Sva mesta · Srednjobanatski region
Žitište
Žitište: ispod proseka po zdravstvu (24) i školama i vrtićima (38). Stanovništvo od popisa 2022: −3,2%, prosek regiona −2,7%.
12.985 stanovnika97.104 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 118. i 159. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika12.985 2025.▼ 3,2% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1948.
- 36.375
- Najmanje, 2025.
- 12.985
- Broj stanovnika
- 12.985
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 115. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 12.985 2024. 13.145 2023. 13.310 2022. 13.412 2011. 16.841 2002. 20.399 1991. 22.811 1981. 25.579 1971. 29.684 1961. 33.514 1953. 35.649 1948. 36.375 Neto plata97.104 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 25,7% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 90.069 RSD
- Najmanje, 2018.
- 43.417 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 97.104 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 74. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 90.069 93.603 2024. 80.888 83.346 2023. 70.571 72.735 2022. 61.011 63.533 2021. 54.759 56.572 2020. 50.445 52.069 2019. 46.630 47.718 2018. 43.417 43.470 Zaposlenih4.001 2026.▲ 3,4% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2025.
- 4.008
- Najmanje, 2016.
- 3.572
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 96. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.001 2025. 4.008 2024. 3.973 2023. 3.964 2022. 3.920 2021. 3.870 2020. 3.900 2019. 3.954 2018. 3.911 2017. 3.615 2016. 3.572 Korisnici penzija2.941 2026.→ 0,6% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 3.099
- Najmanje, 2024.
- 2.924
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 115. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 2.941 2025. 2.945 2024. 2.924 2023. 2.954 2022. 2.946 2021. 2.958 2020. 3.006 2019. 3.048 2018. 3.099 Odseljeni235 2025.▼ 20,1% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 310
- Najmanje, 2025.
- 235
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 100. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 235 2024. 310 2023. 297 2022. 294 Doseljeni218 2025.▼ 14,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 278
- Najmanje, 2025.
- 218
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 100. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 218 2024. 278 2023. 263 2022. 254
Još trendova (9)
Noćenja turista2.860 2025.▼ 43,9% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2012.
- 10.299
- Najmanje, 2023.
- 1.553
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 84. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.860 2024. 2.018 2023. 1.553 2022. 3.241 2021. 3.529 2020. 4.544 2019. 5.101 2018. 5.989 2017. 4.336 2016. 3.742 2013. 8.331 2012. 10.299 Mala matura437 2026.▲ 4,8% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 447
- Najmanje, 2023.
- 417
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 148. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 437 481 2025. 439 479 2024. 447 483 2023. 417 483 Saobraćajne nezgode27 2025.▲ 58,8% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2016.
- 35
- Najmanje, 2020.
- 17
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 26. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 27 2024. 33 2023. 26 2022. 21 2021. 32 2020. 17 2019. 22 2018. 34 2017. 33 2016. 35 Noćno svetlo, sa satelita92. od 161 po stanovniku 2025.▼ 13,1% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2023.
- 2.150
- Najmanje, 2025.
- 1.287
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 92. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.287 2024. 1.453 2023. 2.150 2022. 1.919 2021. 1.656 2020. 1.481 2019. 1.489 2018. 1.617 2017. 1.657 2016. 1.701 2015. 1.727 2014. 1.755 2013. 1.657 2012. 1.440 Prosečna penzija47.391 RSD 2026.▲ 40,5% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 47.391 RSD
- Najmanje, 2018.
- 21.336 RSD
- Prosečna penzija
- 47.391 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 92. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 47.391 50.307 2025. 47.344 50.246 2024. 42.052 44.693 2023. 32.906 35.047 2022. 27.573 29.593 2021. 23.996 25.699 2020. 22.578 24.231 2019. 21.489 22.945 2018. 21.336 22.892 Divlje deponije, prijavljene16 2024.▲ 433,3% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2024.
- 16
- Najmanje, 2021.
- 1
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 39. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 16 2023. 12 2022. 1 2021. 1 2020. 12 2019. 3 2018. 11 Životni vek72,8 god. 2025.→ 0,8% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 69,5 76,1 2024. 69,4 75,3 2023. 69,5 74,9 Brakovi45 2025.▼ 18,2% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2016.
