Sva mesta · Pomoravski region
Jagodina
Jagodina: iznad proseka svih mesta po pristupu (95) i zdravstvu (63). Stanovništvo od popisa 2022: −2,6%, prosek regiona −3,8%.
62.955 stanovnika95.736 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 19. i 87. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika62.955 2025.▼ 2,6% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 77.226
- Najmanje, 1948.
- 51.100
- Broj stanovnika
- 62.955
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 31. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 62.955 2024. 63.548 2023. 64.171 2022. 64.644 2011. 71.852 2002. 70.894 1991. 77.226 1981. 76.460 1971. 68.910 1961. 62.950 1953. 55.116 1948. 51.100 Neto plata95.736 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 26,8% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 88.077 RSD
- Najmanje, 2018.
- 40.592 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 95.736 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 87. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 88.077 93.603 2024. 78.492 83.346 2023. 68.656 72.735 2022. 60.359 63.533 2021. 53.643 56.572 2020. 48.883 52.069 2019. 44.225 47.718 2018. 40.592 43.470 Zaposlenih21.129 2026.▲ 5,5% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2025.
- 21.202
- Najmanje, 2016.
- 17.655
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 62. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 21.129 2025. 21.202 2024. 21.137 2023. 20.852 2022. 20.316 2021. 20.019 2020. 19.354 2019. 19.009 2018. 18.744 2017. 17.948 2016. 17.655 Korisnici penzija15.918 2026.→ 0,9% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 16.353
- Najmanje, 2023.
- 15.658
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 71. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 15.918 2025. 15.808 2024. 15.717 2023. 15.658 2022. 15.676 2021. 15.779 2020. 16.193 2019. 16.276 2018. 16.353 Odseljeni1.644 2025.▲ 1,7% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 1.644
- Najmanje, 2023.
- 1.466
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 81. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.644 2024. 1.532 2023. 1.466 2022. 1.617 Doseljeni1.539 2025.▲ 2,9% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 1.539
- Najmanje, 2023.
- 1.312
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 81. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.539 2024. 1.510 2023. 1.312 2022. 1.495
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²111.421 RSD 2023.▲ 4,3% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 111.421 RSD
- Najmanje, 2019.
- 80.643 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 111.421 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 37. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 111.421 143.298 2022. 101.991 126.155 2021. 87.149 114.840 2020. 81.309 108.603 2019. 80.643 107.098 Noćenja turista22.315 2025.▼ 33,1% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2019.
- 33.331
- Najmanje, 2012.
- 4.897
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 90. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 22.315 2024. 23.804 2023. 22.134 2022. 24.462 2021. 10.172 2020. 17.262 2019. 33.331 2018. 22.767 2017. 20.261 2016. 12.982 2015. 16.398 2014. 15.028 2013. 10.917 2012. 4.897 2011. 7.580 2010. 9.230 Mala matura470 2026.→ 0,8% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 478
- Najmanje, 2024.
- 470
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 103. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 470 481 2025. 478 479 2024. 470 483 2023. 474 483 Saobraćajne nezgode282 2025.▼ 6,3% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2016.
- 340
- Najmanje, 2025.
- 282
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 129. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 282 2024. 305 2023. 325 2022. 289 2021. 300 2020. 301 2019. 318 2018. 323 2017. 324 2016. 340 Noćno svetlo, sa satelita103. od 161 po stanovniku 2025.▲ 4,5% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2019.
- 7.155
- Najmanje, 2021.
- 4.377
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 103. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 5.554 2024. 5.258 2023. 5.331 2022. 5.154 2021. 4.377 2020. 5.317 2019. 7.155 2018. 6.620 2017. 4.891 2016. 4.956 2015. 4.692 2014. 4.969 2013. 4.769 2012. 4.799 Prosečna penzija50.357 RSD 2026.▲ 36,9% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 50.357 RSD
- Najmanje, 2019.
- 23.541 RSD
- Prosečna penzija
- 50.357 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 70. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 50.357 50.307 2025. 50.308 50.246 2024. 44.928 44.693 2023. 35.380 35.047 2022. 30.008 29.593 2021. 26.170 25.699 2020. 24.773 24.231 2019. 23.541 22.945 2018. 23.583 22.892 Divlje deponije, prijavljene36 2024.▲ 16,1% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 37
- Najmanje, 2021.
