Sva mesta · Raški region
Raška
Raška: iznad proseka svih mesta po školama i vrtićima (70) i vazduhu (67, procena), ispod proseka po demografiji (19) i pristupu (47). Stanovništvo od popisa 2022: −3,6%, prosek regiona −0,8%.
20.718 stanovnika92.632 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 71. i 143. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika20.718 2025.▼ 3,6% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1961.
- 29.856
- Najmanje, 2025.
- 20.718
- Broj stanovnika
- 20.718
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 20.718 2024. 20.988 2023. 21.268 2022. 21.498 2011. 24.678 2002. 26.981 1991. 28.747 1981. 29.475 1971. 29.367 1961. 29.856 1953. 28.008 1948. 25.837 Neto plata92.632 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 25,5% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 85.203 RSD
- Najmanje, 2018.
- 40.634 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 92.632 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 115. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 85.203 93.603 2024. 75.109 83.346 2023. 65.206 72.735 2022. 57.217 63.533 2021. 51.268 56.572 2020. 47.781 52.069 2019. 44.340 47.718 2018. 40.634 43.470 Zaposlenih7.023 2026.▲ 1,7% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 7.205
- Najmanje, 2016.
- 5.845
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 64. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 7.023 2025. 7.128 2024. 7.205 2023. 7.188 2022. 7.019 2021. 6.904 2020. 6.660 2019. 6.572 2018. 6.346 2017. 6.169 2016. 5.845 Korisnici penzija4.225 2026.▼ 10,2% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 5.483
- Najmanje, 2026.
- 4.225
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 136. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.225 2025. 4.306 2024. 4.409 2023. 4.474 2022. 4.549 2021. 4.706 2020. 5.074 2019. 5.423 2018. 5.483 Odseljeni687 2025.▲ 16,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 916
- Najmanje, 2022.
- 589
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 143. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 687 2024. 754 2023. 916 2022. 589 Doseljeni545 2025.▲ 20,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 783
- Najmanje, 2022.
- 453
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 143. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 545 2024. 617 2023. 783 2022. 453
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²80.359 RSD 2022.▼ 1,8% od 2020. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2022.
- 80.359 RSD
- Najmanje, 2020.
- 70.458 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 80.359 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 12. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2022. 80.359 126.155 2020. 70.458 108.603 Noćenja turista481.836 2025.▲ 3,1% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2022.
- 517.369
- Najmanje, 2010.
- 273.308
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 6. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 481.836 2024. 508.349 2023. 490.409 2022. 517.369 2021. 427.004 2019. 467.536 2018. 441.451 2017. 463.086 2016. 412.774 2015. 365.366 2014. 321.846 2013. 360.422 2012. 301.396 2011. 278.999 2010. 273.308 Mala matura480 2026.▼ 1,6% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 495
- Najmanje, 2025.
- 464
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 81. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 480 481 2025. 464 479 2024. 495 483 2023. 488 483 Saobraćajne nezgode92 2025.▼ 9,8% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2017.
- 118
- Najmanje, 2023.
- 69
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 90. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 92 2024. 71 2023. 69 2022. 97 2021. 115 2020. 102 2019. 96 2018. 79 2017. 118 2016. 109 Noćno svetlo, sa satelita68. od 161 po stanovniku 2025.▲ 3,9% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2021.
- 2.794
- Najmanje, 2015.
- 1.375
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 68. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.434 2024. 2.321 2023. 2.314 2022. 2.325 2021. 2.794 2020. 2.342 2019. 2.101 2018. 1.955 2017. 1.773 2016. 1.480 2015. 1.375 2014. 1.575 2013. 1.520 2012. 1.553 Prosečna penzija50.754 RSD 2026.▲ 40,5% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 50.754 RSD
- Najmanje, 2018.
- 22.587 RSD
- Prosečna penzija
- 50.754 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 68. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 50.754 50.307 2025. 50.649 50.246 2024. 44.777 44.693 2023. 34.974 35.047 2022. 29.587 29.593 2021. 25.692 25.699 2020. 24.145 24.231 2019. 22.743 22.945 2018. 22.587 22.892 Divlje deponije, prijavljene4 2024.▼ 50,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 12
- Najmanje, 2024.
