Sva mesta · Pomoravski region
Paraćin
Paraćin: iznad proseka svih mesta po vazduhu (70) i pristupu (84), ispod proseka po demografiji (39). Stanovništvo od popisa 2022: −3,3%, prosek regiona −3,8%.
44.049 stanovnika96.840 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 44. i 75. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika44.049 2025.▼ 3,3% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1981.
- 64.718
- Najmanje, 2025.
- 44.049
- Broj stanovnika
- 44.049
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 42. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 44.049 2024. 44.571 2023. 45.146 2022. 45.543 2011. 54.242 2002. 58.301 1991. 64.119 1981. 64.718 1971. 63.097 1961. 59.957 1953. 54.520 1948. 50.855 Neto plata96.840 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 27,4% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 89.004 RSD
- Najmanje, 2018.
- 40.508 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 96.840 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 78. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 89.004 93.603 2024. 78.423 83.346 2023. 67.561 72.735 2022. 59.039 63.533 2021. 52.408 56.572 2020. 49.199 52.069 2019. 45.045 47.718 2018. 40.508 43.470 Zaposlenih13.337 2026.▲ 2,5% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 13.513
- Najmanje, 2016.
- 11.622
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 102. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 13.337 2025. 13.432 2024. 13.513 2023. 13.414 2022. 13.209 2021. 13.006 2020. 12.562 2019. 12.219 2018. 11.886 2017. 11.750 2016. 11.622 Korisnici penzija12.272 2026.▼ 2,4% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 13.118
- Najmanje, 2026.
- 12.272
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 36. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 12.272 2025. 12.310 2024. 12.462 2023. 12.463 2022. 12.503 2021. 12.572 2020. 12.957 2019. 13.091 2018. 13.118 Odseljeni945 2025.→ 0,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 945
- Najmanje, 2024.
- 726
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 109. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 945 2024. 726 2023. 810 2022. 942 Doseljeni824 2025.▼ 4,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 863
- Najmanje, 2024.
- 631
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 109. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 824 2024. 631 2023. 672 2022. 863
Još trendova (11)
Novi stanovi, po m²97.784 RSD 2023.▼ 1,6% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 97.784 RSD
- Najmanje, 2019.
- 74.994 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 97.784 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 25. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 97.784 143.298 2022. 85.136 126.155 2021. 79.555 114.840 2020. 75.120 108.603 2019. 74.994 107.098 Noćenja turista52.905 2025.▲ 207,4% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 73.709
- Najmanje, 2014.
- 7.434
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 47. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 52.905 2024. 73.709 2023. 50.608 2022. 44.651 2021. 16.260 2020. 11.320 2019. 17.209 2018. 25.866 2017. 23.115 2016. 10.286 2015. 8.593 2014. 7.434 2013. 10.850 2012. 9.440 2011. 7.494 2010. 11.931 Mala matura509 2026.→ 0,8% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 518
- Najmanje, 2025.
- 487
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 30. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 509 481 2025. 487 479 2024. 518 483 2023. 505 483 PM2.5, godišnje21,6 µg/m³ 2024.▼ 43,9% od 2020.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2020.
- 38,5 µg/m³
- Najmanje, 2023.
- 20,5 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 21,6 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 7. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 21,6 24,8 2023. 20,5 23,3 2022. 22,1 25,9 2021. 22,8 27,1 2020. 38,5 29,2 Saobraćajne nezgode127 2025.▼ 6,6% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2019.
- 148
- Najmanje, 2023.
- 109
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 107. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 127 2024. 121 2023. 109 2022. 110 2021. 145 2020. 136 2019. 148 2018. 118 2017. 130 2016. 143 Noćno svetlo, sa satelita45. od 161 po stanovniku 2025.▲ 5,3% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 5.947
- Najmanje, 2016.
- 3.961
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 45. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 5.947 2024. 5.853 2023. 5.693 2022. 5.203 2021. 4.938 2020. 5.647 2019. 5.465 2018. 4.980 2017. 4.032 2016. 3.961 2015. 4.064 2014. 4.225 2013. 3.987 2012. 4.365 Prosečna penzija45.832 RSD 2026.▲ 39,0% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 45.884 RSD
- Najmanje, 2019.
