Sva mesta · Moravički region
Gornji Milanovac
Gornji Milanovac: iznad proseka svih mesta po zdravstvu (62) i školama i vrtićima (68). Stanovništvo od popisa 2022: −2,3%, prosek regiona −2,6%.
38.105 stanovnika104.987 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 14. i 79. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika38.105 2025.▼ 2,3% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1981.
- 50.651
- Najmanje, 2025.
- 38.105
- Broj stanovnika
- 38.105
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 50. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 38.105 2024. 38.417 2023. 38.722 2022. 38.985 2011. 44.406 2002. 47.641 1991. 50.087 1981. 50.651 1971. 48.420 1961. 47.894 1953. 49.859 1948. 49.604 Neto plata104.987 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 26,6% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 96.972 RSD
- Najmanje, 2018.
- 46.301 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 104.987 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 34. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 96.972 93.603 2024. 86.459 83.346 2023. 75.260 72.735 2022. 66.123 63.533 2021. 59.229 56.572 2020. 53.941 52.069 2019. 49.998 47.718 2018. 46.301 43.470 Zaposlenih13.694 2026.→ 0,7% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 13.992
- Najmanje, 2016.
- 12.846
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 40. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 13.694 2025. 13.835 2024. 13.978 2023. 13.992 2022. 13.952 2021. 13.794 2020. 13.581 2019. 13.297 2018. 13.203 2017. 12.886 2016. 12.846 Korisnici penzija10.794 2026.▼ 2,5% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 11.507
- Najmanje, 2026.
- 10.794
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 32. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 10.794 2025. 10.824 2024. 10.917 2023. 10.891 2022. 10.926 2021. 11.067 2020. 11.308 2019. 11.443 2018. 11.507 Odseljeni547 2025.▼ 21,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 693
- Najmanje, 2025.
- 547
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 74. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 547 2024. 577 2023. 583 2022. 693 Doseljeni505 2025.▼ 11,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 569
- Najmanje, 2025.
- 505
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 74. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 505 2024. 525 2023. 535 2022. 569
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²150.688 RSD 2023.▲ 5,8% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 150.688 RSD
- Najmanje, 2020.
- 98.860 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 150.688 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 68. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 150.688 143.298 2022. 128.389 126.155 2021. 105.234 114.840 2020. 98.860 108.603 2019. 107.470 107.098 Noćenja turista44.564 2025.▲ 3,5% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2011.
- 71.401
- Najmanje, 2014.
- 31.231
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 50. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 44.564 2024. 41.978 2023. 41.880 2022. 40.064 2021. 59.580 2020. 38.441 2019. 43.066 2018. 39.705 2017. 40.882 2016. 53.592 2015. 43.009 2014. 31.231 2013. 55.361 2012. 60.459 2011. 71.401 2010. 55.294 Mala matura489 2026.→ 1,0% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 494
- Najmanje, 2026.
- 489
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 61. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 489 481 2025. 491 479 2024. 492 483 2023. 494 483 Saobraćajne nezgode149 2025.▲ 86,2% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2016.
- 154
- Najmanje, 2020.
- 80
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 109. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 149 2024. 126 2023. 126 2022. 125 2021. 111 2020. 80 2019. 115 2018. 110 2017. 136 2016. 154 Noćno svetlo, sa satelita57. od 161 po stanovniku 2025.▲ 66,2% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 4.832
- Najmanje, 2012.
- 2.553
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 57. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.832 2024. 4.143 2023. 4.499 2022. 4.070 2021. 3.337 2020. 2.908 2019. 2.802 2018. 2.942 2017. 3.114 2016. 3.006 2015. 3.091 2014. 3.129 2013. 2.790 2012. 2.553 Prosečna penzija52.259 RSD 2026.▲ 40,6% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 52.259 RSD
- Najmanje, 2018.
- 23.377 RSD
- Prosečna penzija
- 52.259 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 58. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 52.259 50.307 2025. 52.138 50.246 2024. 46.338 44.693 2023. 36.228 35.047 2022. 30.498 29.593 2021. 26.434 25.699 2020. 24.891 24.231 2019. 23.523 22.945 2018. 23.377 22.892 Divlje deponije, prijavljene4 2024.▼ 84,6% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 28
- Najmanje, 2024.
