Stanje Srbije

Sva mesta · Rasinski region

Varvarin

Varvarin: ispod proseka po poslu i plati (28) i školama i vrtićima (48). Stanovništvo od popisa 2022: −3,4%, prosek regiona −3,3%.

13.739 stanovnika90.714 RSD neto plata

Ukupna ocena

Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 59. i 139. mesta.

Kako računamo
50od 100
Rang u Srbiji≈ 90.od 161
1. (najbolje)161.
Verovatno između 59. i 139. mesta.

Rang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?

Uporedi sa sličnim mestimaPrikaži na mapi i listi

Profil mesta

Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.

Demografija

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
iznad proseka-3,4% od popisa 2022, neto doseljeni 0,4 na 1.000
52
Posao i plata

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
oko proseka90.714 RSD, 455 zaposlenih na 1.000 radno sposobnih, 7,0 firmi na 1.000
28
Priuštivost

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.

Kako računamo
oko prosekakorpa i stanovanje koštaju 1,37 prosečne plate, stan: procena
59
Zdravstvo

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.

Kako računamo
iznad proseka13,8 zdravstvenih radnika na 10.000, životni vek 75,6
45
Škole i vrtići

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.

Kako računamo
oko prosekamala matura 478, vrtić 35%, fakultet na 22 min
48
Pristup

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.

Kako računamo
iznad proseka64 min do velikog centra, mreža 116 Mb/s
76
Vazduh

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.

Kako računamo
ispod prosekaPM2.5 zimi 37,8 µg/m³
56
Bezbednost na putu

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.

Kako računamo
oko proseka17,2 teških nezgoda godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
66

Poređenje

Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.

PokazateljOvdeProsek regionaMedijanaU regionuU Srbiji
Neto plata, 12 meseci90.714 RSD93.77296.5545. od 6128. od 161
Zaposleni na 1.000 radno sposobnih455 5185216. od 6141. od 161
Nezaposleni na 1.000 stanovnika62,9 81,755,92. od 691. od 161
Promena od 2022.-3,4 %-3,3-2,64. od 6111. od 161
Deca do 14 godina11,3 %12,113,56. od 6136. od 161
Sa višom ili visokom školom9,6 %14,613,96. od 6140. od 161
Skor na maloj maturi478 4934805. od 686. od 161
Lekari na 10.000 stanovnika11,6 18,017,16. od 6136. od 161
Cena stana po m²nema podatka1.1381.291––
Mobilna mreža Procena116 Mb/s1371564. od 6112. od 161
PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena37,8 µg/m³31,133,45. od 6121. od 161
Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana17,2 18,817,63. od 673. od 161

Slična mesta: Krupanj, Aleksandrovac, Osečina, Vladimirci, Koceljeva. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.

Šta kažu nezavisni izvori

Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.

Slična mesta

Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.

Izvori i metodologija

Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.

Provera brojki

Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.

PitanjeZvaničnoIzmerenoOdnos
Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu.11.792 punoletnih po RZS proceni9.101 glasalo 2026.77 na 100
Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili.11.792 punoletnih po RZS proceni14.444 na biračkom spisku123 na 100
Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao.121 očekivanih osmaka po RZS proceni119 stvarno na maloj maturi98 na 100
Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi.8.806 stanova5.461 nastanjeno62%
Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj.13.739 stanovnika98,0 zračenja na 1.000 stanovnika93. od 161

Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.

Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.

Spisak 2023.
14.770
Novi punoletni
+374
Umrli
−758
Ostatak
+58
Spisak 2026.
14.444

Život i ljudi

Životni vek i uzroci smrti

Životni vek, muškarci
74,6 god.
Životni vek, žene
78,3 god.
Bolesti srca i krvotoka na 10.000
83,9
Tumori na 10.000
32,8
Bolesti disanja na 10.000
13,8
Povrede i trovanja na 10.000
5,1

Seljenje, porodica i gradnja

Neto doseljeni na 1.000 godišnje
0,4
Brakovi na 1.000 godišnje
4,8
Razvodi na 100 brakova
18,8
Stanovi po dozvolama na 1.000
0,8
Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
23,3

RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.

