Sva mesta · Kolubarski region
Ub
Ub: iznad proseka svih mesta po demografiji (69) i priuštivosti (62, procena), ispod proseka po zdravstvu (42) i školama i vrtićima (50). Stanovništvo od popisa 2022: −1,4%, prosek regiona −2,3%.
25.433 stanovnika101.950 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 33. i 115. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika25.433 2025.→ 1,3% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1953.
- 39.186
- Najmanje, 2025.
- 25.433
- Broj stanovnika
- 25.433
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 67. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 25.433 2024. 25.527 2023. 25.664 2022. 25.780 2011. 29.101 2002. 32.104 1991. 34.593 1981. 36.259 1971. 37.512 1961. 38.648 1953. 39.186 1948. 37.894 Neto plata101.950 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 22,7% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 93.695 RSD
- Najmanje, 2018.
- 46.489 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 101.950 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 48. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 93.695 93.603 2024. 82.764 83.346 2023. 71.843 72.735 2022. 63.074 63.533 2021. 58.192 56.572 2020. 53.739 52.069 2019. 50.512 47.718 2018. 46.489 43.470 Zaposlenih8.299 2026.▲ 3,9% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 8.340
- Najmanje, 2016.
- 7.013
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 68. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 8.299 2025. 8.270 2024. 8.340 2023. 8.333 2022. 8.047 2021. 7.985 2020. 7.837 2019. 7.669 2018. 7.518 2017. 7.254 2016. 7.013 Korisnici penzija5.158 2026.▲ 4,2% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 5.158
- Najmanje, 2021.
- 4.948
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 139. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 5.158 2025. 5.087 2024. 5.053 2023. 4.979 2022. 4.964 2021. 4.948 2020. 5.120 2019. 5.128 2018. 5.113 Odseljeni438 2025.▼ 10,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 488
- Najmanje, 2025.
- 438
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 41. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 438 2024. 488 2023. 483 2022. 487 Doseljeni491 2025.▼ 9,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 543
- Najmanje, 2024.
- 468
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 41. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 491 2024. 468 2023. 480 2022. 543
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²111.306 RSD 2023.▲ 4,9% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 111.306 RSD
- Najmanje, 2020.
- 79.460 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 111.306 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 35. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 111.306 143.298 2022. 91.230 126.155 2021. 83.327 114.840 2020. 79.460 108.603 2019. 80.086 107.098 Noćenja turista10.928 2025.▲ 94,7% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2022.
- 14.038
- Najmanje, 2013.
- 650
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 90. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 10.928 2024. 11.302 2023. 12.774 2022. 14.038 2021. 7.362 2019. 5.613 2018. 6.576 2017. 3.528 2016. 4.087 2015. 1.915 2014. 1.224 2013. 650 Mala matura455 2026.▼ 3,2% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 476
- Najmanje, 2026.
- 455
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 127. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 455 481 2025. 476 479 2024. 460 483 2023. 470 483 Saobraćajne nezgode204 2025.▲ 70,0% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2025.
- 204
- Najmanje, 2018.
- 103
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 123. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 204 2024. 138 2023. 154 2022. 131 2021. 162 2020. 120 2019. 121 2018. 103 2017. 131 2016. 125 Noćno svetlo, sa satelita17. od 161 po stanovniku 2025.▲ 62,5% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 5.019
- Najmanje, 2017.
- 2.504
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 17. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 5.019 2024. 4.704 2023. 4.606 2022. 4.491 2021. 3.563 2020. 3.089 2019. 2.977 2018. 2.702 2017. 2.504 2016. 3.064 2015. 3.102 2014. 3.087 2013. 2.953 2012. 3.081 Prosečna penzija43.096 RSD 2026.▲ 49,8% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 43.096 RSD
- Najmanje, 2018.
- 17.679 RSD
- Prosečna penzija
- 43.096 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 120. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 43.096 50.307 2025. 42.496 50.246 2024. 37.178 44.693 2023. 28.577 35.047 2022. 23.835 29.593 2021. 20.464 25.699 2020. 19.050 24.231 2019. 17.884 22.945 2018. 17.679 22.892 Divlje deponije, prijavljene84 2024.▲ 425,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2024.
- 84
- Najmanje, 2023.
- 5
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 6. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 84 2023. 5 2022. 42 2021. 40 2019. 16 2018. 19 Životni vek76,3 god. 2025.▲ 3,2% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,2 79,5 2024. 72,9 78,9 2023. 71,6 76,3 Brakovi152 2025.▲ 67,0% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2022.