- 20.983 RSD
- Prosečna penzija
- 45.832 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 104. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 45.832 50.307 2025. 45.884 50.246 2024. 40.634 44.693 2023. 31.903 35.047 2022. 26.990 29.593 2021. 23.457 25.699 2020. 22.125 24.231 2019. 20.983 22.945 2018. 20.989 22.892 Divlje deponije, prijavljene14 2024.→ 0,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2019.
- 14
- Najmanje, 2018.
- 7
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 46. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 14 2023. 13 2022. 13 2021. 13 2020. 13 2019. 14 2018. 7 Životni vek75,0 god. 2025.▲ 2,9% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,5 76,5 2024. 73,6 75,5 2023. 70,8 74,9 Brakovi209 2025.▲ 45,1% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2011.
- 272
- Najmanje, 2020.
- 144
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 59. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 209 2024. 201 2023. 195 2022. 230 2021. 208 2020. 144 2019. 202 2018. 229 2017. 246 2016. 231 2015. 248 2014. 256 2013. 259 2012. 260 2011. 272 2010. 239 Stanovi po dozvolama209 2025.▲ 354,3% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2019.
- 279
- Najmanje, 2014.
- 21
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 60. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 209 2024. 39 2023. 274 2022. 97 2021. 46 2020. 46 2019. 279 2018. 89 2017. 37 2016. 126 2015. 75 2014. 21 2013. 27 2012. 32 2011. 51 2010. 38 2009. 40 2008. 30 2007. 62
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 96.840 RSD | 93.896 | 96.554 | 2. od 6 | 78. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 500 | 499 | 521 | 4. od 6 | 101. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 87,9 | 70,7 | 55,9 | 6. od 6 | 122. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,3 % | -3,8 | -2,6 | 3. od 6 | 110. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,0 % | 11,5 | 13,5 | 2. od 6 | 104. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 15,7 % | 13,8 | 13,9 | 3. od 6 | 55. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 509 | 506 | 480 | 3. od 6 | 30. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 27,2 | 32,4 | 17,1 | 3. od 6 | 50. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.020 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 204 Mb/s | 163 | 156 | 3. od 6 | 40. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 29,5 µg/m³ | 31,1 | 33,4 | 3. od 6 | 62. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 15,7 | 14,5 | 17,6 | 3. od 6 | 59. od 161 |
Slična mesta: Šid, Aleksinac, Vlasotince, Ćuprija, Pirot. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 55,1 % | 0,4 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 75,8 % | 59,5 % |
| Skor na maloj maturi | 509 | 488 |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 74,2 % | 61,3 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 15,7 | 18,3 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 29,5 µg/m³ | 33,7 µg/m³ |
| Domaćinstva na vodovodu | 90,4 % | 83,4 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 12,7 | 8,3 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Obuhvat vrtićem | 35 % | 44 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -2,7 | -2,0 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 27,2 | 36,0 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 500 | 508 |
| Do najbližeg velikog centra | 58 min | 54 min |
| Do sedišta regiona | 24 min | 22 min |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 87,9 | 85,8 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,1 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,4 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 3,2 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,4 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,9 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 3,9 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 4,8 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 37.004 punoletnih po RZS proceni | 29.401 glasalo 2026. | 80 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 37.004 punoletnih po RZS proceni | 45.061 na biračkom spisku | 122 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 429 očekivanih osmaka po RZS proceni | 423 stvarno na maloj maturi | 99 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 24.403 stanova | 16.853 nastanjeno | 69% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 44.049 stanovnika | 135,0 zračenja na 1.000 stanovnika | 45. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 46.502
- Novi punoletni
- +1.254
- Umrli
- −2.339
- Ostatak
- −356
- Spisak 2026.
- 45.061
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,5 god.
- Životni vek, žene
- 76,5 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 71,6
- Tumori na 10.000
- 35,7
- Bolesti disanja na 10.000
- 11,7
- Povrede i trovanja na 10.000
- 6,0
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -2,7
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,6
- Razvodi na 100 brakova
- 27,1
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 3,0
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 34,8
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,23
- Matematika, skor
- 514
- Maternji jezik, skor
- 502
- Ocena prema testu*
- 0,12
Srednje škole
- Srednjih škola
- 4
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 34,8
- Učenika po nastavniku
- 7,4
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 44.049
- Promena od 2022.