- 4
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 130. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 4 2023. 5 2022. 8 2021. 28 2020. 22 2019. 26 2018. 24 Životni vek76,8 god. 2025.▲ 2,3% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 75,1 78,6 2024. 73,8 78,8 2023. 72,5 77,7 Brakovi169 2025.▲ 44,4% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2013.
- 245
- Najmanje, 2020.
- 117
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 66. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 169 2024. 160 2023. 180 2022. 197 2021. 168 2020. 117 2019. 182 2018. 189 2017. 202 2016. 208 2015. 229 2014. 218 2013. 245 2012. 210 2011. 188 2010. 192 Stanovi po dozvolama148 2025.▲ 78,3% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2025.
- 148
- Najmanje, 2013.
- 9
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 71. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 148 2024. 104 2023. 77 2022. 74 2021. 66 2020. 83 2019. 49 2018. 100 2017. 117 2016. 26 2015. 46 2014. 38 2013. 9 2012. 60 2011. 124 2010. 31 2009. 79 2008. 64 2007. 26
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 104.987 RSD | 102.929 | 96.554 | 2. od 4 | 34. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 594 | 569 | 521 | 2. od 4 | 33. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 18,0 | 44,5 | 55,9 | 1. od 4 | 10. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,3 % | -2,6 | -2,6 | 2. od 4 | 58. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,6 % | 13,3 | 13,5 | 2. od 4 | 74. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 16,8 % | 15,2 | 13,9 | 2. od 4 | 43. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 489 | 495 | 480 | 4. od 4 | 61. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 28,3 | 20,9 | 17,1 | 1. od 4 | 45. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.316 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 170 Mb/s | 177 | 156 | 3. od 4 | 68. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 31,6 µg/m³ | 31,3 | 33,4 | 2. od 4 | 71. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 21,3 | 18,0 | 17,6 | 3. od 4 | 114. od 161 |
Slična mesta: Zrenjanin, Požega, Valjevo, Šabac, Čačak. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 81,8 % | 30,8 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 31,6 µg/m³ | 47,7 µg/m³ |
| Do najbližeg velikog centra | 49 min | 73 min |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 18,0 | 33,8 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 21,3 | 23,8 |
| Neto plata, 12 meseci | 104.987 RSD | 103.682 RSD |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 28,3 | 28,2 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do sedišta regiona | 31 min | 5 min |
| Obuhvat vrtićem | 57 % | 64 % |
| Domaćinstva na vodovodu | 80,1 % | 88,4 % |
| Mobilna mreža | 170 Mb/s | 199 Mb/s |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 79,3 % | 87,9 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 17,3 % | 15,2 % |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 2,5 | 5,2 |
| Sa višom ili visokom školom | 16,8 % | 18,6 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 5,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 14,4 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,2 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 31.810 punoletnih po RZS proceni | 26.196 glasalo 2026. | 82 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 31.810 punoletnih po RZS proceni | 34.027 na biračkom spisku | 107 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 350 očekivanih osmaka po RZS proceni | 334 stvarno na maloj maturi | 95 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 24.850 stanova | 16.440 nastanjeno | 66% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 38.105 stanovnika | 126,8 zračenja na 1.000 stanovnika | 57. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 34.896
- Novi punoletni
- +1.066
- Umrli
- −1.642
- Ostatak
- −293
- Spisak 2026.
- 34.027
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 75,1 god.
- Životni vek, žene
- 78,6 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 80,5
- Tumori na 10.000
- 32,2
- Bolesti disanja na 10.000
- 10,1
- Povrede i trovanja na 10.000
- 4,6
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,2
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,5
- Razvodi na 100 brakova
- 28,9
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 2,5
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 29,2
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,99
- Matematika, skor
- 487
- Maternji jezik, skor
- 488
- Ocena prema testu*
- -0,08
Srednje škole
- Srednjih škola
- 3
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 29,2
- Učenika po nastavniku
- 7,8
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 38.105
- Promena od 2022.
- -2,3%
- Dece do 14
- 13,6%
- Starijih od 65
- 26,1%
Na popisu 2011. bilo je 44.406, a 2022. 38.985 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 319
- Umrli 2025.
