Sva mesta · Braničevski region
Požarevac
Obuhvata: Požarevac, Kostolac.
Požarevac: iznad proseka svih mesta po demografiji (67) i pristupu (95). Stanovništvo od popisa 2022: −1,5%, prosek regiona −4,3%.
67.589 stanovnika109.759 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 15. i 33. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika67.589 2025.▼ 1,5% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 84.678
- Najmanje, 1948.
- 52.721
- Broj stanovnika
- 67.589
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 29. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 67.589 2024. 67.961 2023. 68.340 2022. 68.648 2011. 75.334 2002. 74.902 1991. 84.678 1981. 81.123 1971. 73.768 1961. 66.047 1953. 58.476 1948. 52.721 Neto plata109.759 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 15,6% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 102.228 RSD
- Najmanje, 2018.
- 52.349 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 109.759 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 22. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 102.228 93.603 2024. 91.381 83.346 2023. 80.223 72.735 2022. 71.176 63.533 2021. 66.176 56.572 2020. 62.277 52.069 2019. 57.146 47.718 2018. 52.349 43.470 Zaposlenih23.823 2026.▲ 1,5% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 24.443
- Najmanje, 2016.
- 21.494
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 48. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 23.823 2025. 24.096 2024. 24.285 2023. 24.443 2022. 23.965 2021. 23.460 2020. 22.926 2019. 22.581 2018. 22.380 2017. 21.768 2016. 21.494 Korisnici penzija19.047 2026.▲ 4,2% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 19.047
- Najmanje, 2022.
- 18.110
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 34. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 19.047 2025. 18.790 2024. 18.470 2023. 18.195 2022. 18.110 2021. 18.273 2020. 18.376 2019. 18.524 2018. 18.492 Odseljeni1.154 2025.▼ 20,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.446
- Najmanje, 2025.
- 1.154
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 41. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.154 2024. 1.206 2023. 1.349 2022. 1.446 Doseljeni1.147 2025.▼ 18,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.406
- Najmanje, 2025.
- 1.147
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 41. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.147 2024. 1.270 2023. 1.383 2022. 1.406
Još trendova (9)
Noćenja turista34.221 2025.▼ 11,5% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2023.
- 48.289
- Najmanje, 2011.
- 12.185
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 34.221 2024. 38.837 2023. 48.289 2022. 32.824 2021. 26.504 2020. 23.785 2019. 38.663 2018. 36.273 2017. 29.288 2016. 30.164 2015. 34.798 2014. 29.388 2013. 25.776 2012. 24.890 2011. 12.185 2010. 15.693 Mala matura480 2026.▼ 2,0% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 490
- Najmanje, 2025.
- 471
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 81. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 480 481 2025. 471 479 2024. 481 483 2023. 490 483 Saobraćajne nezgode490 2025.▲ 40,0% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2025.
- 490
- Najmanje, 2020.
- 350
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 145. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 490 2024. 487 2023. 463 2022. 419 2021. 420 2020. 350 2019. 373 2018. 415 2017. 426 2016. 419 Noćno svetlo, sa satelita8. od 161 po stanovniku 2025.▲ 31,4% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 16.229
- Najmanje, 2013.
- 8.522
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 8. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 16.229 2024. 15.077 2023. 14.231 2022. 14.591 2021. 13.624 2020. 12.347 2019. 11.622 2018. 11.043 2017. 9.920 2016. 9.333 2015. 8.781 2014. 9.144 2013. 8.522 2012. 8.870 Prosečna penzija59.598 RSD 2026.▲ 42,3% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 59.598 RSD
- Najmanje, 2018.
- 26.285 RSD
- Prosečna penzija
- 59.598 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 25. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 59.598 50.307 2025. 59.480 50.246 2024. 52.522 44.693 2023. 41.020 35.047 2022. 34.437 29.593 2021. 29.792 25.699 2020. 28.187 24.231 2019. 26.534 22.945 2018. 26.285 22.892 Divlje deponije, prijavljene100 2024.▲ 100,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2022.
- 108
- Najmanje, 2018.
- 26
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 4. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 100 2023. 100 2022. 108 2021. 52 2020. 50 2019. 50 2018. 26 Životni vek75,1 god. 2025.▲ 1,8% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,5 77,7 2024. 72,6 76,8 2023. 71,3 76,3 Brakovi276 2025.▲ 38,0% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 391
- Najmanje, 2010.
