Sva mesta · Južnobanatski region
Pančevo
Pančevo: iznad proseka svih mesta po demografiji (82) i poslu i plati (61), ispod proseka po vazduhu (47, procena). Stanovništvo od popisa 2022: −0,8%, prosek regiona −2,4%.
114.527 stanovnika116.951 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 13. i 28. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika114.527 2025.→ 0,8% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2002.
- 127.162
- Najmanje, 1948.
- 70.943
- Broj stanovnika
- 114.527
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 12. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 114.527 2024. 114.798 2023. 115.120 2022. 115.454 2011. 123.414 2002. 127.162 1991. 125.261 1981. 123.791 1971. 110.780 1961. 93.744 1953. 76.283 1948. 70.943 Neto plata116.951 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 29,8% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 109.434 RSD
- Najmanje, 2018.
- 49.290 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 116.951 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 15. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 109.434 93.603 2024. 97.675 83.346 2023. 85.216 72.735 2022. 73.583 63.533 2021. 64.659 56.572 2020. 59.357 52.069 2019. 54.118 47.718 2018. 49.290 43.470 Zaposlenih42.426 2026.▲ 5,9% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2026.
- 42.426
- Najmanje, 2016.
- 34.737
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 28. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 42.426 2025. 42.296 2024. 42.039 2023. 41.499 2022. 40.732 2021. 40.079 2020. 38.873 2019. 37.990 2018. 37.067 2017. 35.947 2016. 34.737 Korisnici penzija27.544 2026.→ 0,9% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2019.
- 27.705
- Najmanje, 2021.
- 27.295
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 95. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 27.544 2025. 27.588 2024. 27.499 2023. 27.408 2022. 27.300 2021. 27.295 2020. 27.570 2019. 27.705 2018. 27.600 Odseljeni1.628 2025.▼ 8,7% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 1.824
- Najmanje, 2024.
- 1.485
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 16. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.628 2024. 1.485 2023. 1.824 2022. 1.783 Doseljeni1.851 2025.▼ 7,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 2.000
- Najmanje, 2025.
- 1.851
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 16. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.851 2024. 1.921 2023. 1.980 2022. 2.000
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²146.392 RSD 2023.▲ 9,3% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 146.392 RSD
- Najmanje, 2019.
- 101.097 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 146.392 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 67. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 146.392 143.298 2022. 137.242 126.155 2021. 118.107 114.840 2020. 108.038 108.603 2019. 101.097 107.098 Noćenja turista56.454 2025.▲ 38,8% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 77.971
- Najmanje, 2011.
- 534
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 76. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 56.454 2024. 77.971 2023. 44.191 2022. 32.165 2021. 31.739 2020. 19.179 2019. 40.668 2018. 9.230 2017. 5.372 2016. 2.310 2015. 1.760 2014. 2.281 2013. 1.506 2012. 4.329 2011. 534 Mala matura499 2026.→ 0,0% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 499
- Najmanje, 2024.
- 492
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 42. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 499 481 2025. 495 479 2024. 492 483 2023. 499 483 Saobraćajne nezgode327 2025.▲ 5,8% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2021.
- 488
- Najmanje, 2019.
- 264
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 135. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 327 2024. 371 2023. 389 2022. 377 2021. 488 2020. 309 2019. 264 2018. 273 2017. 317 2016. 315 Noćno svetlo, sa satelita76. od 161 po stanovniku 2025.▼ 33,7% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2020.
- 19.217
- Najmanje, 2022.
- 11.622
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 76. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 12.738 2024. 12.023 2023. 12.120 2022. 11.622 2021. 14.307 2020. 19.217 2019. 19.013 2018. 18.883 2017. 17.810 2016. 17.787 2015. 18.966 2014. 18.923 2013. 18.072 2012. 17.766 Prosečna penzija68.696 RSD 2026.▲ 37,8% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 68.778 RSD
- Najmanje, 2019.
- 31.761 RSD
- Prosečna penzija
- 68.696 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 12. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 68.696 50.307 2025. 68.778 50.246 2024. 61.292 44.693 2023. 48.219 35.047 2022. 40.745 29.593 2021. 35.474 25.699 2020. 33.432 24.231 2019. 31.761 22.945 2018. 31.775 22.892 Divlje deponije, prijavljene8 2024.→ 0,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 8
- Najmanje, 2018.
