Sva mesta · Podunavski region
Velika Plana
Velika Plana: iznad proseka svih mesta po pristupu (90) i školama i vrtićima (68), ispod proseka po zdravstvu (40). Stanovništvo od popisa 2022: −2,4%, prosek regiona −2,5%.
34.602 stanovnika96.080 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 27. i 107. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika34.602 2025.▼ 2,4% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1981.
- 52.114
- Najmanje, 2025.
- 34.602
- Broj stanovnika
- 34.602
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 55. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 34.602 2024. 34.899 2023. 35.215 2022. 35.451 2011. 40.902 2002. 44.167 1991. 50.650 1981. 52.114 1971. 48.443 1961. 46.952 1953. 45.804 1948. 43.188 Neto plata96.080 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 21,8% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 88.545 RSD
- Najmanje, 2018.
- 41.357 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 96.080 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 85. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 88.545 93.603 2024. 78.976 83.346 2023. 68.870 72.735 2022. 60.011 63.533 2021. 56.738 56.572 2020. 51.191 52.069 2019. 48.466 47.718 2018. 41.357 43.470 Zaposlenih10.749 2026.▲ 2,4% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 10.816
- Najmanje, 2016.
- 8.884
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 10.749 2025. 10.769 2024. 10.816 2023. 10.755 2022. 10.605 2021. 10.495 2020. 10.122 2019. 9.927 2018. 9.510 2017. 9.145 2016. 8.884 Korisnici penzija7.560 2026.→ 0,6% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 7.689
- Najmanje, 2024.
- 7.495
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 128. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 7.560 2025. 7.529 2024. 7.495 2023. 7.514 2022. 7.549 2021. 7.518 2020. 7.656 2019. 7.686 2018. 7.689 Odseljeni529 2025.▲ 3,7% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 599
- Najmanje, 2024.
- 486
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 54. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 529 2024. 486 2023. 599 2022. 510 Doseljeni506 2025.▼ 4,0% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 558
- Najmanje, 2025.
- 506
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 54. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 506 2024. 519 2023. 558 2022. 527
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²87.637 RSD 2023.▼ 12,5% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 87.637 RSD
- Najmanje, 2020.
- 72.769 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 87.637 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 17. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 87.637 143.298 2022. 76.038 126.155 2021. 76.639 114.840 2020. 72.769 108.603 2019. 75.597 107.098 Noćenja turista24.072 2025.▲ 29,6% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2025.
- 24.072
- Najmanje, 2017.
- 5.776
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 76. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 24.072 2024. 20.647 2023. 17.200 2022. 15.569 2021. 22.512 2020. 9.217 2019. 18.581 2018. 5.822 2017. 5.776 2016. 12.079 2015. 13.970 2014. 12.526 2013. 17.320 2012. 17.538 2011. 15.513 2010. 21.800 Mala matura489 2026.→ 1,4% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 497
- Najmanje, 2024.
- 487
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 61. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 489 481 2025. 497 479 2024. 487 483 2023. 496 483 Saobraćajne nezgode202 2025.▲ 22,4% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2018.
- 231
- Najmanje, 2022.
- 142
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 122. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 202 2024. 188 2023. 209 2022. 142 2021. 202 2020. 165 2019. 203 2018. 231 2017. 201 2016. 204 Noćno svetlo, sa satelita54. od 161 po stanovniku 2025.▲ 53,3% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 4.420
- Najmanje, 2019.
- 2.814
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 54. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.420 2024. 4.152 2023. 3.942 2022. 3.885 2021. 3.284 2020. 2.884 2019. 2.814 2018. 2.853 2017. 2.835 2016. 2.934 2015. 3.147 2014. 3.387 2013. 3.135 2012. 3.241 Prosečna penzija43.774 RSD 2026.▲ 40,8% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 43.774 RSD
- Najmanje, 2018.
