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 33,8 % | 32,4 | 13,9 | 8. od 17 | 9. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 527 | 515 | 480 | 7. od 17 | 15. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 8,9 | 73,4 | 17,1 | 17. od 17 | 155. od 161 |
| Cena stana po m² | 2.488 € | 2.986 | 1.291 | 1. od 10 | 28. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 260 Mb/s | 259 | 156 | 10. od 17 | 22. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 51,7 µg/m³ | 40,4 | 33,4 | 16. od 17 | 154. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 15,5 | 19,2 | 17,6 | 8. od 17 | 57. od 161 |
Slična mesta: Čukarica, Zemun, Voždovac, Zvezdara, Palilula (Beograd). Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Obuhvat vrtićem | 71 % | 63 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 10,3 % | 13,6 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 669 | 646 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 15,5 | 17,1 |
| Skor na maloj maturi | 527 | 521 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 18,1 | 18,6 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -1,9 | 2,3 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 51,7 µg/m³ | 42,6 µg/m³ |
| Neto plata, 12 meseci | 131.588 RSD | 141.681 RSD |
| Mobilna mreža | 260 Mb/s | 303 Mb/s |
| Firme na 1.000 stanovnika | 20,4 | 30,0 |
| Sa višom ili visokom školom | 33,8 % | 36,3 % |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 3,7 | 6,9 |
| Do sedišta regiona | 17 min | 12 min |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 3,7 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,3 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,3 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 5,3 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,0 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 84.933 punoletnih po RZS proceni | 70.192 glasalo 2026. | 83 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 84.933 punoletnih po RZS proceni | 97.514 na biračkom spisku | 115 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 1.044 očekivanih osmaka po RZS proceni | 954 stvarno na maloj maturi | 91 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 48.572 stanova | 43.072 nastanjeno | 89% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 131.588 RSD prosečna plata | 2.488 € medijana ugovorenog m² | 0,45 m² za platu |
| Koliko se traži, a koliko se plaća?Naše računanje. RGZ 2.488 € iz 2025. pomeren je za 1,4 god. uz rast od 10,4% godišnje. Stanovi u dva izvora nisu isti, pa ovo nije popust pri kupovini. | 2.852 € ugovorena cena, svedena na 2026-11 | 2.571 € tražena u oglasima | 0,90 puta |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 102.708 stanovnika | 48,5 zračenja na 1.000 stanovnika | 157. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 99.504
- Novi punoletni
- +2.958
- Umrli
- −4.061
- Ostatak
- −887
- Spisak 2026.
- 97.514
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 75,2 god.
- Životni vek, žene
- 79,9 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 59,3
- Tumori na 10.000
- 33,5
- Bolesti disanja na 10.000
- 7,8
- Povrede i trovanja na 10.000
- 2,4
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,9
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,8
- Razvodi na 100 brakova
- 34,9
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 3,7
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 21,0
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,28
- Matematika, skor
- 531
- Maternji jezik, skor
- 527
- Ocena prema testu*
- 0,12
Srednje škole
- Srednjih škola
- 4
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 21,0
- Učenika po nastavniku
- 8,5
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 102.708
- Promena od 2022.
- -1,7%
- Dece do 14
- 14,3%
- Starijih od 65
- 20,8%
Na popisu 2011. bilo je 108.641, a 2022. 104.456 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 952
- Umrli 2025.