- 8
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 94. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 8 2023. 8 2022. 8 2021. 8 2020. 8 2019. 8 2018. 8 Životni vek76,3 god. 2025.▲ 2,0% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 74,0 78,6 2024. 73,1 78,3 2023. 72,1 77,4 Brakovi478 2025.▲ 21,6% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2013.
- 655
- Najmanje, 2020.
- 393
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 66. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 478 2024. 539 2023. 520 2022. 507 2021. 542 2020. 393 2019. 578 2018. 547 2017. 602 2016. 607 2015. 577 2014. 600 2013. 655 2012. 563 2011. 609 2010. 597 Stanovi po dozvolama1.201 2025.▲ 131,4% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2025.
- 1.201
- Najmanje, 2012.
- 26
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 15. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.201 2024. 859 2023. 1.148 2022. 1.083 2021. 1.164 2020. 519 2019. 504 2018. 263 2017. 251 2016. 256 2015. 294 2014. 303 2013. 27 2012. 26 2011. 95 2010. 259 2009. 372 2008. 582 2007. 398
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 116.951 RSD | 101.341 | 96.554 | 1. od 8 | 15. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 589 | 510 | 521 | 1. od 8 | 36. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 32,7 | 62,2 | 55,9 | 1. od 8 | 45. od 161 |
| Promena od 2022. | -0,8 % | -2,4 | -2,6 | 1. od 8 | 23. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,6 % | 14,1 | 13,5 | 4. od 8 | 43. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 20,5 % | 13,5 | 13,9 | 1. od 8 | 18. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 499 | 468 | 480 | 2. od 8 | 42. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 29,1 | 21,2 | 17,1 | 3. od 8 | 43. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.426 € | 1.213 | 1.291 | 2. od 2 | 23. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 248 Mb/s | 171 | 156 | 2. od 8 | 25. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 37,3 µg/m³ | 29,6 | 33,4 | 8. od 8 | 119. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 20,8 | 18,7 | 17,6 | 6. od 8 | 109. od 161 |
Slična mesta: Zrenjanin, Niš, Kragujevac, Užice, Požarevac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prazni i napušteni stanovi | 12,4 % | 17,2 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 2,4 | -0,6 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 37,3 µg/m³ | 43,2 µg/m³ |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 100,0 % | 89,3 % |
| Do najbližeg velikog centra | 28 min | 47 min |
| Neto plata, 12 meseci | 116.951 RSD | 110.349 RSD |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 9,5 | 5,1 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 32,7 | 43,6 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Obuhvat vrtićem | 39 % | 50 % |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 16,4 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 66,8 % | 80,9 % |
| Skor na maloj maturi | 499 | 509 |
| Sa višom ili visokom školom | 20,5 % | 22,8 % |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 29,1 | 45,6 |
| Mobilna mreža | 248 Mb/s | 263 Mb/s |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 589 | 597 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 5,0 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 3,3 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 7,6 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 94.397 punoletnih po RZS proceni | 76.533 glasalo 2026. | 81 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 94.397 punoletnih po RZS proceni | 105.115 na biračkom spisku | 111 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 1.151 očekivanih osmaka po RZS proceni | 1.115 stvarno na maloj maturi | 97 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 54.506 stanova | 44.672 nastanjeno | 82% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 116.951 RSD prosečna plata | 1.426 € medijana ugovorenog m² | 0,70 m² za platu |
| Koliko se traži, a koliko se plaća?Naše računanje. RGZ 1.426 € iz 2025. pomeren je za 1,4 god. uz rast od 10,4% godišnje. Stanovi u dva izvora nisu isti, pa ovo nije popust pri kupovini. | 1.634 € ugovorena cena, svedena na 2026-11 | 2.000 € tražena u oglasima | 1,22 puta |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 114.527 stanovnika | 111,2 zračenja na 1.000 stanovnika | 76. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 106.435
- Novi punoletni
- +3.287
- Umrli
- −4.819
- Ostatak
- +212
- Spisak 2026.
- 105.115
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 74,0 god.