- 27
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 20. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 36 2023. 33 2022. 30 2021. 27 2020. 29 2019. 31 2018. 37 Životni vek75,8 god. 2025.▲ 1,6% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,7 77,9 2024. 73,7 77,5 2023. 72,9 76,4 Brakovi238 2025.▲ 27,3% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2010.
- 372
- Najmanje, 2020.
- 187
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 112. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 238 2024. 270 2023. 248 2022. 290 2021. 277 2020. 187 2019. 297 2018. 309 2017. 274 2016. 304 2015. 309 2014. 302 2013. 342 2012. 372 2011. 372 2010. 372 Stanovi po dozvolama155 2025.▼ 57,5% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2008.
- 594
- Najmanje, 2013.
- 47
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 51. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 155 2024. 171 2023. 120 2022. 137 2021. 550 2020. 365 2019. 203 2018. 185 2017. 151 2016. 245 2015. 168 2014. 146 2013. 47 2012. 287 2011. 251 2010. 303 2009. 388 2008. 594 2007. 376
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 95.736 RSD | 93.896 | 96.554 | 3. od 6 | 87. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 543 | 499 | 521 | 1. od 6 | 65. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 75,9 | 70,7 | 55,9 | 4. od 6 | 106. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,6 % | -3,8 | -2,6 | 2. od 6 | 80. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,5 % | 11,5 | 13,5 | 1. od 6 | 81. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 17,8 % | 13,8 | 13,9 | 1. od 6 | 32. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 470 | 506 | 480 | 6. od 6 | 103. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 32,1 | 32,4 | 17,1 | 2. od 6 | 34. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.020 € | 1.020 | 1.291 | – | 6. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 234 Mb/s | 163 | 156 | 1. od 6 | 29. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 36,0 µg/m³ | 31,1 | 33,4 | 5. od 6 | 107. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 17,0 | 14,5 | 17,6 | 4. od 6 | 70. od 161 |
Slična mesta: Kruševac, Kula, Zrenjanin, Pirot, Kikinda. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 79,3 % | 40,0 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 17,0 | 21,5 |
| Do najbližeg velikog centra | 46 min | 68 min |
| Do sedišta regiona | 0 min | 10 min |
| Obuhvat vrtićem | 57 % | 53 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 36,0 µg/m³ | 38,3 µg/m³ |
| Mobilna mreža | 234 Mb/s | 223 Mb/s |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 87,3 % | 84,1 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prazni i napušteni stanovi | 21,3 % | 16,3 % |
| Domaćinstva na vodovodu | 77,0 % | 91,1 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 75,9 | 58,4 |
| Neto plata, 12 meseci | 95.736 RSD | 102.708 RSD |
| Skor na maloj maturi | 470 | 480 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 543 | 565 |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 58,3 % | 62,5 % |
| Sa višom ili visokom školom | 17,8 % | 18,2 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 4,0 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,3 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,4 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,5 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 52.494 punoletnih po RZS proceni | 40.745 glasalo 2026. | 78 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 52.494 punoletnih po RZS proceni | 62.932 na biračkom spisku | 120 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 627 očekivanih osmaka po RZS proceni | 609 stvarno na maloj maturi | 97 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 35.823 stanova | 25.139 nastanjeno | 70% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 95.736 RSD prosečna plata | 1.020 € medijana ugovorenog m² | 0,80 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 62.955 stanovnika | 88,2 zračenja na 1.000 stanovnika | 103. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 64.639
- Novi punoletni
- +1.898
- Umrli
- −2.957
- Ostatak
- −648
- Spisak 2026.
- 62.932
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,7 god.
- Životni vek, žene
- 77,9 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 78,2
- Tumori na 10.000
- 31,7
- Bolesti disanja na 10.000
- 12,9
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,0
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,5
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,0
- Razvodi na 100 brakova
- 38,1
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 3,6
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 40,5
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,17
- Matematika, skor
- 469
- Maternji jezik, skor
- 474
- Ocena prema testu*
- 0,15
Srednje škole
- Srednjih škola
- 5
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 40,5
- Učenika po nastavniku
- 7,8
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 62.955
- Promena od 2022.
- -2,6%
- Dece do 14
- 13,5%
- Starijih od 65
- 24,8%
Na popisu 2011. bilo je 71.852, a 2022. 64.644 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 480
- Umrli 2025.
