Sva mesta · Zaječarski region
Knjaževac
Knjaževac: iznad proseka svih mesta po vazduhu (67, procena) i zdravstvu (59), ispod proseka po demografiji (37) i poslu i plati (34). Stanovništvo od popisa 2022: −4,5%, prosek regiona −4,4%.
24.196 stanovnika89.719 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 47. i 118. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Po kontroli 148. mestoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika24.196 2025.▼ 4,5% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1953.
- 61.973
- Najmanje, 2025.
- 24.196
- Broj stanovnika
- 24.196
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 74. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 24.196 2024. 24.603 2023. 25.024 2022. 25.341 2011. 31.491 2002. 37.172 1991. 44.036 1981. 48.789 1971. 52.010 1961. 59.445 1953. 61.973 1948. 61.560 Neto plata89.719 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 27,7% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 82.178 RSD
- Najmanje, 2018.
- 37.492 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 89.719 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 136. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 82.178 93.603 2024. 72.750 83.346 2023. 62.673 72.735 2022. 55.097 63.533 2021. 49.431 56.572 2020. 45.296 52.069 2019. 41.135 47.718 2018. 37.492 43.470 Zaposlenih6.406 2026.▼ 9,9% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2022.
- 7.223
- Najmanje, 2026.
- 6.406
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 143. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 6.406 2025. 6.497 2024. 6.879 2023. 7.122 2022. 7.223 2021. 7.110 2020. 6.893 2019. 6.803 2018. 6.765 2017. 6.693 2016. 6.469 Korisnici penzija8.000 2026.▼ 8,5% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 9.747
- Najmanje, 2026.
- 8.000
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 7. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 8.000 2025. 8.021 2024. 8.124 2023. 8.301 2022. 8.486 2021. 8.747 2020. 9.232 2019. 9.560 2018. 9.747 Odseljeni483 2025.▲ 5,9% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 483
- Najmanje, 2024.
- 364
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 69. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 483 2024. 364 2023. 405 2022. 456 Doseljeni441 2025.▼ 2,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 451
- Najmanje, 2024.
- 364
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 69. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 441 2024. 364 2023. 374 2022. 451
Još trendova (9)
Noćenja turista75.012 2025.▼ 7,8% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2022.
- 101.277
- Najmanje, 2010.
- 14.357
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 20. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 75.012 2024. 62.045 2023. 65.530 2022. 101.277 2021. 84.958 2020. 95.096 2019. 81.347 2018. 73.885 2017. 57.584 2016. 55.014 2015. 58.875 2014. 42.641 2013. 35.335 2012. 36.191 2011. 16.174 2010. 14.357 Mala matura458 2026.▲ 1,6% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 458
- Najmanje, 2025.
- 436
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 121. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 458 481 2025. 436 479 2024. 448 483 2023. 451 483 Saobraćajne nezgode75 2025.→ 0,0% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2024.
- 105
- Najmanje, 2020.
- 75
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 79. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 75 2024. 105 2023. 83 2022. 100 2021. 88 2020. 75 2019. 76 2018. 88 2017. 102 2016. 88 Noćno svetlo, sa satelita158. od 161 po stanovniku 2025.▲ 59,1% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2018.
- 2.636
- Najmanje, 2020.
- 705
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 158. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.122 2024. 1.033 2023. 1.243 2022. 931 2021. 763 2020. 705 2019. 1.288 2018. 2.636 2017. 2.611 2016. 2.548 2015. 2.413 2014. 2.358 2013. 1.996 2012. 1.867 Prosečna penzija44.662 RSD 2026.▲ 40,7% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 44.662 RSD
- Najmanje, 2018.
- 20.080 RSD
- Prosečna penzija
- 44.662 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 112. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 44.662 50.307 2025. 44.551 50.246 2024. 39.625 44.693 2023. 30.947 35.047 2022. 26.054 29.593 2021. 22.573 25.699 2020. 21.273 24.231 2019. 20.097 22.945 2018. 20.080 22.892 Divlje deponije, prijavljene13 2024.▲ 8,3% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2023.
- 13
- Najmanje, 2018.
- 1
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 49. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 13 2023. 13 2022. 8 2021. 7 2020. 10 2019. 12 2018. 1 Životni vek75,1 god. 2025.→ 0,8% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 71,9 78,2 2024. 71,4 78,5 2023. 71,5 77,4 Brakovi75 2025.▲ 27,1% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2011.