- 0
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 95. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 276 2024. 294 2023. 279 2022. 285 2021. 282 2020. 200 2019. 332 2018. 373 2017. 359 2016. 338 2015. 391 2014. 355 2013. 320 2012. 305 2011. 330 2010. 0 Stanovi po dozvolama316 2025.▲ 386,2% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2019.
- 532
- Najmanje, 2020.
- 65
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 39. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 316 2024. 196 2023. 357 2022. 281 2021. 331 2020. 65 2019. 532 2018. 303 2017. 229 2016. 69 2015. 403 2014. 106 2013. 76 2012. 299 2011. 182
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 109.759 RSD | 94.407 | 96.554 | 1. od 8 | 22. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 554 | 465 | 521 | 1. od 8 | 56. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 29,4 | 23,2 | 55,9 | 7. od 8 | 38. od 161 |
| Promena od 2022. | -1,5 % | -4,3 | -2,6 | 1. od 8 | 38. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,3 % | 11,0 | 13,5 | 1. od 8 | 50. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 17,7 % | 9,5 | 13,9 | 1. od 8 | 33. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 480 | 474 | 480 | 3. od 8 | 81. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 35,8 | 18,6 | 17,1 | 1. od 8 | 25. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.186 € | 1.186 | 1.291 | – | 14. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 287 Mb/s | 109 | 156 | 1. od 8 | 13. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 33,8 µg/m³ | 25,2 | 33,4 | 8. od 8 | 85. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 25,7 | 20,4 | 17,6 | 6. od 8 | 142. od 161 |
Slična mesta: Šabac, Vršac, Ruma, Zrenjanin, Kruševac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Mobilna mreža | 287 Mb/s | 239 Mb/s |
| Do sedišta regiona | 0 min | 19 min |
| Domaćinstva na vodovodu | 99,5 % | 88,8 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 100,0 % | 87,7 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 33,8 µg/m³ | 39,0 µg/m³ |
| Obuhvat vrtićem | 54 % | 49 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 29,4 | 43,6 |
| Neto plata, 12 meseci | 109.759 RSD | 105.917 RSD |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 57,1 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 22,9 % | 16,5 % |
| Skor na maloj maturi | 480 | 487 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 554 | 571 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 9,0 | 12,0 |
| Sa višom ili visokom školom | 17,7 % | 18,7 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,5 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 6,1 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 55.821 punoletnih po RZS proceni | 45.242 glasalo 2026. | 81 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 55.821 punoletnih po RZS proceni | 67.086 na biračkom spisku | 120 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 655 očekivanih osmaka po RZS proceni | 661 stvarno na maloj maturi | 101 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 36.589 stanova | 26.000 nastanjeno | 71% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 109.759 RSD prosečna plata | 1.186 € medijana ugovorenog m² | 0,79 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 67.589 stanovnika | 240,1 zračenja na 1.000 stanovnika | 8. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 68.255
- Novi punoletni
- +2.019
- Umrli
- −2.923
- Ostatak
- −265
- Spisak 2026.
- 67.086
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,5 god.
- Životni vek, žene
- 77,7 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 77,6
- Tumori na 10.000
- 32,2
- Bolesti disanja na 10.000
- 11,0
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,6
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 0,4
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,2
- Razvodi na 100 brakova
- 20,1
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 4,4
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 49,8
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,12
- Matematika, skor
- 474
- Maternji jezik, skor
- 486
- Ocena prema testu*
- 0,07
Srednje škole
- Srednjih škola
- 8
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 49,8
- Učenika po nastavniku
- 7,5
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 67.589
- Promena od 2022.
- -1,5%
- Dece do 14
- 14,3%
- Starijih od 65
- 22,4%
Na popisu 2011. bilo je 75.334, a 2022. 68.648 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 595
- Umrli 2025.