- 4
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 130. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 4 2023. 8 2022. 8 2021. 9 2020. 8 2019. 8 2018. 12 Životni vek76,0 god. 2025.▲ 1,6% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,7 78,2 2024. 73,3 78,1 2023. 71,8 77,7 Brakovi106 2025.▲ 63,1% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 123
- Najmanje, 2020.
- 65
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 26. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 106 2024. 98 2023. 102 2022. 97 2021. 98 2020. 65 2019. 91 2018. 121 2017. 102 2016. 90 2015. 123 2014. 87 2013. 105 2012. 119 2011. 117 2010. 106 Stanovi po dozvolama24 2025.▼ 61,3% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2017.
- 413
- Najmanje, 2013.
- 18
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 43. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 24 2024. 179 2023. 35 2022. 69 2021. 114 2020. 62 2019. 32 2018. 67 2017. 413 2016. 94 2015. 31 2014. 51 2013. 18 2012. 61 2011. 157 2010. 122 2009. 297 2008. 119 2007. 65
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 92.632 RSD | 92.138 | 96.554 | 2. od 5 | 115. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 554 | 438 | 521 | 3. od 5 | 56. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 71,4 | 123,3 | 55,9 | 3. od 5 | 103. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,6 % | -0,8 | -2,6 | 5. od 5 | 120. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,6 % | 16,9 | 13,5 | 3. od 5 | 74. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 17,9 % | 16,5 | 13,9 | 3. od 5 | 30. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 480 | 454 | 480 | 1. od 5 | 81. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 18,3 | 26,9 | 17,1 | 4. od 5 | 76. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.112 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 128 Mb/s | 175 | 156 | 5. od 5 | 103. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 22,6 µg/m³ | 41,5 | 33,4 | 2. od 5 | 25. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 24,3 | 20,2 | 17,6 | 4. od 5 | 132. od 161 |
Slična mesta: Sokobanja, Vrnjačka Banja, Brus, Aranđelovac, Kuršumlija. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 64,4 % | 19,5 % |
| Obuhvat vrtićem | 68 % | 55 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 22,6 µg/m³ | 24,7 µg/m³ |
| Firme na 1.000 stanovnika | 12,3 | 9,3 |
| Sa višom ili visokom školom | 17,9 % | 16,4 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 554 | 546 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 71,4 | 74,0 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do najbližeg velikog centra | 164 min | 81 min |
| Do sedišta regiona | 104 min | 52 min |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 28,7 % | 60,3 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 24,3 | 16,5 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -6,6 | -2,4 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 4,1 | 13,6 |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 58,8 % | 74,7 % |
| Mobilna mreža | 128 Mb/s | 172 Mb/s |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,9 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,9 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 20,8 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 4,8 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 17.237 punoletnih po RZS proceni | 15.019 glasalo 2026. | 87 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 17.237 punoletnih po RZS proceni | 19.048 na biračkom spisku | 111 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 200 očekivanih osmaka po RZS proceni | 190 stvarno na maloj maturi | 95 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 13.605 stanova | 8.425 nastanjeno | 62% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 20.718 stanovnika | 117,5 zračenja na 1.000 stanovnika | 68. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 19.334
- Novi punoletni
- +634
- Umrli
- −864
- Ostatak
- −56
- Spisak 2026.
- 19.048
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,7 god.
- Životni vek, žene
- 78,2 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 83,3
- Tumori na 10.000
- 32,2
- Bolesti disanja na 10.000
- 5,5
- Povrede i trovanja na 10.000
- 8,5
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -6,6
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,9
- Razvodi na 100 brakova
- 23,5
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 4,1
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 31,6
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,88
- Matematika, skor
- 485
- Maternji jezik, skor
- 482
- Ocena prema testu*
- -0,17
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 31,6
- Učenika po nastavniku
- 7,1
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 20.718
- Promena od 2022.