- -3,3%
- Dece do 14
- 13,0%
- Starijih od 65
- 26,3%
Na popisu 2011. bilo je 54.242, a 2022. 45.543 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 336
- Umrli 2025.
- 716
- Prirodni priraštaj
- -380 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 336 | 716 | -380 |
| 2024. | 371 | 818 | -447 |
| 2023. | 369 | 838 | -469 |
| 2022. | 362 | 877 | -515 |
| 2021. | 335 | 1.266 | -931 |
| 2020. | 379 | 1.004 | -625 |
| 2019. | 328 | 824 | -496 |
| 2018. | 413 | 802 | -389 |
| 2017. | 410 | 884 | -474 |
| 2016. | 408 | 808 | -400 |
| 2015. | 488 | 916 | -428 |
| 2014. | 464 | 885 | -421 |
| 2013. | 491 | 839 | -348 |
| 2012. | 421 | 892 | -471 |
| 2011. | 515 | 953 | -438 |
| 2010. | 464 | 891 | -427 |
| 2009. | 489 | 950 | -461 |
| 2008. | 527 | 859 | -332 |
| 2007. | 490 | 894 | -404 |
| 2006. | 554 | 854 | -300 |
| 2005. | 536 | 930 | -394 |
| 2004. | 624 | 893 | -269 |
| 2003. | 612 | 889 | -277 |
| 2002. | 626 | 825 | -199 |
| 2001. | 623 | 870 | -247 |
| 2000. | 635 | 839 | -204 |
| 1999. | 602 | 849 | -247 |
| 1998. | 603 | 882 | -279 |
| 1997. | 724 | 816 | -92 |
| 1996. | 661 | 880 | -219 |
| 1995. | 765 | 818 | -53 |
| 1994. | 738 | 785 | -47 |
| 1993. | 759 | 823 | -64 |
| 1992. | 641 | 797 | -156 |
| 1991. | 782 | 798 | -16 |
| 1990. | 738 | 729 | 9 |
| 1989. | 764 | 759 | 5 |
| 1988. | 812 | 729 | 83 |
| 1987. | 840 | 779 | 61 |
| 1986. | 825 | 777 | 48 |
| 1985. | 812 | 729 | 83 |
| 1984. | 843 | 758 | 85 |
| 1983. | 854 | 799 | 55 |
| 1982. | 793 | 671 | 122 |
| 1981. | 710 | 715 | -5 |
| 1980. | 817 | 654 | 163 |
| 1979. | 806 | 588 | 218 |
| 1978. | 771 | 653 | 118 |
| 1977. | 794 | 605 | 189 |
| 1976. | 863 | 570 | 293 |
| 1975. | 849 | 560 | 289 |
| 1974. | 850 | 511 | 339 |
| 1973. | 821 | 545 | 276 |
| 1972. | 749 | 601 | 148 |
| 1971. | 742 | 546 | 196 |
| 1970. | 705 | 549 | 156 |
| 1969. | 783 | 598 | 185 |
| 1968. | 754 | 556 | 198 |
| 1967. | 764 | 513 | 251 |
| 1966. | 744 | 454 | 290 |
| 1965. | 795 | 530 | 265 |
| 1964. | 806 | 547 | 259 |
| 1963. | 780 | 440 | 340 |
| 1962. | 919 | 504 | 415 |
| 1961. | 981 | 505 | 476 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (35), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Paraćin | 10.110 | 21.511 | 25.567 | 25.104 | 22.349 |
| Striža | 1.068 | 1.433 | 1.979 | 1.880 | 1.571 |
| Drenovac | 2.233 | 2.412 | 2.278 | 1.838 | 1.545 |
| Donje Vidovo | 2.430 | 2.353 | 2.318 | 1.709 | 1.357 |
| Stubica | 2.065 | 2.237 | 2.070 | 1.589 | 1.266 |
| Tekija | 316 | 542 | 1.169 | 1.266 | 1.121 |
| Buljane | 1.969 | 1.977 | 1.735 | 1.336 | 1.108 |
| Svojnovo | 1.736 | 1.777 | 1.688 | 1.233 | 959 |
| Glavica | 989 | 1.113 | 1.174 | 1.075 | 889 |
| Plana | 2.001 | 1.899 | 1.675 | 1.144 | 877 |
| Potočac | 1.746 | 1.818 | 1.582 | 1.096 | 875 |
| Zabrega | 1.001 | 985 | 850 | 1.008 | 778 |
| Raševica | 1.828 | 1.625 | 1.467 | 994 | 768 |
| Donja Mutnica | 1.745 | 1.629 | 1.373 | 944 | 731 |
| Sikirica | 1.153 | 1.154 | 1.135 | 921 | 719 |
| Bošnjane | 1.135 | 1.244 | 1.185 | 914 | 709 |