- 170
- Najmanje, 2020.
- 91
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 11. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 152 2024. 119 2023. 159 2022. 170 2021. 141 2020. 91 2019. 149 2018. 146 2017. 149 2016. 155 2015. 149 2014. 129 2013. 146 2012. 126 2011. 98 2010. 130 Stanovi po dozvolama178 2025.▲ 14,1% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2018.
- 261
- Najmanje, 2013.
- 22
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 39. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 178 2024. 39 2023. 116 2022. 132 2021. 95 2020. 156 2019. 173 2018. 261 2017. 83 2016. 70 2015. 37 2014. 37 2013. 22 2012. 104 2011. 26 2010. 58 2009. 71 2008. 54 2007. 50
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 101.950 RSD | 99.714 | 96.554 | 3. od 6 | 48. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 528 | 538 | 521 | 4. od 6 | 73. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 23,6 | 31,9 | 55,9 | 1. od 6 | 23. od 161 |
| Promena od 2022. | -1,4 % | -2,3 | -2,6 | 1. od 6 | 31. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,3 % | 13,3 | 13,5 | 2. od 6 | 50. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 10,4 % | 11,6 | 13,9 | 4. od 6 | 127. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 455 | 460 | 480 | 3. od 6 | 127. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 11,8 | 13,9 | 17,1 | 2. od 6 | 133. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.268 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 106 Mb/s | 134 | 156 | 3. od 6 | 116. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 41,5 µg/m³ | 39,4 | 33,4 | 5. od 6 | 134. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 34,6 | 20,6 | 17,6 | 6. od 6 | 159. od 161 |
Slična mesta: Kovin, Velika Plana, Bačka Palanka, Bački Petrovac, Vladimirci. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 23,6 | 46,7 |
| Neto plata, 12 meseci | 101.950 RSD | 96.990 RSD |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 4,4 | 2,1 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 0,4 | -0,4 |
| Obuhvat vrtićem | 50 % | 49 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na vodovodu | 50,1 % | 90,3 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 34,6 | 24,6 |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 19,5 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 29,3 % | 41,5 % |
| Skor na maloj maturi | 455 | 467 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 41,5 µg/m³ | 37,7 µg/m³ |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 80,0 % | 88,7 % |
| Mobilna mreža | 106 Mb/s | 124 Mb/s |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,8 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 20.979 punoletnih po RZS proceni | 17.014 glasalo 2026. | 81 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 20.979 punoletnih po RZS proceni | 22.611 na biračkom spisku | 108 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 244 očekivanih osmaka po RZS proceni | 213 stvarno na maloj maturi | 87 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 14.622 stanova | 9.602 nastanjeno | 66% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 25.433 stanovnika | 197,3 zračenja na 1.000 stanovnika | 17. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 22.674
- Novi punoletni
- +784
- Umrli
- −947
- Ostatak
- +100
- Spisak 2026.
- 22.611
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,2 god.
- Životni vek, žene
- 79,5 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 65,7
- Tumori na 10.000
- 24,9
- Bolesti disanja na 10.000
- 8,4
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,5
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 0,4
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 5,6
- Razvodi na 100 brakova
- 60,2
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 4,4
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 29,1
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,82
- Matematika, skor
- 442
- Maternji jezik, skor
- 464
- Ocena prema testu*
- -0,17
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 29,1
- Učenika po nastavniku
- 8,9
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 25.433
- Promena od 2022.
- -1,4%
- Dece do 14
- 14,3%
- Starijih od 65
- 23,5%
Na popisu 2011. bilo je 29.101, a 2022. 25.780 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 219
- Umrli 2025.
