Sva mesta · Pčinjski region
Preševo
Preševo: iznad proseka svih mesta po demografiji (67) i zdravstvu (61), ispod proseka po poslu i plati (7) i školama i vrtićima (34). Stanovništvo od popisa 2022: −0,5%, prosek regiona −2,8%.
33.283 stanovnika80.260 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 92. i 156. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika33.283 2025.→ 0,5% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 38.943
- Najmanje, 1948.
- 23.379
- Broj stanovnika
- 33.283
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 57. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 33.283 2024. 33.338 2023. 33.372 2022. 33.449 2002. 34.904 1991. 38.943 1981. 33.948 1971. 30.056 1961. 26.738 1953. 24.607 1948. 23.379 Neto plata80.260 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 18,0% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 73.898 RSD
- Najmanje, 2018.
- 38.281 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 80.260 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 161. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 73.898 93.603 2024. 65.986 83.346 2023. 57.205 72.735 2022. 50.630 63.533 2021. 46.177 56.572 2020. 44.098 52.069 2019. 40.683 47.718 2018. 38.281 43.470 Zaposlenih3.766 2026.▼ 6,8% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2021.
- 4.042
- Najmanje, 2016.
- 3.579
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 161. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 3.766 2025. 3.903 2024. 3.880 2023. 3.948 2022. 4.022 2021. 4.042 2020. 3.983 2019. 3.911 2018. 3.778 2017. 3.634 2016. 3.579 Korisnici penzija2.920 2026.▲ 7,1% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 2.920
- Najmanje, 2021.
- 2.727
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 161. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 2.920 2025. 2.905 2024. 2.882 2023. 2.826 2022. 2.756 2021. 2.727 2020. 2.762 2019. 2.772 2018. 2.756 Odseljeni797 2025.▲ 128,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 797
- Najmanje, 2024.
- 336
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 89. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 797 2024. 336 2023. 342 2022. 349 Doseljeni724 2025.▲ 200,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 724
- Najmanje, 2022.
- 241
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 89. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 724 2024. 297 2023. 288 2022. 241
Još trendova (9)
Noćenja turista263 2025.▼ 65,5% od 2022.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2022.
- 763
- Najmanje, 2025.
- 263
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 150. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 263 2022. 763 Mala matura478 2026.→ 1,0% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 531
- Najmanje, 2025.
- 453
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 86. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 478 481 2025. 453 479 2024. 531 483 2023. 483 483 Saobraćajne nezgode110 2025.▲ 107,5% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2025.
- 110
- Najmanje, 2020.
- 53
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 102. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 110 2024. 92 2023. 89 2022. 79 2021. 91 2020. 53 2019. 63 2018. 62 2017. 76 2016. 71 Noćno svetlo, sa satelita124. od 161 po stanovniku 2025.▼ 4,7% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2021.
- 3.290
- Najmanje, 2014.
- 977
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 124. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.511 2024. 2.564 2023. 2.363 2022. 3.167 2021. 3.290 2020. 2.634 2019. 2.758 2018. 2.420 2017. 2.086 2016. 1.370 2015. 1.033 2014. 977 2013. 981 2012. 997 Prosečna penzija37.573 RSD 2026.▲ 44,2% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 37.573 RSD
- Najmanje, 2018.
- 15.865 RSD
- Prosečna penzija
- 37.573 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 147. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 37.573 50.307 2025. 37.358 50.246 2024. 32.834 44.693 2023. 25.445 35.047 2022. 21.432 29.593 2021. 18.532 25.699 2020. 17.182 24.231 2019. 16.121 22.945 2018. 15.865 22.892 Divlje deponije, prijavljene5 2024.▼ 70,6% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 18
- Najmanje, 2022.
- 5
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 123. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 5 2023. 6 2022. 5 2020. 16 2019. 17 2018. 18 Životni vek78,3 god. 2025.▲ 2,8% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 76,6 79,9 2024. 75,6 79,6 2023. 74,2 78,0 Brakovi237 2025.▼ 13,5% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2010.
