Sva mesta · Zlatiborski region
Bajina Bašta
Bajina Bašta: iznad proseka svih mesta po vazduhu (64, procena), ispod proseka po pristupu (51) i priuštivosti (40, procena). Stanovništvo od popisa 2022: −2,7%, prosek regiona −2,3%.
22.896 stanovnika91.692 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 66. i 146. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika22.896 2025.▼ 2,7% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1953.
- 35.283
- Najmanje, 2025.
- 22.896
- Broj stanovnika
- 22.896
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 79. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 22.896 2024. 23.132 2023. 23.371 2022. 23.533 2011. 26.022 2002. 29.151 1991. 29.747 1981. 30.860 1971. 31.387 1961. 34.067 1953. 35.283 1948. 34.183 Neto plata91.692 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 25,4% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 83.908 RSD
- Najmanje, 2018.
- 39.713 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 91.692 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 121. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 83.908 93.603 2024. 74.429 83.346 2023. 64.670 72.735 2022. 56.912 63.533 2021. 51.354 56.572 2020. 47.104 52.069 2019. 42.960 47.718 2018. 39.713 43.470 Zaposlenih7.483 2026.→ 1,3% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 7.595
- Najmanje, 2016.
- 6.321
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 68. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 7.483 2025. 7.527 2024. 7.595 2023. 7.587 2022. 7.449 2021. 7.388 2020. 7.183 2019. 7.088 2018. 6.820 2017. 6.503 2016. 6.321 Korisnici penzija5.965 2026.▲ 3,8% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 5.965
- Najmanje, 2021.
- 5.747
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 58. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 5.965 2025. 5.943 2024. 5.888 2023. 5.852 2022. 5.780 2021. 5.747 2020. 5.866 2019. 5.902 2018. 5.958 Odseljeni738 2025.▲ 33,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 738
- Najmanje, 2024.
- 483
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 738 2024. 483 2023. 499 2022. 553 Doseljeni716 2025.▲ 41,8% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 716
- Najmanje, 2024.
- 437
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 716 2024. 437 2023. 460 2022. 505
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²122.766 RSD 2023.▲ 16,8% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 122.766 RSD
- Najmanje, 2022.
- 81.355 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 122.766 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 48. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 122.766 143.298 2022. 81.355 126.155 2021. 83.882 114.840 Noćenja turista182.863 2025.▼ 14,0% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2022.
- 312.804
- Najmanje, 2021.
- 102.264
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 11. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 182.863 2024. 200.406 2023. 281.362 2022. 312.804 2021. 102.264 2019. 212.560 2018. 182.602 2017. 187.867 2016. 182.819 2015. 151.169 2014. 142.178 2013. 159.358 2012. 174.148 2011. 178.036 2010. 174.976 Mala matura486 2026.→ 0,8% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 486
- Najmanje, 2025.
- 468
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 67. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 486 481 2025. 468 479 2024. 473 483 2023. 482 483 Saobraćajne nezgode39 2025.▼ 43,5% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2019.
- 83
- Najmanje, 2025.
- 39
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 41. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 39 2024. 53 2023. 67 2022. 47 2021. 53 2020. 69 2019. 83 2018. 49 2017. 64 2016. 48 Noćno svetlo, sa satelita152. od 161 po stanovniku 2025.▲ 52,0% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2013.
- 1.442
- Najmanje, 2019.
- 844
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 152. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.316 2024. 1.078 2023. 1.229 2022. 1.069 2021. 886 2020. 866 2019. 844 2018. 1.018 2017. 1.150 2016. 1.158 2015. 1.183 2014. 1.291 2013. 1.442 2012. 1.419 Prosečna penzija45.368 RSD 2026.▲ 40,1% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 45.368 RSD
- Najmanje, 2018.
- 20.249 RSD
- Prosečna penzija
- 45.368 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 106. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 45.368 50.307 2025. 45.265 50.246 2024. 40.393 44.693 2023. 31.522 35.047 2022. 26.576 29.593 2021. 23.033 25.699 2020. 21.570 24.231 2019. 20.379 22.945 2018. 20.249 22.892 Divlje deponije, prijavljene12 2024.▼ 25,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 59
- Najmanje, 2024.
- 12
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 61. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 12 2021. 59 2020. 53 2019. 16 2018. 27 Životni vek77,2 god. 2025.→ 0,9% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 74,1 80,2 2024. 74,0 79,5 2023. 73,7 79,3 Brakovi106 2025.▲ 100,0% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2010.
