Sva mesta · Sremski region
Ruma
Ruma: iznad proseka svih mesta po demografiji (81) i pristupu (89), ispod proseka po zdravstvu (43) i priuštivosti (49). Stanovništvo od popisa 2022: −0,8%, prosek regiona −1,6%.
48.221 stanovnika103.629 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 15. i 75. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika48.221 2025.→ 0,8% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2002.
- 60.006
- Najmanje, 1948.
- 37.622
- Broj stanovnika
- 48.221
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 36. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 48.221 2024. 48.397 2023. 48.560 2022. 48.621 2011. 54.339 2002. 60.006 1991. 55.087 1981. 55.083 1971. 52.156 1961. 47.671 1953. 40.742 1948. 37.622 Neto plata103.629 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 28,7% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 95.849 RSD
- Najmanje, 2018.
- 43.578 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 103.629 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 40. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 95.849 93.603 2024. 85.415 83.346 2023. 74.925 72.735 2022. 65.742 63.533 2021. 57.094 56.572 2020. 52.423 52.069 2019. 48.066 47.718 2018. 43.578 43.470 Zaposlenih17.138 2026.▲ 4,0% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 17.253
- Najmanje, 2016.
- 14.545
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 46. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 17.138 2025. 17.202 2024. 17.241 2023. 17.253 2022. 16.828 2021. 16.485 2020. 16.230 2019. 16.074 2018. 15.745 2017. 15.224 2016. 14.545 Korisnici penzija10.968 2026.▲ 5,1% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 10.971
- Najmanje, 2018.
- 10.417
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 112. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 10.968 2025. 10.971 2024. 10.817 2023. 10.602 2022. 10.494 2021. 10.439 2020. 10.417 2019. 10.468 2018. 10.417 Odseljeni762 2025.→ 0,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 820
- Najmanje, 2022.
- 761
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 19. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 762 2024. 761 2023. 820 2022. 761 Doseljeni911 2025.▲ 2,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 966
- Najmanje, 2024.
- 784
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 19. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 911 2024. 784 2023. 966 2022. 892
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²100.439 RSD 2023.→ 1,3% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 100.439 RSD
- Najmanje, 2019.
- 74.816 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 100.439 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 28. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 100.439 143.298 2022. 94.749 126.155 2021. 83.235 114.840 2020. 81.600 108.603 2019. 74.816 107.098 Noćenja turista33.332 2025.▼ 5,8% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2019.
- 35.403
- Najmanje, 2010.
- 410
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 63. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 33.332 2024. 32.684 2023. 32.026 2022. 28.704 2021. 24.945 2020. 19.867 2019. 35.403 2018. 31.810 2017. 28.659 2016. 25.672 2015. 23.962 2014. 24.351 2013. 16.041 2012. 13.188 2011. 1.000 2010. 410 Mala matura504 2026.▼ 3,8% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 526
- Najmanje, 2026.
- 504
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 38. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 504 481 2025. 505 479 2024. 526 483 2023. 524 483 Saobraćajne nezgode297 2025.▲ 58,8% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2025.
- 297
- Najmanje, 2020.
- 187
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 131. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 297 2024. 273 2023. 270 2022. 216 2021. 219 2020. 187 2019. 218 2018. 237 2017. 255 2016. 274 Noćno svetlo, sa satelita22. od 161 po stanovniku 2025.▲ 51,3% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 8.847
- Najmanje, 2012.
- 3.944
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 22. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 8.847 2024. 8.801 2023. 8.176 2022. 7.811 2021. 6.907 2020. 5.847 2019. 5.734 2018. 5.656 2017. 4.776 2016. 4.371 2015. 4.535 2014. 4.707 2013. 4.031 2012. 3.944 Prosečna penzija51.937 RSD 2026.▲ 36,2% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 52.040 RSD
- Najmanje, 2019.