- 377
- Najmanje, 2025.
- 237
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 1. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 237 2024. 279 2023. 343 2022. 348 2021. 330 2020. 274 2019. 339 2018. 311 2017. 285 2016. 280 2015. 353 2014. 277 2013. 274 2012. 276 2011. 282 2010. 377 Stanovi po dozvolama135 2025.▲ 8,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2018.
- 215
- Najmanje, 2008.
- 3
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 51. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 135 2024. 99 2023. 159 2022. 35 2021. 172 2020. 125 2019. 159 2018. 215 2017. 170 2016. 19 2015. 61 2014. 104 2013. 42 2012. 166 2011. 35 2010. 16 2009. 25 2008. 3 2007. 46
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 80.260 RSD | 88.632 | 96.554 | 7. od 7 | 161. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 162 | 406 | 521 | 7. od 7 | 161. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 105,6 | 114,6 | 55,9 | 4. od 7 | 141. od 161 |
| Promena od 2022. | -0,5 % | -2,8 | -2,6 | 1. od 7 | 17. od 161 |
| Deca do 14 godina | 17,0 % | 14,0 | 13,5 | 1. od 7 | 5. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 16,7 % | 15,3 | 13,9 | 3. od 7 | 47. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 478 | 482 | 480 | 4. od 7 | 86. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 13,8 | 29,4 | 17,1 | 7. od 7 | 106. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 870 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 128 Mb/s | 108 | 156 | 3. od 7 | 104. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 33,1 µg/m³ | 21,1 | 33,4 | 7. od 7 | 78. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 8,9 | 8,6 | 17,6 | 4. od 7 | 12. od 161 |
Slična mesta: Bujanovac, Sjenica, Prijepolje, Lebane, Kovačica. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na kanalizaciji | 86,9 % | 34,7 % |
| Do sedišta regiona | 36 min | 69 min |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 8,9 | 15,2 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -1,7 | -4,4 |
| Sa višom ili visokom školom | 16,7 % | 12,3 % |
| Do najbližeg velikog centra | 115 min | 134 min |
| Skor na maloj maturi | 478 | 466 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 3,6 | 1,2 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 162 | 370 |
| Domaćinstva na vodovodu | 45,2 % | 80,6 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 33,9 % | 23,7 % |
| Obuhvat vrtićem | 13 % | 23 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 33,1 µg/m³ | 25,8 µg/m³ |
| Neto plata, 12 meseci | 80.260 RSD | 88.990 RSD |
| Mobilna mreža | 128 Mb/s | 159 Mb/s |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 47,1 % | 49,8 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 0,9 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 0,3 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 7,8 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 26.512 punoletnih po RZS proceni | 19.636 glasalo 2026. | 74 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 26.512 punoletnih po RZS proceni | 44.599 na biračkom spisku | 168 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 372 očekivanih osmaka po RZS proceni | 270 stvarno na maloj maturi | 73 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 11.598 stanova | 7.400 nastanjeno | 64% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 33.283 stanovnika | 75,5 zračenja na 1.000 stanovnika | 124. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 43.350
- Novi punoletni
- +1.051
- Umrli
- −729
- Ostatak
- +927
- Spisak 2026.
- 44.599
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 76,6 god.
- Životni vek, žene
- 79,9 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 44,0
- Tumori na 10.000
- 10,6
- Bolesti disanja na 10.000
- 4,0
- Povrede i trovanja na 10.000
- 1,2
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,7
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 8,6
- Razvodi na 100 brakova
- 6,4
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 3,6
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 37,0
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,99
- Matematika, skor
- 451
- Maternji jezik, skor
- 473
- Ocena prema testu*
- -0,05
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 37,0
- Učenika po nastavniku
- 6,5
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 33.283
- Promena od 2022.
- -0,5%
- Dece do 14
- 17,0%
- Starijih od 65
- 14,0%
Na popisu 2011. bilo je 3.080, a 2022. 33.449 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022. U Preševu i Bujanovcu popis 2011. je bojkotovan, pa ta godina nije uporediva.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 236
- Umrli 2025.
