Stanje Srbije

Sva mesta · Šumadijski region

Knić

Knić: iznad proseka svih mesta po demografiji (68) i školama i vrtićima (71). Stanovništvo od popisa 2022: −2,6%, prosek regiona −2,2%.

11.430 stanovnika95.925 RSD neto plata

Ukupna ocena

Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 14. i 74. mesta.

Kako računamo
62od 100
Rang u Srbiji≈ 30.od 161
1. (najbolje)161.
Verovatno između 14. i 74. mesta.Po kontroli 133. mesto
Uporedi sa sličnim mestimaPrikaži na mapi i listi

Profil mesta

Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.

Demografija

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
iznad proseka-2,6% od popisa 2022, neto doseljeni 2,3 na 1.000
68
Posao i plata

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
oko proseka95.925 RSD, 542 zaposlenih na 1.000 radno sposobnih, 8,9 firmi na 1.000
40
Priuštivost

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.

Kako računamo
oko prosekakorpa i stanovanje koštaju 1,39 prosečne plate, stan: procena
57
Zdravstvo

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.

Kako računamo
iznad proseka21,9 zdravstvenih radnika na 10.000, životni vek 76,0
58
Škole i vrtići

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.

Kako računamo
oko prosekamala matura 534, vrtić 47%, fakultet na 23 min
71
Pristup

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.

Kako računamo
iznad proseka23 min do velikog centra, mreža 65 Mb/s
87
Vazduh

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.

Kako računamo
iznad prosekaPM2.5 zimi 29,0 µg/m³
62
Bezbednost na putu

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.

Kako računamo
oko proseka23,0 teških nezgoda godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
52

Poređenje

Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.

PokazateljOvdeProsek regionaMedijanaU regionuU Srbiji
Neto plata, 12 meseci95.925 RSD98.32496.5543. od 786. od 161
Zaposleni na 1.000 radno sposobnih542 5735216. od 766. od 161
Nezaposleni na 1.000 stanovnika54,0 74,855,92. od 780. od 161
Promena od 2022.-2,6 %-2,2-2,65. od 776. od 161
Deca do 14 godina11,3 %13,013,57. od 7136. od 161
Sa višom ili visokom školom9,7 %13,413,97. od 7137. od 161
Skor na maloj maturi534 5154803. od 712. od 161
Lekari na 10.000 stanovnika16,6 24,417,16. od 785. od 161
Cena stana po m²nema podatka1.4501.291––
Mobilna mreža Procena65 Mb/s1611567. od 7151. od 161
PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena29,0 µg/m³34,033,42. od 758. od 161
Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana23,0 17,817,66. od 7124. od 161

Slična mesta: Topola, Vladimirci, Kosjerić, Lučani, Ćićevac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.

Prednosti u odnosu na slična mesta

Zaostatak za sličnim mestima

Šta kažu nezavisni izvori

Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.

Slična mesta

Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.

Izvori i metodologija

Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.

Provera brojki

Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.

PitanjeZvaničnoIzmerenoOdnos
Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu.9.854 punoletnih po RZS proceni7.393 glasalo 2026.75 na 100
Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili.9.854 punoletnih po RZS proceni10.221 na biračkom spisku104 na 100
Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao.89 očekivanih osmaka po RZS proceni88 stvarno na maloj maturi99 na 100
Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi.9.135 stanova4.897 nastanjeno54%
Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj.11.430 stanovnika197,0 zračenja na 1.000 stanovnika18. od 161

Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.

Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.

Spisak 2023.
10.563
Novi punoletni
+276
Umrli
−638
Ostatak
+20
Spisak 2026.
10.221

Život i ljudi

Životni vek i uzroci smrti

Životni vek, muškarci
73,5 god.
Životni vek, žene
79,5 god.
Bolesti srca i krvotoka na 10.000
106,4
Tumori na 10.000
39,4
Bolesti disanja na 10.000
12,5
Povrede i trovanja na 10.000
5,0

Seljenje, porodica i gradnja

Neto doseljeni na 1.000 godišnje
2,3
Brakovi na 1.000 godišnje
4,2
Razvodi na 100 brakova
20,7
Stanovi po dozvolama na 1.000
0,5
Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
15,7

RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.

Obrazovanje

Osnovna škola, osmi razred

Prosečna ocena
4,05
Matematika, skor
523
Maternji jezik, skor
497
Ocena prema testu*
-0,12

Srednje škole

Srednjih škola
1
Gimnazija
0
Srednjoškolaca na 1.000
15,7
Učenika po nastavniku
5,1

* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.