- 322
- Prirodni priraštaj
- -103 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 219 | 322 | -103 |
| 2024. | 213 | 331 | -118 |
| 2023. | 222 | 354 | -132 |
| 2022. | 214 | 423 | -209 |
| 2021. | 198 | 571 | -373 |
| 2020. | 190 | 444 | -254 |
| 2019. | 213 | 445 | -232 |
| 2018. | 222 | 421 | -199 |
| 2017. | 225 | 452 | -227 |
| 2016. | 227 | 439 | -212 |
| 2015. | 196 | 487 | -291 |
| 2014. | 213 | 467 | -254 |
| 2013. | 200 | 448 | -248 |
| 2012. | 216 | 430 | -214 |
| 2011. | 201 | 476 | -275 |
| 2010. | 206 | 490 | -284 |
| 2009. | 257 | 502 | -245 |
| 2008. | 228 | 465 | -237 |
| 2007. | 252 | 478 | -226 |
| 2006. | 280 | 488 | -208 |
| 2005. | 269 | 493 | -224 |
| 2004. | 281 | 489 | -208 |
| 2003. | 297 | 468 | -171 |
| 2002. | 323 | 493 | -170 |
| 2001. | 318 | 448 | -130 |
| 2000. | 256 | 477 | -221 |
| 1999. | 327 | 419 | -92 |
| 1998. | 294 | 504 | -210 |
| 1997. | 372 | 423 | -51 |
| 1996. | 348 | 442 | -94 |
| 1995. | 339 | 394 | -55 |
| 1994. | 341 | 427 | -86 |
| 1993. | 375 | 432 | -57 |
| 1992. | 363 | 432 | -69 |
| 1991. | 382 | 444 | -62 |
| 1990. | 385 | 452 | -67 |
| 1989. | 428 | 391 | 37 |
| 1988. | 402 | 411 | -9 |
| 1987. | 414 | 428 | -14 |
| 1986. | 371 | 435 | -64 |
| 1985. | 450 | 435 | 15 |
| 1984. | 473 | 463 | 10 |
| 1983. | 409 | 421 | -12 |
| 1982. | 433 | 419 | 14 |
| 1981. | 405 | 430 | -25 |
| 1980. | 404 | 421 | -17 |
| 1979. | 409 | 409 | 0 |
| 1978. | 417 | 381 | 36 |
| 1977. | 488 | 419 | 69 |
| 1976. | 472 | 365 | 107 |
| 1975. | 460 | 428 | 32 |
| 1974. | 514 | 414 | 100 |
| 1973. | 497 | 363 | 134 |
| 1972. | 465 | 404 | 61 |
| 1971. | 439 | 389 | 50 |
| 1970. | 473 | 416 | 57 |
| 1969. | 550 | 417 | 133 |
| 1968. | 543 | 395 | 148 |
| 1967. | 600 | 351 | 249 |
| 1966. | 581 | 365 | 216 |
| 1965. | 592 | 339 | 253 |
| 1964. | 564 | 406 | 158 |
| 1963. | 660 | 394 | 266 |
| 1962. | 611 | 396 | 215 |
| 1961. | 688 | 355 | 333 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (38), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Ub | 1.770 | 3.650 | 5.797 | 6.191 | 6.684 |
| Sovljak | 1.901 | 2.015 | 2.046 | 1.839 | 1.704 |
| Vrelo | 2.384 | 2.083 | 1.748 | 1.503 | 1.207 |
| Banjani | 1.746 | 1.640 | 1.431 | 1.124 | 962 |
| Brgule | 1.465 | 1.546 | 1.356 | 1.163 | 935 |
| Takovo | 1.412 | 1.169 | 1.077 | 883 | 780 |
| Trlić | 1.600 | 1.325 | 1.141 | 877 | 769 |
| Stublenica | 1.378 | 1.265 | 997 | 888 | 746 |
| Pambukovica | 1.725 | 1.752 | 1.424 | 988 | 740 |
| Trnjaci | 282 | 457 | 787 | 747 | 711 |
| Tulari | 1.735 | 1.534 | 1.091 | 774 | 620 |
| Novaci | 1.308 | 1.305 | 1.067 | 711 | 565 |
| Kalenić | 1.104 | 1.110 | 819 | 759 | 552 |
| Paljuvi | 1.267 | 1.150 | 868 | 691 | 538 |
| Kožuar | 1.305 | 1.269 | 950 | 654 | 530 |
| Murgaš | 590 | 580 | 565 | 562 | 527 |
| Gunjevac | 379 | 419 | 467 | 514 | 523 |
| Brezovica | 964 | 872 | 726 | 604 | 507 |
| Crvena Jabuka | 772 | 779 | 684 | 558 | 471 |
| Lončanik | 667 | 658 | 593 | 477 | 414 |
| Zvizdar | 702 | 728 | 625 | 494 | 390 |
| Radljevo | 1.165 | 948 | 678 | 565 | 379 |
| Šarbane | 973 | 961 | 650 | 501 | 378 |
| Joševa | 672 | 567 | 485 | 416 | 359 |
| Čučuge | 753 | 700 | 579 | 434 | 357 |
| Vrhovine | 857 | 771 | 595 | 455 | 354 |
| Kalinovac | 646 | 668 | 514 | 406 | 350 |
| Dokmir | 884 | 841 | 711 | 431 | 336 |