| Busilovac | 1.316 | 1.390 | 1.187 | 883 | 676 |
| Čepure | 1.068 | 942 | 882 | 762 | 658 |
| Trešnjevica | 1.521 | 1.785 | 1.476 | 894 | 650 |
| Gornje Vidovo | 957 | 968 | 932 | 781 | 595 |
| Mirilovac | 1.649 | 1.437 | 1.088 | 610 | 509 |
| Izvor | 1.252 | 1.355 | 1.131 | 799 | 502 |
| Popovac | 902 | 1.575 | 1.247 | 621 | 475 |
| Klačevica | 783 | 795 | 667 | 542 | 468 |
| Gornja Mutnica | 1.446 | 1.240 | 1.093 | 606 | 467 |
| Lebina | 1.108 | 1.039 | 832 | 583 | 461 |
| Ratare | 757 | 751 | 667 | 544 | 461 |
| Šavac | 971 | 831 | 769 | 516 | 403 |
| Krežbinac | 791 | 733 | 579 | 452 | 376 |
| Davidovac | 597 | 607 | 554 | 426 | 312 |
| Šaludovac | 600 | 596 | 586 | 376 | 292 |
| Lešje | 594 | 583 | 511 | 346 | 280 |
| Sinji Vir | 336 | 334 | 318 | 224 | 167 |
| Golubovac | 388 | 389 | 333 | 211 | 155 |
| Sisevac | 294 | 38 | 22 | 15 | 14 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,8, žene 44,4
- Muškarci
- 48,7% 26.461
- Žene
- 51,3% 27.874
- Žena na 100 muškaraca
- 105,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.201 | 1.135 |
| 5–9 | 1.273 | 1.290 |
| 10–14 | 1.373 | 1.346 |
| 15–19 | 1.653 | 1.497 |
| 20–24 | 1.728 | 1.636 |
| 25–29 | 1.733 | 1.633 |
| 30–34 | 1.664 | 1.627 |
| 35–39 | 1.746 | 1.701 |
| 40–44 | 1.581 | 1.749 |
| 45–49 | 1.722 | 1.813 |
| 50–54 | 2.092 | 2.066 |
| 55–59 | 2.378 | 2.358 |
| 60–64 | 1.950 | 1.986 |
| 65–69 | 1.299 | 1.481 |
| 70–74 | 1.266 | 1.661 |
| 75–79 | 1.040 | 1.505 |
| 80–84 | 532 | 939 |
| 85+ | 230 | 451 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 41,9, žene 44,5
- Muškarci
- 48,7% 26.205
- Žene
- 51,3% 27.596
- Žena na 100 muškaraca
- 105,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.194 | 1.127 |
| 5–9 | 1.243 | 1.242 |
| 10–14 | 1.373 | 1.322 |
| 15–19 | 1.600 | 1.506 |
| 20–24 | 1.702 | 1.565 |
| 25–29 | 1.741 | 1.642 |
| 30–34 | 1.642 | 1.591 |
| 35–39 | 1.759 | 1.701 |
| 40–44 | 1.584 | 1.746 |
| 45–49 | 1.677 | 1.757 |
| 50–54 | 2.003 | 2.033 |
| 55–59 | 2.319 | 2.301 |
| 60–64 | 2.060 | 2.100 |
| 65–69 | 1.280 | 1.447 |
| 70–74 | 1.215 | 1.600 |
| 75–79 | 1.027 | 1.483 |
| 80–84 | 549 | 945 |
| 85+ | 237 | 488 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 42,0, žene 44,7
- Muškarci
- 48,7% 25.968
- Žene
- 51,3% 27.359
- Žena na 100 muškaraca
- 105,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.190 | 1.125 |
| 5–9 | 1.217 | 1.190 |
| 10–14 | 1.361 | 1.312 |
| 15–19 | 1.556 | 1.489 |
| 20–24 | 1.651 | 1.522 |
| 25–29 | 1.749 | 1.624 |
| 30–34 | 1.635 | 1.595 |
| 35–39 | 1.778 | 1.690 |
| 40–44 | 1.575 | 1.725 |
| 45–49 | 1.656 | 1.738 |
| 50–54 | 1.900 | 1.975 |
| 55–59 | 2.213 | 2.233 |
| 60–64 | 2.148 | 2.168 |
| 65–69 | 1.327 | 1.504 |
| 70–74 | 1.179 | 1.533 |
| 75–79 | 1.021 | 1.459 |
| 80–84 | 562 | 954 |
| 85+ | 250 | 523 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 42,1, žene 44,8
- Muškarci
- 48,7% 25.743
- Žene
- 51,3% 27.117
- Žena na 100 muškaraca
- 105,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.196 | 1.130 |
| 5–9 | 1.208 | 1.168 |
| 10–14 | 1.328 | 1.309 |
