Sva mesta · Podunavski region
Smederevo
Smederevo: iznad proseka svih mesta po pristupu (95) i priuštivosti (69), ispod proseka po školama i vrtićima (33) i vazduhu (50). Stanovništvo od popisa 2022: −2,0%, prosek regiona −2,5%.
96.012 stanovnika107.608 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 60. i 79. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika96.012 2025.▼ 2,0% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 115.617
- Najmanje, 1948.
- 59.545
- Broj stanovnika
- 96.012
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 20. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 96.012 2024. 96.786 2023. 97.513 2022. 97.930 2011. 108.209 2002. 109.809 1991. 115.617 1981. 107.366 1971. 90.650 1961. 77.682 1953. 66.132 1948. 59.545 Neto plata107.608 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 23,3% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 99.712 RSD
- Najmanje, 2018.
- 49.613 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 107.608 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 28. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 99.712 93.603 2024. 89.283 83.346 2023. 78.034 72.735 2022. 68.859 63.533 2021. 61.590 56.572 2020. 56.930 52.069 2019. 53.505 47.718 2018. 49.613 43.470 Zaposlenih33.000 2026.▲ 2,9% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 33.174
- Najmanje, 2016.
- 26.386
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 54. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 33.000 2025. 33.015 2024. 32.968 2023. 33.174 2022. 32.686 2021. 32.077 2020. 30.581 2019. 30.339 2018. 29.685 2017. 27.940 2016. 26.386 Korisnici penzija23.664 2026.▲ 1,8% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2019.
- 23.862
- Najmanje, 2022.
- 23.247
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 85. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 23.664 2025. 23.639 2024. 23.538 2023. 23.300 2022. 23.247 2021. 23.249 2020. 23.767 2019. 23.862 2018. 23.705 Odseljeni1.304 2025.▼ 9,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.438
- Najmanje, 2025.
- 1.304
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 104. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.304 2024. 1.384 2023. 1.419 2022. 1.438 Doseljeni1.078 2025.▼ 12,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.232
- Najmanje, 2025.
- 1.078
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 104. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.078 2024. 1.155 2023. 1.221 2022. 1.232
Još trendova (11)
Novi stanovi, po m²137.527 RSD 2023.▲ 16,0% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 137.527 RSD
- Najmanje, 2019.
- 89.504 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 137.527 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 61. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 137.527 143.298 2022. 117.716 126.155 2021. 97.897 114.840 2020. 96.496 108.603 2019. 89.504 107.098 Noćenja turista31.171 2025.▲ 133,0% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2022.
- 31.599
- Najmanje, 2013.
- 3.269
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 101. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 31.171 2024. 31.509 2023. 29.675 2022. 31.599 2021. 10.334 2020. 5.905 2019. 13.376 2018. 19.590 2017. 16.393 2016. 5.989 2015. 5.036 2014. 4.190 2013. 3.269 2012. 5.030 2011. 4.483 2010. 7.611 Mala matura470 2026.→ 0,0% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 473
- Najmanje, 2025.
- 467
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 103. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 470 481 2025. 467 479 2024. 473 483 2023. 470 483 PM2.5, godišnje26,2 µg/m³ 2024.▼ 17,4% od 2020.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Godišnji prosek sitnih čestica PM2.5 u vazduhu, izmeren na stanicama. Manje je bolje.
- Najviše, 2018.
- 36,4 µg/m³
- Najmanje, 2023.
- 24,3 µg/m³
- PM2.5 godišnje, izmereno
- 26,2 µg/m³
- Prosek mesta
- 24,8 µg/m³
- Položaj, 1. je najbolje
- 13. od 20
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2024. 26,2 24,8 2023. 24,3 23,3 2022. 29,2 25,9 2021. 28,6 27,1 2020. 31,7 29,2 2018. 36,4 – Saobraćajne nezgode475 2025.▲ 9,7% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2021.
- 538
- Najmanje, 2017.
- 429
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 144. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 475 2024. 484 2023. 529 2022. 516 2021. 538 2020. 433 2019. 491 2018. 497 2017. 429 2016. 435 Noćno svetlo, sa satelita86. od 161 po stanovniku 2025.▼ 15,3% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2021.
- 12.933
- Najmanje, 2012.