- 24.509 RSD
- Prosečna penzija
- 51.937 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 59. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 51.937 50.307 2025. 52.040 50.246 2024. 46.486 44.693 2023. 36.619 35.047 2022. 31.033 29.593 2021. 27.125 25.699 2020. 25.668 24.231 2019. 24.509 22.945 2018. 24.561 22.892 Divlje deponije, prijavljene6 2024.▼ 45,5% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2022.
- 16
- Najmanje, 2023.
- 6
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 111. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 6 2023. 6 2022. 16 2021. 13 2020. 15 2019. 11 2018. 9 Životni vek76,0 god. 2025.▲ 1,5% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,0 79,0 2024. 72,3 78,6 2023. 71,7 78,0 Brakovi210 2025.▲ 39,1% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 279
- Najmanje, 2020.
- 151
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 33. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 210 2024. 244 2023. 234 2022. 237 2021. 245 2020. 151 2019. 257 2018. 276 2017. 262 2016. 255 2015. 279 2014. 260 2013. 254 2012. 240 2011. 243 2010. 239 Stanovi po dozvolama279 2025.▼ 13,4% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2022.
- 538
- Najmanje, 2013.
- 41
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 22. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 279 2024. 502 2023. 276 2022. 538 2021. 135 2020. 322 2019. 287 2018. 114 2017. 191 2016. 69 2015. 99 2014. 117 2013. 41 2012. 98 2011. 93 2010. 122 2009. 165 2008. 136 2007. 142
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 103.629 RSD | 103.998 | 96.554 | 5. od 7 | 40. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 579 | 586 | 521 | 4. od 7 | 43. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 37,0 | 34,3 | 55,9 | 5. od 7 | 50. od 161 |
| Promena od 2022. | -0,8 % | -1,6 | -2,6 | 2. od 7 | 24. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,4 % | 14,3 | 13,5 | 4. od 7 | 47. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 15,5 % | 14,4 | 13,9 | 4. od 7 | 57. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 504 | 497 | 480 | 3. od 7 | 38. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 13,1 | 18,8 | 17,1 | 6. od 7 | 113. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.400 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 282 Mb/s | 226 | 156 | 2. od 7 | 15. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 36,8 µg/m³ | 39,1 | 33,4 | 3. od 7 | 114. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 30,7 | 24,1 | 17,6 | 6. od 7 | 156. od 161 |
Slična mesta: Požarevac, Bačka Palanka, Sremska Mitrovica, Mladenovac, Vrbas. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 2,2 | -0,1 |
| Mobilna mreža | 282 Mb/s | 254 Mb/s |
| Prazni i napušteni stanovi | 13,6 % | 15,7 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 37,0 | 47,1 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 7,2 | 4,2 |
| Skor na maloj maturi | 504 | 496 |
| Do najbližeg velikog centra | 45 min | 50 min |
| Firme na 1.000 stanovnika | 12,4 | 10,9 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 30,7 | 27,1 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 13,1 | 30,4 |
| Obuhvat vrtićem | 53 % | 55 % |
| Sa višom ili visokom školom | 15,5 % | 16,4 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 58,8 % | 61,2 % |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 1,8 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 3,7 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 3,5 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,1 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 39.915 punoletnih po RZS proceni | 33.410 glasalo 2026. | 84 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 39.915 punoletnih po RZS proceni | 44.809 na biračkom spisku | 112 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 466 očekivanih osmaka po RZS proceni | 479 stvarno na maloj maturi | 103 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 22.676 stanova | 18.634 nastanjeno | 82% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 48.221 stanovnika | 183,5 zračenja na 1.000 stanovnika | 22. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 45.623
- Novi punoletni
- +1.302
- Umrli
- −2.002
- Ostatak
- −114
- Spisak 2026.
- 44.809
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,0 god.
- Životni vek, žene
- 79,0 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 74,6
- Tumori na 10.000
- 28,7
- Bolesti disanja na 10.000
- 14,4
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,3
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 2,2
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,8
- Razvodi na 100 brakova
- 43,0
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 7,2
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 30,6
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,95
- Matematika, skor
- 499
- Maternji jezik, skor
- 492
- Ocena prema testu*
- -0,15
Srednje škole
- Srednjih škola
- 4
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 30,6
- Učenika po nastavniku
- 8,8
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 48.221
- Promena od 2022.