Stanovništvo

Stanovnika 2025.
11.430
Promena od 2022.
-2,6%
Dece do 14
11,3%
Starijih od 65
29,7%

Na popisu 2011. bilo je 14.237, a 2022. 11.729 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.

Svi popisi, 1948–2022.

10,0 hilj.20,0 hilj.30,0 hilj.1950196019701980199020002010202211,7 hilj.

Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.

Procene po godinama

10,0 hilj.12,5 hilj.15,0 hilj.17,5 hilj.20,0 hilj.popis 2002popis 2011popis 2022199520002005201020152020202511,4 hilj.

Rođeni i umrli, 1961–2025.

Rođeni 2025.
87
Umrli 2025.
202
Prirodni priraštaj
-115
rođeni minus umrli
RođeniUmrli02004001961.: rođeno 336, umrlo 2351962.: rođeno 278, umrlo 2571963.: rođeno 260, umrlo 2391964.: rođeno 299, umrlo 2171965.: rođeno 246, umrlo 2101966.: rođeno 233, umrlo 2361967.: rođeno 255, umrlo 2731968.: rođeno 243, umrlo 2711969.: rođeno 252, umrlo 2721970.: rođeno 192, umrlo 2841971.: rođeno 222, umrlo 2751972.: rođeno 197, umrlo 3071973.: rođeno 218, umrlo 3171974.: rođeno 226, umrlo 2241975.: rođeno 226, umrlo 2911976.: rođeno 179, umrlo 2791977.: rođeno 203, umrlo 2971978.: rođeno 178, umrlo 3001979.: rođeno 201, umrlo 3001980.: rođeno 178, umrlo 3051981.: rođeno 161, umrlo 3061982.: rođeno 202, umrlo 3051983.: rođeno 204, umrlo 3211984.: rođeno 193, umrlo 3331985.: rođeno 170, umrlo 3621986.: rođeno 159, umrlo 3601987.: rođeno 143, umrlo 2971988.: rođeno 177, umrlo 3501989.: rođeno 165, umrlo 3271990.: rođeno 161, umrlo 3261991.: rođeno 163, umrlo 3281992.: rođeno 159, umrlo 3721993.: rođeno 147, umrlo 3391994.: rođeno 143, umrlo 2821995.: rođeno 164, umrlo 3401996.: rođeno 129, umrlo 2711997.: rođeno 122, umrlo 3271998.: rođeno 110, umrlo 2941999.: rođeno 98, umrlo 3442000.: rođeno 126, umrlo 3122001.: rođeno 122, umrlo 3102002.: rođeno 107, umrlo 2922003.: rođeno 115, umrlo 2672004.: rođeno 91, umrlo 2952005.: rođeno 119, umrlo 3052006.: rođeno 85, umrlo 2692007.: rođeno 89, umrlo 2572008.: rođeno 81, umrlo 3062009.: rođeno 82, umrlo 2862010.: rođeno 68, umrlo 2632011.: rođeno 69, umrlo 2802012.: rođeno 92, umrlo 2802013.: rođeno 61, umrlo 2502014.: rođeno 63, umrlo 2862015.: rođeno 64, umrlo 2442016.: rođeno 65, umrlo 2672017.: rođeno 78, umrlo 2732018.: rođeno 82, umrlo 2632019.: rođeno 76, umrlo 2622020.: rođeno 100, umrlo 2982021.: rođeno 82, umrlo 3002022.: rođeno 86, umrlo 2282023.: rođeno 97, umrlo 2292024.: rođeno 74, umrlo 2232025.: rođeno 87, umrlo 20219701980199020002010202587 rođ.202 um.
Tabela po godinama
GodinaRođeniUmrliPriraštaj
2025.87202-115
2024.74223-149
2023.97229-132
2022.86228-142
2021.82300-218
2020.100298-198
2019.76262-186
2018.82263-181
2017.78273-195
2016.65267-202
2015.64244-180
2014.63286-223
2013.61250-189
2012.92280-188
2011.69280-211
2010.68263-195
2009.82286-204
2008.81306-225
2007.89257-168
2006.85269-184
2005.119305-186
2004.91295-204
2003.115267-152
2002.107292-185
2001.122310-188
2000.126312-186
1999.98344-246
1998.110294-184
1997.122327-205
1996.129271-142
1995.164340-176
1994.143282-139
1993.147339-192
1992.159372-213
1991.163328-165
1990.161326-165
1989.165327-162
1988.177350-173
1987.143297-154
1986.159360-201
1985.170362-192
1984.193333-140
1983.204321-117
1982.202305-103
1981.161306-145
1980.178305-127
1979.201300-99
1978.178300-122
1977.203297-94
1976.179279-100
1975.226291-65
1974.2262242
1973.218317-99
1972.197307-110
1971.222275-53
1970.192284-92
1969.252272-20
1968.243271-28
1967.255273-18
1966.233236-3
1965.24621036
1964.29921782
1963.26023921
1962.27825721
1961.336235101