- 1.011
- Prirodni priraštaj
- -531 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 480 | 1.011 | -531 |
| 2024. | 507 | 1.034 | -527 |
| 2023. | 494 | 1.038 | -544 |
| 2022. | 523 | 1.146 | -623 |
| 2021. | 531 | 1.485 | -954 |
| 2020. | 583 | 1.195 | -612 |
| 2019. | 554 | 1.108 | -554 |
| 2018. | 619 | 988 | -369 |
| 2017. | 519 | 1.103 | -584 |
| 2016. | 627 | 1.105 | -478 |
| 2015. | 621 | 1.066 | -445 |
| 2014. | 617 | 1.028 | -411 |
| 2013. | 673 | 1.054 | -381 |
| 2012. | 732 | 1.067 | -335 |
| 2011. | 679 | 1.091 | -412 |
| 2010. | 723 | 1.107 | -384 |
| 2009. | 688 | 1.081 | -393 |
| 2008. | 700 | 1.077 | -377 |
| 2007. | 635 | 1.059 | -424 |
| 2006. | 683 | 1.013 | -330 |
| 2005. | 721 | 1.097 | -376 |
| 2004. | 747 | 1.036 | -289 |
| 2003. | 771 | 1.025 | -254 |
| 2002. | 747 | 1.068 | -321 |
| 2001. | 847 | 949 | -102 |
| 2000. | 825 | 1.074 | -249 |
| 1999. | 787 | 965 | -178 |
| 1998. | 800 | 1.009 | -209 |
| 1997. | 779 | 996 | -217 |
| 1996. | 889 | 974 | -85 |
| 1995. | 796 | 1.005 | -209 |
| 1994. | 838 | 896 | -58 |
| 1993. | 928 | 932 | -4 |
| 1992. | 828 | 809 | 19 |
| 1991. | 871 | 907 | -36 |
| 1990. | 860 | 812 | 48 |
| 1989. | 877 | 885 | -8 |
| 1988. | 875 | 857 | 18 |
| 1987. | 945 | 883 | 62 |
| 1986. | 974 | 833 | 141 |
| 1985. | 960 | 785 | 175 |
| 1984. | 1.012 | 849 | 163 |
| 1983. | 971 | 844 | 127 |
| 1982. | 1.045 | 740 | 305 |
| 1981. | 874 | 752 | 122 |
| 1980. | 1.048 | 717 | 331 |
| 1979. | 1.090 | 672 | 418 |
| 1978. | 1.103 | 682 | 421 |
| 1977. | 1.094 | 722 | 372 |
| 1976. | 1.017 | 640 | 377 |
| 1975. | 1.000 | 657 | 343 |
| 1974. | 1.053 | 543 | 510 |
| 1973. | 957 | 621 | 336 |
| 1972. | 923 | 641 | 282 |
| 1971. | 986 | 616 | 370 |
| 1970. | 976 | 600 | 376 |
| 1969. | 934 | 617 | 317 |
| 1968. | 935 | 588 | 347 |
| 1967. | 930 | 552 | 378 |
| 1966. | 921 | 480 | 441 |
| 1965. | 857 | 479 | 378 |
| 1964. | 832 | 597 | 235 |
| 1963. | 863 | 485 | 378 |
| 1962. | 911 | 516 | 395 |
| 1961. | 1.007 | 481 | 526 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (53), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Jagodina | 9.297 | 27.658 | 37.560 | 37.282 | 34.892 |
| Ribare | 2.239 | 2.515 | 3.259 | 3.601 | 3.512 |
| Majur | 1.881 | 2.440 | 2.906 | 2.863 | 2.480 |
| Trnava | 565 | 1.110 | 1.938 | 2.448 | 2.394 |
| Rakitovo | 541 | 722 | 1.933 | 2.017 | 1.741 |
| Voljavče | 652 | 698 | 919 | 1.910 | 1.703 |
| Končarevo | 1.604 | 1.665 | 1.687 | 1.640 | 1.565 |
| Glogovac | 1.951 | 1.965 | 1.840 | 1.287 | 1.102 |
| Vinorača | 824 | 781 | 802 | 999 | 1.084 |
| Dragocvet | 1.070 | 1.094 | 1.118 | 1.147 | 978 |
| Bukovče | 509 | 600 | 790 | 844 | 834 |
| Miloševo | 2.039 | 1.866 | 1.427 | 1.043 | 771 |
| Kočino Selo | 1.223 | 1.121 | 1.028 | 930 | 743 |
| Bagrdan | 1.300 | 1.230 | 1.025 | 809 | 645 |
| Lovci | 1.103 | 1.086 | 1.033 | 798 | 637 |
| Šuljkovac | 958 | 925 | 798 | 643 | 584 |
| Deonica | 887 | 732 | 625 | 613 | 524 |
| Bresje | 486 | 715 | 695 | 650 | 515 |
| Novo Lanište | 991 | 940 | 752 | 618 | 507 |
| Duboka | 1.175 | 1.097 | 859 | 632 | 439 |