- -3,6%
- Dece do 14
- 13,6%
- Starijih od 65
- 26,1%
Na popisu 2011. bilo je 24.678, a 2022. 21.498 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 181
- Umrli 2025.
- 312
- Prirodni priraštaj
- -131 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 181 | 312 | -131 |
| 2024. | 170 | 302 | -132 |
| 2023. | 186 | 342 | -156 |
| 2022. | 154 | 407 | -253 |
| 2021. | 190 | 471 | -281 |
| 2020. | 167 | 402 | -235 |
| 2019. | 164 | 363 | -199 |
| 2018. | 198 | 339 | -141 |
| 2017. | 174 | 376 | -202 |
| 2016. | 193 | 356 | -163 |
| 2015. | 162 | 373 | -211 |
| 2014. | 178 | 384 | -206 |
| 2013. | 177 | 314 | -137 |
| 2012. | 204 | 320 | -116 |
| 2011. | 184 | 332 | -148 |
| 2010. | 185 | 355 | -170 |
| 2009. | 217 | 350 | -133 |
| 2008. | 211 | 380 | -169 |
| 2007. | 241 | 384 | -143 |
| 2006. | 223 | 378 | -155 |
| 2005. | 248 | 375 | -127 |
| 2004. | 228 | 368 | -140 |
| 2003. | 253 | 343 | -90 |
| 2002. | 243 | 344 | -101 |
| 2001. | 293 | 284 | 9 |
| 2000. | 260 | 366 | -106 |
| 1999. | 245 | 348 | -103 |
| 1998. | 255 | 318 | -63 |
| 1997. | 290 | 327 | -37 |
| 1996. | 286 | 307 | -21 |
| 1995. | 268 | 276 | -8 |
| 1994. | 316 | 247 | 69 |
| 1993. | 312 | 306 | 6 |
| 1992. | 300 | 329 | -29 |
| 1991. | 290 | 287 | 3 |
| 1990. | 328 | 289 | 39 |
| 1989. | 293 | 282 | 11 |
| 1988. | 333 | 291 | 42 |
| 1987. | 364 | 279 | 85 |
| 1986. | 394 | 282 | 112 |
| 1985. | 365 | 295 | 70 |
| 1984. | 378 | 270 | 108 |
| 1983. | 397 | 307 | 90 |
| 1982. | 393 | 263 | 130 |
| 1981. | 402 | 238 | 164 |
| 1980. | 474 | 256 | 218 |
| 1979. | 401 | 233 | 168 |
| 1978. | 386 | 262 | 124 |
| 1977. | 438 | 259 | 179 |
| 1976. | 413 | 233 | 180 |
| 1975. | 471 | 244 | 227 |
| 1974. | 461 | 227 | 234 |
| 1973. | 443 | 235 | 208 |
| 1972. | 504 | 290 | 214 |
| 1971. | 464 | 278 | 186 |
| 1970. | 455 | 244 | 211 |
| 1969. | 405 | 252 | 153 |
| 1968. | 383 | 251 | 132 |
| 1967. | 419 | 238 | 181 |
| 1966. | 392 | 201 | 191 |
| 1965. | 415 | 232 | 183 |
| 1964. | 429 | 241 | 188 |
| 1963. | 434 | 186 | 248 |
| 1962. | 518 | 273 | 245 |
| 1961. | 518 | 225 | 293 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (60), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Raška | 1.513 | 3.935 | 6.437 | 6.590 | 6.291 |
| Supnje | 301 | 812 | 2.966 | 4.050 | 4.053 |
| Varevo | 632 | 684 | 1.419 | 1.537 | 1.382 |
| Baljevac | 1.111 | 1.502 | 1.614 | 1.482 | 1.272 |
| Jošanička Banja | 1.175 | 1.391 | 1.296 | 1.036 | 914 |
| Rvati | 931 | 879 | 756 | 620 | 586 |
| Bela Stena | 885 | 801 | 906 | 678 | 544 |
| Biljanovac | 254 | 408 | 610 | 533 | 468 |
| Kaznoviće | 682 | 686 | 580 | 467 | 378 |
| Brvenik Naselje | 169 | 253 | 414 | 395 | 372 |
| Piskanja | 544 | 623 | 567 | 462 | 363 |
| Pobrđe | 658 | 596 | 674 | 429 | 332 |
| Korlaće | 483 | 654 | 608 | 443 | 311 |
| Draganići | 199 | 251 | 319 | 334 | 310 |
| Beoci | 524 | 537 | 529 | 388 | 293 |
| Rudnica | 564 | 634 | 446 | 334 | 240 |
| Brvenica | 445 | 439 | 360 | 249 | 178 |
| Novo Selo | 399 | 596 | 417 | 281 | 173 |