- 19.575 RSD
- Prosečna penzija
- 43.774 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 117. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 43.774 50.307 2025. 43.702 50.246 2024. 38.820 44.693 2023. 30.291 35.047 2022. 25.539 29.593 2021. 22.115 25.699 2020. 20.887 24.231 2019. 19.734 22.945 2018. 19.575 22.892 Divlje deponije, prijavljene13 2023.▼ 13,3% od 2018.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 21
- Najmanje, 2022.
- 13
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 49. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2023. 13 2022. 13 2021. 21 2020. 15 2019. 15 2018. 15 Životni vek75,3 god. 2025.→ 1,4% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,9 77,7 2024. 73,2 77,6 2023. 72,3 76,2 Brakovi119 2025.▲ 6,2% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 172
- Najmanje, 2020.
- 112
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 95. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 119 2024. 166 2023. 151 2022. 157 2021. 172 2020. 112 2019. 151 2018. 171 2017. 161 2016. 145 2015. 172 2014. 113 2013. 115 2012. 119 2011. 137 2010. 136 Stanovi po dozvolama151 2025.▲ 151,7% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2025.
- 151
- Najmanje, 2022.
- 34
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 60. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 151 2024. 52 2023. 132 2022. 34 2021. 149 2020. 60 2019. 52 2018. 51 2017. 138 2016. 104 2015. 47 2014. 51 2013. 50 2012. 35 2011. 81 2010. 48 2009. 93 2008. 89 2007. 99
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 96.080 RSD | 100.635 | 96.554 | 3. od 3 | 85. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 499 | 517 | 521 | 3. od 3 | 102. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 45,0 | 35,0 | 55,9 | 3. od 3 | 61. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,4 % | -2,5 | -2,6 | 2. od 3 | 66. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,6 % | 13,8 | 13,5 | 2. od 3 | 74. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 11,5 % | 13,9 | 13,9 | 3. od 3 | 110. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 489 | 492 | 480 | 2. od 3 | 61. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 12,1 | 23,6 | 17,1 | 3. od 3 | 128. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.205 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 145 Mb/s | 167 | 156 | 3. od 3 | 88. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 40,0 µg/m³ | 40,6 | 33,4 | 2. od 3 | 129. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 25,2 | 20,4 | 17,6 | 3. od 3 | 138. od 161 |
Slična mesta: Smederevska Palanka, Bogatić, Šid, Kula, Aranđelovac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 55,0 % | 9,4 % |
| Do najbližeg velikog centra | 40 min | 69 min |
| Do sedišta regiona | 30 min | 45 min |
| Obuhvat vrtićem | 58 % | 53 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 79,9 % | 70,8 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 45,0 | 56,6 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -0,3 | -1,5 |
| Domaćinstva na vodovodu | 75,4 % | 73,8 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 25,2 | 19,4 |
| Prazni i napušteni stanovi | 23,5 % | 18,5 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 35,3 % | 48,8 % |
| Skor na maloj maturi | 489 | 504 |
| Sa višom ili visokom školom | 11,5 % | 13,5 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 40,0 µg/m³ | 38,3 µg/m³ |
| Mobilna mreža | 145 Mb/s | 156 Mb/s |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 12,1 | 20,9 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 4,3 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,9 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,6 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,6 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 5,8 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,8 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 28.823 punoletnih po RZS proceni | 22.086 glasalo 2026. | 77 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 28.823 punoletnih po RZS proceni | 34.678 na biračkom spisku | 120 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 331 očekivanih osmaka po RZS proceni | 329 stvarno na maloj maturi | 99 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 18.268 stanova | 12.929 nastanjeno | 71% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 34.602 stanovnika | 127,7 zračenja na 1.000 stanovnika | 54. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 35.686
- Novi punoletni
- +1.010
- Umrli
- −1.702
- Ostatak
- −316
- Spisak 2026.
- 34.678
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,9 god.
