Sva mesta · Grad Beograd
Zemun
Zemun: iznad proseka svih mesta po demografiji (100) i poslu i plati (76), ispod proseka po vazduhu (43, procena). Stanovništvo od popisa 2022: +1,1%, prosek regiona +0,1%.
179.894 stanovnika136.553 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 6. i 10. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika179.894 2025.→ 1,1% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 2025.
- 179.894
- Najmanje, 1948.
- 42.197
- Broj stanovnika
- 179.894
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 5. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 179.894 2024. 179.454 2023. 178.773 2022. 177.908 2011. 168.170 2002. 152.831 1991. 146.056 1981. 138.591 1971. 111.877 1961. 74.791 1953. 51.089 1948. 42.197 Neto plata136.553 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 31,6% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 128.129 RSD
- Najmanje, 2018.
- 55.656 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 136.553 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 8. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 128.129 93.603 2024. 115.070 83.346 2023. 101.255 72.735 2022. 87.668 63.533 2021. 75.745 56.572 2020. 68.540 52.069 2019. 62.260 47.718 2018. 55.656 43.470 Zaposlenih74.298 2026.▲ 11,2% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2026.
- 74.298
- Najmanje, 2016.
- 57.812
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 12. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 74.298 2025. 73.610 2024. 72.574 2023. 71.477 2022. 68.855 2021. 66.814 2020. 64.827 2019. 62.997 2018. 61.322 2017. 59.445 2016. 57.812 Korisnici penzija39.759 2026.→ 1,0% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 40.494
- Najmanje, 2023.
- 39.235
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 124. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 39.759 2025. 39.695 2024. 39.499 2023. 39.235 2022. 39.293 2021. 39.361 2020. 39.951 2019. 40.334 2018. 40.494 Odseljeni3.627 2025.▼ 12,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 4.128
- Najmanje, 2024.
- 3.537
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 7. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.627 2024. 3.537 2023. 4.000 2022. 4.128 Doseljeni4.135 2025.▼ 32,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 6.112
- Najmanje, 2025.
- 4.135
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 7. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.135 2024. 4.450 2023. 4.993 2022. 6.112
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²253.886 RSD 2023.▲ 3,5% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 253.886 RSD
- Najmanje, 2019.
- 185.123 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 253.886 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 83. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 253.886 143.298 2022. 232.903 126.155 2021. 209.249 114.840 2020. 193.607 108.603 2019. 185.123 107.098 Noćenja turista191.823 2025.▲ 34,7% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 249.938
- Najmanje, 2011.
- 36.744
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 52. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 191.823 2024. 249.938 2023. 225.576 2022. 185.103 2021. 98.710 2020. 44.302 2019. 142.406 2018. 151.904 2017. 112.885 2016. 96.182 2015. 82.958 2014. 80.876 2013. 58.490 2012. 44.757 2011. 36.744 2010. 38.049 Mala matura520 2026.→ 0,4% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 529
- Najmanje, 2026.
- 520
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 19. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 520 481 2025. 529 479 2024. 527 483 2023. 522 483 Saobraćajne nezgode1.256 2025.→ 0,1% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2019.
- 1.600
- Najmanje, 2024.
- 1.168
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 154. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.256 2024. 1.168 2023. 1.227 2022. 1.356 2021. 1.417 2020. 1.255 2019. 1.600 2018. 1.557 2017. 1.468 2016. 1.412 Noćno svetlo, sa satelita90. od 161 po stanovniku 2025.▲ 13,9% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 17.874
- Najmanje, 2012.
- 13.983
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 90. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 17.874 2024. 17.451 2023. 16.637 2022. 16.841 2021. 16.274 2020. 15.699 2019. 15.472 2018. 15.158 2017. 14.964 2016. 14.630 2015. 14.535 2014. 14.237 2013. 14.281 2012. 13.983 Prosečna penzija68.040 RSD 2026.▲ 35,6% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 68.164 RSD
- Najmanje, 2019.
- 32.271 RSD
- Prosečna penzija
- 68.040 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 15. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 68.040 50.307 2025. 68.164 50.246 2024. 60.948 44.693 2023. 48.119 35.047 2022. 40.866 29.593 2021. 35.702 25.699 2020. 33.832 24.231 2019. 32.271 22.945 2018. 32.386 22.892 Divlje deponije, prijavljene10 2024.▲ 150,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2024.