- 8.399
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 86. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 9.823 2024. 9.795 2023. 9.088 2022. 10.655 2021. 12.933 2020. 11.598 2019. 10.791 2018. 10.336 2017. 9.575 2016. 9.027 2015. 8.967 2014. 9.141 2013. 8.615 2012. 8.399 Prosečna penzija53.594 RSD 2026.▲ 40,8% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 53.594 RSD
- Najmanje, 2018.
- 24.074 RSD
- Prosečna penzija
- 53.594 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 45. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 53.594 50.307 2025. 53.494 50.246 2024. 47.420 44.693 2023. 37.129 35.047 2022. 31.294 29.593 2021. 27.081 25.699 2020. 25.520 24.231 2019. 24.158 22.945 2018. 24.074 22.892 Divlje deponije, prijavljene21 2024.▼ 22,2% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 27
- Najmanje, 2024.
- 21
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 32. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 21 2023. 26 2022. 27 2021. 27 2020. 27 2019. 27 2018. 27 Životni vek75,2 god. 2025.▲ 1,9% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,5 78,0 2024. 72,0 77,6 2023. 70,8 76,9 Brakovi443 2025.▲ 16,9% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2019.
- 557
- Najmanje, 2020.
- 379
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 66. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 443 2024. 416 2023. 441 2022. 517 2021. 464 2020. 379 2019. 557 2018. 505 2017. 460 2016. 472 2015. 512 2014. 471 2013. 522 2012. 474 2011. 477 2010. 478 Stanovi po dozvolama304 2025.▲ 223,4% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2025.
- 304
- Najmanje, 2011.
- 58
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 71. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 304 2024. 203 2023. 188 2022. 252 2021. 246 2020. 94 2019. 194 2018. 185 2017. 106 2016. 89 2015. 70 2014. 116 2013. 59 2012. 131 2011. 58 2010. 195 2009. 200 2008. 153 2007. 141
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 107.608 RSD | 100.635 | 96.554 | 1. od 3 | 28. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 547 | 517 | 521 | 1. od 3 | 62. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 20,4 | 35,0 | 55,9 | 1. od 3 | 18. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,0 % | -2,5 | -2,6 | 1. od 3 | 47. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,9 % | 13,8 | 13,5 | 1. od 3 | 35. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 15,5 % | 13,9 | 13,9 | 1. od 3 | 57. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 470 | 492 | 480 | 3. od 3 | 103. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 24,2 | 23,6 | 17,1 | 2. od 3 | 57. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.205 € | 1.205 | 1.291 | – | 16. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 189 Mb/s | 167 | 156 | 1. od 3 | 49. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 42,9 µg/m³ | 40,6 | 33,4 | 3. od 3 | 137. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 20,2 | 20,4 | 17,6 | 2. od 3 | 105. od 161 |
Slična mesta: Kraljevo, Loznica, Kruševac, Leskovac, Vršac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 20,4 | 57,9 |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 100,0 % | 76,5 % |
| Do sedišta regiona | 0 min | 25 min |
| Prazni i napušteni stanovi | 15,0 % | 18,2 % |
| Do najbližeg velikog centra | 56 min | 77 min |
| Neto plata, 12 meseci | 107.608 RSD | 100.818 RSD |
| Domaćinstva na vodovodu | 93,4 % | 87,2 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 20,2 | 21,8 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 68,4 % |
| Obuhvat vrtićem | 18 % | 36 % |
| Skor na maloj maturi | 470 | 486 |
| Sa višom ili visokom školom | 15,5 % | 18,3 % |
| Mobilna mreža | 189 Mb/s | 206 Mb/s |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -2,3 | -1,5 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 24,2 | 37,1 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 2,5 | 4,1 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,7 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,9 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,0 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,3 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 3,5 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,6 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 78.655 punoletnih po RZS proceni | 60.685 glasalo 2026. | 77 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 78.655 punoletnih po RZS proceni | 93.272 na biračkom spisku | 119 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 975 očekivanih osmaka po RZS proceni | 904 stvarno na maloj maturi | 93 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 46.888 stanova | 36.279 nastanjeno | 77% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 107.608 RSD prosečna plata | 1.205 € medijana ugovorenog m² | 0,76 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 96.012 stanovnika | 102,3 zračenja na 1.000 stanovnika | 86. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 95.885
- Novi punoletni
- +2.933
- Umrli
- −4.287
- Ostatak
- −1.259
- Spisak 2026.
- 93.272
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,5 god.
