Sva mesta · Šumadijski region
Kragujevac
Kragujevac: iznad proseka svih mesta po zdravstvu (77) i školama i vrtićima (81), ispod proseka po vazduhu (51). Stanovništvo od popisa 2022: −1,0%, prosek regiona −2,2%.
169.495 stanovnika112.882 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 8. i 12. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika169.495 2025.→ 1,0% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 180.084
- Najmanje, 1948.
- 85.468
- Broj stanovnika
- 169.495
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 9. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 169.495 2024. 170.208 2023. 170.811 2022. 171.186 2011. 179.417 2002. 175.802 1991. 180.084 1981. 164.823 1971. 130.551 1961. 105.711 1953. 93.465 1948. 85.468 Neto plata112.882 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 27,1% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 103.575 RSD
- Najmanje, 2018.
- 48.067 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 112.882 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 18. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 103.575 93.603 2024. 92.799 83.346 2023. 80.471 72.735 2022. 70.999 63.533 2021. 63.324 56.572 2020. 57.371 52.069 2019. 52.444 47.718 2018. 48.067 43.470 Zaposlenih65.664 2026.▲ 11,5% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2026.
- 65.664
- Najmanje, 2016.
- 51.796
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 21. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 65.664 2025. 63.907 2024. 62.076 2023. 60.904 2022. 59.659 2021. 58.869 2020. 57.006 2019. 55.628 2018. 54.694 2017. 53.081 2016. 51.796 Korisnici penzija45.062 2026.▲ 3,8% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 45.062
- Najmanje, 2021.
- 43.415
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 51. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 45.062 2025. 44.858 2024. 44.524 2023. 43.948 2022. 43.566 2021. 43.415 2020. 43.953 2019. 43.989 2018. 43.801 Odseljeni2.023 2025.▼ 15,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 2.424
- Najmanje, 2025.
- 2.023
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 37. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.023 2024. 2.190 2023. 2.424 2022. 2.387 Doseljeni2.079 2025.▼ 14,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 2.543
- Najmanje, 2025.
- 2.079
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 37. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.079 2024. 2.264 2023. 2.543 2022. 2.421
Još trendova (11)
Novi stanovi, po m²153.174 RSD 2023.→ 0,4% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 153.174 RSD
- Najmanje, 2020.
- 112.873 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 153.174 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 70. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 153.174 143.298 2022. 132.049 126.155 2021. 119.414 114.840 2020. 112.873 108.603 2019. 116.063 107.098 Noćenja turista176.744 2025.▲ 64,9% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2025.
- 176.744
- Najmanje, 2020.
- 49.776
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 55. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 176.744 2024. 173.014 2023. 155.892 2022. 125.143 2021. 89.960 2020. 49.776 2019. 107.209 2018. 100.664 2017. 97.483 2016. 86.534 2015. 76.239 2014. 66.371 2013. 82.500 2012. 115.421 2011. 84.310 2010. 55.082 Mala matura551 2026.▲ 2,0% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 551
- Najmanje, 2023.
- 540
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 4. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 551 481 2025. 545 479 2024. 540 483 2023. 540 483 PM2.5, godišnje22,6 µg/m³ 2024.▼ 3,4% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2023.
- 23,4 µg/m³
- Najmanje, 2024.
- 22,6 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 22,6 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 10. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 22,6 24,8 2023. 23,4 23,3 Saobraćajne nezgode569 2025.→ 0,9% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2021.
- 661
- Najmanje, 2017.
- 539
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 150. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 569 2024. 590 2023. 605 2022. 629 2021. 661 2020. 574 2019. 610 2018. 547 2017. 539 2016. 570 Noćno svetlo, sa satelita108. od 161 po stanovniku 2025.▼ 7,1% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2024.
- 22.302
- Najmanje, 2012.
- 12.154
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 108. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 14.569 2024. 22.302 2023. 21.808 2022. 20.492 2021. 18.142 2020. 15.679 2019. 15.269 2018. 14.167 2017. 13.680 2016. 13.358 2015. 12.240 2014. 13.213 2013. 12.171 2012. 12.154 Prosečna penzija54.727 RSD 2026.▲ 37,7% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 54.756 RSD
- Najmanje, 2018.
- 25.389 RSD
- Prosečna penzija
- 54.727 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 40. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 54.727 50.307 2025. 54.756 50.246 2024. 48.849 44.693 2023. 38.363 35.047 2022. 32.516 29.593 2021. 28.274 25.699 2020. 26.754 24.231 2019. 25.418 22.945 2018. 25.389 22.892 Divlje deponije, prijavljene10 2024.▲ 42,9% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 15
- Najmanje, 2019.