- Životni vek, žene
- 77,7 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 93,7
- Tumori na 10.000
- 34,8
- Bolesti disanja na 10.000
- 12,0
- Povrede i trovanja na 10.000
- 2,9
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -0,3
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,2
- Razvodi na 100 brakova
- 36,7
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 3,0
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 29,4
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,98
- Matematika, skor
- 474
- Maternji jezik, skor
- 468
- Ocena prema testu*
- -0,09
Srednje škole
- Srednjih škola
- 3
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 29,4
- Učenika po nastavniku
- 7,0
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 34.602
- Promena od 2022.
- -2,4%
- Dece do 14
- 13,6%
- Starijih od 65
- 24,7%
Na popisu 2011. bilo je 40.902, a 2022. 35.451 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 263
- Umrli 2025.
- 559
- Prirodni priraštaj
- -296 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 263 | 559 | -296 |
| 2024. | 286 | 595 | -309 |
| 2023. | 274 | 589 | -315 |
| 2022. | 290 | 609 | -319 |
| 2021. | 292 | 876 | -584 |
| 2020. | 292 | 719 | -427 |
| 2019. | 288 | 582 | -294 |
| 2018. | 288 | 637 | -349 |
| 2017. | 276 | 653 | -377 |
| 2016. | 307 | 666 | -359 |
| 2015. | 297 | 630 | -333 |
| 2014. | 281 | 662 | -381 |
| 2013. | 285 | 590 | -305 |
| 2012. | 322 | 640 | -318 |
| 2011. | 294 | 559 | -265 |
| 2010. | 284 | 610 | -326 |
| 2009. | 306 | 618 | -312 |
| 2008. | 313 | 641 | -328 |
| 2007. | 314 | 657 | -343 |
| 2006. | 363 | 670 | -307 |
| 2005. | 368 | 684 | -316 |
| 2004. | 477 | 735 | -258 |
| 2003. | 484 | 701 | -217 |
| 2002. | 437 | 699 | -262 |
| 2001. | 461 | 600 | -139 |
| 2000. | 455 | 736 | -281 |
| 1999. | 435 | 666 | -231 |
| 1998. | 452 | 709 | -257 |
| 1997. | 541 | 646 | -105 |
| 1996. | 495 | 631 | -136 |
| 1995. | 552 | 650 | -98 |
| 1994. | 532 | 655 | -123 |
| 1993. | 614 | 617 | -3 |
| 1992. | 560 | 618 | -58 |
| 1991. | 556 | 631 | -75 |
| 1990. | 569 | 637 | -68 |
| 1989. | 562 | 629 | -67 |
| 1988. | 640 | 612 | 28 |
| 1987. | 576 | 588 | -12 |
| 1986. | 638 | 651 | -13 |
| 1985. | 618 | 617 | 1 |
| 1984. | 668 | 629 | 39 |
| 1983. | 658 | 583 | 75 |
| 1982. | 651 | 633 | 18 |
| 1981. | 586 | 628 | -42 |
| 1980. | 696 | 648 | 48 |
| 1979. | 682 | 585 | 97 |
| 1978. | 678 | 612 | 66 |
| 1977. | 708 | 560 | 148 |
| 1976. | 710 | 568 | 142 |
| 1975. | 767 | 532 | 235 |
| 1974. | 703 | 491 | 212 |
| 1973. | 642 | 545 | 97 |
| 1972. | 725 | 588 | 137 |
| 1971. | 659 | 536 | 123 |
| 1970. | 703 | 552 | 151 |
| 1969. | 646 | 525 | 121 |
| 1968. | 683 | 529 | 154 |
| 1967. | 641 | 530 | 111 |
| 1966. | 609 | 493 | 116 |
| 1965. | 604 | 518 | 86 |
| 1964. | 569 | 547 | 22 |
| 1963. | 574 | 508 | 66 |
| 1962. | 628 | 575 | 53 |
| 1961. | 703 | 519 | 184 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (13), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Velika Plana | 7.347 | 12.657 | 17.197 | 16.088 | 14.609 |
