Stanje Srbije

Sva mesta · Zlatiborski region

Bajina Bašta

Bajina Bašta: iznad proseka svih mesta po vazduhu (64, procena), ispod proseka po pristupu (51) i priuštivosti (40, procena). Stanovništvo od popisa 2022: −2,7%, prosek regiona −2,3%.

22.896 stanovnika91.692 RSD neto plata

Ukupna ocena

Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 66. i 146. mesta.

Kako računamo
50od 100
Rang u Srbiji≈ 99.od 161
1. (najbolje)161.
Verovatno između 66. i 146. mesta.

Rang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?

Uporedi sa sličnim mestimaPrikaži na mapi i listi

Profil mesta

Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.

Demografija

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
iznad proseka-2,7% od popisa 2022, neto doseljeni -1,6 na 1.000
49
Posao i plata

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
oko proseka91.692 RSD, 536 zaposlenih na 1.000 radno sposobnih, 8,6 firmi na 1.000
37
Priuštivost

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.

Kako računamo
ispod prosekakorpa i stanovanje koštaju 1,55 prosečne plate, stan: procena
40
Zdravstvo

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.

Kako računamo
iznad proseka15,3 zdravstvenih radnika na 10.000, životni vek 76,8
55
Škole i vrtići

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.

Kako računamo
oko prosekamala matura 486, vrtić 54%, fakultet na 46 min
60
Pristup

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.

Kako računamo
ispod proseka163 min do velikog centra, mreža 173 Mb/s
51
Vazduh

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.

Kako računamo
oko prosekaPM2.5 zimi 26,9 µg/m³
64
Bezbednost na putu

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.

Kako računamo
iznad proseka10,5 teških nezgoda godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
86

Poređenje

Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.

PokazateljOvdeProsek regionaMedijanaU regionuU Srbiji
Neto plata, 12 meseci91.692 RSD95.16996.5547. od 10121. od 161
Zaposleni na 1.000 radno sposobnih536 5185215. od 1068. od 161
Nezaposleni na 1.000 stanovnika56,9 63,655,96. od 1082. od 161
Promena od 2022.-2,7 %-2,3-2,65. od 1084. od 161
Deca do 14 godina12,4 %13,513,56. od 10120. od 161
Sa višom ili visokom školom13,3 %14,913,98. od 1085. od 161
Skor na maloj maturi486 4914806. od 1067. od 161
Lekari na 10.000 stanovnika10,9 21,317,110. od 10141. od 161
Cena stana po m²nema podatka1.5001.291––
Mobilna mreža Procena173 Mb/s1461563. od 1064. od 161
PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena26,9 µg/m³27,633,47. od 1043. od 161
Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana10,5 17,817,62. od 1018. od 161

Slična mesta: Brus, Ivanjica, Sokobanja, Krupanj, Apatin. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.

Šta kažu nezavisni izvori

Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.

Slična mesta

Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.

Izvori i metodologija

Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.

Provera brojki

Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.

PitanjeZvaničnoIzmerenoOdnos
Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu.19.360 punoletnih po RZS proceni16.353 glasalo 2026.85 na 100
Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili.19.360 punoletnih po RZS proceni20.939 na biračkom spisku108 na 100
Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao.198 očekivanih osmaka po RZS proceni184 stvarno na maloj maturi93 na 100
Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi.15.661 stanova9.459 nastanjeno60%
Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj.22.896 stanovnika57,5 zračenja na 1.000 stanovnika152. od 161

Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.

Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.

Spisak 2023.
21.305
Novi punoletni
+661
Umrli
−1.101
Ostatak
+74
Spisak 2026.
20.939

Život i ljudi

Životni vek i uzroci smrti

Životni vek, muškarci
74,1 god.
Životni vek, žene
80,2 god.
Bolesti srca i krvotoka na 10.000
88,2
Tumori na 10.000
29,1
Bolesti disanja na 10.000
8,9
Povrede i trovanja na 10.000
5,4

Seljenje, porodica i gradnja

Neto doseljeni na 1.000 godišnje
-1,6
Brakovi na 1.000 godišnje
4,5
Razvodi na 100 brakova
31,0
Stanovi po dozvolama na 1.000
5,4
Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
31,4

RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.