- 93
- Najmanje, 2025.
- 45
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 106. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 45 2024. 64 2023. 51 2022. 59 2021. 72 2020. 55 2019. 66 2018. 81 2017. 78 2016. 93 2015. 80 2014. 69 2013. 91 2012. 92 2011. 87 2010. 67 Stanovi po dozvolama7 2025.▲ 16,7% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2017.
- 7
- Najmanje, 2008.
- 0
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 142. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 7 2024. 7 2023. 6 2022. 7 2021. 5 2020. 6 2019. 3 2018. 6 2017. 7 2016. 5 2015. 2 2014. 1 2013. 0 2012. 6 2011. 4 2010. 6 2009. 3 2008. 0 2007. 2
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 97.104 RSD | 97.993 | 96.554 | 2. od 5 | 74. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 495 | 513 | 521 | 3. od 5 | 109. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 96,3 | 79,0 | 55,9 | 4. od 5 | 131. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,2 % | -2,7 | -2,6 | 5. od 5 | 104. od 161 |
| Deca do 14 godina | 14,9 % | 14,9 | 13,5 | 3. od 5 | 35. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 9,7 % | 12,3 | 13,9 | 5. od 5 | 137. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 437 | 445 | 480 | 3. od 5 | 148. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 10,8 | 15,0 | 17,1 | 4. od 5 | 142. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.204 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 68 Mb/s | 155 | 156 | 5. od 5 | 150. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 28,7 µg/m³ | 31,5 | 33,4 | 3. od 5 | 57. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 17,5 | 19,0 | 17,6 | 3. od 5 | 79. od 161 |
Slična mesta: Sečanj, Kovačica, Čoka, Plandište, Novi Kneževac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 100,0 % | 86,0 % |
| Do sedišta regiona | 39 min | 52 min |
| Do najbližeg velikog centra | 87 min | 91 min |
| Neto plata, 12 meseci | 97.104 RSD | 96.010 RSD |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 495 | 493 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Mobilna mreža | 68 Mb/s | 134 Mb/s |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 0,0 % | 19,7 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 96,3 | 75,3 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 17,5 | 14,3 |
| Obuhvat vrtićem | 44 % | 48 % |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 6,8 % |
| Skor na maloj maturi | 437 | 444 |
| Prazni i napušteni stanovi | 24,4 % | 23,2 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 3,9 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 8,5 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,8 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 4,6 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 5,4 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 10.652 punoletnih po RZS proceni | 8.857 glasalo 2026. | 83 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 10.652 punoletnih po RZS proceni | 13.206 na biračkom spisku | 124 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 133 očekivanih osmaka po RZS proceni | 115 stvarno na maloj maturi | 87 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 7.743 stanova | 5.460 nastanjeno | 71% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 12.985 stanovnika | 99,1 zračenja na 1.000 stanovnika | 92. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 13.588
- Novi punoletni
- +383
- Umrli
- −827
- Ostatak
- +62
- Spisak 2026.
- 13.206
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 69,5 god.
- Životni vek, žene
- 76,1 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 103,5
- Tumori na 10.000
- 38,0
- Bolesti disanja na 10.000
- 11,3
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,4
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -2,1
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,1
- Razvodi na 100 brakova
- 40,6
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 0,5
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 1,2
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,04
- Matematika, skor
- 427
- Maternji jezik, skor
- 446
- Ocena prema testu*
- 0,09
Srednje škole
- Srednjih škola
- 0
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 1,2
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 12.985
- Promena od 2022.
- -3,2%
- Dece do 14
- 14,9%
- Starijih od 65
- 23,3%
Na popisu 2011. bilo je 16.841, a 2022. 13.412 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 110
- Umrli 2025.