- 986
- Prirodni priraštaj
- -391 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 595 | 986 | -391 |
| 2024. | 613 | 1.022 | -409 |
| 2023. | 635 | 1.084 | -449 |
| 2022. | 628 | 1.234 | -606 |
| 2021. | 581 | 1.419 | -838 |
| 2020. | 612 | 1.370 | -758 |
| 2019. | 683 | 1.107 | -424 |
| 2018. | 651 | 1.082 | -431 |
| 2017. | 680 | 1.135 | -455 |
| 2016. | 617 | 1.054 | -437 |
| 2015. | 680 | 1.111 | -431 |
| 2014. | 699 | 1.091 | -392 |
| 2013. | 702 | 1.091 | -389 |
| 2012. | 605 | 1.084 | -479 |
| 2011. | 728 | 1.153 | -425 |
| 2010. | 701 | 1.105 | -404 |
| 2009. | 789 | 1.162 | -373 |
| 2008. | 764 | 1.300 | -536 |
| 2007. | 738 | 978 | -240 |
| 2006. | 808 | 1.049 | -241 |
| 2005. | 916 | 1.058 | -142 |
| 2004. | 963 | 1.028 | -65 |
| 2003. | 909 | 1.074 | -165 |
| 2002. | 930 | 1.081 | -151 |
| 2001. | 1.009 | 1.034 | -25 |
| 2000. | 958 | 1.063 | -105 |
| 1999. | 972 | 945 | 27 |
| 1998. | 966 | 1.013 | -47 |
| 1997. | 977 | 936 | 41 |
| 1996. | 962 | 1.010 | -48 |
| 1995. | 1.037 | 1.013 | 24 |
| 1994. | 1.015 | 954 | 61 |
| 1993. | 1.006 | 962 | 44 |
| 1992. | 1.019 | 958 | 61 |
| 1991. | 1.062 | 882 | 180 |
| 1990. | 1.071 | 935 | 136 |
| 1989. | 1.065 | 910 | 155 |
| 1988. | 1.027 | 832 | 195 |
| 1987. | 1.067 | 873 | 194 |
| 1986. | 1.072 | 870 | 202 |
| 1985. | 1.071 | 904 | 167 |
| 1984. | 1.041 | 878 | 163 |
| 1983. | 1.077 | 917 | 160 |
| 1982. | 1.097 | 784 | 313 |
| 1981. | 1.002 | 827 | 175 |
| 1980. | 1.145 | 830 | 315 |
| 1979. | 1.156 | 827 | 329 |
| 1978. | 1.099 | 838 | 261 |
| 1977. | 1.132 | 767 | 365 |
| 1976. | 1.171 | 802 | 369 |
| 1975. | 1.142 | 786 | 356 |
| 1974. | 1.088 | 785 | 303 |
| 1973. | 1.152 | 791 | 361 |
| 1972. | 1.125 | 881 | 244 |
| 1971. | 992 | 767 | 225 |
| 1970. | 1.027 | 779 | 248 |
| 1969. | 1.118 | 845 | 273 |
| 1968. | 978 | 670 | 308 |
| 1967. | 999 | 756 | 243 |
| 1966. | 908 | 644 | 264 |
| 1965. | 889 | 676 | 213 |
| 1964. | 871 | 712 | 159 |
| 1963. | 915 | 616 | 299 |
| 1962. | 888 | 680 | 208 |
| 1961. | 960 | 607 | 353 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (27), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Požarevac | 15.474 | 32.828 | 43.885 | 44.183 | 42.530 |
| Kostolac | 2.946 | 6.678 | 10.365 | 9.569 | 8.741 |
| Lučica | 2.647 | 2.782 | 2.703 | 2.287 | 1.913 |
| Poljana | 2.774 | 2.519 | 2.153 | 1.502 | 1.197 |
| Ćirikovac | 1.558 | 1.715 | 1.645 | 1.278 | 1.098 |
| Klenovnik | 535 | 930 | 1.024 | 1.021 | 990 |
| Petka | 1.736 | 1.830 | 1.604 | 1.173 | 990 |
| Selo Kostolac | 1.583 | 802 | 1.049 | 1.228 | 864 |
| Drmno | 1.219 | 1.341 | 1.252 | 894 | 825 |
| Dubravica | 1.796 | 1.735 | 1.521 | 1.037 | 808 |
| Kličevac | 2.572 | 2.477 | 2.084 | 1.078 | 771 |
| Brežane | 1.649 | 1.470 | 1.216 | 873 | 709 |
| Dragovac | 1.261 | 1.253 | 1.166 | 834 | 686 |
| Bradarac | 1.104 | 1.256 | 1.106 | 779 | 653 |
| Bare | 1.650 | 1.564 | 1.313 | 833 | 617 |
| Bubušinac | 1.095 | 1.163 | 1.039 | 735 | 608 |
| Trnjane | 1.586 | 1.455 | 1.241 | 786 | 583 |
| Živica | 1.019 | 1.025 | 914 | 643 | 541 |
| Ostrovo | 1.150 | 1.716 | 798 | 646 | 506 |
| Prugovo | 1.102 | 1.158 | 1.125 | 668 | 481 |