- 1.355
- Prirodni priraštaj
- -403 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 952 | 1.355 | -403 |
| 2024. | 962 | 1.420 | -458 |
| 2023. | 927 | 1.331 | -404 |
| 2022. | 974 | 1.573 | -599 |
| 2021. | 969 | 1.922 | -953 |
| 2020. | 995 | 1.627 | -632 |
| 2019. | 999 | 1.454 | -455 |
| 2018. | 1.034 | 1.382 | -348 |
| 2017. | 1.011 | 1.415 | -404 |
| 2016. | 1.079 | 1.259 | -180 |
| 2015. | 1.104 | 1.355 | -251 |
| 2014. | 1.126 | 1.324 | -198 |
| 2013. | 1.111 | 1.306 | -195 |
| 2012. | 1.158 | 1.349 | -191 |
| 2011. | 1.103 | 1.263 | -160 |
| 2010. | 1.155 | 1.216 | -61 |
| 2009. | 1.151 | 1.247 | -96 |
| 2008. | 1.033 | 1.224 | -191 |
| 2007. | 961 | 1.224 | -263 |
| 2006. | 983 | 1.210 | -227 |
| 2005. | 977 | 1.209 | -232 |
| 2004. | 980 | 1.111 | -131 |
| 2003. | 974 | 1.092 | -118 |
| 2002. | 1.016 | 1.104 | -88 |
| 2001. | 977 | 1.054 | -77 |
| 2000. | 969 | 1.043 | -74 |
| 1999. | 914 | 1.006 | -92 |
| 1998. | 986 | 938 | 48 |
| 1997. | 1.030 | 906 | 124 |
| 1996. | 1.063 | 934 | 129 |
| 1995. | 1.072 | 800 | 272 |
| 1994. | 1.084 | 804 | 280 |
| 1993. | 1.080 | 807 | 273 |
| 1992. | 971 | 761 | 210 |
| 1991. | 976 | 698 | 278 |
| 1990. | 1.023 | 615 | 408 |
| 1989. | 1.032 | 577 | 455 |
| 1988. | 1.166 | 564 | 602 |
| 1987. | 1.107 | 524 | 583 |
| 1986. | 1.173 | 506 | 667 |
| 1985. | 1.185 | 477 | 708 |
| 1984. | 1.349 | 504 | 845 |
| 1983. | 1.391 | 475 | 916 |
| 1982. | 1.296 | 424 | 872 |
| 1981. | 1.319 | 416 | 903 |
| 1980. | 1.287 | 378 | 909 |
| 1979. | 1.304 | 341 | 963 |
| 1978. | 1.173 | 321 | 852 |
| 1977. | 1.205 | 299 | 906 |
| 1976. | 1.158 | 324 | 834 |
| 1975. | 1.144 | 282 | 862 |
| 1974. | 1.003 | 253 | 750 |
| 1973. | 596 | 120 | 476 |
| 1972. | 412 | 99 | 313 |
| 1971. | 422 | 94 | 328 |
| 1970. | 371 | 73 | 298 |
| 1969. | 274 | 80 | 194 |
| 1968. | 310 | 58 | 252 |
| 1967. | 260 | 66 | 194 |
| 1966. | 260 | 53 | 207 |
| 1965. | 254 | 73 | 181 |
| 1964. | 213 | 45 | 168 |
| 1963. | 232 | 62 | 170 |
| 1962. | 234 | 61 | 173 |
| 1961. | 235 | 60 | 175 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (1), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Beograd (Rakovica) | 14.082 | 50.798 | 97.752 | 108.641 | 104.456 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,7% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,6 muškarci 40,2, žene 42,8
- Muškarci
- 47,2% 51.215
- Žene
- 52,8% 57.307
- Žena na 100 muškaraca
- 111,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.822 | 2.679 |
| 5–9 | 2.639 | 2.539 |
| 10–14 | 2.583 | 2.372 |
| 15–19 | 2.776 | 2.661 |
| 20–24 | 2.941 | 3.012 |
| 25–29 | 3.828 | 4.001 |
| 30–34 | 4.189 | 4.687 |
| 35–39 | 4.192 | 4.413 |
| 40–44 | 3.918 | 4.262 |
| 45–49 | 3.549 | 3.750 |
| 50–54 | 3.198 | 3.681 |
| 55–59 | 3.483 | 4.314 |
| 60–64 | 3.055 | 4.476 |
| 65–69 | 2.266 | 3.117 |
| 70–74 | 2.604 | 3.302 |
| 75–79 | 2.009 | 2.338 |
| 80–84 | 832 | 1.176 |
| 85+ | 331 | 527 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,7% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,7 muškarci 40,3, žene 43,0
- Muškarci
- 47,1% 51.351
- Žene
- 52,9% 57.651
- Žena na 100 muškaraca
- 112,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.815 | 2.700 |
| 5–9 | 2.664 | 2.559 |
| 10–14 | 2.577 | 2.406 |
| 15–19 | 2.800 | 2.653 |
| 20–24 | 2.868 | 2.954 |
| 25–29 | 3.736 | 3.924 |
| 30–34 | 4.213 | 4.660 |
| 35–39 | 4.253 | 4.517 |
| 40–44 | 3.956 | 4.304 |
| 45–49 | 3.653 | 3.844 |
| 50–54 | 3.193 | 3.653 |