- 7
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 74. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 10 2023. 9 2022. 11 2021. 15 2020. 13 2019. 7 2018. 14 Životni vek76,2 god. 2025.→ 1,0% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,6 78,8 2024. 73,5 79,0 2023. 72,6 78,3 Brakovi657 2025.▲ 14,5% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 1.016
- Najmanje, 2020.
- 574
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 95. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 657 2024. 728 2023. 768 2022. 803 2021. 758 2020. 574 2019. 941 2018. 908 2017. 980 2016. 881 2015. 1.016 2014. 984 2013. 950 2012. 861 2011. 897 2010. 902 Stanovi po dozvolama704 2025.▼ 39,6% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2023.
- 1.623
- Najmanje, 2013.
- 127
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 25. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 704 2024. 833 2023. 1.623 2022. 1.005 2021. 1.571 2020. 1.165 2019. 1.193 2018. 818 2017. 482 2016. 546 2015. 307 2014. 440 2013. 127 2012. 203 2011. 162 2010. 234 2009. 539 2008. 318 2007. 475
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 112.882 RSD | 98.324 | 96.554 | 1. od 7 | 18. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 626 | 573 | 521 | 1. od 7 | 19. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 51,8 | 74,8 | 55,9 | 1. od 7 | 75. od 161 |
| Promena od 2022. | -1,0 % | -2,2 | -2,6 | 1. od 7 | 27. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,8 % | 13,0 | 13,5 | 1. od 7 | 38. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 23,9 % | 13,4 | 13,9 | 1. od 7 | 13. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 551 | 515 | 480 | 1. od 7 | 4. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 54,3 | 24,4 | 17,1 | 1. od 7 | 5. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.450 € | 1.450 | 1.291 | – | 24. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 298 Mb/s | 161 | 156 | 1. od 7 | 10. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 38,9 µg/m³ | 34,0 | 33,4 | 7. od 7 | 124. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 19,7 | 17,8 | 17,6 | 4. od 7 | 102. od 161 |
Slična mesta: Niš, Pančevo, Valjevo, Kruševac, Čačak. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 82,0 % | 32,6 % |
| Skor na maloj maturi | 551 | 504 |
| Do najbližeg velikog centra | 0 min | 50 min |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 38,9 µg/m³ | 47,7 µg/m³ |
| Mobilna mreža | 298 Mb/s | 247 Mb/s |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 626 | 591 |
| Neto plata, 12 meseci | 112.882 RSD | 108.364 RSD |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 54,3 | 38,7 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na vodovodu | 84,5 % | 92,1 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 17,7 % | 15,4 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 51,8 | 42,2 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 11,3 | 14,2 |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 88,0 % | 90,9 % |
| Obuhvat vrtićem | 54 % | 55 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 0,5 | 0,6 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 6,8 | 7,0 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 4,0 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 4,1 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 7,9 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 139.298 punoletnih po RZS proceni | 110.405 glasalo 2026. | 79 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 139.298 punoletnih po RZS proceni | 152.043 na biračkom spisku | 109 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 1.710 očekivanih osmaka po RZS proceni | 1.671 stvarno na maloj maturi | 98 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 88.240 stanova | 65.919 nastanjeno | 75% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 112.882 RSD prosečna plata | 1.450 € medijana ugovorenog m² | 0,66 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 169.495 stanovnika | 86,0 zračenja na 1.000 stanovnika | 108. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 154.897
- Novi punoletni
- +4.903
- Umrli
- −6.744
- Ostatak
- −1.013
- Spisak 2026.
- 152.043
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,6 god.
- Životni vek, žene
- 78,8 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 61,1
- Tumori na 10.000
- 34,1
- Bolesti disanja na 10.000
- 10,1
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,7
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 0,5
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,2
- Razvodi na 100 brakova
- 43,4
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 6,8
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 43,6
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,23
- Matematika, skor
- 555
- Maternji jezik, skor
- 540
- Ocena prema testu*
- 0,02
Srednje škole
- Srednjih škola
- 12
- Gimnazija
- 2
- Srednjoškolaca na 1.000
- 43,6
- Učenika po nastavniku
- 7,9
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 169.495
- Promena od 2022.
- -1,0%
- Dece do 14
- 14,8%
- Starijih od 65
- 23,1%
Na popisu 2011. bilo je 179.417, a 2022. 171.186 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 1.580
- Umrli 2025.
