Sva mesta · Pirotski region
Pirot
Pirot: iznad proseka svih mesta po pristupu (95) i zdravstvu (66), ispod proseka po vazduhu (44). Stanovništvo od popisa 2022: −2,8%, prosek regiona −4,4%.
48.234 stanovnika104.740 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 30. i 49. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika48.234 2025.▼ 2,8% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1948.
- 70.049
- Najmanje, 2025.
- 48.234
- Broj stanovnika
- 48.234
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 35. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 48.234 2024. 48.709 2023. 49.204 2022. 49.601 2011. 57.928 2002. 63.791 1991. 67.658 1981. 69.653 1971. 69.285 1961. 68.073 1953. 69.210 1948. 70.049 Neto plata104.740 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 19,8% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 97.345 RSD
- Najmanje, 2018.
- 52.031 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 104.740 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 36. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 97.345 93.603 2024. 88.590 83.346 2023. 78.236 72.735 2022. 69.013 63.533 2021. 61.348 56.572 2020. 57.213 52.069 2019. 54.122 47.718 2018. 52.031 43.470 Zaposlenih16.472 2026.▼ 3,4% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2022.
- 17.350
- Najmanje, 2016.
- 15.735
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 56. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 16.472 2025. 16.716 2024. 16.677 2023. 17.117 2022. 17.350 2021. 17.052 2020. 16.644 2019. 16.472 2018. 16.286 2017. 15.984 2016. 15.735 Korisnici penzija14.934 2026.→ 0,1% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 15.633
- Najmanje, 2022.
- 14.880
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 14. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 14.934 2025. 14.883 2024. 14.883 2023. 14.899 2022. 14.880 2021. 14.923 2020. 15.226 2019. 15.466 2018. 15.633 Odseljeni668 2025.▼ 21,0% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 846
- Najmanje, 2025.
- 668
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 668 2024. 721 2023. 779 2022. 846 Doseljeni594 2025.▼ 20,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 747
- Najmanje, 2025.
- 594
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 594 2024. 655 2023. 686 2022. 747
Još trendova (11)
Novi stanovi, po m²95.330 RSD 2023.▼ 13,0% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 95.330 RSD
- Najmanje, 2020.
- 82.333 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 95.330 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 24. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 95.330 143.298 2022. 92.386 126.155 2021. 85.009 114.840 2020. 82.333 108.603 2019. 82.661 107.098 Noćenja turista78.781 2025.▲ 103,3% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 82.397
- Najmanje, 2010.
- 12.069
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 34. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 78.781 2024. 82.397 2023. 74.534 2022. 55.377 2021. 33.234 2020. 25.158 2019. 38.754 2018. 39.294 2017. 41.306 2016. 28.446 2015. 22.057 2014. 24.858 2013. 16.618 2012. 14.989 2011. 13.539 2010. 12.069 Mala matura488 2026.→ 1,0% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 499
- Najmanje, 2024.
- 487
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 64. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 488 481 2025. 499 479 2024. 487 483 2023. 493 483 PM2.5, godišnje25,8 µg/m³ 2024.▼ 17,0% od 2022.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2022.
- 31,1 µg/m³
- Najmanje, 2024.
- 25,8 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 25,8 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 12. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 25,8 24,8 2023. 28,0 23,3 2022. 31,1 25,9 Saobraćajne nezgode163 2025.▲ 61,4% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2025.
- 163
- Najmanje, 2018.
- 84
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 118. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 163 2024. 120 2023. 112 2022. 130 2021. 88 2020. 101 2019. 98 2018. 84 2017. 112 2016. 110 Noćno svetlo, sa satelita139. od 161 po stanovniku 2025.▼ 38,5% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2020.
- 5.470
- Najmanje, 2012.
- 3.040
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 139. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.364 2024. 3.106 2023. 3.299 2022. 3.120 2021. 4.663 2020. 5.470 2019. 5.442 2018. 5.316 2017. 4.793 2016. 4.640 2015. 4.444 2014. 4.310 2013. 3.475 2012. 3.040 Prosečna penzija52.928 RSD 2026.▲ 40,1% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 52.928 RSD
- Najmanje, 2018.
- 23.733 RSD
- Prosečna penzija
- 52.928 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 53. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 52.928 50.307 2025. 52.749 50.246 2024. 46.920 44.693 2023. 36.675 35.047 2022. 30.966 29.593 2021. 26.871 25.699 2020. 25.271 24.231 2019. 23.855 22.945 2018. 23.733 22.892 Divlje deponije, prijavljene10 2024.→ 0,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2019.
- 10
- Najmanje, 2018.
