Sva mesta · Grad Beograd
Zvezdara
Zvezdara: iznad proseka svih mesta po demografiji (100) i poslu i plati (80). Stanovništvo od popisa 2022: +1,2%, prosek regiona +0,1%.
174.647 stanovnika149.373 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 2. i 4. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika174.647 2025.→ 1,2% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2025.
- 174.647
- Najmanje, 1948.
- 56.177
- Broj stanovnika
- 174.647
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 7. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 174.647 2024. 173.958 2023. 173.346 2022. 172.625 2011. 151.808 2002. 132.621 1991. 140.483 1981. 128.753 1971. 112.938 1961. 88.919 1953. 66.580 1948. 56.177 Neto plata149.373 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 29,6% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 140.600 RSD
- Najmanje, 2018.
- 62.500 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 149.373 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 6. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 140.600 93.603 2024. 127.464 83.346 2023. 112.497 72.735 2022. 98.071 63.533 2021. 84.299 56.572 2020. 76.400 52.069 2019. 69.880 47.718 2018. 62.500 43.470 Zaposlenih75.528 2026.▲ 12,3% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2026.
- 75.528
- Najmanje, 2016.
- 55.336
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 6. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 75.528 2025. 74.736 2024. 73.562 2023. 72.260 2022. 69.238 2021. 67.226 2020. 64.617 2019. 62.315 2018. 60.295 2017. 57.741 2016. 55.336 Korisnici penzija35.561 2026.→ 0,1% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 36.916
- Najmanje, 2023.
- 35.427
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 136. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 35.561 2025. 35.496 2024. 35.551 2023. 35.427 2022. 35.509 2021. 35.540 2020. 36.287 2019. 36.684 2018. 36.916 Odseljeni5.060 2025.▼ 17,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 6.125
- Najmanje, 2025.
- 5.060
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 14. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 5.060 2024. 5.195 2023. 5.638 2022. 6.125 Doseljeni5.686 2025.▼ 17,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 6.889
- Najmanje, 2025.
- 5.686
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 14. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 5.686 2024. 5.767 2023. 6.101 2022. 6.889
Još trendova (11)
Novi stanovi, po m²243.403 RSD 2023.▲ 14,1% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 243.403 RSD
- Najmanje, 2019.
- 161.044 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 243.403 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 81. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 243.403 143.298 2022. 231.194 126.155 2021. 197.601 114.840 2020. 173.051 108.603 2019. 161.044 107.098 Noćenja turista62.845 2025.▲ 11,8% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2022.
- 73.595
- Najmanje, 2021.
- 7.237
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 90. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 62.845 2024. 69.535 2023. 71.147 2022. 73.595 2021. 7.237 2020. 15.628 2019. 56.209 2018. 58.180 2017. 52.734 2016. 59.002 2015. 52.492 2014. 25.936 2013. 21.609 2012. 22.287 2011. 22.916 2010. 31.721 Mala matura534 2026.→ 0,4% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 536
- Najmanje, 2025.
- 530
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 12. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 534 481 2025. 530 479 2024. 531 483 2023. 536 483 PM2.5, godišnje21,1 µg/m³ 2024.▲ 2,4% od 2022.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2024.
- 21,1 µg/m³
- Najmanje, 2023.
- 20,3 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 21,1 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 6. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 21,1 24,8 2023. 20,3 23,3 2022. 20,6 25,9 Saobraćajne nezgode1.290 2025.→ 0,3% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2016.
- 1.494
- Najmanje, 2023.
- 1.234
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 156. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.290 2024. 1.249 2023. 1.234 2022. 1.289 2021. 1.339 2020. 1.294 2019. 1.439 2018. 1.473 2017. 1.485 2016. 1.494 Noćno svetlo, sa satelita159. od 161 po stanovniku 2025.▲ 14,8% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 7.617
- Najmanje, 2016.
- 6.179
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 159. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 7.617 2024. 7.491 2023. 7.122 2022. 7.264 2021. 7.132 2020. 6.637 2019. 6.602 2018. 6.402 2017. 6.312 2016. 6.179 2015. 6.182 2014. 6.261 2013. 6.207 2012. 6.188 Prosečna penzija73.382 RSD 2026.▲ 36,8% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 73.463 RSD
- Najmanje, 2018.