- Životni vek, žene
- 78,6 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 64,1
- Tumori na 10.000
- 32,6
- Bolesti disanja na 10.000
- 8,9
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,7
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 2,4
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,5
- Razvodi na 100 brakova
- 47,4
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 9,5
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 44,9
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,07
- Matematika, skor
- 503
- Maternji jezik, skor
- 492
- Ocena prema testu*
- -0,02
Srednje škole
- Srednjih škola
- 9
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 44,9
- Učenika po nastavniku
- 7,8
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 114.527
- Promena od 2022.
- -0,8%
- Dece do 14
- 14,6%
- Starijih od 65
- 22,5%
Na popisu 2011. bilo je 123.414, a 2022. 115.454 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 1.016
- Umrli 2025.
- 1.603
- Prirodni priraštaj
- -587 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 1.016 | 1.603 | -587 |
| 2024. | 1.072 | 1.685 | -613 |
| 2023. | 991 | 1.614 | -623 |
| 2022. | 1.032 | 1.870 | -838 |
| 2021. | 1.103 | 2.222 | -1.119 |
| 2020. | 1.078 | 1.879 | -801 |
| 2019. | 1.025 | 1.686 | -661 |
| 2018. | 1.089 | 1.618 | -529 |
| 2017. | 1.115 | 1.616 | -501 |
| 2016. | 1.099 | 1.613 | -514 |
| 2015. | 1.111 | 1.681 | -570 |
| 2014. | 1.163 | 1.573 | -410 |
| 2013. | 1.169 | 1.526 | -357 |
| 2012. | 1.198 | 1.593 | -395 |
| 2011. | 1.147 | 1.625 | -478 |
| 2010. | 1.195 | 1.612 | -417 |
| 2009. | 1.231 | 1.617 | -386 |
| 2008. | 1.221 | 1.596 | -375 |
| 2007. | 1.259 | 1.631 | -372 |
| 2006. | 1.311 | 1.661 | -350 |
| 2005. | 1.346 | 1.663 | -317 |
| 2004. | 1.259 | 1.644 | -385 |
| 2003. | 1.348 | 1.675 | -327 |
| 2002. | 1.297 | 1.629 | -332 |
| 2001. | 1.250 | 1.615 | -365 |
| 2000. | 1.062 | 1.636 | -574 |
| 1999. | 1.150 | 1.681 | -531 |
| 1998. | 1.199 | 1.576 | -377 |
| 1997. | 1.233 | 1.563 | -330 |
| 1996. | 1.283 | 1.584 | -301 |
| 1995. | 1.331 | 1.433 | -102 |
| 1994. | 1.329 | 1.498 | -169 |
| 1993. | 1.341 | 1.507 | -166 |
| 1992. | 1.379 | 1.453 | -74 |
| 1991. | 1.402 | 1.372 | 30 |
| 1990. | 1.469 | 1.253 | 216 |
| 1989. | 1.424 | 1.293 | 131 |
| 1988. | 1.582 | 1.209 | 373 |
| 1987. | 1.593 | 1.267 | 326 |
| 1986. | 1.600 | 1.189 | 411 |
| 1985. | 1.661 | 1.210 | 451 |
| 1984. | 1.898 | 1.223 | 675 |
| 1983. | 1.855 | 1.160 | 695 |
| 1982. | 1.956 | 1.156 | 800 |
| 1981. | 1.902 | 1.155 | 747 |
| 1980. | 1.949 | 1.197 | 752 |
| 1979. | 2.093 | 1.122 | 971 |
| 1978. | 2.112 | 972 | 1.140 |
| 1977. | 1.987 | 955 | 1.032 |
| 1976. | 1.987 | 1.078 | 909 |
| 1975. | 1.952 | 1.044 | 908 |
| 1974. | 1.817 | 992 | 825 |
| 1973. | 1.858 | 1.025 | 833 |
| 1972. | 1.756 | 1.093 | 663 |
| 1971. | 1.776 | 1.019 | 757 |
| 1970. | 1.716 | 967 | 749 |
| 1969. | 1.670 | 940 | 730 |
| 1968. | 1.724 | 923 | 801 |
| 1967. | 1.639 | 1.013 | 626 |
| 1966. | 1.608 | 842 | 766 |
| 1965. | 1.731 | 873 | 858 |
| 1964. | 1.615 | 850 | 765 |
| 1963. | 1.660 | 881 | 779 |