| 15–19 | 1.505 | 1.413 |
| 20–24 | 1.617 | 1.541 |
| 25–29 | 1.737 | 1.562 |
| 30–34 | 1.665 | 1.609 |
| 35–39 | 1.750 | 1.670 |
| 40–44 | 1.598 | 1.697 |
| 45–49 | 1.616 | 1.753 |
| 50–54 | 1.814 | 1.892 |
| 55–59 | 2.114 | 2.158 |
| 60–64 | 2.180 | 2.213 |
| 65–69 | 1.419 | 1.595 |
| 70–74 | 1.162 | 1.483 |
| 75–79 | 990 | 1.399 |
| 80–84 | 575 | 979 |
| 85+ | 269 | 546 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 42,2, žene 44,9
- Muškarci
- 48,7% 25.520
- Žene
- 51,3% 26.864
- Žena na 100 muškaraca
- 105,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.212 | 1.141 |
| 5–9 | 1.197 | 1.140 |
| 10–14 | 1.296 | 1.295 |
| 15–19 | 1.436 | 1.367 |
| 20–24 | 1.645 | 1.532 |
| 25–29 | 1.698 | 1.532 |
| 30–34 | 1.686 | 1.600 |
| 35–39 | 1.688 | 1.654 |
| 40–44 | 1.674 | 1.685 |
| 45–49 | 1.560 | 1.736 |
| 50–54 | 1.734 | 1.833 |
| 55–59 | 2.040 | 2.049 |
| 60–64 | 2.159 | 2.247 |
| 65–69 | 1.562 | 1.732 |
| 70–74 | 1.113 | 1.408 |
| 75–79 | 943 | 1.354 |
| 80–84 | 604 | 991 |
| 85+ | 273 | 568 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,3, žene 45,1
- Muškarci
- 48,7% 25.303
- Žene
- 51,3% 26.618
- Žena na 100 muškaraca
- 105,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.200 | 1.124 |
| 5–9 | 1.203 | 1.126 |
| 10–14 | 1.271 | 1.281 |
| 15–19 | 1.380 | 1.342 |
| 20–24 | 1.635 | 1.493 |
| 25–29 | 1.669 | 1.514 |
| 30–34 | 1.696 | 1.585 |
| 35–39 | 1.637 | 1.618 |
| 40–44 | 1.720 | 1.685 |
| 45–49 | 1.549 | 1.722 |
| 50–54 | 1.664 | 1.786 |
| 55–59 | 1.968 | 1.984 |
| 60–64 | 2.137 | 2.249 |
| 65–69 | 1.694 | 1.877 |
| 70–74 | 1.044 | 1.319 |
| 75–79 | 926 | 1.342 |
| 80–84 | 618 | 983 |
| 85+ | 292 | 588 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,5, žene 45,3
- Muškarci
- 48,7% 25.025
- Žene
- 51,3% 26.331
- Žena na 100 muškaraca
- 105,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.159 | 1.092 |
| 5–9 | 1.201 | 1.130 |
| 10–14 | 1.245 | 1.225 |
| 15–19 | 1.376 | 1.314 |
| 20–24 | 1.572 | 1.489 |
| 25–29 | 1.641 | 1.444 |
| 30–34 | 1.697 | 1.588 |
| 35–39 | 1.609 | 1.588 |
| 40–44 | 1.733 | 1.682 |
| 45–49 | 1.549 | 1.711 |
| 50–54 | 1.626 | 1.730 |
| 55–59 | 1.876 | 1.973 |
| 60–64 | 2.084 | 2.185 |
| 65–69 | 1.788 | 1.981 |
| 70–74 | 1.029 | 1.302 |
| 75–79 | 894 | 1.307 |
| 80–84 | 622 | 974 |
| 85+ | 324 | 616 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 42,6, žene 45,5
- Muškarci
- 48,7% 24.744
- Žene
- 51,3% 26.054
- Žena na 100 muškaraca
- 105,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.132 | 1.062 |
| 5–9 | 1.200 | 1.122 |
| 10–14 | 1.221 | 1.175 |
| 15–19 | 1.358 | 1.301 |
| 20–24 | 1.527 | 1.459 |
| 25–29 | 1.584 | 1.406 |
| 30–34 | 1.693 | 1.557 |
| 35–39 | 1.609 | 1.594 |
| 40–44 | 1.744 | 1.672 |
| 45–49 | 1.538 | 1.688 |
| 50–54 | 1.598 | 1.710 |
| 55–59 | 1.780 | 1.926 |
| 60–64 | 1.990 | 2.109 |
| 65–69 | 1.874 | 2.041 |
| 70–74 | 1.070 | 1.365 |
| 75–79 | 863 | 1.259 |
| 80–84 | 630 | 962 |
| 85+ | 333 | 646 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 42,8, žene 45,7
- Muškarci
- 48,7% 24.459
- Žene