- 593
- Prirodni priraštaj
- -274 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 319 | 593 | -274 |
| 2024. | 319 | 574 | -255 |
| 2023. | 320 | 576 | -256 |
| 2022. | 332 | 710 | -378 |
| 2021. | 341 | 835 | -494 |
| 2020. | 358 | 738 | -380 |
| 2019. | 370 | 658 | -288 |
| 2018. | 349 | 642 | -293 |
| 2017. | 339 | 673 | -334 |
| 2016. | 388 | 696 | -308 |
| 2015. | 369 | 701 | -332 |
| 2014. | 377 | 655 | -278 |
| 2013. | 331 | 688 | -357 |
| 2012. | 325 | 666 | -341 |
| 2011. | 343 | 653 | -310 |
| 2010. | 395 | 682 | -287 |
| 2009. | 397 | 710 | -313 |
| 2008. | 374 | 663 | -289 |
| 2007. | 381 | 673 | -292 |
| 2006. | 392 | 663 | -271 |
| 2005. | 391 | 726 | -335 |
| 2004. | 382 | 691 | -309 |
| 2003. | 427 | 650 | -223 |
| 2002. | 424 | 662 | -238 |
| 2001. | 400 | 627 | -227 |
| 2000. | 362 | 640 | -278 |
| 1999. | 375 | 689 | -314 |
| 1998. | 399 | 624 | -225 |
| 1997. | 421 | 667 | -246 |
| 1996. | 437 | 657 | -220 |
| 1995. | 460 | 645 | -185 |
| 1994. | 463 | 579 | -116 |
| 1993. | 518 | 655 | -137 |
| 1992. | 567 | 622 | -55 |
| 1991. | 510 | 613 | -103 |
| 1990. | 558 | 604 | -46 |
| 1989. | 510 | 616 | -106 |
| 1988. | 611 | 605 | 6 |
| 1987. | 632 | 651 | -19 |
| 1986. | 618 | 678 | -60 |
| 1985. | 646 | 626 | 20 |
| 1984. | 703 | 643 | 60 |
| 1983. | 640 | 656 | -16 |
| 1982. | 680 | 674 | 6 |
| 1981. | 660 | 546 | 114 |
| 1980. | 673 | 576 | 97 |
| 1979. | 739 | 535 | 204 |
| 1978. | 647 | 574 | 73 |
| 1977. | 645 | 496 | 149 |
| 1976. | 709 | 533 | 176 |
| 1975. | 620 | 497 | 123 |
| 1974. | 663 | 500 | 163 |
| 1973. | 674 | 486 | 188 |
| 1972. | 656 | 483 | 173 |
| 1971. | 622 | 500 | 122 |
| 1970. | 598 | 488 | 110 |
| 1969. | 589 | 472 | 117 |
| 1968. | 580 | 408 | 172 |
| 1967. | 625 | 489 | 136 |
| 1966. | 590 | 412 | 178 |
| 1965. | 596 | 439 | 157 |
| 1964. | 549 | 467 | 82 |
| 1963. | 621 | 429 | 192 |
| 1962. | 604 | 423 | 181 |
| 1961. | 672 | 419 | 253 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (63), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Gornji Milanovac | 2.697 | 10.972 | 22.432 | 24.216 | 23.109 |
| Rudnik | 1.314 | 1.854 | 1.811 | 1.490 | 1.201 |
| Pranjani | 2.917 | 2.680 | 2.009 | 1.513 | 1.114 |
| Brđani | 1.890 | 1.525 | 1.217 | 1.041 | 848 |
| Brusnica | 1.271 | 1.056 | 667 | 742 | 729 |
| Velereč | 905 | 687 | 565 | 704 | 716 |
| Nevade | 582 | 514 | 504 | 627 | 644 |
| Gojna Gora | 1.354 | 1.243 | 900 | 610 | 469 |
| Lunjevica | 823 | 684 | 541 | 498 | 453 |
| Donja Vrbava | 1.179 | 867 | 754 | 506 | 413 |
| Družetići | 1.239 | 1.220 | 866 | 565 | 410 |
| Teočin | 1.362 | 1.081 | 771 | 566 | 401 |
| Grabovica | 875 | 623 | 523 | 456 | 396 |
| Koštunići | 1.423 | 1.098 | 756 | 544 | 382 |
| Majdan | 1.083 | 886 | 597 | 419 | 369 |
| Svračkovci | 810 | 546 | 487 | 462 | 360 |
| Takovo | 822 | 636 | 541 | 458 | 355 |
| Gornji Branetići | 1.395 | 1.037 | 770 | 476 | 348 |
| Ugrinovci | 1.007 | 823 | 574 | 371 | 314 |
| Zagrađe | 1.059 | 878 | 616 | 385 | 263 |
| Srezojevci | 788 | 781 | 578 | 337 | 251 |
| Boljkovci | 1.187 | 1.001 | 631 | 366 | 250 |
| Šarani | 823 | 560 | 342 | 241 | 225 |
| Vrnčani | 864 | 637 | 484 | 330 | 224 |