RZS, teritorija svedena na današnje opštine.

Naselja (36), broj stanovnika po popisima
Naselje1948.1971.1991.2011.2022.
Knić2.3622.2712.4622.1811.942
Grabovac559638748779743
Guncati2.0511.5221.144844640
Vučkovica1.173999863699604
Čestin1.3911.004768609534
Guberevac1.2651.223958702510
Borač1.4281.176872590452
Lipnica960756618459383
Oplanić828656486408364
Bumbarevo Brdo761584566453359
Pajsijević1.220889657461332
Pretoke1.3691.022752440319
Balosave742585477374313
Zabojnica999741573377304
Ljubić557504442389295
Grivac910713537371278
Brnjica730585425290266
Toponica609514435335263
Bare752610439322252
Ljuljaci914718475338247
Bečevica709609450274237
Dragušica404343236220200
Žunje636480340220188
Kusovac284247197171182
Radmilović568439335230176
Leskovac637502342255175
Brestovac432340270182163
Kneževac483386285196159
Rašković372316259196159
Kikojevac355300215163138
Gruža287327237153123
Dubrava283235201125122
Konjuša404289246157120
Vrbeta43531118613395
Sumorovac24221117610980
Bajčetina269147523212

Sastav stanovništva

Prosečna starost
48,3
muškarci 47,3, žene 49,3
Muškarci
51,1%
5.843
Žene
48,9%
5.587
Žena na 100 muškaraca
95,6
MuškarciŽene85+ god.: 162 muškaraca (1,4%), 223 žena (2,0%)85+80–84 god.: 145 muškaraca (1,3%), 185 žena (1,6%)80–8475–79 god.: 260 muškaraca (2,3%), 367 žena (3,2%)75–7970–74 god.: 500 muškaraca (4,4%), 515 žena (4,5%)70–7465–69 god.: 524 muškaraca (4,6%), 515 žena (4,5%)65–6960–64 god.: 449 muškaraca (3,9%), 451 žena (3,9%)60–6455–59 god.: 453 muškaraca (4,0%), 405 žena (3,5%)55–5950–54 god.: 437 muškaraca (3,8%), 369 žena (3,2%)50–5445–49 god.: 342 muškaraca (3,0%), 329 žena (2,9%)45–4940–44 god.: 390 muškaraca (3,4%), 317 žena (2,8%)40–4435–39 god.: 358 muškaraca (3,1%), 261 žena (2,3%)35–3930–34 god.: 322 muškaraca (2,8%), 261 žena (2,3%)30–3425–29 god.: 303 muškaraca (2,7%), 250 žena (2,2%)25–2920–24 god.: 307 muškaraca (2,7%), 261 žena (2,3%)20–2415–19 god.: 232 muškaraca (2,0%), 251 žena (2,2%)15–1910–14 god.: 221 muškaraca (1,9%), 225 žena (2,0%)10–145–9 god.: 227 muškaraca (2,0%), 198 žena (1,7%)5–90–4 god.: 211 muškaraca (1,8%), 204 žena (1,8%)0–40%0%2%2%4%4%
Tabela po starosti
StarostMuškarciŽene
0–4211204
5–9227198
10–14221225
15–19232251
20–24307261
25–29303250
30–34322261
35–39358261
40–44390317
45–49342329
50–54437369
55–59453405
60–64449451
65–69524515
70–74500515
75–79260367
80–84145185
85+162223

Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.

Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (15)
Grupa2022.2011.Broj
Crnogorci0,12%0,2%14
Romi0,08%0,0%9
Jugosloveni0,07%0,0%8
Ostali0,05%0,0%6
Albanci0,04%0,0%5
Rusi0,04%0,0%5
Hrvati0,04%0,1%5
Regionalna pripadnost0,04%0,0%5
Mađari0,03%0,0%4
Bugari0,02%0,0%2
Slovenci0,02%0,0%2
Vlasi0,01%0,0%1
Makedonci0,01%0,0%1
Nemci0,01%0,0%1
Ukrajinci0,01%0,0%1

Veroispovest, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (7)
Grupa2022.2011.Broj
Ostale hrišćanske0,42%1,1%49
Katolička0,11%0,1%13
Nisu vernici0,10%0,1%12
Agnostici0,03%0,0%4
Islamska0,02%0,0%2
Protestantska0,01%0,0%1
Istočnjačke0,01%0,0%1

Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.

Cena života

Korpa, usklađena
106.509
RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
Prosečna plata
95.925
RSD
Stanovanje mesečno
26.762
procena, stan od 50 m²
Sve kroz platu
1,39
korpa i stanovanje

Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.

Stanovanje i obrazovanje

Stanova
9.135
Prazni i napušteni
22,6%
Pod zakupom
2,6%
Zgrade starije od 1971.
50%
Viša ili visoka škola
9,7%
Bez srednje škole
34,6%

Popis 2022. RZS.

Posao i plate

Neto plata, 12 meseci
95.925
do 08/2026
Zaposlenih na 1.000
320
Aktivnih firmi
102
09/2025
Nezaposlenih na birou
617
09/2025
Budžet po stanovniku
49.493
RSD, 2024.
Ulaganja po stanovniku
6.127
RSD, 12,4% rashoda

Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.

40,0 hilj.60,0 hilj.80,0 hilj.100 hilj.201820202022202587,3 hilj.

Zdravstvo

Lekara
19
Stanovnika po lekaru
602
Zubara
2
Farmaceuta
4

Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.

Škole i vrtići

Skor na maloj maturi
534
2025/26, prosek mesta 481
Osnovnih škola
3
Dece u vrtiću
277
2025/2026
Obuhvat vrtićem
47%
naša procena
5005105205305402023202420252026534

Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.

Od čega se živi

Popis 2022.

Popis 2011.

Grupa2022.Udeo2011.Udeo
Zaposleni3.65731,2%4.58832,2%
Penzioneri3.51830,0%3.90727,4%
Deca do 15 godina1.30711,1%1.70412,0%
Učenici i studenti6415,5%8966,3%
Nezaposleni6835,8%9626,8%
Domaćinstvo i ostali1.92316,4%2.18015,3%

RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 15,7%. Godišnje, PIO fond: 2.945 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 38.849 RSD, 81 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.

Komunalije i putevi

Domaćinstva na vodovodu
37,7%
Domaćinstva na kanalizaciji
5,5%
Prečišćene otpadne vode
0,0%
Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
89,8%
Divlje deponije, prijavljene
15

Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.

Na šta opština planira da troši

Plan za 2024, ukupno 650 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.

Obrazovanje
29,8%
Opšte javne usluge
25,3%
Ekonomski poslovi
24,9%
Stanovi i zajednica
6,2%
Rekreacija, sport i kultura
5,3%
Socijalna zaštita
4,5%
Zaštita životne sredine
2,8%
Zdravstvo
0,7%

Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.

Mobilna mreža i internet

Mobilna mreža, preuzimanje
65 Mb/s
Broj mobilnih testova
57
Fiksni, preuzimanje
42 Mb/s
zavisi od paketa

Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.

Vazduh

PM2.5 zimi, procena
29,0
Leti, model
7,4
jan22feb19mar14apr10maj7jun8jul7avg7sep8okt8nov14dec26

Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.

Bezbednost na putu

Sa povređenima 2025.
21
Sa poginulima 2025.
2
Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
23,0
9.991 ljudi tokom dana
Sve nezgode 2026.
37
tekuća godina
Na glavnim putevima van naselja*
9
od 23 teških, 2025.
304050602016201820202022202537

Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.

Osude za krivična dela

Osuđenih odraslih 2024.
23
Za imovinu
3
Za život i telo
3
U saobraćaju
5

Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.

Povezanost

Do sedišta regiona*
23 min
43. od 161
Do najbližeg velikog centra*
23 min
15. od 161
Do Beograda*
123 min
87. od 161
Do najbližeg fakulteta*
23 min
73. od 161
Do najbliže srednje škole*
0 min
1. od 161

Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.