- 10
- Najmanje, 2020.
- 1
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 74. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 10 2022. 5 2020. 1 2019. 4 2018. 3 Životni vek77,1 god. 2025.▲ 1,8% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 74,8 79,4 2024. 74,4 79,4 2023. 72,6 78,8 Brakovi800 2025.▲ 33,6% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2022.
- 941
- Najmanje, 2020.
- 599
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 33. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 800 2024. 875 2023. 926 2022. 941 2021. 894 2020. 599 2019. 872 2018. 845 2017. 897 2016. 915 2015. 867 2014. 937 2013. 860 2012. 892 2011. 885 2010. 899 Stanovi po dozvolama2.930 2025.▲ 79,5% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2025.
- 2.930
- Najmanje, 2007.
- 152
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 21. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.930 2024. 638 2023. 1.154 2022. 1.174 2021. 712 2020. 1.632 2019. 1.328 2018. 709 2017. 1.672 2016. 515 2015. 299 2014. 247 2013. 409 2012. 595 2011. 331 2010. 304 2009. 244 2008. 227 2007. 152
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 136.553 RSD | 137.812 | 96.554 | 8. od 17 | 8. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 641 | 664 | 521 | 11. od 17 | 14. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 18,7 | 21,5 | 55,9 | 9. od 17 | 14. od 161 |
| Promena od 2022. | 1,1 % | 0,1 | -2,6 | 4. od 17 | 7. od 161 |
| Deca do 14 godina | 15,9 % | 15,0 | 13,5 | 2. od 17 | 11. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 31,3 % | 32,4 | 13,9 | 9. od 17 | 10. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 520 | 515 | 480 | 8. od 17 | 19. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 31,1 | 73,4 | 17,1 | 3. od 17 | 38. od 161 |
| Cena stana po m² | 2.645 € | 2.986 | 1.291 | 4. od 10 | 31. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 331 Mb/s | 259 | 156 | 6. od 17 | 7. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 46,6 µg/m³ | 40,4 | 33,4 | 13. od 17 | 146. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 14,6 | 19,2 | 17,6 | 6. od 17 | 50. od 161 |
Slična mesta: Voždovac, Palilula (Beograd), Čukarica, Zvezdara, Rakovica. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 4,5 | 1,0 |
| Mobilna mreža | 331 Mb/s | 289 Mb/s |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 14,6 | 17,3 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 31,9 | 27,7 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 31,1 | 13,0 |
| Prazni i napušteni stanovi | 12,2 % | 13,2 % |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 7,3 | 6,1 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Sa višom ili visokom školom | 31,3 % | 36,8 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 46,6 µg/m³ | 43,6 µg/m³ |
| Neto plata, 12 meseci | 136.553 RSD | 140.688 RSD |
| Obuhvat vrtićem | 62 % | 64 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 641 | 651 |
| Do sedišta regiona | 15 min | 12 min |
| Skor na maloj maturi | 520 | 522 |
| Do najbližeg velikog centra | 15 min | 12 min |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 0,6 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,0 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 5,8 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 145.896 punoletnih po RZS proceni | 115.864 glasalo 2026. | 79 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 145.896 punoletnih po RZS proceni | 168.934 na biračkom spisku | 116 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 1.882 očekivanih osmaka po RZS proceni | 1.676 stvarno na maloj maturi | 89 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 82.517 stanova | 70.428 nastanjeno | 85% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 136.553 RSD prosečna plata | 2.645 € medijana ugovorenog m² | 0,44 m² za platu |
| Koliko se traži, a koliko se plaća?Naše računanje. RGZ 2.645 € iz 2025. pomeren je za 1,4 god. uz rast od 10,4% godišnje. Stanovi u dva izvora nisu isti, pa ovo nije popust pri kupovini. | 3.032 € ugovorena cena, svedena na 2026-11 | 2.991 € tražena u oglasima | 0,99 puta |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 179.894 stanovnika | 99,4 zračenja na 1.000 stanovnika | 90. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 169.508
- Novi punoletni
- +5.058
- Umrli
- −6.289
- Ostatak
- +657
- Spisak 2026.
- 168.934
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 74,8 god.
