Stanje Srbije

Sva mesta · Sremski region

Inđija

Inđija: iznad proseka svih mesta po demografiji (79) i poslu i plati (65), ispod proseka po školama i vrtićima (51). Stanovništvo od popisa 2022: −1,0%, prosek regiona −1,6%.

43.030 stanovnika112.700 RSD neto plata

Ukupna ocena

Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 13. i 69. mesta.

Kako računamo
63od 100
Rang u Srbiji≈ 27.od 161
1. (najbolje)161.
Verovatno između 13. i 69. mesta.
Uporedi sa sličnim mestimaPrikaži na mapi i listi

Profil mesta

Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.

Demografija

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
oko proseka-1,0% od popisa 2022, neto doseljeni 1,8 na 1.000
79
Posao i plata

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
iznad proseka112.700 RSD, 637 zaposlenih na 1.000 radno sposobnih, 16,6 firmi na 1.000
65
Priuštivost

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.

Kako računamo
oko prosekakorpa i stanovanje koštaju 1,39 prosečne plate, stan: tražena cena*
57
Zdravstvo

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.

Kako računamo
oko proseka20,9 zdravstvenih radnika na 10.000, životni vek 76,2
54
Škole i vrtići

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.

Kako računamo
ispod prosekamala matura 455, vrtić 52%, fakultet na 45 min
51
Pristup

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.

Kako računamo
oko proseka50 min do velikog centra, mreža 186 Mb/s
87
Vazduh

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.

Kako računamo
iznad prosekaPM2.5 zimi 38,6 µg/m³
55
Bezbednost na putu

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.

Kako računamo
iznad proseka22,3 teških nezgoda godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
49

Naši nalazi

Tražena cena stana po m²*
1.842 €
2026-11 · oglasi.rs, naš proračun
PM2.5 zimi, građanski senzori*
41,9 µg/m³
zima 2025/26 · Sensor.Community

* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.

Poređenje

Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.

PokazateljOvdeProsek regionaMedijanaU regionuU Srbiji
Neto plata, 12 meseci112.700 RSD103.99896.5541. od 719. od 161
Zaposleni na 1.000 radno sposobnih637 5865212. od 717. od 161
Nezaposleni na 1.000 stanovnika25,9 34,355,93. od 730. od 161
Promena od 2022.-1,0 %-1,6-2,63. od 725. od 161
Deca do 14 godina15,0 %14,313,53. od 733. od 161
Sa višom ili visokom školom15,9 %14,413,93. od 753. od 161
Skor na maloj maturi455 4974807. od 7127. od 161
Lekari na 10.000 stanovnika16,3 18,817,14. od 787. od 161
Cena stana po m²nema podatka1.4001.291––
Mobilna mreža Procena186 Mb/s2261566. od 752. od 161
PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena38,6 µg/m³39,133,44. od 7123. od 161
Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana22,3 24,117,64. od 7120. od 161

Slična mesta: Obrenovac, Lazarevac, Beočin, Mladenovac, Čačak. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.

Prednosti u odnosu na slična mesta

Zaostatak za sličnim mestima

Šta kažu nezavisni izvori

Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.

Slična mesta

Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.

Izvori i metodologija

Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.

Provera brojki

Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.

PitanjeZvaničnoIzmerenoOdnos
Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu.35.309 punoletnih po RZS proceni28.146 glasalo 2026.80 na 100
Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili.35.309 punoletnih po RZS proceni40.187 na biračkom spisku114 na 100
Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao.438 očekivanih osmaka po RZS proceni383 stvarno na maloj maturi87 na 100
Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi.26.967 stanova15.952 nastanjeno59%
Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj.43.030 stanovnika240,0 zračenja na 1.000 stanovnika9. od 161

Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.

Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.

Spisak 2023.
40.356
Novi punoletni
+1.220
Umrli
−1.696
Ostatak
+307
Spisak 2026.
40.187

Život i ljudi

Životni vek i uzroci smrti

Životni vek, muškarci
74,4 god.
Životni vek, žene
79,5 god.
Bolesti srca i krvotoka na 10.000
77,9
Tumori na 10.000
31,1
Bolesti disanja na 10.000
6,7
Povrede i trovanja na 10.000
3,0

Seljenje, porodica i gradnja

Neto doseljeni na 1.000 godišnje
1,8
Brakovi na 1.000 godišnje
4,7
Razvodi na 100 brakova
42,5
Stanovi po dozvolama na 1.000
12,2
Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
34,0

RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.