| Staro Lanište | 780 | 674 | 607 | 460 | 417 |
| Glavinci | 902 | 796 | 700 | 524 | 410 |
| Donji Račnik | 1.076 | 982 | 848 | 548 | 403 |
| Kolare | 391 | 685 | 629 | 588 | 396 |
| Međureč | 820 | 639 | 489 | 394 | 359 |
| Dragoševac | 760 | 701 | 589 | 450 | 346 |
| Bunar | 821 | 760 | 575 | 461 | 343 |
| Siokovac | 577 | 475 | 424 | 352 | 315 |
| Dobra Voda | 711 | 823 | 758 | 379 | 311 |
| Dražmirovac | 676 | 630 | 605 | 419 | 311 |
| Šantarovac | 924 | 712 | 531 | 390 | 310 |
| Rajkinac | 788 | 775 | 582 | 412 | 300 |
| Kovačevac | 374 | 324 | 253 | 287 | 269 |
| Belica | 767 | 662 | 453 | 342 | 266 |
| Mali Popović | 662 | 619 | 510 | 377 | 265 |
| Ribnik | 451 | 451 | 394 | 287 | 237 |
| Lozovik | 772 | 629 | 443 | 282 | 226 |
| Strižilo | 1.164 | 2.035 | 1.976 | 365 | 225 |
| Donje Štiplje | 786 | 518 | 356 | 202 | 158 |
| Vrba | 480 | 427 | 293 | 207 | 149 |
| Crnče | 736 | 501 | 309 | 201 | 141 |
| Medojevac | 319 | 246 | 194 | 131 | 119 |
| Vranovac | 558 | 287 | 201 | 137 | 113 |
| Mišević | 666 | 547 | 289 | 150 | 112 |
| Slatina | 485 | 356 | 233 | 167 | 110 |
| Gornje Štiplje | 523 | 375 | 231 | 145 | 83 |
| Lukar | 314 | 285 | 163 | 116 | 79 |
| Ivkovački Prnjavor | 210 | 164 | 131 | 88 | 77 |
| Gornji Račnik | 441 | 314 | 182 | 88 | 62 |
| Staro Selo | 253 | 192 | 123 | 52 | 30 |
| Topola | 83 | 59 | 43 | 20 | 21 |
| Jošanički Prnjavor | 188 | 154 | 63 | 36 | 18 |
| Kalenovac | 347 | 153 | 55 | 21 | 13 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,3, žene 43,8
- Muškarci
- 48,4% 34.767
- Žene
- 51,6% 37.082
- Žena na 100 muškaraca
- 106,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.682 | 1.609 |
| 5–9 | 1.807 | 1.627 |
| 10–14 | 1.889 | 1.810 |
| 15–19 | 2.052 | 2.100 |
| 20–24 | 2.064 | 2.153 |
| 25–29 | 2.282 | 2.166 |
| 30–34 | 2.482 | 2.315 |
| 35–39 | 2.406 | 2.462 |
| 40–44 | 2.320 | 2.344 |
| 45–49 | 2.199 | 2.307 |
| 50–54 | 2.516 | 2.664 |
| 55–59 | 2.897 | 3.103 |
| 60–64 | 2.622 | 2.882 |
| 65–69 | 1.600 | 1.876 |
| 70–74 | 1.526 | 1.984 |
| 75–79 | 1.358 | 1.895 |
| 80–84 | 762 | 1.192 |
| 85+ | 303 | 593 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,4, žene 43,9
- Muškarci
- 48,4% 34.741
- Žene
- 51,6% 37.053
- Žena na 100 muškaraca
- 106,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.698 | 1.645 |
| 5–9 | 1.804 | 1.597 |
| 10–14 | 1.849 | 1.772 |
| 15–19 | 2.046 | 2.098 |
| 20–24 | 2.056 | 2.169 |
| 25–29 | 2.281 | 2.192 |
| 30–34 | 2.440 | 2.260 |
| 35–39 | 2.458 | 2.485 |
| 40–44 | 2.361 | 2.342 |
| 45–49 | 2.162 | 2.295 |
| 50–54 | 2.476 | 2.620 |
| 55–59 | 2.756 | 3.001 |
| 60–64 | 2.749 | 3.006 |
| 65–69 | 1.680 | 1.982 |
| 70–74 | 1.480 | 1.871 |
| 75–79 | 1.320 | 1.864 |
| 80–84 | 788 | 1.215 |
| 85+ | 337 | 639 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,5, žene 44,0
- Muškarci
- 48,4% 34.630
- Žene
- 51,6% 36.953
- Žena na 100 muškaraca
- 106,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.721 | 1.673 |
| 5–9 | 1.780 | 1.585 |
| 10–14 | 1.835 | 1.728 |
| 15–19 | 2.002 | 2.065 |
| 20–24 | 2.069 | 2.172 |
| 25–29 | 2.253 | 2.179 |
| 30–34 | 2.380 | 2.242 |