| Lozovik | 6.638 | 6.715 | 6.295 | 4.842 | 4.108 |
| Krnjevo | 5.751 | 5.623 | 5.101 | 3.777 | 3.074 |
| Markovac | 3.579 | 4.085 | 4.076 | 2.915 | 2.562 |
| Miloševac | 4.201 | 4.387 | 4.131 | 2.967 | 2.456 |
| Staro Selo | 3.718 | 3.925 | 3.692 | 2.733 | 2.292 |
| Veliko Orašje | 2.937 | 2.932 | 2.636 | 2.110 | 1.741 |
| Donja Livadica | 2.316 | 2.289 | 2.082 | 1.709 | 1.440 |
| Novo Selo | 1.577 | 1.523 | 1.628 | 1.229 | 1.038 |
| Trnovče | 1.565 | 1.425 | 1.272 | 856 | 757 |
| Rakinac | 1.786 | 1.566 | 1.404 | 943 | 738 |
| Radovanje | 1.129 | 840 | 770 | 543 | 501 |
| Kupusina | 644 | 476 | 366 | 190 | 135 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 3,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,2, žene 44,4
- Muškarci
- 49,2% 20.132
- Žene
- 50,8% 20.774
- Žena na 100 muškaraca
- 103,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 859 | 798 |
| 5–9 | 1.054 | 1.018 |
| 10–14 | 1.083 | 1.021 |
| 15–19 | 1.305 | 1.165 |
| 20–24 | 1.304 | 1.207 |
| 25–29 | 1.307 | 1.153 |
| 30–34 | 1.342 | 1.211 |
| 35–39 | 1.350 | 1.296 |
| 40–44 | 1.397 | 1.315 |
| 45–49 | 1.310 | 1.283 |
| 50–54 | 1.445 | 1.508 |
| 55–59 | 1.776 | 1.744 |
| 60–64 | 1.473 | 1.574 |
| 65–69 | 923 | 1.114 |
| 70–74 | 892 | 1.197 |
| 75–79 | 730 | 1.102 |
| 80–84 | 419 | 724 |
| 85+ | 163 | 344 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 3,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,5, žene 44,6
- Muškarci
- 49,3% 19.965
- Žene
- 50,7% 20.546
- Žena na 100 muškaraca
- 102,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 840 | 770 |
| 5–9 | 1.029 | 999 |
| 10–14 | 1.054 | 1.001 |
| 15–19 | 1.286 | 1.149 |
| 20–24 | 1.281 | 1.184 |
| 25–29 | 1.302 | 1.134 |
| 30–34 | 1.335 | 1.166 |
| 35–39 | 1.342 | 1.290 |
| 40–44 | 1.370 | 1.288 |
| 45–49 | 1.334 | 1.290 |
| 50–54 | 1.397 | 1.454 |
| 55–59 | 1.686 | 1.700 |
| 60–64 | 1.557 | 1.633 |
| 65–69 | 959 | 1.116 |
| 70–74 | 852 | 1.170 |
| 75–79 | 711 | 1.076 |
| 80–84 | 445 | 731 |
| 85+ | 185 | 395 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 3,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 41,7, žene 44,9
- Muškarci
- 49,4% 19.772
- Žene
- 50,6% 20.280
- Žena na 100 muškaraca
- 102,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 814 | 761 |
| 5–9 | 994 | 955 |
| 10–14 | 1.045 | 1.003 |
| 15–19 | 1.236 | 1.113 |
| 20–24 | 1.269 | 1.153 |
| 25–29 | 1.303 | 1.122 |
| 30–34 | 1.307 | 1.128 |
| 35–39 | 1.352 | 1.279 |
| 40–44 | 1.321 | 1.261 |
| 45–49 | 1.366 | 1.295 |
| 50–54 | 1.356 | 1.386 |
| 55–59 | 1.591 | 1.636 |
| 60–64 | 1.620 | 1.661 |
| 65–69 | 1.006 | 1.177 |
| 70–74 | 829 | 1.125 |
| 75–79 | 693 | 1.062 |
| 80–84 | 456 | 727 |
| 85+ | 214 | 436 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 3,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,0, žene 45,1
- Muškarci
- 49,4% 19.581
- Žene
- 50,6% 20.039
- Žena na 100 muškaraca
- 102,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 775 | 748 |
| 5–9 | 948 | 906 |
| 10–14 | 1.059 | 1.016 |