Obrazovanje

Osnovna škola, osmi razred

Prosečna ocena
4,10
Matematika, skor
457
Maternji jezik, skor
452
Ocena prema testu*
0,11

Srednje škole

Srednjih škola
3
Gimnazija
1
Srednjoškolaca na 1.000
34,0
Učenika po nastavniku
9,0

* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.

Stanovništvo

Stanovnika 2025.
43.030
Promena od 2022.
-1,0%
Dece do 14
15,0%
Starijih od 65
23,8%

Na popisu 2011. bilo je 47.433, a 2022. 43.443 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.

Svi popisi, 1948–2022.

20,0 hilj.30,0 hilj.40,0 hilj.50,0 hilj.1950196019701980199020002010202243,4 hilj.

Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.

Procene po godinama

40,0 hilj.45,0 hilj.50,0 hilj.55,0 hilj.popis 2002popis 2011popis 2022199520002005201020152020202543,0 hilj.

Rođeni i umrli, 1961–2025.

Rođeni 2025.
368
Umrli 2025.
601
Prirodni priraštaj
-233
rođeni minus umrli
RođeniUmrli05001,0 hilj.1961.: rođeno 447, umrlo 1861962.: rođeno 380, umrlo 1661963.: rođeno 663, umrlo 3061964.: rođeno 568, umrlo 3261965.: rođeno 605, umrlo 2971966.: rođeno 619, umrlo 2901967.: rođeno 588, umrlo 3221968.: rođeno 587, umrlo 3211969.: rođeno 607, umrlo 3471970.: rođeno 562, umrlo 3371971.: rođeno 541, umrlo 3301972.: rođeno 597, umrlo 3691973.: rođeno 578, umrlo 3561974.: rođeno 626, umrlo 3331975.: rođeno 626, umrlo 3941976.: rođeno 647, umrlo 3211977.: rođeno 614, umrlo 3401978.: rođeno 629, umrlo 4031979.: rođeno 618, umrlo 3931980.: rođeno 671, umrlo 4541981.: rođeno 632, umrlo 4571982.: rođeno 622, umrlo 4301983.: rođeno 628, umrlo 4801984.: rođeno 663, umrlo 5041985.: rođeno 624, umrlo 4961986.: rođeno 626, umrlo 4591987.: rođeno 564, umrlo 4871988.: rođeno 569, umrlo 4651989.: rođeno 476, umrlo 4251990.: rođeno 493, umrlo 4751991.: rođeno 533, umrlo 5401992.: rođeno 487, umrlo 5451993.: rođeno 501, umrlo 5211994.: rođeno 458, umrlo 5561995.: rođeno 515, umrlo 5151996.: rođeno 479, umrlo 6271997.: rođeno 452, umrlo 6021998.: rođeno 463, umrlo 6331999.: rođeno 399, umrlo 6632000.: rođeno 389, umrlo 6782001.: rođeno 447, umrlo 6292002.: rođeno 419, umrlo 6372003.: rođeno 452, umrlo 6852004.: rođeno 434, umrlo 7222005.: rođeno 442, umrlo 7472006.: rođeno 430, umrlo 6582007.: rođeno 463, umrlo 6452008.: rođeno 430, umrlo 6182009.: rođeno 431, umrlo 6612010.: rođeno 421, umrlo 7062011.: rođeno 366, umrlo 5932012.: rođeno 435, umrlo 6402013.: rođeno 432, umrlo 6182014.: rođeno 470, umrlo 6352015.: rođeno 469, umrlo 6502016.: rođeno 449, umrlo 6522017.: rođeno 422, umrlo 6912018.: rođeno 463, umrlo 6632019.: rođeno 417, umrlo 6452020.: rođeno 389, umrlo 7612021.: rođeno 435, umrlo 8802022.: rođeno 397, umrlo 7022023.: rođeno 388, umrlo 6032024.: rođeno 386, umrlo 5932025.: rođeno 368, umrlo 601197019801990200020102025368 rođ.601 um.
Tabela po godinama
GodinaRođeniUmrliPriraštaj
2025.368601-233
2024.386593-207
2023.388603-215
2022.397702-305
2021.435880-445
2020.389761-372
2019.417645-228
2018.463663-200
2017.422691-269
2016.449652-203
2015.469650-181
2014.470635-165
2013.432618-186
2012.435640-205
2011.366593-227
2010.421706-285
2009.431661-230
2008.430618-188
2007.463645-182
2006.430658-228
2005.442747-305
2004.434722-288
2003.452685-233
2002.419637-218
2001.447629-182
2000.389678-289
1999.399663-264
1998.463633-170
1997.452602-150
1996.479627-148
1995.5155150
1994.458556-98
1993.501521-20
1992.487545-58
1991.533540-7
1990.49347518
1989.47642551
1988.569465104
1987.56448777
1986.626459167
1985.624496128
1984.663504159
1983.628480148
1982.622430192
1981.632457175
1980.671454217
1979.618393225
1978.629403226
1977.614340274
1976.647321326
1975.626394232
1974.626333293
1973.578356222
1972.597369228
1971.541330211
1970.562337225
1969.607347260
1968.587321266
1967.588322266
1966.619290329
1965.605297308
1964.568326242
1963.663306357
1962.380166214
1961.447186261