- -0,8%
- Dece do 14
- 14,4%
- Starijih od 65
- 24,5%
Na popisu 2011. bilo je 54.339, a 2022. 48.621 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 440
- Umrli 2025.
- 720
- Prirodni priraštaj
- -280 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 440 | 720 | -280 |
| 2024. | 454 | 700 | -246 |
| 2023. | 433 | 680 | -247 |
| 2022. | 463 | 832 | -369 |
| 2021. | 382 | 953 | -571 |
| 2020. | 451 | 902 | -451 |
| 2019. | 451 | 771 | -320 |
| 2018. | 469 | 784 | -315 |
| 2017. | 438 | 790 | -352 |
| 2016. | 443 | 814 | -371 |
| 2015. | 414 | 811 | -397 |
| 2014. | 491 | 721 | -230 |
| 2013. | 433 | 846 | -413 |
| 2012. | 459 | 840 | -381 |
| 2011. | 426 | 834 | -408 |
| 2010. | 453 | 778 | -325 |
| 2009. | 428 | 794 | -366 |
| 2008. | 460 | 805 | -345 |
| 2007. | 441 | 818 | -377 |
| 2006. | 475 | 798 | -323 |
| 2005. | 489 | 885 | -396 |
| 2004. | 537 | 829 | -292 |
| 2003. | 505 | 788 | -283 |
| 2002. | 523 | 890 | -367 |
| 2001. | 555 | 785 | -230 |
| 2000. | 536 | 803 | -267 |
| 1999. | 549 | 806 | -257 |
| 1998. | 549 | 839 | -290 |
| 1997. | 577 | 771 | -194 |
| 1996. | 608 | 817 | -209 |
| 1995. | 675 | 738 | -63 |
| 1994. | 586 | 727 | -141 |
| 1993. | 620 | 786 | -166 |
| 1992. | 661 | 710 | -49 |
| 1991. | 636 | 621 | 15 |
| 1990. | 649 | 607 | 42 |
| 1989. | 696 | 618 | 78 |
| 1988. | 674 | 625 | 49 |
| 1987. | 706 | 610 | 96 |
| 1986. | 718 | 638 | 80 |
| 1985. | 696 | 682 | 14 |
| 1984. | 760 | 633 | 127 |
| 1983. | 746 | 644 | 102 |
| 1982. | 778 | 613 | 165 |
| 1981. | 772 | 580 | 192 |
| 1980. | 793 | 659 | 134 |
| 1979. | 722 | 539 | 183 |
| 1978. | 834 | 526 | 308 |
| 1977. | 747 | 491 | 256 |
| 1976. | 827 | 470 | 357 |
| 1975. | 732 | 454 | 278 |
| 1974. | 794 | 496 | 298 |
| 1973. | 729 | 446 | 283 |
| 1972. | 690 | 493 | 197 |
| 1971. | 664 | 449 | 215 |
| 1970. | 673 | 405 | 268 |
| 1969. | 679 | 435 | 244 |
| 1968. | 694 | 398 | 296 |
| 1967. | 738 | 444 | 294 |
| 1966. | 697 | 381 | 316 |
| 1965. | 820 | 406 | 414 |
| 1964. | 768 | 469 | 299 |
| 1963. | 825 | 398 | 427 |
| 1962. | 766 | 437 | 329 |
| 1961. | 792 | 417 | 375 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (17), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Ruma | 14.001 | 23.933 | 28.582 | 30.076 | 27.747 |
| Klenak | 2.029 | 3.354 | 3.378 | 2.946 | 2.603 |
| Hrtkovci | 2.800 | 3.102 | 2.684 | 3.036 | 2.530 |
| Putinci | 2.251 | 2.938 | 2.890 | 2.745 | 2.360 |
| Platičevo | 2.378 | 2.824 | 2.809 | 2.444 | 2.202 |
| Nikinci | 2.087 | 2.644 | 2.266 | 1.808 | 1.551 |
| Dobrinci | 1.680 | 1.641 | 1.701 | 1.549 | 1.372 |
| Voganj | 1.424 | 1.692 | 1.628 | 1.506 | 1.281 |
| Buđanovci | 2.274 | 2.260 | 1.848 | 1.496 | 1.224 |
| Grabovci | 1.434 | 1.728 | 1.488 | 1.189 | 964 |
| Kraljevci | 965 | 1.214 | 1.216 | 1.056 | 906 |
| Žarkovac | 865 | 934 | 915 | 904 | 799 |
