Stanje Srbije

Sva mesta · Južnobanatski region

Vršac

Vršac: iznad proseka svih mesta po priuštivosti (74) i zdravstvu (61), ispod proseka po školama i vrtićima (51) i pristupu (71). Stanovništvo od popisa 2022: −2,4%, prosek regiona −2,4%.

44.395 stanovnika112.232 RSD neto plata

Ukupna ocena

Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 27. i 59. mesta.

Kako računamo
60od 100
Rang u Srbiji≈ 39.od 161
1. (najbolje)161.
Verovatno između 27. i 59. mesta.
Uporedi sa sličnim mestimaPrikaži na mapi i listi

Profil mesta

Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.

Demografija

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
oko proseka-2,4% od popisa 2022, neto doseljeni -1,5 na 1.000
52
Posao i plata

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
oko proseka112.232 RSD, 533 zaposlenih na 1.000 radno sposobnih, 11,9 firmi na 1.000
52
Priuštivost

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.

Kako računamo
iznad prosekakorpa i stanovanje koštaju 1,24 prosečne plate, stan: ugovorena cena
74
Zdravstvo

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.

Kako računamo
iznad proseka46,2 zdravstvenih radnika na 10.000, životni vek 74,9
61
Škole i vrtići

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.

Kako računamo
ispod prosekamala matura 476, vrtić 37%, fakultet u mestu
51
Pristup

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.

Kako računamo
ispod proseka95 min do velikog centra, mreža 295 Mb/s
71
Vazduh

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.

Kako računamo
oko prosekaPM2.5 zimi 23,8 µg/m³, SO₂ 10,3
65
Bezbednost na putu

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.

Kako računamo
oko proseka25,2 teških nezgoda godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
40

Poređenje

Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.

PokazateljOvdeProsek regionaMedijanaU regionuU Srbiji
Neto plata, 12 meseci112.232 RSD101.34196.5542. od 820. od 161
Zaposleni na 1.000 radno sposobnih533 5105213. od 870. od 161
Nezaposleni na 1.000 stanovnika45,4 62,255,92. od 864. od 161
Promena od 2022.-2,4 %-2,4-2,65. od 865. od 161
Deca do 14 godina14,5 %14,113,55. od 845. od 161
Sa višom ili visokom školom19,5 %13,513,92. od 824. od 161
Skor na maloj maturi476 4684804. od 890. od 161
Lekari na 10.000 stanovnika43,2 21,217,11. od 813. od 161
Cena stana po m²1.000 €1.2131.2911. od 25. od 37
Mobilna mreža Procena295 Mb/s1711561. od 812. od 161
PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena23,8 µg/m³29,633,42. od 833. od 161
Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana25,2 18,717,68. od 8138. od 161

Slična mesta: Sombor, Zrenjanin, Požarevac, Kruševac, Kikinda. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.

Šta kažu nezavisni izvori

Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.

Slična mesta

Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.

Izvori i metodologija

Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.

Provera brojki

Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.

PitanjeZvaničnoIzmerenoOdnos
Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu.36.545 punoletnih po RZS proceni29.419 glasalo 2026.81 na 100
Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili.36.545 punoletnih po RZS proceni43.026 na biračkom spisku118 na 100
Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao.446 očekivanih osmaka po RZS proceni442 stvarno na maloj maturi99 na 100
Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi.24.025 stanova17.486 nastanjeno73%
Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2.112.232 RSD prosečna plata1.000 € medijana ugovorenog m²0,96 m² za platu
Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj.44.395 stanovnika81,3 zračenja na 1.000 stanovnika118. od 161

Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.

Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.

Spisak 2023.
44.237
Novi punoletni
+1.367
Umrli
−2.131
Ostatak
−447
Spisak 2026.
43.026

Život i ljudi

Životni vek i uzroci smrti

Životni vek, muškarci
71,9 god.
Životni vek, žene
78,5 god.
Bolesti srca i krvotoka na 10.000
89,7
Tumori na 10.000
31,5
Bolesti disanja na 10.000
12,3
Povrede i trovanja na 10.000
2,3

Seljenje, porodica i gradnja

Neto doseljeni na 1.000 godišnje
-1,5
Brakovi na 1.000 godišnje
4,2
Razvodi na 100 brakova
49,9
Stanovi po dozvolama na 1.000
2,9
Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
50,2

RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.

Obrazovanje

Osnovna škola, osmi razred

Prosečna ocena
4,19
Matematika, skor
474
Maternji jezik, skor
471
Ocena prema testu*
0,15

Srednje škole

Srednjih škola
5
Gimnazija
1
Srednjoškolaca na 1.000
50,2
Učenika po nastavniku
8,0

* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.