- 225
- Prirodni priraštaj
- 11 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 236 | 225 | 11 |
| 2024. | 246 | 255 | -9 |
| 2023. | 275 | 241 | 34 |
| 2022. | 347 | 248 | 99 |
| 2021. | 386 | 296 | 90 |
| 2020. | 386 | 343 | 43 |
| 2019. | 417 | 224 | 193 |
| 2018. | 359 | 239 | 120 |
| 2017. | 379 | 237 | 142 |
| 2016. | 336 | 243 | 93 |
| 2015. | 337 | 247 | 90 |
| 2014. | 388 | 258 | 130 |
| 2013. | 370 | 247 | 123 |
| 2012. | 369 | 258 | 111 |
| 2011. | 331 | 290 | 41 |
| 2010. | 363 | 241 | 122 |
| 2009. | 468 | 270 | 198 |
| 2008. | 633 | 256 | 377 |
| 2007. | 631 | 252 | 379 |
| 2006. | 670 | 239 | 431 |
| 2005. | 737 | 259 | 478 |
| 2004. | 1.096 | 265 | 831 |
| 2003. | 1.154 | 255 | 899 |
| 2002. | 1.305 | 285 | 1.020 |
| 2001. | 1.041 | 246 | 795 |
| 2000. | 928 | 260 | 668 |
| 1999. | 876 | 223 | 653 |
| 1998. | 1.095 | 258 | 837 |
| 1997. | 1.094 | 238 | 856 |
| 1996. | 1.150 | 265 | 885 |
| 1995. | 1.157 | 242 | 915 |
| 1994. | 1.305 | 241 | 1.064 |
| 1993. | 1.197 | 243 | 954 |
| 1992. | 1.292 | 232 | 1.060 |
| 1991. | 1.265 | 254 | 1.011 |
| 1990. | 1.268 | 270 | 998 |
| 1989. | 1.060 | 276 | 784 |
| 1988. | 1.075 | 293 | 782 |
| 1987. | 1.064 | 280 | 784 |
| 1986. | 1.112 | 265 | 847 |
| 1985. | 1.107 | 257 | 850 |
| 1984. | 943 | 202 | 741 |
| 1983. | 962 | 264 | 698 |
| 1982. | 958 | 243 | 715 |
| 1981. | 870 | 290 | 580 |
| 1980. | 899 | 227 | 672 |
| 1979. | 845 | 222 | 623 |
| 1978. | 919 | 246 | 673 |
| 1977. | 953 | 214 | 739 |
| 1976. | 985 | 242 | 743 |
| 1975. | 920 | 267 | 653 |
| 1974. | 885 | 226 | 659 |
| 1973. | 957 | 222 | 735 |
| 1972. | 984 | 275 | 709 |
| 1971. | 1.017 | 253 | 764 |
| 1970. | 990 | 301 | 689 |
| 1969. | 1.042 | 304 | 738 |
| 1968. | 963 | 288 | 675 |
| 1967. | 926 | 276 | 650 |
| 1966. | 959 | 265 | 694 |
| 1965. | 1.013 | 315 | 698 |
| 1964. | 957 | 325 | 632 |
| 1963. | 929 | 296 | 633 |
| 1962. | 882 | 403 | 479 |
| 1961. | 967 | 320 | 647 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (34), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Preševo | 5.102 | 7.657 | 15.107 | – | 14.219 |
| Oraovica | 2.189 | 3.284 | 4.113 | – | 4.181 |
| Miratovac | 1.935 | 2.544 | 3.072 | – | 2.034 |
| Rajince | 1.426 | 1.832 | 2.110 | – | 1.849 |
| Crnotince | 919 | 1.255 | 1.730 | – | 1.382 |
| Trnava | 1.001 | 1.203 | 1.397 | – | 1.245 |
| Žujince | 948 | 1.197 | 1.405 | – | 1.102 |
| Strezovce | 922 | 1.084 | 997 | – | 932 |
| Aliđerce | 539 | 801 | 1.072 | – | 927 |
| Norča | 597 | 904 | 1.052 | – | 869 |
| Buštranje | 804 | 1.022 | 905 | – | 687 |
| Bukarevac | 457 | 679 | 630 | – | 661 |
| Reljan | 670 | 700 | 796 | – | 542 |
| Čukarka | 312 | 446 | 526 | – | 527 |
| Donja Šušaja | 196 | 235 | 310 | – | 382 |
| Slavujevac | 562 | 679 | 515 | – | 313 |
| Depce | 663 | 735 | 544 | – | 288 |
| Golemi Dol | 360 | 447 | 383 | – | 248 |
| Mađare | 164 | 174 | 217 | – | 203 |