| Vitojevci | 625 | 873 | 901 | 808 | 767 |
| Donji Petrovci | 858 | 944 | 843 | 924 | 765 |
| Stejanovci | 901 | 1.004 | 976 | 918 | 762 |
| Mali Radinci | 580 | 578 | 558 | 541 | 446 |
| Pavlovci | 470 | 493 | 404 | 393 | 342 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,0, žene 44,1
- Muškarci
- 49,0% 26.672
- Žene
- 51,0% 27.726
- Žena na 100 muškaraca
- 104,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.165 | 1.088 |
| 5–9 | 1.236 | 1.189 |
| 10–14 | 1.317 | 1.247 |
| 15–19 | 1.628 | 1.566 |
| 20–24 | 1.796 | 1.601 |
| 25–29 | 1.894 | 1.617 |
| 30–34 | 1.899 | 1.698 |
| 35–39 | 1.796 | 1.762 |
| 40–44 | 1.815 | 1.793 |
| 45–49 | 1.937 | 1.999 |
| 50–54 | 2.295 | 2.250 |
| 55–59 | 2.282 | 2.415 |
| 60–64 | 1.965 | 2.082 |
| 65–69 | 1.023 | 1.246 |
| 70–74 | 1.141 | 1.576 |
| 75–79 | 882 | 1.413 |
| 80–84 | 442 | 783 |
| 85+ | 159 | 401 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,2, žene 44,3
- Muškarci
- 49,1% 26.415
- Žene
- 50,9% 27.413
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.169 | 1.080 |
| 5–9 | 1.203 | 1.169 |
| 10–14 | 1.289 | 1.223 |
| 15–19 | 1.580 | 1.493 |
| 20–24 | 1.732 | 1.580 |
| 25–29 | 1.886 | 1.559 |
| 30–34 | 1.887 | 1.697 |
| 35–39 | 1.820 | 1.740 |
| 40–44 | 1.780 | 1.757 |
| 45–49 | 1.877 | 1.939 |
| 50–54 | 2.221 | 2.215 |
| 55–59 | 2.277 | 2.387 |
| 60–64 | 1.983 | 2.143 |
| 65–69 | 1.106 | 1.296 |
| 70–74 | 1.081 | 1.499 |
| 75–79 | 877 | 1.397 |
| 80–84 | 471 | 824 |
| 85+ | 176 | 415 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,3, žene 44,5
- Muškarci
- 49,1% 26.174
- Žene
- 50,9% 27.158
- Žena na 100 muškaraca
- 103,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.175 | 1.074 |
| 5–9 | 1.196 | 1.160 |
| 10–14 | 1.258 | 1.206 |
| 15–19 | 1.498 | 1.437 |
| 20–24 | 1.708 | 1.546 |
| 25–29 | 1.829 | 1.541 |
| 30–34 | 1.894 | 1.664 |
| 35–39 | 1.825 | 1.738 |
| 40–44 | 1.779 | 1.718 |
| 45–49 | 1.843 | 1.892 |
| 50–54 | 2.130 | 2.152 |
| 55–59 | 2.265 | 2.354 |
| 60–64 | 1.994 | 2.182 |
| 65–69 | 1.238 | 1.435 |
| 70–74 | 1.004 | 1.401 |
| 75–79 | 855 | 1.342 |
| 80–84 | 476 | 873 |
| 85+ | 207 | 443 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,1 muškarci 41,5, žene 44,7
- Muškarci
- 49,1% 26.010
- Žene
- 50,9% 26.969
- Žena na 100 muškaraca
- 103,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.184 | 1.083 |
| 5–9 | 1.181 | 1.151 |
| 10–14 | 1.258 | 1.189 |
| 15–19 | 1.422 | 1.379 |
| 20–24 | 1.680 | 1.527 |
| 25–29 | 1.780 | 1.525 |
| 30–34 | 1.920 | 1.631 |
| 35–39 | 1.819 | 1.737 |
| 40–44 | 1.795 | 1.698 |
| 45–49 | 1.802 | 1.850 |
| 50–54 | 2.039 | 2.076 |
| 55–59 | 2.231 | 2.321 |
| 60–64 | 2.020 | 2.211 |
| 65–69 | 1.400 | 1.625 |
| 70–74 | 930 | 1.270 |
| 75–79 | 817 | 1.315 |
| 80–84 | 493 | 900 |
| 85+ | 239 | 481 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 41,7, žene 44,9
- Muškarci