Obrazovanje

Osnovna škola, osmi razred

Prosečna ocena
4,09
Matematika, skor
470
Maternji jezik, skor
494
Ocena prema testu*
0,03

Srednje škole

Srednjih škola
2
Gimnazija
1
Srednjoškolaca na 1.000
31,4
Učenika po nastavniku
8,6

* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.

Stanovništvo

Stanovnika 2025.
22.896
Promena od 2022.
-2,7%
Dece do 14
12,4%
Starijih od 65
26,4%

Na popisu 2011. bilo je 26.022, a 2022. 23.533 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.

Svi popisi, 1948–2022.

20,0 hilj.25,0 hilj.30,0 hilj.35,0 hilj.40,0 hilj.1950196019701980199020002010202223,5 hilj.

Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.

Procene po godinama

20,0 hilj.25,0 hilj.30,0 hilj.35,0 hilj.popis 2002popis 2011popis 2022199520002005201020152020202522,9 hilj.

Rođeni i umrli, 1961–2025.

Rođeni 2025.
152
Umrli 2025.
325
Prirodni priraštaj
-173
rođeni minus umrli
RođeniUmrli02505007501961.: rođeno 699, umrlo 3251962.: rođeno 734, umrlo 3231963.: rođeno 659, umrlo 2921964.: rođeno 587, umrlo 3131965.: rođeno 573, umrlo 2681966.: rođeno 556, umrlo 2501967.: rođeno 504, umrlo 2981968.: rođeno 464, umrlo 2661969.: rođeno 486, umrlo 4081970.: rođeno 467, umrlo 3581971.: rođeno 495, umrlo 3441972.: rođeno 470, umrlo 3221973.: rođeno 465, umrlo 2621974.: rođeno 443, umrlo 3081975.: rođeno 451, umrlo 2711976.: rođeno 474, umrlo 3081977.: rođeno 465, umrlo 2961978.: rođeno 426, umrlo 3051979.: rođeno 414, umrlo 2901980.: rođeno 396, umrlo 2791981.: rođeno 377, umrlo 3481982.: rođeno 400, umrlo 2921983.: rođeno 403, umrlo 3451984.: rođeno 392, umrlo 3451985.: rođeno 400, umrlo 3331986.: rođeno 359, umrlo 3151987.: rođeno 374, umrlo 3371988.: rođeno 328, umrlo 2851989.: rođeno 348, umrlo 3121990.: rođeno 368, umrlo 3081991.: rođeno 311, umrlo 3161992.: rođeno 344, umrlo 3291993.: rođeno 312, umrlo 4261994.: rođeno 300, umrlo 3611995.: rođeno 290, umrlo 3571996.: rođeno 322, umrlo 3291997.: rođeno 276, umrlo 3661998.: rođeno 261, umrlo 3661999.: rođeno 225, umrlo 3492000.: rođeno 260, umrlo 3872001.: rođeno 281, umrlo 3412002.: rođeno 257, umrlo 3462003.: rođeno 293, umrlo 3172004.: rođeno 244, umrlo 3782005.: rođeno 252, umrlo 4072006.: rođeno 230, umrlo 3382007.: rođeno 254, umrlo 3512008.: rođeno 198, umrlo 3602009.: rođeno 229, umrlo 3552010.: rođeno 218, umrlo 3742011.: rođeno 183, umrlo 3772012.: rođeno 195, umrlo 3772013.: rođeno 188, umrlo 4072014.: rođeno 213, umrlo 3542015.: rođeno 177, umrlo 3642016.: rođeno 215, umrlo 3562017.: rođeno 190, umrlo 3322018.: rođeno 216, umrlo 3552019.: rođeno 173, umrlo 3762020.: rođeno 174, umrlo 3952021.: rođeno 180, umrlo 5022022.: rođeno 164, umrlo 3652023.: rođeno 177, umrlo 3362024.: rođeno 152, umrlo 3852025.: rođeno 152, umrlo 325197019801990200020102025152 rođ.325 um.
Tabela po godinama
GodinaRođeniUmrliPriraštaj
2025.152325-173
2024.152385-233
2023.177336-159
2022.164365-201
2021.180502-322
2020.174395-221
2019.173376-203
2018.216355-139
2017.190332-142
2016.215356-141
2015.177364-187
2014.213354-141
2013.188407-219
2012.195377-182
2011.183377-194
2010.218374-156
2009.229355-126
2008.198360-162
2007.254351-97
2006.230338-108
2005.252407-155
2004.244378-134
2003.293317-24
2002.257346-89
2001.281341-60
2000.260387-127
1999.225349-124
1998.261366-105
1997.276366-90
1996.322329-7
1995.290357-67
1994.300361-61
1993.312426-114
1992.34432915
1991.311316-5
1990.36830860
1989.34831236
1988.32828543
1987.37433737
1986.35931544
1985.40033367
1984.39234547
1983.40334558
1982.400292108
1981.37734829
1980.396279117
1979.414290124
1978.426305121
1977.465296169
1976.474308166
1975.451271180
1974.443308135
1973.465262203
1972.470322148
1971.495344151
1970.467358109
1969.48640878
1968.464266198
1967.504298206
1966.556250306
1965.573268305
1964.587313274
1963.659292367
1962.734323411
1961.699325374