| Gvozdenović | 868 | 643 | 509 | 405 | 314 |
| Milorci | 369 | 322 | 410 | 349 | 314 |
| Bogdanovica | 536 | 574 | 738 | 306 | 289 |
| Slatina | 675 | 558 | 492 | 345 | 286 |
| Ruklada | 503 | 489 | 371 | 317 | 257 |
| Tvrdojevac | 674 | 607 | 434 | 323 | 245 |
| Vukona | 460 | 365 | 283 | 215 | 183 |
| Raduša | 654 | 505 | 370 | 251 | 180 |
| Liso Polje | 317 | 323 | 247 | 225 | 173 |
| Kršna Glava | 432 | 364 | 268 | 156 | 151 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,5, žene 43,4
- Muškarci
- 50,2% 14.635
- Žene
- 49,8% 14.502
- Žena na 100 muškaraca
- 99,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 653 | 663 |
| 5–9 | 763 | 690 |
| 10–14 | 746 | 805 |
| 15–19 | 865 | 902 |
| 20–24 | 987 | 846 |
| 25–29 | 955 | 774 |
| 30–34 | 917 | 802 |
| 35–39 | 954 | 904 |
| 40–44 | 1.007 | 923 |
| 45–49 | 1.090 | 988 |
| 50–54 | 1.176 | 1.060 |
| 55–59 | 1.247 | 1.148 |
| 60–64 | 933 | 944 |
| 65–69 | 609 | 690 |
| 70–74 | 649 | 837 |
| 75–79 | 622 | 815 |
| 80–84 | 359 | 531 |
| 85+ | 103 | 180 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,7, žene 43,7
- Muškarci
- 50,3% 14.501
- Žene
- 49,7% 14.351
- Žena na 100 muškaraca
- 99,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 620 | 621 |
| 5–9 | 759 | 678 |
| 10–14 | 720 | 779 |
| 15–19 | 848 | 894 |
| 20–24 | 966 | 844 |
| 25–29 | 951 | 771 |
| 30–34 | 924 | 770 |
| 35–39 | 944 | 915 |
| 40–44 | 984 | 905 |
| 45–49 | 1.092 | 968 |
| 50–54 | 1.141 | 1.034 |
| 55–59 | 1.226 | 1.153 |
| 60–64 | 1.008 | 989 |
| 65–69 | 629 | 685 |
| 70–74 | 587 | 796 |
| 75–79 | 597 | 787 |
| 80–84 | 384 | 556 |
| 85+ | 121 | 206 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 42,0, žene 43,9
- Muškarci
- 50,3% 14.386
- Žene
- 49,7% 14.226
- Žena na 100 muškaraca
- 98,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 601 | 596 |
| 5–9 | 733 | 682 |
| 10–14 | 718 | 747 |
| 15–19 | 828 | 865 |
| 20–24 | 928 | 863 |
| 25–29 | 959 | 760 |
| 30–34 | 925 | 753 |
| 35–39 | 952 | 893 |
| 40–44 | 965 | 894 |
| 45–49 | 1.073 | 968 |
| 50–54 | 1.122 | 1.015 |
| 55–59 | 1.182 | 1.139 |
| 60–64 | 1.080 | 1.014 |
| 65–69 | 658 | 719 |
| 70–74 | 552 | 741 |
| 75–79 | 570 | 765 |
| 80–84 | 395 | 566 |
| 85+ | 145 | 246 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 42,2, žene 44,1
- Muškarci
- 50,3% 14.260
- Žene
- 49,7% 14.098
- Žena na 100 muškaraca
- 98,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 569 | 569 |
| 5–9 | 712 | 697 |
| 10–14 | 728 | 726 |
| 15–19 | 795 | 824 |
| 20–24 | 902 | 874 |
| 25–29 | 976 | 761 |
| 30–34 | 918 | 750 |
| 35–39 | 955 | 859 |
| 40–44 | 952 | 888 |
| 45–49 | 1.046 | 957 |
| 50–54 | 1.098 | 1.002 |
| 55–59 | 1.140 | 1.112 |
| 60–64 | 1.123 | 1.038 |
| 65–69 | 705 | 774 |
| 70–74 | 532 | 677 |
| 75–79 | 542 | 740 |
| 80–84 | 397 | 564 |
| 85+ | 170 | 286 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 42,4, žene 44,3
- Muškarci
- 50,4% 14.136
- Žene
- 49,6% 13.932
- Žena na 100 muškaraca
- 98,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 535 | 540 |
| 5–9 | 702 | 696 |
| 10–14 | 741 | 703 |
| 15–19 | 765 | 800 |
| 20–24 | 876 | 869 |
| 25–29 | 974 | 763 |
| 30–34 | 931 | 754 |
| 35–39 | 939 | 833 |
| 40–44 | 946 | 882 |
| 45–49 | 1.024 | 938 |
| 50–54 | 1.062 | 999 |
| 55–59 | 1.118 | 1.060 |
| 60–64 | 1.143 | 1.072 |
| 65–69 | 776 | 828 |