- 132
- Najmanje, 2020.
- 53
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 66. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 106 2024. 95 2023. 109 2022. 105 2021. 127 2020. 53 2019. 95 2018. 116 2017. 111 2016. 105 2015. 132 2014. 106 2013. 109 2012. 103 2011. 107 2010. 132 Stanovi po dozvolama119 2025.▲ 46,9% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2022.
- 165
- Najmanje, 2011.
- 24
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 30. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 119 2024. 108 2023. 114 2022. 165 2021. 108 2020. 81 2019. 73 2018. 40 2017. 38 2016. 73 2015. 36 2014. 53 2013. 42 2012. 47 2011. 24 2010. 47 2009. 72 2008. 53 2007. 30
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 91.692 RSD | 95.169 | 96.554 | 7. od 10 | 121. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 536 | 518 | 521 | 5. od 10 | 68. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 56,9 | 63,6 | 55,9 | 6. od 10 | 82. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,7 % | -2,3 | -2,6 | 5. od 10 | 84. od 161 |
| Deca do 14 godina | 12,4 % | 13,5 | 13,5 | 6. od 10 | 120. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 13,3 % | 14,9 | 13,9 | 8. od 10 | 85. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 486 | 491 | 480 | 6. od 10 | 67. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 10,9 | 21,3 | 17,1 | 10. od 10 | 141. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.500 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 173 Mb/s | 146 | 156 | 3. od 10 | 64. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 26,9 µg/m³ | 27,6 | 33,4 | 7. od 10 | 43. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 10,5 | 17,8 | 17,6 | 2. od 10 | 18. od 161 |
Slična mesta: Brus, Ivanjica, Sokobanja, Krupanj, Apatin. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prazni i napušteni stanovi | 11,8 % | 16,6 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 56,9 | 84,3 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -1,6 | -4,3 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 10,5 | 13,9 |
| Do sedišta regiona | 46 min | 58 min |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 536 | 508 |
| Skor na maloj maturi | 486 | 480 |
| Sa višom ili visokom školom | 13,3 % | 12,4 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 27,8 % | 59,2 % |
| Do najbližeg velikog centra | 163 min | 113 min |
| Domaćinstva na vodovodu | 48,8 % | 68,3 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 26,9 µg/m³ | 22,4 µg/m³ |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 10,2 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 43,2 % | 48,1 % |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 10,9 | 19,4 |
| Mobilna mreža | 173 Mb/s | 178 Mb/s |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,6 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 3,1 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,4 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 20,5 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 4,4 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 19.360 punoletnih po RZS proceni | 16.353 glasalo 2026. | 85 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 19.360 punoletnih po RZS proceni | 20.939 na biračkom spisku | 108 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 198 očekivanih osmaka po RZS proceni | 184 stvarno na maloj maturi | 93 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 15.661 stanova | 9.459 nastanjeno | 60% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 22.896 stanovnika | 57,5 zračenja na 1.000 stanovnika | 152. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 21.305
- Novi punoletni
- +661
- Umrli
- −1.101
- Ostatak
- +74
- Spisak 2026.
- 20.939
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 74,1 god.
- Životni vek, žene
- 80,2 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 88,2
- Tumori na 10.000
- 29,1
- Bolesti disanja na 10.000
- 8,9
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,4
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,6
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,5
- Razvodi na 100 brakova
- 31,0
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 5,4
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 31,4
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,09
- Matematika, skor
- 470
- Maternji jezik, skor
- 494
- Ocena prema testu*
- 0,03
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 31,4
- Učenika po nastavniku
- 8,6
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 22.896
- Promena od 2022.
- -2,7%
- Dece do 14
- 12,4%
- Starijih od 65
- 26,4%
Na popisu 2011. bilo je 26.022, a 2022. 23.533 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 152
- Umrli 2025.