| 15–19 | 1.158 | 1.077 |
| 20–24 | 1.288 | 1.126 |
| 25–29 | 1.285 | 1.098 |
| 30–34 | 1.301 | 1.120 |
| 35–39 | 1.354 | 1.268 |
| 40–44 | 1.294 | 1.249 |
| 45–49 | 1.385 | 1.292 |
| 50–54 | 1.309 | 1.321 |
| 55–59 | 1.495 | 1.589 |
| 60–64 | 1.673 | 1.667 |
| 65–69 | 1.073 | 1.260 |
| 70–74 | 803 | 1.081 |
| 75–79 | 687 | 1.024 |
| 80–84 | 459 | 732 |
| 85+ | 235 | 465 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 3,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,2, žene 45,3
- Muškarci
- 49,5% 19.412
- Žene
- 50,5% 19.819
- Žena na 100 muškaraca
- 102,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 764 | 732 |
| 5–9 | 904 | 852 |
| 10–14 | 1.061 | 1.023 |
| 15–19 | 1.106 | 1.048 |
| 20–24 | 1.305 | 1.121 |
| 25–29 | 1.251 | 1.080 |
| 30–34 | 1.303 | 1.111 |
| 35–39 | 1.332 | 1.232 |
| 40–44 | 1.315 | 1.262 |
| 45–49 | 1.376 | 1.289 |
| 50–54 | 1.271 | 1.276 |
| 55–59 | 1.408 | 1.522 |
| 60–64 | 1.671 | 1.678 |
| 65–69 | 1.192 | 1.369 |
| 70–74 | 755 | 1.024 |
| 75–79 | 683 | 978 |
| 80–84 | 451 | 738 |
| 85+ | 264 | 484 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 3,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,4, žene 45,4
- Muškarci
- 49,6% 19.252
- Žene
- 50,4% 19.594
- Žena na 100 muškaraca
- 101,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 780 | 722 |
| 5–9 | 873 | 811 |
| 10–14 | 1.043 | 1.027 |
| 15–19 | 1.073 | 1.016 |
| 20–24 | 1.289 | 1.107 |
| 25–29 | 1.237 | 1.069 |
| 30–34 | 1.277 | 1.101 |
| 35–39 | 1.326 | 1.192 |
| 40–44 | 1.327 | 1.269 |
| 45–49 | 1.361 | 1.278 |
| 50–54 | 1.262 | 1.250 |
| 55–59 | 1.353 | 1.461 |
| 60–64 | 1.623 | 1.671 |
| 65–69 | 1.300 | 1.458 |
| 70–74 | 734 | 982 |
| 75–79 | 647 | 950 |
| 80–84 | 445 | 729 |
| 85+ | 302 | 501 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 3,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 42,5, žene 45,6
- Muškarci
- 49,6% 19.063
- Žene
- 50,4% 19.360
- Žena na 100 muškaraca
- 101,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 770 | 717 |
| 5–9 | 862 | 785 |
| 10–14 | 1.021 | 1.002 |
| 15–19 | 1.047 | 993 |
| 20–24 | 1.266 | 1.090 |
| 25–29 | 1.226 | 1.049 |
| 30–34 | 1.257 | 1.094 |
| 35–39 | 1.316 | 1.162 |
| 40–44 | 1.322 | 1.262 |
| 45–49 | 1.331 | 1.255 |
| 50–54 | 1.283 | 1.252 |
| 55–59 | 1.307 | 1.411 |
| 60–64 | 1.539 | 1.625 |
| 65–69 | 1.368 | 1.511 |
| 70–74 | 772 | 985 |
| 75–79 | 610 | 913 |
| 80–84 | 443 | 716 |
| 85+ | 323 | 538 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 3,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 42,8, žene 45,8
- Muškarci
- 49,6% 18.860
- Žene
- 50,4% 19.140
- Žena na 100 muškaraca
- 101,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 759 | 691 |
| 5–9 | 837 | 778 |
| 10–14 | 989 | 954 |
| 15–19 | 1.038 | 993 |
| 20–24 | 1.223 | 1.062 |
| 25–29 | 1.215 | 1.029 |
| 30–34 | 1.259 | 1.089 |
| 35–39 | 1.283 | 1.140 |
| 40–44 | 1.335 | 1.260 |
| 45–49 | 1.281 | 1.235 |
| 50–54 | 1.309 | 1.261 |
| 55–59 | 1.275 | 1.344 |
| 60–64 | 1.452 | 1.564 |
| 65–69 | 1.418 | 1.546 |