- 2.424
- Prirodni priraštaj
- -844 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 1.580 | 2.424 | -844 |
| 2024. | 1.647 | 2.358 | -711 |
| 2023. | 1.607 | 2.295 | -688 |
| 2022. | 1.619 | 2.336 | -717 |
| 2021. | 1.604 | 3.190 | -1.586 |
| 2020. | 1.591 | 2.758 | -1.167 |
| 2019. | 1.669 | 2.282 | -613 |
| 2018. | 1.652 | 2.246 | -594 |
| 2017. | 1.644 | 2.277 | -633 |
| 2016. | 1.814 | 2.150 | -336 |
| 2015. | 1.842 | 2.241 | -399 |
| 2014. | 1.882 | 2.237 | -355 |
| 2013. | 1.746 | 2.141 | -395 |
| 2012. | 1.637 | 2.229 | -592 |
| 2011. | 1.777 | 2.232 | -455 |
| 2010. | 1.682 | 2.201 | -519 |
| 2009. | 1.726 | 2.250 | -524 |
| 2008. | 1.647 | 2.164 | -517 |
| 2007. | 1.755 | 2.196 | -441 |
| 2006. | 1.757 | 2.226 | -469 |
| 2005. | 1.794 | 2.316 | -522 |
| 2004. | 1.950 | 1.915 | 35 |
| 2003. | 1.848 | 2.052 | -204 |
| 2002. | 1.863 | 2.093 | -230 |
| 2001. | 1.782 | 1.914 | -132 |
| 2000. | 1.752 | 2.023 | -271 |
| 1999. | 1.699 | 2.002 | -303 |
| 1998. | 1.655 | 1.883 | -228 |
| 1997. | 1.733 | 1.850 | -117 |
| 1996. | 1.823 | 1.836 | -13 |
| 1995. | 1.841 | 1.755 | 86 |
| 1994. | 1.920 | 1.745 | 175 |
| 1993. | 2.013 | 1.828 | 185 |
| 1992. | 2.043 | 1.745 | 298 |
| 1991. | 2.276 | 1.739 | 537 |
| 1990. | 2.271 | 1.694 | 577 |
| 1989. | 2.455 | 1.651 | 804 |
| 1988. | 2.536 | 1.600 | 936 |
| 1987. | 2.283 | 1.566 | 717 |
| 1986. | 2.460 | 1.598 | 862 |
| 1985. | 2.471 | 1.576 | 895 |
| 1984. | 2.785 | 1.482 | 1.303 |
| 1983. | 2.844 | 1.562 | 1.282 |
| 1982. | 2.779 | 1.403 | 1.376 |
| 1981. | 2.482 | 1.396 | 1.086 |
| 1980. | 2.865 | 1.293 | 1.572 |
| 1979. | 2.783 | 1.258 | 1.525 |
| 1978. | 2.640 | 1.287 | 1.353 |
| 1977. | 2.619 | 1.213 | 1.406 |
| 1976. | 2.565 | 1.261 | 1.304 |
| 1975. | 2.648 | 1.219 | 1.429 |
| 1974. | 2.402 | 1.053 | 1.349 |
| 1973. | 2.255 | 1.175 | 1.080 |
| 1972. | 2.049 | 1.160 | 889 |
| 1971. | 2.108 | 1.111 | 997 |
| 1970. | 1.881 | 1.142 | 739 |
| 1969. | 1.810 | 1.136 | 674 |
| 1968. | 1.654 | 1.013 | 641 |
| 1967. | 1.716 | 1.068 | 648 |
| 1966. | 1.566 | 889 | 677 |
| 1965. | 1.661 | 843 | 818 |
| 1964. | 1.542 | 982 | 560 |
| 1963. | 1.619 | 825 | 794 |
| 1962. | 1.539 | 909 | 630 |
| 1961. | 1.533 | 805 | 728 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (57), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Kragujevac | 39.324 | 92.985 | 147.305 | 150.835 | 146.315 |
| Desimirovac | 1.130 | 1.026 | 1.416 | 1.623 | 1.528 |
| Grošnica | 452 | 799 | 1.388 | 1.383 | 1.355 |
| Čumić | 2.661 | 2.457 | 1.865 | 1.478 | 1.254 |
| Jovanovac | 1.059 | 951 | 1.241 | 1.279 | 1.203 |
| Dragobraća | 535 | 597 | 806 | 1.150 | 1.179 |
| Resnik | 1.776 | 1.497 | 1.322 | 1.080 | 947 |
| Drača | 1.105 | 928 | 765 | 915 | 821 |
| Cerovac | 990 | 852 | 929 | 935 | 805 |
| Lužnice | 1.627 | 1.406 | 1.212 | 981 | 803 |
| Cvetojevac | 762 | 695 | 776 | 841 | 770 |
| Đuriselo | 340 | 336 | 627 | 736 | 670 |
| Stragari | 1.627 | 1.739 | 1.295 | 827 | 661 |
| Opornica | 350 | 288 | 606 | 603 | 630 |
| Gornja Sabanta | 1.203 | 1.113 | 918 | 748 | 629 |
| Korman | 905 | 879 | 765 | 630 | 596 |
| Baljkovac | 693 | 612 | 623 | 627 | 574 |
| Botunje | 1.201 | 924 | 810 | 669 | 562 |
| Trmbas | 461 | 685 | 459 | 814 | 537 |
| Poskurice | 306 | 249 | 625 | 516 | 502 |
| Vlakča | 1.432 | 1.016 | 832 | 592 | 493 |