- 5
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 74. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 10 2023. 10 2022. 10 2021. 10 2020. 10 2019. 10 2018. 5 Životni vek76,6 god. 2025.▲ 2,4% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,5 79,7 2024. 72,8 78,8 2023. 72,4 77,3 Brakovi234 2025.▲ 30,7% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 278
- Najmanje, 2020.
- 179
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 50. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 234 2024. 222 2023. 229 2022. 220 2021. 222 2020. 179 2019. 259 2018. 236 2017. 276 2016. 269 2015. 278 2014. 247 2013. 261 2012. 221 2011. 247 2010. 247 Stanovi po dozvolama122 2025.▼ 31,1% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2021.
- 209
- Najmanje, 2014.
- 27
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 60. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 122 2024. 125 2023. 99 2022. 160 2021. 209 2020. 177 2019. 172 2018. 119 2017. 63 2016. 106 2015. 55 2014. 27 2013. 72 2012. 53 2011. 37 2010. 45 2009. 141 2008. 200 2007. 54
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 104.740 RSD | 94.335 | 96.554 | 1. od 4 | 36. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 559 | 482 | 521 | 1. od 4 | 53. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 88,5 | 118,5 | 55,9 | 1. od 4 | 125. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,8 % | -4,4 | -2,6 | 1. od 4 | 85. od 161 |
| Deca do 14 godina | 12,7 % | 11,1 | 13,5 | 1. od 4 | 112. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 20,4 % | 16,3 | 13,9 | 1. od 4 | 21. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 488 | 460 | 480 | 1. od 4 | 64. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 38,8 | 24,3 | 17,1 | 1. od 4 | 19. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.122 € | 1.122 | 1.291 | – | 11. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 235 Mb/s | 109 | 156 | 1. od 4 | 28. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 46,1 µg/m³ | 26,0 | 33,4 | 4. od 4 | 145. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 18,1 | 15,4 | 17,6 | 3. od 4 | 83. od 161 |
Slična mesta: Jagodina, Zaječar, Paraćin, Gornji Milanovac, Kikinda. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do najbližeg velikog centra | 52 min | 74 min |
| Sa višom ili visokom školom | 20,4 % | 16,9 % |
| Do sedišta regiona | 0 min | 11 min |
| Obuhvat vrtićem | 54 % | 50 % |
| Skor na maloj maturi | 488 | 480 |
| Mobilna mreža | 235 Mb/s | 218 Mb/s |
| Neto plata, 12 meseci | 104.740 RSD | 100.914 RSD |
| Prazni i napušteni stanovi | 18,9 % | 20,1 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 2,1 % | 63,2 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 88,5 | 53,6 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 46,1 µg/m³ | 42,2 µg/m³ |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 62,4 % | 66,9 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 18,1 | 17,0 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 8,2 | 9,7 |
| Domaćinstva na vodovodu | 85,5 % | 86,2 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 80,9 % | 81,1 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,3 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,5 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,6 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 4,8 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,3 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 40.815 punoletnih po RZS proceni | 31.837 glasalo 2026. | 78 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 40.815 punoletnih po RZS proceni | 43.781 na biračkom spisku | 107 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 409 očekivanih osmaka po RZS proceni | 385 stvarno na maloj maturi | 94 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 29.877 stanova | 19.808 nastanjeno | 66% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 104.740 RSD prosečna plata | 1.122 € medijana ugovorenog m² | 0,80 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 48.234 stanovnika | 69,7 zračenja na 1.000 stanovnika | 139. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 45.215
- Novi punoletni
- +1.254
- Umrli
- −2.325
- Ostatak
- −363
- Spisak 2026.
- 43.781
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,5 god.
- Životni vek, žene
- 79,7 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 80,6
- Tumori na 10.000
- 35,7
- Bolesti disanja na 10.000
- 6,4
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,0
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,6
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,7
- Razvodi na 100 brakova
- 33,7
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 3,0
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 36,4
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,09
- Matematika, skor
- 493
- Maternji jezik, skor
- 492
- Ocena prema testu*
- 0,02
Srednje škole
- Srednjih škola
- 5
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 36,4
- Učenika po nastavniku
- 6,4
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 48.234
- Promena od 2022.
- -2,8%
- Dece do 14
- 12,7%
- Starijih od 65
- 26,4%
Na popisu 2011. bilo je 57.928, a 2022. 49.601 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 397
- Umrli 2025.