| Žutice | 196 | 207 | 232 | 205 | 169 |
| Milatkoviće | 272 | 241 | 272 | 225 | 168 |
| Trnava | 457 | 415 | 281 | 219 | 168 |
| Nosoljin | 249 | 288 | 205 | 168 | 161 |
| Gradac | 636 | 644 | 445 | 246 | 138 |
| Panojeviće | 277 | 311 | 195 | 179 | 138 |
| Kovači | 658 | 624 | 363 | 203 | 129 |
| Rakovac | 655 | 687 | 414 | 173 | 128 |
| Kućane | 346 | 273 | 127 | 115 | 126 |
| Gnjilica | 553 | 548 | 260 | 159 | 107 |
| Crna Glava | 674 | 609 | 358 | 203 | 103 |
| Kraviće | 484 | 492 | 232 | 139 | 96 |
| Žerađe | 159 | 170 | 161 | 120 | 91 |
| Radošiće | 349 | 390 | 248 | 159 | 91 |
| Plešin | 592 | 603 | 282 | 143 | 88 |
| Mure | 189 | 203 | 173 | 117 | 86 |
| Pavlica | 445 | 377 | 175 | 109 | 83 |
| Šipačina | 229 | 261 | 241 | 126 | 81 |
| Vrtine | 262 | 201 | 126 | 95 | 80 |
| Zarevo | 218 | 161 | 93 | 79 | 64 |
| Karadak | 145 | 117 | 95 | 56 | 59 |
| Kopaonik | 133 | 151 | 139 | 19 | 59 |
| Kruševica | 440 | 369 | 196 | 94 | 59 |
| Semeteš | 332 | 352 | 231 | 90 | 57 |
| Plavkovo | 384 | 212 | 131 | 72 | 56 |
| Kurići | 345 | 273 | 95 | 71 | 54 |
| Biniće | 785 | 626 | 309 | 113 | 51 |
| Vojmilovići | 369 | 358 | 233 | 107 | 51 |
| Brvenik | 98 | 102 | 69 | 64 | 43 |
| Boroviće | 530 | 527 | 259 | 89 | 42 |
| Sebimilje | 463 | 412 | 161 | 83 | 37 |
| Badanj | 298 | 332 | 169 | 74 | 31 |
| Lisina | 69 | 80 | 74 | 30 | 29 |
| Tiodže | 97 | 109 | 76 | 42 | 23 |
| Gostiradiće | 175 | 161 | 83 | 36 | 22 |
| Boće | 343 | 404 | 154 | 25 | 16 |
| Biočin | 208 | 243 | 76 | 29 | 15 |
| Pocesje | 330 | 258 | 95 | 12 | 11 |
| Belo Polje | 142 | 116 | 70 | 17 | 10 |
| Orahovo | 116 | 123 | 35 | 14 | 8 |
| Lukovo | 162 | 144 | 52 | 20 | 7 |
| Kremiće | 308 | 361 | 113 | 28 | 3 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,9% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,9, žene 43,8
- Muškarci
- 50,1% 12.388
- Žene
- 49,9% 12.321
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 569 | 550 |
| 5–9 | 624 | 561 |
| 10–14 | 628 | 596 |
| 15–19 | 751 | 677 |
| 20–24 | 744 | 716 |
| 25–29 | 792 | 706 |
| 30–34 | 821 | 747 |
| 35–39 | 857 | 812 |
| 40–44 | 793 | 726 |
| 45–49 | 790 | 738 |
| 50–54 | 944 | 990 |
| 55–59 | 1.101 | 1.074 |
| 60–64 | 948 | 905 |
| 65–69 | 559 | 641 |
| 70–74 | 594 | 735 |
| 75–79 | 461 | 632 |
| 80–84 | 297 | 371 |
| 85+ | 115 | 144 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,9% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 42,2, žene 44,1
- Muškarci
- 50,2% 12.273
- Žene
- 49,8% 12.175
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 539 | 528 |
| 5–9 | 614 | 563 |
| 10–14 | 626 | 568 |
| 15–19 | 730 | 674 |
| 20–24 | 725 | 691 |
| 25–29 | 776 | 687 |
| 30–34 | 813 | 721 |
| 35–39 | 841 | 796 |
| 40–44 | 803 | 753 |
| 45–49 | 754 | 715 |
| 50–54 | 927 | 928 |
| 55–59 | 1.086 | 1.070 |
| 60–64 | 983 | 961 |
| 65–69 | 603 | 646 |
| 70–74 | 547 | 694 |
| 75–79 | 471 | 634 |
| 80–84 | 310 | 384 |
| 85+ | 125 | 162 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,9% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,6, žene 44,4