- 122
- Najmanje, 2020.
- 59
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 149. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 75 2024. 76 2023. 79 2022. 83 2021. 73 2020. 59 2019. 84 2018. 100 2017. 88 2016. 99 2015. 113 2014. 97 2013. 106 2012. 110 2011. 122 2010. 104 Stanovi po dozvolama30 2025.▲ 3,4% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2021.
- 50
- Najmanje, 2013.
- 3
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 30 2024. 42 2023. 39 2022. 48 2021. 50 2020. 29 2019. 16 2018. 12 2017. 15 2016. 19 2015. 14 2014. 18 2013. 3 2012. 6 2011. 25 2010. 9 2009. 24 2008. 32 2007. 21
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 89.719 RSD | 98.040 | 96.554 | 4. od 4 | 136. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 473 | 510 | 521 | 4. od 4 | 126. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 77,2 | 56,7 | 55,9 | 4. od 4 | 111. od 161 |
| Promena od 2022. | -4,5 % | -4,4 | -2,6 | 3. od 4 | 142. od 161 |
| Deca do 14 godina | 11,0 % | 11,1 | 13,5 | 3. od 4 | 143. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 14,6 % | 14,5 | 13,9 | 3. od 4 | 70. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 458 | 460 | 480 | 3. od 4 | 121. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 36,8 | 35,4 | 17,1 | 3. od 4 | 23. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.026 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 125 Mb/s | 189 | 156 | 4. od 4 | 105. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 22,6 µg/m³ | 37,5 | 33,4 | 3. od 4 | 25. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 14,6 | 18,2 | 17,6 | 2. od 4 | 50. od 161 |
Slična mesta: Zaječar, Svrljig, Dimitrovgrad, Kučevo, Blace. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 22,6 µg/m³ | 35,4 µg/m³ |
| Domaćinstva na vodovodu | 99,5 % | 77,7 % |
| Obuhvat vrtićem | 58 % | 49 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 77,4 % | 64,7 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -1,0 | -2,6 |
| Do najbližeg velikog centra | 69 min | 82 min |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 36,8 | 21,8 |
| Mobilna mreža | 125 Mb/s | 118 Mb/s |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do sedišta regiona | 45 min | 30 min |
| Skor na maloj maturi | 458 | 473 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 14,6 | 12,4 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 77,2 | 67,3 |
| Neto plata, 12 meseci | 89.719 RSD | 93.616 RSD |
| Prazni i napušteni stanovi | 32,7 % | 31,9 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 9,1 | 9,6 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 4,1 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 7,4 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 20.915 punoletnih po RZS proceni | 16.361 glasalo 2026. | 78 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 20.915 punoletnih po RZS proceni | 22.019 na biračkom spisku | 105 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 190 očekivanih osmaka po RZS proceni | 207 stvarno na maloj maturi | 109 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 18.253 stanova | 10.587 nastanjeno | 58% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 24.196 stanovnika | 46,4 zračenja na 1.000 stanovnika | 158. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 22.979
- Novi punoletni
- +581
- Umrli
- −1.616
- Ostatak
- +75
- Spisak 2026.
- 22.019
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 71,9 god.
- Životni vek, žene
- 78,2 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 96,2
- Tumori na 10.000
- 44,8
- Bolesti disanja na 10.000
- 13,4
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,9
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,0
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 3,2
- Razvodi na 100 brakova
- 42,6
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 1,7
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 22,6
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,98
- Matematika, skor
- 455
- Maternji jezik, skor
- 449
- Ocena prema testu*
- -0,02
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 22,6
- Učenika po nastavniku
- 7,1
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 24.196
- Promena od 2022.
- -4,5%
- Dece do 14
- 11,0%
- Starijih od 65
- 33,2%
Na popisu 2011. bilo je 31.491, a 2022. 25.341 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 131
- Umrli 2025.