| 1962. | 1.719 | 921 | 798 |
| 1961. | 1.779 | 833 | 946 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (10), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Pančevo | 30.516 | 61.588 | 72.793 | 76.203 | 73.401 |
| Starčevo | 3.880 | 6.545 | 7.579 | 7.473 | 6.661 |
| Kačarevo | 5.044 | 8.088 | 8.103 | 7.100 | 6.346 |
| Banatsko Novo Selo | 6.129 | 7.872 | 7.987 | 6.686 | 5.806 |
| Jabuka | 4.392 | 5.453 | 6.598 | 6.181 | 5.650 |
| Omoljica | 5.084 | 5.693 | 6.782 | 6.309 | 5.605 |
| Dolovo | 5.983 | 6.582 | 6.790 | 6.146 | 5.569 |
| Banatski Brestovac | 4.068 | 3.809 | 3.715 | 3.251 | 2.785 |
| Glogonj | 3.678 | 3.257 | 3.475 | 3.012 | 2.657 |
| Ivanovo | 2.169 | 1.893 | 1.439 | 1.053 | 974 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,4 muškarci 40,1, žene 42,7
- Muškarci
- 48,6% 60.034
- Žene
- 51,4% 63.411
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.945 | 2.825 |
| 5–9 | 3.076 | 2.995 |
| 10–14 | 2.964 | 2.791 |
| 15–19 | 3.509 | 3.220 |
| 20–24 | 3.910 | 3.787 |
| 25–29 | 4.461 | 4.409 |
| 30–34 | 4.777 | 4.546 |
| 35–39 | 4.389 | 4.322 |
| 40–44 | 4.110 | 3.997 |
| 45–49 | 4.145 | 4.347 |
| 50–54 | 4.562 | 4.830 |
| 55–59 | 5.091 | 5.412 |
| 60–64 | 4.216 | 4.786 |
| 65–69 | 2.530 | 3.060 |
| 70–74 | 2.354 | 3.185 |
| 75–79 | 1.751 | 2.642 |
| 80–84 | 891 | 1.573 |
| 85+ | 353 | 684 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,6 muškarci 40,3, žene 42,9
- Muškarci
- 48,6% 59.786
- Žene
- 51,4% 63.131
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.964 | 2.824 |
| 5–9 | 3.049 | 2.980 |
| 10–14 | 2.948 | 2.790 |
| 15–19 | 3.406 | 3.165 |
| 20–24 | 3.841 | 3.641 |
| 25–29 | 4.348 | 4.288 |
| 30–34 | 4.749 | 4.522 |
| 35–39 | 4.450 | 4.408 |
| 40–44 | 4.179 | 3.990 |
| 45–49 | 4.039 | 4.218 |
| 50–54 | 4.396 | 4.694 |
| 55–59 | 5.039 | 5.377 |
| 60–64 | 4.351 | 4.938 |
| 65–69 | 2.607 | 3.177 |
| 70–74 | 2.322 | 3.096 |
| 75–79 | 1.785 | 2.669 |
| 80–84 | 926 | 1.605 |
| 85+ | 387 | 749 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,8 muškarci 40,5, žene 43,1
- Muškarci
- 48,6% 59.576
- Žene
- 51,4% 62.916
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.002 | 2.827 |
| 5–9 | 3.022 | 2.937 |
| 10–14 | 2.957 | 2.818 |
| 15–19 | 3.277 | 3.111 |
| 20–24 | 3.765 | 3.498 |
| 25–29 | 4.225 | 4.197 |
| 30–34 | 4.677 | 4.505 |
| 35–39 | 4.574 | 4.430 |
| 40–44 | 4.225 | 4.016 |
| 45–49 | 3.971 | 4.137 |
| 50–54 | 4.301 | 4.624 |
| 55–59 | 4.833 | 5.194 |
| 60–64 | 4.446 | 5.005 |
| 65–69 | 2.837 | 3.480 |
| 70–74 | 2.260 | 2.993 |
| 75–79 | 1.783 | 2.659 |
| 80–84 | 997 | 1.681 |
| 85+ | 424 | 804 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,0 muškarci 40,7, žene 43,4
- Muškarci
- 48,6% 59.355
- Žene
- 51,4% 62.658
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.021 | 2.804 |
| 5–9 | 2.985 | 2.935 |
| 10–14 | 3.008 | 2.844 |
| 15–19 | 3.136 | 3.028 |
| 20–24 | 3.702 | 3.370 |
| 25–29 | 4.087 | 4.050 |
| 30–34 | 4.572 | 4.488 |
| 35–39 | 4.702 | 4.464 |
| 40–44 | 4.249 | 4.098 |
| 45–49 | 3.976 | 4.050 |
| 50–54 | 4.196 | 4.520 |
| 55–59 | 4.606 | 4.957 |