| Goločelo | 506 | 478 | 509 | 520 | 467 |
| Donje Grbice | 1.128 | 783 | 623 | 509 | 460 |
| Gornje Jarušice | 925 | 856 | 738 | 548 | 446 |
| Donja Sabanta | 1.210 | 932 | 801 | 540 | 411 |
| Vinjište | 692 | 521 | 433 | 378 | 375 |
| Šljivovac | 886 | 670 | 567 | 417 | 368 |
| Donje Komarice | 1.234 | 963 | 698 | 492 | 356 |
| Divostin | 475 | 365 | 423 | 422 | 351 |
| Velike Pčelice | 2.145 | 1.579 | 859 | 498 | 350 |
| Novi Milanovac | 559 | 444 | 443 | 404 | 350 |
| Dobrača | 1.004 | 768 | 550 | 425 | 339 |
| Masloševo | 1.047 | 809 | 603 | 436 | 321 |
| Rogojevac | 693 | 541 | 464 | 394 | 318 |
| Drenovac | 412 | 379 | 366 | 333 | 291 |
| Veliki Šenj | 583 | 452 | 383 | 329 | 281 |
| Maršić | 162 | 180 | 299 | 267 | 268 |
| Kamenica | 1.227 | 769 | 495 | 329 | 267 |
| Ramaća | 1.212 | 751 | 454 | 318 | 255 |
| Kutlovo | 478 | 283 | 224 | 234 | 222 |
| Mala Vrbica | 482 | 372 | 258 | 203 | 199 |
| Gornje Grbice | 525 | 396 | 308 | 226 | 185 |
| Pajazitovo | 534 | 389 | 286 | 187 | 172 |
| Bukorovac | 903 | 603 | 337 | 218 | 169 |
| Kotraža | 616 | 422 | 255 | 185 | 157 |
| Gornje Komarice | 1.195 | 814 | 404 | 241 | 156 |
| Velika Sugubina | 706 | 557 | 351 | 226 | 147 |
| Jabučje | 370 | 268 | 195 | 165 | 129 |
| Ugljarevac | 287 | 255 | 170 | 129 | 110 |
| Prekopeča | 161 | 131 | 141 | 89 | 91 |
| Erdeč | 6 | 12 | 55 | 55 | 86 |
| Mali Šenj | 283 | 204 | 130 | 89 | 72 |
| Dulene | 1.155 | 716 | 287 | 153 | 68 |
| Mironić | 279 | 172 | 109 | 86 | 59 |
| Adžine Livade | 458 | 191 | 100 | 51 | 31 |
| Ljubičevac | 566 | 325 | 122 | 44 | 20 |
| Trešnjevak | 425 | 167 | 59 | 15 | 5 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,7 muškarci 40,6, žene 42,7
- Muškarci
- 48,7% 87.375
- Žene
- 51,3% 92.064
- Žena na 100 muškaraca
- 105,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.248 | 4.032 |
| 5–9 | 4.400 | 4.319 |
| 10–14 | 4.243 | 3.965 |
| 15–19 | 4.968 | 4.759 |
| 20–24 | 5.779 | 5.787 |
| 25–29 | 6.608 | 6.345 |
| 30–34 | 6.678 | 6.380 |
| 35–39 | 6.062 | 6.126 |
| 40–44 | 5.468 | 5.768 |
| 45–49 | 5.810 | 6.224 |
| 50–54 | 6.750 | 7.410 |
| 55–59 | 8.039 | 8.452 |
| 60–64 | 6.234 | 6.781 |
| 65–69 | 3.607 | 4.135 |
| 70–74 | 3.674 | 4.461 |
| 75–79 | 2.815 | 3.799 |
| 80–84 | 1.425 | 2.237 |
| 85+ | 567 | 1.084 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,9 muškarci 40,8, žene 42,9
- Muškarci
- 48,6% 87.214
- Žene
- 51,4% 92.059
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.299 | 4.026 |
| 5–9 | 4.362 | 4.322 |
| 10–14 | 4.235 | 4.009 |
| 15–19 | 4.777 | 4.598 |
| 20–24 | 5.662 | 5.631 |
| 25–29 | 6.513 | 6.290 |
| 30–34 | 6.698 | 6.426 |
| 35–39 | 6.257 | 6.255 |
| 40–44 | 5.528 | 5.737 |
| 45–49 | 5.665 | 6.065 |
| 50–54 | 6.443 | 7.114 |
| 55–59 | 7.820 | 8.363 |
| 60–64 | 6.704 | 7.250 |
| 65–69 | 3.731 | 4.313 |
| 70–74 | 3.569 | 4.321 |
| 75–79 | 2.824 | 3.821 |
| 80–84 | 1.509 | 2.322 |
| 85+ | 618 | 1.196 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,1 muškarci 41,0, žene 43,2
- Muškarci
- 48,6% 87.059
- Žene
- 51,4% 91.971
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.360 | 4.030 |
| 5–9 | 4.282 | 4.286 |
| 10–14 | 4.312 | 4.068 |
| 15–19 | 4.607 | 4.384 |
| 20–24 | 5.498 | 5.474 |
| 25–29 | 6.354 | 6.268 |
| 30–34 | 6.740 | 6.438 |
| 35–39 | 6.404 | 6.378 |
| 40–44 | 5.625 | 5.739 |