- 222
- Prirodni priraštaj
- -112 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 110 | 222 | -112 |
| 2024. | 128 | 289 | -161 |
| 2023. | 127 | 230 | -103 |
| 2022. | 125 | 305 | -180 |
| 2021. | 118 | 358 | -240 |
| 2020. | 128 | 328 | -200 |
| 2019. | 134 | 289 | -155 |
| 2018. | 128 | 287 | -159 |
| 2017. | 147 | 295 | -148 |
| 2016. | 145 | 279 | -134 |
| 2015. | 124 | 312 | -188 |
| 2014. | 131 | 313 | -182 |
| 2013. | 141 | 323 | -182 |
| 2012. | 118 | 337 | -219 |
| 2011. | 135 | 323 | -188 |
| 2010. | 145 | 347 | -202 |
| 2009. | 140 | 322 | -182 |
| 2008. | 153 | 331 | -178 |
| 2007. | 150 | 362 | -212 |
| 2006. | 166 | 380 | -214 |
| 2005. | 156 | 399 | -243 |
| 2004. | 175 | 404 | -229 |
| 2003. | 156 | 399 | -243 |
| 2002. | 170 | 385 | -215 |
| 2001. | 183 | 348 | -165 |
| 2000. | 180 | 453 | -273 |
| 1999. | 171 | 398 | -227 |
| 1998. | 180 | 407 | -227 |
| 1997. | 190 | 448 | -258 |
| 1996. | 212 | 421 | -209 |
| 1995. | 239 | 389 | -150 |
| 1994. | 231 | 404 | -173 |
| 1993. | 243 | 460 | -217 |
| 1992. | 281 | 465 | -184 |
| 1991. | 247 | 358 | -111 |
| 1990. | 231 | 399 | -168 |
| 1989. | 231 | 422 | -191 |
| 1988. | 275 | 403 | -128 |
| 1987. | 260 | 404 | -144 |
| 1986. | 275 | 369 | -94 |
| 1985. | 251 | 394 | -143 |
| 1984. | 285 | 387 | -102 |
| 1983. | 229 | 437 | -208 |
| 1982. | 244 | 393 | -149 |
| 1981. | 245 | 394 | -149 |
| 1980. | 232 | 374 | -142 |
| 1979. | 247 | 332 | -85 |
| 1978. | 276 | 353 | -77 |
| 1977. | 250 | 331 | -81 |
| 1976. | 312 | 355 | -43 |
| 1975. | 285 | 340 | -55 |
| 1974. | 275 | 346 | -71 |
| 1973. | 272 | 361 | -89 |
| 1972. | 278 | 366 | -88 |
| 1971. | 286 | 345 | -59 |
| 1970. | 347 | 330 | 17 |
| 1969. | 369 | 360 | 9 |
| 1968. | 398 | 333 | 65 |
| 1967. | 408 | 329 | 79 |
| 1966. | 436 | 290 | 146 |
| 1965. | 441 | 331 | 110 |
| 1964. | 449 | 364 | 85 |
| 1963. | 452 | 353 | 99 |
| 1962. | 423 | 366 | 57 |
| 1961. | 475 | 320 | 155 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (12), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Žitište | 3.163 | 2.921 | 3.074 | 2.903 | 2.550 |
| Torak | 4.945 | 4.817 | 3.700 | 2.291 | 1.916 |
| Banatsko Karađorđevo | 4.382 | 3.353 | 2.575 | 2.091 | 1.687 |
| Srpski Itebej | 5.376 | 4.058 | 2.873 | 1.969 | 1.612 |
| Torda | 4.172 | 3.345 | 2.183 | 1.462 | 1.041 |
| Novi Itebej | 1.930 | 1.750 | 1.521 | 1.147 | 893 |
| Čestereg | 2.296 | 1.766 | 1.465 | 1.113 | 879 |
| Ravni Topolovac | 2.454 | 1.817 | 1.445 | 1.137 | 869 |
| Banatski Dvor | 2.177 | 1.629 | 1.300 | 1.095 | 867 |
| Međa | 2.555 | 2.047 | 1.403 | 838 | 623 |
| Hetin | 2.263 | 1.604 | 881 | 537 | 327 |
| Banatsko Višnjićevo | 662 | 577 | 391 | 258 | 148 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,0% veća od popisa, a 4,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 41,6, žene 44,9
- Muškarci
- 49,4% 8.359
- Žene
- 50,6% 8.562
- Žena na 100 muškaraca
- 102,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 339 | 356 |
| 5–9 | 410 | 386 |
| 10–14 | 428 | 392 |
| 15–19 | 516 | 558 |
| 20–24 | 583 | 496 |
| 25–29 | 532 | 419 |
| 30–34 | 486 | 421 |
| 35–39 | 523 | 452 |
| 40–44 | 636 | 585 |
| 45–49 | 665 | 627 |
| 50–54 | 661 | 595 |
| 55–59 | 705 | 620 |
| 60–64 | 546 | 623 |
| 65–69 | 396 | 512 |