| Lipovac | 606 | 464 | 371 | 259 | 219 |
| Dragolj | 974 | 726 | 512 | 338 | 218 |
| Klatičevo | 451 | 323 | 280 | 286 | 216 |
| Ozrem | 898 | 654 | 426 | 250 | 214 |
| Trudelj | 925 | 781 | 531 | 336 | 210 |
| Donja Crnuća | 649 | 480 | 381 | 258 | 208 |
| Semedraž | 568 | 427 | 310 | 243 | 208 |
| Beršići | 798 | 561 | 417 | 266 | 194 |
| Jablanica | 818 | 557 | 416 | 290 | 194 |
| Polom | 628 | 489 | 355 | 245 | 175 |
| Gornji Banjani | 351 | 332 | 276 | 183 | 169 |
| Sinoševići | 355 | 222 | 225 | 174 | 166 |
| Belo Polje | 484 | 368 | 314 | 223 | 159 |
| Lozanj | 718 | 597 | 441 | 257 | 159 |
| Brezna | 572 | 421 | 287 | 153 | 152 |
| Reljinci | 485 | 406 | 299 | 197 | 148 |
| Drenova | 875 | 587 | 373 | 215 | 139 |
| Ljutovnica | 537 | 310 | 238 | 165 | 136 |
| Gornja Crnuća | 712 | 483 | 319 | 175 | 129 |
| Gornja Vrbava | 401 | 248 | 199 | 164 | 128 |
| Bogdanica | 775 | 546 | 372 | 249 | 114 |
| Prnjavor | 288 | 174 | 166 | 133 | 112 |
| Kalimanići | 467 | 291 | 202 | 139 | 100 |
| Leušići | 433 | 312 | 185 | 129 | 96 |
| Brezovica | 258 | 191 | 144 | 96 | 91 |
| Ljevaja | 329 | 197 | 145 | 93 | 77 |
| Vraćevšnica | 101 | 133 | 117 | 85 | 74 |
| Donji Branetići | 464 | 313 | 218 | 104 | 71 |
| Varnice | 370 | 324 | 203 | 120 | 63 |
| Šilopaj | 505 | 368 | 203 | 85 | 57 |
| Ločevci | 218 | 168 | 94 | 76 | 52 |
| Kriva Reka | 526 | 367 | 187 | 71 | 51 |
| Nakučani | 345 | 248 | 142 | 85 | 49 |
| Cerova | 438 | 305 | 173 | 71 | 49 |
| Ručići | 542 | 384 | 205 | 89 | 46 |
| Mutanj | 363 | 242 | 131 | 46 | 38 |
| Davidovica | 347 | 265 | 151 | 54 | 26 |
| Brajići | 287 | 202 | 100 | 46 | 18 |
| Kamenica | 74 | 65 | 43 | 35 | 16 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,3% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,3, žene 44,7
- Muškarci
- 49,1% 21.853
- Žene
- 50,9% 22.620
- Žena na 100 muškaraca
- 103,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 955 | 926 |
| 5–9 | 1.023 | 946 |
| 10–14 | 974 | 976 |
| 15–19 | 1.266 | 1.151 |
| 20–24 | 1.389 | 1.286 |
| 25–29 | 1.507 | 1.316 |
| 30–34 | 1.566 | 1.311 |
| 35–39 | 1.422 | 1.453 |
| 40–44 | 1.394 | 1.403 |
| 45–49 | 1.412 | 1.519 |
| 50–54 | 1.639 | 1.746 |
| 55–59 | 2.055 | 2.151 |
| 60–64 | 1.524 | 1.722 |
| 65–69 | 979 | 1.159 |
| 70–74 | 1.106 | 1.382 |
| 75–79 | 928 | 1.207 |
| 80–84 | 528 | 695 |
| 85+ | 186 | 271 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,3% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,6, žene 45,0
- Muškarci
- 49,1% 21.601
- Žene
- 50,9% 22.389
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 920 | 901 |
| 5–9 | 1.013 | 940 |
| 10–14 | 970 | 971 |
| 15–19 | 1.204 | 1.105 |
| 20–24 | 1.347 | 1.236 |
| 25–29 | 1.447 | 1.293 |
| 30–34 | 1.559 | 1.281 |
| 35–39 | 1.462 | 1.419 |
| 40–44 | 1.360 | 1.420 |
| 45–49 | 1.423 | 1.474 |
| 50–54 | 1.576 | 1.699 |
| 55–59 | 1.985 | 2.097 |
| 60–64 | 1.594 | 1.827 |
| 65–69 | 1.013 | 1.175 |
| 70–74 | 1.063 | 1.304 |
| 75–79 | 922 | 1.221 |
| 80–84 | 538 | 722 |
| 85+ | 205 | 304 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,3% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 42,8, žene 45,3
- Muškarci
- 49,1% 21.381
- Žene