| Kasidol | 1.272 | 1.289 | 1.144 | 575 | 457 |
| Batovac | 989 | 958 | 920 | 608 | 394 |
| Maljurevac | 732 | 792 | 668 | 467 | 383 |
| Rečica | 1.019 | 852 | 816 | 469 | 379 |
| Bratinac | 820 | 865 | 776 | 462 | 368 |
| Beranje | 940 | 862 | 759 | 394 | 282 |
| Nabrđe | 493 | 453 | 392 | 312 | 274 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,2% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,5 muškarci 40,0, žene 42,8
- Muškarci
- 48,2% 36.293
- Žene
- 51,8% 39.069
- Žena na 100 muškaraca
- 107,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.817 | 1.723 |
| 5–9 | 2.060 | 1.955 |
| 10–14 | 2.052 | 2.029 |
| 15–19 | 2.267 | 2.237 |
| 20–24 | 2.295 | 2.304 |
| 25–29 | 2.436 | 2.363 |
| 30–34 | 2.589 | 2.535 |
| 35–39 | 2.688 | 2.700 |
| 40–44 | 2.506 | 2.562 |
| 45–49 | 2.342 | 2.492 |
| 50–54 | 2.528 | 2.563 |
| 55–59 | 3.055 | 3.184 |
| 60–64 | 2.709 | 3.059 |
| 65–69 | 1.568 | 1.945 |
| 70–74 | 1.337 | 1.889 |
| 75–79 | 1.131 | 1.733 |
| 80–84 | 660 | 1.213 |
| 85+ | 253 | 583 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,2% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,6 muškarci 40,2, žene 42,9
- Muškarci
- 48,2% 36.166
- Žene
- 51,8% 38.888
- Žena na 100 muškaraca
- 107,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.772 | 1.716 |
| 5–9 | 2.033 | 1.912 |
| 10–14 | 2.033 | 1.999 |
| 15–19 | 2.249 | 2.223 |
| 20–24 | 2.271 | 2.335 |
| 25–29 | 2.423 | 2.318 |
| 30–34 | 2.551 | 2.482 |
| 35–39 | 2.707 | 2.704 |
| 40–44 | 2.561 | 2.608 |
| 45–49 | 2.327 | 2.455 |
| 50–54 | 2.473 | 2.521 |
| 55–59 | 2.934 | 3.062 |
| 60–64 | 2.805 | 3.158 |
| 65–69 | 1.673 | 2.060 |
| 70–74 | 1.290 | 1.840 |
| 75–79 | 1.103 | 1.675 |
| 80–84 | 677 | 1.194 |
| 85+ | 284 | 626 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,2% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,8 muškarci 40,3, žene 43,1
- Muškarci
- 48,2% 36.030
- Žene
- 51,8% 38.683
- Žena na 100 muškaraca
- 107,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.742 | 1.708 |
| 5–9 | 2.015 | 1.855 |
| 10–14 | 2.034 | 1.983 |
| 15–19 | 2.188 | 2.191 |
| 20–24 | 2.260 | 2.321 |
| 25–29 | 2.402 | 2.288 |
| 30–34 | 2.518 | 2.449 |
| 35–39 | 2.693 | 2.667 |
| 40–44 | 2.623 | 2.666 |
| 45–49 | 2.325 | 2.411 |
| 50–54 | 2.435 | 2.530 |
| 55–59 | 2.761 | 2.893 |
| 60–64 | 2.868 | 3.170 |
| 65–69 | 1.833 | 2.281 |
| 70–74 | 1.259 | 1.794 |
| 75–79 | 1.068 | 1.621 |
| 80–84 | 696 | 1.180 |
| 85+ | 310 | 675 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,2% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,9 muškarci 40,4, žene 43,3
- Muškarci
- 48,2% 35.862
- Žene
- 51,8% 38.466
- Žena na 100 muškaraca
- 107,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.716 | 1.698 |
| 5–9 | 1.986 | 1.809 |
| 10–14 | 2.039 | 1.988 |
| 15–19 | 2.154 | 2.143 |
| 20–24 | 2.256 | 2.287 |
| 25–29 | 2.365 | 2.265 |
| 30–34 | 2.488 | 2.422 |
| 35–39 | 2.681 | 2.625 |
| 40–44 | 2.628 | 2.684 |
| 45–49 | 2.378 | 2.413 |
| 50–54 | 2.372 | 2.529 |
| 55–59 | 2.603 | 2.725 |
| 60–64 | 2.902 | 3.164 |
| 65–69 | 1.979 | 2.479 |
| 70–74 | 1.265 | 1.747 |
| 75–79 | 1.022 | 1.590 |