| Cakanovac | 278 | 233 | 183 | – | 160 |
| Ilince | 334 | 294 | 155 | – | 103 |
| Bujić | 157 | 131 | 164 | – | 97 |
| Sefer | 249 | 246 | 106 | – | 87 |
| Kurbalija | 312 | 267 | 184 | – | 65 |
| Bukovac | 114 | 150 | 131 | – | 64 |
| Pečeno | 282 | 196 | 104 | – | 64 |
| Stanevce | 341 | 257 | 131 | – | 50 |
| Gornja Šušaja | 72 | 124 | 130 | – | 46 |
| Svinjište | 279 | 252 | 133 | – | 39 |
| Gospođince | 164 | 109 | 51 | – | 32 |
| Ranatovce | 138 | 196 | 246 | – | 31 |
| Cerevajka | 240 | 228 | 145 | – | 11 |
| Berčevac | 217 | 163 | 38 | – | 5 |
| Ljanik | 146 | 112 | 51 | – | 4 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% manja od popisa, a 11,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 30,5 muškarci 29,4, žene 31,5
- Muškarci
- 50,3% 14.865
- Žene
- 49,7% 14.695
- Žena na 100 muškaraca
- 98,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.008 | 842 |
| 5–9 | 1.879 | 1.635 |
| 10–14 | 1.407 | 1.311 |
| 15–19 | 1.562 | 1.486 |
| 20–24 | 1.524 | 1.484 |
| 25–29 | 1.273 | 1.160 |
| 30–34 | 995 | 925 |
| 35–39 | 871 | 993 |
| 40–44 | 922 | 1.042 |
| 45–49 | 838 | 864 |
| 50–54 | 711 | 713 |
| 55–59 | 504 | 556 |
| 60–64 | 357 | 445 |
| 65–69 | 369 | 443 |
| 70–74 | 302 | 361 |
| 75–79 | 196 | 258 |
| 80–84 | 113 | 120 |
| 85+ | 34 | 57 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% manja od popisa, a 11,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 30,8 muškarci 29,7, žene 31,8
- Muškarci
- 50,3% 14.897
- Žene
- 49,7% 14.702
- Žena na 100 muškaraca
- 98,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 924 | 801 |
| 5–9 | 1.709 | 1.454 |
| 10–14 | 1.553 | 1.429 |
| 15–19 | 1.533 | 1.418 |
| 20–24 | 1.550 | 1.537 |
| 25–29 | 1.325 | 1.206 |
| 30–34 | 1.031 | 965 |
| 35–39 | 889 | 961 |
| 40–44 | 926 | 1.030 |
| 45–49 | 852 | 912 |
| 50–54 | 735 | 736 |
| 55–59 | 530 | 581 |
| 60–64 | 339 | 440 |
| 65–69 | 367 | 443 |
| 70–74 | 294 | 365 |
| 75–79 | 195 | 248 |
| 80–84 | 109 | 111 |
| 85+ | 36 | 65 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% manja od popisa, a 11,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 31,0 muškarci 30,0, žene 32,1
- Muškarci
- 50,4% 14.944
- Žene
- 49,6% 14.730
- Žena na 100 muškaraca
- 98,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 881 | 774 |
| 5–9 | 1.497 | 1.241 |
| 10–14 | 1.732 | 1.582 |
| 15–19 | 1.480 | 1.376 |
| 20–24 | 1.577 | 1.541 |
| 25–29 | 1.374 | 1.270 |
| 30–34 | 1.086 | 1.011 |
| 35–39 | 909 | 925 |
| 40–44 | 906 | 1.020 |
| 45–49 | 876 | 962 |
| 50–54 | 745 | 757 |
| 55–59 | 554 | 605 |
| 60–64 | 350 | 453 |
| 65–69 | 350 | 433 |
| 70–74 | 295 | 366 |
| 75–79 | 184 | 243 |
| 80–84 | 103 | 112 |
| 85+ | 45 | 59 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% manja od popisa, a 11,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 31,3 muškarci 30,2, žene 32,3
- Muškarci
- 50,4% 14.981