| 55–59 | 3.422 | 4.198 |
| 60–64 | 3.121 | 4.512 |
| 65–69 | 2.244 | 3.203 |
| 70–74 | 2.503 | 3.255 |
| 75–79 | 2.037 | 2.467 |
| 80–84 | 917 | 1.270 |
| 85+ | 379 | 572 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,7% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,9 muškarci 40,5, žene 43,2
- Muškarci
- 47,0% 51.299
- Žene
- 53,0% 57.735
- Žena na 100 muškaraca
- 112,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.796 | 2.684 |
| 5–9 | 2.685 | 2.581 |
| 10–14 | 2.600 | 2.461 |
| 15–19 | 2.766 | 2.586 |
| 20–24 | 2.815 | 2.894 |
| 25–29 | 3.601 | 3.808 |
| 30–34 | 4.215 | 4.583 |
| 35–39 | 4.244 | 4.593 |
| 40–44 | 4.000 | 4.336 |
| 45–49 | 3.729 | 3.923 |
| 50–54 | 3.226 | 3.669 |
| 55–59 | 3.295 | 4.009 |
| 60–64 | 3.199 | 4.474 |
| 65–69 | 2.319 | 3.449 |
| 70–74 | 2.324 | 3.129 |
| 75–79 | 2.060 | 2.557 |
| 80–84 | 1.011 | 1.365 |
| 85+ | 414 | 634 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,7% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,1 muškarci 40,6, žene 43,4
- Muškarci
- 47,0% 51.143
- Žene
- 53,0% 57.767
- Žena na 100 muškaraca
- 113,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.763 | 2.673 |
| 5–9 | 2.723 | 2.578 |
| 10–14 | 2.612 | 2.505 |
| 15–19 | 2.695 | 2.490 |
| 20–24 | 2.815 | 2.892 |
| 25–29 | 3.434 | 3.726 |
| 30–34 | 4.201 | 4.473 |
| 35–39 | 4.196 | 4.642 |
| 40–44 | 4.060 | 4.344 |
| 45–49 | 3.788 | 4.032 |
| 50–54 | 3.243 | 3.666 |
| 55–59 | 3.181 | 3.842 |
| 60–64 | 3.239 | 4.350 |
| 65–69 | 2.428 | 3.765 |
| 70–74 | 2.161 | 3.000 |
| 75–79 | 2.032 | 2.623 |
| 80–84 | 1.126 | 1.459 |
| 85+ | 446 | 707 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,7% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 40,7, žene 43,6
- Muškarci
- 46,9% 50.989
- Žene
- 53,1% 57.834
- Žena na 100 muškaraca
- 113,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.760 | 2.646 |
| 5–9 | 2.764 | 2.598 |
| 10–14 | 2.615 | 2.552 |
| 15–19 | 2.617 | 2.431 |
| 20–24 | 2.844 | 2.901 |
| 25–29 | 3.288 | 3.670 |
| 30–34 | 4.142 | 4.324 |
| 35–39 | 4.170 | 4.707 |
| 40–44 | 4.105 | 4.328 |
| 45–49 | 3.826 | 4.169 |
| 50–54 | 3.298 | 3.655 |
| 55–59 | 3.077 | 3.672 |
| 60–64 | 3.203 | 4.247 |
| 65–69 | 2.577 | 4.078 |
| 70–74 | 2.008 | 2.856 |
| 75–79 | 1.997 | 2.687 |
| 80–84 | 1.223 | 1.559 |
| 85+ | 475 | 754 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,7% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 40,8, žene 43,8
- Muškarci
- 46,8% 50.891
- Žene
- 53,2% 57.819
- Žena na 100 muškaraca
- 113,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.789 | 2.576 |
| 5–9 | 2.771 | 2.629 |
| 10–14 | 2.635 | 2.589 |
| 15–19 | 2.559 | 2.410 |
| 20–24 | 2.874 | 2.889 |
| 25–29 | 3.189 | 3.573 |
| 30–34 | 4.028 | 4.162 |
| 35–39 | 4.138 | 4.711 |
| 40–44 | 4.142 | 4.345 |
| 45–49 | 3.828 | 4.231 |
| 50–54 | 3.398 | 3.702 |
| 55–59 | 2.997 | 3.572 |
| 60–64 | 3.200 | 4.204 |
| 65–69 | 2.672 | 4.250 |
| 70–74 | 1.884 | 2.781 |
| 75–79 | 1.984 | 2.719 |
| 80–84 | 1.280 | 1.673 |
| 85+ | 523 | 803 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,7% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 40,9, žene 44,0
- Muškarci
- 46,8% 50.744
- Žene
- 53,2% 57.733
- Žena na 100 muškaraca
- 113,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.754 | 2.514 |
| 5–9 | 2.765 | 2.652 |
| 10–14 | 2.652 | 2.595 |
| 15–19 | 2.565 | 2.434 |
| 20–24 | 2.881 | 2.848 |
| 25–29 | 3.094 | 3.469 |
| 30–34 | 3.849 | 4.031 |
| 35–39 | 4.127 | 4.593 |