| 70–74 | 502 | 630 |
| 75–79 | 519 | 704 |
| 80–84 | 391 | 543 |
| 85+ | 192 | 318 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,5, žene 44,4
- Muškarci
- 50,4% 14.029
- Žene
- 49,6% 13.779
- Žena na 100 muškaraca
- 98,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 533 | 531 |
| 5–9 | 674 | 669 |
| 10–14 | 761 | 692 |
| 15–19 | 741 | 784 |
| 20–24 | 852 | 872 |
| 25–29 | 957 | 760 |
| 30–34 | 942 | 740 |
| 35–39 | 933 | 805 |
| 40–44 | 943 | 897 |
| 45–49 | 988 | 926 |
| 50–54 | 1.057 | 969 |
| 55–59 | 1.103 | 1.025 |
| 60–64 | 1.141 | 1.104 |
| 65–69 | 833 | 872 |
| 70–74 | 486 | 613 |
| 75–79 | 481 | 658 |
| 80–84 | 389 | 514 |
| 85+ | 215 | 348 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 42,6, žene 44,5
- Muškarci
- 50,4% 13.923
- Žene
- 49,6% 13.680
- Žena na 100 muškaraca
- 98,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 551 | 534 |
| 5–9 | 641 | 640 |
| 10–14 | 771 | 687 |
| 15–19 | 715 | 760 |
| 20–24 | 847 | 861 |
| 25–29 | 934 | 773 |
| 30–34 | 937 | 737 |
| 35–39 | 935 | 773 |
| 40–44 | 941 | 914 |
| 45–49 | 957 | 911 |
| 50–54 | 1.064 | 946 |
| 55–59 | 1.070 | 1.011 |
| 60–64 | 1.116 | 1.108 |
| 65–69 | 899 | 920 |
| 70–74 | 503 | 620 |
| 75–79 | 425 | 620 |
| 80–84 | 385 | 500 |
| 85+ | 232 | 365 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,7, žene 44,7
- Muškarci
- 50,4% 13.826
- Žene
- 49,6% 13.581
- Žena na 100 muškaraca
- 98,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 573 | 533 |
| 5–9 | 613 | 615 |
| 10–14 | 749 | 696 |
| 15–19 | 720 | 731 |
| 20–24 | 831 | 823 |
| 25–29 | 894 | 807 |
| 30–34 | 943 | 735 |
| 35–39 | 933 | 758 |
| 40–44 | 954 | 899 |
| 45–49 | 940 | 894 |
| 50–54 | 1.042 | 946 |
| 55–59 | 1.055 | 997 |
| 60–64 | 1.081 | 1.093 |
| 65–69 | 962 | 950 |
| 70–74 | 532 | 659 |
| 75–79 | 387 | 585 |
| 80–84 | 377 | 485 |
| 85+ | 240 | 375 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,9, žene 44,8
- Muškarci
- 50,5% 13.724
- Žene
- 49,5% 13.469
- Žena na 100 muškaraca
- 98,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 582 | 540 |
| 5–9 | 592 | 581 |
| 10–14 | 722 | 709 |
| 15–19 | 737 | 715 |
| 20–24 | 797 | 782 |
| 25–29 | 868 | 824 |
| 30–34 | 954 | 741 |
| 35–39 | 922 | 759 |
| 40–44 | 958 | 865 |
| 45–49 | 939 | 886 |
| 50–54 | 1.006 | 937 |
| 55–59 | 1.041 | 979 |
| 60–64 | 1.043 | 1.068 |
| 65–69 | 995 | 985 |
| 70–74 | 580 | 704 |
| 75–79 | 368 | 547 |
| 80–84 | 361 | 467 |
| 85+ | 259 | 380 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 43,0, žene 44,9
- Muškarci
- 50,4% 13.604
- Žene
- 49,6% 13.372
- Žena na 100 muškaraca
- 98,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 574 | 543 |
| 5–9 | 571 | 552 |
| 10–14 | 712 | 710 |
| 15–19 | 753 | 699 |
| 20–24 | 760 | 771 |
| 25–29 | 848 | 812 |
| 30–34 | 950 | 746 |
| 35–39 | 934 | 768 |
| 40–44 | 938 | 839 |
| 45–49 | 940 | 878 |
| 50–54 | 986 | 931 |
| 55–59 | 1.009 | 972 |
| 60–64 | 1.018 | 1.022 |
| 65–69 | 1.007 | 1.014 |
| 70–74 | 648 | 754 |
| 75–79 | 343 | 519 |
| 80–84 | 340 | 449 |
| 85+ | 273 | 393 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,5% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 43,1, žene 45,1
- Muškarci
- 50,4% 13.451
- Žene
- 49,6% 13.235
- Žena na 100 muškaraca
- 98,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 564 | 531 |