- 483
- Prirodni priraštaj
- -352 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 131 | 483 | -352 |
| 2024. | 146 | 565 | -419 |
| 2023. | 155 | 547 | -392 |
| 2022. | 157 | 621 | -464 |
| 2021. | 139 | 847 | -708 |
| 2020. | 170 | 634 | -464 |
| 2019. | 192 | 610 | -418 |
| 2018. | 157 | 576 | -419 |
| 2017. | 177 | 650 | -473 |
| 2016. | 228 | 629 | -401 |
| 2015. | 197 | 721 | -524 |
| 2014. | 205 | 714 | -509 |
| 2013. | 164 | 692 | -528 |
| 2012. | 211 | 706 | -495 |
| 2011. | 210 | 720 | -510 |
| 2010. | 222 | 729 | -507 |
| 2009. | 220 | 704 | -484 |
| 2008. | 220 | 711 | -491 |
| 2007. | 219 | 723 | -504 |
| 2006. | 222 | 776 | -554 |
| 2005. | 214 | 803 | -589 |
| 2004. | 230 | 738 | -508 |
| 2003. | 263 | 790 | -527 |
| 2002. | 263 | 799 | -536 |
| 2001. | 248 | 737 | -489 |
| 2000. | 296 | 794 | -498 |
| 1999. | 251 | 829 | -578 |
| 1998. | 239 | 815 | -576 |
| 1997. | 277 | 846 | -569 |
| 1996. | 276 | 782 | -506 |
| 1995. | 332 | 807 | -475 |
| 1994. | 286 | 796 | -510 |
| 1993. | 332 | 781 | -449 |
| 1992. | 301 | 823 | -522 |
| 1991. | 315 | 825 | -510 |
| 1990. | 302 | 863 | -561 |
| 1989. | 364 | 785 | -421 |
| 1988. | 377 | 764 | -387 |
| 1987. | 345 | 792 | -447 |
| 1986. | 372 | 817 | -445 |
| 1985. | 373 | 825 | -452 |
| 1984. | 451 | 839 | -388 |
| 1983. | 474 | 768 | -294 |
| 1982. | 465 | 787 | -322 |
| 1981. | 355 | 695 | -340 |
| 1980. | 452 | 776 | -324 |
| 1979. | 479 | 715 | -236 |
| 1978. | 422 | 723 | -301 |
| 1977. | 484 | 683 | -199 |
| 1976. | 474 | 684 | -210 |
| 1975. | 496 | 719 | -223 |
| 1974. | 513 | 676 | -163 |
| 1973. | 470 | 738 | -268 |
| 1972. | 470 | 742 | -272 |
| 1971. | 453 | 725 | -272 |
| 1970. | 413 | 689 | -276 |
| 1969. | 446 | 820 | -374 |
| 1968. | 472 | 667 | -195 |
| 1967. | 412 | 676 | -264 |
| 1966. | 456 | 605 | -149 |
| 1965. | 470 | 630 | -160 |
| 1964. | 426 | 693 | -267 |
| 1963. | 471 | 635 | -164 |
| 1962. | 518 | 699 | -181 |
| 1961. | 530 | 630 | -100 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (84), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Knjaževac | 4.862 | 11.249 | 19.705 | 18.404 | 16.350 |
| Trgovište | 606 | 913 | 1.998 | 1.855 | 1.590 |
| Minićevo | 468 | 914 | 1.026 | 779 | 519 |
| Vasilj | 1.789 | 1.544 | 984 | 596 | 413 |
| Gornje Zuniče | 511 | 562 | 526 | 420 | 381 |
| Štipina | 643 | 653 | 615 | 466 | 370 |
| Donje Zuniče | 695 | 602 | 490 | 374 | 297 |
| Grezna | 364 | 363 | 379 | 285 | 223 |
| Rgošte | 672 | 582 | 419 | 266 | 212 |
| Orešac | 829 | 728 | 453 | 272 | 200 |
| Debelica | 1.018 | 866 | 551 | 333 | 196 |
| Kalna | 1.326 | 976 | 629 | 287 | 194 |
| Balanovac | 666 | 568 | 422 | 242 | 185 |
| Vina | 753 | 866 | 575 | 292 | 181 |
| Jakovac | 939 | 723 | 483 | 241 | 181 |
| Kaličina | 316 | 266 | 298 | 224 | 180 |
| Bučje | 1.199 | 912 | 540 | 256 | 163 |
| Podvis | 466 | 505 | 461 | 261 | 160 |
| Gornja Kamenica | 1.208 | 923 | 573 | 258 | 157 |
| Vitkovac | 1.085 | 751 | 508 | 223 | 153 |
| Valevac | 675 | 527 | 362 | 214 | 147 |
| Donja Kamenica | 1.169 | 750 | 484 | 229 | 146 |
| Bulinovac | 367 | 343 | 232 | 174 | 128 |
| Štrbac | 741 | 582 | 379 | 153 | 118 |