| 60–64 | 4.524 | 5.084 |
| 65–69 | 3.128 | 3.841 |
| 70–74 | 2.183 | 2.855 |
| 75–79 | 1.762 | 2.643 |
| 80–84 | 1.061 | 1.750 |
| 85+ | 457 | 877 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 40,8, žene 43,6
- Muškarci
- 48,6% 59.090
- Žene
- 51,4% 62.392
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.991 | 2.801 |
| 5–9 | 2.980 | 2.891 |
| 10–14 | 3.079 | 2.931 |
| 15–19 | 3.013 | 2.897 |
| 20–24 | 3.621 | 3.293 |
| 25–29 | 3.964 | 3.886 |
| 30–34 | 4.482 | 4.459 |
| 35–39 | 4.752 | 4.501 |
| 40–44 | 4.295 | 4.179 |
| 45–49 | 3.988 | 3.961 |
| 50–54 | 4.066 | 4.389 |
| 55–59 | 4.428 | 4.773 |
| 60–64 | 4.579 | 5.141 |
| 65–69 | 3.439 | 4.217 |
| 70–74 | 2.090 | 2.721 |
| 75–79 | 1.755 | 2.628 |
| 80–84 | 1.062 | 1.763 |
| 85+ | 506 | 961 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,0, žene 43,8
- Muškarci
- 48,7% 58.810
- Žene
- 51,3% 62.061
- Žena na 100 muškaraca
- 105,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.967 | 2.788 |
| 5–9 | 2.967 | 2.818 |
| 10–14 | 3.091 | 3.006 |
| 15–19 | 2.971 | 2.809 |
| 20–24 | 3.509 | 3.238 |
| 25–29 | 3.887 | 3.753 |
| 30–34 | 4.402 | 4.329 |
| 35–39 | 4.729 | 4.490 |
| 40–44 | 4.339 | 4.281 |
| 45–49 | 4.015 | 3.922 |
| 50–54 | 3.966 | 4.255 |
| 55–59 | 4.262 | 4.649 |
| 60–64 | 4.644 | 5.153 |
| 65–69 | 3.669 | 4.477 |
| 70–74 | 2.031 | 2.696 |
| 75–79 | 1.750 | 2.593 |
| 80–84 | 1.068 | 1.781 |
| 85+ | 543 | 1.023 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,2, žene 44,0
- Muškarci
- 48,7% 58.594
- Žene
- 51,3% 61.767
- Žena na 100 muškaraca
- 105,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.964 | 2.754 |
| 5–9 | 2.975 | 2.810 |
| 10–14 | 3.070 | 2.985 |
| 15–19 | 2.962 | 2.818 |
| 20–24 | 3.399 | 3.172 |
| 25–29 | 3.821 | 3.627 |
| 30–34 | 4.300 | 4.206 |
| 35–39 | 4.711 | 4.469 |
| 40–44 | 4.386 | 4.381 |
| 45–49 | 4.098 | 3.917 |
| 50–54 | 3.883 | 4.134 |
| 55–59 | 4.106 | 4.536 |
| 60–64 | 4.610 | 5.107 |
| 65–69 | 3.797 | 4.604 |
| 70–74 | 2.113 | 2.830 |
| 75–79 | 1.725 | 2.525 |
| 80–84 | 1.100 | 1.807 |
| 85+ | 574 | 1.085 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,3, žene 44,2
- Muškarci
- 48,7% 58.404
- Žene
- 51,3% 61.556
- Žena na 100 muškaraca
- 105,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.946 | 2.728 |
| 5–9 | 3.013 | 2.832 |
| 10–14 | 3.045 | 2.929 |
| 15–19 | 2.975 | 2.851 |
| 20–24 | 3.280 | 3.117 |
| 25–29 | 3.748 | 3.473 |
| 30–34 | 4.191 | 4.124 |
| 35–39 | 4.653 | 4.450 |
| 40–44 | 4.501 | 4.440 |
| 45–49 | 4.150 | 3.951 |
| 50–54 | 3.838 | 4.052 |
| 55–59 | 4.028 | 4.477 |
| 60–64 | 4.409 | 4.936 |
| 65–69 | 3.892 | 4.662 |
| 70–74 | 2.351 | 3.123 |
| 75–79 | 1.669 | 2.424 |
| 80–84 | 1.092 | 1.817 |
| 85+ | 623 | 1.170 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,4, žene 44,3
- Muškarci
- 48,7% 58.176
- Žene
- 51,3% 61.333
- Žena na 100 muškaraca
- 105,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.893 | 2.684 |
| 5–9 | 3.046 | 2.844 |
| 10–14 | 2.997 | 2.919 |
| 15–19 | 3.027 | 2.864 |
| 20–24 | 3.153 | 3.058 |
| 25–29 | 3.693 | 3.337 |
| 30–34 | 4.078 | 3.997 |