- 51,3% 25.803
- Žena na 100 muškaraca
- 105,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.070 | 1.017 |
| 5–9 | 1.200 | 1.118 |
| 10–14 | 1.207 | 1.159 |
| 15–19 | 1.321 | 1.303 |
| 20–24 | 1.477 | 1.381 |
| 25–29 | 1.538 | 1.435 |
| 30–34 | 1.682 | 1.489 |
| 35–39 | 1.636 | 1.596 |
| 40–44 | 1.708 | 1.650 |
| 45–49 | 1.575 | 1.662 |
| 50–54 | 1.562 | 1.720 |
| 55–59 | 1.706 | 1.857 |
| 60–64 | 1.918 | 2.043 |
| 65–69 | 1.901 | 2.075 |
| 70–74 | 1.152 | 1.457 |
| 75–79 | 855 | 1.226 |
| 80–84 | 599 | 927 |
| 85+ | 352 | 688 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,0, žene 45,8
- Muškarci
- 48,6% 24.113
- Žene
- 51,4% 25.483
- Žena na 100 muškaraca
- 105,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 987 | 979 |
| 5–9 | 1.206 | 1.127 |
| 10–14 | 1.189 | 1.130 |
| 15–19 | 1.289 | 1.291 |
| 20–24 | 1.413 | 1.324 |
| 25–29 | 1.553 | 1.427 |
| 30–34 | 1.642 | 1.461 |
| 35–39 | 1.647 | 1.580 |
| 40–44 | 1.644 | 1.632 |
| 45–49 | 1.646 | 1.648 |
| 50–54 | 1.503 | 1.693 |
| 55–59 | 1.637 | 1.806 |
| 60–64 | 1.850 | 1.950 |
| 65–69 | 1.886 | 2.096 |
| 70–74 | 1.278 | 1.573 |
| 75–79 | 806 | 1.154 |
| 80–84 | 554 | 902 |
| 85+ | 383 | 710 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,1% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,0, žene 45,9
- Muškarci
- 48,6% 23.699
- Žene
- 51,4% 25.057
- Žena na 100 muškaraca
- 105,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 936 | 940 |
| 5–9 | 1.194 | 1.098 |
| 10–14 | 1.190 | 1.111 |
| 15–19 | 1.263 | 1.280 |
| 20–24 | 1.367 | 1.302 |
| 25–29 | 1.539 | 1.383 |
| 30–34 | 1.612 | 1.457 |
| 35–39 | 1.648 | 1.566 |
| 40–44 | 1.597 | 1.598 |
| 45–49 | 1.673 | 1.652 |
| 50–54 | 1.478 | 1.680 |
| 55–59 | 1.565 | 1.745 |
| 60–64 | 1.766 | 1.884 |
| 65–69 | 1.860 | 2.079 |
| 70–74 | 1.375 | 1.676 |
| 75–79 | 740 | 1.041 |
| 80–84 | 525 | 876 |
| 85+ | 371 | 689 |
- Prosečna starost
- 45,6 muškarci 44,2, žene 46,9
- Muškarci
- 48,2% 21.942
- Žene
- 51,8% 23.601
- Žena na 100 muškaraca
- 107,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 866 | 851 |
| 5–9 | 1.078 | 1.007 |
| 10–14 | 1.125 | 1.050 |
| 15–19 | 1.130 | 1.101 |
| 20–24 | 1.170 | 1.120 |
| 25–29 | 1.237 | 1.177 |
| 30–34 | 1.342 | 1.247 |
| 35–39 | 1.458 | 1.460 |
| 40–44 | 1.388 | 1.456 |
| 45–49 | 1.545 | 1.549 |
| 50–54 | 1.380 | 1.593 |
| 55–59 | 1.482 | 1.642 |
| 60–64 | 1.722 | 1.936 |
| 65–69 | 1.877 | 2.114 |
| 70–74 | 1.557 | 1.819 |
| 75–79 | 768 | 1.055 |
| 80–84 | 509 | 844 |
| 85+ | 308 | 580 |
- Prosečna starost
- 45,6 muškarci 44,3, žene 46,9
- Muškarci
- 48,3% 21.797
- Žene
- 51,7% 23.349
- Žena na 100 muškaraca
- 107,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 872 | 855 |
| 5–9 | 1.052 | 984 |
| 10–14 | 1.114 | 1.038 |
| 15–19 | 1.139 | 1.093 |
| 20–24 | 1.162 | 1.134 |
| 25–29 | 1.215 | 1.149 |
| 30–34 | 1.287 | 1.205 |
| 35–39 | 1.446 | 1.435 |
| 40–44 | 1.404 | 1.448 |
| 45–49 | 1.546 | 1.531 |
| 50–54 | 1.379 | 1.580 |
| 55–59 | 1.445 | 1.622 |
| 60–64 | 1.664 | 1.873 |
| 65–69 | 1.815 | 2.069 |