- 34.367 RSD
- Prosečna penzija
- 73.382 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 7. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 73.382 50.307 2025. 73.463 50.246 2024. 65.596 44.693 2023. 51.653 35.047 2022. 43.791 29.593 2021. 38.168 25.699 2020. 36.157 24.231 2019. 34.378 22.945 2018. 34.367 22.892 Divlje deponije, prijavljene15 2024.▲ 200,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2022.
- 26
- Najmanje, 2018.
- 5
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 43. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 15 2023. 14 2022. 26 2021. 9 2020. 10 2019. 5 2018. 5 Životni vek77,5 god. 2025.▲ 1,7% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 75,2 79,7 2024. 75,1 79,5 2023. 74,0 78,5 Brakovi836 2025.▲ 41,0% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2018.
- 924
- Najmanje, 2020.
- 593
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 33. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 836 2024. 801 2023. 859 2022. 874 2021. 787 2020. 593 2019. 878 2018. 924 2017. 875 2016. 809 2015. 837 2014. 782 2013. 832 2012. 803 2011. 819 2010. 811 Stanovi po dozvolama1.723 2025.▲ 2,9% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2009.
- 1.915
- Najmanje, 2016.
- 553
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 17. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.723 2024. 1.417 2023. 1.829 2022. 1.494 2021. 1.371 2020. 1.674 2019. 920 2018. 1.099 2017. 876 2016. 553 2015. 764 2014. 638 2013. 964 2012. 961 2011. 1.565 2010. 1.499 2009. 1.915 2008. 869 2007. 1.242
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 149.373 RSD | 137.812 | 96.554 | 6. od 17 | 6. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 649 | 664 | 521 | 9. od 17 | 10. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 19,5 | 21,5 | 55,9 | 11. od 17 | 17. od 161 |
| Promena od 2022. | 1,2 % | 0,1 | -2,6 | 3. od 17 | 6. od 161 |
| Deca do 14 godina | 15,7 % | 15,0 | 13,5 | 4. od 17 | 16. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 41,8 % | 32,4 | 13,9 | 5. od 17 | 5. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 534 | 515 | 480 | 6. od 17 | 12. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 26,3 | 73,4 | 17,1 | 5. od 17 | 53. od 161 |
| Cena stana po m² | 2.842 € | 2.986 | 1.291 | 6. od 10 | 33. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 274 Mb/s | 259 | 156 | 8. od 17 | 16. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 34,0 µg/m³ | 40,4 | 33,4 | 3. od 17 | 88. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 14,0 | 19,2 | 17,6 | 5. od 17 | 47. od 161 |
Slična mesta: Voždovac, Zemun, Čukarica, Palilula (Beograd), Novi Sad. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Sa višom ili visokom školom | 41,8 % | 35,0 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 14,0 | 19,2 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 34,0 µg/m³ | 40,7 µg/m³ |
| Neto plata, 12 meseci | 149.373 RSD | 138.698 RSD |
| Skor na maloj maturi | 534 | 521 |
| Obuhvat vrtićem | 67 % | 63 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 3,2 | 2,4 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 649 | 639 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prazni i napušteni stanovi | 16,5 % | 13,3 % |
| Mobilna mreža | 274 Mb/s | 311 Mb/s |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 81,9 % | 83,4 % |
| Do sedišta regiona | 11 min | 9 min |
| Do najbližeg velikog centra | 11 min | 9 min |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 0,5 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 19,5 | 19,1 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 3,0 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,6 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 0,9 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,4 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,9 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 5,0 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 0,9 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 142.626 punoletnih po RZS proceni | 111.831 glasalo 2026. | 78 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 142.626 punoletnih po RZS proceni | 161.410 na biračkom spisku | 113 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 1.756 očekivanih osmaka po RZS proceni | 1.418 stvarno na maloj maturi | 81 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 95.363 stanova | 77.622 nastanjeno | 81% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 149.373 RSD prosečna plata | 2.842 € medijana ugovorenog m² | 0,45 m² za platu |
| Koliko se traži, a koliko se plaća?Naše računanje. RGZ 2.842 € iz 2025. pomeren je za 1,4 god. uz rast od 10,4% godišnje. Stanovi u dva izvora nisu isti, pa ovo nije popust pri kupovini. | 3.257 € ugovorena cena, svedena na 2026-11 | 3.045 € tražena u oglasima | 0,93 puta |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 174.647 stanovnika | 43,6 zračenja na 1.000 stanovnika | 159. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 162.127
- Novi punoletni
- +4.448
- Umrli
- −5.388
- Ostatak
- +223
- Spisak 2026.