| 35–39 | 4.558 | 4.452 |
| 40–44 | 4.643 | 4.482 |
| 45–49 | 4.180 | 4.046 |
| 50–54 | 3.854 | 3.963 |
| 55–59 | 3.941 | 4.394 |
| 60–64 | 4.183 | 4.724 |
| 65–69 | 3.960 | 4.725 |
| 70–74 | 2.629 | 3.469 |
| 75–79 | 1.593 | 2.301 |
| 80–84 | 1.084 | 1.836 |
| 85+ | 664 | 1.238 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,6, žene 44,5
- Muškarci
- 48,7% 57.897
- Žene
- 51,3% 61.074
- Žena na 100 muškaraca
- 105,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.843 | 2.640 |
| 5–9 | 3.042 | 2.855 |
| 10–14 | 2.988 | 2.879 |
| 15–19 | 3.100 | 2.939 |
| 20–24 | 3.039 | 2.953 |
| 25–29 | 3.605 | 3.273 |
| 30–34 | 3.976 | 3.858 |
| 35–39 | 4.492 | 4.441 |
| 40–44 | 4.709 | 4.510 |
| 45–49 | 4.233 | 4.133 |
| 50–54 | 3.861 | 3.882 |
| 55–59 | 3.829 | 4.273 |
| 60–64 | 4.014 | 4.568 |
| 65–69 | 4.005 | 4.769 |
| 70–74 | 2.867 | 3.805 |
| 75–79 | 1.520 | 2.183 |
| 80–84 | 1.090 | 1.829 |
| 85+ | 684 | 1.284 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 1,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,6, žene 44,6
- Muškarci
- 48,7% 57.498
- Žene
- 51,3% 60.665
- Žena na 100 muškaraca
- 105,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.825 | 2.628 |
| 5–9 | 3.035 | 2.842 |
| 10–14 | 2.986 | 2.825 |
| 15–19 | 3.114 | 3.013 |
| 20–24 | 3.002 | 2.861 |
| 25–29 | 3.484 | 3.224 |
| 30–34 | 3.917 | 3.746 |
| 35–39 | 4.430 | 4.340 |
| 40–44 | 4.699 | 4.500 |
| 45–49 | 4.278 | 4.241 |
| 50–54 | 3.889 | 3.861 |
| 55–59 | 3.740 | 4.131 |
| 60–64 | 3.859 | 4.445 |
| 65–69 | 4.013 | 4.779 |
| 70–74 | 2.994 | 3.994 |
| 75–79 | 1.472 | 2.157 |
| 80–84 | 1.068 | 1.758 |
| 85+ | 693 | 1.320 |
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 42,2, žene 45,0
- Muškarci
- 48,6% 56.137
- Žene
- 51,4% 59.317
- Žena na 100 muškaraca
- 105,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.760 | 2.653 |
| 5–9 | 2.963 | 2.706 |
| 10–14 | 2.939 | 2.760 |
| 15–19 | 2.978 | 2.893 |
| 20–24 | 2.832 | 2.709 |
| 25–29 | 3.233 | 3.067 |
| 30–34 | 3.630 | 3.393 |
| 35–39 | 4.036 | 4.087 |
| 40–44 | 4.513 | 4.372 |
| 45–49 | 4.167 | 4.201 |
| 50–54 | 3.909 | 3.879 |
| 55–59 | 3.646 | 3.937 |
| 60–64 | 3.855 | 4.318 |
| 65–69 | 4.077 | 4.814 |
| 70–74 | 3.241 | 4.188 |
| 75–79 | 1.615 | 2.373 |
| 80–84 | 1.088 | 1.759 |
| 85+ | 655 | 1.208 |
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,3, žene 45,1
- Muškarci
- 48,6% 55.978
- Žene
- 51,4% 59.142
- Žena na 100 muškaraca
- 105,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.768 | 2.641 |
| 5–9 | 2.939 | 2.701 |
| 10–14 | 2.955 | 2.769 |
| 15–19 | 2.959 | 2.869 |
| 20–24 | 2.858 | 2.722 |
| 25–29 | 3.174 | 3.029 |
| 30–34 | 3.559 | 3.308 |
| 35–39 | 3.940 | 3.998 |
| 40–44 | 4.464 | 4.367 |
| 45–49 | 4.300 | 4.283 |
| 50–54 | 3.918 | 3.865 |
| 55–59 | 3.588 | 3.890 |
| 60–64 | 3.782 | 4.273 |
| 65–69 | 3.972 | 4.670 |
| 70–74 | 3.305 | 4.258 |
| 75–79 | 1.757 | 2.583 |
| 80–84 | 1.068 | 1.702 |
| 85+ | 672 | 1.214 |
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,4, žene 45,2
- Muškarci
- 48,6% 55.814
- Žene
- 51,4% 58.984
- Žena na 100 muškaraca