- 49,1% 25.863
- Žene
- 50,9% 26.788
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.186 | 1.090 |
| 5–9 | 1.179 | 1.131 |
| 10–14 | 1.266 | 1.187 |
| 15–19 | 1.360 | 1.299 |
| 20–24 | 1.636 | 1.534 |
| 25–29 | 1.761 | 1.497 |
| 30–34 | 1.891 | 1.618 |
| 35–39 | 1.851 | 1.705 |
| 40–44 | 1.780 | 1.724 |
| 45–49 | 1.772 | 1.797 |
| 50–54 | 1.935 | 2.018 |
| 55–59 | 2.180 | 2.251 |
| 60–64 | 2.056 | 2.247 |
| 65–69 | 1.594 | 1.831 |
| 70–74 | 828 | 1.141 |
| 75–79 | 812 | 1.285 |
| 80–84 | 520 | 919 |
| 85+ | 256 | 514 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 41,9, žene 45,0
- Muškarci
- 49,1% 25.679
- Žene
- 50,9% 26.601
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.175 | 1.088 |
| 5–9 | 1.186 | 1.103 |
| 10–14 | 1.245 | 1.190 |
| 15–19 | 1.320 | 1.247 |
| 20–24 | 1.610 | 1.517 |
| 25–29 | 1.719 | 1.482 |
| 30–34 | 1.858 | 1.595 |
| 35–39 | 1.873 | 1.696 |
| 40–44 | 1.770 | 1.746 |
| 45–49 | 1.760 | 1.765 |
| 50–54 | 1.845 | 1.949 |
| 55–59 | 2.139 | 2.188 |
| 60–64 | 2.071 | 2.278 |
| 65–69 | 1.703 | 1.947 |
| 70–74 | 803 | 1.099 |
| 75–79 | 815 | 1.222 |
| 80–84 | 513 | 937 |
| 85+ | 274 | 552 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,0, žene 45,2
- Muškarci
- 49,1% 25.504
- Žene
- 50,9% 26.431
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.182 | 1.085 |
| 5–9 | 1.184 | 1.100 |
| 10–14 | 1.214 | 1.182 |
| 15–19 | 1.299 | 1.218 |
| 20–24 | 1.570 | 1.480 |
| 25–29 | 1.674 | 1.467 |
| 30–34 | 1.832 | 1.552 |
| 35–39 | 1.879 | 1.711 |
| 40–44 | 1.789 | 1.741 |
| 45–49 | 1.746 | 1.740 |
| 50–54 | 1.799 | 1.893 |
| 55–59 | 2.062 | 2.150 |
| 60–64 | 2.068 | 2.268 |
| 65–69 | 1.728 | 1.990 |
| 70–74 | 905 | 1.161 |
| 75–79 | 781 | 1.160 |
| 80–84 | 502 | 934 |
| 85+ | 290 | 599 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,2, žene 45,4
- Muškarci
- 49,1% 25.351
- Žene
- 50,9% 26.288
- Žena na 100 muškaraca
- 103,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.191 | 1.092 |
| 5–9 | 1.195 | 1.111 |
| 10–14 | 1.214 | 1.178 |
| 15–19 | 1.266 | 1.193 |
| 20–24 | 1.493 | 1.430 |
| 25–29 | 1.655 | 1.454 |
| 30–34 | 1.770 | 1.528 |
| 35–39 | 1.896 | 1.691 |
| 40–44 | 1.796 | 1.745 |
| 45–49 | 1.753 | 1.710 |
| 50–54 | 1.780 | 1.856 |
| 55–59 | 1.979 | 2.091 |
| 60–64 | 2.061 | 2.251 |
| 65–69 | 1.738 | 2.031 |
| 70–74 | 1.024 | 1.290 |
| 75–79 | 735 | 1.079 |
| 80–84 | 497 | 897 |
| 85+ | 308 | 661 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,3, žene 45,5
- Muškarci
- 49,1% 25.215
- Žene
- 50,9% 26.135
- Žena na 100 muškaraca
- 103,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.186 | 1.095 |
| 5–9 | 1.211 | 1.120 |
| 10–14 | 1.203 | 1.179 |
| 15–19 | 1.254 | 1.177 |
| 20–24 | 1.417 | 1.364 |
| 25–29 | 1.629 | 1.449 |
| 30–34 | 1.730 | 1.513 |
| 35–39 | 1.909 | 1.669 |
| 40–44 | 1.802 | 1.735 |
| 45–49 | 1.767 | 1.692 |