| 70–74 | 815 | 1.047 |
| 75–79 | 594 | 877 |
| 80–84 | 443 | 706 |
| 85+ | 335 | 564 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 3,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,0, žene 46,1
- Muškarci
- 49,6% 18.675
- Žene
- 50,4% 18.951
- Žena na 100 muškaraca
- 101,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 767 | 676 |
| 5–9 | 789 | 763 |
| 10–14 | 947 | 907 |
| 15–19 | 1.045 | 1.012 |
| 20–24 | 1.151 | 1.029 |
| 25–29 | 1.239 | 1.012 |
| 30–34 | 1.247 | 1.056 |
| 35–39 | 1.274 | 1.133 |
| 40–44 | 1.329 | 1.261 |
| 45–49 | 1.259 | 1.230 |
| 50–54 | 1.334 | 1.261 |
| 55–59 | 1.232 | 1.280 |
| 60–64 | 1.366 | 1.519 |
| 65–69 | 1.461 | 1.560 |
| 70–74 | 875 | 1.124 |
| 75–79 | 572 | 848 |
| 80–84 | 439 | 678 |
| 85+ | 349 | 602 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 3,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,1, žene 46,3
- Muškarci
- 49,6% 18.463
- Žene
- 50,4% 18.759
- Žena na 100 muškaraca
- 101,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 762 | 676 |
| 5–9 | 776 | 740 |
| 10–14 | 906 | 860 |
| 15–19 | 1.045 | 1.014 |
| 20–24 | 1.097 | 1.019 |
| 25–29 | 1.268 | 1.005 |
| 30–34 | 1.211 | 1.026 |
| 35–39 | 1.265 | 1.116 |
| 40–44 | 1.311 | 1.231 |
| 45–49 | 1.276 | 1.245 |
| 50–54 | 1.328 | 1.259 |
| 55–59 | 1.184 | 1.240 |
| 60–64 | 1.282 | 1.454 |
| 65–69 | 1.440 | 1.570 |
| 70–74 | 991 | 1.217 |
| 75–79 | 533 | 802 |
| 80–84 | 428 | 644 |
| 85+ | 360 | 641 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,6% veća od popisa, a 3,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,0, žene 46,3
- Muškarci
- 49,6% 18.196
- Žene
- 50,4% 18.514
- Žena na 100 muškaraca
- 101,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 748 | 682 |
| 5–9 | 791 | 729 |
| 10–14 | 880 | 818 |
| 15–19 | 1.031 | 1.013 |
| 20–24 | 1.071 | 999 |
| 25–29 | 1.256 | 994 |
| 30–34 | 1.188 | 1.024 |
| 35–39 | 1.243 | 1.098 |
| 40–44 | 1.307 | 1.191 |
| 45–49 | 1.289 | 1.253 |
| 50–54 | 1.308 | 1.252 |
| 55–59 | 1.167 | 1.224 |
| 60–64 | 1.219 | 1.392 |
| 65–69 | 1.372 | 1.546 |
| 70–74 | 1.061 | 1.277 |
| 75–79 | 516 | 773 |
| 80–84 | 376 | 615 |
| 85+ | 373 | 634 |
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,2, žene 46,0
- Muškarci
- 49,6% 17.585
- Žene
- 50,4% 17.866
- Žena na 100 muškaraca
- 101,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 808 | 767 |
| 5–9 | 822 | 783 |
| 10–14 | 929 | 781 |
| 15–19 | 929 | 963 |
| 20–24 | 933 | 853 |
| 25–29 | 1.058 | 862 |
| 30–34 | 1.057 | 937 |
| 35–39 | 1.155 | 1.067 |
| 40–44 | 1.216 | 1.076 |
| 45–49 | 1.264 | 1.198 |
| 50–54 | 1.282 | 1.244 |
| 55–59 | 1.237 | 1.234 |
| 60–64 | 1.240 | 1.392 |
| 65–69 | 1.373 | 1.572 |
| 70–74 | 1.176 | 1.408 |
| 75–79 | 553 | 792 |
| 80–84 | 346 | 563 |
| 85+ | 207 | 374 |
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,3, žene 46,2
- Muškarci
- 49,6% 17.483
- Žene
- 50,4% 17.732
- Žena na 100 muškaraca
- 101,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 777 | 750 |
| 5–9 | 837 | 767 |
| 10–14 | 895 | 808 |