- Žene
- 49,6% 14.763
- Žena na 100 muškaraca
- 98,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 887 | 784 |
| 5–9 | 1.294 | 1.055 |
| 10–14 | 1.860 | 1.688 |
| 15–19 | 1.423 | 1.332 |
| 20–24 | 1.577 | 1.527 |
| 25–29 | 1.433 | 1.336 |
| 30–34 | 1.147 | 1.059 |
| 35–39 | 926 | 902 |
| 40–44 | 869 | 1.004 |
| 45–49 | 899 | 1.000 |
| 50–54 | 760 | 779 |
| 55–59 | 579 | 631 |
| 60–64 | 381 | 470 |
| 65–69 | 331 | 416 |
| 70–74 | 289 | 371 |
| 75–79 | 181 | 236 |
| 80–84 | 87 | 124 |
| 85+ | 58 | 49 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% manja od popisa, a 11,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 31,5 muškarci 30,5, žene 32,6
- Muškarci
- 50,4% 15.005
- Žene
- 49,6% 14.779
- Žena na 100 muškaraca
- 98,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 915 | 830 |
| 5–9 | 1.123 | 915 |
| 10–14 | 1.918 | 1.710 |
| 15–19 | 1.375 | 1.281 |
| 20–24 | 1.557 | 1.503 |
| 25–29 | 1.487 | 1.399 |
| 30–34 | 1.204 | 1.107 |
| 35–39 | 951 | 892 |
| 40–44 | 852 | 990 |
| 45–49 | 901 | 1.025 |
| 50–54 | 780 | 803 |
| 55–59 | 615 | 659 |
| 60–64 | 411 | 491 |
| 65–69 | 316 | 403 |
| 70–74 | 280 | 367 |
| 75–79 | 187 | 240 |
| 80–84 | 73 | 121 |
| 85+ | 60 | 43 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% manja od popisa, a 11,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 31,8 muškarci 30,8, žene 32,9
- Muškarci
- 50,4% 15.032
- Žene
- 49,6% 14.778
- Žena na 100 muškaraca
- 98,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 929 | 853 |
| 5–9 | 1.005 | 833 |
| 10–14 | 1.869 | 1.626 |
| 15–19 | 1.400 | 1.297 |
| 20–24 | 1.542 | 1.452 |
| 25–29 | 1.514 | 1.470 |
| 30–34 | 1.266 | 1.140 |
| 35–39 | 980 | 908 |
| 40–44 | 856 | 974 |
| 45–49 | 904 | 1.031 |
| 50–54 | 798 | 840 |
| 55–59 | 661 | 689 |
| 60–64 | 435 | 521 |
| 65–69 | 290 | 391 |
| 70–74 | 275 | 362 |
| 75–79 | 177 | 246 |
| 80–84 | 78 | 111 |
| 85+ | 53 | 34 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% manja od popisa, a 11,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 32,1 muškarci 31,1, žene 33,2
- Muškarci
- 50,4% 15.077
- Žene
- 49,6% 14.809
- Žena na 100 muškaraca
- 98,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 930 | 859 |
| 5–9 | 923 | 791 |
| 10–14 | 1.703 | 1.444 |
| 15–19 | 1.543 | 1.418 |
| 20–24 | 1.513 | 1.404 |
| 25–29 | 1.536 | 1.511 |
| 30–34 | 1.322 | 1.188 |
| 35–39 | 1.018 | 948 |
| 40–44 | 878 | 942 |
| 45–49 | 908 | 1.017 |
| 50–54 | 813 | 896 |
| 55–59 | 685 | 712 |
| 60–64 | 461 | 549 |
| 65–69 | 275 | 392 |
| 70–74 | 270 | 359 |
| 75–79 | 167 | 246 |
| 80–84 | 84 | 118 |
| 85+ | 48 | 15 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% manja od popisa, a 11,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 32,4 muškarci 31,3, žene 33,5
- Muškarci
- 50,5% 15.137
- Žene
- 49,5% 14.852
- Žena na 100 muškaraca
- 98,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 931 | 863 |