- 325
- Prirodni priraštaj
- -173 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 152 | 325 | -173 |
| 2024. | 152 | 385 | -233 |
| 2023. | 177 | 336 | -159 |
| 2022. | 164 | 365 | -201 |
| 2021. | 180 | 502 | -322 |
| 2020. | 174 | 395 | -221 |
| 2019. | 173 | 376 | -203 |
| 2018. | 216 | 355 | -139 |
| 2017. | 190 | 332 | -142 |
| 2016. | 215 | 356 | -141 |
| 2015. | 177 | 364 | -187 |
| 2014. | 213 | 354 | -141 |
| 2013. | 188 | 407 | -219 |
| 2012. | 195 | 377 | -182 |
| 2011. | 183 | 377 | -194 |
| 2010. | 218 | 374 | -156 |
| 2009. | 229 | 355 | -126 |
| 2008. | 198 | 360 | -162 |
| 2007. | 254 | 351 | -97 |
| 2006. | 230 | 338 | -108 |
| 2005. | 252 | 407 | -155 |
| 2004. | 244 | 378 | -134 |
| 2003. | 293 | 317 | -24 |
| 2002. | 257 | 346 | -89 |
| 2001. | 281 | 341 | -60 |
| 2000. | 260 | 387 | -127 |
| 1999. | 225 | 349 | -124 |
| 1998. | 261 | 366 | -105 |
| 1997. | 276 | 366 | -90 |
| 1996. | 322 | 329 | -7 |
| 1995. | 290 | 357 | -67 |
| 1994. | 300 | 361 | -61 |
| 1993. | 312 | 426 | -114 |
| 1992. | 344 | 329 | 15 |
| 1991. | 311 | 316 | -5 |
| 1990. | 368 | 308 | 60 |
| 1989. | 348 | 312 | 36 |
| 1988. | 328 | 285 | 43 |
| 1987. | 374 | 337 | 37 |
| 1986. | 359 | 315 | 44 |
| 1985. | 400 | 333 | 67 |
| 1984. | 392 | 345 | 47 |
| 1983. | 403 | 345 | 58 |
| 1982. | 400 | 292 | 108 |
| 1981. | 377 | 348 | 29 |
| 1980. | 396 | 279 | 117 |
| 1979. | 414 | 290 | 124 |
| 1978. | 426 | 305 | 121 |
| 1977. | 465 | 296 | 169 |
| 1976. | 474 | 308 | 166 |
| 1975. | 451 | 271 | 180 |
| 1974. | 443 | 308 | 135 |
| 1973. | 465 | 262 | 203 |
| 1972. | 470 | 322 | 148 |
| 1971. | 495 | 344 | 151 |
| 1970. | 467 | 358 | 109 |
| 1969. | 486 | 408 | 78 |
| 1968. | 464 | 266 | 198 |
| 1967. | 504 | 298 | 206 |
| 1966. | 556 | 250 | 306 |
| 1965. | 573 | 268 | 305 |
| 1964. | 587 | 313 | 274 |
| 1963. | 659 | 292 | 367 |
| 1962. | 734 | 323 | 411 |
| 1961. | 699 | 325 | 374 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (36), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Bajina Bašta | 1.222 | 3.961 | 8.555 | 9.148 | 8.971 |
| Lug | 501 | 583 | 1.711 | 2.789 | 2.893 |
| Višesava | 922 | 675 | 1.110 | 1.706 | 1.707 |
| Obajgora | 874 | 697 | 838 | 819 | 785 |
| Solotuša | 2.129 | 1.784 | 1.273 | 890 | 753 |
| Crvica | 1.168 | 1.043 | 812 | 658 | 582 |
| Rogačica | 1.326 | 1.116 | 862 | 634 | 510 |
| Rača | 986 | 786 | 765 | 591 | 509 |
| Pilica | 1.099 | 811 | 742 | 537 | 494 |
| Okletac | 1.173 | 1.074 | 763 | 543 | 433 |
| Perućac | 608 | 569 | 687 | 530 | 428 |
| Ovčinja | 1.010 | 886 | 658 | 492 | 427 |
| Gvozdac | 994 | 980 | 708 | 518 | 417 |
| Mala Reka | 698 | 714 | 527 | 427 | 396 |
| Zarožje | 1.470 | 1.366 | 1.099 | 629 | 394 |
| Strmovo | 1.432 | 1.188 | 729 | 501 | 351 |
| Jakalj | 1.078 | 928 | 593 | 399 | 338 |
| Kostojevići | 867 | 752 | 526 | 411 | 321 |
| Zaglavak | 1.827 | 1.514 | 814 | 414 | 269 |
| Dub | 1.129 | 813 | 496 | 322 | 262 |
| Zaugline | 532 | 492 | 415 | 279 | 248 |
| Rastište | 1.459 | 868 | 517 | 308 | 237 |
| Lještansko | 930 | 837 | 519 | 293 | 227 |
| Pridoli | 900 | 657 | 467 | 287 | 215 |
| Zlodol | 1.064 | 943 | 563 | 319 | 198 |
| Beserovina | 435 | 352 | 275 | 187 | 178 |
| Zaovine | 1.715 | 1.290 | 649 | 263 | 169 |
| Bačevci | 168 | 199 | 174 | 141 | 123 |