| 80–84 | 700 | 1.167 |
| 85+ | 328 | 731 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,2% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,1 muškarci 40,6, žene 43,5
- Muškarci
- 48,3% 35.646
- Žene
- 51,7% 38.215
- Žena na 100 muškaraca
- 107,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.707 | 1.682 |
| 5–9 | 1.911 | 1.751 |
| 10–14 | 2.057 | 1.991 |
| 15–19 | 2.120 | 2.096 |
| 20–24 | 2.256 | 2.270 |
| 25–29 | 2.328 | 2.221 |
| 30–34 | 2.453 | 2.374 |
| 35–39 | 2.640 | 2.600 |
| 40–44 | 2.634 | 2.685 |
| 45–49 | 2.441 | 2.476 |
| 50–54 | 2.299 | 2.486 |
| 55–59 | 2.474 | 2.584 |
| 60–64 | 2.863 | 3.126 |
| 65–69 | 2.180 | 2.685 |
| 70–74 | 1.263 | 1.702 |
| 75–79 | 984 | 1.564 |
| 80–84 | 686 | 1.159 |
| 85+ | 350 | 763 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,2% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 40,7, žene 43,7
- Muškarci
- 48,3% 35.386
- Žene
- 51,7% 37.934
- Žena na 100 muškaraca
- 107,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.705 | 1.635 |
| 5–9 | 1.826 | 1.720 |
| 10–14 | 2.065 | 1.967 |
| 15–19 | 2.076 | 2.047 |
| 20–24 | 2.259 | 2.269 |
| 25–29 | 2.275 | 2.188 |
| 30–34 | 2.415 | 2.313 |
| 35–39 | 2.572 | 2.546 |
| 40–44 | 2.685 | 2.710 |
| 45–49 | 2.465 | 2.527 |
| 50–54 | 2.252 | 2.429 |
| 55–59 | 2.384 | 2.487 |
| 60–64 | 2.762 | 3.055 |
| 65–69 | 2.359 | 2.858 |
| 70–74 | 1.290 | 1.712 |
| 75–79 | 961 | 1.532 |
| 80–84 | 668 | 1.150 |
| 85+ | 367 | 789 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,2% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 40,9, žene 43,8
- Muškarci
- 48,3% 35.119
- Žene
- 51,7% 37.649
- Žena na 100 muškaraca
- 107,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.705 | 1.606 |
| 5–9 | 1.772 | 1.704 |
| 10–14 | 2.039 | 1.922 |
| 15–19 | 2.058 | 2.006 |
| 20–24 | 2.230 | 2.255 |
| 25–29 | 2.227 | 2.187 |
| 30–34 | 2.390 | 2.254 |
| 35–39 | 2.513 | 2.474 |
| 40–44 | 2.683 | 2.706 |
| 45–49 | 2.511 | 2.572 |
| 50–54 | 2.234 | 2.396 |
| 55–59 | 2.326 | 2.439 |
| 60–64 | 2.630 | 2.936 |
| 65–69 | 2.433 | 2.928 |
| 70–74 | 1.399 | 1.826 |
| 75–79 | 924 | 1.500 |
| 80–84 | 655 | 1.124 |
| 85+ | 390 | 814 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,2% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,0, žene 44,0
- Muškarci
- 48,3% 34.905
- Žene
- 51,7% 37.367
- Žena na 100 muškaraca
- 107,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.727 | 1.596 |
| 5–9 | 1.726 | 1.685 |
| 10–14 | 2.014 | 1.862 |
| 15–19 | 2.054 | 1.995 |
| 20–24 | 2.165 | 2.210 |
| 25–29 | 2.208 | 2.190 |
| 30–34 | 2.360 | 2.209 |
| 35–39 | 2.475 | 2.428 |
| 40–44 | 2.652 | 2.662 |
| 45–49 | 2.566 | 2.638 |
| 50–54 | 2.244 | 2.362 |
| 55–59 | 2.269 | 2.446 |
| 60–64 | 2.477 | 2.770 |
| 65–69 | 2.467 | 2.933 |
| 70–74 | 1.538 | 2.026 |
| 75–79 | 910 | 1.456 |
| 80–84 | 632 | 1.091 |
| 85+ | 421 | 808 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,2% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,7 muškarci 41,2, žene 44,1
- Muškarci
- 48,3% 34.672
- Žene
- 51,7% 37.074
- Žena na 100 muškaraca
- 106,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.725 | 1.573 |