- Životni vek, žene
- 79,4 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 51,1
- Tumori na 10.000
- 32,5
- Bolesti disanja na 10.000
- 8,1
- Povrede i trovanja na 10.000
- 2,4
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 4,5
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,8
- Razvodi na 100 brakova
- 8,6
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 7,3
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 39,7
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,14
- Matematika, skor
- 521
- Maternji jezik, skor
- 522
- Ocena prema testu*
- 0,00
Srednje škole
- Srednjih škola
- 9
- Gimnazija
- 2
- Srednjoškolaca na 1.000
- 39,7
- Učenika po nastavniku
- 9,3
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 179.894
- Promena od 2022.
- 1,1%
- Dece do 14
- 15,9%
- Starijih od 65
- 19,9%
Na popisu 2011. bilo je 168.170, a 2022. 177.908 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 1.930
- Umrli 2025.
- 2.193
- Prirodni priraštaj
- -263 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 1.930 | 2.193 | -263 |
| 2024. | 1.922 | 2.199 | -277 |
| 2023. | 1.934 | 2.201 | -267 |
| 2022. | 1.878 | 2.356 | -478 |
| 2021. | 1.933 | 2.981 | -1.048 |
| 2020. | 1.847 | 2.553 | -706 |
| 2019. | 1.898 | 2.095 | -197 |
| 2018. | 1.851 | 2.046 | -195 |
| 2017. | 1.879 | 2.124 | -245 |
| 2016. | 1.873 | 1.976 | -103 |
| 2015. | 1.885 | 2.044 | -159 |
| 2014. | 1.924 | 1.979 | -55 |
| 2013. | 1.901 | 1.937 | -36 |
| 2012. | 1.912 | 1.966 | -54 |
| 2011. | 1.880 | 1.961 | -81 |
| 2010. | 1.853 | 1.854 | -1 |
| 2009. | 1.995 | 1.927 | 68 |
| 2008. | 1.829 | 1.820 | 9 |
| 2007. | 1.743 | 1.843 | -100 |
| 2006. | 1.648 | 1.847 | -199 |
| 2005. | 1.750 | 1.878 | -128 |
| 2004. | 1.795 | 1.942 | -147 |
| 2003. | 1.776 | 1.945 | -169 |
| 2002. | 1.892 | 1.843 | 49 |
| 2001. | 1.849 | 1.735 | 114 |
| 2000. | 1.604 | 1.729 | -125 |
| 1999. | 1.549 | 1.774 | -225 |
| 1998. | 1.659 | 1.609 | 50 |
| 1997. | 1.673 | 1.573 | 100 |
| 1996. | 1.565 | 1.618 | -53 |
| 1995. | 1.634 | 1.502 | 132 |
| 1994. | 1.616 | 1.454 | 162 |
| 1993. | 1.616 | 1.391 | 225 |
| 1992. | 1.584 | 1.372 | 212 |
| 1991. | 1.635 | 1.202 | 433 |
| 1990. | 1.663 | 1.158 | 505 |
| 1989. | 1.713 | 1.121 | 592 |
| 1988. | 1.825 | 1.191 | 634 |
| 1987. | 1.991 | 1.028 | 963 |
| 1986. | 1.961 | 1.034 | 927 |
| 1985. | 2.042 | 990 | 1.052 |
| 1984. | 2.141 | 1.017 | 1.124 |
| 1983. | 2.258 | 961 | 1.297 |
| 1982. | 2.138 | 868 | 1.270 |
| 1981. | 2.333 | 953 | 1.380 |
| 1980. | 2.247 | 848 | 1.399 |
| 1979. | 2.302 | 792 | 1.510 |
| 1978. | 2.369 | 830 | 1.539 |
| 1977. | 2.244 | 762 | 1.482 |
| 1976. | 2.348 | 731 | 1.617 |
| 1975. | 2.246 | 726 | 1.520 |
| 1974. | 2.217 | 717 | 1.500 |
| 1973. | 2.058 | 662 | 1.396 |
| 1972. | 2.193 | 716 | 1.477 |
| 1971. | 2.013 | 635 | 1.378 |
| 1970. | 2.059 | 604 | 1.455 |
| 1969. | 2.040 | 614 | 1.426 |
| 1968. | 1.897 | 534 | 1.363 |
| 1967. | 1.828 | 575 | 1.253 |
| 1966. | 1.790 | 488 | 1.302 |
| 1965. | 1.857 | 509 | 1.348 |
| 1964. | 1.732 | 521 | 1.211 |