- 105,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.730 | 2.656 |
| 5–9 | 2.917 | 2.673 |
| 10–14 | 2.980 | 2.772 |
| 15–19 | 2.925 | 2.870 |
| 20–24 | 2.903 | 2.752 |
| 25–29 | 3.078 | 2.983 |
| 30–34 | 3.518 | 3.233 |
| 35–39 | 3.823 | 3.862 |
| 40–44 | 4.366 | 4.361 |
| 45–49 | 4.453 | 4.339 |
| 50–54 | 3.927 | 3.921 |
| 55–59 | 3.583 | 3.812 |
| 60–64 | 3.695 | 4.201 |
| 65–69 | 3.802 | 4.452 |
| 70–74 | 3.379 | 4.343 |
| 75–79 | 1.992 | 2.891 |
| 80–84 | 1.051 | 1.618 |
| 85+ | 692 | 1.245 |
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,6, žene 45,3
- Muškarci
- 48,6% 55.655
- Žene
- 51,4% 58.872
- Žena na 100 muškaraca
- 105,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.695 | 2.673 |
| 5–9 | 2.895 | 2.666 |
| 10–14 | 2.967 | 2.786 |
| 15–19 | 2.921 | 2.825 |
| 20–24 | 2.972 | 2.843 |
| 25–29 | 2.973 | 2.889 |
| 30–34 | 3.474 | 3.201 |
| 35–39 | 3.745 | 3.725 |
| 40–44 | 4.297 | 4.338 |
| 45–49 | 4.500 | 4.400 |
| 50–54 | 3.984 | 3.991 |
| 55–59 | 3.590 | 3.752 |
| 60–64 | 3.580 | 4.078 |
| 65–69 | 3.683 | 4.305 |
| 70–74 | 3.421 | 4.393 |
| 75–79 | 2.231 | 3.197 |
| 80–84 | 1.016 | 1.541 |
| 85+ | 711 | 1.269 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 79,3% | 79,0% | 91.500 | |
| Makedonci | 2,6% | 3,7% | 3.020 | |
| Mađari | 2,1% | 2,8% | 2.412 | |
| Rumuni | 2,1% | 2,6% | 2.398 | |
| Romi | 1,8% | 1,7% | 2.124 | |
| Nisu se izjasnili | 2,8% | 3,5% | 3.276 | |
| Nepoznato | 5,1% | 1,4% | 5.873 |
Grupe ispod 1% (18)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Slovaci | 0,91% | 1,1% | 1.045 |
| Jugosloveni | 0,59% | 0,5% | 680 |
| Hrvati | 0,48% | 0,7% | 556 |
| Regionalna pripadnost | 0,47% | 1,0% | 544 |
| Ostali | 0,44% | 0,4% | 508 |
| Bugari | 0,36% | 0,4% | 419 |
| Muslimani | 0,21% | 0,3% | 246 |
| Crnogorci | 0,21% | 0,4% | 243 |
| Rusi | 0,12% | 0,1% | 144 |
| Nemci | 0,09% | 0,2% | 103 |
| Bošnjaci | 0,08% | 0,1% | 98 |
| Slovenci | 0,08% | 0,1% | 98 |
| Goranci | 0,05% | 0,1% | 59 |
| Albanci | 0,04% | 0,1% | 42 |
| Ukrajinci | 0,03% | 0,0% | 29 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 15 |
| Rusini | 0,01% | 0,0% | 13 |
| Bunjevci | 0,01% | 0,0% | 9 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 83,5% | 85,5% | 96.432 | |
| Katolička | 2,4% | 3,2% | 2.804 | |
| Protestantska | 1,6% | 2,2% | 1.868 | |
| Nisu vernici | 1,5% | 1,5% | 1.759 | |
| Nisu se izjasnili | 3,6% | 4,5% | 4.117 | |
| Nepoznato | 5,6% | 1,8% | 6.422 |
Grupe ispod 1% (6)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,86% | 0,5% | 989 |
| Islamska | 0,67% | 0,6% | 777 |
| Agnostici | 0,19% | 0,1% | 216 |
| Istočnjačke | 0,03% | 0,0% | 33 |
| Judaistička | 0,02% | 0,0% | 22 |
| Ostale | 0,01% | 0,1% | 15 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 118.285 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 116.951 RSD
- Stanovanje mesečno
- 37.472 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,33 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 54.506
- Prazni i napušteni
- 12,4%
- Pod zakupom
- 7,0%
- Zgrade starije od 1971.
- 36%
- Viša ili visoka škola
- 20,5%
- Bez srednje škole