- Životni vek, žene
- 78,0 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 78,1
- Tumori na 10.000
- 32,5
- Bolesti disanja na 10.000
- 6,1
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,1
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -2,3
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,5
- Razvodi na 100 brakova
- 15,2
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 2,5
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 32,8
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,87
- Matematika, skor
- 471
- Maternji jezik, skor
- 470
- Ocena prema testu*
- -0,15
Srednje škole
- Srednjih škola
- 6
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 32,8
- Učenika po nastavniku
- 7,4
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 96.012
- Promena od 2022.
- -2,0%
- Dece do 14
- 14,9%
- Starijih od 65
- 22,5%
Na popisu 2011. bilo je 108.209, a 2022. 97.930 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 910
- Umrli 2025.
- 1.407
- Prirodni priraštaj
- -497 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 910 | 1.407 | -497 |
| 2024. | 904 | 1.499 | -595 |
| 2023. | 907 | 1.339 | -432 |
| 2022. | 992 | 1.646 | -654 |
| 2021. | 980 | 2.047 | -1.067 |
| 2020. | 874 | 1.636 | -762 |
| 2019. | 994 | 1.471 | -477 |
| 2018. | 880 | 1.477 | -597 |
| 2017. | 867 | 1.440 | -573 |
| 2016. | 868 | 1.456 | -588 |
| 2015. | 898 | 1.438 | -540 |
| 2014. | 954 | 1.328 | -374 |
| 2013. | 1.022 | 1.326 | -304 |
| 2012. | 1.032 | 1.396 | -364 |
| 2011. | 956 | 1.491 | -535 |
| 2010. | 1.056 | 1.475 | -419 |
| 2009. | 1.069 | 1.508 | -439 |
| 2008. | 947 | 1.484 | -537 |
| 2007. | 1.025 | 1.450 | -425 |
| 2006. | 1.110 | 1.473 | -363 |
| 2005. | 1.136 | 1.519 | -383 |
| 2004. | 1.285 | 1.467 | -182 |
| 2003. | 1.287 | 1.400 | -113 |
| 2002. | 1.279 | 1.424 | -145 |
| 2001. | 1.258 | 1.402 | -144 |
| 2000. | 1.277 | 1.482 | -205 |
| 1999. | 1.279 | 1.398 | -119 |
| 1998. | 1.330 | 1.340 | -10 |
| 1997. | 1.409 | 1.314 | 95 |
| 1996. | 1.303 | 1.260 | 43 |
| 1995. | 1.404 | 1.196 | 208 |
| 1994. | 1.459 | 1.163 | 296 |
| 1993. | 1.505 | 1.157 | 348 |
| 1992. | 1.412 | 1.222 | 190 |
| 1991. | 1.520 | 1.168 | 352 |
| 1990. | 1.536 | 1.007 | 529 |
| 1989. | 1.603 | 1.091 | 512 |
| 1988. | 1.620 | 1.098 | 522 |
| 1987. | 1.669 | 1.034 | 635 |
| 1986. | 1.682 | 1.032 | 650 |
| 1985. | 1.771 | 1.036 | 735 |
| 1984. | 1.794 | 1.025 | 769 |
| 1983. | 1.837 | 1.093 | 744 |
| 1982. | 1.734 | 978 | 756 |
| 1981. | 1.522 | 956 | 566 |
| 1980. | 1.699 | 987 | 712 |
| 1979. | 1.667 | 938 | 729 |
| 1978. | 1.608 | 965 | 643 |
| 1977. | 1.714 | 847 | 867 |
| 1976. | 1.733 | 822 | 911 |
| 1975. | 1.816 | 849 | 967 |
| 1974. | 1.759 | 822 | 937 |
| 1973. | 1.710 | 796 | 914 |
| 1972. | 1.544 | 923 | 621 |
| 1971. | 1.411 | 779 | 632 |
| 1970. | 1.324 | 837 | 487 |
| 1969. | 1.412 | 846 | 566 |
| 1968. | 1.340 | 763 | 577 |
| 1967. | 1.285 | 684 | 601 |
| 1966. | 1.300 | 641 | 659 |
| 1965. | 1.270 | 743 | 527 |
| 1964. | 1.295 | 767 | 528 |
| 1963. | 1.323 | 672 | 651 |
| 1962. | 1.294 | 708 | 586 |
| 1961. | 1.379 | 626 | 753 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (28), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Smederevo | 14.206 | 40.192 | 63.884 | 64.175 | 59.261 |