| 5–9 | 1.692 | 1.674 |
| 10–14 | 1.982 | 1.808 |
| 15–19 | 2.048 | 1.995 |
| 20–24 | 2.121 | 2.152 |
| 25–29 | 2.193 | 2.175 |
| 30–34 | 2.322 | 2.174 |
| 35–39 | 2.439 | 2.397 |
| 40–44 | 2.640 | 2.625 |
| 45–49 | 2.563 | 2.667 |
| 50–54 | 2.290 | 2.371 |
| 55–59 | 2.205 | 2.451 |
| 60–64 | 2.343 | 2.607 |
| 65–69 | 2.489 | 2.924 |
| 70–74 | 1.651 | 2.203 |
| 75–79 | 929 | 1.395 |
| 80–84 | 602 | 1.073 |
| 85+ | 438 | 810 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,2% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,2, žene 44,2
- Muškarci
- 48,3% 34.314
- Žene
- 51,7% 36.712
- Žena na 100 muškaraca
- 107,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.698 | 1.552 |
| 5–9 | 1.695 | 1.673 |
| 10–14 | 1.905 | 1.744 |
| 15–19 | 2.065 | 1.988 |
| 20–24 | 2.075 | 2.094 |
| 25–29 | 2.192 | 2.165 |
| 30–34 | 2.272 | 2.130 |
| 35–39 | 2.404 | 2.356 |
| 40–44 | 2.597 | 2.600 |
| 45–49 | 2.567 | 2.665 |
| 50–54 | 2.334 | 2.424 |
| 55–59 | 2.147 | 2.410 |
| 60–64 | 2.217 | 2.466 |
| 65–69 | 2.433 | 2.876 |
| 70–74 | 1.785 | 2.379 |
| 75–79 | 915 | 1.336 |
| 80–84 | 581 | 1.033 |
| 85+ | 432 | 821 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,2% veća od popisa, a 2,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,2, žene 44,3
- Muškarci
- 48,3% 33.878
- Žene
- 51,7% 36.290
- Žena na 100 muškaraca
- 107,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.674 | 1.527 |
| 5–9 | 1.702 | 1.630 |
| 10–14 | 1.824 | 1.714 |
| 15–19 | 2.076 | 1.965 |
| 20–24 | 2.031 | 2.043 |
| 25–29 | 2.188 | 2.157 |
| 30–34 | 2.214 | 2.116 |
| 35–39 | 2.383 | 2.305 |
| 40–44 | 2.531 | 2.544 |
| 45–49 | 2.607 | 2.687 |
| 50–54 | 2.356 | 2.467 |
| 55–59 | 2.111 | 2.351 |
| 60–64 | 2.116 | 2.353 |
| 65–69 | 2.321 | 2.795 |
| 70–74 | 1.865 | 2.513 |
| 75–79 | 918 | 1.337 |
| 80–84 | 554 | 985 |
| 85+ | 407 | 801 |
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 42,1, žene 45,0
- Muškarci
- 49,2% 33.792
- Žene
- 50,8% 34.856
- Žena na 100 muškaraca
- 103,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.621 | 1.510 |
| 5–9 | 1.671 | 1.616 |
| 10–14 | 1.668 | 1.652 |
| 15–19 | 1.887 | 1.821 |
| 20–24 | 1.817 | 1.753 |
| 25–29 | 2.102 | 1.790 |
| 30–34 | 2.163 | 1.885 |
| 35–39 | 2.396 | 2.164 |
| 40–44 | 2.620 | 2.410 |
| 45–49 | 2.647 | 2.522 |
| 50–54 | 2.473 | 2.467 |
| 55–59 | 2.144 | 2.324 |
| 60–64 | 2.141 | 2.377 |
| 65–69 | 2.439 | 2.773 |
| 70–74 | 2.101 | 2.715 |
| 75–79 | 1.010 | 1.464 |
| 80–84 | 562 | 947 |
| 85+ | 330 | 666 |
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,2, žene 45,1
- Muškarci
- 49,2% 33.653
- Žene
- 50,8% 34.687
- Žena na 100 muškaraca
- 103,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.621 | 1.530 |
| 5–9 | 1.693 | 1.603 |
| 10–14 | 1.649 | 1.646 |
| 15–19 | 1.886 | 1.814 |
| 20–24 | 1.801 | 1.726 |
| 25–29 | 2.053 | 1.783 |
| 30–34 | 2.160 | 1.872 |
| 35–39 | 2.337 | 2.114 |
| 40–44 | 2.599 | 2.359 |
| 45–49 | 2.642 | 2.515 |
| 50–54 | 2.466 | 2.479 |
| 55–59 | 2.180 | 2.293 |
| 60–64 | 2.117 | 2.390 |
| 65–69 | 2.292 | 2.632 |
| 70–74 | 2.147 | 2.712 |
| 75–79 | 1.122 | 1.630 |
| 80–84 | 548 | 922 |