| 5–9 | 877 | 764 |
| 10–14 | 1.490 | 1.234 |
| 15–19 | 1.724 | 1.572 |
| 20–24 | 1.461 | 1.373 |
| 25–29 | 1.559 | 1.501 |
| 30–34 | 1.367 | 1.258 |
| 35–39 | 1.078 | 995 |
| 40–44 | 902 | 906 |
| 45–49 | 888 | 1.005 |
| 50–54 | 838 | 946 |
| 55–59 | 694 | 733 |
| 60–64 | 489 | 574 |
| 65–69 | 290 | 409 |
| 70–74 | 257 | 349 |
| 75–79 | 178 | 250 |
| 80–84 | 68 | 108 |
| 85+ | 46 | 12 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% manja od popisa, a 11,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 32,7 muškarci 31,6, žene 33,7
- Muškarci
- 50,5% 15.208
- Žene
- 49,5% 14.892
- Žena na 100 muškaraca
- 97,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 944 | 863 |
| 5–9 | 880 | 777 |
| 10–14 | 1.288 | 1.049 |
| 15–19 | 1.855 | 1.683 |
| 20–24 | 1.403 | 1.329 |
| 25–29 | 1.561 | 1.479 |
| 30–34 | 1.421 | 1.322 |
| 35–39 | 1.140 | 1.043 |
| 40–44 | 917 | 887 |
| 45–49 | 855 | 986 |
| 50–54 | 865 | 983 |
| 55–59 | 716 | 760 |
| 60–64 | 514 | 597 |
| 65–69 | 323 | 425 |
| 70–74 | 245 | 338 |
| 75–79 | 179 | 254 |
| 80–84 | 65 | 101 |
| 85+ | 37 | 16 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% manja od popisa, a 11,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 32,9 muškarci 31,8, žene 34,0
- Muškarci
- 50,6% 15.261
- Žene
- 49,4% 14.911
- Žena na 100 muškaraca
- 97,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 986 | 860 |
| 5–9 | 907 | 825 |
| 10–14 | 1.116 | 912 |
| 15–19 | 1.917 | 1.706 |
| 20–24 | 1.352 | 1.275 |
| 25–29 | 1.544 | 1.465 |
| 30–34 | 1.476 | 1.386 |
| 35–39 | 1.194 | 1.086 |
| 40–44 | 940 | 880 |
| 45–49 | 837 | 972 |
| 50–54 | 869 | 1.010 |
| 55–59 | 740 | 785 |
| 60–64 | 551 | 622 |
| 65–69 | 350 | 442 |
| 70–74 | 228 | 328 |
| 75–79 | 161 | 248 |
| 80–84 | 74 | 103 |
| 85+ | 19 | 6 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 9,7% manja od popisa, a 11,7% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 33,0 muškarci 31,9, žene 34,1
- Muškarci
- 50,6% 15.285
- Žene
- 49,4% 14.909
- Žena na 100 muškaraca
- 97,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.020 | 871 |
| 5–9 | 922 | 851 |
| 10–14 | 996 | 832 |
| 15–19 | 1.868 | 1.618 |
| 20–24 | 1.380 | 1.301 |
| 25–29 | 1.528 | 1.429 |
| 30–34 | 1.502 | 1.448 |
| 35–39 | 1.257 | 1.119 |
| 40–44 | 966 | 894 |
| 45–49 | 842 | 962 |
| 50–54 | 873 | 1.011 |
| 55–59 | 749 | 820 |
| 60–64 | 597 | 650 |
| 65–69 | 371 | 468 |
| 70–74 | 192 | 312 |
| 75–79 | 159 | 245 |
| 80–84 | 47 | 74 |
| 85+ | 16 | 4 |
- Prosečna starost
- 37,6 muškarci 36,7, žene 38,4
- Muškarci
- 49,9% 16.676
- Žene
- 50,1% 16.773
- Žena na 100 muškaraca
- 100,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.197 | 1.055 |
| 5–9 | 1.006 | 981 |
| 10–14 | 925 | 847 |
| 15–19 | 1.103 | 995 |
| 20–24 | 1.420 | 1.331 |
| 25–29 | 1.536 | 1.467 |
| 30–34 | 1.304 | 1.324 |
| 35–39 | 1.115 | 1.012 |
| 40–44 | 912 | 893 |