| Radinac | 1.598 | 3.236 | 4.995 | 5.428 | 4.714 |
| Osipaonica | 4.616 | 5.199 | 5.430 | 3.560 | 2.873 |
| Lipe | 3.761 | 5.247 | 3.859 | 3.077 | 2.727 |
| Lugavčina | 3.976 | 4.342 | 4.213 | 3.078 | 2.516 |
| Vranovo | 1.789 | 2.404 | 2.888 | 2.690 | 2.456 |
| Mihajlovac | 3.795 | 3.766 | 3.570 | 2.656 | 2.248 |
| Udovice | 1.662 | 1.909 | 1.960 | 1.837 | 1.764 |
| Vučak | 691 | 862 | 1.364 | 1.890 | 1.751 |
| Saraorci | 2.642 | 2.787 | 2.688 | 2.107 | 1.704 |
| Mala Krsna | 1.434 | 1.782 | 1.829 | 1.552 | 1.550 |
| Skobalj | 2.065 | 2.202 | 2.190 | 1.614 | 1.397 |
| Petrijevo | 737 | 680 | 1.085 | 1.451 | 1.363 |
| Drugovac | 2.503 | 2.322 | 2.130 | 1.566 | 1.302 |
| Landol | 1.163 | 972 | 954 | 1.141 | 1.210 |
| Ralja | 821 | 1.010 | 1.358 | 1.209 | 1.114 |
| Vodanj | 1.197 | 1.336 | 1.426 | 1.206 | 1.085 |
| Kolari | 799 | 988 | 1.155 | 1.089 | 1.014 |
| Seone | 872 | 926 | 891 | 955 | 880 |
| Vrbovac | 1.344 | 1.303 | 1.220 | 1.020 | 855 |
| Malo Orašje | 1.698 | 1.495 | 1.271 | 994 | 816 |
| Dobri Do | 1.657 | 1.436 | 1.274 | 971 | 810 |
| Suvodol | 1.073 | 952 | 910 | 788 | 690 |
| Šalinac | 843 | 823 | 807 | 558 | 501 |
| Lunjevac | 733 | 769 | 722 | 563 | 428 |
| Binovac | 827 | 769 | 720 | 428 | 357 |
| Badljevica | 652 | 559 | 471 | 374 | 315 |
| Kulič | 391 | 382 | 353 | 232 | 229 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,7 muškarci 39,5, žene 41,9
- Muškarci
- 49,4% 53.418
- Žene
- 50,6% 54.814
- Žena na 100 muškaraca
- 102,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.679 | 2.490 |
| 5–9 | 2.876 | 2.810 |
| 10–14 | 3.021 | 2.882 |
| 15–19 | 3.503 | 3.293 |
| 20–24 | 3.676 | 3.451 |
| 25–29 | 3.959 | 3.551 |
| 30–34 | 3.825 | 3.516 |
| 35–39 | 3.823 | 3.637 |
| 40–44 | 3.436 | 3.388 |
| 45–49 | 3.440 | 3.603 |
| 50–54 | 4.013 | 4.129 |
| 55–59 | 4.646 | 4.792 |
| 60–64 | 3.815 | 3.968 |
| 65–69 | 2.129 | 2.492 |
| 70–74 | 1.870 | 2.609 |
| 75–79 | 1.594 | 2.292 |
| 80–84 | 827 | 1.331 |
| 85+ | 286 | 580 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 40,9 muškarci 39,7, žene 42,1
- Muškarci
- 49,3% 53.103
- Žene
- 50,7% 54.549
- Žena na 100 muškaraca
- 102,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.625 | 2.476 |
| 5–9 | 2.831 | 2.754 |
| 10–14 | 2.968 | 2.820 |
| 15–19 | 3.456 | 3.255 |
| 20–24 | 3.622 | 3.388 |
| 25–29 | 3.899 | 3.551 |
| 30–34 | 3.808 | 3.438 |
| 35–39 | 3.889 | 3.670 |
| 40–44 | 3.476 | 3.379 |
| 45–49 | 3.337 | 3.532 |
| 50–54 | 3.872 | 4.001 |
| 55–59 | 4.538 | 4.699 |
| 60–64 | 4.007 | 4.188 |
| 65–69 | 2.215 | 2.577 |
| 70–74 | 1.787 | 2.536 |
| 75–79 | 1.599 | 2.272 |
| 80–84 | 847 | 1.383 |
| 85+ | 327 | 630 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,2 muškarci 39,9, žene 42,4
- Muškarci
- 49,3% 52.786
- Žene
- 50,7% 54.262
- Žena na 100 muškaraca
- 102,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.567 | 2.506 |
| 5–9 | 2.830 | 2.676 |
| 10–14 | 2.915 | 2.784 |
| 15–19 | 3.362 | 3.162 |
| 20–24 | 3.557 | 3.329 |
| 25–29 | 3.815 | 3.502 |
| 30–34 | 3.797 | 3.406 |
| 35–39 | 3.890 | 3.636 |
| 40–44 | 3.553 | 3.422 |
| 45–49 | 3.285 | 3.466 |
| 50–54 | 3.708 | 3.890 |