| Ravna | 717 | 594 | 334 | 165 | 110 |
| Berčinovac | 566 | 434 | 236 | 120 | 106 |
| Jelašnica | 743 | 600 | 353 | 133 | 100 |
| Crvenje | 688 | 414 | 237 | 140 | 95 |
| Vrtovac | 780 | 555 | 302 | 143 | 90 |
| Trnovac | 613 | 439 | 292 | 165 | 88 |
| Vlaško Polje | 425 | 354 | 224 | 114 | 86 |
| Ošljane | 1.588 | 943 | 437 | 156 | 85 |
| Balta Berilovac | 618 | 416 | 256 | 133 | 81 |
| Ćuštica | 1.280 | 952 | 406 | 166 | 80 |
| Zubetinac | 741 | 566 | 278 | 110 | 75 |
| Lepena | 343 | 289 | 191 | 95 | 75 |
| Žlne | 1.099 | 555 | 223 | 98 | 71 |
| Slatina | 363 | 298 | 176 | 90 | 64 |
| Novo Korito | 1.212 | 715 | 360 | 126 | 63 |
| Beli Potok | 1.475 | 1.030 | 446 | 165 | 62 |
| Koželj | 831 | 576 | 291 | 96 | 62 |
| Jalovik Izvor | 2.151 | 1.282 | 396 | 111 | 60 |
| Donja Sokolovica | 429 | 316 | 199 | 86 | 58 |
| Crni Vrh | 1.325 | 805 | 225 | 91 | 58 |
| Stogazovac | 452 | 346 | 184 | 104 | 57 |
| Zorunovac | 603 | 435 | 246 | 107 | 56 |
| Drenovac | 446 | 328 | 206 | 98 | 53 |
| Petruša | 349 | 279 | 161 | 62 | 45 |
| Šesti Gabar | 1.404 | 774 | 308 | 88 | 41 |
| Štitarac | 259 | 185 | 94 | 59 | 40 |
| Drečinovac | 222 | 208 | 135 | 59 | 38 |
| Glogovac | 284 | 208 | 114 | 66 | 37 |
| Miljkovac | 868 | 591 | 239 | 86 | 37 |
| Potrkanje | 304 | 209 | 108 | 72 | 37 |
| Žukovac | 427 | 280 | 169 | 63 | 36 |
| Krenta | 608 | 388 | 178 | 67 | 36 |
| Manjinac | 442 | 376 | 201 | 70 | 36 |
| Inovo | 419 | 259 | 184 | 59 | 35 |
| Mučibaba | 783 | 461 | 178 | 62 | 34 |
| Skrobnica | 923 | 754 | 325 | 104 | 32 |
| Svrljiška Topla | 691 | 477 | 212 | 79 | 31 |
| Šuman Topla | 313 | 236 | 133 | 49 | 30 |
| Ponor | 776 | 500 | 211 | 66 | 29 |
| Banjski Orešac | 356 | 311 | 154 | 66 | 25 |
| Stanjinac | 762 | 506 | 156 | 53 | 25 |
| Lokva | 395 | 256 | 106 | 42 | 18 |
| Radičevac | 429 | 260 | 107 | 29 | 15 |
| Vidovac | 228 | 150 | 73 | 23 | 13 |
| Janja | 210 | 153 | 52 | 23 | 13 |
| Kandalica | 256 | 174 | 88 | 25 | 13 |
| Gradište | 189 | 128 | 37 | 22 | 12 |
| Staro Korito | 287 | 173 | 78 | 23 | 10 |
| Aldinac | 847 | 391 | 75 | 16 | 8 |
| Gornja Sokolovica | 236 | 161 | 74 | 19 | 7 |
| Tatrasnica | 820 | 102 | 21 | 3 | 6 |
| Šarbanovac | 142 | 90 | 39 | 13 | 5 |
| Balinac | 556 | 287 | 61 | 19 | 4 |
| Dejanovac | 492 | 262 | 51 | 15 | 3 |
| Ravno Bučje | 521 | 218 | 40 | 15 | 3 |
| Gabrovnica | 792 | 201 | 27 | 3 | 2 |
| Drvnik | 259 | 140 | 37 | 7 | 2 |
| Papratna | 495 | 201 | 32 | 5 | 2 |
| Aldina Reka | 315 | 184 | 20 | 1 | 1 |
| Božinovac | 259 | 136 | 66 | 17 | 1 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,5 muškarci 46,7, žene 50,2
- Muškarci
- 48,8% 15.421
- Žene
- 51,2% 16.182
- Žena na 100 muškaraca
- 104,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 547 | 510 |
| 5–9 | 590 | 531 |
| 10–14 | 580 | 590 |
| 15–19 | 761 | 616 |
| 20–24 | 767 | 713 |
| 25–29 | 904 | 739 |
| 30–34 | 921 | 756 |
| 35–39 | 964 | 888 |
| 40–44 | 858 | 908 |
| 45–49 | 890 | 904 |
| 50–54 | 1.105 | 1.125 |
| 55–59 | 1.427 | 1.449 |
| 60–64 | 1.453 | 1.512 |
| 65–69 | 956 | 1.128 |
| 70–74 | 899 | 1.161 |
| 75–79 | 867 | 1.233 |
| 80–84 | 617 | 883 |
| 85+ | 315 | 536 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,5 muškarci 46,7, žene 50,3