| Dobrotin | 822 | 597 | 321 | 158 | 114 |
| Jelovik | 492 | 401 | 270 | 157 | 107 |
| Pepelj | 752 | 554 | 283 | 155 | 104 |
| Sijerač | 704 | 633 | 285 | 129 | 85 |
| Konjska Reka | 288 | 188 | 134 | 78 | 79 |
| Draksin | 427 | 402 | 196 | 121 | 76 |
| Cerje | 445 | 400 | 223 | 112 | 74 |
| Jagoštica | 537 | 334 | 188 | 77 | 59 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 41,9, žene 44,6
- Muškarci
- 50,0% 13.024
- Žene
- 50,0% 13.050
- Žena na 100 muškaraca
- 100,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 571 | 521 |
| 5–9 | 654 | 585 |
| 10–14 | 665 | 581 |
| 15–19 | 710 | 715 |
| 20–24 | 837 | 745 |
| 25–29 | 776 | 701 |
| 30–34 | 808 | 747 |
| 35–39 | 926 | 797 |
| 40–44 | 889 | 823 |
| 45–49 | 1.005 | 978 |
| 50–54 | 1.042 | 981 |
| 55–59 | 1.142 | 1.151 |
| 60–64 | 916 | 945 |
| 65–69 | 621 | 701 |
| 70–74 | 644 | 753 |
| 75–79 | 469 | 767 |
| 80–84 | 258 | 384 |
| 85+ | 91 | 175 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,1, žene 44,9
- Muškarci
- 49,9% 12.878
- Žene
- 50,1% 12.915
- Žena na 100 muškaraca
- 100,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 546 | 494 |
| 5–9 | 641 | 587 |
| 10–14 | 655 | 570 |
| 15–19 | 711 | 691 |
| 20–24 | 807 | 735 |
| 25–29 | 782 | 690 |
| 30–34 | 772 | 702 |
| 35–39 | 894 | 821 |
| 40–44 | 909 | 792 |
| 45–49 | 939 | 946 |
| 50–54 | 1.063 | 994 |
| 55–59 | 1.092 | 1.111 |
| 60–64 | 973 | 1.015 |
| 65–69 | 649 | 721 |
| 70–74 | 616 | 677 |
| 75–79 | 463 | 770 |
| 80–84 | 274 | 408 |
| 85+ | 92 | 191 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,4, žene 45,2
- Muškarci
- 50,0% 12.734
- Žene
- 50,0% 12.758
- Žena na 100 muškaraca
- 100,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 532 | 477 |
| 5–9 | 634 | 564 |
| 10–14 | 654 | 575 |
| 15–19 | 694 | 664 |
| 20–24 | 778 | 718 |
| 25–29 | 776 | 675 |
| 30–34 | 737 | 679 |
| 35–39 | 863 | 834 |
| 40–44 | 937 | 757 |
| 45–49 | 877 | 908 |
| 50–54 | 1.078 | 1.003 |
| 55–59 | 1.034 | 1.048 |
| 60–64 | 1.045 | 1.089 |
| 65–69 | 662 | 729 |
| 70–74 | 586 | 656 |
| 75–79 | 464 | 737 |
| 80–84 | 278 | 437 |
| 85+ | 105 | 208 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,6, žene 45,4
- Muškarci
- 50,0% 12.595
- Žene
- 50,0% 12.610
- Žena na 100 muškaraca
- 100,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 523 | 475 |
| 5–9 | 616 | 543 |
| 10–14 | 663 | 580 |
| 15–19 | 679 | 643 |
| 20–24 | 743 | 687 |
| 25–29 | 754 | 660 |
| 30–34 | 723 | 670 |
| 35–39 | 836 | 820 |
| 40–44 | 943 | 744 |
| 45–49 | 857 | 887 |
| 50–54 | 1.050 | 986 |
| 55–59 | 1.003 | 1.025 |
| 60–64 | 1.078 | 1.105 |
| 65–69 | 691 | 764 |
| 70–74 | 553 | 645 |
| 75–79 | 480 | 692 |
| 80–84 | 287 | 473 |
| 85+ | 116 | 211 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 42,9, žene 45,7
- Muškarci
- 49,9% 12.455
- Žene
- 50,1% 12.492
- Žena na 100 muškaraca
- 100,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 507 | 466 |
| 5–9 | 599 | 541 |
| 10–14 | 668 | 586 |
| 15–19 | 666 | 610 |
| 20–24 | 698 | 673 |
| 25–29 | 748 | 641 |
| 30–34 | 720 | 661 |
| 35–39 | 809 | 781 |
| 40–44 | 927 | 770 |
| 45–49 | 861 | 861 |
| 50–54 | 1.010 | 979 |
| 55–59 | 984 | 985 |
| 60–64 | 1.073 | 1.110 |
| 65–69 | 757 | 838 |
| 70–74 | 516 | 617 |
| 75–79 | 495 | 653 |
| 80–84 | 288 | 494 |