| 45–49 | 5.534 | 5.940 |
| 50–54 | 6.172 | 6.859 |
| 55–59 | 7.482 | 8.103 |
| 60–64 | 7.094 | 7.638 |
| 65–69 | 4.079 | 4.728 |
| 70–74 | 3.417 | 4.128 |
| 75–79 | 2.833 | 3.796 |
| 80–84 | 1.581 | 2.419 |
| 85+ | 685 | 1.295 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 41,1, žene 43,3
- Muškarci
- 48,6% 86.947
- Žene
- 51,4% 91.900
- Žena na 100 muškaraca
- 105,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.462 | 4.115 |
| 5–9 | 4.248 | 4.193 |
| 10–14 | 4.361 | 4.192 |
| 15–19 | 4.469 | 4.169 |
| 20–24 | 5.333 | 5.282 |
| 25–29 | 6.177 | 6.208 |
| 30–34 | 6.759 | 6.480 |
| 35–39 | 6.521 | 6.430 |
| 40–44 | 5.750 | 5.830 |
| 45–49 | 5.382 | 5.842 |
| 50–54 | 5.992 | 6.617 |
| 55–59 | 7.117 | 7.810 |
| 60–64 | 7.343 | 7.904 |
| 65–69 | 4.521 | 5.229 |
| 70–74 | 3.278 | 3.966 |
| 75–79 | 2.813 | 3.732 |
| 80–84 | 1.647 | 2.509 |
| 85+ | 774 | 1.392 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,3, žene 43,5
- Muškarci
- 48,6% 86.804
- Žene
- 51,4% 91.806
- Žena na 100 muškaraca
- 105,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.569 | 4.217 |
| 5–9 | 4.241 | 4.091 |
| 10–14 | 4.384 | 4.315 |
| 15–19 | 4.350 | 4.029 |
| 20–24 | 5.181 | 5.071 |
| 25–29 | 5.979 | 6.163 |
| 30–34 | 6.710 | 6.480 |
| 35–39 | 6.649 | 6.396 |
| 40–44 | 5.851 | 5.992 |
| 45–49 | 5.337 | 5.750 |
| 50–54 | 5.840 | 6.353 |
| 55–59 | 6.721 | 7.502 |
| 60–64 | 7.447 | 8.053 |
| 65–69 | 5.068 | 5.839 |
| 70–74 | 3.123 | 3.787 |
| 75–79 | 2.803 | 3.699 |
| 80–84 | 1.717 | 2.560 |
| 85+ | 834 | 1.509 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,4, žene 43,7
- Muškarci
- 48,6% 86.624
- Žene
- 51,4% 91.744
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.606 | 4.273 |
| 5–9 | 4.265 | 4.064 |
| 10–14 | 4.417 | 4.354 |
| 15–19 | 4.244 | 3.991 |
| 20–24 | 5.000 | 4.868 |
| 25–29 | 5.831 | 6.071 |
| 30–34 | 6.622 | 6.433 |
| 35–39 | 6.695 | 6.401 |
| 40–44 | 6.006 | 6.133 |
| 45–49 | 5.385 | 5.720 |
| 50–54 | 5.638 | 6.118 |
| 55–59 | 6.417 | 7.194 |
| 60–64 | 7.410 | 8.115 |
| 65–69 | 5.577 | 6.386 |
| 70–74 | 3.029 | 3.712 |
| 75–79 | 2.799 | 3.677 |
| 80–84 | 1.770 | 2.594 |
| 85+ | 913 | 1.640 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,6, žene 43,9
- Muškarci
- 48,5% 86.349
- Žene
- 51,5% 91.628
- Žena na 100 muškaraca
- 106,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.577 | 4.311 |
| 5–9 | 4.308 | 4.037 |
| 10–14 | 4.374 | 4.346 |
| 15–19 | 4.241 | 4.031 |
| 20–24 | 4.786 | 4.687 |
| 25–29 | 5.702 | 5.873 |
| 30–34 | 6.514 | 6.389 |
| 35–39 | 6.682 | 6.437 |
| 40–44 | 6.196 | 6.249 |
| 45–49 | 5.434 | 5.697 |
| 50–54 | 5.496 | 5.953 |
| 55–59 | 6.133 | 6.902 |
| 60–64 | 7.201 | 8.033 |
| 65–69 | 6.002 | 6.829 |
| 70–74 | 3.151 | 3.891 |
| 75–79 | 2.737 | 3.572 |
| 80–84 | 1.821 | 2.638 |
| 85+ | 994 | 1.753 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,8, žene 44,1
- Muškarci
- 48,5% 86.006
- Žene
- 51,5% 91.377
- Žena na 100 muškaraca
- 106,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.529 | 4.322 |
| 5–9 | 4.357 | 4.027 |
| 10–14 | 4.282 | 4.294 |
| 15–19 | 4.323 | 4.088 |
| 20–24 | 4.602 | 4.464 |
| 25–29 | 5.515 | 5.668 |
| 30–34 | 6.342 | 6.351 |
| 35–39 | 6.689 | 6.432 |
| 40–44 | 6.348 | 6.370 |
| 45–49 | 5.541 | 5.697 |
| 50–54 | 5.360 | 5.828 |
| 55–59 | 5.867 | 6.652 |
| 60–64 | 6.887 | 7.793 |