- 761
- Prirodni priraštaj
- -364 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 397 | 761 | -364 |
| 2024. | 368 | 813 | -445 |
| 2023. | 423 | 809 | -386 |
| 2022. | 362 | 961 | -599 |
| 2021. | 409 | 1.116 | -707 |
| 2020. | 433 | 927 | -494 |
| 2019. | 415 | 828 | -413 |
| 2018. | 431 | 856 | -425 |
| 2017. | 422 | 880 | -458 |
| 2016. | 444 | 855 | -411 |
| 2015. | 418 | 806 | -388 |
| 2014. | 423 | 872 | -449 |
| 2013. | 441 | 867 | -426 |
| 2012. | 420 | 938 | -518 |
| 2011. | 391 | 879 | -488 |
| 2010. | 444 | 873 | -429 |
| 2009. | 441 | 887 | -446 |
| 2008. | 447 | 880 | -433 |
| 2007. | 516 | 960 | -444 |
| 2006. | 473 | 887 | -414 |
| 2005. | 482 | 930 | -448 |
| 2004. | 536 | 941 | -405 |
| 2003. | 541 | 912 | -371 |
| 2002. | 520 | 869 | -349 |
| 2001. | 524 | 864 | -340 |
| 2000. | 572 | 834 | -262 |
| 1999. | 552 | 902 | -350 |
| 1998. | 519 | 822 | -303 |
| 1997. | 608 | 848 | -240 |
| 1996. | 672 | 944 | -272 |
| 1995. | 683 | 844 | -161 |
| 1994. | 726 | 932 | -206 |
| 1993. | 650 | 938 | -288 |
| 1992. | 694 | 946 | -252 |
| 1991. | 698 | 868 | -170 |
| 1990. | 690 | 919 | -229 |
| 1989. | 743 | 764 | -21 |
| 1988. | 797 | 766 | 31 |
| 1987. | 810 | 806 | 4 |
| 1986. | 836 | 847 | -11 |
| 1985. | 793 | 811 | -18 |
| 1984. | 785 | 735 | 50 |
| 1983. | 922 | 800 | 122 |
| 1982. | 843 | 722 | 121 |
| 1981. | 783 | 733 | 50 |
| 1980. | 902 | 758 | 144 |
| 1979. | 830 | 674 | 156 |
| 1978. | 869 | 626 | 243 |
| 1977. | 888 | 668 | 220 |
| 1976. | 878 | 650 | 228 |
| 1975. | 890 | 625 | 265 |
| 1974. | 961 | 678 | 283 |
| 1973. | 924 | 687 | 237 |
| 1972. | 918 | 774 | 144 |
| 1971. | 924 | 625 | 299 |
| 1970. | 896 | 715 | 181 |
| 1969. | 960 | 679 | 281 |
| 1968. | 997 | 586 | 411 |
| 1967. | 1.064 | 635 | 429 |
| 1966. | 1.032 | 606 | 426 |
| 1965. | 1.071 | 622 | 449 |
| 1964. | 1.029 | 648 | 381 |
| 1963. | 1.116 | 594 | 522 |
| 1962. | 1.140 | 626 | 514 |
| 1961. | 1.192 | 553 | 639 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (71), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Pirot | 11.868 | 29.298 | 40.267 | 38.785 | 34.942 |
| Gnjilan | 1.342 | 1.453 | 2.143 | 2.520 | 2.199 |
| Berilovac | 622 | 687 | 1.632 | 1.838 | 1.660 |
| Novi Zavoj | 1.693 | 180 | 1.538 | 1.373 | 1.200 |
| Poljska Ržana | 976 | 946 | 1.306 | 1.276 | 1.181 |
| Krupac | 2.711 | 1.924 | 1.635 | 1.302 | 1.028 |
| Izvor | 1.217 | 1.103 | 905 | 729 | 607 |
| Barje Čiflik | 820 | 765 | 788 | 594 | 507 |
| Sukovo | 1.656 | 1.127 | 889 | 657 | 465 |
| Temska | 2.244 | 1.736 | 1.162 | 719 | 449 |
| Blato | 1.150 | 884 | 697 | 578 | 424 |
| Staničenje | 1.388 | 1.090 | 742 | 457 | 359 |
| Gradašnica | 690 | 657 | 452 | 362 | 333 |
| Veliki Suvodol | 1.246 | 808 | 614 | 401 | 305 |
| Veliko Selo | 813 | 486 | 413 | 277 | 268 |
| Rasnica | 1.120 | 725 | 472 | 325 | 262 |
| Držina | 1.168 | 850 | 593 | 387 | 260 |
| Veliki Jovanovac | 939 | 719 | 487 | 334 | 252 |
| Ponor | 765 | 659 | 484 | 298 | 204 |
| Kostur | 836 | 618 | 416 | 241 | 203 |
| Crnoklište | 929 | 618 | 444 | 275 | 188 |
| Mali Suvodol | 843 | 553 | 349 | 251 | 184 |
| Sopot | 1.103 | 764 | 503 | 261 | 175 |
| Petrovac | 1.105 | 754 | 487 | 286 | 163 |
| Činiglavci | 1.062 | 665 | 423 | 236 | 133 |
