Stanje Srbije

Sva mesta · Južnobački region

Žabalj

Žabalj: iznad proseka svih mesta po pristupu (93) i demografiji (63), ispod proseka po školama i vrtićima (36) i priuštivosti (37, procena). Stanovništvo od popisa 2022: −1,3%, prosek regiona −1,7%.

23.540 stanovnika96.454 RSD neto plata

Ukupna ocena

Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 69. i 147. mesta.

Kako računamo
48od 100
Rang u Srbiji≈ 104.od 161
1. (najbolje)161.
Verovatno između 69. i 147. mesta.

Rang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?

Uporedi sa sličnim mestimaPrikaži na mapi i listi

Profil mesta

Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.

Demografija

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
oko proseka-1,3% od popisa 2022, neto doseljeni -1,1 na 1.000
63
Posao i plata

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
oko proseka96.454 RSD, 539 zaposlenih na 1.000 radno sposobnih, 9,4 firmi na 1.000
41
Priuštivost

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.

Kako računamo
ispod prosekakorpa i stanovanje koštaju 1,57 prosečne plate, stan: procena
37
Zdravstvo

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.

Kako računamo
ispod proseka14,9 zdravstvenih radnika na 10.000, životni vek 73,5
33
Škole i vrtići

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.

Kako računamo
ispod prosekamala matura 444, vrtić 32%, fakultet na 34 min
36
Pristup

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.

Kako računamo
iznad proseka34 min do velikog centra, mreža 156 Mb/s
93
Vazduh

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.

Kako računamo
oko prosekaPM2.5 zimi 36,3 µg/m³
57
Bezbednost na putu

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.

Kako računamo
ispod proseka33,4 teških nezgoda godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
19

Poređenje

Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.

PokazateljOvdeProsek regionaMedijanaU regionuU Srbiji
Neto plata, 12 meseci96.454 RSD101.23896.5549. od 1282. od 161
Zaposleni na 1.000 radno sposobnih539 5645218. od 1267. od 161
Nezaposleni na 1.000 stanovnika35,0 48,655,95. od 1248. od 161
Promena od 2022.-1,3 %-1,7-2,63. od 1228. od 161
Deca do 14 godina17,3 %15,013,51. od 124. od 161
Sa višom ili visokom školom9,3 %15,113,910. od 12144. od 161
Skor na maloj maturi444 48448011. od 12138. od 161
Lekari na 10.000 stanovnika12,3 17,017,18. od 12124. od 161
Cena stana po m²nema podatka2.2051.291––
Mobilna mreža Procena156 Mb/s1751567. od 1281. od 161
PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena36,3 µg/m³34,033,49. od 12110. od 161
Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana33,4 24,117,612. od 12158. od 161

Slična mesta: Mladenovac, Kovin, Opovo, Srbobran, Ub. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.

Šta kažu nezavisni izvori

Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.

Slična mesta

Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.

Izvori i metodologija

Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.

Provera brojki

Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.

PitanjeZvaničnoIzmerenoOdnos
Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu.18.649 punoletnih po RZS proceni14.546 glasalo 2026.78 na 100
Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili.18.649 punoletnih po RZS proceni20.943 na biračkom spisku112 na 100
Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao.264 očekivanih osmaka po RZS proceni239 stvarno na maloj maturi91 na 100
Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi.10.073 stanova8.219 nastanjeno82%
Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj.23.540 stanovnika83,6 zračenja na 1.000 stanovnika113. od 161

Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.

Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.

Spisak 2023.
21.147
Novi punoletni
+774
Umrli
−995
Ostatak
+17
Spisak 2026.
20.943

Život i ljudi

Životni vek i uzroci smrti

Životni vek, muškarci
70,8 god.
Životni vek, žene
77,0 god.
Bolesti srca i krvotoka na 10.000
71,2
Tumori na 10.000
29,0
Bolesti disanja na 10.000
10,9
Povrede i trovanja na 10.000
5,1

Seljenje, porodica i gradnja

Neto doseljeni na 1.000 godišnje
-1,1
Brakovi na 1.000 godišnje
5,4
Razvodi na 100 brakova
35,4
Stanovi po dozvolama na 1.000
2,1
Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
19,3

RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.