| 45–49 | 988 | 1.129 |
| 50–54 | 1.143 | 1.281 |
| 55–59 | 1.095 | 1.197 |
| 60–64 | 982 | 1.078 |
| 65–69 | 764 | 813 |
| 70–74 | 479 | 569 |
| 75–79 | 408 | 460 |
| 80–84 | 215 | 230 |
| 85+ | 84 | 111 |
- Prosečna starost
- 37,9 muškarci 37,0, žene 38,8
- Muškarci
- 49,8% 16.632
- Žene
- 50,2% 16.740
- Žena na 100 muškaraca
- 100,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.124 | 985 |
| 5–9 | 1.016 | 979 |
| 10–14 | 932 | 864 |
| 15–19 | 1.067 | 933 |
| 20–24 | 1.388 | 1.301 |
| 25–29 | 1.508 | 1.446 |
| 30–34 | 1.353 | 1.370 |
| 35–39 | 1.123 | 1.049 |
| 40–44 | 932 | 901 |
| 45–49 | 974 | 1.069 |
| 50–54 | 1.145 | 1.274 |
| 55–59 | 1.096 | 1.224 |
| 60–64 | 990 | 1.089 |
| 65–69 | 773 | 843 |
| 70–74 | 502 | 603 |
| 75–79 | 396 | 462 |
| 80–84 | 224 | 227 |
| 85+ | 89 | 121 |
- Prosečna starost
- 38,4 muškarci 37,4, žene 39,3
- Muškarci
- 49,8% 16.602
- Žene
- 50,2% 16.736
- Žena na 100 muškaraca
- 100,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.017 | 893 |
| 5–9 | 1.059 | 992 |
| 10–14 | 939 | 898 |
| 15–19 | 1.031 | 876 |
| 20–24 | 1.338 | 1.245 |
| 25–29 | 1.469 | 1.437 |
| 30–34 | 1.416 | 1.427 |
| 35–39 | 1.151 | 1.091 |
| 40–44 | 959 | 897 |
| 45–49 | 951 | 1.014 |
| 50–54 | 1.085 | 1.230 |
| 55–59 | 1.124 | 1.273 |
| 60–64 | 985 | 1.094 |
| 65–69 | 808 | 882 |
| 70–74 | 540 | 652 |
| 75–79 | 390 | 457 |
| 80–84 | 245 | 249 |
| 85+ | 95 | 129 |
- Prosečna starost
- 38,8 muškarci 37,9, žene 39,8
- Muškarci
- 49,8% 16.586
- Žene
- 50,2% 16.697
- Žena na 100 muškaraca
- 100,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 887 | 784 |
| 5–9 | 1.129 | 1.011 |
| 10–14 | 940 | 918 |
| 15–19 | 992 | 845 |
| 20–24 | 1.293 | 1.183 |
| 25–29 | 1.438 | 1.410 |
| 30–34 | 1.455 | 1.472 |
| 35–39 | 1.204 | 1.124 |
| 40–44 | 980 | 914 |
| 45–49 | 938 | 969 |
| 50–54 | 1.020 | 1.180 |
| 55–59 | 1.139 | 1.304 |
| 60–64 | 992 | 1.096 |
| 65–69 | 834 | 922 |
| 70–74 | 580 | 685 |
| 75–79 | 398 | 465 |
| 80–84 | 260 | 283 |
| 85+ | 107 | 132 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | Broj |
|---|---|---|---|
| Albanci | 93,7% | 31.340 | |
| Srbi | 4,8% | 1.607 | |
| Nisu se izjasnili | 0,0% | 3 | |
| Nepoznato | 0,6% | 213 |
Grupe ispod 1% (13)
| Grupa | 2022. | Broj |
|---|---|---|
| Romi | 0,65% | 219 |
| Goranci | 0,08% | 27 |
| Regionalna pripadnost | 0,04% | 15 |
| Ostali | 0,02% | 7 |
| Makedonci | 0,02% | 6 |
| Bošnjaci | 0,01% | 3 |
| Bugari | 0,01% | 2 |
| Nemci | 0,01% | 2 |
| Jugosloveni | 0,00% | 1 |
| Muslimani | 0,00% | 1 |
| Ukrajinci | 0,00% | 1 |
| Hrvati | 0,00% | 1 |
| Crnogorci | 0,00% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | Broj |
|---|---|---|---|
| Islamska | 94,2% | 31.505 | |
| Pravoslavna | 4,5% | 1.495 | |
| Nisu se izjasnili | 0,0% | 16 | |
| Nepoznato | 1,0% | 323 |
Grupe ispod 1% (4)
| Grupa | 2022. | Broj |
|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,30% | 100 |