Stanovništvo

Stanovnika 2025.
44.395
Promena od 2022.
-2,4%
Dece do 14
14,5%
Starijih od 65
23,8%

Na popisu 2011. bilo je 52.026, a 2022. 45.462 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.

Svi popisi, 1948–2022.

40,0 hilj.50,0 hilj.60,0 hilj.70,0 hilj.1950196019701980199020002010202245,5 hilj.

Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.

Procene po godinama

40,0 hilj.45,0 hilj.50,0 hilj.55,0 hilj.popis 2002popis 2011popis 2022199520002005201020152020202544,4 hilj.

Rođeni i umrli, 1961–2025.

Rođeni 2025.
397
Umrli 2025.
700
Prirodni priraštaj
-303
rođeni minus umrli
RođeniUmrli05001,0 hilj.1,5 hilj.1961.: rođeno 1.086, umrlo 6521962.: rođeno 906, umrlo 6661963.: rođeno 862, umrlo 5341964.: rođeno 792, umrlo 5921965.: rođeno 789, umrlo 6301966.: rođeno 749, umrlo 5901967.: rođeno 677, umrlo 6151968.: rođeno 724, umrlo 6711969.: rođeno 744, umrlo 6931970.: rođeno 721, umrlo 6991971.: rođeno 725, umrlo 6961972.: rođeno 699, umrlo 7271973.: rođeno 852, umrlo 7081974.: rođeno 854, umrlo 7251975.: rođeno 905, umrlo 6761976.: rođeno 882, umrlo 7091977.: rođeno 882, umrlo 5971978.: rođeno 833, umrlo 7091979.: rođeno 824, umrlo 7151980.: rođeno 808, umrlo 7641981.: rođeno 829, umrlo 8041982.: rođeno 828, umrlo 7751983.: rođeno 834, umrlo 7861984.: rođeno 740, umrlo 7641985.: rođeno 755, umrlo 7981986.: rođeno 682, umrlo 8341987.: rođeno 697, umrlo 7841988.: rođeno 637, umrlo 7831989.: rođeno 609, umrlo 7591990.: rođeno 629, umrlo 7801991.: rođeno 673, umrlo 8271992.: rođeno 603, umrlo 8561993.: rođeno 610, umrlo 8171994.: rođeno 627, umrlo 8871995.: rođeno 643, umrlo 8341996.: rođeno 662, umrlo 9041997.: rođeno 609, umrlo 8541998.: rođeno 610, umrlo 8541999.: rođeno 556, umrlo 8272000.: rođeno 597, umrlo 8982001.: rođeno 604, umrlo 8852002.: rođeno 585, umrlo 8602003.: rođeno 609, umrlo 8652004.: rođeno 617, umrlo 8472005.: rođeno 557, umrlo 8832006.: rođeno 567, umrlo 7762007.: rođeno 526, umrlo 8252008.: rođeno 552, umrlo 7972009.: rođeno 505, umrlo 7972010.: rođeno 486, umrlo 8082011.: rođeno 463, umrlo 8082012.: rođeno 497, umrlo 8172013.: rođeno 471, umrlo 7242014.: rođeno 462, umrlo 7332015.: rođeno 431, umrlo 7632016.: rođeno 453, umrlo 7172017.: rođeno 414, umrlo 8252018.: rođeno 449, umrlo 7132019.: rođeno 427, umrlo 6742020.: rođeno 439, umrlo 8492021.: rođeno 414, umrlo 9522022.: rođeno 413, umrlo 7922023.: rođeno 407, umrlo 7182024.: rođeno 425, umrlo 7452025.: rođeno 397, umrlo 700197019801990200020102025397 rođ.700 um.
Tabela po godinama
GodinaRođeniUmrliPriraštaj
2025.397700-303
2024.425745-320
2023.407718-311
2022.413792-379
2021.414952-538
2020.439849-410
2019.427674-247
2018.449713-264
2017.414825-411
2016.453717-264
2015.431763-332
2014.462733-271
2013.471724-253
2012.497817-320
2011.463808-345
2010.486808-322
2009.505797-292
2008.552797-245
2007.526825-299
2006.567776-209
2005.557883-326
2004.617847-230
2003.609865-256
2002.585860-275
2001.604885-281
2000.597898-301
1999.556827-271
1998.610854-244
1997.609854-245
1996.662904-242
1995.643834-191
1994.627887-260
1993.610817-207
1992.603856-253
1991.673827-154
1990.629780-151
1989.609759-150
1988.637783-146
1987.697784-87
1986.682834-152
1985.755798-43
1984.740764-24
1983.83478648
1982.82877553
1981.82980425
1980.80876444
1979.824715109
1978.833709124
1977.882597285
1976.882709173
1975.905676229
1974.854725129
1973.852708144
1972.699727-28
1971.72569629
1970.72169922
1969.74469351
1968.72467153
1967.67761562
1966.749590159
1965.789630159
1964.792592200
1963.862534328
1962.906666240
1961.1.086652434

RZS, teritorija svedena na današnje opštine.