| 40–44 | 4.168 | 4.437 |
| 45–49 | 3.844 | 4.256 |
| 50–54 | 3.486 | 3.790 |
| 55–59 | 2.980 | 3.542 |
| 60–64 | 3.159 | 4.078 |
| 65–69 | 2.730 | 4.286 |
| 70–74 | 1.887 | 2.879 |
| 75–79 | 1.893 | 2.682 |
| 80–84 | 1.328 | 1.778 |
| 85+ | 582 | 869 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,7% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,0, žene 44,2
- Muškarci
- 46,8% 50.593
- Žene
- 53,2% 57.605
- Žena na 100 muškaraca
- 113,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.691 | 2.465 |
| 5–9 | 2.760 | 2.645 |
| 10–14 | 2.668 | 2.603 |
| 15–19 | 2.599 | 2.488 |
| 20–24 | 2.862 | 2.767 |
| 25–29 | 3.036 | 3.361 |
| 30–34 | 3.656 | 3.902 |
| 35–39 | 4.164 | 4.495 |
| 40–44 | 4.163 | 4.536 |
| 45–49 | 3.880 | 4.263 |
| 50–54 | 3.550 | 3.888 |
| 55–59 | 3.005 | 3.577 |
| 60–64 | 3.030 | 3.868 |
| 65–69 | 2.831 | 4.249 |
| 70–74 | 1.966 | 3.130 |
| 75–79 | 1.751 | 2.606 |
| 80–84 | 1.340 | 1.826 |
| 85+ | 641 | 936 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,7% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,1, žene 44,4
- Muškarci
- 46,8% 50.418
- Žene
- 53,2% 57.409
- Žena na 100 muškaraca
- 113,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.653 | 2.420 |
| 5–9 | 2.713 | 2.620 |
| 10–14 | 2.723 | 2.600 |
| 15–19 | 2.619 | 2.521 |
| 20–24 | 2.819 | 2.665 |
| 25–29 | 3.029 | 3.312 |
| 30–34 | 3.458 | 3.756 |
| 35–39 | 4.175 | 4.394 |
| 40–44 | 4.148 | 4.607 |
| 45–49 | 3.936 | 4.266 |
| 50–54 | 3.612 | 3.999 |
| 55–59 | 3.022 | 3.611 |
| 60–64 | 2.911 | 3.688 |
| 65–69 | 2.880 | 4.131 |
| 70–74 | 2.045 | 3.437 |
| 75–79 | 1.629 | 2.509 |
| 80–84 | 1.306 | 1.867 |
| 85+ | 740 | 1.006 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,7% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,2, žene 44,6
- Muškarci
- 46,7% 50.077
- Žene
- 53,3% 57.157
- Žena na 100 muškaraca
- 114,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.594 | 2.392 |
| 5–9 | 2.680 | 2.588 |
| 10–14 | 2.771 | 2.601 |
| 15–19 | 2.620 | 2.557 |
| 20–24 | 2.751 | 2.595 |
| 25–29 | 3.059 | 3.285 |
| 30–34 | 3.315 | 3.647 |
| 35–39 | 4.070 | 4.241 |
| 40–44 | 4.116 | 4.633 |
| 45–49 | 3.985 | 4.250 |
| 50–54 | 3.676 | 4.134 |
| 55–59 | 3.086 | 3.602 |
| 60–64 | 2.795 | 3.526 |
| 65–69 | 2.831 | 4.022 |
| 70–74 | 2.145 | 3.718 |
| 75–79 | 1.506 | 2.368 |
| 80–84 | 1.284 | 1.916 |
| 85+ | 793 | 1.082 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,7% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,1, žene 44,8
- Muškarci
- 46,6% 49.504
- Žene
- 53,4% 56.682
- Žena na 100 muškaraca
- 114,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.536 | 2.349 |
| 5–9 | 2.688 | 2.532 |
| 10–14 | 2.747 | 2.610 |
| 15–19 | 2.632 | 2.583 |
| 20–24 | 2.654 | 2.554 |
| 25–29 | 3.071 | 3.208 |
| 30–34 | 3.232 | 3.550 |
| 35–39 | 3.919 | 4.075 |
| 40–44 | 4.059 | 4.614 |
| 45–49 | 4.012 | 4.261 |
| 50–54 | 3.706 | 4.164 |
| 55–59 | 3.171 | 3.632 |
| 60–64 | 2.707 | 3.414 |
| 65–69 | 2.778 | 3.931 |
| 70–74 | 2.191 | 3.843 |
| 75–79 | 1.375 | 2.306 |
| 80–84 | 1.249 | 1.894 |
| 85+ | 777 | 1.162 |
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 41,6, žene 45,1
- Muškarci
- 46,7% 48.767
- Žene
- 53,3% 55.689
- Žena na 100 muškaraca
- 114,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.447 | 2.215 |
| 5–9 | 2.586 | 2.535 |
| 10–14 | 2.687 | 2.676 |
| 15–19 | 2.588 | 2.475 |
| 20–24 | 2.637 | 2.593 |
| 25–29 | 2.953 | 3.049 |
| 30–34 | 2.990 | 3.265 |
| 35–39 | 3.649 | 3.904 |