- 161.410
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 75,2 god.
- Životni vek, žene
- 79,7 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 46,8
- Tumori na 10.000
- 28,1
- Bolesti disanja na 10.000
- 6,3
- Povrede i trovanja na 10.000
- 2,0
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 3,2
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,8
- Razvodi na 100 brakova
- 32,3
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 9,0
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 40,6
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,19
- Matematika, skor
- 541
- Maternji jezik, skor
- 531
- Ocena prema testu*
- 0,02
Srednje škole
- Srednjih škola
- 9
- Gimnazija
- 2
- Srednjoškolaca na 1.000
- 40,6
- Učenika po nastavniku
- 9,6
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 174.647
- Promena od 2022.
- 1,2%
- Dece do 14
- 15,7%
- Starijih od 65
- 17,8%
Na popisu 2011. bilo je 151.808, a 2022. 172.625 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 1.996
- Umrli 2025.
- 1.905
- Prirodni priraštaj
- 91 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 1.996 | 1.905 | 91 |
| 2024. | 1.972 | 1.884 | 88 |
| 2023. | 2.027 | 1.925 | 102 |
| 2022. | 2.045 | 2.121 | -76 |
| 2021. | 2.071 | 2.614 | -543 |
| 2020. | 1.899 | 2.261 | -362 |
| 2019. | 1.967 | 1.915 | 52 |
| 2018. | 1.926 | 1.871 | 55 |
| 2017. | 1.831 | 1.876 | -45 |
| 2016. | 1.876 | 1.900 | -24 |
| 2015. | 1.860 | 1.862 | -2 |
| 2014. | 1.846 | 1.748 | 98 |
| 2013. | 1.857 | 1.706 | 151 |
| 2012. | 1.863 | 1.730 | 133 |
| 2011. | 1.728 | 1.720 | 8 |
| 2010. | 1.818 | 1.733 | 85 |
| 2009. | 1.711 | 1.726 | -15 |
| 2008. | 1.565 | 1.734 | -169 |
| 2007. | 1.451 | 1.704 | -253 |
| 2006. | 1.516 | 1.632 | -116 |
| 2005. | 1.403 | 1.736 | -333 |
| 2004. | 1.458 | 1.726 | -268 |
| 2003. | 1.484 | 1.607 | -123 |
| 2002. | 1.479 | 1.652 | -173 |
| 2001. | 1.486 | 1.578 | -92 |
| 2000. | 1.253 | 1.688 | -435 |
| 1999. | 1.225 | 1.655 | -430 |
| 1998. | 1.289 | 1.574 | -285 |
| 1997. | 1.308 | 1.582 | -274 |
| 1996. | 1.431 | 1.567 | -136 |
| 1995. | 1.430 | 1.534 | -104 |
| 1994. | 1.353 | 1.475 | -122 |
| 1993. | 1.386 | 1.499 | -113 |
| 1992. | 1.355 | 1.342 | 13 |
| 1991. | 1.444 | 1.337 | 107 |
| 1990. | 1.389 | 1.198 | 191 |
| 1989. | 1.387 | 1.195 | 192 |
| 1988. | 1.436 | 1.239 | 197 |
| 1987. | 1.428 | 1.250 | 178 |
| 1986. | 1.596 | 1.151 | 445 |
| 1985. | 1.595 | 1.086 | 509 |
| 1984. | 1.730 | 1.121 | 609 |
| 1983. | 1.850 | 1.090 | 760 |
| 1982. | 1.828 | 1.032 | 796 |
| 1981. | 1.982 | 1.009 | 973 |
| 1980. | 2.045 | 1.048 | 997 |
| 1979. | 2.122 | 1.021 | 1.101 |
| 1978. | 2.054 | 966 | 1.088 |
| 1977. | 2.120 | 947 | 1.173 |
| 1976. | 2.035 | 852 | 1.183 |
| 1975. | 2.046 | 848 | 1.198 |
| 1974. | 2.056 | 881 | 1.175 |
| 1973. | 2.014 | 853 | 1.161 |
| 1972. | 2.047 | 862 | 1.185 |
| 1971. | 1.992 | 804 | 1.188 |
| 1970. | 1.763 | 827 | 936 |
| 1969. | 1.847 | 777 | 1.070 |
| 1968. | 1.709 | 739 | 970 |
| 1967. | 1.536 | 721 | 815 |
| 1966. | 1.425 | 678 | 747 |
| 1965. | 1.565 | 652 | 913 |
| 1964. | 1.512 | 671 | 841 |
| 1963. | 1.505 | 619 | 886 |
| 1962. | 1.513 | 719 | 794 |