| 70–74 | 432 | 615 |
| 75–79 | 283 | 444 |
| 80–84 | 165 | 304 |
| 85+ | 53 | 157 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,0% veća od popisa, a 4,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 41,7, žene 45,1
- Muškarci
- 49,5% 8.225
- Žene
- 50,5% 8.375
- Žena na 100 muškaraca
- 101,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 329 | 339 |
| 5–9 | 394 | 375 |
| 10–14 | 428 | 373 |
| 15–19 | 480 | 526 |
| 20–24 | 587 | 500 |
| 25–29 | 533 | 434 |
| 30–34 | 487 | 397 |
| 35–39 | 503 | 439 |
| 40–44 | 597 | 563 |
| 45–49 | 664 | 624 |
| 50–54 | 654 | 581 |
| 55–59 | 686 | 612 |
| 60–64 | 564 | 615 |
| 65–69 | 410 | 508 |
| 70–74 | 398 | 595 |
| 75–79 | 297 | 441 |
| 80–84 | 159 | 296 |
| 85+ | 55 | 157 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,0% veća od popisa, a 4,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 41,8, žene 45,2
- Muškarci
- 49,8% 8.114
- Žene
- 50,2% 8.182
- Žena na 100 muškaraca
- 100,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 333 | 332 |
| 5–9 | 380 | 365 |
| 10–14 | 419 | 368 |
| 15–19 | 453 | 472 |
| 20–24 | 576 | 501 |
| 25–29 | 557 | 449 |
| 30–34 | 483 | 372 |
| 35–39 | 491 | 428 |
| 40–44 | 562 | 547 |
| 45–49 | 665 | 604 |
| 50–54 | 640 | 590 |
| 55–59 | 657 | 595 |
| 60–64 | 592 | 600 |
| 65–69 | 434 | 519 |
| 70–74 | 364 | 556 |
| 75–79 | 294 | 442 |
| 80–84 | 154 | 279 |
| 85+ | 60 | 163 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,0% veća od popisa, a 4,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 41,9, žene 45,3
- Muškarci
- 49,9% 8.007
- Žene
- 50,1% 8.043
- Žena na 100 muškaraca
- 100,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 346 | 327 |
| 5–9 | 360 | 357 |
| 10–14 | 424 | 368 |
| 15–19 | 423 | 438 |
| 20–24 | 554 | 493 |
| 25–29 | 573 | 451 |
| 30–34 | 484 | 373 |
| 35–39 | 484 | 419 |
| 40–44 | 533 | 525 |
| 45–49 | 664 | 586 |
| 50–54 | 638 | 599 |
| 55–59 | 625 | 588 |
| 60–64 | 605 | 584 |
| 65–69 | 450 | 537 |
| 70–74 | 338 | 502 |
| 75–79 | 292 | 463 |
| 80–84 | 147 | 263 |
| 85+ | 67 | 170 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,0% veća od popisa, a 4,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 41,9, žene 45,4
- Muškarci
- 49,9% 7.898
- Žene
- 50,1% 7.916
- Žena na 100 muškaraca
- 100,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 355 | 311 |
| 5–9 | 342 | 354 |
| 10–14 | 421 | 375 |
| 15–19 | 411 | 407 |
| 20–24 | 536 | 494 |
| 25–29 | 565 | 440 |
| 30–34 | 499 | 385 |
| 35–39 | 479 | 413 |
| 40–44 | 517 | 479 |
| 45–49 | 639 | 584 |
| 50–54 | 645 | 600 |
| 55–59 | 606 | 575 |
| 60–64 | 614 | 573 |
| 65–69 | 458 | 561 |
| 70–74 | 303 | 456 |
| 75–79 | 300 | 477 |
| 80–84 | 130 | 258 |
| 85+ | 78 | 174 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,0% veća od popisa, a 4,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 41,9, žene 45,6
- Muškarci
- 50,0% 7.781
- Žene
- 50,0% 7.792
- Žena na 100 muškaraca
- 100,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 361 | 305 |
| 5–9 | 328 | 346 |
| 10–14 | 410 | 383 |
| 15–19 | 418 | 374 |
| 20–24 | 505 | 494 |
| 25–29 | 556 | 426 |
| 30–34 | 502 | 385 |
| 35–39 | 473 | 402 |
| 40–44 | 500 | 444 |
| 45–49 | 612 | 578 |
| 50–54 | 645 | 611 |
| 55–59 | 609 | 558 |