| 85+ | 340 | 667 |
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,3, žene 45,2
- Muškarci
- 49,3% 33.493
- Žene
- 50,7% 34.468
- Žena na 100 muškaraca
- 102,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.611 | 1.510 |
| 5–9 | 1.699 | 1.605 |
| 10–14 | 1.643 | 1.627 |
| 15–19 | 1.860 | 1.788 |
| 20–24 | 1.791 | 1.745 |
| 25–29 | 1.997 | 1.749 |
| 30–34 | 2.152 | 1.847 |
| 35–39 | 2.278 | 2.047 |
| 40–44 | 2.573 | 2.331 |
| 45–49 | 2.624 | 2.493 |
| 50–54 | 2.478 | 2.501 |
| 55–59 | 2.228 | 2.289 |
| 60–64 | 2.078 | 2.376 |
| 65–69 | 2.148 | 2.457 |
| 70–74 | 2.168 | 2.728 |
| 75–79 | 1.263 | 1.813 |
| 80–84 | 547 | 890 |
| 85+ | 355 | 672 |
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,5, žene 45,4
- Muškarci
- 49,3% 33.329
- Žene
- 50,7% 34.260
- Žena na 100 muškaraca
- 102,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.599 | 1.483 |
| 5–9 | 1.698 | 1.596 |
| 10–14 | 1.653 | 1.621 |
| 15–19 | 1.801 | 1.729 |
| 20–24 | 1.815 | 1.772 |
| 25–29 | 1.923 | 1.728 |
| 30–34 | 2.158 | 1.826 |
| 35–39 | 2.244 | 1.975 |
| 40–44 | 2.506 | 2.296 |
| 45–49 | 2.609 | 2.464 |
| 50–54 | 2.491 | 2.513 |
| 55–59 | 2.270 | 2.335 |
| 60–64 | 2.049 | 2.316 |
| 65–69 | 2.025 | 2.333 |
| 70–74 | 2.157 | 2.719 |
| 75–79 | 1.413 | 2.004 |
| 80–84 | 555 | 875 |
| 85+ | 363 | 675 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 85,3% | 88,7% | 58.535 | |
| Romi | 5,9% | 5,1% | 4.045 | |
| Nisu se izjasnili | 1,6% | 1,7% | 1.084 | |
| Nepoznato | 5,3% | 3,0% | 3.605 |
Grupe ispod 1% (19)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Vlasi | 0,76% | 0,2% | 522 |
| Ostali | 0,19% | 0,1% | 132 |
| Jugosloveni | 0,19% | 0,1% | 128 |
| Makedonci | 0,16% | 0,2% | 110 |
| Rumuni | 0,13% | 0,1% | 90 |
| Hrvati | 0,09% | 0,1% | 63 |
| Crnogorci | 0,09% | 0,2% | 60 |
| Muslimani | 0,08% | 0,1% | 57 |
| Mađari | 0,07% | 0,1% | 48 |
| Bugari | 0,06% | 0,0% | 38 |
| Slovenci | 0,05% | 0,1% | 37 |
| Albanci | 0,03% | 0,0% | 19 |
| Nemci | 0,02% | 0,0% | 17 |
| Rusi | 0,02% | 0,0% | 17 |
| Regionalna pripadnost | 0,02% | 0,0% | 13 |
| Slovaci | 0,02% | 0,0% | 11 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 10 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Rusini | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 86,4% | 89,4% | 59.315 | |
| Islamska | 4,7% | 3,7% | 3.245 | |
| Nisu se izjasnili | 1,8% | 2,1% | 1.252 | |
| Nepoznato | 5,5% | 3,5% | 3.776 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,55% | 0,4% | 380 |
| Ostale hrišćanske | 0,55% | 0,5% | 375 |
| Katolička | 0,31% | 0,3% | 212 |
| Protestantska | 0,07% | 0,1% | 51 |
| Agnostici | 0,05% | 0,0% | 37 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 112.446 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 109.759 RSD
- Stanovanje mesečno
- 31.166 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,31 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 36.589
- Prazni i napušteni
- 22,9%
- Pod zakupom
- 5,0%
- Zgrade starije od 1971.
- 32%
- Viša ili visoka škola
- 17,7%
- Bez srednje škole
- 29,2%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 109.759 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 351