| 85+ | 129 | 226 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,2, žene 45,9
- Muškarci
- 49,9% 12.341
- Žene
- 50,1% 12.378
- Žena na 100 muškaraca
- 100,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 500 | 470 |
| 5–9 | 575 | 526 |
| 10–14 | 650 | 585 |
| 15–19 | 665 | 583 |
| 20–24 | 684 | 670 |
| 25–29 | 742 | 614 |
| 30–34 | 721 | 659 |
| 35–39 | 785 | 736 |
| 40–44 | 911 | 795 |
| 45–49 | 872 | 825 |
| 50–54 | 960 | 970 |
| 55–59 | 994 | 954 |
| 60–64 | 1.052 | 1.118 |
| 65–69 | 802 | 892 |
| 70–74 | 517 | 630 |
| 75–79 | 483 | 591 |
| 80–84 | 281 | 509 |
| 85+ | 147 | 251 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,4, žene 46,1
- Muškarci
- 50,0% 12.263
- Žene
- 50,0% 12.276
- Žena na 100 muškaraca
- 100,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 500 | 488 |
| 5–9 | 551 | 494 |
| 10–14 | 638 | 586 |
| 15–19 | 656 | 576 |
| 20–24 | 685 | 651 |
| 25–29 | 730 | 602 |
| 30–34 | 732 | 653 |
| 35–39 | 757 | 693 |
| 40–44 | 885 | 814 |
| 45–49 | 897 | 792 |
| 50–54 | 900 | 936 |
| 55–59 | 1.012 | 970 |
| 60–64 | 1.009 | 1.073 |
| 65–69 | 864 | 956 |
| 70–74 | 541 | 658 |
| 75–79 | 456 | 534 |
| 80–84 | 287 | 529 |
| 85+ | 163 | 271 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 43,6, žene 46,3
- Muškarci
- 50,0% 12.180
- Žene
- 50,0% 12.165
- Žena na 100 muškaraca
- 99,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 505 | 497 |
| 5–9 | 537 | 479 |
| 10–14 | 631 | 566 |
| 15–19 | 656 | 574 |
| 20–24 | 666 | 636 |
| 25–29 | 714 | 600 |
| 30–34 | 725 | 632 |
| 35–39 | 730 | 673 |
| 40–44 | 858 | 830 |
| 45–49 | 925 | 753 |
| 50–54 | 855 | 897 |
| 55–59 | 1.018 | 982 |
| 60–64 | 958 | 1.016 |
| 65–69 | 944 | 1.025 |
| 70–74 | 549 | 667 |
| 75–79 | 434 | 535 |
| 80–84 | 295 | 504 |
| 85+ | 180 | 299 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,2 muškarci 43,8, žene 46,6
- Muškarci
- 50,1% 12.074
- Žene
- 49,9% 12.033
- Žena na 100 muškaraca
- 99,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 503 | 486 |
| 5–9 | 529 | 479 |
| 10–14 | 613 | 549 |
| 15–19 | 667 | 576 |
| 20–24 | 651 | 615 |
| 25–29 | 676 | 580 |
| 30–34 | 716 | 612 |
| 35–39 | 713 | 668 |
| 40–44 | 835 | 820 |
| 45–49 | 933 | 738 |
| 50–54 | 845 | 874 |
| 55–59 | 997 | 973 |
| 60–64 | 929 | 994 |
| 65–69 | 976 | 1.037 |
| 70–74 | 582 | 704 |
| 75–79 | 412 | 533 |
| 80–84 | 306 | 470 |
| 85+ | 191 | 325 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,4 muškarci 44,1, žene 46,8
- Muškarci
- 50,2% 11.976
- Žene
- 49,8% 11.883
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 498 | 464 |
| 5–9 | 511 | 471 |
| 10–14 | 594 | 547 |
| 15–19 | 670 | 584 |
| 20–24 | 645 | 575 |
| 25–29 | 632 | 571 |
| 30–34 | 726 | 591 |
| 35–39 | 702 | 669 |
| 40–44 | 815 | 782 |
| 45–49 | 926 | 765 |
| 50–54 | 851 | 843 |
| 55–59 | 970 | 963 |
| 60–64 | 910 | 960 |
| 65–69 | 972 | 1.047 |
| 70–74 | 650 | 770 |
| 75–79 | 388 | 504 |
| 80–84 | 321 | 436 |
| 85+ | 195 | 341 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 44,3, žene 46,8
- Muškarci
- 50,3% 11.881
- Žene
- 49,7% 11.732
- Žena na 100 muškaraca
- 98,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 492 | 453 |
| 5–9 | 505 | 472 |
| 10–14 | 570 | 527 |
| 15–19 | 650 | 585 |
| 20–24 | 655 | 551 |
| 25–29 | 629 | 574 |
| 30–34 | 722 | 575 |