| 1961. | 1.412 | 587 | 825 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (1), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Beograd (Zvezdara) | 56.177 | 112.938 | 140.483 | 151.808 | 172.625 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% manja od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,1 muškarci 39,6, žene 42,4
- Muškarci
- 46,5% 70.467
- Žene
- 53,5% 81.073
- Žena na 100 muškaraca
- 115,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.988 | 3.916 |
| 5–9 | 3.671 | 3.443 |
| 10–14 | 3.359 | 3.155 |
| 15–19 | 3.776 | 3.622 |
| 20–24 | 4.328 | 4.715 |
| 25–29 | 5.772 | 6.587 |
| 30–34 | 6.488 | 7.067 |
| 35–39 | 5.829 | 6.278 |
| 40–44 | 4.952 | 5.390 |
| 45–49 | 4.521 | 5.279 |
| 50–54 | 4.407 | 5.257 |
| 55–59 | 5.013 | 6.351 |
| 60–64 | 4.580 | 6.016 |
| 65–69 | 2.835 | 3.728 |
| 70–74 | 2.971 | 3.976 |
| 75–79 | 2.235 | 3.242 |
| 80–84 | 1.194 | 1.985 |
| 85+ | 548 | 1.066 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% manja od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,1 muškarci 39,6, žene 42,4
- Muškarci
- 46,4% 71.300
- Žene
- 53,6% 82.222
- Žena na 100 muškaraca
- 115,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.157 | 4.083 |
| 5–9 | 3.689 | 3.519 |
| 10–14 | 3.438 | 3.175 |
| 15–19 | 3.707 | 3.545 |
| 20–24 | 4.293 | 4.645 |
| 25–29 | 5.738 | 6.672 |
| 30–34 | 6.564 | 7.213 |
| 35–39 | 6.086 | 6.546 |
| 40–44 | 5.142 | 5.565 |
| 45–49 | 4.590 | 5.275 |
| 50–54 | 4.326 | 5.254 |
| 55–59 | 4.886 | 6.161 |
| 60–64 | 4.685 | 6.225 |
| 65–69 | 2.988 | 3.952 |
| 70–74 | 2.878 | 3.897 |
| 75–79 | 2.287 | 3.272 |
| 80–84 | 1.249 | 2.071 |
| 85+ | 597 | 1.152 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% manja od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,1 muškarci 39,6, žene 42,5
- Muškarci
- 46,4% 72.057
- Žene
- 53,6% 83.149
- Žena na 100 muškaraca
- 115,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.378 | 4.222 |
| 5–9 | 3.719 | 3.580 |
| 10–14 | 3.515 | 3.218 |
| 15–19 | 3.611 | 3.437 |
| 20–24 | 4.257 | 4.495 |
| 25–29 | 5.617 | 6.717 |
| 30–34 | 6.550 | 7.367 |
| 35–39 | 6.359 | 6.821 |
| 40–44 | 5.302 | 5.725 |
| 45–49 | 4.660 | 5.269 |
| 50–54 | 4.360 | 5.282 |
| 55–59 | 4.719 | 5.844 |
| 60–64 | 4.731 | 6.367 |
| 65–69 | 3.234 | 4.340 |
| 70–74 | 2.763 | 3.789 |
| 75–79 | 2.329 | 3.292 |
| 80–84 | 1.308 | 2.139 |
| 85+ | 645 | 1.245 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% manja od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,2 muškarci 39,7, žene 42,6
- Muškarci
- 46,4% 72.806
- Žene
- 53,6% 84.066
- Žena na 100 muškaraca
- 115,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.482 | 4.285 |
| 5–9 | 3.815 | 3.627 |
| 10–14 | 3.561 | 3.300 |
| 15–19 | 3.563 | 3.361 |
| 20–24 | 4.230 | 4.338 |
| 25–29 | 5.451 | 6.638 |
| 30–34 | 6.522 | 7.488 |
| 35–39 | 6.604 | 7.130 |
| 40–44 | 5.530 | 5.937 |
| 45–49 | 4.739 | 5.330 |
| 50–54 | 4.447 | 5.287 |
| 55–59 | 4.545 | 5.570 |
| 60–64 | 4.750 | 6.417 |
| 65–69 | 3.517 | 4.825 |
| 70–74 | 2.643 | 3.652 |
| 75–79 | 2.349 | 3.325 |
| 80–84 | 1.366 | 2.216 |