| 55–59 | 4.332 | 4.499 |
| 60–64 | 4.205 | 4.397 |
| 65–69 | 2.424 | 2.756 |
| 70–74 | 1.739 | 2.468 |
| 75–79 | 1.562 | 2.228 |
| 80–84 | 873 | 1.436 |
| 85+ | 372 | 699 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,4 muškarci 40,1, žene 42,7
- Muškarci
- 49,3% 52.502
- Žene
- 50,7% 53.968
- Žena na 100 muškaraca
- 102,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.531 | 2.505 |
| 5–9 | 2.805 | 2.579 |
| 10–14 | 2.875 | 2.794 |
| 15–19 | 3.231 | 3.063 |
| 20–24 | 3.518 | 3.298 |
| 25–29 | 3.736 | 3.369 |
| 30–34 | 3.833 | 3.433 |
| 35–39 | 3.812 | 3.562 |
| 40–44 | 3.610 | 3.489 |
| 45–49 | 3.324 | 3.420 |
| 50–54 | 3.547 | 3.757 |
| 55–59 | 4.085 | 4.324 |
| 60–64 | 4.310 | 4.544 |
| 65–69 | 2.719 | 2.995 |
| 70–74 | 1.756 | 2.399 |
| 75–79 | 1.480 | 2.176 |
| 80–84 | 907 | 1.490 |
| 85+ | 423 | 771 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,7 muškarci 40,4, žene 42,9
- Muškarci
- 49,3% 52.148
- Žene
- 50,7% 53.626
- Žena na 100 muškaraca
- 102,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.488 | 2.459 |
| 5–9 | 2.739 | 2.507 |
| 10–14 | 2.880 | 2.811 |
| 15–19 | 3.086 | 2.964 |
| 20–24 | 3.480 | 3.264 |
| 25–29 | 3.636 | 3.239 |
| 30–34 | 3.857 | 3.443 |
| 35–39 | 3.767 | 3.512 |
| 40–44 | 3.668 | 3.541 |
| 45–49 | 3.364 | 3.376 |
| 50–54 | 3.406 | 3.612 |
| 55–59 | 3.897 | 4.158 |
| 60–64 | 4.257 | 4.580 |
| 65–69 | 3.061 | 3.372 |
| 70–74 | 1.751 | 2.279 |
| 75–79 | 1.397 | 2.120 |
| 80–84 | 949 | 1.529 |
| 85+ | 465 | 860 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,9 muškarci 40,6, žene 43,2
- Muškarci
- 49,3% 51.748
- Žene
- 50,7% 53.239
- Žena na 100 muškaraca
- 102,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.436 | 2.415 |
| 5–9 | 2.693 | 2.462 |
| 10–14 | 2.866 | 2.789 |
| 15–19 | 2.980 | 2.865 |
| 20–24 | 3.439 | 3.214 |
| 25–29 | 3.532 | 3.178 |
| 30–34 | 3.832 | 3.422 |
| 35–39 | 3.761 | 3.437 |
| 40–44 | 3.756 | 3.587 |
| 45–49 | 3.355 | 3.327 |
| 50–54 | 3.266 | 3.499 |
| 55–59 | 3.769 | 4.007 |
| 60–64 | 4.201 | 4.569 |
| 65–69 | 3.326 | 3.710 |
| 70–74 | 1.729 | 2.205 |
| 75–79 | 1.345 | 2.084 |
| 80–84 | 976 | 1.555 |
| 85+ | 486 | 914 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 40,8, žene 43,5
- Muškarci
- 49,3% 51.360
- Žene
- 50,7% 52.765
- Žena na 100 muškaraca
- 102,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.380 | 2.349 |
| 5–9 | 2.643 | 2.438 |
| 10–14 | 2.826 | 2.735 |
| 15–19 | 2.926 | 2.787 |
| 20–24 | 3.395 | 3.149 |
| 25–29 | 3.476 | 3.121 |
| 30–34 | 3.771 | 3.390 |
| 35–39 | 3.718 | 3.343 |
| 40–44 | 3.822 | 3.623 |
| 45–49 | 3.379 | 3.316 |
| 50–54 | 3.171 | 3.424 |
| 55–59 | 3.635 | 3.889 |
| 60–64 | 4.126 | 4.466 |
| 65–69 | 3.462 | 3.921 |
| 70–74 | 1.808 | 2.278 |
| 75–79 | 1.311 | 2.034 |
| 80–84 | 987 | 1.552 |
| 85+ | 524 | 950 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,1, žene 43,7
- Muškarci
- 49,3% 50.909
- Žene
- 50,7% 52.271
- Žena na 100 muškaraca
- 102,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.301 | 2.254 |
| 5–9 | 2.577 | 2.475 |
| 10–14 | 2.824 | 2.659 |
| 15–19 | 2.872 | 2.752 |
| 20–24 | 3.303 | 3.056 |
| 25–29 | 3.430 | 3.048 |
| 30–34 | 3.686 | 3.316 |
| 35–39 | 3.693 | 3.314 |