| 35–39 | 702 | 677 |
| 40–44 | 799 | 733 |
| 45–49 | 911 | 793 |
| 50–54 | 868 | 810 |
| 55–59 | 921 | 950 |
| 60–64 | 925 | 928 |
| 65–69 | 951 | 1.059 |
| 70–74 | 691 | 808 |
| 75–79 | 388 | 513 |
| 80–84 | 305 | 376 |
| 85+ | 197 | 348 |
- Prosečna starost
- 46,0 muškarci 45,0, žene 47,1
- Muškarci
- 50,6% 11.906
- Žene
- 49,4% 11.627
- Žena na 100 muškaraca
- 97,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 469 | 451 |
| 5–9 | 515 | 496 |
| 10–14 | 557 | 489 |
| 15–19 | 648 | 577 |
| 20–24 | 586 | 497 |
| 25–29 | 605 | 517 |
| 30–34 | 653 | 579 |
| 35–39 | 732 | 677 |
| 40–44 | 792 | 698 |
| 45–49 | 896 | 817 |
| 50–54 | 869 | 786 |
| 55–59 | 903 | 929 |
| 60–64 | 1.016 | 969 |
| 65–69 | 960 | 1.055 |
| 70–74 | 835 | 927 |
| 75–79 | 418 | 537 |
| 80–84 | 290 | 364 |
| 85+ | 162 | 262 |
- Prosečna starost
- 46,2 muškarci 45,1, žene 47,3
- Muškarci
- 50,6% 11.830
- Žene
- 49,4% 11.541
- Žena na 100 muškaraca
- 97,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 474 | 449 |
| 5–9 | 514 | 498 |
| 10–14 | 548 | 483 |
| 15–19 | 629 | 560 |
| 20–24 | 609 | 497 |
| 25–29 | 582 | 501 |
| 30–34 | 626 | 575 |
| 35–39 | 728 | 661 |
| 40–44 | 773 | 689 |
| 45–49 | 864 | 821 |
| 50–54 | 906 | 749 |
| 55–59 | 867 | 899 |
| 60–64 | 1.008 | 987 |
| 65–69 | 926 | 1.007 |
| 70–74 | 881 | 975 |
| 75–79 | 443 | 553 |
| 80–84 | 279 | 379 |
| 85+ | 173 | 258 |
- Prosečna starost
- 46,4 muškarci 45,4, žene 47,5
- Muškarci
- 50,7% 11.722
- Žene
- 49,3% 11.410
- Žena na 100 muškaraca
- 97,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 452 | 430 |
| 5–9 | 515 | 500 |
| 10–14 | 537 | 478 |
| 15–19 | 617 | 545 |
| 20–24 | 620 | 514 |
| 25–29 | 567 | 472 |
| 30–34 | 593 | 558 |
| 35–39 | 712 | 630 |
| 40–44 | 752 | 686 |
| 45–49 | 846 | 813 |
| 50–54 | 924 | 735 |
| 55–59 | 843 | 872 |
| 60–64 | 988 | 970 |
| 65–69 | 902 | 998 |
| 70–74 | 913 | 983 |
| 75–79 | 482 | 590 |
| 80–84 | 276 | 382 |
| 85+ | 183 | 254 |
- Prosečna starost
- 46,7 muškarci 45,7, žene 47,8
- Muškarci
- 50,7% 11.607
- Žene
- 49,3% 11.289
- Žena na 100 muškaraca
- 97,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 438 | 412 |
| 5–9 | 513 | 490 |
| 10–14 | 518 | 472 |
| 15–19 | 611 | 544 |
| 20–24 | 625 | 530 |
| 25–29 | 559 | 439 |
| 30–34 | 561 | 528 |
| 35–39 | 697 | 613 |
| 40–44 | 735 | 685 |
| 45–49 | 828 | 777 |
| 50–54 | 920 | 760 |
| 55–59 | 837 | 844 |
| 60–64 | 960 | 947 |
| 65–69 | 887 | 978 |
| 70–74 | 911 | 993 |
| 75–79 | 543 | 656 |
| 80–84 | 275 | 358 |
| 85+ | 189 | 263 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 95,6% | 98,5% | 22.501 | |
| Nisu se izjasnili | 0,6% | 0,5% | 145 | |
| Nepoznato | 3,3% | 0,5% | 771 |
Grupe ispod 1% (16)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,11% | 0,1% | 25 |
| Ostali | 0,09% | 0,0% | 22 |
| Crnogorci | 0,07% | 0,2% | 17 |
| Hrvati | 0,04% | 0,0% | 9 |
| Albanci | 0,03% | 0,0% | 7 |
| Rusi | 0,03% | 0,0% | 7 |
| Bošnjaci | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Mađari | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Ukrajinci | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Muslimani | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Makedonci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Romi | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Regionalna pripadnost | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Bugari | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 92,4% | 97,8% | 21.750 | |