| 1963. | 1.587 | 459 | 1.128 |
| 1962. | 1.406 | 485 | 921 |
| 1961. | 1.399 | 451 | 948 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (2), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Beograd (Zemun) | 40.428 | 109.619 | 141.952 | 157.363 | 166.049 |
| Ugrinovci | 1.769 | 2.258 | 4.104 | 10.807 | 11.859 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,0 muškarci 39,4, žene 42,4
- Muškarci
- 47,7% 79.933
- Žene
- 52,3% 87.816
- Žena na 100 muškaraca
- 109,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.517 | 4.303 |
| 5–9 | 4.352 | 3.996 |
| 10–14 | 4.046 | 3.746 |
| 15–19 | 4.491 | 4.259 |
| 20–24 | 5.055 | 4.948 |
| 25–29 | 6.008 | 6.377 |
| 30–34 | 6.737 | 6.848 |
| 35–39 | 6.268 | 6.569 |
| 40–44 | 5.692 | 5.886 |
| 45–49 | 5.413 | 5.841 |
| 50–54 | 5.493 | 6.272 |
| 55–59 | 6.044 | 7.090 |
| 60–64 | 5.198 | 6.641 |
| 65–69 | 3.115 | 3.888 |
| 70–74 | 3.330 | 4.382 |
| 75–79 | 2.505 | 3.566 |
| 80–84 | 1.157 | 2.147 |
| 85+ | 512 | 1.057 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,1 muškarci 39,5, žene 42,5
- Muškarci
- 47,6% 80.206
- Žene
- 52,4% 88.437
- Žena na 100 muškaraca
- 110,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.581 | 4.421 |
| 5–9 | 4.343 | 4.060 |
| 10–14 | 4.086 | 3.791 |
| 15–19 | 4.488 | 4.174 |
| 20–24 | 4.911 | 4.866 |
| 25–29 | 5.945 | 6.310 |
| 30–34 | 6.709 | 6.844 |
| 35–39 | 6.398 | 6.742 |
| 40–44 | 5.842 | 6.021 |
| 45–49 | 5.430 | 5.802 |
| 50–54 | 5.365 | 6.144 |
| 55–59 | 5.958 | 6.977 |
| 60–64 | 5.326 | 6.830 |
| 65–69 | 3.261 | 4.148 |
| 70–74 | 3.202 | 4.255 |
| 75–79 | 2.569 | 3.650 |
| 80–84 | 1.227 | 2.238 |
| 85+ | 565 | 1.164 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,2 muškarci 39,6, žene 42,6
- Muškarci
- 47,5% 80.521
- Žene
- 52,5% 89.111
- Žena na 100 muškaraca
- 110,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.647 | 4.535 |
| 5–9 | 4.347 | 4.148 |
| 10–14 | 4.213 | 3.839 |
| 15–19 | 4.449 | 4.095 |
| 20–24 | 4.751 | 4.804 |
| 25–29 | 5.868 | 6.179 |
| 30–34 | 6.662 | 6.915 |
| 35–39 | 6.564 | 6.821 |
| 40–44 | 5.980 | 6.191 |
| 45–49 | 5.449 | 5.794 |
| 50–54 | 5.302 | 6.048 |
| 55–59 | 5.787 | 6.772 |
| 60–64 | 5.433 | 6.984 |
| 65–69 | 3.553 | 4.582 |
| 70–74 | 3.004 | 4.065 |
| 75–79 | 2.582 | 3.724 |
| 80–84 | 1.309 | 2.341 |
| 85+ | 621 | 1.274 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,3 muškarci 39,7, žene 42,8
- Muškarci
- 47,4% 80.952
- Žene
- 52,6% 89.841
- Žena na 100 muškaraca
- 111,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.727 | 4.609 |
| 5–9 | 4.372 | 4.287 |
| 10–14 | 4.341 | 3.888 |
| 15–19 | 4.371 | 4.028 |
| 20–24 | 4.672 | 4.732 |
| 25–29 | 5.726 | 6.029 |
| 30–34 | 6.671 | 6.993 |
| 35–39 | 6.705 | 6.910 |
| 40–44 | 6.100 | 6.337 |
| 45–49 | 5.477 | 5.802 |
| 50–54 | 5.293 | 6.011 |
| 55–59 | 5.600 | 6.537 |
| 60–64 | 5.535 | 7.041 |
| 65–69 | 3.925 | 5.197 |
| 70–74 | 2.785 | 3.836 |
| 75–79 | 2.563 | 3.727 |
| 80–84 | 1.407 | 2.462 |
| 85+ | 682 | 1.415 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,4 muškarci 39,8, žene 42,9
- Muškarci
- 47,4% 81.415