| Vojnegovac | 764 | 517 | 336 | 219 | 125 |
| Trnjana | 462 | 350 | 215 | 142 | 97 |
| Mali Jovanovac | 352 | 233 | 155 | 119 | 96 |
| Dojkinci | 1.005 | 864 | 400 | 176 | 93 |
| Obrenovac | 259 | 193 | 140 | 114 | 73 |
| Rsovci | 1.519 | 823 | 347 | 106 | 72 |
| Rudinje | 980 | 656 | 311 | 138 | 70 |
| Srećkovac | 656 | 359 | 229 | 101 | 69 |
| Osmakova | 1.218 | 701 | 357 | 100 | 61 |
| Crvenčevo | 416 | 245 | 154 | 100 | 59 |
| Vranište | 756 | 499 | 282 | 103 | 58 |
| Cerova | 733 | 564 | 250 | 104 | 51 |
| Ragodeš | 1.051 | 776 | 358 | 138 | 50 |
| Bazovik | 1.072 | 820 | 336 | 135 | 41 |
| Gradište | 352 | 188 | 114 | 73 | 38 |
| Jelovica | 454 | 399 | 182 | 87 | 38 |
| Jalbotina | 439 | 290 | 122 | 79 | 35 |
| Slavinja | 403 | 188 | 81 | 39 | 35 |
| Nišor | 799 | 536 | 236 | 89 | 33 |
| Oreovica | 624 | 441 | 205 | 80 | 33 |
| Topli Do | 1.145 | 722 | 160 | 51 | 33 |
| Pokrevenik | 651 | 647 | 170 | 57 | 32 |
| Gostuša | 1.308 | 787 | 269 | 70 | 30 |
| Kamik | 675 | 410 | 177 | 55 | 30 |
| Dobri Do | 1.222 | 801 | 231 | 57 | 27 |
| Prisjan | 1.027 | 694 | 251 | 79 | 27 |
| Vlasi | 710 | 269 | 138 | 42 | 26 |
| Koprivštica | 390 | 314 | 117 | 45 | 26 |
| Zaskovci | 618 | 374 | 113 | 46 | 20 |
| Pakleštica | 758 | 412 | 91 | 32 | 20 |
| Sinja Glava | 537 | 396 | 190 | 56 | 20 |
| Rosomač | 606 | 337 | 107 | 37 | 19 |
| Gornja Držina | 269 | 106 | 49 | 29 | 15 |
| Brlog | 519 | 302 | 130 | 56 | 14 |
| Šugrin | 693 | 457 | 171 | 57 | 13 |
| Berovica | 236 | 109 | 41 | 9 | 11 |
| Kumanovo | 300 | 150 | 56 | 8 | 11 |
| Pasjač | 497 | 317 | 67 | 13 | 11 |
| Visočka Ržana | 561 | 301 | 101 | 23 | 9 |
| Orlja | 663 | 451 | 145 | 40 | 9 |
| Bela | 256 | 165 | 41 | 24 | 5 |
| Cerev Del | 314 | 155 | 61 | 11 | 5 |
| Planinica | 186 | 83 | 31 | 7 | 4 |
| Milojkovac | 81 | 49 | 13 | 2 | 3 |
| Mirkovci | 284 | 155 | 46 | 10 | 2 |
| Velika Lukanja | 719 | 517 | 22 | 6 | 1 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 43,3, žene 44,9
- Muškarci
- 50,2% 29.121
- Žene
- 49,8% 28.876
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.126 | 1.074 |
| 5–9 | 1.303 | 1.151 |
| 10–14 | 1.346 | 1.332 |
| 15–19 | 1.604 | 1.550 |
| 20–24 | 1.810 | 1.644 |
| 25–29 | 1.796 | 1.708 |
| 30–34 | 1.786 | 1.694 |
| 35–39 | 1.934 | 1.833 |
| 40–44 | 1.940 | 1.961 |
| 45–49 | 2.148 | 1.934 |
| 50–54 | 2.254 | 2.120 |
| 55–59 | 2.438 | 2.347 |
| 60–64 | 2.266 | 2.252 |
| 65–69 | 1.590 | 1.588 |
| 70–74 | 1.547 | 1.658 |
| 75–79 | 1.240 | 1.582 |
| 80–84 | 682 | 946 |
| 85+ | 311 | 502 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 43,6, žene 45,1
- Muškarci
- 50,2% 28.836
- Žene
- 49,8% 28.604
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.080 | 1.059 |
| 5–9 | 1.269 | 1.144 |
| 10–14 | 1.336 | 1.268 |
| 15–19 | 1.573 | 1.532 |
| 20–24 | 1.716 | 1.611 |
| 25–29 | 1.848 | 1.674 |
| 30–34 | 1.761 | 1.658 |
| 35–39 | 1.893 | 1.846 |
| 40–44 | 1.931 | 1.889 |
| 45–49 | 2.084 | 1.942 |
| 50–54 | 2.221 | 2.103 |
| 55–59 | 2.388 | 2.289 |
| 60–64 | 2.334 | 2.300 |
| 65–69 | 1.573 | 1.616 |
| 70–74 | 1.555 | 1.614 |
| 75–79 | 1.225 | 1.552 |
| 80–84 | 721 | 957 |
| 85+ | 328 | 550 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,8, žene 45,4
- Muškarci
- 50,2% 28.563
- Žene
- 49,8% 28.340