| 50–54 | 1.752 | 1.819 |
| 55–59 | 1.900 | 2.021 |
| 60–64 | 2.023 | 2.228 |
| 65–69 | 1.758 | 2.067 |
| 70–74 | 1.166 | 1.458 |
| 75–79 | 677 | 969 |
| 80–84 | 487 | 876 |
| 85+ | 344 | 704 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 42,4, žene 45,6
- Muškarci
- 49,1% 25.046
- Žene
- 50,9% 25.920
- Žena na 100 muškaraca
- 103,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.189 | 1.075 |
| 5–9 | 1.202 | 1.122 |
| 10–14 | 1.198 | 1.163 |
| 15–19 | 1.264 | 1.186 |
| 20–24 | 1.356 | 1.287 |
| 25–29 | 1.594 | 1.453 |
| 30–34 | 1.718 | 1.479 |
| 35–39 | 1.880 | 1.645 |
| 40–44 | 1.843 | 1.711 |
| 45–49 | 1.749 | 1.713 |
| 50–54 | 1.728 | 1.765 |
| 55–59 | 1.811 | 1.971 |
| 60–64 | 1.966 | 2.161 |
| 65–69 | 1.785 | 2.105 |
| 70–74 | 1.321 | 1.623 |
| 75–79 | 590 | 882 |
| 80–84 | 485 | 856 |
| 85+ | 367 | 723 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 3,8% veća od popisa, a 2,8% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 42,5, žene 45,8
- Muškarci
- 49,1% 24.801
- Žene
- 50,9% 25.667
- Žena na 100 muškaraca
- 103,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.173 | 1.070 |
| 5–9 | 1.189 | 1.117 |
| 10–14 | 1.205 | 1.133 |
| 15–19 | 1.247 | 1.192 |
| 20–24 | 1.314 | 1.235 |
| 25–29 | 1.580 | 1.431 |
| 30–34 | 1.681 | 1.464 |
| 35–39 | 1.849 | 1.603 |
| 40–44 | 1.869 | 1.711 |
| 45–49 | 1.737 | 1.729 |
| 50–54 | 1.716 | 1.729 |
| 55–59 | 1.716 | 1.910 |
| 60–64 | 1.940 | 2.102 |
| 65–69 | 1.785 | 2.128 |
| 70–74 | 1.388 | 1.707 |
| 75–79 | 569 | 870 |
| 80–84 | 483 | 792 |
| 85+ | 360 | 744 |
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,1, žene 46,1
- Muškarci
- 48,8% 23.734
- Žene
- 51,2% 24.887
- Žena na 100 muškaraca
- 104,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.161 | 1.122 |
| 5–9 | 1.210 | 1.114 |
| 10–14 | 1.163 | 1.095 |
| 15–19 | 1.145 | 1.109 |
| 20–24 | 1.161 | 1.118 |
| 25–29 | 1.344 | 1.281 |
| 30–34 | 1.465 | 1.308 |
| 35–39 | 1.643 | 1.481 |
| 40–44 | 1.756 | 1.605 |
| 45–49 | 1.719 | 1.688 |
| 50–54 | 1.634 | 1.667 |
| 55–59 | 1.660 | 1.829 |
| 60–64 | 1.894 | 2.109 |
| 65–69 | 1.867 | 2.201 |
| 70–74 | 1.524 | 1.803 |
| 75–79 | 688 | 987 |
| 80–84 | 433 | 782 |
| 85+ | 267 | 588 |
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,2, žene 46,2
- Muškarci
- 48,9% 23.730
- Žene
- 51,1% 24.830
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.168 | 1.106 |
| 5–9 | 1.226 | 1.123 |
| 10–14 | 1.175 | 1.104 |
| 15–19 | 1.163 | 1.123 |
| 20–24 | 1.155 | 1.097 |
| 25–29 | 1.280 | 1.258 |
| 30–34 | 1.455 | 1.297 |
| 35–39 | 1.605 | 1.460 |
| 40–44 | 1.769 | 1.606 |
| 45–49 | 1.715 | 1.703 |
| 50–54 | 1.634 | 1.630 |
| 55–59 | 1.655 | 1.798 |
| 60–64 | 1.845 | 2.083 |
| 65–69 | 1.858 | 2.175 |
| 70–74 | 1.549 | 1.868 |
| 75–79 | 790 | 1.065 |
| 80–84 | 415 | 742 |
| 85+ | 273 | 592 |
- Prosečna starost