| 40–44 | 3.818 | 3.591 |
| 45–49 | 3.463 | 3.358 |
| 50–54 | 3.129 | 3.371 |
| 55–59 | 3.473 | 3.760 |
| 60–64 | 3.940 | 4.272 |
| 65–69 | 3.605 | 4.105 |
| 70–74 | 1.985 | 2.436 |
| 75–79 | 1.275 | 1.988 |
| 80–84 | 957 | 1.518 |
| 85+ | 578 | 998 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,3, žene 43,9
- Muškarci
- 49,3% 50.454
- Žene
- 50,7% 51.834
- Žena na 100 muškaraca
- 102,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.286 | 2.192 |
| 5–9 | 2.525 | 2.485 |
| 10–14 | 2.792 | 2.569 |
| 15–19 | 2.835 | 2.765 |
| 20–24 | 3.163 | 2.954 |
| 25–29 | 3.389 | 3.008 |
| 30–34 | 3.596 | 3.174 |
| 35–39 | 3.727 | 3.348 |
| 40–44 | 3.724 | 3.516 |
| 45–49 | 3.520 | 3.422 |
| 50–54 | 3.170 | 3.338 |
| 55–59 | 3.312 | 3.609 |
| 60–64 | 3.687 | 4.106 |
| 65–69 | 3.705 | 4.221 |
| 70–74 | 2.208 | 2.662 |
| 75–79 | 1.291 | 1.930 |
| 80–84 | 891 | 1.480 |
| 85+ | 633 | 1.055 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,4, žene 44,1
- Muškarci
- 49,3% 49.956
- Žene
- 50,7% 51.376
- Žena na 100 muškaraca
- 102,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.289 | 2.188 |
| 5–9 | 2.465 | 2.443 |
| 10–14 | 2.720 | 2.494 |
| 15–19 | 2.853 | 2.786 |
| 20–24 | 3.015 | 2.844 |
| 25–29 | 3.340 | 2.972 |
| 30–34 | 3.487 | 3.046 |
| 35–39 | 3.753 | 3.352 |
| 40–44 | 3.664 | 3.454 |
| 45–49 | 3.557 | 3.480 |
| 50–54 | 3.214 | 3.298 |
| 55–59 | 3.174 | 3.461 |
| 60–64 | 3.501 | 3.954 |
| 65–69 | 3.656 | 4.245 |
| 70–74 | 2.472 | 3.007 |
| 75–79 | 1.282 | 1.802 |
| 80–84 | 836 | 1.431 |
| 85+ | 678 | 1.119 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,3% veća od popisa, a 2,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,5, žene 44,2
- Muškarci
- 49,3% 49.337
- Žene
- 50,7% 50.818
- Žena na 100 muškaraca
- 103,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.320 | 2.187 |
| 5–9 | 2.402 | 2.399 |
| 10–14 | 2.667 | 2.441 |
| 15–19 | 2.843 | 2.764 |
| 20–24 | 2.902 | 2.754 |
| 25–29 | 3.292 | 2.937 |
| 30–34 | 3.385 | 2.979 |
| 35–39 | 3.710 | 3.332 |
| 40–44 | 3.651 | 3.381 |
| 45–49 | 3.620 | 3.523 |
| 50–54 | 3.209 | 3.248 |
| 55–59 | 3.043 | 3.358 |
| 60–64 | 3.387 | 3.812 |
| 65–69 | 3.567 | 4.198 |
| 70–74 | 2.638 | 3.277 |
| 75–79 | 1.236 | 1.712 |
| 80–84 | 793 | 1.386 |
| 85+ | 672 | 1.130 |
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 41,8, žene 44,6
- Muškarci
- 49,4% 48.406
- Žene
- 50,6% 49.524
- Žena na 100 muškaraca
- 102,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.453 | 2.286 |
| 5–9 | 2.462 | 2.342 |
| 10–14 | 2.627 | 2.350 |
| 15–19 | 2.739 | 2.558 |
| 20–24 | 2.688 | 2.511 |
| 25–29 | 2.935 | 2.700 |
| 30–34 | 2.996 | 2.774 |
| 35–39 | 3.422 | 3.160 |
| 40–44 | 3.536 | 3.194 |
| 45–49 | 3.680 | 3.522 |
| 50–54 | 3.323 | 3.245 |
| 55–59 | 3.039 | 3.349 |
| 60–64 | 3.408 | 3.759 |
| 65–69 | 3.706 | 4.236 |
| 70–74 | 2.868 | 3.541 |
| 75–79 | 1.294 | 1.802 |
| 80–84 | 776 | 1.331 |
| 85+ | 454 | 864 |
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 41,9, žene 44,6
- Muškarci
- 49,4% 48.185
- Žene
- 50,6% 49.328
- Žena na 100 muškaraca
- 102,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.470 | 2.302 |
| 5–9 | 2.435 | 2.330 |
| 10–14 | 2.592 | 2.371 |
| 15–19 | 2.745 | 2.551 |