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.056 | 1.052 |
| 5–9 | 1.231 | 1.131 |
| 10–14 | 1.352 | 1.236 |
| 15–19 | 1.517 | 1.500 |
| 20–24 | 1.633 | 1.569 |
| 25–29 | 1.864 | 1.624 |
| 30–34 | 1.768 | 1.653 |
| 35–39 | 1.841 | 1.842 |
| 40–44 | 1.927 | 1.820 |
| 45–49 | 2.041 | 1.938 |
| 50–54 | 2.186 | 2.084 |
| 55–59 | 2.325 | 2.190 |
| 60–64 | 2.319 | 2.330 |
| 65–69 | 1.671 | 1.708 |
| 70–74 | 1.522 | 1.578 |
| 75–79 | 1.200 | 1.507 |
| 80–84 | 775 | 1.000 |
| 85+ | 335 | 578 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 44,0, žene 45,6
- Muškarci
- 50,2% 28.306
- Žene
- 49,8% 28.090
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.052 | 1.059 |
| 5–9 | 1.178 | 1.099 |
| 10–14 | 1.350 | 1.230 |
| 15–19 | 1.462 | 1.441 |
| 20–24 | 1.584 | 1.524 |
| 25–29 | 1.843 | 1.601 |
| 30–34 | 1.787 | 1.669 |
| 35–39 | 1.809 | 1.772 |
| 40–44 | 1.902 | 1.812 |
| 45–49 | 2.010 | 1.933 |
| 50–54 | 2.155 | 2.009 |
| 55–59 | 2.251 | 2.129 |
| 60–64 | 2.323 | 2.336 |
| 65–69 | 1.767 | 1.836 |
| 70–74 | 1.480 | 1.549 |
| 75–79 | 1.192 | 1.449 |
| 80–84 | 794 | 1.042 |
| 85+ | 367 | 600 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 44,3, žene 45,8
- Muškarci
- 50,1% 28.022
- Žene
- 49,9% 27.863
- Žena na 100 muškaraca
- 99,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.037 | 1.064 |
| 5–9 | 1.145 | 1.085 |
| 10–14 | 1.335 | 1.193 |
| 15–19 | 1.393 | 1.382 |
| 20–24 | 1.573 | 1.514 |
| 25–29 | 1.808 | 1.562 |
| 30–34 | 1.765 | 1.665 |
| 35–39 | 1.796 | 1.715 |
| 40–44 | 1.893 | 1.815 |
| 45–49 | 1.970 | 1.942 |
| 50–54 | 2.123 | 1.922 |
| 55–59 | 2.158 | 2.100 |
| 60–64 | 2.305 | 2.303 |
| 65–69 | 1.889 | 2.001 |
| 70–74 | 1.428 | 1.492 |
| 75–79 | 1.201 | 1.400 |
| 80–84 | 789 | 1.072 |
| 85+ | 414 | 636 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,3 muškarci 44,5, žene 46,1
- Muškarci
- 50,1% 27.752
- Žene
- 49,9% 27.629
- Žena na 100 muškaraca
- 99,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.048 | 1.071 |
| 5–9 | 1.118 | 1.079 |
| 10–14 | 1.301 | 1.160 |
| 15–19 | 1.335 | 1.324 |
| 20–24 | 1.582 | 1.495 |
| 25–29 | 1.736 | 1.495 |
| 30–34 | 1.767 | 1.657 |
| 35–39 | 1.773 | 1.688 |
| 40–44 | 1.898 | 1.814 |
| 45–49 | 1.923 | 1.916 |
| 50–54 | 2.082 | 1.882 |
| 55–59 | 2.115 | 2.065 |
| 60–64 | 2.256 | 2.274 |
| 65–69 | 2.035 | 2.128 |
| 70–74 | 1.342 | 1.444 |
| 75–79 | 1.212 | 1.361 |
| 80–84 | 777 | 1.100 |
| 85+ | 452 | 676 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 44,7, žene 46,3
- Muškarci
- 50,2% 27.526
- Žene
- 49,8% 27.347
- Žena na 100 muškaraca
- 99,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.077 | 1.071 |
| 5–9 | 1.079 | 1.061 |
| 10–14 | 1.264 | 1.153 |
| 15–19 | 1.323 | 1.258 |
| 20–24 | 1.547 | 1.472 |
| 25–29 | 1.650 | 1.448 |
| 30–34 | 1.826 | 1.624 |
| 35–39 | 1.747 | 1.658 |
| 40–44 | 1.875 | 1.823 |
| 45–49 | 1.903 | 1.853 |
| 50–54 | 2.033 | 1.889 |
| 55–59 | 2.098 | 2.038 |
| 60–64 | 2.205 | 2.219 |
| 65–69 | 2.086 | 2.168 |
| 70–74 | 1.340 | 1.479 |
| 75–79 | 1.209 | 1.320 |
| 80–84 | 762 | 1.091 |
| 85+ | 502 | 722 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,7 muškarci 44,9, žene 46,5
- Muškarci
- 50,2% 27.290
- Žene
- 49,8% 27.052
- Žena na 100 muškaraca
- 99,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.080 | 1.059 |