Obrazovanje

Osnovna škola, osmi razred

Prosečna ocena
3,85
Matematika, skor
441
Maternji jezik, skor
447
Ocena prema testu*
-0,11

Srednje škole

Srednjih škola
1
Gimnazija
0
Srednjoškolaca na 1.000
19,3
Učenika po nastavniku
6,8

* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.

Stanovništvo

Stanovnika 2025.
23.540
Promena od 2022.
-1,3%
Dece do 14
17,3%
Starijih od 65
18,9%

Na popisu 2011. bilo je 26.134, a 2022. 23.853 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.

Svi popisi, 1948–2022.

22,0 hilj.24,0 hilj.26,0 hilj.28,0 hilj.1950196019701980199020002010202223,9 hilj.

Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.

Procene po godinama

22,0 hilj.24,0 hilj.26,0 hilj.28,0 hilj.30,0 hilj.popis 2002popis 2011popis 2022199520002005201020152020202523,5 hilj.

Rođeni i umrli, 1961–2025.

Rođeni 2025.
281
Umrli 2025.
324
Prirodni priraštaj
-43
rođeni minus umrli
RođeniUmrli02004006001961.: rođeno 474, umrlo 2461962.: rođeno 427, umrlo 2581963.: rođeno 412, umrlo 2561964.: rođeno 410, umrlo 2611965.: rođeno 430, umrlo 2541966.: rođeno 362, umrlo 2281967.: rođeno 383, umrlo 2591968.: rođeno 346, umrlo 2611969.: rođeno 384, umrlo 2791970.: rođeno 362, umrlo 2541971.: rođeno 347, umrlo 2451972.: rođeno 362, umrlo 2751973.: rođeno 360, umrlo 2861974.: rođeno 317, umrlo 2921975.: rođeno 385, umrlo 2701976.: rođeno 356, umrlo 2721977.: rođeno 354, umrlo 3011978.: rođeno 348, umrlo 2841979.: rođeno 358, umrlo 2891980.: rođeno 354, umrlo 2901981.: rođeno 351, umrlo 3271982.: rođeno 385, umrlo 3331983.: rođeno 373, umrlo 3381984.: rođeno 389, umrlo 3451985.: rođeno 345, umrlo 3221986.: rođeno 338, umrlo 3581987.: rođeno 371, umrlo 3681988.: rođeno 329, umrlo 3301989.: rođeno 363, umrlo 3301990.: rođeno 347, umrlo 3351991.: rođeno 356, umrlo 3751992.: rođeno 303, umrlo 3751993.: rođeno 351, umrlo 3751994.: rođeno 369, umrlo 3761995.: rođeno 360, umrlo 4061996.: rođeno 325, umrlo 4061997.: rođeno 364, umrlo 3941998.: rođeno 311, umrlo 4161999.: rođeno 321, umrlo 4082000.: rođeno 322, umrlo 4122001.: rođeno 356, umrlo 3762002.: rođeno 333, umrlo 3932003.: rođeno 331, umrlo 4492004.: rođeno 318, umrlo 4112005.: rođeno 327, umrlo 3472006.: rođeno 306, umrlo 4042007.: rođeno 269, umrlo 3382008.: rođeno 289, umrlo 3812009.: rođeno 271, umrlo 3822010.: rođeno 296, umrlo 3652011.: rođeno 248, umrlo 4012012.: rođeno 268, umrlo 3442013.: rođeno 275, umrlo 3492014.: rođeno 290, umrlo 3622015.: rođeno 287, umrlo 4252016.: rođeno 303, umrlo 3292017.: rođeno 264, umrlo 3992018.: rođeno 264, umrlo 3312019.: rođeno 261, umrlo 3512020.: rođeno 277, umrlo 4192021.: rođeno 281, umrlo 4612022.: rođeno 271, umrlo 3742023.: rođeno 277, umrlo 3472024.: rođeno 268, umrlo 3482025.: rođeno 281, umrlo 324197019801990200020102025281 rođ.324 um.
Tabela po godinama
GodinaRođeniUmrliPriraštaj
2025.281324-43
2024.268348-80
2023.277347-70
2022.271374-103
2021.281461-180
2020.277419-142
2019.261351-90
2018.264331-67
2017.264399-135
2016.303329-26
2015.287425-138
2014.290362-72
2013.275349-74
2012.268344-76
2011.248401-153
2010.296365-69
2009.271382-111
2008.289381-92
2007.269338-69
2006.306404-98
2005.327347-20
2004.318411-93
2003.331449-118
2002.333393-60
2001.356376-20
2000.322412-90
1999.321408-87
1998.311416-105
1997.364394-30
1996.325406-81
1995.360406-46
1994.369376-7
1993.351375-24
1992.303375-72
1991.356375-19
1990.34733512
1989.36333033
1988.329330-1
1987.3713683
1986.338358-20
1985.34532223
1984.38934544
1983.37333835
1982.38533352
1981.35132724
1980.35429064
1979.35828969
1978.34828464
1977.35430153
1976.35627284
1975.385270115
1974.31729225
1973.36028674
1972.36227587
1971.347245102
1970.362254108
1969.384279105
1968.34626185
1967.383259124
1966.362228134
1965.430254176
1964.410261149
1963.412256156
1962.427258169
1961.474246228