| 85+ | 692 | 1.340 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% manja od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,3 muškarci 39,7, žene 42,7
- Muškarci
- 46,4% 73.745
- Žene
- 53,6% 85.281
- Žena na 100 muškaraca
- 115,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.554 | 4.362 |
| 5–9 | 3.933 | 3.767 |
| 10–14 | 3.644 | 3.387 |
| 15–19 | 3.489 | 3.299 |
| 20–24 | 4.217 | 4.249 |
| 25–29 | 5.357 | 6.554 |
| 30–34 | 6.575 | 7.575 |
| 35–39 | 6.808 | 7.375 |
| 40–44 | 5.802 | 6.256 |
| 45–49 | 4.883 | 5.428 |
| 50–54 | 4.483 | 5.326 |
| 55–59 | 4.402 | 5.363 |
| 60–64 | 4.724 | 6.362 |
| 65–69 | 3.888 | 5.418 |
| 70–74 | 2.482 | 3.486 |
| 75–79 | 2.334 | 3.352 |
| 80–84 | 1.422 | 2.289 |
| 85+ | 748 | 1.433 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% manja od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,3 muškarci 39,7, žene 42,7
- Muškarci
- 46,3% 74.778
- Žene
- 53,7% 86.562
- Žena na 100 muškaraca
- 115,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.655 | 4.436 |
| 5–9 | 4.039 | 3.949 |
| 10–14 | 3.710 | 3.471 |
| 15–19 | 3.454 | 3.275 |
| 20–24 | 4.193 | 4.189 |
| 25–29 | 5.361 | 6.484 |
| 30–34 | 6.645 | 7.657 |
| 35–39 | 6.959 | 7.536 |
| 40–44 | 6.029 | 6.586 |
| 45–49 | 5.061 | 5.581 |
| 50–54 | 4.533 | 5.363 |
| 55–59 | 4.302 | 5.251 |
| 60–64 | 4.689 | 6.284 |
| 65–69 | 4.154 | 5.853 |
| 70–74 | 2.416 | 3.469 |
| 75–79 | 2.295 | 3.333 |
| 80–84 | 1.469 | 2.331 |
| 85+ | 814 | 1.514 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% manja od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,4 muškarci 39,7, žene 42,8
- Muškarci
- 46,3% 75.800
- Žene
- 53,7% 87.742
- Žena na 100 muškaraca
- 115,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.679 | 4.448 |
| 5–9 | 4.186 | 4.102 |
| 10–14 | 3.731 | 3.540 |
| 15–19 | 3.534 | 3.288 |
| 20–24 | 4.122 | 4.111 |
| 25–29 | 5.403 | 6.400 |
| 30–34 | 6.653 | 7.727 |
| 35–39 | 7.059 | 7.674 |
| 40–44 | 6.292 | 6.872 |
| 45–49 | 5.251 | 5.790 |
| 50–54 | 4.612 | 5.394 |
| 55–59 | 4.267 | 5.287 |
| 60–64 | 4.594 | 6.105 |
| 65–69 | 4.243 | 6.060 |
| 70–74 | 2.572 | 3.714 |
| 75–79 | 2.222 | 3.259 |
| 80–84 | 1.516 | 2.373 |
| 85+ | 864 | 1.598 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% manja od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,4 muškarci 39,7, žene 42,9
- Muškarci
- 46,3% 76.797
- Žene
- 53,7% 88.942
- Žena na 100 muškaraca
- 115,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.695 | 4.456 |
| 5–9 | 4.355 | 4.214 |
| 10–14 | 3.783 | 3.605 |
| 15–19 | 3.626 | 3.328 |
| 20–24 | 4.049 | 4.048 |
| 25–29 | 5.403 | 6.292 |
| 30–34 | 6.607 | 7.772 |
| 35–39 | 7.119 | 7.814 |
| 40–44 | 6.650 | 7.175 |
| 45–49 | 5.437 | 6.015 |
| 50–54 | 4.656 | 5.429 |
| 55–59 | 4.312 | 5.347 |
| 60–64 | 4.441 | 5.801 |
| 65–69 | 4.295 | 6.225 |
| 70–74 | 2.803 | 4.106 |
| 75–79 | 2.117 | 3.194 |
| 80–84 | 1.544 | 2.410 |
| 85+ | 905 | 1.711 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% manja od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,5 muškarci 39,7, žene 43,0
- Muškarci
- 46,3% 77.862
- Žene
- 53,7% 90.256
- Žena na 100 muškaraca
- 115,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.772 | 4.492 |