| 40–44 | 3.953 | 4.355 |
| 45–49 | 3.974 | 4.301 |
| 50–54 | 3.714 | 4.151 |
| 55–59 | 3.340 | 3.741 |
| 60–64 | 2.780 | 3.376 |
| 65–69 | 2.671 | 3.633 |
| 70–74 | 2.307 | 3.752 |
| 75–79 | 1.396 | 2.452 |
| 80–84 | 1.245 | 1.948 |
| 85+ | 850 | 1.268 |
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 41,7, žene 45,2
- Muškarci
- 46,6% 48.468
- Žene
- 53,4% 55.448
- Žena na 100 muškaraca
- 114,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.448 | 2.255 |
| 5–9 | 2.542 | 2.452 |
| 10–14 | 2.697 | 2.709 |
| 15–19 | 2.568 | 2.491 |
| 20–24 | 2.627 | 2.576 |
| 25–29 | 2.921 | 2.997 |
| 30–34 | 2.959 | 3.208 |
| 35–39 | 3.503 | 3.740 |
| 40–44 | 3.898 | 4.326 |
| 45–49 | 3.977 | 4.357 |
| 50–54 | 3.726 | 4.102 |
| 55–59 | 3.387 | 3.800 |
| 60–64 | 2.800 | 3.385 |
| 65–69 | 2.579 | 3.482 |
| 70–74 | 2.331 | 3.744 |
| 75–79 | 1.464 | 2.611 |
| 80–84 | 1.159 | 1.888 |
| 85+ | 882 | 1.325 |
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 41,8, žene 45,3
- Muškarci
- 46,6% 48.115
- Žene
- 53,4% 55.154
- Žena na 100 muškaraca
- 114,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.412 | 2.238 |
| 5–9 | 2.506 | 2.397 |
| 10–14 | 2.647 | 2.688 |
| 15–19 | 2.577 | 2.526 |
| 20–24 | 2.643 | 2.546 |
| 25–29 | 2.830 | 2.914 |
| 30–34 | 2.956 | 3.204 |
| 35–39 | 3.307 | 3.567 |
| 40–44 | 3.885 | 4.227 |
| 45–49 | 3.938 | 4.378 |
| 50–54 | 3.765 | 4.120 |
| 55–59 | 3.459 | 3.886 |
| 60–64 | 2.800 | 3.402 |
| 65–69 | 2.505 | 3.363 |
| 70–74 | 2.367 | 3.641 |
| 75–79 | 1.526 | 2.861 |
| 80–84 | 1.079 | 1.802 |
| 85+ | 913 | 1.394 |
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 41,9, žene 45,5
- Muškarci
- 46,5% 47.801
- Žene
- 53,5% 54.907
- Žena na 100 muškaraca
- 114,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.386 | 2.243 |
| 5–9 | 2.479 | 2.344 |
| 10–14 | 2.587 | 2.633 |
| 15–19 | 2.608 | 2.564 |
| 20–24 | 2.651 | 2.530 |
| 25–29 | 2.748 | 2.849 |
| 30–34 | 2.991 | 3.205 |
| 35–39 | 3.171 | 3.472 |
| 40–44 | 3.817 | 4.083 |
| 45–49 | 3.926 | 4.367 |
| 50–54 | 3.778 | 4.151 |
| 55–59 | 3.496 | 3.988 |
| 60–64 | 2.829 | 3.402 |
| 65–69 | 2.450 | 3.264 |
| 70–74 | 2.340 | 3.560 |
| 75–79 | 1.607 | 3.078 |
| 80–84 | 1.011 | 1.717 |
| 85+ | 926 | 1.457 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 88,6% | 92,9% | 92.572 | |
| Nisu se izjasnili | 1,7% | 2,0% | 1.742 | |
| Nepoznato | 6,5% | 1,1% | 6.820 |
Grupe ispod 1% (22)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,51% | 0,4% | 528 |
| Romi | 0,49% | 0,6% | 514 |
| Makedonci | 0,33% | 0,5% | 343 |
| Ostali | 0,31% | 0,3% | 325 |
| Crnogorci | 0,30% | 0,7% | 310 |
| Goranci | 0,25% | 0,3% | 264 |
| Hrvati | 0,25% | 0,4% | 257 |
| Muslimani | 0,14% | 0,2% | 144 |
| Rusi | 0,11% | 0,1% | 113 |
| Bošnjaci | 0,09% | 0,1% | 91 |
| Mađari | 0,09% | 0,1% | 90 |
| Albanci | 0,06% | 0,1% | 66 |
| Bugari | 0,05% | 0,1% | 52 |
| Slovenci | 0,04% | 0,1% | 41 |
| Slovaci | 0,04% | 0,0% | 40 |
| Regionalna pripadnost | 0,04% | 0,1% | 38 |
| Ukrajinci | 0,03% | 0,0% | 30 |
| Rumuni | 0,02% | 0,0% | 23 |
| Rusini | 0,02% | 0,0% | 19 |
| Nemci | 0,02% | 0,0% | 18 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 12 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 4 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 87,1% | 91,6% | 90.931 | |
| Nisu vernici | 1,7% | 1,9% | 1.775 | |
| Nisu se izjasnili | 2,2% | 2,8% | 2.281 | |
| Nepoznato | 6,9% | 1,4% | 7.256 |