RZS, teritorija svedena na današnje opštine.

Naselja (11), broj stanovnika po popisima
Naselje1948.1971.1991.2011.2022.
Inđija7.75817.89223.06126.02524.450
Beška3.6486.3516.1665.7835.116
Novi Slankamen4.1903.4722.9772.9942.645
Novi Karlovci3.2023.0602.9472.8562.552
Krčedin2.8103.1342.8522.4292.213
Čortanovci9441.6511.5902.3372.002
Maradik2.5972.3502.1202.0951.879
Ljukovo4869671.3011.5251.383
Jarkovci404364318593579
Stari Slankamen925756575543434
Slankamenački Vinogradi636533278253190

Sastav stanovništva

Prosečna starost
44,5
muškarci 43,1, žene 45,9
Muškarci
49,1%
21.134
Žene
50,9%
21.896
Žena na 100 muškaraca
103,6
MuškarciŽene85+ god.: 310 muškaraca (0,7%), 539 žena (1,3%)85+80–84 god.: 371 muškaraca (0,9%), 567 žena (1,3%)80–8475–79 god.: 908 muškaraca (2,1%), 1.190 žena (2,8%)75–7970–74 god.: 1.367 muškaraca (3,2%), 1.733 žena (4,0%)70–7465–69 god.: 1.514 muškaraca (3,5%), 1.744 žena (4,1%)65–6960–64 god.: 1.485 muškaraca (3,5%), 1.653 žena (3,8%)60–6455–59 god.: 1.397 muškaraca (3,2%), 1.469 žena (3,4%)55–5950–54 god.: 1.434 muškaraca (3,3%), 1.440 žena (3,3%)50–5445–49 god.: 1.587 muškaraca (3,7%), 1.518 žena (3,5%)45–4940–44 god.: 1.615 muškaraca (3,8%), 1.441 žena (3,3%)40–4435–39 god.: 1.373 muškaraca (3,2%), 1.336 žena (3,1%)35–3930–34 god.: 1.213 muškaraca (2,8%), 1.179 žena (2,7%)30–3425–29 god.: 1.077 muškaraca (2,5%), 968 žena (2,2%)25–2920–24 god.: 1.077 muškaraca (2,5%), 951 žena (2,2%)20–2415–19 god.: 1.106 muškaraca (2,6%), 1.026 žena (2,4%)15–1910–14 god.: 1.082 muškaraca (2,5%), 1.108 žena (2,6%)10–145–9 god.: 1.174 muškaraca (2,7%), 1.057 žena (2,5%)5–90–4 god.: 1.044 muškaraca (2,4%), 977 žena (2,3%)0–40%0%2%2%4%4%
Tabela po starosti
StarostMuškarciŽene
0–41.044977
5–91.1741.057
10–141.0821.108
15–191.1061.026
20–241.077951
25–291.077968
30–341.2131.179
35–391.3731.336
40–441.6151.441
45–491.5871.518
50–541.4341.440
55–591.3971.469
60–641.4851.653
65–691.5141.744
70–741.3671.733
75–799081.190
80–84371567
85+310539

Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.

Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (19)
Grupa2022.2011.Broj
Romi0,78%0,9%337
Slovaci0,60%0,8%259
Ukrajinci0,55%0,8%238
Jugosloveni0,36%0,4%158
Regionalna pripadnost0,31%0,9%136
Ostali0,31%0,2%133
Rusi0,16%0,1%68
Makedonci0,11%0,1%48
Crnogorci0,09%0,2%39
Nemci0,06%0,1%28
Slovenci0,06%0,1%26
Albanci0,05%0,0%20
Rusini0,02%0,0%9
Bugari0,02%0,0%8
Muslimani0,01%0,0%6
Bošnjaci0,01%0,0%5
Bunjevci0,01%0,0%5
Rumuni0,01%0,0%5
Vlasi0,00%0,0%1

Veroispovest, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (7)
Grupa2022.2011.Broj
Protestantska0,80%1,0%347
Nisu vernici0,53%0,7%230
Ostale hrišćanske0,42%0,3%184
Islamska0,14%0,1%61
Agnostici0,05%0,0%22
Istočnjačke0,02%0,0%8
Ostale0,01%0,0%3

Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.

Cena života

Korpa, usklađena
117.551
RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
Prosečna plata
112.700
RSD
Stanovanje mesečno
38.822
tražena cena*, stan od 50 m²
Sve kroz platu
1,39
korpa i stanovanje

Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena cena iz oglasa, svedena na skalu ugovorenih cena i kirija. Uporedi cene u prodavnicama.

Stanovanje i obrazovanje

Stanova
26.967
Prazni i napušteni
11,4%
Pod zakupom
6,3%
Zgrade starije od 1971.
26%
Viša ili visoka škola
15,9%
Bez srednje škole
20,8%

Popis 2022. RZS.

Posao i plate

Neto plata, 12 meseci
112.700
do 08/2026
Zaposlenih na 1.000
390
Aktivnih firmi
714
09/2025
Nezaposlenih na birou
1.114
09/2025
Budžet po stanovniku
80.038
RSD, 2024.
Ulaganja po stanovniku
16.438
RSD, 21,1% rashoda

Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.

40,0 hilj.60,0 hilj.80,0 hilj.100 hilj.120 hilj.2018202020222025105 hilj.

Zdravstvo

Lekara
70
Stanovnika po lekaru
615
Zubara
12
Farmaceuta
8

Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.

Škole i vrtići

Skor na maloj maturi
455
2025/26, prosek mesta 481
Osnovnih škola
9
Dece u vrtiću
1.516
2025/2026
Obuhvat vrtićem
52%
naša procena
4504554604652023202420252026455

Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.

Od čega se živi

Popis 2022.

Popis 2011.

Grupa2022.Udeo2011.Udeo
Zaposleni16.85438,8%14.74431,1%
Penzioneri10.37923,9%10.10121,3%
Deca do 15 godina6.51115,0%6.46213,6%
Učenici i studenti2.4595,7%3.3977,2%
Nezaposleni1.3843,2%4.89110,3%
Domaćinstvo i ostali5.85613,5%7.83816,5%

RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 7,6%. Godišnje, PIO fond: 9.043 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 51.110 RSD, 54 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.

Komunalije i putevi

Domaćinstva na vodovodu
87,4%
Domaćinstva na kanalizaciji
70,0%
Prečišćene otpadne vode
0,0%
Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
72,1%
Divlje deponije, prijavljene
14

Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.

Mobilna mreža i internet

Mobilna mreža, preuzimanje
186 Mb/s
Broj mobilnih testova
524
Fiksni, preuzimanje
120 Mb/s
zavisi od paketa

Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.

Vazduh

Poslednjih 30 dana, stanica Inđija, neverifikovano, do 2026-11-01.16,9 µg/m³ PM2.5

PM2.5 zimi, procena
38,6
Leti, model
7,6
Emisije SO₂ iz fabrika
7 t
2024, pogona: 4
jan30feb24mar19apr12maj8jun8jul7avg8sep8okt10nov22dec34

Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.

Bezbednost na putu

Sa povređenima 2025.
111
Sa poginulima 2025.
3
Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
22,3
42.637 ljudi tokom dana
Sve nezgode 2026.
155
tekuća godina
Na glavnim putevima van naselja*
0
od 114 teških, 2025.
10015020025020162018202020222025191

Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (17% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.

Osude za krivična dela

Osuđenih odraslih 2024.
188
Za imovinu
27
Za život i telo
10
U saobraćaju
24

Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.

Povezanost

Do sedišta regiona*
58 min
129. od 161
Do najbližeg velikog centra*
50 min
55. od 161
Do Beograda*
56 min
22. od 161
Do najbližeg fakulteta*
45 min
137. od 161
Do najbliže srednje škole*
0 min
1. od 161

Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.