- 50,9% 22.152
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 900 | 880 |
| 5–9 | 982 | 930 |
| 10–14 | 981 | 974 |
| 15–19 | 1.135 | 1.054 |
| 20–24 | 1.319 | 1.200 |
| 25–29 | 1.407 | 1.271 |
| 30–34 | 1.553 | 1.261 |
| 35–39 | 1.479 | 1.382 |
| 40–44 | 1.355 | 1.418 |
| 45–49 | 1.412 | 1.447 |
| 50–54 | 1.539 | 1.672 |
| 55–59 | 1.855 | 1.971 |
| 60–64 | 1.686 | 1.947 |
| 65–69 | 1.068 | 1.224 |
| 70–74 | 1.031 | 1.235 |
| 75–79 | 910 | 1.201 |
| 80–84 | 530 | 748 |
| 85+ | 239 | 337 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,3% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 43,0, žene 45,5
- Muškarci
- 49,1% 21.197
- Žene
- 50,9% 21.943
- Žena na 100 muškaraca
- 103,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 902 | 861 |
| 5–9 | 967 | 918 |
| 10–14 | 995 | 974 |
| 15–19 | 1.072 | 1.020 |
| 20–24 | 1.305 | 1.177 |
| 25–29 | 1.346 | 1.230 |
| 30–34 | 1.522 | 1.249 |
| 35–39 | 1.518 | 1.353 |
| 40–44 | 1.386 | 1.435 |
| 45–49 | 1.365 | 1.420 |
| 50–54 | 1.478 | 1.622 |
| 55–59 | 1.746 | 1.846 |
| 60–64 | 1.759 | 2.020 |
| 65–69 | 1.163 | 1.345 |
| 70–74 | 972 | 1.163 |
| 75–79 | 899 | 1.166 |
| 80–84 | 539 | 779 |
| 85+ | 263 | 365 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,3% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 43,1, žene 45,7
- Muškarci
- 49,1% 20.984
- Žene
- 50,9% 21.746
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 897 | 847 |
| 5–9 | 966 | 924 |
| 10–14 | 1.010 | 965 |
| 15–19 | 1.008 | 997 |
| 20–24 | 1.277 | 1.139 |
| 25–29 | 1.303 | 1.186 |
| 30–34 | 1.473 | 1.254 |
| 35–39 | 1.551 | 1.325 |
| 40–44 | 1.386 | 1.448 |
| 45–49 | 1.366 | 1.382 |
| 50–54 | 1.403 | 1.548 |
| 55–59 | 1.636 | 1.760 |
| 60–64 | 1.834 | 2.051 |
| 65–69 | 1.290 | 1.511 |
| 70–74 | 862 | 1.069 |
| 75–79 | 865 | 1.161 |
| 80–84 | 571 | 775 |
| 85+ | 286 | 404 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,3% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,2, žene 45,9
- Muškarci
- 49,1% 20.772
- Žene
- 50,9% 21.526
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 912 | 847 |
| 5–9 | 947 | 926 |
| 10–14 | 1.024 | 953 |
| 15–19 | 968 | 976 |
| 20–24 | 1.222 | 1.098 |
| 25–29 | 1.289 | 1.141 |
| 30–34 | 1.417 | 1.243 |
| 35–39 | 1.546 | 1.295 |
| 40–44 | 1.401 | 1.433 |
| 45–49 | 1.370 | 1.382 |
| 50–54 | 1.363 | 1.482 |
| 55–59 | 1.545 | 1.685 |
| 60–64 | 1.882 | 2.068 |
| 65–69 | 1.350 | 1.620 |
| 70–74 | 823 | 1.031 |
| 75–79 | 812 | 1.115 |
| 80–84 | 584 | 792 |
| 85+ | 317 | 439 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,3% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,4, žene 46,1
- Muškarci
- 49,2% 20.596
- Žene
- 50,8% 21.276
- Žena na 100 muškaraca
- 103,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 948 | 846 |
| 5–9 | 910 | 905 |
| 10–14 | 1.017 | 946 |
| 15–19 | 962 | 964 |
| 20–24 | 1.168 | 1.056 |
| 25–29 | 1.260 | 1.087 |
| 30–34 | 1.365 | 1.230 |
| 35–39 | 1.533 | 1.277 |
| 40–44 | 1.448 | 1.392 |
| 45–49 | 1.326 | 1.390 |
| 50–54 | 1.383 | 1.444 |
| 55–59 | 1.497 | 1.640 |
| 60–64 | 1.819 | 2.009 |
| 65–69 | 1.410 | 1.705 |
| 70–74 | 864 | 1.052 |
| 75–79 | 783 | 1.042 |
| 80–84 | 581 | 834 |