Naselja (24), broj stanovnika po popisima
Naselje1948.1971.1991.2011.2022.
Vršac23.03834.25636.88536.04031.946
Uljma3.7754.3913.9613.2692.905
Pavliš2.3562.1881.9992.1951.984
Izbište2.5062.2572.0041.4721.324
Veliko Središte2.0501.8151.5841.2701.092
Vlajkovac1.6561.5301.3281.148968
Gudurica1.4741.5601.3381.094876
Kuštilj1.6661.4161.082748522
Straža1.2611.2541.107531490
Ritiševo1.1571.017808549436
Zagajica1.1851.055790500420
Parta731737518376354
Orešac801738570382280
Vojvodinci1.196902593363254
Šušara748648472333247
Jablanka850633459251223
Potporanj590507390272211
Mali Žam999698499283202
Mesić490431347198186
Markovac1.125817570255179
Vatin548489316238148
Sočica654470291133112
Malo Središte4362951618984
Vršački Ritovi5004241563719

Sastav stanovništva

Prosečna starost
44,5
muškarci 42,9, žene 46,0
Muškarci
48,1%
21.363
Žene
51,9%
23.032
Žena na 100 muškaraca
107,8
MuškarciŽene85+ god.: 260 muškaraca (0,6%), 526 žena (1,2%)85+80–84 god.: 415 muškaraca (0,9%), 650 žena (1,5%)80–8475–79 god.: 917 muškaraca (2,1%), 1.350 žena (3,0%)75–7970–74 god.: 1.392 muškaraca (3,1%), 1.803 žena (4,1%)70–7465–69 god.: 1.464 muškaraca (3,3%), 1.780 žena (4,0%)65–6960–64 god.: 1.458 muškaraca (3,3%), 1.630 žena (3,7%)60–6455–59 god.: 1.366 muškaraca (3,1%), 1.484 žena (3,3%)55–5950–54 god.: 1.550 muškaraca (3,5%), 1.609 žena (3,6%)50–5445–49 god.: 1.658 muškaraca (3,7%), 1.694 žena (3,8%)45–4940–44 god.: 1.519 muškaraca (3,4%), 1.553 žena (3,5%)40–4435–39 god.: 1.347 muškaraca (3,0%), 1.300 žena (2,9%)35–3930–34 god.: 1.205 muškaraca (2,7%), 1.185 žena (2,7%)30–3425–29 god.: 1.153 muškaraca (2,6%), 1.015 žena (2,3%)25–2920–24 god.: 1.199 muškaraca (2,7%), 1.107 žena (2,5%)20–2415–19 god.: 1.217 muškaraca (2,7%), 1.173 žena (2,6%)15–1910–14 god.: 1.134 muškaraca (2,6%), 1.096 žena (2,5%)10–145–9 god.: 1.054 muškaraca (2,4%), 1.073 žena (2,4%)5–90–4 god.: 1.055 muškaraca (2,4%), 1.004 žena (2,3%)0–40%0%2%2%4%4%
Tabela po starosti
StarostMuškarciŽene
0–41.0551.004
5–91.0541.073
10–141.1341.096
15–191.2171.173
20–241.1991.107
25–291.1531.015
30–341.2051.185
35–391.3471.300
40–441.5191.553
45–491.6581.694
50–541.5501.609
55–591.3661.484
60–641.4581.630
65–691.4641.780
70–741.3921.803
75–799171.350
80–84415650
85+260526

Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.

Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (19)
Grupa2022.2011.Broj
Makedonci0,72%0,9%329
Ostali0,59%0,5%267
Regionalna pripadnost0,54%1,5%244
Jugosloveni0,53%0,6%240
Hrvati0,30%0,4%135
Slovaci0,29%0,3%131
Slovenci0,24%0,3%107
Crnogorci0,15%0,3%70
Muslimani0,15%0,1%66
Bugari0,13%0,2%59
Nemci0,10%0,2%44
Albanci0,09%0,1%42
Bošnjaci0,03%0,0%14
Rusi0,03%0,0%14
Ukrajinci0,03%0,0%12
Vlasi0,02%0,0%9
Rusini0,01%0,0%4
Bunjevci0,01%0,0%3
Goranci0,00%0,0%1

Veroispovest, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (7)
Grupa2022.2011.Broj
Protestantska0,75%1,0%341
Islamska0,73%0,5%334
Ostale hrišćanske0,68%0,3%310
Agnostici0,07%0,0%32
Ostale0,02%0,0%7
Istočnjačke0,01%0,0%6
Judaistička0,00%0,0%2

Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.