| 65–69 | 6.346 | 7.188 |
| 70–74 | 3.468 | 4.279 |
| 75–79 | 2.623 | 3.416 |
| 80–84 | 1.841 | 2.661 |
| 85+ | 1.086 | 1.847 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 42,0, žene 44,3
- Muškarci
- 48,5% 85.642
- Žene
- 51,5% 91.057
- Žena na 100 muškaraca
- 106,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.442 | 4.257 |
| 5–9 | 4.446 | 4.099 |
| 10–14 | 4.246 | 4.185 |
| 15–19 | 4.369 | 4.208 |
| 20–24 | 4.443 | 4.241 |
| 25–29 | 5.310 | 5.429 |
| 30–34 | 6.151 | 6.244 |
| 35–39 | 6.700 | 6.464 |
| 40–44 | 6.465 | 6.418 |
| 45–49 | 5.672 | 5.778 |
| 50–54 | 5.207 | 5.738 |
| 55–59 | 5.684 | 6.424 |
| 60–64 | 6.558 | 7.509 |
| 65–69 | 6.540 | 7.424 |
| 70–74 | 3.867 | 4.759 |
| 75–79 | 2.517 | 3.276 |
| 80–84 | 1.823 | 2.654 |
| 85+ | 1.202 | 1.950 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 42,2, žene 44,5
- Muškarci
- 48,4% 85.071
- Žene
- 51,6% 90.645
- Žena na 100 muškaraca
- 106,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.295 | 4.154 |
| 5–9 | 4.545 | 4.191 |
| 10–14 | 4.244 | 4.077 |
| 15–19 | 4.382 | 4.323 |
| 20–24 | 4.312 | 4.096 |
| 25–29 | 5.153 | 5.195 |
| 30–34 | 5.934 | 6.148 |
| 35–39 | 6.632 | 6.456 |
| 40–44 | 6.583 | 6.371 |
| 45–49 | 5.763 | 5.921 |
| 50–54 | 5.159 | 5.660 |
| 55–59 | 5.524 | 6.177 |
| 60–64 | 6.199 | 7.196 |
| 65–69 | 6.566 | 7.558 |
| 70–74 | 4.337 | 5.329 |
| 75–79 | 2.382 | 3.105 |
| 80–84 | 1.778 | 2.635 |
| 85+ | 1.283 | 2.053 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 1,8% veća od popisa, a 1,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,2, žene 44,6
- Muškarci
- 48,4% 84.299
- Žene
- 51,6% 90.023
- Žena na 100 muškaraca
- 106,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.164 | 4.025 |
| 5–9 | 4.587 | 4.248 |
| 10–14 | 4.261 | 4.038 |
| 15–19 | 4.410 | 4.355 |
| 20–24 | 4.227 | 4.054 |
| 25–29 | 4.978 | 4.982 |
| 30–34 | 5.797 | 6.032 |
| 35–39 | 6.523 | 6.393 |
| 40–44 | 6.614 | 6.363 |
| 45–49 | 5.898 | 6.052 |
| 50–54 | 5.181 | 5.623 |
| 55–59 | 5.308 | 5.947 |
| 60–64 | 5.914 | 6.880 |
| 65–69 | 6.459 | 7.575 |
| 70–74 | 4.681 | 5.778 |
| 75–79 | 2.283 | 3.041 |
| 80–84 | 1.706 | 2.565 |
| 85+ | 1.308 | 2.072 |
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,3, žene 44,6
- Muškarci
- 48,2% 82.535
- Žene
- 51,8% 88.651
- Žena na 100 muškaraca
- 107,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.117 | 4.018 |
| 5–9 | 4.479 | 4.190 |
| 10–14 | 4.239 | 4.079 |
| 15–19 | 4.468 | 4.530 |
| 20–24 | 4.297 | 4.228 |
| 25–29 | 4.575 | 4.597 |
| 30–34 | 5.337 | 5.488 |
| 35–39 | 6.073 | 6.159 |
| 40–44 | 6.415 | 6.275 |
| 45–49 | 5.942 | 6.041 |
| 50–54 | 5.238 | 5.577 |
| 55–59 | 5.147 | 5.778 |
| 60–64 | 5.672 | 6.607 |
| 65–69 | 6.297 | 7.451 |
| 70–74 | 5.111 | 6.308 |
| 75–79 | 2.426 | 3.169 |
| 80–84 | 1.662 | 2.443 |
| 85+ | 1.040 | 1.713 |
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 42,4, žene 44,7
- Muškarci
- 48,2% 82.298
- Žene
- 51,8% 88.513
- Žena na 100 muškaraca
- 107,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.148 | 4.001 |
| 5–9 | 4.422 | 4.239 |
| 10–14 | 4.309 | 4.044 |
| 15–19 | 4.386 | 4.470 |
| 20–24 | 4.378 | 4.299 |
| 25–29 | 4.485 | 4.494 |
| 30–34 | 5.175 | 5.350 |
| 35–39 | 5.980 | 6.096 |
| 40–44 | 6.433 | 6.281 |
| 45–49 | 6.035 | 6.180 |
| 50–54 | 5.265 | 5.540 |
| 55–59 | 5.055 | 5.699 |