| 35–39 | 2.496 | 2.461 |
| 40–44 | 2.374 | 2.374 |
| 45–49 | 2.178 | 2.307 |
| 50–54 | 2.390 | 2.532 |
| 55–59 | 2.616 | 2.891 |
| 60–64 | 2.791 | 3.081 |
| 65–69 | 1.842 | 2.143 |
| 70–74 | 1.443 | 1.787 |
| 75–79 | 1.257 | 1.814 |
| 80–84 | 827 | 1.231 |
| 85+ | 376 | 688 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,7, žene 44,2
- Muškarci
- 48,4% 34.467
- Žene
- 51,6% 36.764
- Žena na 100 muškaraca
- 106,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.718 | 1.649 |
| 5–9 | 1.732 | 1.584 |
| 10–14 | 1.836 | 1.703 |
| 15–19 | 1.965 | 1.988 |
| 20–24 | 2.090 | 2.190 |
| 25–29 | 2.181 | 2.139 |
| 30–34 | 2.334 | 2.224 |
| 35–39 | 2.494 | 2.401 |
| 40–44 | 2.400 | 2.447 |
| 45–49 | 2.237 | 2.338 |
| 50–54 | 2.295 | 2.406 |
| 55–59 | 2.523 | 2.782 |
| 60–64 | 2.749 | 3.109 |
| 65–69 | 2.002 | 2.313 |
| 70–74 | 1.438 | 1.757 |
| 75–79 | 1.205 | 1.760 |
| 80–84 | 858 | 1.227 |
| 85+ | 410 | 747 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 41,8, žene 44,4
- Muškarci
- 48,4% 34.264
- Žene
- 51,6% 36.508
- Žena na 100 muškaraca
- 106,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.700 | 1.608 |
| 5–9 | 1.687 | 1.598 |
| 10–14 | 1.833 | 1.678 |
| 15–19 | 1.952 | 1.901 |
| 20–24 | 2.106 | 2.188 |
| 25–29 | 2.095 | 2.096 |
| 30–34 | 2.293 | 2.179 |
| 35–39 | 2.488 | 2.351 |
| 40–44 | 2.403 | 2.489 |
| 45–49 | 2.288 | 2.359 |
| 50–54 | 2.208 | 2.326 |
| 55–59 | 2.439 | 2.675 |
| 60–64 | 2.703 | 3.075 |
| 65–69 | 2.185 | 2.543 |
| 70–74 | 1.396 | 1.705 |
| 75–79 | 1.177 | 1.688 |
| 80–84 | 850 | 1.247 |
| 85+ | 461 | 802 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 41,9, žene 44,6
- Muškarci
- 48,4% 34.057
- Žene
- 51,6% 36.262
- Žena na 100 muškaraca
- 106,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.684 | 1.563 |
| 5–9 | 1.676 | 1.610 |
| 10–14 | 1.824 | 1.647 |
| 15–19 | 1.919 | 1.844 |
| 20–24 | 2.104 | 2.164 |
| 25–29 | 2.051 | 2.068 |
| 30–34 | 2.253 | 2.160 |
| 35–39 | 2.467 | 2.321 |
| 40–44 | 2.409 | 2.485 |
| 45–49 | 2.320 | 2.362 |
| 50–54 | 2.128 | 2.290 |
| 55–59 | 2.396 | 2.628 |
| 60–64 | 2.644 | 2.993 |
| 65–69 | 2.343 | 2.726 |
| 70–74 | 1.351 | 1.696 |
| 75–79 | 1.149 | 1.609 |
| 80–84 | 846 | 1.268 |
| 85+ | 493 | 828 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,0, žene 44,8
- Muškarci
- 48,4% 33.834
- Žene
- 51,6% 36.008
- Žena na 100 muškaraca
- 106,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.628 | 1.491 |
| 5–9 | 1.701 | 1.644 |
| 10–14 | 1.820 | 1.607 |
| 15–19 | 1.868 | 1.803 |
| 20–24 | 2.074 | 2.125 |
| 25–29 | 2.036 | 2.055 |
| 30–34 | 2.230 | 2.144 |
| 35–39 | 2.419 | 2.273 |
| 40–44 | 2.455 | 2.486 |
| 45–49 | 2.338 | 2.364 |
| 50–54 | 2.089 | 2.272 |
| 55–59 | 2.349 | 2.587 |
| 60–64 | 2.515 | 2.889 |
| 65–69 | 2.434 | 2.842 |
| 70–74 | 1.424 | 1.800 |
| 75–79 | 1.093 | 1.533 |
| 80–84 | 836 | 1.250 |
| 85+ | 525 | 843 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 42,2, žene 45,0
- Muškarci
- 48,5% 33.619
- Žene
- 51,5% 35.765
- Žena na 100 muškaraca
- 106,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.567 | 1.428 |