- 44,9 muškarci 43,4, žene 46,3
- Muškarci
- 48,9% 23.668
- Žene
- 51,1% 24.729
- Žena na 100 muškaraca
- 104,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.171 | 1.090 |
| 5–9 | 1.219 | 1.129 |
| 10–14 | 1.195 | 1.123 |
| 15–19 | 1.152 | 1.133 |
| 20–24 | 1.180 | 1.072 |
| 25–29 | 1.215 | 1.226 |
| 30–34 | 1.420 | 1.290 |
| 35–39 | 1.577 | 1.437 |
| 40–44 | 1.757 | 1.595 |
| 45–49 | 1.725 | 1.686 |
| 50–54 | 1.649 | 1.606 |
| 55–59 | 1.623 | 1.750 |
| 60–64 | 1.767 | 2.013 |
| 65–69 | 1.845 | 2.153 |
| 70–74 | 1.567 | 1.912 |
| 75–79 | 921 | 1.215 |
| 80–84 | 393 | 694 |
| 85+ | 292 | 605 |
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 43,5, žene 46,5
- Muškarci
- 48,9% 23.557
- Žene
- 51,1% 24.664
- Žena na 100 muškaraca
- 104,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.165 | 1.101 |
| 5–9 | 1.217 | 1.129 |
| 10–14 | 1.197 | 1.131 |
| 15–19 | 1.159 | 1.118 |
| 20–24 | 1.188 | 1.093 |
| 25–29 | 1.173 | 1.173 |
| 30–34 | 1.400 | 1.311 |
| 35–39 | 1.560 | 1.404 |
| 40–44 | 1.708 | 1.579 |
| 45–49 | 1.748 | 1.654 |
| 50–54 | 1.653 | 1.621 |
| 55–59 | 1.570 | 1.699 |
| 60–64 | 1.693 | 1.952 |
| 65–69 | 1.803 | 2.099 |
| 70–74 | 1.585 | 1.946 |
| 75–79 | 1.060 | 1.377 |
| 80–84 | 364 | 656 |
| 85+ | 314 | 621 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 84,6% | 86,3% | 41.151 | |
| Romi | 2,8% | 2,4% | 1.376 | |
| Hrvati | 2,3% | 3,2% | 1.133 | |
| Mađari | 1,9% | 2,2% | 918 | |
| Nisu se izjasnili | 2,1% | 3,1% | 1.009 | |
| Nepoznato | 4,6% | 0,7% | 2.214 |
Grupe ispod 1% (18)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,49% | 0,5% | 237 |
| Regionalna pripadnost | 0,27% | 0,7% | 130 |
| Makedonci | 0,20% | 0,3% | 99 |
| Ostali | 0,15% | 0,1% | 71 |
| Slovaci | 0,10% | 0,1% | 48 |
| Albanci | 0,09% | 0,1% | 43 |
| Muslimani | 0,08% | 0,1% | 40 |
| Crnogorci | 0,07% | 0,1% | 35 |
| Nemci | 0,07% | 0,1% | 33 |
| Slovenci | 0,05% | 0,0% | 23 |
| Rusi | 0,04% | 0,0% | 19 |
| Ukrajinci | 0,03% | 0,0% | 14 |
| Rusini | 0,02% | 0,0% | 12 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 5 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Bunjevci | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Rumuni | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 86,5% | 88,3% | 42.063 | |
| Katolička | 4,7% | 5,6% | 2.285 | |
| Nisu se izjasnili | 2,4% | 3,9% | 1.184 | |
| Nepoznato | 4,8% | 0,8% | 2.329 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,66% | 0,8% | 323 |
| Islamska | 0,31% | 0,1% | 152 |
| Ostale hrišćanske | 0,26% | 0,2% | 125 |
| Protestantska | 0,19% | 0,3% | 92 |
| Agnostici | 0,11% | 0,0% | 53 |
| Istočnjačke | 0,03% | 0,0% | 13 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 2 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 116.884 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 103.629 RSD
- Stanovanje mesečno