| 15–19 | 940 | 912 |
| 20–24 | 947 | 887 |
| 25–29 | 1.017 | 843 |
| 30–34 | 1.039 | 915 |
| 35–39 | 1.166 | 1.057 |
| 40–44 | 1.188 | 1.068 |
| 45–49 | 1.285 | 1.204 |
| 50–54 | 1.251 | 1.209 |
| 55–59 | 1.258 | 1.227 |
| 60–64 | 1.198 | 1.347 |
| 65–69 | 1.334 | 1.528 |
| 70–74 | 1.183 | 1.431 |
| 75–79 | 607 | 843 |
| 80–84 | 353 | 563 |
| 85+ | 208 | 373 |
- Prosečna starost
- 44,9 muškarci 43,5, žene 46,3
- Muškarci
- 49,6% 17.324
- Žene
- 50,4% 17.575
- Žena na 100 muškaraca
- 101,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 752 | 731 |
| 5–9 | 848 | 766 |
| 10–14 | 859 | 807 |
| 15–19 | 930 | 885 |
| 20–24 | 958 | 916 |
| 25–29 | 971 | 818 |
| 30–34 | 1.043 | 907 |
| 35–39 | 1.143 | 1.020 |
| 40–44 | 1.168 | 1.066 |
| 45–49 | 1.289 | 1.190 |
| 50–54 | 1.225 | 1.208 |
| 55–59 | 1.275 | 1.214 |
| 60–64 | 1.152 | 1.287 |
| 65–69 | 1.265 | 1.469 |
| 70–74 | 1.217 | 1.453 |
| 75–79 | 662 | 914 |
| 80–84 | 348 | 545 |
| 85+ | 219 | 379 |
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 43,7, žene 46,4
- Muškarci
- 49,7% 17.183
- Žene
- 50,3% 17.419
- Žena na 100 muškaraca
- 101,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 737 | 717 |
| 5–9 | 842 | 766 |
| 10–14 | 859 | 798 |
| 15–19 | 921 | 845 |
| 20–24 | 950 | 940 |
| 25–29 | 935 | 819 |
| 30–34 | 1.054 | 892 |
| 35–39 | 1.097 | 995 |
| 40–44 | 1.158 | 1.054 |
| 45–49 | 1.263 | 1.154 |
| 50–54 | 1.243 | 1.214 |
| 55–59 | 1.259 | 1.202 |
| 60–64 | 1.118 | 1.233 |
| 65–69 | 1.202 | 1.411 |
| 70–74 | 1.234 | 1.466 |
| 75–79 | 744 | 1.025 |
| 80–84 | 339 | 518 |
| 85+ | 228 | 370 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 92,8% | 94,8% | 32.905 | |
| Nisu se izjasnili | 1,1% | 0,4% | 386 | |
| Nepoznato | 4,5% | 3,0% | 1.581 |
Grupe ispod 1% (18)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,94% | 0,9% | 335 |
| Ostali | 0,10% | 0,1% | 34 |
| Makedonci | 0,09% | 0,1% | 31 |
| Jugosloveni | 0,08% | 0,1% | 28 |
| Crnogorci | 0,08% | 0,2% | 28 |
| Hrvati | 0,07% | 0,1% | 26 |
| Rusi | 0,05% | 0,0% | 19 |
| Bugari | 0,03% | 0,1% | 11 |
| Mađari | 0,03% | 0,0% | 11 |
| Goranci | 0,03% | 0,0% | 10 |
| Vlasi | 0,03% | 0,0% | 9 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 8 |
| Nemci | 0,02% | 0,0% | 6 |
| Albanci | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Rumuni | 0,01% | 0,1% | 5 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Regionalna pripadnost | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Muslimani | 0,01% | 0,0% | 3 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 92,9% | 95,3% | 32.932 | |
| Nisu se izjasnili | 1,2% | 0,5% | 411 | |
| Nepoznato | 4,5% | 3,2% | 1.603 |
Grupe ispod 1% (6)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,81% | 0,4% | 288 |
| Nisu vernici | 0,20% | 0,2% | 72 |
| Katolička | 0,19% | 0,2% | 66 |
| Islamska | 0,16% | 0,1% | 58 |
| Protestantska | 0,03% | 0,1% | 11 |
| Agnostici | 0,03% | 0,0% | 10 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 108.050 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 96.080 RSD