| 85+ | 322 | 457 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,3% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 43,5, žene 46,3
- Muškarci
- 49,3% 20.436
- Žene
- 50,7% 21.056
- Žena na 100 muškaraca
- 103,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 967 | 837 |
| 5–9 | 893 | 882 |
| 10–14 | 984 | 935 |
| 15–19 | 967 | 957 |
| 20–24 | 1.117 | 1.009 |
| 25–29 | 1.237 | 1.065 |
| 30–34 | 1.337 | 1.217 |
| 35–39 | 1.525 | 1.254 |
| 40–44 | 1.467 | 1.366 |
| 45–49 | 1.314 | 1.382 |
| 50–54 | 1.376 | 1.418 |
| 55–59 | 1.472 | 1.625 |
| 60–64 | 1.699 | 1.876 |
| 65–69 | 1.488 | 1.816 |
| 70–74 | 916 | 1.104 |
| 75–79 | 772 | 982 |
| 80–84 | 569 | 832 |
| 85+ | 336 | 499 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,3% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 43,6, žene 46,5
- Muškarci
- 49,3% 20.276
- Žene
- 50,7% 20.878
- Žena na 100 muškaraca
- 103,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 959 | 845 |
| 5–9 | 903 | 864 |
| 10–14 | 969 | 924 |
| 15–19 | 979 | 953 |
| 20–24 | 1.056 | 976 |
| 25–29 | 1.244 | 1.051 |
| 30–34 | 1.284 | 1.179 |
| 35–39 | 1.496 | 1.229 |
| 40–44 | 1.491 | 1.344 |
| 45–49 | 1.354 | 1.402 |
| 50–54 | 1.325 | 1.393 |
| 55–59 | 1.411 | 1.573 |
| 60–64 | 1.611 | 1.760 |
| 65–69 | 1.539 | 1.887 |
| 70–74 | 992 | 1.215 |
| 75–79 | 743 | 927 |
| 80–84 | 554 | 811 |
| 85+ | 366 | 545 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,3% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,2 muškarci 43,7, žene 46,7
- Muškarci
- 49,3% 20.091
- Žene
- 50,7% 20.658
- Žena na 100 muškaraca
- 102,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 954 | 840 |
| 5–9 | 901 | 853 |
| 10–14 | 964 | 928 |
| 15–19 | 1.003 | 948 |
| 20–24 | 986 | 958 |
| 25–29 | 1.225 | 1.008 |
| 30–34 | 1.247 | 1.128 |
| 35–39 | 1.445 | 1.233 |
| 40–44 | 1.527 | 1.322 |
| 45–49 | 1.361 | 1.423 |
| 50–54 | 1.328 | 1.354 |
| 55–59 | 1.339 | 1.494 |
| 60–64 | 1.514 | 1.678 |
| 65–69 | 1.618 | 1.912 |
| 70–74 | 1.095 | 1.362 |
| 75–79 | 653 | 856 |
| 80–84 | 533 | 800 |
| 85+ | 398 | 561 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,3% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,3 muškarci 43,8, žene 46,8
- Muškarci
- 49,3% 19.859
- Žene
- 50,7% 20.401
- Žena na 100 muškaraca
- 102,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 935 | 828 |
| 5–9 | 917 | 852 |
| 10–14 | 942 | 928 |
| 15–19 | 1.020 | 941 |
| 20–24 | 943 | 934 |
| 25–29 | 1.175 | 976 |
| 30–34 | 1.227 | 1.076 |
| 35–39 | 1.394 | 1.234 |
| 40–44 | 1.533 | 1.305 |
| 45–49 | 1.389 | 1.418 |
| 50–54 | 1.330 | 1.355 |
| 55–59 | 1.302 | 1.424 |
| 60–64 | 1.428 | 1.614 |
| 65–69 | 1.664 | 1.924 |
| 70–74 | 1.129 | 1.444 |
| 75–79 | 624 | 826 |
| 80–84 | 495 | 745 |
| 85+ | 412 | 577 |
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 43,9, žene 47,0
- Muškarci
- 49,3% 19.208
- Žene
- 50,7% 19.777
- Žena na 100 muškaraca
- 103,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 899 | 817 |
| 5–9 | 974 | 829 |
| 10–14 | 915 | 909 |
| 15–19 | 988 | 883 |
| 20–24 | 875 | 813 |
| 25–29 | 982 | 856 |
| 30–34 | 1.124 | 992 |
| 35–39 | 1.288 | 1.228 |
| 40–44 | 1.530 | 1.289 |
| 45–49 | 1.425 | 1.373 |