- 34.017 tražena cena*, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,46 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena cena iz oglasa, svedena na skalu ugovorenih cena i kirija. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 22.676
- Prazni i napušteni
- 13,6%
- Pod zakupom
- 5,8%
- Zgrade starije od 1971.
- 38%
- Viša ili visoka škola
- 15,5%
- Bez srednje škole
- 26,7%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 103.629 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 353
- Aktivnih firmi
- 596 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.784 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 83.051 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 30.848 RSD, 37,0% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 63
- Stanovnika po lekaru
- 765
- Zubara
- 7
- Farmaceuta
- 8
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 504 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 11
- Dece u vrtiću
- 1.713 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 53% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 17.838 | 36,7% | 16.166 | 29,8% |
| Penzioneri | 11.730 | 24,1% | 11.475 | 21,1% |
| Deca do 15 godina | 6.865 | 14,1% | 7.220 | 13,3% |
| Učenici i studenti | 2.678 | 5,5% | 4.018 | 7,4% |
| Nezaposleni | 2.395 | 4,9% | 4.908 | 9,0% |
| Domaćinstvo i ostali | 7.115 | 14,6% | 10.552 | 19,4% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 11,8%. Godišnje, PIO fond: 10.968 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 51.937 RSD, 64 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 88,9%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 58,8%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 79,2%
- Divlje deponije, prijavljene
- 6
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu. Godišnjak daje jedan red za: Ruma, Irig, pa je vrednost zajednička.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 282 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 579
- Fiksni, preuzimanje
- 103 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 36,8
- Leti, model
- 7,4
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 154
- Sa poginulima 2025.
- 6
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 30,7 46.889 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 211 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 9 od 160 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (10% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 284
- Za imovinu
- 53
- Za život i telo
- 9
- U saobraćaju
- 40
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 24 min 46. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 45 min 43. od 161
- Do Beograda*
- 51 min 21. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 24 min 77. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.