- 20,9%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 116.951 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 371
- Aktivnih firmi
- 1.710 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 3.748 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 75.324 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 12.475 RSD, 16,9% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 333
- Stanovnika po lekaru
- 344
- Zubara
- 25
- Farmaceuta
- 12
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 499 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 19
- Dece u vrtiću
- 2.991 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 39% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 43.266 | 37,5% | 38.648 | 31,3% |
| Penzioneri | 27.522 | 23,8% | 27.119 | 22,0% |
| Deca do 15 godina | 16.781 | 14,5% | 17.522 | 14,2% |
| Učenici i studenti | 7.265 | 6,3% | 9.503 | 7,7% |
| Nezaposleni | 7.120 | 6,2% | 11.986 | 9,7% |
| Domaćinstvo i ostali | 13.500 | 11,7% | 18.636 | 15,1% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 14,1%. Godišnje, PIO fond: 27.544 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 68.696 RSD, 65 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 96,5%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 66,8%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 100,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 8
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 6.614 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Ekonomski poslovi
- 24,5%
- Opšte javne usluge
- 22,2%
- Obrazovanje
- 17,7%
- Rekreacija, sport i kultura
- 13,2%
- Stanovi i zajednica
- 10,3%
- Socijalna zaštita
- 6,0%
- Zaštita životne sredine
- 5,2%
- Zdravstvo
- 0,6%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 248 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 1.238
- Fiksni, preuzimanje
- 224 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Pančevo Vojlovica, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Pančevo Mobilna Narodna bašta, neverifikovano, do 2026-11-01.19,2 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, iz merenja PM10
- 37,3 2022.
- PM10 zimi, izmereno
- 44,9 2022.
- SO₂, prosek
- 13,0
- Dana PM10 preko 50
- 90
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 142 t 2024, pogona: 4
Procena Stanica SEPA ovde meri PM10, a ne PM2.5: PA Narodna basta, PA Nova Misa, Pa Streliste, Pancevo Sodara. PM2.5 je PM10 pomnožen sa 0,83, odnosom iz mesta koja mere oba zagađivača. Tipična greška je 8,4 bodova ocene. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 212
- Sa poginulima 2025.
- 10
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 20,8 106.865 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 256 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 9 od 222 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 425
- Za imovinu
- 97
- Za život i telo
- 28
- U saobraćaju
- 71
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 28 min 21. od 161
- Do Beograda*
- 28 min 12. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.