- Muškarci
- 50,2% 12.139
- Žene
- 49,8% 12.059
- Žena na 100 muškaraca
- 99,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 510 | 504 |
| 5–9 | 611 | 572 |
| 10–14 | 615 | 556 |
| 15–19 | 708 | 648 |
| 20–24 | 723 | 671 |
| 25–29 | 743 | 688 |
| 30–34 | 792 | 696 |
| 35–39 | 818 | 785 |
| 40–44 | 819 | 776 |
| 45–49 | 735 | 687 |
| 50–54 | 895 | 873 |
| 55–59 | 1.038 | 1.065 |
| 60–64 | 1.023 | 1.010 |
| 65–69 | 658 | 671 |
| 70–74 | 506 | 641 |
| 75–79 | 486 | 642 |
| 80–84 | 324 | 402 |
| 85+ | 135 | 172 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,9% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,9, žene 44,7
- Muškarci
- 50,1% 11.983
- Žene
- 49,9% 11.921
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 487 | 475 |
| 5–9 | 605 | 568 |
| 10–14 | 604 | 556 |
| 15–19 | 679 | 604 |
| 20–24 | 731 | 680 |
| 25–29 | 705 | 653 |
| 30–34 | 763 | 693 |
| 35–39 | 808 | 754 |
| 40–44 | 838 | 814 |
| 45–49 | 734 | 658 |
| 50–54 | 841 | 825 |
| 55–59 | 968 | 1.044 |
| 60–64 | 1.067 | 1.037 |
| 65–69 | 707 | 723 |
| 70–74 | 487 | 603 |
| 75–79 | 486 | 633 |
| 80–84 | 321 | 407 |
| 85+ | 152 | 194 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,9% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 43,1, žene 45,1
- Muškarci
- 50,1% 11.822
- Žene
- 49,9% 11.756
- Žena na 100 muškaraca
- 99,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 468 | 443 |
| 5–9 | 589 | 559 |
| 10–14 | 612 | 551 |
| 15–19 | 640 | 591 |
| 20–24 | 736 | 673 |
| 25–29 | 685 | 614 |
| 30–34 | 731 | 673 |
| 35–39 | 799 | 727 |
| 40–44 | 841 | 826 |
| 45–49 | 751 | 667 |
| 50–54 | 796 | 768 |
| 55–59 | 923 | 1.009 |
| 60–64 | 1.055 | 1.046 |
| 65–69 | 781 | 780 |
| 70–74 | 467 | 582 |
| 75–79 | 477 | 617 |
| 80–84 | 307 | 409 |
| 85+ | 164 | 221 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,9% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 43,3, žene 45,4
- Muškarci
- 50,2% 11.674
- Žene
- 49,8% 11.602
- Žena na 100 muškaraca
- 99,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 454 | 435 |
| 5–9 | 562 | 530 |
| 10–14 | 607 | 546 |
| 15–19 | 628 | 585 |
| 20–24 | 725 | 651 |
| 25–29 | 668 | 600 |
| 30–34 | 712 | 637 |
| 35–39 | 788 | 725 |
| 40–44 | 828 | 798 |
| 45–49 | 763 | 704 |
| 50–54 | 768 | 715 |
| 55–59 | 896 | 960 |
| 60–64 | 1.029 | 1.047 |
| 65–69 | 853 | 836 |
| 70–74 | 470 | 585 |
| 75–79 | 448 | 582 |
| 80–84 | 300 | 413 |
| 85+ | 175 | 253 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,9% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,5, žene 45,6
- Muškarci
- 50,2% 11.536
- Žene
- 49,8% 11.445
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 449 | 432 |
| 5–9 | 530 | 505 |
| 10–14 | 598 | 544 |
| 15–19 | 630 | 558 |
| 20–24 | 705 | 648 |
| 25–29 | 657 | 577 |
| 30–34 | 697 | 621 |
| 35–39 | 778 | 706 |
| 40–44 | 811 | 777 |
| 45–49 | 770 | 734 |
| 50–54 | 729 | 689 |
| 55–59 | 878 | 892 |
| 60–64 | 1.011 | 1.051 |
| 65–69 | 880 | 897 |
| 70–74 | 516 | 592 |
| 75–79 | 400 | 543 |
| 80–84 | 307 | 414 |