| 5–9 | 1.060 | 1.052 |
| 10–14 | 1.227 | 1.137 |
| 15–19 | 1.336 | 1.228 |
| 20–24 | 1.482 | 1.430 |
| 25–29 | 1.573 | 1.404 |
| 30–34 | 1.826 | 1.567 |
| 35–39 | 1.753 | 1.653 |
| 40–44 | 1.834 | 1.818 |
| 45–49 | 1.897 | 1.798 |
| 50–54 | 1.987 | 1.889 |
| 55–59 | 2.084 | 2.008 |
| 60–64 | 2.151 | 2.119 |
| 65–69 | 2.067 | 2.197 |
| 70–74 | 1.438 | 1.564 |
| 75–79 | 1.181 | 1.299 |
| 80–84 | 772 | 1.047 |
| 85+ | 542 | 783 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,9 muškarci 45,1, žene 46,7
- Muškarci
- 50,2% 27.036
- Žene
- 49,8% 26.788
- Žena na 100 muškaraca
- 99,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.083 | 1.041 |
| 5–9 | 1.061 | 1.057 |
| 10–14 | 1.175 | 1.102 |
| 15–19 | 1.337 | 1.224 |
| 20–24 | 1.423 | 1.368 |
| 25–29 | 1.525 | 1.371 |
| 30–34 | 1.795 | 1.533 |
| 35–39 | 1.763 | 1.659 |
| 40–44 | 1.789 | 1.757 |
| 45–49 | 1.883 | 1.792 |
| 50–54 | 1.951 | 1.880 |
| 55–59 | 2.063 | 1.933 |
| 60–64 | 2.088 | 2.053 |
| 65–69 | 2.058 | 2.207 |
| 70–74 | 1.520 | 1.682 |
| 75–79 | 1.159 | 1.292 |
| 80–84 | 794 | 1.000 |
| 85+ | 569 | 837 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,1 muškarci 45,3, žene 47,0
- Muškarci
- 50,2% 26.754
- Žene
- 49,8% 26.527
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.092 | 1.035 |
| 5–9 | 1.054 | 1.057 |
| 10–14 | 1.142 | 1.081 |
| 15–19 | 1.326 | 1.194 |
| 20–24 | 1.364 | 1.315 |
| 25–29 | 1.507 | 1.364 |
| 30–34 | 1.764 | 1.490 |
| 35–39 | 1.740 | 1.644 |
| 40–44 | 1.768 | 1.705 |
| 45–49 | 1.876 | 1.794 |
| 50–54 | 1.910 | 1.883 |
| 55–59 | 2.026 | 1.855 |
| 60–64 | 1.991 | 2.013 |
| 65–69 | 2.043 | 2.166 |
| 70–74 | 1.625 | 1.833 |
| 75–79 | 1.104 | 1.235 |
| 80–84 | 819 | 959 |
| 85+ | 603 | 904 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,1% veća od popisa, a 2,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,2 muškarci 45,3, žene 47,1
- Muškarci
- 50,2% 26.395
- Žene
- 49,8% 26.207
- Žena na 100 muškaraca
- 99,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.090 | 1.028 |
| 5–9 | 1.063 | 1.068 |
| 10–14 | 1.114 | 1.076 |
| 15–19 | 1.297 | 1.157 |
| 20–24 | 1.313 | 1.255 |
| 25–29 | 1.504 | 1.357 |
| 30–34 | 1.694 | 1.433 |
| 35–39 | 1.736 | 1.622 |
| 40–44 | 1.743 | 1.680 |
| 45–49 | 1.868 | 1.795 |
| 50–54 | 1.867 | 1.864 |
| 55–59 | 1.976 | 1.818 |
| 60–64 | 1.944 | 1.971 |
| 65–69 | 1.996 | 2.126 |
| 70–74 | 1.731 | 1.925 |
| 75–79 | 1.027 | 1.173 |
| 80–84 | 810 | 913 |
| 85+ | 622 | 946 |
- Prosečna starost
- 46,2 muškarci 45,4, žene 47,0
- Muškarci
- 50,1% 24.829
- Žene
- 49,9% 24.772
- Žena na 100 muškaraca
- 99,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 988 | 1.005 |
| 5–9 | 1.052 | 1.052 |
| 10–14 | 1.060 | 1.043 |
| 15–19 | 1.209 | 1.088 |
| 20–24 | 1.174 | 1.046 |
| 25–29 | 1.313 | 1.188 |
| 30–34 | 1.502 | 1.343 |
| 35–39 | 1.715 | 1.471 |
| 40–44 | 1.656 | 1.553 |
| 45–49 | 1.753 | 1.789 |
| 50–54 | 1.793 | 1.767 |
| 55–59 | 1.888 | 1.825 |
| 60–64 | 1.926 | 1.954 |
| 65–69 | 1.967 | 2.072 |
| 70–74 | 1.728 | 1.921 |
| 75–79 | 962 | 1.163 |
| 80–84 | 744 | 868 |
| 85+ | 399 | 624 |
- Prosečna starost
- 46,3 muškarci 45,5, žene 47,1
- Muškarci
- 50,1% 24.627
- Žene
- 49,9% 24.577
- Žena na 100 muškaraca