| 5–9 | 571 | 542 |
| 10–14 | 685 | 685 |
| 15–19 | 767 | 694 |
| 20–24 | 731 | 752 |
| 25–29 | 823 | 802 |
| 30–34 | 939 | 751 |
| 35–39 | 944 | 760 |
| 40–44 | 929 | 811 |
| 45–49 | 940 | 893 |
| 50–54 | 960 | 928 |
| 55–59 | 1.001 | 942 |
| 60–64 | 997 | 995 |
| 65–69 | 998 | 1.032 |
| 70–74 | 683 | 787 |
| 75–79 | 337 | 500 |
| 80–84 | 307 | 431 |
| 85+ | 275 | 399 |
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,7, žene 44,6
- Muškarci
- 50,5% 13.022
- Žene
- 49,5% 12.758
- Žena na 100 muškaraca
- 98,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 640 | 609 |
| 5–9 | 666 | 599 |
| 10–14 | 650 | 638 |
| 15–19 | 742 | 654 |
| 20–24 | 666 | 686 |
| 25–29 | 714 | 715 |
| 30–34 | 850 | 732 |
| 35–39 | 848 | 706 |
| 40–44 | 870 | 771 |
| 45–49 | 927 | 858 |
| 50–54 | 925 | 839 |
| 55–59 | 996 | 879 |
| 60–64 | 980 | 1.022 |
| 65–69 | 1.013 | 1.078 |
| 70–74 | 756 | 845 |
| 75–79 | 369 | 467 |
| 80–84 | 235 | 378 |
| 85+ | 175 | 282 |
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,9, žene 44,8
- Muškarci
- 50,6% 12.982
- Žene
- 49,4% 12.682
- Žena na 100 muškaraca
- 97,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 619 | 561 |
| 5–9 | 682 | 614 |
| 10–14 | 647 | 625 |
| 15–19 | 718 | 660 |
| 20–24 | 685 | 682 |
| 25–29 | 707 | 697 |
| 30–34 | 819 | 743 |
| 35–39 | 856 | 692 |
| 40–44 | 865 | 755 |
| 45–49 | 928 | 844 |
| 50–54 | 920 | 826 |
| 55–59 | 977 | 889 |
| 60–64 | 957 | 995 |
| 65–69 | 1.001 | 1.091 |
| 70–74 | 803 | 861 |
| 75–79 | 385 | 497 |
| 80–84 | 236 | 373 |
| 85+ | 177 | 277 |
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 43,1, žene 45,1
- Muškarci
- 50,7% 12.935
- Žene
- 49,3% 12.592
- Žena na 100 muškaraca
- 97,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 603 | 527 |
| 5–9 | 687 | 624 |
| 10–14 | 636 | 606 |
| 15–19 | 700 | 672 |
| 20–24 | 699 | 658 |
| 25–29 | 678 | 674 |
| 30–34 | 796 | 735 |
| 35–39 | 870 | 697 |
| 40–44 | 867 | 758 |
| 45–49 | 914 | 810 |
| 50–54 | 914 | 824 |
| 55–59 | 951 | 877 |
| 60–64 | 951 | 964 |
| 65–69 | 964 | 1.068 |
| 70–74 | 853 | 908 |
| 75–79 | 425 | 553 |
| 80–84 | 240 | 349 |
| 85+ | 187 | 288 |
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 43,4, žene 45,4
- Muškarci
- 50,7% 12.883
- Žene
- 49,3% 12.550
- Žena na 100 muškaraca
- 97,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 580 | 528 |
| 5–9 | 682 | 619 |
| 10–14 | 628 | 594 |
| 15–19 | 694 | 677 |
| 20–24 | 711 | 635 |
| 25–29 | 660 | 663 |
| 30–34 | 768 | 702 |
| 35–39 | 872 | 725 |
| 40–44 | 879 | 753 |
| 45–49 | 887 | 791 |
| 50–54 | 916 | 826 |
| 55–59 | 926 | 865 |
| 60–64 | 945 | 932 |
| 65–69 | 936 | 1.026 |
| 70–74 | 874 | 960 |
| 75–79 | 494 | 621 |
| 80–84 | 229 | 332 |
| 85+ | 202 | 301 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 92,2% | 94,6% | 23.771 | |
| Romi | 3,1% | 3,8% | 795 | |
| Nisu se izjasnili | 0,5% | 0,5% | 118 | |
| Nepoznato | 3,5% | 0,4% | 893 |
Grupe ispod 1% (18)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Rumuni | 0,21% | 0,2% | 53 |
| Jugosloveni | 0,10% | 0,1% | 25 |
| Ostali | 0,10% | 0,1% | 25 |
| Makedonci | 0,08% | 0,1% | 20 |
| Hrvati | 0,05% | 0,1% | 14 |
| Crnogorci | 0,05% | 0,1% | 14 |
| Rusi | 0,04% | 0,0% | 11 |
| Albanci | 0,03% | 0,0% | 9 |
| Ukrajinci | 0,02% | 0,0% | 6 |