| 85+ | 190 | 265 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,9% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,7, žene 45,8
- Muškarci
- 50,2% 11.398
- Žene
- 49,8% 11.314
- Žena na 100 muškaraca
- 99,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 457 | 428 |
| 5–9 | 495 | 484 |
| 10–14 | 601 | 552 |
| 15–19 | 617 | 547 |
| 20–24 | 678 | 627 |
| 25–29 | 656 | 557 |
| 30–34 | 674 | 623 |
| 35–39 | 759 | 680 |
| 40–44 | 797 | 765 |
| 45–49 | 788 | 762 |
| 50–54 | 709 | 658 |
| 55–59 | 852 | 839 |
| 60–64 | 962 | 1.044 |
| 65–69 | 912 | 956 |
| 70–74 | 562 | 611 |
| 75–79 | 372 | 509 |
| 80–84 | 312 | 411 |
| 85+ | 195 | 261 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,9% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 44,0, žene 46,0
- Muškarci
- 50,1% 11.244
- Žene
- 49,9% 11.185
- Žena na 100 muškaraca
- 99,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 459 | 430 |
| 5–9 | 468 | 461 |
| 10–14 | 598 | 554 |
| 15–19 | 603 | 548 |
| 20–24 | 643 | 586 |
| 25–29 | 656 | 563 |
| 30–34 | 643 | 593 |
| 35–39 | 734 | 679 |
| 40–44 | 793 | 739 |
| 45–49 | 809 | 802 |
| 50–54 | 704 | 627 |
| 55–59 | 802 | 795 |
| 60–64 | 902 | 1.016 |
| 65–69 | 949 | 982 |
| 70–74 | 605 | 657 |
| 75–79 | 365 | 493 |
| 80–84 | 313 | 401 |
| 85+ | 198 | 259 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,9% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,2 muškarci 44,2, žene 46,3
- Muškarci
- 50,1% 11.058
- Žene
- 49,9% 11.019
- Žena na 100 muškaraca
- 99,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 450 | 432 |
| 5–9 | 453 | 435 |
| 10–14 | 579 | 546 |
| 15–19 | 606 | 541 |
| 20–24 | 599 | 556 |
| 25–29 | 651 | 563 |
| 30–34 | 628 | 553 |
| 35–39 | 699 | 665 |
| 40–44 | 784 | 717 |
| 45–49 | 811 | 814 |
| 50–54 | 716 | 640 |
| 55–59 | 755 | 744 |
| 60–64 | 858 | 975 |
| 65–69 | 936 | 989 |
| 70–74 | 675 | 709 |
| 75–79 | 356 | 485 |
| 80–84 | 295 | 389 |
| 85+ | 207 | 266 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,9% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,4 muškarci 44,4, žene 46,4
- Muškarci
- 49,9% 10.832
- Žene
- 50,1% 10.862
- Žena na 100 muškaraca
- 100,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 442 | 444 |
| 5–9 | 443 | 426 |
| 10–14 | 551 | 521 |
| 15–19 | 596 | 537 |
| 20–24 | 587 | 540 |
| 25–29 | 627 | 551 |
| 30–34 | 617 | 534 |
| 35–39 | 665 | 631 |
| 40–44 | 770 | 717 |
| 45–49 | 799 | 782 |
| 50–54 | 731 | 686 |
| 55–59 | 720 | 693 |
| 60–64 | 826 | 918 |
| 65–69 | 913 | 987 |
| 70–74 | 724 | 754 |
| 75–79 | 365 | 490 |
| 80–84 | 248 | 373 |
| 85+ | 208 | 278 |
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 44,1, žene 45,9
- Muškarci
- 50,0% 10.746
- Žene
- 50,0% 10.752
- Žena na 100 muškaraca
- 100,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 456 | 459 |
| 5–9 | 508 | 474 |
| 10–14 | 554 | 519 |
| 15–19 | 563 | 528 |
| 20–24 | 574 | 496 |
| 25–29 | 573 | 520 |
| 30–34 | 570 | 573 |
| 35–39 | 664 | 660 |
| 40–44 | 793 | 679 |
| 45–49 | 835 | 783 |
| 50–54 | 748 | 719 |