- Žene
- 52,6% 90.446
- Žena na 100 muškaraca
- 111,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.807 | 4.688 |
| 5–9 | 4.435 | 4.382 |
| 10–14 | 4.432 | 3.994 |
| 15–19 | 4.258 | 3.893 |
| 20–24 | 4.705 | 4.681 |
| 25–29 | 5.599 | 5.893 |
| 30–34 | 6.561 | 7.012 |
| 35–39 | 6.836 | 6.990 |
| 40–44 | 6.226 | 6.478 |
| 45–49 | 5.528 | 5.848 |
| 50–54 | 5.319 | 5.950 |
| 55–59 | 5.395 | 6.338 |
| 60–64 | 5.593 | 6.999 |
| 65–69 | 4.362 | 5.936 |
| 70–74 | 2.593 | 3.577 |
| 75–79 | 2.532 | 3.719 |
| 80–84 | 1.497 | 2.510 |
| 85+ | 737 | 1.558 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,5 muškarci 39,8, žene 43,0
- Muškarci
- 47,4% 81.872
- Žene
- 52,6% 90.931
- Žena na 100 muškaraca
- 111,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.866 | 4.752 |
| 5–9 | 4.555 | 4.444 |
| 10–14 | 4.465 | 4.108 |
| 15–19 | 4.177 | 3.810 |
| 20–24 | 4.720 | 4.635 |
| 25–29 | 5.499 | 5.744 |
| 30–34 | 6.400 | 6.911 |
| 35–39 | 6.926 | 7.008 |
| 40–44 | 6.354 | 6.677 |
| 45–49 | 5.622 | 5.936 |
| 50–54 | 5.325 | 5.857 |
| 55–59 | 5.285 | 6.236 |
| 60–64 | 5.624 | 6.984 |
| 65–69 | 4.633 | 6.373 |
| 70–74 | 2.551 | 3.537 |
| 75–79 | 2.506 | 3.710 |
| 80–84 | 1.563 | 2.548 |
| 85+ | 801 | 1.661 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,7 muškarci 40,0, žene 43,2
- Muškarci
- 47,4% 82.180
- Žene
- 52,6% 91.280
- Žena na 100 muškaraca
- 111,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.888 | 4.701 |
| 5–9 | 4.638 | 4.561 |
| 10–14 | 4.431 | 4.177 |
| 15–19 | 4.190 | 3.830 |
| 20–24 | 4.691 | 4.513 |
| 25–29 | 5.325 | 5.618 |
| 30–34 | 6.328 | 6.757 |
| 35–39 | 6.931 | 7.045 |
| 40–44 | 6.477 | 6.829 |
| 45–49 | 5.797 | 6.071 |
| 50–54 | 5.340 | 5.826 |
| 55–59 | 5.189 | 6.108 |
| 60–64 | 5.566 | 6.880 |
| 65–69 | 4.759 | 6.555 |
| 70–74 | 2.722 | 3.816 |
| 75–79 | 2.419 | 3.624 |
| 80–84 | 1.615 | 2.643 |
| 85+ | 874 | 1.726 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,8 muškarci 40,1, žene 43,3
- Muškarci
- 47,4% 82.491
- Žene
- 52,6% 91.706
- Žena na 100 muškaraca
- 111,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.907 | 4.603 |
| 5–9 | 4.702 | 4.690 |
| 10–14 | 4.398 | 4.245 |
| 15–19 | 4.279 | 3.868 |
| 20–24 | 4.650 | 4.388 |
| 25–29 | 5.134 | 5.565 |
| 30–34 | 6.267 | 6.635 |
| 35–39 | 6.897 | 7.132 |
| 40–44 | 6.656 | 6.894 |
| 45–49 | 5.954 | 6.227 |
| 50–54 | 5.370 | 5.806 |
| 55–59 | 5.118 | 6.017 |
| 60–64 | 5.429 | 6.691 |
| 65–69 | 4.864 | 6.693 |
| 70–74 | 3.008 | 4.248 |
| 75–79 | 2.271 | 3.485 |
| 80–84 | 1.637 | 2.704 |
| 85+ | 950 | 1.815 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,9 muškarci 40,2, žene 43,5
- Muškarci
- 47,3% 83.092
- Žene
- 52,7% 92.458
- Žena na 100 muškaraca
- 111,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.927 | 4.553 |
| 5–9 | 4.805 | 4.777 |
| 10–14 | 4.404 | 4.362 |
| 15–19 | 4.396 | 3.928 |
| 20–24 | 4.595 | 4.282 |
| 25–29 | 5.055 | 5.514 |
| 30–34 | 6.170 | 6.553 |
| 35–39 | 6.914 | 7.263 |
| 40–44 | 6.863 | 7.001 |
| 45–49 | 6.064 | 6.379 |
| 50–54 | 5.430 | 5.815 |
| 55–59 | 5.113 | 5.976 |