- Stanovanje mesečno
- 22.503 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,36 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 18.268
- Prazni i napušteni
- 23,5%
- Pod zakupom
- 2,8%
- Zgrade starije od 1971.
- 39%
- Viša ili visoka škola
- 11,5%
- Bez srednje škole
- 31,8%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 96.080 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 308
- Aktivnih firmi
- 345 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.556 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 47.429 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 5.970 RSD, 12,6% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 42
- Stanovnika po lekaru
- 824
- Zubara
- 8
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 489 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 7
- Dece u vrtiću
- 1.219 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 58% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 11.142 | 31,4% | 11.095 | 27,1% |
| Penzioneri | 8.939 | 25,2% | 9.155 | 22,4% |
| Deca do 15 godina | 4.890 | 13,8% | 5.809 | 14,2% |
| Učenici i studenti | 2.090 | 5,9% | 2.843 | 7,0% |
| Nezaposleni | 2.273 | 6,4% | 3.482 | 8,5% |
| Domaćinstvo i ostali | 6.117 | 17,3% | 8.518 | 20,8% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 16,9%. Godišnje, PIO fond: 7.560 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 43.774 RSD, 71 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 75,4%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 35,3%
- Prečišćene otpadne vode
- 55,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 79,9%
- Divlje deponije, prijavljene
- 13
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2021, ukupno 1.201 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 30,5%
- Obrazovanje
- 28,2%
- Ekonomski poslovi
- 10,3%
- Stanovi i zajednica
- 10,3%
- Rekreacija, sport i kultura
- 7,7%
- Socijalna zaštita
- 5,9%
- Zaštita životne sredine
- 3,5%
- Zdravstvo
- 2,0%
- Javni red i bezbednost
- 1,6%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 145 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 411
- Fiksni, preuzimanje
- 75 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 40,0
- Leti, model
- 7,9
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 5
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 100
- Sa poginulima 2025.
- 5
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 25,2 32.544 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 141 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 2 od 105 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (22% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 222
- Za imovinu
- 55
- Za život i telo
- 15
- U saobraćaju
- 32
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 30 min 67. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 40 min 37. od 161
- Do Beograda*
- 63 min 27. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 18 min 61. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.