| 60–64 | 5.459 | 6.423 |
| 65–69 | 6.123 | 7.280 |
| 70–74 | 5.311 | 6.543 |
| 75–79 | 2.627 | 3.491 |
| 80–84 | 1.653 | 2.349 |
| 85+ | 1.054 | 1.734 |
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,5, žene 44,9
- Muškarci
- 48,2% 81.962
- Žene
- 51,8% 88.246
- Žena na 100 muškaraca
- 107,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.134 | 3.969 |
| 5–9 | 4.377 | 4.198 |
| 10–14 | 4.361 | 4.098 |
| 15–19 | 4.349 | 4.350 |
| 20–24 | 4.441 | 4.432 |
| 25–29 | 4.421 | 4.338 |
| 30–34 | 5.001 | 5.166 |
| 35–39 | 5.790 | 5.968 |
| 40–44 | 6.439 | 6.314 |
| 45–49 | 6.109 | 6.231 |
| 50–54 | 5.373 | 5.636 |
| 55–59 | 4.903 | 5.587 |
| 60–64 | 5.282 | 6.189 |
| 65–69 | 5.882 | 7.053 |
| 70–74 | 5.474 | 6.763 |
| 75–79 | 2.928 | 3.897 |
| 80–84 | 1.637 | 2.277 |
| 85+ | 1.061 | 1.780 |
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,6, žene 45,0
- Muškarci
- 48,2% 81.612
- Žene
- 51,8% 87.883
- Žena na 100 muškaraca
- 107,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.103 | 3.946 |
| 5–9 | 4.330 | 4.125 |
| 10–14 | 4.390 | 4.160 |
| 15–19 | 4.339 | 4.232 |
| 20–24 | 4.464 | 4.543 |
| 25–29 | 4.368 | 4.228 |
| 30–34 | 4.880 | 5.015 |
| 35–39 | 5.583 | 5.845 |
| 40–44 | 6.379 | 6.287 |
| 45–49 | 6.222 | 6.208 |
| 50–54 | 5.457 | 5.779 |
| 55–59 | 4.860 | 5.494 |
| 60–64 | 5.106 | 5.969 |
| 65–69 | 5.607 | 6.773 |
| 70–74 | 5.527 | 6.870 |
| 75–79 | 3.309 | 4.400 |
| 80–84 | 1.588 | 2.176 |
| 85+ | 1.100 | 1.833 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 93,1% | 95,9% | 159.305 | |
| Nisu se izjasnili | 1,0% | 1,1% | 1.678 | |
| Nepoznato | 4,1% | 0,9% | 7.046 |
Grupe ispod 1% (22)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,84% | 0,8% | 1.444 |
| Jugosloveni | 0,17% | 0,1% | 286 |
| Ostali | 0,15% | 0,1% | 251 |
| Crnogorci | 0,14% | 0,4% | 246 |
| Regionalna pripadnost | 0,12% | 0,1% | 199 |
| Makedonci | 0,11% | 0,2% | 189 |
| Hrvati | 0,07% | 0,1% | 114 |
| Muslimani | 0,03% | 0,1% | 58 |
| Rusi | 0,03% | 0,0% | 57 |
| Goranci | 0,03% | 0,1% | 51 |
| Bugari | 0,03% | 0,0% | 45 |
| Albanci | 0,03% | 0,0% | 44 |
| Mađari | 0,02% | 0,0% | 31 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 30 |
| Bošnjaci | 0,02% | 0,0% | 26 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 23 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 18 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 17 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 14 |
| Nemci | 0,00% | 0,0% | 6 |
| Rusini | 0,00% | 0,0% | 6 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 2 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 91,3% | 95,5% | 156.356 | |
| Ostale hrišćanske | 1,8% | 0,7% | 3.025 | |
| Nisu se izjasnili | 1,2% | 1,5% | 2.081 | |
| Nepoznato | 4,4% | 1,1% | 7.581 |
Grupe ispod 1% (8)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,57% | 0,5% | 981 |
| Islamska | 0,41% | 0,4% | 710 |
| Katolička | 0,14% | 0,2% | 239 |
| Agnostici | 0,08% | 0,0% | 139 |
| Protestantska | 0,03% | 0,0% | 53 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 10 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 8 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 3 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 109.493 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 112.882 RSD
- Stanovanje mesečno