RZS, teritorija svedena na današnje opštine.

Naselja (36), broj stanovnika po popisima
Naselje1948.1971.1991.2011.2022.
Bajina Bašta1.2223.9618.5559.1488.971
Lug5015831.7112.7892.893
Višesava9226751.1101.7061.707
Obajgora874697838819785
Solotuša2.1291.7841.273890753
Crvica1.1681.043812658582
Rogačica1.3261.116862634510
Rača986786765591509
Pilica1.099811742537494
Okletac1.1731.074763543433
Perućac608569687530428
Ovčinja1.010886658492427
Gvozdac994980708518417
Mala Reka698714527427396
Zarožje1.4701.3661.099629394
Strmovo1.4321.188729501351
Jakalj1.078928593399338
Kostojevići867752526411321
Zaglavak1.8271.514814414269
Dub1.129813496322262
Zaugline532492415279248
Rastište1.459868517308237
Lještansko930837519293227
Pridoli900657467287215
Zlodol1.064943563319198
Beserovina435352275187178
Zaovine1.7151.290649263169
Bačevci168199174141123
Dobrotin822597321158114
Jelovik492401270157107
Pepelj752554283155104
Sijerač70463328512985
Konjska Reka2881881347879
Draksin42740219612176
Cerje44540022311274
Jagoštica5373341887759

Sastav stanovništva

Prosečna starost
46,7
muškarci 45,7, žene 47,8
Muškarci
50,7%
11.607
Žene
49,3%
11.289
Žena na 100 muškaraca
97,3
MuškarciŽene85+ god.: 189 muškaraca (0,8%), 263 žena (1,1%)85+80–84 god.: 275 muškaraca (1,2%), 358 žena (1,6%)80–8475–79 god.: 543 muškaraca (2,4%), 656 žena (2,9%)75–7970–74 god.: 911 muškaraca (4,0%), 993 žena (4,3%)70–7465–69 god.: 887 muškaraca (3,9%), 978 žena (4,3%)65–6960–64 god.: 960 muškaraca (4,2%), 947 žena (4,1%)60–6455–59 god.: 837 muškaraca (3,7%), 844 žena (3,7%)55–5950–54 god.: 920 muškaraca (4,0%), 760 žena (3,3%)50–5445–49 god.: 828 muškaraca (3,6%), 777 žena (3,4%)45–4940–44 god.: 735 muškaraca (3,2%), 685 žena (3,0%)40–4435–39 god.: 697 muškaraca (3,0%), 613 žena (2,7%)35–3930–34 god.: 561 muškaraca (2,5%), 528 žena (2,3%)30–3425–29 god.: 559 muškaraca (2,4%), 439 žena (1,9%)25–2920–24 god.: 625 muškaraca (2,7%), 530 žena (2,3%)20–2415–19 god.: 611 muškaraca (2,7%), 544 žena (2,4%)15–1910–14 god.: 518 muškaraca (2,3%), 472 žena (2,1%)10–145–9 god.: 513 muškaraca (2,2%), 490 žena (2,1%)5–90–4 god.: 438 muškaraca (1,9%), 412 žena (1,8%)0–40%0%2%2%4%4%
Tabela po starosti
StarostMuškarciŽene
0–4438412
5–9513490
10–14518472
15–19611544
20–24625530
25–29559439
30–34561528
35–39697613
40–44735685
45–49828777
50–54920760
55–59837844
60–64960947
65–69887978
70–74911993
75–79543656
80–84275358
85+189263

Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.

Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (16)
Grupa2022.2011.Broj
Jugosloveni0,11%0,1%25
Ostali0,09%0,0%22
Crnogorci0,07%0,2%17
Hrvati0,04%0,0%9
Albanci0,03%0,0%7
Rusi0,03%0,0%7
Bošnjaci0,02%0,0%5
Mađari0,02%0,0%5
Ukrajinci0,02%0,0%5
Muslimani0,01%0,0%3
Makedonci0,01%0,0%2
Romi0,01%0,0%2
Rumuni0,01%0,0%2
Slovaci0,01%0,0%2
Regionalna pripadnost0,01%0,0%2
Bugari0,00%0,0%1

Veroispovest, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (7)
Grupa2022.2011.Broj
Nisu vernici0,20%0,2%46
Katolička0,08%0,1%19
Islamska0,04%0,0%10
Agnostici0,03%0,0%6
Istočnjačke0,02%0,0%5
Judaistička0,01%0,0%3
Protestantska0,00%0,0%1

Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.

Cena života

Korpa, usklađena
110.164
RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
Prosečna plata
91.692
RSD
Stanovanje mesečno
31.523
procena, stan od 50 m²
Sve kroz platu
1,55
korpa i stanovanje

Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.

Stanovanje i obrazovanje

Stanova
15.661
Prazni i napušteni
11,8%
Pod zakupom
3,9%
Zgrade starije od 1971.
34%
Viša ili visoka škola
13,3%
Bez srednje škole
35,1%

Popis 2022. RZS.

Posao i plate

Neto plata, 12 meseci
91.692
do 08/2026
Zaposlenih na 1.000
328
Aktivnih firmi
196
09/2025
Nezaposlenih na birou
1.302
09/2025
Budžet po stanovniku
58.085
RSD, 2024.
Ulaganja po stanovniku
5.836
RSD, 10,1% rashoda

Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.

20,0 hilj.40,0 hilj.60,0 hilj.80,0 hilj.100 hilj.201820202022202583,9 hilj.

Zdravstvo

Lekara
25
Stanovnika po lekaru
916
Zubara
4
Farmaceuta
6

Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.

Škole i vrtići

Skor na maloj maturi
486
2025/26, prosek mesta 481
Osnovnih škola
4
Dece u vrtiću
674
2025/2026
Obuhvat vrtićem
54%
naša procena
4604704804902023202420252026486

Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.

Od čega se živi

Popis 2022.

Popis 2011.

Grupa2022.Udeo2011.Udeo
Zaposleni8.00834,0%10.14839,0%
Penzioneri6.16526,2%4.88318,8%
Deca do 15 godina2.97712,7%3.54813,6%
Učenici i studenti1.5786,7%2.0427,8%
Nezaposleni1.4326,1%1.6866,5%
Domaćinstvo i ostali3.37314,3%3.71514,3%

RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 15,2%. Godišnje, PIO fond: 5.965 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 45.368 RSD, 79 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.

Komunalije i putevi

Domaćinstva na vodovodu
48,8%
Domaćinstva na kanalizaciji
43,2%
Prečišćene otpadne vode
0,0%
Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
27,8%
Divlje deponije, prijavljene
12

Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.

Mobilna mreža i internet

Mobilna mreža, preuzimanje
173 Mb/s
Broj mobilnih testova
347
Fiksni, preuzimanje
44 Mb/s
zavisi od paketa

Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.

Vazduh

PM2.5 zimi, procena
26,9
Leti, model
7,1
jan18feb21mar12apr9maj7jun8jul6avg7sep7okt8nov13dec22

Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.

Bezbednost na putu

Sa povređenima 2025.
23
Sa poginulima 2025.
0
Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
10,5
21.807 ljudi tokom dana
Sve nezgode 2026.
53
tekuća godina
Na glavnim putevima van naselja*
1
od 23 teških, 2025.
204060801002016201820202022202539

Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.

Osude za krivična dela

Osuđenih odraslih 2024.
56
Za imovinu
10
Za život i telo
0
U saobraćaju
2

Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.

Povezanost

Do sedišta regiona*
46 min
114. od 161
Do najbližeg velikog centra*
163 min
149. od 161
Do Beograda*
188 min
134. od 161
Do najbližeg fakulteta*
46 min
138. od 161
Do najbliže srednje škole*
0 min
1. od 161

Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.