Cena života

Korpa, usklađena
112.446
RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
Prosečna plata
112.232
RSD
Stanovanje mesečno
26.278
ugovorena cena, stan od 50 m²
Sve kroz platu
1,24
korpa i stanovanje

Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.

Stanovanje i obrazovanje

Stanova
24.025
Prazni i napušteni
20,0%
Pod zakupom
5,5%
Zgrade starije od 1971.
42%
Viša ili visoka škola
19,5%
Bez srednje škole
26,8%

Popis 2022. RZS.

Posao i plate

Neto plata, 12 meseci
112.232
do 08/2026
Zaposlenih na 1.000
329
Aktivnih firmi
527
09/2025
Nezaposlenih na birou
2.014
09/2025
Budžet po stanovniku
68.020
RSD, 2024.
Ulaganja po stanovniku
10.918
RSD, 15,9% rashoda

Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.

40,0 hilj.60,0 hilj.80,0 hilj.100 hilj.120 hilj.2018202020222025105 hilj.

Zdravstvo

Lekara
192
Stanovnika po lekaru
231
Zubara
8
Farmaceuta
5

Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.

Škole i vrtići

Skor na maloj maturi
476
2025/26, prosek mesta 481
Osnovnih škola
11
Dece u vrtiću
1.070
2025/2026
Obuhvat vrtićem
37%
naša procena
4654704754802023202420252026476

Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.

Od čega se živi

Popis 2022.

Popis 2011.

Grupa2022.Udeo2011.Udeo
Zaposleni15.75034,6%15.82230,4%
Penzioneri11.09524,4%11.65522,4%
Deca do 15 godina6.60914,5%7.68914,8%
Učenici i studenti2.7446,0%3.8597,4%
Nezaposleni2.6755,9%4.5328,7%
Domaćinstvo i ostali6.58914,5%8.46916,3%

RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 14,5%. Godišnje, PIO fond: 10.735 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 62.694 RSD, 73 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.

Komunalije i putevi

Domaćinstva na vodovodu
95,8%
Domaćinstva na kanalizaciji
72,1%
Prečišćene otpadne vode
98,4%
Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
96,6%
Divlje deponije, prijavljene
22

Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.

Na šta opština planira da troši

Plan za 2022, ukupno 2.557 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.

Opšte javne usluge
24,5%
Obrazovanje
17,3%
Rekreacija, sport i kultura
14,7%
Zaštita životne sredine
13,0%
Ekonomski poslovi
11,0%
Socijalna zaštita
8,1%
Stanovi i zajednica
8,1%
Javni red i bezbednost
2,7%
Zdravstvo
0,6%

Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.

Mobilna mreža i internet

Mobilna mreža, preuzimanje
295 Mb/s
Broj mobilnih testova
419
Fiksni, preuzimanje
146 Mb/s
zavisi od paketa

Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.

Vazduh

Poslednjih 30 dana, stanica Vršac, neverifikovano, do 2026-11-01.14,8 µg/m³ PM2.5

PM2.5 zimi, iz merenja PM10
23,8
2022.
PM10 zimi, izmereno
28,7
2022.
SO₂, prosek
10,3
Dana PM10 preko 50
21
Emisije SO₂ iz fabrika
0 t
2024, pogona: 1

Procena Stanica SEPA ovde meri PM10, a ne PM2.5: Vrsac, Vrsac Vojnicki trg, Vršac. PM2.5 je PM10 pomnožen sa 0,83, odnosom iz mesta koja mere oba zagađivača. Tipična greška je 8,4 bodova ocene. Emisije: NRIZ registar.

Bezbednost na putu

Sa povređenima 2025.
111
Sa poginulima 2025.
3
Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
25,2
45.251 ljudi tokom dana
Sve nezgode 2026.
97
tekuća godina
Na glavnim putevima van naselja*
18
od 114 teških, 2025.
7510012515017520162018202020222025158

Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.

Osude za krivična dela

Osuđenih odraslih 2024.
254
Za imovinu
38
Za život i telo
6
U saobraćaju
31

Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.

Povezanost

Do sedišta regiona*
70 min
142. od 161
Do najbližeg velikog centra*
95 min
117. od 161
Do Beograda*
95 min
62. od 161
Do najbližeg fakulteta*
0 min
1. od 161
Do najbliže srednje škole*
0 min
1. od 161

Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.