| 70–74 | 1.617 | 1.850 |
| 75–79 | 824 | 1.094 |
| 80–84 | 501 | 800 |
| 85+ | 315 | 589 |
- Prosečna starost
- 45,8 muškarci 44,5, žene 47,0
- Muškarci
- 48,4% 21.576
- Žene
- 51,6% 22.995
- Žena na 100 muškaraca
- 106,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 879 | 851 |
| 5–9 | 993 | 953 |
| 10–14 | 1.104 | 1.037 |
| 15–19 | 1.145 | 1.083 |
| 20–24 | 1.139 | 1.133 |
| 25–29 | 1.184 | 1.096 |
| 30–34 | 1.249 | 1.194 |
| 35–39 | 1.416 | 1.377 |
| 40–44 | 1.408 | 1.459 |
| 45–49 | 1.527 | 1.484 |
| 50–54 | 1.402 | 1.544 |
| 55–59 | 1.408 | 1.622 |
| 60–64 | 1.580 | 1.788 |
| 65–69 | 1.734 | 1.990 |
| 70–74 | 1.662 | 1.893 |
| 75–79 | 913 | 1.153 |
| 80–84 | 525 | 764 |
| 85+ | 308 | 574 |
- Prosečna starost
- 45,9 muškarci 44,7, žene 47,1
- Muškarci
- 48,5% 21.351
- Žene
- 51,5% 22.698
- Žena na 100 muškaraca
- 106,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 890 | 846 |
| 5–9 | 929 | 918 |
| 10–14 | 1.101 | 1.045 |
| 15–19 | 1.134 | 1.059 |
| 20–24 | 1.127 | 1.131 |
| 25–29 | 1.136 | 1.072 |
| 30–34 | 1.258 | 1.170 |
| 35–39 | 1.356 | 1.314 |
| 40–44 | 1.419 | 1.462 |
| 45–49 | 1.482 | 1.458 |
| 50–54 | 1.441 | 1.517 |
| 55–59 | 1.372 | 1.602 |
| 60–64 | 1.505 | 1.735 |
| 65–69 | 1.651 | 1.881 |
| 70–74 | 1.681 | 1.940 |
| 75–79 | 1.020 | 1.269 |
| 80–84 | 526 | 721 |
| 85+ | 323 | 558 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 92,3% | 95,7% | 42.044 | |
| Romi | 1,8% | 1,6% | 825 | |
| Nisu se izjasnili | 1,5% | 1,0% | 683 | |
| Nepoznato | 3,5% | 0,6% | 1.593 |
Grupe ispod 1% (19)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Makedonci | 0,12% | 0,1% | 56 |
| Jugosloveni | 0,12% | 0,1% | 55 |
| Ostali | 0,09% | 0,1% | 42 |
| Vlasi | 0,09% | 0,1% | 41 |
| Crnogorci | 0,09% | 0,2% | 40 |
| Hrvati | 0,07% | 0,1% | 30 |
| Bugari | 0,05% | 0,0% | 24 |
| Rusi | 0,05% | 0,0% | 24 |
| Albanci | 0,05% | 0,0% | 21 |
| Goranci | 0,03% | 0,1% | 14 |
| Ukrajinci | 0,02% | 0,0% | 10 |
| Rumuni | 0,02% | 0,1% | 9 |
| Slovaci | 0,02% | 0,0% | 7 |
| Regionalna pripadnost | 0,02% | 0,0% | 7 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Muslimani | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Slovenci | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Bošnjaci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 93,6% | 96,8% | 42.633 | |
| Ostale hrišćanske | 1,0% | 0,5% | 474 | |
| Nisu se izjasnili | 1,6% | 1,2% | 739 | |
| Nepoznato | 3,1% | 0,7% | 1.407 |
Grupe ispod 1% (8)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,28% | 0,3% | 126 |
| Katolička | 0,16% | 0,2% | 72 |
| Islamska | 0,12% | 0,2% | 54 |
| Protestantska | 0,04% | 0,1% | 19 |
| Agnostici | 0,03% | 0,0% | 12 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 106.509 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 96.840 RSD
- Stanovanje mesečno
- 25.108 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,36 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 24.403
- Prazni i napušteni
- 21,8%
- Pod zakupom
- 3,1%
- Zgrade starije od 1971.
- 41%
- Viša ili visoka škola