| 60–64 | 614 | 570 |
| 65–69 | 453 | 571 |
| 70–74 | 289 | 436 |
| 75–79 | 284 | 467 |
| 80–84 | 145 | 267 |
| 85+ | 77 | 175 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,0% veća od popisa, a 4,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,0, žene 45,6
- Muškarci
- 50,0% 7.692
- Žene
- 50,0% 7.677
- Žena na 100 muškaraca
- 99,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 369 | 315 |
| 5–9 | 327 | 334 |
| 10–14 | 397 | 378 |
| 15–19 | 419 | 364 |
| 20–24 | 472 | 469 |
| 25–29 | 545 | 423 |
| 30–34 | 509 | 391 |
| 35–39 | 475 | 377 |
| 40–44 | 481 | 438 |
| 45–49 | 585 | 562 |
| 50–54 | 640 | 614 |
| 55–59 | 606 | 555 |
| 60–64 | 601 | 569 |
| 65–69 | 463 | 561 |
| 70–74 | 306 | 431 |
| 75–79 | 261 | 447 |
| 80–84 | 165 | 274 |
| 85+ | 71 | 175 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,0% veća od popisa, a 4,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,1, žene 45,6
- Muškarci
- 50,2% 7.619
- Žene
- 49,8% 7.554
- Žena na 100 muškaraca
- 99,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 372 | 321 |
| 5–9 | 333 | 333 |
| 10–14 | 380 | 369 |
| 15–19 | 417 | 369 |
| 20–24 | 446 | 433 |
| 25–29 | 530 | 421 |
| 30–34 | 537 | 404 |
| 35–39 | 464 | 351 |
| 40–44 | 477 | 429 |
| 45–49 | 550 | 549 |
| 50–54 | 643 | 592 |
| 55–59 | 593 | 572 |
| 60–64 | 580 | 567 |
| 65–69 | 487 | 534 |
| 70–74 | 327 | 444 |
| 75–79 | 247 | 419 |
| 80–84 | 156 | 280 |
| 85+ | 80 | 167 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,0% veća od popisa, a 4,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,3, žene 45,6
- Muškarci
- 50,4% 7.526
- Žene
- 49,6% 7.400
- Žena na 100 muškaraca
- 98,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 363 | 316 |
| 5–9 | 340 | 329 |
| 10–14 | 360 | 356 |
| 15–19 | 426 | 372 |
| 20–24 | 418 | 412 |
| 25–29 | 510 | 408 |
| 30–34 | 551 | 400 |
| 35–39 | 457 | 347 |
| 40–44 | 474 | 417 |
| 45–49 | 518 | 526 |
| 50–54 | 641 | 569 |
| 55–59 | 595 | 579 |
| 60–64 | 553 | 558 |
| 65–69 | 508 | 515 |
| 70–74 | 343 | 465 |
| 75–79 | 228 | 381 |
| 80–84 | 159 | 292 |
| 85+ | 82 | 158 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,0% veća od popisa, a 4,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,3, žene 45,6
- Muškarci
- 50,5% 7.426
- Žene
- 49,5% 7.267
- Žena na 100 muškaraca
- 97,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 353 | 323 |
| 5–9 | 352 | 314 |
| 10–14 | 341 | 345 |
| 15–19 | 421 | 375 |
| 20–24 | 410 | 393 |
| 25–29 | 496 | 411 |
| 30–34 | 536 | 387 |
| 35–39 | 474 | 362 |
| 40–44 | 460 | 404 |
| 45–49 | 504 | 476 |
| 50–54 | 614 | 571 |
| 55–59 | 606 | 572 |
| 60–64 | 541 | 545 |
| 65–69 | 525 | 507 |
| 70–74 | 349 | 485 |
| 75–79 | 194 | 347 |
| 80–84 | 172 | 298 |
| 85+ | 78 | 152 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,0% veća od popisa, a 4,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,3, žene 45,4
- Muškarci
- 50,5% 7.311
- Žene
- 49,5% 7.176
- Žena na 100 muškaraca
- 98,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 346 | 320 |
| 5–9 | 363 | 314 |
| 10–14 | 330 | 340 |
| 15–19 | 410 | 383 |
| 20–24 | 417 | 368 |
| 25–29 | 473 | 437 |
| 30–34 | 522 | 380 |
| 35–39 | 488 | 372 |
| 40–44 | 452 | 392 |
| 45–49 | 486 | 441 |
| 50–54 | 586 | 562 |
| 55–59 | 608 | 586 |