| 60–64 | 5.275 | 6.464 |
| 65–69 | 4.987 | 6.760 |
| 70–74 | 3.336 | 4.840 |
| 75–79 | 2.085 | 3.305 |
| 80–84 | 1.643 | 2.726 |
| 85+ | 1.030 | 1.960 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,0 muškarci 40,2, žene 43,6
- Muškarci
- 47,3% 83.625
- Žene
- 52,7% 93.058
- Žena na 100 muškaraca
- 111,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.923 | 4.530 |
| 5–9 | 4.916 | 4.841 |
| 10–14 | 4.471 | 4.454 |
| 15–19 | 4.492 | 4.063 |
| 20–24 | 4.483 | 4.120 |
| 25–29 | 5.097 | 5.439 |
| 30–34 | 6.068 | 6.491 |
| 35–39 | 6.858 | 7.326 |
| 40–44 | 7.020 | 7.152 |
| 45–49 | 6.215 | 6.531 |
| 50–54 | 5.491 | 5.863 |
| 55–59 | 5.155 | 5.908 |
| 60–64 | 5.077 | 6.221 |
| 65–69 | 5.050 | 6.748 |
| 70–74 | 3.680 | 5.525 |
| 75–79 | 1.919 | 3.062 |
| 80–84 | 1.635 | 2.735 |
| 85+ | 1.075 | 2.049 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 0,4% manja od popisa, a 1,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 41,9 muškarci 40,1, žene 43,6
- Muškarci
- 47,3% 83.840
- Žene
- 52,7% 93.423
- Žena na 100 muškaraca
- 111,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.947 | 4.545 |
| 5–9 | 4.966 | 4.901 |
| 10–14 | 4.604 | 4.500 |
| 15–19 | 4.526 | 4.185 |
| 20–24 | 4.372 | 4.029 |
| 25–29 | 5.138 | 5.366 |
| 30–34 | 5.992 | 6.460 |
| 35–39 | 6.761 | 7.269 |
| 40–44 | 7.108 | 7.250 |
| 45–49 | 6.372 | 6.751 |
| 50–54 | 5.558 | 5.946 |
| 55–59 | 5.171 | 5.801 |
| 60–64 | 4.929 | 6.083 |
| 65–69 | 5.028 | 6.696 |
| 70–74 | 3.820 | 5.879 |
| 75–79 | 1.892 | 2.993 |
| 80–84 | 1.591 | 2.706 |
| 85+ | 1.065 | 2.063 |
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 40,5, žene 43,9
- Muškarci
- 47,3% 84.123
- Žene
- 52,7% 93.785
- Žena na 100 muškaraca
- 111,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.022 | 4.511 |
| 5–9 | 4.847 | 4.620 |
| 10–14 | 4.692 | 4.464 |
| 15–19 | 4.376 | 4.167 |
| 20–24 | 4.228 | 4.278 |
| 25–29 | 5.052 | 5.213 |
| 30–34 | 5.728 | 6.203 |
| 35–39 | 6.591 | 7.179 |
| 40–44 | 7.046 | 7.278 |
| 45–49 | 6.466 | 6.928 |
| 50–54 | 5.913 | 6.208 |
| 55–59 | 5.339 | 5.848 |
| 60–64 | 4.892 | 5.986 |
| 65–69 | 4.978 | 6.516 |
| 70–74 | 4.087 | 6.140 |
| 75–79 | 2.158 | 3.335 |
| 80–84 | 1.657 | 2.768 |
| 85+ | 1.051 | 2.143 |
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 40,5, žene 43,9
- Muškarci
- 47,2% 84.464
- Žene
- 52,8% 94.309
- Žena na 100 muškaraca
- 111,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 5.023 | 4.649 |
| 5–9 | 4.928 | 4.601 |
| 10–14 | 4.739 | 4.542 |
| 15–19 | 4.395 | 4.203 |
| 20–24 | 4.289 | 4.321 |
| 25–29 | 5.029 | 5.114 |
| 30–34 | 5.618 | 6.182 |
| 35–39 | 6.555 | 7.096 |
| 40–44 | 7.034 | 7.393 |
| 45–49 | 6.664 | 7.055 |
| 50–54 | 5.964 | 6.331 |
| 55–59 | 5.319 | 5.818 |
| 60–64 | 4.908 | 5.939 |
| 65–69 | 4.864 | 6.379 |
| 70–74 | 4.166 | 6.176 |
| 75–79 | 2.297 | 3.637 |
| 80–84 | 1.554 | 2.676 |
| 85+ | 1.118 | 2.197 |
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 40,6, žene 44,0
- Muškarci
- 47,2% 84.724
- Žene
- 52,8% 94.730
- Žena na 100 muškaraca