RZS, teritorija svedena na današnje opštine.

Naselja (4), broj stanovnika po popisima
Naselje1948.1971.1991.2011.2022.
Žabalj6.2737.8518.7669.1618.449
Čurug7.9289.3368.9878.1667.238
Đurđevo5.0084.5314.5175.0924.621
Gospođinci3.2393.6543.5533.7153.545

Sastav stanovništva

Prosečna starost
41,3
muškarci 40,0, žene 42,6
Muškarci
50,2%
11.827
Žene
49,8%
11.713
Žena na 100 muškaraca
99,0
MuškarciŽene85+ god.: 101 muškaraca (0,4%), 196 žena (0,8%)85+80–84 god.: 153 muškaraca (0,6%), 229 žena (1,0%)80–8475–79 god.: 350 muškaraca (1,5%), 526 žena (2,2%)75–7970–74 god.: 605 muškaraca (2,6%), 724 žena (3,1%)70–7465–69 god.: 742 muškaraca (3,2%), 820 žena (3,5%)65–6960–64 god.: 796 muškaraca (3,4%), 862 žena (3,7%)60–6455–59 god.: 831 muškaraca (3,5%), 793 žena (3,4%)55–5950–54 god.: 817 muškaraca (3,5%), 797 žena (3,4%)50–5445–49 god.: 830 muškaraca (3,5%), 738 žena (3,1%)45–4940–44 god.: 769 muškaraca (3,3%), 753 žena (3,2%)40–4435–39 god.: 791 muškaraca (3,4%), 665 žena (2,8%)35–3930–34 god.: 722 muškaraca (3,1%), 683 žena (2,9%)30–3425–29 god.: 718 muškaraca (3,1%), 656 žena (2,8%)25–2920–24 god.: 761 muškaraca (3,2%), 680 žena (2,9%)20–2415–19 god.: 722 muškaraca (3,1%), 631 žena (2,7%)15–1910–14 god.: 691 muškaraca (2,9%), 627 žena (2,7%)10–145–9 god.: 741 muškaraca (3,1%), 640 žena (2,7%)5–90–4 god.: 687 muškaraca (2,9%), 693 žena (2,9%)0–40%0%2%2%4%4%
Tabela po starosti
StarostMuškarciŽene
0–4687693
5–9741640
10–14691627
15–19722631
20–24761680
25–29718656
30–34722683
35–39791665
40–44769753
45–49830738
50–54817797
55–59831793
60–64796862
65–69742820
70–74605724
75–79350526
80–84153229
85+101196

Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.

Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (17)
Grupa2022.2011.Broj
Mađari0,80%1,0%190
Regionalna pripadnost0,33%1,1%78
Hrvati0,28%0,5%66
Ostali0,24%0,2%57
Jugosloveni0,19%0,3%46
Ukrajinci0,13%0,2%32
Slovaci0,11%0,1%26
Makedonci0,10%0,1%24
Muslimani0,07%0,0%16
Rusi0,06%0,0%15
Rumuni0,03%0,0%7
Crnogorci0,02%0,1%5
Bunjevci0,02%0,0%4
Nemci0,02%0,1%4
Albanci0,01%0,0%3
Bošnjaci0,01%0,0%2
Bugari0,01%0,0%2

Veroispovest, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (7)
Grupa2022.2011.Broj
Protestantska0,58%0,6%138
Nisu vernici0,32%0,5%76
Ostale hrišćanske0,16%0,4%38
Islamska0,13%0,1%32
Agnostici0,04%0,0%10
Judaistička0,00%0,0%1
Istočnjačke0,00%0,0%1

Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.

Cena života

Korpa, usklađena
117.551
RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
Prosečna plata
96.454
RSD
Stanovanje mesečno
34.175
procena, stan od 50 m²
Sve kroz platu
1,57
korpa i stanovanje

Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.

Stanovanje i obrazovanje

Stanova
10.073
Prazni i napušteni
13,1%
Pod zakupom
3,1%
Zgrade starije od 1971.
35%
Viša ili visoka škola
9,3%
Bez srednje škole
32,0%

Popis 2022. RZS.

Posao i plate

Neto plata, 12 meseci
96.454
do 08/2026
Zaposlenih na 1.000
344
Aktivnih firmi
221
09/2025
Nezaposlenih na birou
825
09/2025
Budžet po stanovniku
63.973
RSD, 2024.
Ulaganja po stanovniku
23.787
RSD, 31,6% rashoda

Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.

20,0 hilj.40,0 hilj.60,0 hilj.80,0 hilj.100 hilj.201820202022202589,1 hilj.

Zdravstvo

Lekara
29
Stanovnika po lekaru
812
Zubara
6
Farmaceuta
0

Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.

Škole i vrtići

Skor na maloj maturi
444
2025/26, prosek mesta 481
Osnovnih škola
4
Dece u vrtiću
618
2025/2026
Obuhvat vrtićem
32%
naša procena
4404504604704802023202420252026444

Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.

Od čega se živi

Popis 2022.

Popis 2011.

Grupa2022.Udeo2011.Udeo
Zaposleni8.32934,9%6.93926,6%
Penzioneri4.58519,2%4.48017,1%
Deca do 15 godina4.08017,1%4.46517,1%
Učenici i studenti1.4466,1%1.7626,7%
Nezaposleni1.2625,3%2.84110,9%
Domaćinstvo i ostali4.15117,4%5.64721,6%

RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 13,2%. Godišnje, PIO fond: 4.259 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 49.788 RSD, 53 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.

Komunalije i putevi

Domaćinstva na vodovodu
95,4%
Domaćinstva na kanalizaciji
0,0%
Prečišćene otpadne vode
0,0%
Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
33,3%
Divlje deponije, prijavljene
3

Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.

Mobilna mreža i internet

Mobilna mreža, preuzimanje
156 Mb/s
Broj mobilnih testova
73
Fiksni, preuzimanje
119 Mb/s
zavisi od paketa

Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.

Vazduh

PM2.5 zimi, procena
36,3
Leti, model
7,1
jan30feb22mar17apr11maj7jun8jul6avg7sep8okt10nov20dec32

Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.

Bezbednost na putu

Sa povređenima 2025.
66
Sa poginulima 2025.
1
Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
33,4
20.073 ljudi tokom dana
Sve nezgode 2026.
69
tekuća godina
Na glavnim putevima van naselja*
10
od 67 teških, 2025.
60801001202016201820202022202593

Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.

Osude za krivična dela

Osuđenih odraslih 2024.
30
Za imovinu
9
Za život i telo
0
U saobraćaju
12

Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.

Povezanost

Do sedišta regiona*
34 min
76. od 161
Do najbližeg velikog centra*
34 min
28. od 161
Do Beograda*
80 min
45. od 161
Do najbližeg fakulteta*
34 min
107. od 161
Do najbliže srednje škole*
0 min
1. od 161

Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.