- Muškarci
- 48,8% 15.157
- Žene
- 51,2% 15.885
- Žena na 100 muškaraca
- 104,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 553 | 508 |
| 5–9 | 570 | 519 |
| 10–14 | 577 | 567 |
| 15–19 | 738 | 623 |
| 20–24 | 758 | 674 |
| 25–29 | 867 | 723 |
| 30–34 | 904 | 737 |
| 35–39 | 960 | 864 |
| 40–44 | 886 | 907 |
| 45–49 | 845 | 894 |
| 50–54 | 1.076 | 1.065 |
| 55–59 | 1.338 | 1.375 |
| 60–64 | 1.508 | 1.572 |
| 65–69 | 949 | 1.107 |
| 70–74 | 904 | 1.161 |
| 75–79 | 783 | 1.124 |
| 80–84 | 616 | 909 |
| 85+ | 325 | 556 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,6 muškarci 46,8, žene 50,4
- Muškarci
- 48,9% 14.900
- Žene
- 51,1% 15.591
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 543 | 494 |
| 5–9 | 545 | 522 |
| 10–14 | 596 | 553 |
| 15–19 | 691 | 621 |
| 20–24 | 748 | 637 |
| 25–29 | 832 | 704 |
| 30–34 | 912 | 727 |
| 35–39 | 932 | 853 |
| 40–44 | 915 | 877 |
| 45–49 | 829 | 905 |
| 50–54 | 1.035 | 1.009 |
| 55–59 | 1.216 | 1.293 |
| 60–64 | 1.493 | 1.560 |
| 65–69 | 1.030 | 1.167 |
| 70–74 | 907 | 1.152 |
| 75–79 | 722 | 1.008 |
| 80–84 | 609 | 923 |
| 85+ | 345 | 586 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,7 muškarci 46,9, žene 50,4
- Muškarci
- 49,0% 14.662
- Žene
- 51,0% 15.286
- Žena na 100 muškaraca
- 104,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 518 | 483 |
| 5–9 | 546 | 526 |
| 10–14 | 610 | 549 |
| 15–19 | 637 | 608 |
| 20–24 | 732 | 599 |
| 25–29 | 811 | 690 |
| 30–34 | 918 | 714 |
| 35–39 | 915 | 835 |
| 40–44 | 920 | 875 |
| 45–49 | 834 | 894 |
| 50–54 | 986 | 958 |
| 55–59 | 1.115 | 1.212 |
| 60–64 | 1.453 | 1.536 |
| 65–69 | 1.117 | 1.225 |
| 70–74 | 898 | 1.124 |
| 75–79 | 677 | 958 |
| 80–84 | 596 | 897 |
| 85+ | 379 | 603 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,7 muškarci 46,9, žene 50,4
- Muškarci
- 49,0% 14.422
- Žene
- 51,0% 14.991
- Žena na 100 muškaraca
- 103,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 503 | 489 |
| 5–9 | 554 | 517 |
| 10–14 | 604 | 541 |
| 15–19 | 604 | 602 |
| 20–24 | 734 | 580 |
| 25–29 | 769 | 675 |
| 30–34 | 899 | 717 |
| 35–39 | 915 | 794 |
| 40–44 | 937 | 885 |
| 45–49 | 841 | 878 |
| 50–54 | 924 | 912 |
| 55–59 | 1.061 | 1.148 |
| 60–64 | 1.396 | 1.482 |
| 65–69 | 1.202 | 1.313 |
| 70–74 | 852 | 1.059 |
| 75–79 | 673 | 947 |
| 80–84 | 568 | 854 |
| 85+ | 386 | 598 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,7 muškarci 46,9, žene 50,4
- Muškarci
- 49,1% 14.180
- Žene
- 50,9% 14.716
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 500 | 490 |
| 5–9 | 558 | 512 |
| 10–14 | 589 | 532 |
| 15–19 | 578 | 592 |
| 20–24 | 743 | 574 |
| 25–29 | 727 | 648 |
| 30–34 | 881 | 725 |
| 35–39 | 905 | 744 |
| 40–44 | 946 | 871 |
| 45–49 | 853 | 891 |
| 50–54 | 859 | 882 |
| 55–59 | 1.035 | 1.101 |
| 60–64 | 1.322 | 1.396 |
| 65–69 | 1.287 | 1.425 |
| 70–74 | 795 | 992 |
| 75–79 | 691 | 944 |
| 80–84 | 523 | 806 |
| 85+ | 388 | 591 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,7 muškarci 47,0, žene 50,4
- Muškarci
- 49,1% 13.952
- Žene
- 50,9% 14.450
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 486 | 490 |