| 60–64 | 544 | 529 |
| 65–69 | 518 | 502 |
| 70–74 | 338 | 482 |
| 75–79 | 189 | 330 |
| 80–84 | 153 | 290 |
| 85+ | 88 | 148 |
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,6, žene 45,9
- Muškarci
- 49,7% 6.663
- Žene
- 50,3% 6.749
- Žena na 100 muškaraca
- 101,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 295 | 297 |
| 5–9 | 358 | 348 |
| 10–14 | 326 | 326 |
| 15–19 | 346 | 339 |
| 20–24 | 338 | 282 |
| 25–29 | 310 | 341 |
| 30–34 | 407 | 369 |
| 35–39 | 442 | 369 |
| 40–44 | 409 | 333 |
| 45–49 | 446 | 389 |
| 50–54 | 524 | 514 |
| 55–59 | 581 | 596 |
| 60–64 | 566 | 548 |
| 65–69 | 528 | 515 |
| 70–74 | 380 | 466 |
| 75–79 | 212 | 315 |
| 80–84 | 128 | 259 |
| 85+ | 67 | 143 |
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,6, žene 45,9
- Muškarci
- 49,8% 6.622
- Žene
- 50,2% 6.688
- Žena na 100 muškaraca
- 101,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 307 | 303 |
| 5–9 | 350 | 334 |
| 10–14 | 326 | 330 |
| 15–19 | 348 | 343 |
| 20–24 | 340 | 294 |
| 25–29 | 301 | 317 |
| 30–34 | 391 | 351 |
| 35–39 | 451 | 381 |
| 40–44 | 393 | 321 |
| 45–49 | 441 | 387 |
| 50–54 | 507 | 504 |
| 55–59 | 589 | 579 |
| 60–64 | 551 | 548 |
| 65–69 | 517 | 515 |
| 70–74 | 406 | 459 |
| 75–79 | 215 | 331 |
| 80–84 | 119 | 246 |
| 85+ | 70 | 145 |
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,6, žene 45,9
- Muškarci
- 49,8% 6.552
- Žene
- 50,2% 6.593
- Žena na 100 muškaraca
- 100,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 305 | 305 |
| 5–9 | 351 | 328 |
| 10–14 | 327 | 327 |
| 15–19 | 344 | 345 |
| 20–24 | 349 | 306 |
| 25–29 | 289 | 303 |
| 30–34 | 371 | 329 |
| 35–39 | 454 | 376 |
| 40–44 | 379 | 325 |
| 45–49 | 431 | 377 |
| 50–54 | 490 | 481 |
| 55–59 | 580 | 558 |
| 60–64 | 544 | 550 |
| 65–69 | 499 | 520 |
| 70–74 | 426 | 445 |
| 75–79 | 223 | 351 |
| 80–84 | 111 | 227 |
| 85+ | 79 | 140 |
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,7, žene 45,9
- Muškarci
- 49,9% 6.476
- Žene
- 50,1% 6.509
- Žena na 100 muškaraca
- 100,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 304 | 302 |
| 5–9 | 337 | 326 |
| 10–14 | 339 | 324 |
| 15–19 | 330 | 339 |
| 20–24 | 353 | 321 |
| 25–29 | 296 | 279 |
| 30–34 | 351 | 320 |
| 35–39 | 430 | 364 |
| 40–44 | 398 | 346 |
| 45–49 | 416 | 364 |
| 50–54 | 477 | 431 |
| 55–59 | 555 | 553 |
| 60–64 | 543 | 558 |
| 65–69 | 486 | 517 |
| 70–74 | 436 | 442 |
| 75–79 | 236 | 368 |
| 80–84 | 105 | 216 |
| 85+ | 84 | 139 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 62,7% | 62,0% | 8.415 | |
| Mađari | 17,0% | 20,0% | 2.286 | |
| Rumuni | 8,2% | 8,4% | 1.103 | |
| Romi | 5,1% | 4,9% | 680 | |
| Nisu se izjasnili | 2,1% | 2,4% | 285 | |
| Nepoznato | 3,1% | 0,3% | 412 |
Grupe ispod 1% (16)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,34% | 0,2% | 45 |
| Hrvati | 0,34% | 0,4% | 45 |
| Regionalna pripadnost | 0,22% | 0,7% | 30 |
| Ostali | 0,21% | 0,1% | 28 |
| Bugari | 0,10% | 0,1% | 13 |
| Goranci | 0,10% | 0,1% | 13 |
| Crnogorci | 0,09% | 0,1% | 12 |
| Muslimani | 0,06% | 0,0% | 8 |
| Nemci | 0,06% | 0,1% | 8 |
| Slovaci | 0,06% | 0,0% | 8 |
| Makedonci | 0,05% | 0,0% | 7 |
| Rusi | 0,04% | 0,0% | 5 |
| Bošnjaci | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Ukrajinci | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 75,4% | 74,1% | 10.110 | |