| 20–24 | 2.657 | 2.504 |
| 25–29 | 2.871 | 2.635 |
| 30–34 | 2.975 | 2.721 |
| 35–39 | 3.330 | 3.136 |
| 40–44 | 3.539 | 3.179 |
| 45–49 | 3.681 | 3.501 |
| 50–54 | 3.344 | 3.257 |
| 55–59 | 3.016 | 3.301 |
| 60–64 | 3.290 | 3.679 |
| 65–69 | 3.568 | 4.113 |
| 70–74 | 3.008 | 3.640 |
| 75–79 | 1.436 | 1.930 |
| 80–84 | 765 | 1.308 |
| 85+ | 463 | 870 |
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 42,1, žene 44,8
- Muškarci
- 49,4% 47.846
- Žene
- 50,6% 48.940
- Žena na 100 muškaraca
- 102,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.454 | 2.282 |
| 5–9 | 2.422 | 2.303 |
| 10–14 | 2.547 | 2.374 |
| 15–19 | 2.747 | 2.489 |
| 20–24 | 2.645 | 2.509 |
| 25–29 | 2.772 | 2.555 |
| 30–34 | 2.950 | 2.684 |
| 35–39 | 3.211 | 2.999 |
| 40–44 | 3.540 | 3.201 |
| 45–49 | 3.610 | 3.443 |
| 50–54 | 3.397 | 3.298 |
| 55–59 | 3.040 | 3.243 |
| 60–64 | 3.139 | 3.548 |
| 65–69 | 3.371 | 3.964 |
| 70–74 | 3.144 | 3.758 |
| 75–79 | 1.615 | 2.133 |
| 80–84 | 782 | 1.264 |
| 85+ | 460 | 893 |
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 42,2, žene 44,9
- Muškarci
- 49,4% 47.476
- Žene
- 50,6% 48.536
- Žena na 100 muškaraca
- 102,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.438 | 2.259 |
| 5–9 | 2.408 | 2.300 |
| 10–14 | 2.528 | 2.347 |
| 15–19 | 2.689 | 2.439 |
| 20–24 | 2.677 | 2.532 |
| 25–29 | 2.665 | 2.478 |
| 30–34 | 2.925 | 2.640 |
| 35–39 | 3.083 | 2.864 |
| 40–44 | 3.524 | 3.194 |
| 45–49 | 3.561 | 3.395 |
| 50–54 | 3.460 | 3.344 |
| 55–59 | 3.071 | 3.189 |
| 60–64 | 3.001 | 3.396 |
| 65–69 | 3.226 | 3.812 |
| 70–74 | 3.142 | 3.831 |
| 75–79 | 1.839 | 2.408 |
| 80–84 | 782 | 1.203 |
| 85+ | 457 | 905 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 90,9% | 94,2% | 89.054 | |
| Romi | 2,4% | 2,2% | 2.317 | |
| Nisu se izjasnili | 0,9% | 1,0% | 879 | |
| Nepoznato | 4,8% | 1,3% | 4.690 |
Grupe ispod 1% (19)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Makedonci | 0,19% | 0,3% | 183 |
| Jugosloveni | 0,15% | 0,1% | 144 |
| Ostali | 0,13% | 0,1% | 131 |
| Hrvati | 0,10% | 0,1% | 99 |
| Crnogorci | 0,10% | 0,3% | 99 |
| Mađari | 0,06% | 0,1% | 62 |
| Albanci | 0,05% | 0,0% | 46 |
| Rumuni | 0,04% | 0,1% | 40 |
| Rusi | 0,04% | 0,0% | 38 |
| Muslimani | 0,03% | 0,1% | 27 |
| Bugari | 0,02% | 0,0% | 22 |
| Slovaci | 0,02% | 0,0% | 20 |
| Regionalna pripadnost | 0,02% | 0,0% | 17 |
| Nemci | 0,02% | 0,0% | 15 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 14 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 13 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 11 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 8 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 89,9% | 93,6% | 88.039 | |
| Islamska | 1,8% | 1,5% | 1.773 | |
| Ostale hrišćanske | 1,1% | 0,9% | 1.083 | |
| Nisu se izjasnili | 1,3% | 1,4% | 1.245 | |
| Nepoznato | 5,1% | 1,6% | 4.972 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,43% | 0,5% | 418 |
| Katolička | 0,30% | 0,4% | 295 |
| Agnostici | 0,06% | 0,0% | 58 |
| Protestantska | 0,03% | 0,0% | 27 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 11 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 8 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 106.607 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 107.608 RSD