| Ostale hrišćanske | 3,2% | 0,7% | 750 | |
| Nisu se izjasnili | 0,7% | 0,6% | 161 | |
| Nepoznato | 3,3% | 0,5% | 782 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,20% | 0,2% | 46 |
| Katolička | 0,08% | 0,1% | 19 |
| Islamska | 0,04% | 0,0% | 10 |
| Agnostici | 0,03% | 0,0% | 6 |
| Istočnjačke | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Judaistička | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Protestantska | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 110.164 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 91.692 RSD
- Stanovanje mesečno
- 31.523 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,55 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 15.661
- Prazni i napušteni
- 11,8%
- Pod zakupom
- 3,9%
- Zgrade starije od 1971.
- 34%
- Viša ili visoka škola
- 13,3%
- Bez srednje škole
- 35,1%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 91.692 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 328
- Aktivnih firmi
- 196 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.302 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 58.085 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 5.836 RSD, 10,1% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 25
- Stanovnika po lekaru
- 916
- Zubara
- 4
- Farmaceuta
- 6
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 486 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 4
- Dece u vrtiću
- 674 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 54% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 8.008 | 34,0% | 10.148 | 39,0% |
| Penzioneri | 6.165 | 26,2% | 4.883 | 18,8% |
| Deca do 15 godina | 2.977 | 12,7% | 3.548 | 13,6% |
| Učenici i studenti | 1.578 | 6,7% | 2.042 | 7,8% |
| Nezaposleni | 1.432 | 6,1% | 1.686 | 6,5% |
| Domaćinstvo i ostali | 3.373 | 14,3% | 3.715 | 14,3% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 15,2%. Godišnje, PIO fond: 5.965 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 45.368 RSD, 79 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 48,8%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 43,2%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 27,8%
- Divlje deponije, prijavljene
- 12
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 173 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 347
- Fiksni, preuzimanje
- 44 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 26,9
- Leti, model
- 7,1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 23
- Sa poginulima 2025.
- 0
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 10,5 21.807 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 53 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 1 od 23 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 56
- Za imovinu
- 10
- Za život i telo
- 0
- U saobraćaju
- 2
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 46 min 114. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 163 min 149. od 161
- Do Beograda*
- 188 min 134. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 46 min 138. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.