- 111,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.964 | 4.719 |
| 5–9 | 4.958 | 4.627 |
| 10–14 | 4.820 | 4.542 |
| 15–19 | 4.414 | 4.277 |
| 20–24 | 4.384 | 4.353 |
| 25–29 | 4.908 | 4.977 |
| 30–34 | 5.531 | 6.149 |
| 35–39 | 6.447 | 6.926 |
| 40–44 | 7.020 | 7.481 |
| 45–49 | 6.847 | 7.167 |
| 50–54 | 6.029 | 6.495 |
| 55–59 | 5.340 | 5.808 |
| 60–64 | 4.924 | 5.919 |
| 65–69 | 4.713 | 6.153 |
| 70–74 | 4.276 | 6.203 |
| 75–79 | 2.549 | 4.114 |
| 80–84 | 1.435 | 2.518 |
| 85+ | 1.165 | 2.302 |
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 40,7, žene 44,1
- Muškarci
- 47,2% 84.984
- Žene
- 52,8% 94.910
- Žena na 100 muškaraca
- 111,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 4.941 | 4.740 |
| 5–9 | 4.979 | 4.624 |
| 10–14 | 4.849 | 4.560 |
| 15–19 | 4.495 | 4.347 |
| 20–24 | 4.496 | 4.359 |
| 25–29 | 4.697 | 4.790 |
| 30–34 | 5.551 | 6.171 |
| 35–39 | 6.335 | 6.722 |
| 40–44 | 6.902 | 7.499 |
| 45–49 | 6.982 | 7.250 |
| 50–54 | 6.127 | 6.660 |
| 55–59 | 5.423 | 5.853 |
| 60–64 | 4.934 | 5.845 |
| 65–69 | 4.576 | 5.947 |
| 70–74 | 4.301 | 6.156 |
| 75–79 | 2.844 | 4.647 |
| 80–84 | 1.348 | 2.329 |
| 85+ | 1.204 | 2.411 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 84,4% | 87,9% | 150.113 | |
| Romi | 2,7% | 3,3% | 4.884 | |
| Nisu se izjasnili | 1,9% | 2,9% | 3.443 | |
| Nepoznato | 7,6% | 1,3% | 13.447 |
Grupe ispod 1% (21)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostali | 0,83% | 0,9% | 1.471 |
| Jugosloveni | 0,57% | 0,6% | 1.018 |
| Hrvati | 0,42% | 0,8% | 749 |
| Crnogorci | 0,22% | 0,4% | 398 |
| Muslimani | 0,22% | 0,3% | 385 |
| Makedonci | 0,18% | 0,3% | 312 |
| Rusi | 0,17% | 0,1% | 304 |
| Goranci | 0,17% | 0,2% | 301 |
| Mađari | 0,10% | 0,1% | 172 |
| Regionalna pripadnost | 0,08% | 0,1% | 141 |
| Bošnjaci | 0,07% | 0,1% | 133 |
| Slovenci | 0,07% | 0,1% | 126 |
| Slovaci | 0,07% | 0,1% | 124 |
| Albanci | 0,06% | 0,1% | 109 |
| Bugari | 0,03% | 0,0% | 62 |
| Ukrajinci | 0,03% | 0,1% | 54 |
| Nemci | 0,03% | 0,1% | 49 |
| Rumuni | 0,03% | 0,0% | 49 |
| Rusini | 0,01% | 0,0% | 25 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 23 |
| Bunjevci | 0,01% | 0,0% | 16 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 82,5% | 86,0% | 146.776 | |
| Islamska | 3,5% | 4,2% | 6.271 | |
| Nisu vernici | 1,6% | 2,2% | 2.893 | |
| Nisu se izjasnili | 2,6% | 3,9% | 4.635 | |
| Nepoznato | 8,2% | 1,5% | 14.617 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Katolička | 0,80% | 1,4% | 1.427 |
| Ostale hrišćanske | 0,39% | 0,5% | 695 |
| Agnostici | 0,17% | 0,1% | 306 |
| Protestantska | 0,12% | 0,2% | 207 |
| Istočnjačke | 0,02% | 0,0% | 33 |
| Judaistička | 0,01% | 0,0% | 24 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 24 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 118.396 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 136.553 RSD
- Stanovanje mesečno
- 68.562 tražena kirija*
- Sve kroz platu
- 1,37 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: tražena kirija iz oglasa za stan od 50 m², naše računanje. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 82.517