| 5–9 | 563 | 511 |
| 10–14 | 570 | 523 |
| 15–19 | 572 | 573 |
| 20–24 | 726 | 582 |
| 25–29 | 719 | 602 |
| 30–34 | 847 | 717 |
| 35–39 | 893 | 720 |
| 40–44 | 936 | 855 |
| 45–49 | 882 | 886 |
| 50–54 | 815 | 877 |
| 55–59 | 1.009 | 1.039 |
| 60–64 | 1.236 | 1.319 |
| 65–69 | 1.331 | 1.476 |
| 70–74 | 791 | 991 |
| 75–79 | 696 | 945 |
| 80–84 | 469 | 724 |
| 85+ | 411 | 620 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,8 muškarci 47,2, žene 50,5
- Muškarci
- 49,2% 13.736
- Žene
- 50,8% 14.185
- Žena na 100 muškaraca
- 103,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 471 | 481 |
| 5–9 | 550 | 493 |
| 10–14 | 544 | 526 |
| 15–19 | 589 | 559 |
| 20–24 | 682 | 590 |
| 25–29 | 714 | 569 |
| 30–34 | 814 | 692 |
| 35–39 | 898 | 712 |
| 40–44 | 917 | 846 |
| 45–49 | 906 | 859 |
| 50–54 | 806 | 886 |
| 55–59 | 969 | 982 |
| 60–64 | 1.115 | 1.238 |
| 65–69 | 1.326 | 1.469 |
| 70–74 | 869 | 1.051 |
| 75–79 | 700 | 927 |
| 80–84 | 439 | 661 |
| 85+ | 427 | 644 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,9 muškarci 47,3, žene 50,5
- Muškarci
- 49,3% 13.543
- Žene
- 50,7% 13.933
- Žena na 100 muškaraca
- 102,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 471 | 475 |
| 5–9 | 522 | 482 |
| 10–14 | 538 | 525 |
| 15–19 | 602 | 553 |
| 20–24 | 631 | 580 |
| 25–29 | 699 | 545 |
| 30–34 | 793 | 664 |
| 35–39 | 906 | 701 |
| 40–44 | 903 | 827 |
| 45–49 | 913 | 856 |
| 50–54 | 819 | 881 |
| 55–59 | 925 | 932 |
| 60–64 | 1.015 | 1.159 |
| 65–69 | 1.300 | 1.445 |
| 70–74 | 954 | 1.109 |
| 75–79 | 696 | 901 |
| 80–84 | 424 | 656 |
| 85+ | 432 | 642 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 49,0 muškarci 47,4, žene 50,6
- Muškarci
- 49,3% 13.321
- Žene
- 50,7% 13.684
- Žena na 100 muškaraca
- 102,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 468 | 462 |
| 5–9 | 497 | 488 |
| 10–14 | 546 | 515 |
| 15–19 | 597 | 543 |
| 20–24 | 596 | 574 |
| 25–29 | 699 | 527 |
| 30–34 | 753 | 644 |
| 35–39 | 896 | 697 |
| 40–44 | 903 | 784 |
| 45–49 | 930 | 867 |
| 50–54 | 825 | 871 |
| 55–59 | 867 | 886 |
| 60–64 | 964 | 1.098 |
| 65–69 | 1.241 | 1.376 |
| 70–74 | 1.031 | 1.199 |
| 75–79 | 660 | 857 |
| 80–84 | 432 | 666 |
| 85+ | 416 | 630 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,1% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 49,0 muškarci 47,4, žene 50,6
- Muškarci
- 49,4% 13.039
- Žene
- 50,6% 13.343
- Žena na 100 muškaraca
- 102,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 440 | 431 |
| 5–9 | 490 | 483 |
| 10–14 | 553 | 513 |
| 15–19 | 587 | 530 |
| 20–24 | 570 | 567 |
| 25–29 | 704 | 513 |
| 30–34 | 718 | 620 |
| 35–39 | 878 | 701 |
| 40–44 | 896 | 732 |
| 45–49 | 939 | 856 |
| 50–54 | 829 | 881 |
| 55–59 | 809 | 855 |
| 60–64 | 943 | 1.054 |
| 65–69 | 1.153 | 1.277 |
| 70–74 | 1.097 | 1.296 |
| 75–79 | 600 | 803 |
| 80–84 | 455 | 648 |
| 85+ | 378 | 583 |
- Prosečna starost
- 49,5 muškarci 48,0, žene 51,0
- Muškarci
- 48,9% 12.399
- Žene
- 51,1% 12.942
- Žena na 100 muškaraca
- 104,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 402 | 427 |
| 5–9 | 494 | 469 |
| 10–14 | 548 | 495 |
| 15–19 | 505 | 482 |
| 20–24 | 499 | 503 |
| 25–29 | 576 | 499 |