Obrazovanje

Osnovna škola, osmi razred

Prosečna ocena
3,86
Matematika, skor
477
Maternji jezik, skor
475
Ocena prema testu*
-0,18

Srednje škole

Srednjih škola
1
Gimnazija
0
Srednjoškolaca na 1.000
23,3
Učenika po nastavniku
6,2

* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.

Stanovništvo

Stanovnika 2025.
13.739
Promena od 2022.
-3,4%
Dece do 14
11,3%
Starijih od 65
28,9%

Na popisu 2011. bilo je 17.966, a 2022. 14.217 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.

Svi popisi, 1948–2022.

10,0 hilj.15,0 hilj.20,0 hilj.25,0 hilj.30,0 hilj.1950196019701980199020002010202214,2 hilj.

Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.

Procene po godinama

10,0 hilj.15,0 hilj.20,0 hilj.25,0 hilj.popis 2002popis 2011popis 2022199520002005201020152020202513,7 hilj.

Rođeni i umrli, 1961–2025.

Rođeni 2025.
71
Umrli 2025.
241
Prirodni priraštaj
-170
rođeni minus umrli
RođeniUmrli02004006001961.: rođeno 353, umrlo 2521962.: rođeno 337, umrlo 2601963.: rođeno 314, umrlo 2411964.: rođeno 327, umrlo 2881965.: rođeno 304, umrlo 2331966.: rođeno 333, umrlo 2291967.: rođeno 327, umrlo 2701968.: rođeno 332, umrlo 2591969.: rođeno 338, umrlo 2601970.: rođeno 284, umrlo 2851971.: rođeno 317, umrlo 2481972.: rođeno 307, umrlo 3111973.: rođeno 326, umrlo 2871974.: rođeno 330, umrlo 2751975.: rođeno 312, umrlo 2811976.: rođeno 333, umrlo 2631977.: rođeno 318, umrlo 2741978.: rođeno 293, umrlo 2921979.: rođeno 276, umrlo 3111980.: rođeno 282, umrlo 3191981.: rođeno 273, umrlo 3121982.: rođeno 260, umrlo 3271983.: rođeno 309, umrlo 2801984.: rođeno 230, umrlo 3251985.: rođeno 237, umrlo 3581986.: rođeno 243, umrlo 3721987.: rođeno 220, umrlo 3531988.: rođeno 256, umrlo 3171989.: rođeno 221, umrlo 3441990.: rođeno 239, umrlo 3301991.: rođeno 222, umrlo 3531992.: rođeno 183, umrlo 3511993.: rođeno 222, umrlo 3351994.: rođeno 227, umrlo 3141995.: rođeno 235, umrlo 3391996.: rođeno 199, umrlo 3971997.: rođeno 232, umrlo 3631998.: rođeno 273, umrlo 3661999.: rođeno 199, umrlo 3652000.: rođeno 212, umrlo 4042001.: rođeno 213, umrlo 3442002.: rođeno 190, umrlo 3432003.: rođeno 181, umrlo 3502004.: rođeno 201, umrlo 3792005.: rođeno 130, umrlo 3912006.: rođeno 119, umrlo 3412007.: rođeno 123, umrlo 3492008.: rođeno 137, umrlo 3202009.: rođeno 131, umrlo 3132010.: rođeno 131, umrlo 3042011.: rođeno 126, umrlo 3342012.: rođeno 112, umrlo 2982013.: rođeno 98, umrlo 3142014.: rođeno 111, umrlo 3272015.: rođeno 106, umrlo 3722016.: rođeno 99, umrlo 3202017.: rođeno 105, umrlo 3542018.: rođeno 115, umrlo 3062019.: rođeno 104, umrlo 3112020.: rođeno 91, umrlo 3542021.: rođeno 76, umrlo 4072022.: rođeno 89, umrlo 3172023.: rođeno 100, umrlo 2822024.: rođeno 85, umrlo 2652025.: rođeno 71, umrlo 24119701980199020002010202571 rođ.241 um.
Tabela po godinama
GodinaRođeniUmrliPriraštaj
2025.71241-170
2024.85265-180
2023.100282-182
2022.89317-228
2021.76407-331
2020.91354-263
2019.104311-207
2018.115306-191
2017.105354-249
2016.99320-221
2015.106372-266
2014.111327-216
2013.98314-216
2012.112298-186
2011.126334-208
2010.131304-173
2009.131313-182
2008.137320-183
2007.123349-226
2006.119341-222
2005.130391-261
2004.201379-178
2003.181350-169
2002.190343-153
2001.213344-131
2000.212404-192
1999.199365-166
1998.273366-93
1997.232363-131
1996.199397-198
1995.235339-104
1994.227314-87
1993.222335-113
1992.183351-168
1991.222353-131
1990.239330-91
1989.221344-123
1988.256317-61
1987.220353-133
1986.243372-129
1985.237358-121
1984.230325-95
1983.30928029
1982.260327-67
1981.273312-39
1980.282319-37
1979.276311-35
1978.2932921
1977.31827444
1976.33326370
1975.31228131
1974.33027555
1973.32628739
1972.307311-4
1971.31724869
1970.284285-1
1969.33826078
1968.33225973
1967.32727057
1966.333229104
1965.30423371
1964.32728839
1963.31424173
1962.33726077
1961.353252101