- Prazni i napušteni
- 12,2%
- Pod zakupom
- 7,9%
- Zgrade starije od 1971.
- 28%
- Viša ili visoka škola
- 31,3%
- Bez srednje škole
- 13,5%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 136.553 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 412
- Aktivnih firmi
- 5.730 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 3.362 09/2025
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 559
- Stanovnika po lekaru
- 322
- Zubara
- 35
- Farmaceuta
- 18
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 520 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 19
- Dece u vrtiću
- 8.360 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 62% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 74.197 | 41,7% | 59.501 | 35,4% |
| Penzioneri | 39.004 | 21,9% | 38.528 | 22,9% |
| Deca do 15 godina | 28.156 | 15,8% | 24.997 | 14,9% |
| Učenici i studenti | 11.502 | 6,5% | 13.528 | 8,0% |
| Nezaposleni | 6.649 | 3,7% | 13.636 | 8,1% |
| Domaćinstvo i ostali | 18.400 | 10,3% | 17.980 | 10,7% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 8,2%. Godišnje, PIO fond: 39.759 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 68.040 RSD, 54 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 98,1%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 81,9%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- nema podatka
- Divlje deponije, prijavljene
- 10
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu. Godišnjak daje jedan red za: Vračar, Čukarica, Stari grad, Savski venac, Rakovica, Palilula (Beograd), Novi Beograd, Surčin, Zemun, Zvezdara, Voždovac, Barajevo, Grocka, pa je vrednost zajednička.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 331 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 1.084
- Fiksni, preuzimanje
- 220 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednje merenje, stanica Beograd Zemun Ugrinovačka, Serbia. World Air Quality Index Project, SEPA. AQI,
Poslednjih 30 dana, stanica Beograd Zemun Ugrinovačka, neverifikovano, do 2026-11-01.24,4 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, iz merenja PM10
- 46,6 2022.
- PM10 zimi, izmereno
- 56,1 2022.
- Dana PM10 preko 50
- 104
Procena Stanica SEPA ovde meri PM10, a ne PM2.5: Zemun. PM2.5 je PM10 pomnožen sa 0,83, odnosom iz mesta koja mere oba zagađivača. Tipična greška je 8,4 bodova ocene. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 298
- Sa poginulima 2025.
- 7
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 14,6 177.108 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 1.013 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 21 od 305 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (15% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 497
- Za imovinu
- 126
- Za život i telo
- 24
- U saobraćaju
- 63
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 15 min 33. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 15 min 11. od 161
- Do Beograda*
- 15 min 8. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.