Grupe ispod 1% (8)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Islamska | 0,83% | 0,9% | 863 |
| Katolička | 0,48% | 0,7% | 505 |
| Ostale hrišćanske | 0,45% | 0,4% | 470 |
| Agnostici | 0,22% | 0,1% | 232 |
| Protestantska | 0,09% | 0,1% | 95 |
| Istočnjačke | 0,02% | 0,0% | 18 |
| Judaistička | 0,02% | 0,0% | 17 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 13 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 118.396 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 131.588 RSD
- Stanovanje mesečno
- 65.380 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,40 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 48.572
- Prazni i napušteni
- 10,3%
- Pod zakupom
- 8,3%
- Zgrade starije od 1971.
- 39%
- Viša ili visoka škola
- 33,8%
- Bez srednje škole
- 10,5%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 131.588 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 434
- Aktivnih firmi
- 2.092 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.856 09/2025
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 91
- Stanovnika po lekaru
- 1.129
- Zubara
- 22
- Farmaceuta
- 1
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 527 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 8
- Dece u vrtiću
- 4.668 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 71% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 45.588 | 43,6% | 39.040 | 35,9% |
| Penzioneri | 24.101 | 23,1% | 27.175 | 25,0% |
| Deca do 15 godina | 15.146 | 14,5% | 15.627 | 14,4% |
| Učenici i studenti | 7.575 | 7,3% | 9.282 | 8,5% |
| Nezaposleni | 4.634 | 4,4% | 9.155 | 8,4% |
| Domaćinstvo i ostali | 7.412 | 7,1% | 8.362 | 7,7% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 9,2%. Godišnje, PIO fond: 25.143 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 71.289 RSD, 56 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 98,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 81,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- nema podatka
- Divlje deponije, prijavljene
- 13
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu. Godišnjak daje jedan red za: Vračar, Čukarica, Stari grad, Savski venac, Rakovica, Palilula (Beograd), Novi Beograd, Surčin, Zemun, Zvezdara, Voždovac, Barajevo, Grocka, pa je vrednost zajednička.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 260 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 731
- Fiksni, preuzimanje
- 212 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Beograd Banovo brdo, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Beograd Rakovica, neverifikovano, do 2026-11-01.20,4 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, procena
- 51,7
- Leti, model
- 9,4
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 4 t 2024, pogona: 2
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 130
- Sa poginulima 2025.
- 0
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 15,5 78.881 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 448 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 15 od 130 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (6% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 218
- Za imovinu
- 57
- Za život i telo
- 9
- U saobraćaju
- 23
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 17 min 36. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 17 min 13. od 161
- Do Beograda*
- 17 min 10. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 17 min 60. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.