- 38.103 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,31 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 88.240
- Prazni i napušteni
- 17,7%
- Pod zakupom
- 6,0%
- Zgrade starije od 1971.
- 28%
- Viša ili visoka škola
- 23,9%
- Bez srednje škole
- 18,8%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 112.882 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 389
- Aktivnih firmi
- 1.911 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 8.787 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 69.986 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 9.278 RSD, 13,5% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 921
- Stanovnika po lekaru
- 184
- Zubara
- 47
- Farmaceuta
- 33
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 551 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 23
- Dece u vrtiću
- 6.124 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 54% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 61.603 | 36,0% | 56.126 | 31,3% |
| Penzioneri | 42.055 | 24,6% | 39.600 | 22,1% |
| Deca do 15 godina | 25.122 | 14,7% | 25.127 | 14,0% |
| Učenici i studenti | 11.960 | 7,0% | 15.099 | 8,4% |
| Nezaposleni | 13.296 | 7,8% | 22.147 | 12,3% |
| Domaćinstvo i ostali | 17.150 | 10,0% | 21.318 | 11,9% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 17,8%. Godišnje, PIO fond: 45.062 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 54.727 RSD, 68 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 84,5%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 75,5%
- Prečišćene otpadne vode
- 82,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 88,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 10
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu. Godišnjak daje jedan red za: Kragujevac, Batočina, pa je vrednost zajednička.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 9.559 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 29,4%
- Stanovi i zajednica
- 23,6%
- Obrazovanje
- 19,0%
- Socijalna zaštita
- 9,5%
- Ekonomski poslovi
- 8,2%
- Rekreacija, sport i kultura
- 7,6%
- Zaštita životne sredine
- 1,4%
- Zdravstvo
- 0,7%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 298 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 908
- Fiksni, preuzimanje
- 220 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Kragujevac, neverifikovano, do 2026-11-01.20,9 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 38,9 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 10,6
- Godišnji prosek
- 22,6
- SO₂, prosek
- 12,4
- Dana PM10 preko 50
- 64
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: KRAGUJEVAC, Kragujevac, Kragujevac kombinacija Tecora dopunjena grimmom. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 320
- Sa poginulima 2025.
- 14
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 19,7 163.136 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 456 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 21 od 334 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (4% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 556
- Za imovinu
- 141
- Za život i telo
- 30
- U saobraćaju
- 60
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 0 min 1. od 161
- Do Beograda*
- 102 min 69. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.