| 55–59 | 676 | 667 |
| 60–64 | 820 | 858 |
| 65–69 | 921 | 989 |
| 70–74 | 730 | 813 |
| 75–79 | 378 | 465 |
| 80–84 | 236 | 340 |
| 85+ | 147 | 210 |
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 44,2, žene 46,1
- Muškarci
- 50,0% 10.627
- Žene
- 50,0% 10.641
- Žena na 100 muškaraca
- 100,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 442 | 434 |
| 5–9 | 512 | 471 |
| 10–14 | 539 | 517 |
| 15–19 | 571 | 532 |
| 20–24 | 558 | 497 |
| 25–29 | 560 | 494 |
| 30–34 | 569 | 537 |
| 35–39 | 638 | 654 |
| 40–44 | 779 | 692 |
| 45–49 | 809 | 764 |
| 50–54 | 763 | 735 |
| 55–59 | 680 | 656 |
| 60–64 | 783 | 821 |
| 65–69 | 872 | 972 |
| 70–74 | 775 | 845 |
| 75–79 | 400 | 490 |
| 80–84 | 221 | 318 |
| 85+ | 156 | 212 |
- Prosečna starost
- 45,4 muškarci 44,4, žene 46,3
- Muškarci
- 49,8% 10.460
- Žene
- 50,2% 10.528
- Žena na 100 muškaraca
- 100,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 434 | 425 |
| 5–9 | 502 | 468 |
| 10–14 | 524 | 507 |
| 15–19 | 579 | 539 |
| 20–24 | 539 | 496 |
| 25–29 | 531 | 461 |
| 30–34 | 554 | 523 |
| 35–39 | 608 | 623 |
| 40–44 | 748 | 693 |
| 45–49 | 791 | 726 |
| 50–54 | 792 | 776 |
| 55–59 | 675 | 633 |
| 60–64 | 732 | 776 |
| 65–69 | 820 | 953 |
| 70–74 | 812 | 882 |
| 75–79 | 440 | 530 |
| 80–84 | 219 | 309 |
| 85+ | 160 | 208 |
- Prosečna starost
- 45,6 muškarci 44,7, žene 46,5
- Muškarci
- 49,7% 10.307
- Žene
- 50,3% 10.411
- Žena na 100 muškaraca
- 101,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 438 | 430 |
| 5–9 | 485 | 463 |
| 10–14 | 515 | 485 |
| 15–19 | 568 | 541 |
| 20–24 | 533 | 494 |
| 25–29 | 497 | 451 |
| 30–34 | 545 | 512 |
| 35–39 | 589 | 590 |
| 40–44 | 709 | 672 |
| 45–49 | 778 | 702 |
| 50–54 | 807 | 793 |
| 55–59 | 677 | 633 |
| 60–64 | 694 | 719 |
| 65–69 | 784 | 919 |
| 70–74 | 804 | 905 |
| 75–79 | 501 | 575 |
| 80–84 | 225 | 310 |
| 85+ | 158 | 217 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 93,7% | 97,8% | 20.137 | |
| Nisu se izjasnili | 0,3% | 0,3% | 72 | |
| Nepoznato | 4,5% | 0,5% | 978 |
Grupe ispod 1% (18)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,87% | 0,8% | 188 |
| Crnogorci | 0,09% | 0,2% | 19 |
| Makedonci | 0,07% | 0,1% | 15 |
| Muslimani | 0,07% | 0,0% | 15 |
| Goranci | 0,06% | 0,0% | 12 |
| Ostali | 0,06% | 0,0% | 12 |
| Albanci | 0,04% | 0,0% | 9 |
| Jugosloveni | 0,04% | 0,0% | 9 |
| Hrvati | 0,04% | 0,0% | 8 |
| Mađari | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Rusi | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Nemci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Rumuni | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Slovaci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 92,1% | 98,1% | 19.790 | |
| Ostale hrišćanske | 3,2% | 0,7% | 694 | |
| Nisu se izjasnili | 0,3% | 0,4% | 69 | |
| Nepoznato | 4,0% | 0,5% | 851 |
Grupe ispod 1% (4)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Islamska | 0,16% | 0,1% | 34 |
| Katolička | 0,14% | 0,1% | 31 |
| Nisu vernici | 0,11% | 0,1% | 24 |