| 5–9 | 4.453 | 4.267 |
| 10–14 | 3.866 | 3.709 |
| 15–19 | 3.684 | 3.420 |
| 20–24 | 4.041 | 4.021 |
| 25–29 | 5.407 | 6.207 |
| 30–34 | 6.515 | 7.746 |
| 35–39 | 7.172 | 7.981 |
| 40–44 | 6.949 | 7.466 |
| 45–49 | 5.709 | 6.272 |
| 50–54 | 4.760 | 5.498 |
| 55–59 | 4.353 | 5.367 |
| 60–64 | 4.284 | 5.564 |
| 65–69 | 4.314 | 6.283 |
| 70–74 | 3.047 | 4.595 |
| 75–79 | 2.020 | 3.109 |
| 80–84 | 1.553 | 2.463 |
| 85+ | 963 | 1.796 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% manja od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,5 muškarci 39,7, žene 43,1
- Muškarci
- 46,3% 78.785
- Žene
- 53,7% 91.443
- Žena na 100 muškaraca
- 116,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.838 | 4.499 |
| 5–9 | 4.535 | 4.330 |
| 10–14 | 3.979 | 3.863 |
| 15–19 | 3.749 | 3.514 |
| 20–24 | 3.973 | 3.958 |
| 25–29 | 5.439 | 6.126 |
| 30–34 | 6.460 | 7.690 |
| 35–39 | 7.223 | 8.119 |
| 40–44 | 7.108 | 7.683 |
| 45–49 | 6.002 | 6.591 |
| 50–54 | 4.936 | 5.577 |
| 55–59 | 4.344 | 5.431 |
| 60–64 | 4.137 | 5.390 |
| 65–69 | 4.261 | 6.210 |
| 70–74 | 3.380 | 5.169 |
| 75–79 | 1.869 | 2.961 |
| 80–84 | 1.535 | 2.481 |
| 85+ | 1.017 | 1.851 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,8% manja od popisa, a 2,2% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,5 muškarci 39,6, žene 43,1
- Muškarci
- 46,3% 79.241
- Žene
- 53,7% 92.037
- Žena na 100 muškaraca
- 116,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.880 | 4.504 |
| 5–9 | 4.606 | 4.369 |
| 10–14 | 4.062 | 3.998 |
| 15–19 | 3.798 | 3.583 |
| 20–24 | 3.901 | 3.895 |
| 25–29 | 5.407 | 5.966 |
| 30–34 | 6.442 | 7.600 |
| 35–39 | 7.222 | 8.133 |
| 40–44 | 7.229 | 7.829 |
| 45–49 | 6.228 | 6.885 |
| 50–54 | 5.077 | 5.703 |
| 55–59 | 4.365 | 5.466 |
| 60–64 | 3.993 | 5.250 |
| 65–69 | 4.178 | 6.100 |
| 70–74 | 3.551 | 5.524 |
| 75–79 | 1.798 | 2.952 |
| 80–84 | 1.484 | 2.415 |
| 85+ | 1.020 | 1.865 |
- Prosečna starost
- 41,1 muškarci 39,3, žene 42,7
- Muškarci
- 46,3% 79.991
- Žene
- 53,7% 92.634
- Žena na 100 muškaraca
- 115,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.828 | 4.517 |
| 5–9 | 4.647 | 4.345 |
| 10–14 | 4.230 | 4.071 |
| 15–19 | 4.018 | 3.990 |
| 20–24 | 4.680 | 4.902 |
| 25–29 | 5.665 | 6.368 |
| 30–34 | 6.320 | 7.036 |
| 35–39 | 6.800 | 7.765 |
| 40–44 | 6.930 | 7.779 |
| 45–49 | 6.227 | 6.874 |
| 50–54 | 5.313 | 5.941 |
| 55–59 | 4.436 | 5.350 |
| 60–64 | 3.966 | 5.196 |
| 65–69 | 3.967 | 5.640 |
| 70–74 | 3.593 | 5.492 |
| 75–79 | 1.975 | 3.147 |
| 80–84 | 1.458 | 2.466 |
| 85+ | 938 | 1.755 |
- Prosečna starost
- 41,2 muškarci 39,3, žene 42,7
- Muškarci
- 46,3% 80.312
- Žene
- 53,7% 93.034
- Žena na 100 muškaraca
- 115,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.911 | 4.637 |
| 5–9 | 4.663 | 4.324 |
| 10–14 | 4.310 | 4.133 |
| 15–19 | 3.954 | 3.857 |
| 20–24 | 4.721 | 4.982 |
| 25–29 | 5.626 | 6.291 |
| 30–34 | 6.278 | 7.043 |
| 35–39 | 6.720 | 7.600 |
| 40–44 | 6.937 | 7.823 |
| 45–49 | 6.421 | 7.100 |
| 50–54 | 5.358 | 6.028 |
| 55–59 | 4.475 | 5.361 |
| 60–64 | 3.966 | 5.224 |
| 65–69 | 3.896 | 5.423 |
| 70–74 | 3.609 | 5.581 |
| 75–79 | 2.124 | 3.435 |
| 80–84 | 1.370 | 2.387 |