| 50–54 | 1.252 | 1.357 |
| 55–59 | 1.322 | 1.396 |
| 60–64 | 1.405 | 1.615 |
| 65–69 | 1.595 | 1.892 |
| 70–74 | 1.229 | 1.541 |
| 75–79 | 637 | 837 |
| 80–84 | 485 | 647 |
| 85+ | 283 | 503 |
- Prosečna starost
- 45,6 muškarci 44,0, žene 47,2
- Muškarci
- 49,3% 19.091
- Žene
- 50,7% 19.631
- Žena na 100 muškaraca
- 102,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 893 | 810 |
| 5–9 | 982 | 827 |
| 10–14 | 911 | 879 |
| 15–19 | 955 | 893 |
| 20–24 | 897 | 818 |
| 25–29 | 947 | 823 |
| 30–34 | 1.082 | 974 |
| 35–39 | 1.276 | 1.204 |
| 40–44 | 1.509 | 1.249 |
| 45–49 | 1.441 | 1.383 |
| 50–54 | 1.276 | 1.356 |
| 55–59 | 1.302 | 1.377 |
| 60–64 | 1.378 | 1.599 |
| 65–69 | 1.517 | 1.790 |
| 70–74 | 1.269 | 1.628 |
| 75–79 | 695 | 894 |
| 80–84 | 477 | 620 |
| 85+ | 284 | 507 |
- Prosečna starost
- 45,8 muškarci 44,2, žene 47,4
- Muškarci
- 49,3% 18.956
- Žene
- 50,7% 19.461
- Žena na 100 muškaraca
- 102,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 861 | 804 |
| 5–9 | 977 | 832 |
| 10–14 | 916 | 849 |
| 15–19 | 948 | 903 |
| 20–24 | 919 | 812 |
| 25–29 | 905 | 806 |
| 30–34 | 1.057 | 934 |
| 35–39 | 1.222 | 1.159 |
| 40–44 | 1.467 | 1.230 |
| 45–49 | 1.471 | 1.356 |
| 50–54 | 1.327 | 1.367 |
| 55–59 | 1.257 | 1.369 |
| 60–64 | 1.325 | 1.538 |
| 65–69 | 1.449 | 1.686 |
| 70–74 | 1.308 | 1.713 |
| 75–79 | 785 | 998 |
| 80–84 | 459 | 595 |
| 85+ | 303 | 510 |
- Prosečna starost
- 46,0 muškarci 44,4, žene 47,6
- Muškarci
- 49,4% 18.822
- Žene
- 50,6% 19.283
- Žena na 100 muškaraca
- 102,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 837 | 788 |
| 5–9 | 971 | 829 |
| 10–14 | 914 | 838 |
| 15–19 | 958 | 906 |
| 20–24 | 946 | 823 |
| 25–29 | 857 | 787 |
| 30–34 | 1.031 | 881 |
| 35–39 | 1.177 | 1.099 |
| 40–44 | 1.405 | 1.239 |
| 45–49 | 1.500 | 1.327 |
| 50–54 | 1.351 | 1.387 |
| 55–59 | 1.256 | 1.336 |
| 60–64 | 1.262 | 1.457 |
| 65–69 | 1.369 | 1.616 |
| 70–74 | 1.373 | 1.756 |
| 75–79 | 873 | 1.124 |
| 80–84 | 415 | 580 |
| 85+ | 327 | 510 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 96,0% | 97,9% | 37.414 | |
| Nisu se izjasnili | 0,7% | 0,6% | 273 | |
| Nepoznato | 2,4% | 0,4% | 940 |
Grupe ispod 1% (21)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,23% | 0,4% | 89 |
| Jugosloveni | 0,15% | 0,1% | 60 |
| Crnogorci | 0,11% | 0,2% | 41 |
| Makedonci | 0,10% | 0,1% | 38 |
| Ostali | 0,08% | 0,1% | 30 |
| Hrvati | 0,05% | 0,1% | 19 |
| Mađari | 0,03% | 0,0% | 11 |
| Goranci | 0,02% | 0,0% | 9 |
| Rusi | 0,02% | 0,0% | 9 |
| Regionalna pripadnost | 0,02% | 0,1% | 9 |
| Ukrajinci | 0,02% | 0,0% | 8 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 7 |
| Muslimani | 0,02% | 0,0% | 6 |
| Albanci | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Rumuni | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Rusini | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 95,7% | 97,2% | 37.308 | |
| Nisu se izjasnili | 0,8% | 0,8% | 314 | |
| Nepoznato | 2,6% | 0,5% | 999 |
Grupe ispod 1% (8)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,33% | 0,2% | 128 |
| Ostale hrišćanske | 0,29% | 0,9% | 115 |
| Islamska | 0,13% | 0,1% | 49 |
| Katolička | 0,11% | 0,1% | 41 |