| Muslimani | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Regionalna pripadnost | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Nemci | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Bošnjaci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 92,9% | 97,1% | 23.940 | |
| Ostale hrišćanske | 1,6% | 1,4% | 413 | |
| Nisu se izjasnili | 0,5% | 0,7% | 140 | |
| Nepoznato | 4,5% | 0,4% | 1.148 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,24% | 0,1% | 62 |
| Islamska | 0,12% | 0,0% | 32 |
| Katolička | 0,10% | 0,1% | 25 |
| Agnostici | 0,03% | 0,0% | 9 |
| Istočnjačke | 0,03% | 0,0% | 8 |
| Protestantska | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 109.007 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 101.950 RSD
- Stanovanje mesečno
- 28.580 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,35 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 14.622
- Prazni i napušteni
- 19,5%
- Pod zakupom
- 3,7%
- Zgrade starije od 1971.
- 27%
- Viša ili visoka škola
- 10,4%
- Bez srednje škole
- 39,6%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 101.950 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 328
- Aktivnih firmi
- 255 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 601 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 60.565 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 14.757 RSD, 24,2% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 30
- Stanovnika po lekaru
- 848
- Zubara
- 4
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 455 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 4
- Dece u vrtiću
- 807 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 50% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 8.494 | 32,9% | 12.453 | 42,8% |
| Penzioneri | 5.848 | 22,7% | 4.800 | 16,5% |
| Deca do 15 godina | 3.802 | 14,7% | 4.303 | 14,8% |
| Učenici i studenti | 1.325 | 5,1% | 1.802 | 6,2% |
| Nezaposleni | 1.043 | 4,0% | 1.458 | 5,0% |
| Domaćinstvo i ostali | 5.268 | 20,4% | 4.285 | 14,7% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 10,9%. Godišnje, PIO fond: 5.158 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 43.096 RSD, 62 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 50,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 29,3%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 80,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 84
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 106 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 170
- Fiksni, preuzimanje
- 84 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 41,5
- Leti, model
- 7,7
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 83
- Sa poginulima 2025.
- 5
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 34,6 23.714 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 119 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 1 od 88 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (7% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 103
- Za imovinu
- 44
- Za život i telo
- 8
- U saobraćaju
- 4
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 41 min 97. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 59 min 70. od 161
- Do Beograda*
- 59 min 26. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 41 min 124. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.