- 15,7%
- Bez srednje škole
- 33,0%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 96.840 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 303
- Aktivnih firmi
- 560 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 3.873 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 50.292 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 9.649 RSD, 18,6% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 120
- Stanovnika po lekaru
- 367
- Zubara
- 8
- Farmaceuta
- 6
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 509 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 8
- Dece u vrtiću
- 858 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 35% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 13.523 | 29,7% | 14.823 | 27,3% |
| Penzioneri | 12.683 | 27,8% | 13.417 | 24,7% |
| Deca do 15 godina | 5.977 | 13,1% | 7.569 | 14,0% |
| Učenici i studenti | 2.780 | 6,1% | 3.854 | 7,1% |
| Nezaposleni | 4.447 | 9,8% | 5.673 | 10,5% |
| Domaćinstvo i ostali | 6.133 | 13,5% | 8.906 | 16,4% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 24,7%. Godišnje, PIO fond: 12.272 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 45.832 RSD, 92 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 90,4%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 75,8%
- Prečišćene otpadne vode
- 55,1%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 74,2%
- Divlje deponije, prijavljene
- 14
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2021, ukupno 1.715 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 27,1%
- Rekreacija, sport i kultura
- 22,5%
- Ekonomski poslovi
- 16,0%
- Stanovi i zajednica
- 14,9%
- Obrazovanje
- 14,9%
- Zaštita životne sredine
- 2,1%
- Zdravstvo
- 1,5%
- Javni red i bezbednost
- 1,0%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 204 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 288
- Fiksni, preuzimanje
- 113 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Paraćin, neverifikovano, do 2026-11-01.23,2 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 29,5 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 14,1
- Godišnji prosek
- 21,6
- SO₂, prosek
- 9,5
- Dana PM10 preko 50
- 174
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 24 t 2024, pogona: 2
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: Paracin, Paraćin, Paraćin korigovan, Popovac. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 61
- Sa poginulima 2025.
- 8
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 15,7 42.001 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 120 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 5 od 69 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (4% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 170
- Za imovinu
- 32
- Za život i telo
- 16
- U saobraćaju
- 16
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 24 min 46. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 58 min 67. od 161
- Do Beograda*
- 104 min 71. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.