- 99,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.000 | 1.006 |
| 5–9 | 1.048 | 1.050 |
| 10–14 | 1.035 | 1.036 |
| 15–19 | 1.189 | 1.099 |
| 20–24 | 1.193 | 1.043 |
| 25–29 | 1.262 | 1.155 |
| 30–34 | 1.436 | 1.270 |
| 35–39 | 1.705 | 1.438 |
| 40–44 | 1.662 | 1.564 |
| 45–49 | 1.739 | 1.766 |
| 50–54 | 1.770 | 1.728 |
| 55–59 | 1.850 | 1.811 |
| 60–64 | 1.907 | 1.934 |
| 65–69 | 1.945 | 2.001 |
| 70–74 | 1.709 | 1.962 |
| 75–79 | 1.043 | 1.244 |
| 80–84 | 721 | 856 |
| 85+ | 413 | 614 |
- Prosečna starost
- 46,4 muškarci 45,6, žene 47,3
- Muškarci
- 50,0% 24.364
- Žene
- 50,0% 24.345
- Žena na 100 muškaraca
- 99,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 993 | 1.002 |
| 5–9 | 1.046 | 1.042 |
| 10–14 | 1.024 | 1.037 |
| 15–19 | 1.156 | 1.083 |
| 20–24 | 1.196 | 1.063 |
| 25–29 | 1.208 | 1.107 |
| 30–34 | 1.383 | 1.205 |
| 35–39 | 1.676 | 1.404 |
| 40–44 | 1.667 | 1.566 |
| 45–49 | 1.695 | 1.698 |
| 50–54 | 1.763 | 1.733 |
| 55–59 | 1.814 | 1.806 |
| 60–64 | 1.869 | 1.864 |
| 65–69 | 1.889 | 1.924 |
| 70–74 | 1.719 | 2.001 |
| 75–79 | 1.116 | 1.358 |
| 80–84 | 710 | 852 |
| 85+ | 440 | 600 |
- Prosečna starost
- 46,6 muškarci 45,8, žene 47,4
- Muškarci
- 50,0% 24.112
- Žene
- 50,0% 24.122
- Žena na 100 muškaraca
- 100,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 985 | 976 |
| 5–9 | 1.053 | 1.043 |
| 10–14 | 1.009 | 1.037 |
| 15–19 | 1.129 | 1.064 |
| 20–24 | 1.196 | 1.055 |
| 25–29 | 1.157 | 1.059 |
| 30–34 | 1.351 | 1.179 |
| 35–39 | 1.644 | 1.374 |
| 40–44 | 1.638 | 1.538 |
| 45–49 | 1.679 | 1.645 |
| 50–54 | 1.759 | 1.744 |
| 55–59 | 1.758 | 1.818 |
| 60–64 | 1.845 | 1.779 |
| 65–69 | 1.808 | 1.890 |
| 70–74 | 1.727 | 1.993 |
| 75–79 | 1.200 | 1.512 |
| 80–84 | 707 | 823 |
| 85+ | 467 | 593 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 87,8% | 91,9% | 43.562 | |
| Romi | 4,9% | 4,4% | 2.442 | |
| Nisu se izjasnili | 1,7% | 1,7% | 850 | |
| Nepoznato | 4,0% | 0,4% | 1.980 |
Grupe ispod 1% (20)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Bugari | 0,79% | 0,9% | 394 |
| Ostali | 0,17% | 0,0% | 84 |
| Goranci | 0,15% | 0,1% | 75 |
| Jugosloveni | 0,12% | 0,1% | 62 |
| Makedonci | 0,09% | 0,1% | 47 |
| Rusi | 0,04% | 0,0% | 20 |
| Hrvati | 0,03% | 0,1% | 17 |
| Albanci | 0,03% | 0,0% | 16 |
| Muslimani | 0,02% | 0,0% | 11 |
| Crnogorci | 0,02% | 0,0% | 11 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Regionalna pripadnost | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Rusini | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Slovenci | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Nemci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Slovaci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Ukrajinci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 89,5% | 94,6% | 44.390 | |
| Ostale hrišćanske | 2,6% | 1,1% | 1.270 | |
| Nisu se izjasnili | 2,5% | 2,9% | 1.245 | |
| Nepoznato | 4,5% | 0,6% | 2.208 |
Grupe ispod 1% (6)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,45% | 0,4% | 223 |
| Islamska | 0,28% | 0,3% | 140 |
| Protestantska | 0,10% | 0,0% | 49 |
| Katolička | 0,10% | 0,2% | 48 |
| Agnostici | 0,05% | 0,0% | 26 |
| Istočnjačke | 0,00% | 0,0% | 2 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 104.412 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 104.740 RSD