| Agnostici | 0,01% | 5 |
| Katolička | 0,01% | 4 |
| Nisu vernici | 0,00% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Popis 2011. ovde nije uporediv zbog bojkota, pa kolone te godine nema. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 104.412 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 80.260 RSD
- Stanovanje mesečno
- 16.002 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,50 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 11.598
- Prazni i napušteni
- 33,9%
- Pod zakupom
- 1,3%
- Zgrade starije od 1971.
- 9%
- Viša ili visoka škola
- 16,7%
- Bez srednje škole
- 38,2%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 80.260 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 112
- Aktivnih firmi
- 175 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 3.516 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 30.993 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 5.709 RSD, 19,0% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 46
- Stanovnika po lekaru
- 724
- Zubara
- 12
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 478 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 8
- Dece u vrtiću
- 328 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 13% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
| Grupa | 2022. | Udeo |
|---|---|---|
| Zaposleni | 4.267 | 12,8% |
| Penzioneri | 3.862 | 11,5% |
| Deca do 15 godina | 6.011 | 18,0% |
| Učenici i studenti | 1.888 | 5,6% |
| Nezaposleni | 8.279 | 24,8% |
| Domaćinstvo i ostali | 9.142 | 27,3% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 66,0%. Godišnje, PIO fond: 2.920 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 37.573 RSD, 78 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 45,2%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 86,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 47,1%
- Divlje deponije, prijavljene
- 5
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 128 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 91
- Fiksni, preuzimanje
- 77 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 33,1
- Leti, model
- 7,4
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 27
- Sa poginulima 2025.
- 4
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 8,9 33.669 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 86 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 31 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (3% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 137
- Za imovinu
- 19
- Za život i telo
- 6
- U saobraćaju
- 2
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 36 min 81. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 115 min 137. od 161
- Do Beograda*
- 242 min 153. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 24 min 77. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.