RZS, teritorija svedena na današnje opštine.

Naselja (21), broj stanovnika po popisima
Naselje1948.1971.1991.2011.2022.
Obrež3.7644.2283.9783.0622.297
Varvarin1.0901.5192.3062.1691.805
Bačina3.3433.1652.8122.0221.638
Bošnjane2.3202.4592.1611.7131.398
Varvarin (selo)1.9381.9401.8991.5871.361
Gornji Katun1.7671.8081.6421.3571.194
Donji Katun1.3151.2781.190914762
Zalogovac1.2281.1701.024742567
Orašje1.079997826626502
Maskare956777621499368
Toljevac1.079976758498363
Parcane768715635444335
Izbenica857790833494327
Marenovo606640535386279
Karanovac919758515290210
Mala Kruševica493444356244189
Donji Krčin712565431279188
Cernica678507323186150
Gornji Krčin340337303213140
Pajkovac386270178136115
Suvaja45080049510529

Sastav stanovništva

Prosečna starost
47,6
muškarci 46,2, žene 49,0
Muškarci
50,2%
6.901
Žene
49,8%
6.838
Žena na 100 muškaraca
99,1
MuškarciŽene85+ god.: 130 muškaraca (0,9%), 193 žena (1,4%)85+80–84 god.: 173 muškaraca (1,3%), 251 žena (1,8%)80–8475–79 god.: 377 muškaraca (2,7%), 450 žena (3,3%)75–7970–74 god.: 601 muškaraca (4,4%), 686 žena (5,0%)70–7465–69 god.: 531 muškaraca (3,9%), 580 žena (4,2%)65–6960–64 god.: 472 muškaraca (3,4%), 503 žena (3,7%)60–6455–59 god.: 502 muškaraca (3,7%), 479 žena (3,5%)55–5950–54 god.: 508 muškaraca (3,7%), 495 žena (3,6%)50–5445–49 god.: 489 muškaraca (3,6%), 429 žena (3,1%)45–4940–44 god.: 429 muškaraca (3,1%), 384 žena (2,8%)40–4435–39 god.: 374 muškaraca (2,7%), 359 žena (2,6%)35–3930–34 god.: 382 muškaraca (2,8%), 307 žena (2,2%)30–3425–29 god.: 387 muškaraca (2,8%), 337 žena (2,5%)25–2920–24 god.: 387 muškaraca (2,8%), 335 žena (2,4%)20–2415–19 god.: 324 muškaraca (2,4%), 330 žena (2,4%)15–1910–14 god.: 333 muškaraca (2,4%), 274 žena (2,0%)10–145–9 god.: 287 muškaraca (2,1%), 232 žena (1,7%)5–90–4 god.: 215 muškaraca (1,6%), 214 žena (1,6%)0–40%0%2%2%4%4%
Tabela po starosti
StarostMuškarciŽene
0–4215214
5–9287232
10–14333274
15–19324330
20–24387335
25–29387337
30–34382307
35–39374359
40–44429384
45–49489429
50–54508495
55–59502479
60–64472503
65–69531580
70–74601686
75–79377450
80–84173251
85+130193

Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.

Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (14)
Grupa2022.2011.Broj
Romi0,65%0,6%92
Ostali0,55%0,1%78
Albanci0,08%0,0%12
Makedonci0,07%0,1%10
Jugosloveni0,06%0,0%9
Crnogorci0,06%0,2%8
Bugari0,03%0,0%4
Muslimani0,03%0,0%4
Regionalna pripadnost0,02%0,0%3
Hrvati0,01%0,1%2
Mađari0,01%0,0%1
Nemci0,01%0,0%1
Rumuni0,01%0,0%1
Rusi0,01%0,0%1

Veroispovest, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (6)
Grupa2022.2011.Broj
Ostale hrišćanske0,65%0,7%93
Islamska0,58%0,1%82
Protestantska0,29%0,2%41
Nisu vernici0,11%0,1%15
Katolička0,08%0,1%11
Agnostici0,01%0,0%2

Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.

Cena života

Korpa, usklađena
106.509
RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
Prosečna plata
90.714
RSD
Stanovanje mesečno
17.379
procena, stan od 50 m²
Sve kroz platu
1,37
korpa i stanovanje

Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.

Stanovanje i obrazovanje

Stanova
8.806
Prazni i napušteni
23,3%
Pod zakupom
1,9%
Zgrade starije od 1971.
44%
Viša ili visoka škola
9,6%
Bez srednje škole
48,8%

Popis 2022. RZS.

Posao i plate

Neto plata, 12 meseci
90.714
do 08/2026
Zaposlenih na 1.000
272
Aktivnih firmi
96
09/2025
Nezaposlenih na birou
864
09/2025
Budžet po stanovniku
43.490
RSD, 2024.
Ulaganja po stanovniku
6.794
RSD, 15,9% rashoda

Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.

20,0 hilj.40,0 hilj.60,0 hilj.80,0 hilj.100 hilj.201820202022202583,2 hilj.

Zdravstvo

Lekara
16
Stanovnika po lekaru
859
Zubara
3
Farmaceuta
0

Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.

Škole i vrtići

Skor na maloj maturi
478
2025/26, prosek mesta 481
Osnovnih škola
5
Dece u vrtiću
220
2025/2026
Obuhvat vrtićem
35%
naša procena
4704804905002023202420252026478

Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.

Od čega se živi

Popis 2022.

Popis 2011.

Grupa2022.Udeo2011.Udeo
Zaposleni3.41224,0%5.82032,4%
Penzioneri4.04528,5%4.29623,9%
Deca do 15 godina1.65711,7%2.40913,4%
Učenici i studenti8205,8%1.1086,2%
Nezaposleni1.1698,2%8254,6%
Domaćinstvo i ostali3.11421,9%3.50819,5%

RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 25,5%. Godišnje, PIO fond: 3.406 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 34.766 RSD, 91 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.

Komunalije i putevi

Domaćinstva na vodovodu
35,3%
Domaćinstva na kanalizaciji
29,8%
Prečišćene otpadne vode
0,0%
Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
58,1%
Divlje deponije, prijavljene
5

Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.

Mobilna mreža i internet

Mobilna mreža, preuzimanje
116 Mb/s
Broj mobilnih testova
172
Fiksni, preuzimanje
28 Mb/s
zavisi od paketa

Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.

Vazduh

PM2.5 zimi, procena
37,8
Leti, model
7,6
jan30feb23mar17apr11maj7jun8jul7avg7sep8okt10nov18dec33

Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.

Bezbednost na putu

Sa povređenima 2025.
21
Sa poginulima 2025.
1
Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
17,2
12.785 ljudi tokom dana
Sve nezgode 2026.
37
tekuća godina
Na glavnim putevima van naselja*
0
od 22 teških, 2025.
20304050602016201820202022202546

Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.

Osude za krivična dela

Osuđenih odraslih 2024.
35
Za imovinu
6
Za život i telo
4
U saobraćaju
1

Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.

Povezanost

Do sedišta regiona*
25 min
51. od 161
Do najbližeg velikog centra*
64 min
76. od 161
Do Beograda*
119 min
84. od 161
Do najbližeg fakulteta*
22 min
69. od 161
Do najbliže srednje škole*
0 min
1. od 161

Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.