| Agnostici | 0,02% | 0,0% | 5 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 106.509 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 92.632 RSD
- Stanovanje mesečno
- 20.634 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,37 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 13.605
- Prazni i napušteni
- 21,3%
- Pod zakupom
- 3,5%
- Zgrade starije od 1971.
- 34%
- Viša ili visoka škola
- 17,9%
- Bez srednje škole
- 24,7%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 92.632 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 334
- Aktivnih firmi
- 254 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.479 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 82.972 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 6.257 RSD, 7,6% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 38
- Stanovnika po lekaru
- 545
- Zubara
- 5
- Farmaceuta
- 6
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 480 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 4
- Dece u vrtiću
- 847 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 68% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 7.109 | 33,1% | 7.526 | 30,5% |
| Penzioneri | 5.729 | 26,6% | 5.521 | 22,4% |
| Deca do 15 godina | 2.970 | 13,8% | 3.487 | 14,1% |
| Učenici i studenti | 1.654 | 7,7% | 2.240 | 9,1% |
| Nezaposleni | 1.198 | 5,6% | 2.819 | 11,4% |
| Domaćinstvo i ostali | 2.838 | 13,2% | 3.085 | 12,5% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 14,4%. Godišnje, PIO fond: 4.225 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 50.754 RSD, 61 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 84,0%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 58,8%
- Prečišćene otpadne vode
- 64,4%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 28,7%
- Divlje deponije, prijavljene
- 4
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2025, ukupno 1.803 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 23,7%
- Obrazovanje
- 20,0%
- Stanovi i zajednica
- 19,5%
- Rekreacija, sport i kultura
- 10,0%
- Zaštita životne sredine
- 9,4%
- Socijalna zaštita
- 7,8%
- Ekonomski poslovi
- 6,3%
- Zdravstvo
- 3,4%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 128 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 236
- Fiksni, preuzimanje
- 107 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 22,6
- Leti, model
- 6,8
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 46
- Sa poginulima 2025.
- 3
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 24,3 20.150 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 69 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 15 od 49 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 136
- Za imovinu
- 43
- Za život i telo
- 9
- U saobraćaju
- 9
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 104 min 152. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 164 min 150. od 161
- Do Beograda*
- 226 min 147. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 36 min 111. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.