| 5–9 | 1.717 | 1.665 |
| 10–14 | 1.802 | 1.593 |
| 15–19 | 1.841 | 1.759 |
| 20–24 | 2.019 | 2.073 |
| 25–29 | 2.047 | 2.053 |
| 30–34 | 2.206 | 2.090 |
| 35–39 | 2.355 | 2.245 |
| 40–44 | 2.488 | 2.474 |
| 45–49 | 2.350 | 2.383 |
| 50–54 | 2.114 | 2.284 |
| 55–59 | 2.255 | 2.499 |
| 60–64 | 2.401 | 2.776 |
| 65–69 | 2.458 | 2.929 |
| 70–74 | 1.565 | 1.945 |
| 75–79 | 1.075 | 1.466 |
| 80–84 | 797 | 1.231 |
| 85+ | 562 | 872 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,4, žene 45,2
- Muškarci
- 48,5% 33.402
- Žene
- 51,5% 35.524
- Žena na 100 muškaraca
- 106,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.549 | 1.399 |
| 5–9 | 1.703 | 1.643 |
| 10–14 | 1.756 | 1.594 |
| 15–19 | 1.841 | 1.724 |
| 20–24 | 1.971 | 1.997 |
| 25–29 | 2.067 | 2.060 |
| 30–34 | 2.139 | 2.050 |
| 35–39 | 2.307 | 2.223 |
| 40–44 | 2.486 | 2.426 |
| 45–49 | 2.383 | 2.441 |
| 50–54 | 2.186 | 2.324 |
| 55–59 | 2.154 | 2.362 |
| 60–64 | 2.322 | 2.672 |
| 65–69 | 2.413 | 2.956 |
| 70–74 | 1.697 | 2.092 |
| 75–79 | 1.081 | 1.445 |
| 80–84 | 763 | 1.213 |
| 85+ | 584 | 903 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,4, žene 45,3
- Muškarci
- 48,5% 33.133
- Žene
- 51,5% 35.245
- Žena na 100 muškaraca
- 106,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.537 | 1.375 |
| 5–9 | 1.685 | 1.608 |
| 10–14 | 1.716 | 1.610 |
| 15–19 | 1.850 | 1.701 |
| 20–24 | 1.946 | 1.905 |
| 25–29 | 2.068 | 2.054 |
| 30–34 | 2.053 | 2.028 |
| 35–39 | 2.283 | 2.183 |
| 40–44 | 2.476 | 2.382 |
| 45–49 | 2.385 | 2.480 |
| 50–54 | 2.247 | 2.354 |
| 55–59 | 2.075 | 2.279 |
| 60–64 | 2.228 | 2.576 |
| 65–69 | 2.356 | 2.905 |
| 70–74 | 1.848 | 2.298 |
| 75–79 | 1.036 | 1.410 |
| 80–84 | 741 | 1.153 |
| 85+ | 603 | 944 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,5% veća od popisa, a 2,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,5, žene 45,4
- Muškarci
- 48,4% 32.725
- Žene
- 51,6% 34.838
- Žena na 100 muškaraca
- 106,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.491 | 1.363 |
| 5–9 | 1.665 | 1.558 |
| 10–14 | 1.698 | 1.626 |
| 15–19 | 1.850 | 1.665 |
| 20–24 | 1.907 | 1.840 |
| 25–29 | 2.061 | 2.048 |
| 30–34 | 2.007 | 1.990 |
| 35–39 | 2.244 | 2.147 |
| 40–44 | 2.454 | 2.348 |
| 45–49 | 2.378 | 2.480 |
| 50–54 | 2.266 | 2.341 |
| 55–59 | 2.016 | 2.238 |
| 60–64 | 2.174 | 2.528 |
| 65–69 | 2.280 | 2.815 |
| 70–74 | 1.951 | 2.447 |
| 75–79 | 985 | 1.388 |
| 80–84 | 696 | 1.077 |
| 85+ | 602 | 939 |
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,2, žene 46,1
- Muškarci
- 48,5% 31.350
- Žene
- 51,5% 33.294
- Žena na 100 muškaraca
- 106,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.394 | 1.277 |
| 5–9 | 1.521 | 1.431 |
| 10–14 | 1.682 | 1.581 |
| 15–19 | 1.800 | 1.610 |
| 20–24 | 1.708 | 1.619 |
| 25–29 | 1.731 | 1.764 |
| 30–34 | 1.833 | 1.771 |
| 35–39 | 2.059 | 2.022 |
| 40–44 | 2.247 | 2.159 |
| 45–49 | 2.299 | 2.350 |
| 50–54 | 2.203 | 2.275 |
| 55–59 | 1.984 | 2.187 |
| 60–64 | 2.234 | 2.527 |
| 65–69 | 2.310 | 2.799 |
| 70–74 | 2.130 | 2.631 |
| 75–79 | 1.066 | 1.413 |
| 80–84 | 685 | 1.061 |
| 85+ | 464 | 817 |