- Stanovanje mesečno
- 29.484 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,28 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 29.877
- Prazni i napušteni
- 18,9%
- Pod zakupom
- 3,4%
- Zgrade starije od 1971.
- 52%
- Viša ili visoka škola
- 20,4%
- Bez srednje škole
- 26,5%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 104.740 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 341
- Aktivnih firmi
- 396 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 4.268 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 59.523 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 6.944 RSD, 12,1% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 187
- Stanovnika po lekaru
- 258
- Zubara
- 12
- Farmaceuta
- 2
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 488 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 4
- Dece u vrtiću
- 1.518 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 54% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 17.569 | 35,4% | 17.338 | 29,9% |
| Penzioneri | 13.942 | 28,1% | 15.761 | 27,2% |
| Deca do 15 godina | 6.200 | 12,5% | 7.267 | 12,5% |
| Učenici i studenti | 2.994 | 6,0% | 4.571 | 7,9% |
| Nezaposleni | 4.002 | 8,1% | 7.004 | 12,1% |
| Domaćinstvo i ostali | 4.894 | 9,9% | 5.987 | 10,3% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 18,6%. Godišnje, PIO fond: 14.934 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 52.928 RSD, 91 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 85,5%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 62,4%
- Prečišćene otpadne vode
- 2,1%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 80,9%
- Divlje deponije, prijavljene
- 10
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2026, ukupno 2.952 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 32,4%
- Rekreacija, sport i kultura
- 21,2%
- Obrazovanje
- 19,2%
- Ekonomski poslovi
- 12,6%
- Socijalna zaštita
- 5,3%
- Zaštita životne sredine
- 4,5%
- Stanovi i zajednica
- 3,7%
- Javni red i bezbednost
- 0,7%
- Zdravstvo
- 0,5%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 235 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 575
- Fiksni, preuzimanje
- 142 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Pirot, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Pirot, neverifikovano, do 2026-11-01.26,4 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 46,1 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 11,7
- Godišnji prosek
- 25,8
- SO₂, prosek
- 11,0
- Dana PM10 preko 50
- 56
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: Pirot. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 91
- Sa poginulima 2025.
- 3
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 18,1 46.383 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 109 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 4 od 94 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (11% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 363
- Za imovinu
- 78
- Za život i telo
- 23
- U saobraćaju
- 19
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 52 min 58. od 161
- Do Beograda*
- 195 min 137. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.