- Aktivnih firmi
- 611 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.987 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 70.259 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 7.833 RSD, 10,6% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 242
- Stanovnika po lekaru
- 279
- Zubara
- 18
- Farmaceuta
- 26
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 480 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 8
- Dece u vrtiću
- 2.381 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 54% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 24.911 | 36,3% | 23.726 | 31,5% |
| Penzioneri | 16.410 | 23,9% | 16.885 | 22,4% |
| Deca do 15 godina | 9.738 | 14,2% | 11.574 | 15,4% |
| Učenici i studenti | 4.142 | 6,0% | 5.614 | 7,5% |
| Nezaposleni | 3.884 | 5,7% | 6.183 | 8,2% |
| Domaćinstvo i ostali | 9.563 | 13,9% | 11.352 | 15,1% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 13,5%. Godišnje, PIO fond: 19.047 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 59.598 RSD, 80 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 99,5%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 69,4%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 100,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 100
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 5.130 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 25,8%
- Ekonomski poslovi
- 18,4%
- Zaštita životne sredine
- 16,9%
- Obrazovanje
- 14,4%
- Rekreacija, sport i kultura
- 11,9%
- Stanovi i zajednica
- 5,3%
- Socijalna zaštita
- 4,6%
- Javni red i bezbednost
- 1,6%
- Zdravstvo
- 1,0%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 287 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 858
- Fiksni, preuzimanje
- 170 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, iz merenja PM10
- 33,8 2024.
- PM10 zimi, izmereno
- 40,7 2024.
- SO₂, prosek
- 11,0
- Dana PM10 preko 50
- 49
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 66.844 t 2024, pogona: 3
Procena Stanica SEPA ovde meri PM10, a ne PM2.5: KOSTOLAC, Kostolac. PM2.5 je PM10 pomnožen sa 0,83, odnosom iz mesta koja mere oba zagađivača. Tipična greška je 8,4 bodova ocene. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 186
- Sa poginulima 2025.
- 5
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 25,7 66.611 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 322 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 6 od 191 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (10% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 378
- Za imovinu
- 116
- Za život i telo
- 18
- U saobraćaju
- 30
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Gradske opštine
Grad je jedno mesto u godišnjaku RZS-a, pa se ocene računaju za ceo grad. Za gradske opštine objavljeno je manje podataka.
| Gradska opština | Stanovnika | Neto plata, poslednji mesec |
|---|---|---|
| Kostolac | 11.978 | 116.554 |
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 63 min 74. od 161
- Do Beograda*
- 63 min 27. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.