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,3, žene 46,2
- Muškarci
- 48,5% 31.144
- Žene
- 51,5% 33.027
- Žena na 100 muškaraca
- 106,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.376 | 1.284 |
| 5–9 | 1.481 | 1.367 |
| 10–14 | 1.688 | 1.606 |
| 15–19 | 1.792 | 1.597 |
| 20–24 | 1.691 | 1.615 |
| 25–29 | 1.695 | 1.703 |
| 30–34 | 1.830 | 1.761 |
| 35–39 | 2.010 | 1.962 |
| 40–44 | 2.214 | 2.146 |
| 45–49 | 2.331 | 2.343 |
| 50–54 | 2.182 | 2.255 |
| 55–59 | 2.011 | 2.194 |
| 60–64 | 2.148 | 2.450 |
| 65–69 | 2.238 | 2.698 |
| 70–74 | 2.139 | 2.644 |
| 75–79 | 1.185 | 1.561 |
| 80–84 | 675 | 1.018 |
| 85+ | 458 | 823 |
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 43,5, žene 46,4
- Muškarci
- 48,5% 30.850
- Žene
- 51,5% 32.698
- Žena na 100 muškaraca
- 106,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.336 | 1.262 |
| 5–9 | 1.469 | 1.354 |
| 10–14 | 1.657 | 1.564 |
| 15–19 | 1.753 | 1.593 |
| 20–24 | 1.714 | 1.619 |
| 25–29 | 1.644 | 1.642 |
| 30–34 | 1.822 | 1.738 |
| 35–39 | 1.947 | 1.906 |
| 40–44 | 2.149 | 2.105 |
| 45–49 | 2.327 | 2.306 |
| 50–54 | 2.204 | 2.299 |
| 55–59 | 2.054 | 2.192 |
| 60–64 | 2.040 | 2.320 |
| 65–69 | 2.162 | 2.597 |
| 70–74 | 2.122 | 2.662 |
| 75–79 | 1.320 | 1.715 |
| 80–84 | 683 | 1.001 |
| 85+ | 447 | 823 |
- Prosečna starost
- 45,2 muškarci 43,7, žene 46,6
- Muškarci
- 48,5% 30.564
- Žene
- 51,5% 32.391
- Žena na 100 muškaraca
- 106,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.309 | 1.245 |
| 5–9 | 1.439 | 1.344 |
| 10–14 | 1.619 | 1.514 |
| 15–19 | 1.723 | 1.596 |
| 20–24 | 1.741 | 1.624 |
| 25–29 | 1.623 | 1.561 |
| 30–34 | 1.798 | 1.711 |
| 35–39 | 1.886 | 1.856 |
| 40–44 | 2.111 | 2.064 |
| 45–49 | 2.307 | 2.257 |
| 50–54 | 2.205 | 2.351 |
| 55–59 | 2.091 | 2.200 |
| 60–64 | 1.963 | 2.213 |
| 65–69 | 2.072 | 2.499 |
| 70–74 | 2.094 | 2.667 |
| 75–79 | 1.449 | 1.891 |
| 80–84 | 672 | 981 |
| 85+ | 462 | 817 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 93,2% | 95,9% | 60.259 | |
| Romi | 1,0% | 1,1% | 649 | |
| Nisu se izjasnili | 0,7% | 0,9% | 451 | |
| Nepoznato | 4,1% | 1,1% | 2.622 |
Grupe ispod 1% (21)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Vlasi | 0,18% | 0,2% | 118 |
| Jugosloveni | 0,16% | 0,1% | 101 |
| Ostali | 0,14% | 0,1% | 90 |
| Makedonci | 0,10% | 0,1% | 62 |
| Crnogorci | 0,09% | 0,2% | 55 |
| Albanci | 0,06% | 0,1% | 36 |
| Rumuni | 0,05% | 0,1% | 33 |
| Hrvati | 0,05% | 0,1% | 30 |
| Bugari | 0,04% | 0,0% | 29 |
| Rusi | 0,04% | 0,0% | 27 |
| Regionalna pripadnost | 0,03% | 0,0% | 21 |
| Mađari | 0,02% | 0,0% | 14 |
| Muslimani | 0,02% | 0,0% | 12 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 8 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Goranci | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Rusini | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Bošnjaci | 0,00% | 0,0% | 3 |
| Nemci | 0,00% | 0,0% | 3 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 91,7% | 95,8% | 59.260 | |
| Ostale hrišćanske | 2,3% | 0,8% | 1.491 | |
| Nisu se izjasnili | 0,9% | 1,2% | 600 | |