| 30–34 | 640 | 532 |
| 35–39 | 784 | 670 |
| 40–44 | 857 | 696 |
| 45–49 | 919 | 837 |
| 50–54 | 859 | 863 |
| 55–59 | 778 | 837 |
| 60–64 | 934 | 1.020 |
| 65–69 | 1.109 | 1.244 |
| 70–74 | 1.144 | 1.398 |
| 75–79 | 596 | 814 |
| 80–84 | 436 | 673 |
| 85+ | 319 | 483 |
- Prosečna starost
- 49,6 muškarci 48,1, žene 51,1
- Muškarci
- 48,9% 12.247
- Žene
- 51,1% 12.777
- Žena na 100 muškaraca
- 104,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 395 | 424 |
| 5–9 | 488 | 479 |
| 10–14 | 531 | 472 |
| 15–19 | 502 | 487 |
| 20–24 | 511 | 503 |
| 25–29 | 558 | 473 |
| 30–34 | 620 | 520 |
| 35–39 | 762 | 644 |
| 40–44 | 846 | 682 |
| 45–49 | 899 | 822 |
| 50–54 | 867 | 829 |
| 55–59 | 771 | 869 |
| 60–64 | 925 | 970 |
| 65–69 | 1.015 | 1.202 |
| 70–74 | 1.142 | 1.366 |
| 75–79 | 663 | 897 |
| 80–84 | 441 | 645 |
| 85+ | 311 | 493 |
- Prosečna starost
- 49,7 muškarci 48,1, žene 51,3
- Muškarci
- 48,9% 12.030
- Žene
- 51,1% 12.573
- Žena na 100 muškaraca
- 104,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 393 | 405 |
| 5–9 | 484 | 485 |
| 10–14 | 505 | 459 |
| 15–19 | 514 | 492 |
| 20–24 | 521 | 499 |
| 25–29 | 529 | 461 |
| 30–34 | 586 | 502 |
| 35–39 | 723 | 626 |
| 40–44 | 854 | 664 |
| 45–49 | 876 | 792 |
| 50–54 | 867 | 826 |
| 55–59 | 767 | 859 |
| 60–64 | 886 | 926 |
| 65–69 | 920 | 1.133 |
| 70–74 | 1.117 | 1.344 |
| 75–79 | 742 | 963 |
| 80–84 | 440 | 629 |
| 85+ | 306 | 508 |
- Prosečna starost
- 49,9 muškarci 48,2, žene 51,4
- Muškarci
- 48,9% 11.830
- Žene
- 51,1% 12.366
- Žena na 100 muškaraca
- 104,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 382 | 377 |
| 5–9 | 481 | 480 |
| 10–14 | 488 | 463 |
| 15–19 | 528 | 488 |
| 20–24 | 516 | 486 |
| 25–29 | 500 | 473 |
| 30–34 | 591 | 485 |
| 35–39 | 662 | 603 |
| 40–44 | 842 | 653 |
| 45–49 | 870 | 748 |
| 50–54 | 876 | 847 |
| 55–59 | 771 | 831 |
| 60–64 | 833 | 884 |
| 65–69 | 879 | 1.068 |
| 70–74 | 1.056 | 1.291 |
| 75–79 | 809 | 1.056 |
| 80–84 | 431 | 612 |
| 85+ | 315 | 521 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 91,5% | 94,1% | 23.197 | |
| Romi | 2,7% | 2,5% | 680 | |
| Nisu se izjasnili | 1,1% | 2,0% | 275 | |
| Nepoznato | 3,7% | 0,6% | 945 |
Grupe ispod 1% (19)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostali | 0,18% | 0,1% | 45 |
| Jugosloveni | 0,15% | 0,0% | 39 |
| Bugari | 0,10% | 0,1% | 26 |
| Makedonci | 0,09% | 0,1% | 23 |
| Vlasi | 0,07% | 0,1% | 19 |
| Hrvati | 0,05% | 0,1% | 13 |
| Rumuni | 0,05% | 0,0% | 12 |
| Mađari | 0,04% | 0,0% | 11 |
| Regionalna pripadnost | 0,04% | 0,0% | 11 |
| Crnogorci | 0,04% | 0,1% | 10 |
| Albanci | 0,03% | 0,1% | 8 |
| Muslimani | 0,02% | 0,0% | 6 |
| Rusi | 0,02% | 0,0% | 6 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Ukrajinci | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Goranci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Bošnjaci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Nemci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 92,5% | 94,3% | 23.437 | |
| Nisu se izjasnili | 1,6% | 3,7% | 396 | |
| Nepoznato | 4,2% | 0,7% | 1.068 |
Grupe ispod 1% (9)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,68% | 0,5% | 172 |