| Agnostici | 0,05% | 0,0% | 19 |
| Protestantska | 0,02% | 0,0% | 7 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 106.509 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 104.987 RSD
- Stanovanje mesečno
- 38.692 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,38 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 24.850
- Prazni i napušteni
- 17,3%
- Pod zakupom
- 4,8%
- Zgrade starije od 1971.
- 42%
- Viša ili visoka škola
- 16,8%
- Bez srednje škole
- 26,6%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 104.987 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 358
- Aktivnih firmi
- 418 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 687 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 56.294 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 14.431 RSD, 25,1% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 108
- Stanovnika po lekaru
- 353
- Zubara
- 12
- Farmaceuta
- 3
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 489 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 7
- Dece u vrtiću
- 1.343 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 57% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 14.117 | 36,2% | 17.337 | 39,0% |
| Penzioneri | 11.247 | 28,8% | 10.587 | 23,8% |
| Deca do 15 godina | 5.343 | 13,7% | 5.752 | 13,0% |
| Učenici i studenti | 2.462 | 6,3% | 3.432 | 7,7% |
| Nezaposleni | 1.487 | 3,8% | 3.142 | 7,1% |
| Domaćinstvo i ostali | 4.329 | 11,1% | 4.156 | 9,4% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 9,5%. Godišnje, PIO fond: 10.794 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 52.259 RSD, 79 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 80,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 70,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 81,8%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 79,3%
- Divlje deponije, prijavljene
- 4
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 1.748 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Rekreacija, sport i kultura
- 22,6%
- Opšte javne usluge
- 20,0%
- Obrazovanje
- 19,4%
- Ekonomski poslovi
- 17,8%
- Socijalna zaštita
- 8,5%
- Stanovi i zajednica
- 6,0%
- Zaštita životne sredine
- 4,8%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 170 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 262
- Fiksni, preuzimanje
- 176 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 31,6
- Leti, model
- 7,3
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 3
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 88
- Sa poginulima 2025.
- 6
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 21,3 36.621 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 92 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 12 od 94 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (17% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 120
- Za imovinu
- 14
- Za život i telo
- 9
- U saobraćaju
- 10
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 31 min 70. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 49 min 53. od 161
- Do Beograda*
- 106 min 75. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.