| Nepoznato | 4,2% | 1,4% | 2.717 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,41% | 0,4% | 265 |
| Katolička | 0,17% | 0,2% | 109 |
| Islamska | 0,13% | 0,1% | 82 |
| Protestantska | 0,11% | 0,1% | 71 |
| Agnostici | 0,06% | 0,0% | 38 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 4 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 106.509 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 95.736 RSD
- Stanovanje mesečno
- 26.804 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,39 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 35.823
- Prazni i napušteni
- 21,3%
- Pod zakupom
- 5,3%
- Zgrade starije od 1971.
- 38%
- Viša ili visoka škola
- 17,8%
- Bez srednje škole
- 26,4%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 95.736 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 336
- Aktivnih firmi
- 680 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 4.781 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 63.292 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 6.118 RSD, 9,6% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 202
- Stanovnika po lekaru
- 312
- Zubara
- 19
- Farmaceuta
- 21
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 470 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 11
- Dece u vrtiću
- 2.096 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 57% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 20.791 | 32,2% | 22.168 | 30,9% |
| Penzioneri | 16.350 | 25,3% | 15.916 | 22,2% |
| Deca do 15 godina | 8.886 | 13,7% | 10.341 | 14,4% |
| Učenici i studenti | 4.315 | 6,7% | 5.472 | 7,6% |
| Nezaposleni | 5.860 | 9,1% | 7.927 | 11,0% |
| Domaćinstvo i ostali | 8.442 | 13,1% | 10.028 | 14,0% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 22,0%. Godišnje, PIO fond: 15.918 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 50.357 RSD, 75 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 77,0%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 58,3%
- Prečišćene otpadne vode
- 79,3%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 87,3%
- Divlje deponije, prijavljene
- 36
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 234 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 514
- Fiksni, preuzimanje
- 161 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Jagodina, neverifikovano, do 2026-11-01.19,4 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, procena
- 36,0
- Leti, model
- 8,2
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 3
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 107
- Sa poginulima 2025.
- 4
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 17,0 60.702 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 242 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 111 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (7% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 261
- Za imovinu
- 65
- Za život i telo
- 19
- U saobraćaju
- 19
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 46 min 47. od 161
- Do Beograda*
- 93 min 61. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.