| Nisu vernici | 0,62% | 0,4% | 157 |
| Katolička | 0,22% | 0,2% | 56 |
| Islamska | 0,11% | 0,1% | 28 |
| Protestantska | 0,05% | 0,1% | 12 |
| Agnostici | 0,04% | 0,0% | 11 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 105.198 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 89.719 RSD
- Stanovanje mesečno
- 15.846 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,35 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 18.253
- Prazni i napušteni
- 32,7%
- Pod zakupom
- 4,4%
- Zgrade starije od 1971.
- 62%
- Viša ili visoka škola
- 14,6%
- Bez srednje škole
- 33,6%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 89.719 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 264
- Aktivnih firmi
- 220 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.869 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 58.926 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 5.517 RSD, 10,4% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 89
- Stanovnika po lekaru
- 272
- Zubara
- 4
- Farmaceuta
- 2
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 458 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 4
- Dece u vrtiću
- 666 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 58% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 7.416 | 29,3% | 12.334 | 39,2% |
| Penzioneri | 9.076 | 35,8% | 7.995 | 25,4% |
| Deca do 15 godina | 2.835 | 11,2% | 3.315 | 10,5% |
| Učenici i studenti | 1.191 | 4,7% | 1.937 | 6,2% |
| Nezaposleni | 2.227 | 8,8% | 3.091 | 9,8% |
| Domaćinstvo i ostali | 2.596 | 10,2% | 2.819 | 9,0% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 23,1%. Godišnje, PIO fond: 8.000 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 44.662 RSD, 125 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 99,5%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 59,4%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 77,4%
- Divlje deponije, prijavljene
- 13
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 1.455 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 19,0%
- Zaštita životne sredine
- 17,3%
- Ekonomski poslovi
- 17,1%
- Obrazovanje
- 16,3%
- Rekreacija, sport i kultura
- 13,8%
- Stanovi i zajednica
- 9,5%
- Socijalna zaštita
- 6,5%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 125 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 147
- Fiksni, preuzimanje
- 97 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 22,6
- Leti, model
- 6,6
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 33
- Sa poginulima 2025.
- 2
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 14,6 24.048 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 75 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 4 od 35 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 120
- Za imovinu
- 42
- Za život i telo
- 2
- U saobraćaju
- 14
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 45 min 113. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 69 min 83. od 161
- Do Beograda*
- 201 min 141. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 69 min 157. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.