| 85+ | 973 | 1.805 |
- Prosečna starost
- 41,3 muškarci 39,4, žene 42,9
- Muškarci
- 46,3% 80.595
- Žene
- 53,7% 93.363
- Žena na 100 muškaraca
- 115,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.931 | 4.661 |
| 5–9 | 4.676 | 4.296 |
| 10–14 | 4.408 | 4.226 |
| 15–19 | 3.921 | 3.752 |
| 20–24 | 4.665 | 4.942 |
| 25–29 | 5.529 | 6.232 |
| 30–34 | 6.333 | 7.035 |
| 35–39 | 6.515 | 7.383 |
| 40–44 | 6.943 | 7.884 |
| 45–49 | 6.547 | 7.313 |
| 50–54 | 5.561 | 6.207 |
| 55–59 | 4.547 | 5.388 |
| 60–64 | 4.006 | 5.239 |
| 65–69 | 3.804 | 5.204 |
| 70–74 | 3.602 | 5.624 |
| 75–79 | 2.317 | 3.810 |
| 80–84 | 1.298 | 2.320 |
| 85+ | 992 | 1.847 |
- Prosečna starost
- 41,4 muškarci 39,6, žene 43,0
- Muškarci
- 46,3% 80.906
- Žene
- 53,7% 93.741
- Žena na 100 muškaraca
- 115,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.948 | 4.708 |
| 5–9 | 4.675 | 4.245 |
| 10–14 | 4.475 | 4.304 |
| 15–19 | 3.973 | 3.804 |
| 20–24 | 4.564 | 4.801 |
| 25–29 | 5.411 | 6.102 |
| 30–34 | 6.366 | 7.094 |
| 35–39 | 6.415 | 7.260 |
| 40–44 | 6.887 | 7.818 |
| 45–49 | 6.620 | 7.541 |
| 50–54 | 5.762 | 6.398 |
| 55–59 | 4.700 | 5.464 |
| 60–64 | 4.033 | 5.232 |
| 65–69 | 3.707 | 5.041 |
| 70–74 | 3.544 | 5.551 |
| 75–79 | 2.565 | 4.232 |
| 80–84 | 1.229 | 2.225 |
| 85+ | 1.032 | 1.921 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 85,4% | 90,3% | 147.476 | |
| Nisu se izjasnili | 1,8% | 2,6% | 3.135 | |
| Nepoznato | 8,8% | 2,5% | 15.144 |
Grupe ispod 1% (22)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,92% | 1,1% | 1.590 |
| Jugosloveni | 0,59% | 0,5% | 1.013 |
| Ostali | 0,47% | 0,3% | 810 |
| Crnogorci | 0,35% | 0,6% | 607 |
| Rusi | 0,34% | 0,1% | 591 |
| Makedonci | 0,24% | 0,5% | 415 |
| Hrvati | 0,21% | 0,3% | 361 |
| Goranci | 0,19% | 0,2% | 336 |
| Muslimani | 0,13% | 0,2% | 224 |
| Bošnjaci | 0,11% | 0,1% | 186 |
| Mađari | 0,09% | 0,1% | 160 |
| Bugari | 0,06% | 0,1% | 108 |
| Regionalna pripadnost | 0,05% | 0,1% | 93 |
| Slovenci | 0,05% | 0,1% | 86 |
| Rumuni | 0,04% | 0,1% | 65 |
| Slovaci | 0,04% | 0,1% | 62 |
| Ukrajinci | 0,02% | 0,0% | 41 |
| Vlasi | 0,02% | 0,0% | 40 |
| Albanci | 0,02% | 0,1% | 37 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 20 |
| Rusini | 0,01% | 0,0% | 16 |
| Bunjevci | 0,01% | 0,0% | 9 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 83,2% | 88,8% | 143.647 | |
| Nisu vernici | 2,2% | 2,3% | 3.843 | |
| Nisu se izjasnili | 2,6% | 3,4% | 4.560 | |
| Nepoznato | 9,6% | 2,8% | 16.552 |
Grupe ispod 1% (8)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Islamska | 0,86% | 1,0% | 1.480 |
| Ostale hrišćanske | 0,52% | 0,5% | 900 |
| Katolička | 0,44% | 0,7% | 758 |
| Agnostici | 0,34% | 0,2% | 580 |
| Protestantska | 0,09% | 0,1% | 161 |
| Istočnjačke | 0,04% | 0,0% | 73 |
| Judaistička | 0,03% | 0,0% | 45 |
| Ostale | 0,02% | 0,1% | 26 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 118.396 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 149.373 RSD
- Stanovanje mesečno
- 68.562 tražena kirija*
- Sve kroz platu
- 1,25 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena kirija iz oglasa za stan od 50 m², naše računanje. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 95.363