| Katolička | 14,0% | 16,6% | 1.875 | |
| Protestantska | 3,7% | 4,4% | 497 | |
| Nisu se izjasnili | 2,5% | 3,6% | 341 | |
| Nepoznato | 3,1% | 0,5% | 422 |
Grupe ispod 1% (5)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,46% | 0,4% | 62 |
| Ostale hrišćanske | 0,35% | 0,1% | 47 |
| Islamska | 0,34% | 0,1% | 45 |
| Istočnjačke | 0,07% | 0,0% | 10 |
| Agnostici | 0,02% | 0,0% | 3 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 116.415 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 97.104 RSD
- Stanovanje mesečno
- 28.363 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,49 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 7.743
- Prazni i napušteni
- 24,4%
- Pod zakupom
- 2,3%
- Zgrade starije od 1971.
- 58%
- Viša ili visoka škola
- 9,7%
- Bez srednje škole
- 39,3%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 97.104 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 306
- Aktivnih firmi
- 85 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.250 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 75.022 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 13.269 RSD, 18,0% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 14
- Stanovnika po lekaru
- 928
- Zubara
- 3
- Farmaceuta
- 3
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 437 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 3
- Dece u vrtiću
- 386 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 44% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 4.003 | 29,8% | 4.692 | 27,9% |
| Penzioneri | 3.081 | 23,0% | 3.617 | 21,5% |
| Deca do 15 godina | 1.950 | 14,5% | 2.282 | 13,6% |
| Učenici i studenti | 694 | 5,2% | 1.157 | 6,9% |
| Nezaposleni | 920 | 6,9% | 1.370 | 8,1% |
| Domaćinstvo i ostali | 2.764 | 20,6% | 3.723 | 22,1% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 18,7%. Godišnje, PIO fond: 2.941 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 47.391 RSD, 74 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 90,6%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 0,0%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 100,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 16
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 68 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 98
- Fiksni, preuzimanje
- 61 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 28,7
- Leti, model
- 6,2
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 5
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 21
- Sa poginulima 2025.
- 0
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 17,5 12.031 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 15 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 2 od 21 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 75
- Za imovinu
- 26
- Za život i telo
- 3
- U saobraćaju
- 6
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 39 min 92. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 87 min 108. od 161
- Do Beograda*
- 119 min 84. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 39 min 119. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 39 min 161. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.