- Stanovanje mesečno
- 31.665 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,28 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 46.888
- Prazni i napušteni
- 15,0%
- Pod zakupom
- 3,8%
- Zgrade starije od 1971.
- 27%
- Viša ili visoka škola
- 15,5%
- Bez srednje škole
- 27,5%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 107.608 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 342
- Aktivnih firmi
- 946 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.960 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 54.976 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 5.323 RSD, 10,4% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 232
- Stanovnika po lekaru
- 414
- Zubara
- 22
- Farmaceuta
- 24
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 470 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 19
- Dece u vrtiću
- 1.164 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 18% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 33.842 | 34,6% | 30.794 | 28,5% |
| Penzioneri | 22.940 | 23,4% | 22.523 | 20,8% |
| Deca do 15 godina | 14.520 | 14,8% | 16.647 | 15,4% |
| Učenici i studenti | 5.832 | 6,0% | 8.216 | 7,6% |
| Nezaposleni | 5.562 | 5,7% | 10.712 | 9,9% |
| Domaćinstvo i ostali | 15.234 | 15,6% | 19.317 | 17,9% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 14,1%. Godišnje, PIO fond: 23.664 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 53.594 RSD, 72 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 93,4%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 74,6%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 100,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 21
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 189 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 977
- Fiksni, preuzimanje
- 122 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Smederevo Carina, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Smederevo Carina, neverifikovano, do 2026-11-01.20,1 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, izmereno
- 42,9 2024.
- PM2.5 leti, izmereno
- 12,0
- Godišnji prosek
- 26,2
- SO₂, prosek
- 12,3
- Dana PM10 preko 50
- 133
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 602 t 2024, pogona: 2
Zvanično Verifikovana merenja SEPA, stanice: SMEDEREVO -RADINAC, SMEDEREVO Carina, Smederevo Carina, Smederevo Carina korig. Isprekidana linija je 25 µg/m³, godišnja granica u Srbiji. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 197
- Sa poginulima 2025.
- 6
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 20,2 90.467 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 404 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 8 od 203 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (10% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 371
- Za imovinu
- 68
- Za život i telo
- 15
- U saobraćaju
- 41
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 56 min 61. od 161
- Do Beograda*
- 56 min 22. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 30 min 97. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.