- Prazni i napušteni
- 16,5%
- Pod zakupom
- 12,4%
- Zgrade starije od 1971.
- 34%
- Viša ili visoka škola
- 41,8%
- Bez srednje škole
- 9,0%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 149.373 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 432
- Aktivnih firmi
- 5.346 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 3.411 09/2025
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 460
- Stanovnika po lekaru
- 380
- Zubara
- 30
- Farmaceuta
- 12
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 534 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 12
- Dece u vrtiću
- 8.924 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 67% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 77.554 | 44,9% | 56.599 | 37,3% |
| Penzioneri | 33.243 | 19,3% | 34.747 | 22,9% |
| Deca do 15 godina | 26.638 | 15,4% | 21.583 | 14,2% |
| Učenici i studenti | 13.715 | 7,9% | 13.889 | 9,1% |
| Nezaposleni | 8.067 | 4,7% | 12.462 | 8,2% |
| Domaćinstvo i ostali | 13.408 | 7,8% | 12.528 | 8,3% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 9,4%. Godišnje, PIO fond: 35.561 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 73.382 RSD, 47 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 98,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 81,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- nema podatka
- Divlje deponije, prijavljene
- 15
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu. Godišnjak daje jedan red za: Vračar, Čukarica, Stari grad, Savski venac, Rakovica, Palilula (Beograd), Novi Beograd, Surčin, Zemun, Zvezdara, Voždovac, Barajevo, Grocka, pa je vrednost zajednička.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 274 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 1.684
- Fiksni, preuzimanje
- 236 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Beograd Franša Deperea, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Beograd Zeleno brdo, neverifikovano, do 2026-11-01.21,6 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 34,0 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 12,6
- Godišnji prosek
- 21,1
- SO₂, prosek
- 10,0
- Dana PM10 preko 50
- 34
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 21 t 2024, pogona: 2
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: Beograd Zeleno brdo, Bg Zbrdo, Bulevar Despota Stefana. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 240
- Sa poginulima 2025.
- 2
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 14,0 148.215 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 1.108 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 242 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (14% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 246
- Za imovinu
- 47
- Za život i telo
- 10
- U saobraćaju
- 16
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 11 min 30. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 11 min 9. od 161
- Do Beograda*
- 11 min 6. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 11 min 53. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.