Sva mesta · Toplički region
Žitorađa
Žitorađa: iznad proseka svih mesta po demografiji (62), ispod proseka po poslu i plati (16) i školama i vrtićima (33). Stanovništvo od popisa 2022: −2,0%, prosek regiona −3,2%.
13.512 stanovnika89.546 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 79. i 151. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika13.512 2025.▼ 2,0% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1953.
- 22.427
- Najmanje, 2025.
- 13.512
- Broj stanovnika
- 13.512
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 112. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 13.512 2024. 13.634 2023. 13.726 2022. 13.782 2011. 16.368 2002. 18.207 1991. 19.545 1981. 20.710 1971. 21.224 1961. 22.071 1953. 22.427 1948. 21.250 Neto plata89.546 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 19,5% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 80.887 RSD
- Najmanje, 2018.
- 38.626 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 89.546 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 139. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 80.887 93.603 2024. 72.220 83.346 2023. 63.958 72.735 2022. 55.586 63.533 2021. 50.497 56.572 2020. 47.645 52.069 2019. 42.540 47.718 2018. 38.626 43.470 Zaposlenih3.615 2026.▼ 9,6% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 4.045
- Najmanje, 2016.
- 3.058
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 130. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 3.615 2025. 3.842 2024. 4.037 2023. 4.045 2022. 4.022 2021. 3.998 2020. 3.844 2019. 3.709 2018. 3.374 2017. 3.182 2016. 3.058 Korisnici penzija2.797 2026.▼ 3,4% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 3.178
- Najmanje, 2025.
- 2.789
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 135. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 2.797 2025. 2.789 2024. 2.799 2023. 2.807 2022. 2.811 2021. 2.894 2020. 3.019 2019. 3.102 2018. 3.178 Odseljeni265 2025.▼ 15,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 333
- Najmanje, 2025.
- 265
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 51. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 265 2024. 333 2023. 325 2022. 314 Doseljeni272 2025.▼ 10,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 413
- Najmanje, 2024.
- 235
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 51. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 272 2024. 235 2023. 413 2022. 304
Još trendova (8)
Mala matura427 2026.▼ 3,6% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 477
- Najmanje, 2026.
- 427
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 153. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 427 481 2025. 458 479 2024. 477 483 2023. 443 483 Saobraćajne nezgode41 2025.▲ 115,8% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2025.
- 41
- Najmanje, 2018.
- 19
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 46. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 41 2024. 32 2023. 29 2022. 29 2021. 20 2020. 19 2019. 22 2018. 19 2017. 20 2016. 30 Noćno svetlo, sa satelita140. od 161 po stanovniku 2025.▲ 128,1% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2025.
- 937
- Najmanje, 2013.
- 358
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 140. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 937 2024. 808 2023. 867 2022. 761 2021. 521 2020. 411 2019. 365 2018. 365 2017. 382 2016. 441 2015. 477 2014. 527 2013. 358 2012. 480 Prosečna penzija40.819 RSD 2026.▲ 43,4% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 40.819 RSD
- Najmanje, 2018.
- 17.637 RSD
- Prosečna penzija
- 40.819 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 132. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 40.819 50.307 2025. 40.802 50.246 2024. 36.201 44.693 2023. 28.244 35.047 2022. 23.571 29.593 2021. 20.252 25.699 2020. 18.913 24.231 2019. 17.817 22.945 2018. 17.637 22.892 Divlje deponije, prijavljene8 2023.→ 0,0% od 2018.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 13
- Najmanje, 2018.
- 8
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 94. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2023. 8 2022. 13 2021. 13 2020. 11 2019. 8 2018. 8 Životni vek76,0 god. 2025.▲ 2,7% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,8 78,2 2024. 72,6 77,2 2023. 71,0 77,0 Brakovi51 2025.▲ 54,5% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2011.
- 70
- Najmanje, 2022.
- 21
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 137. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 51 2024. 42 2023. 57 2022. 21 2021. 49 2020. 33 2019. 48 2018. 50 2017. 39 2016. 61 2015. 50 2014. 66 2013. 56 2012. 44 2011. 70 2010. 23 Stanovi po dozvolama4 2025.▲ 100,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2009.
- 10
- Najmanje, 2013.
- 0
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 150. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4 2024. 1 2023. 5 2022. 4 2021. 3 2020. 2 2019. 9 2018. 4 2017. 1 2016. 4 2015. 1 2014. 2 2013. 0 2012. 2 2011. 1 2009. 10 2008. 4 2007. 2
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 89.546 RSD | 91.776 | 96.554 | 3. od 4 | 139. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 450 | 488 | 521 | 4. od 4 | 144. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 116,3 | 95,2 | 55,9 | 4. od 4 | 148. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,0 % | -3,2 | -2,6 | 1. od 4 | 47. od 161 |
| Deca do 14 godina | 15,3 % | 14,3 | 13,5 | 2. od 4 | 27. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 7,6 % | 14,6 | 13,9 | 4. od 4 | 155. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 427 | 469 | 480 | 4. od 4 | 153. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 12,6 | 22,8 | 17,1 | 4. od 4 | 119. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 935 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 83 Mb/s | 119 | 156 | 4. od 4 | 139. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 36,3 µg/m³ | 29,9 | 33,4 | 4. od 4 | 110. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 24,9 | 13,8 | 17,6 | 4. od 4 | 136. od 161 |
Slična mesta: Doljevac, Opovo, Sečanj, Merošina, Kovačica. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do sedišta regiona | 19 min | 38 min |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 27,3 % | 11,9 % |
| Do najbližeg velikog centra | 45 min | 53 min |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -0,1 | -0,4 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na vodovodu | 31,9 % | 70,9 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 28,0 % | 17,0 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 116,3 | 79,9 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 24,9 | 19,6 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 450 | 494 |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 80,0 % | 93,0 % |
| Mobilna mreža | 83 Mb/s | 119 Mb/s |
| Skor na maloj maturi | 427 | 438 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 3,0 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 0,0 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,7 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 11.014 punoletnih po RZS proceni | 9.051 glasalo 2026. | 82 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 11.014 punoletnih po RZS proceni | 11.764 na biračkom spisku | 107 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 144 očekivanih osmaka po RZS proceni | 131 stvarno na maloj maturi | 91 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 6.788 stanova | 4.319 nastanjeno | 64% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 13.512 stanovnika | 69,3 zračenja na 1.000 stanovnika | 140. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 12.050
- Novi punoletni
- +405
- Umrli
- −644
- Ostatak
- −47
- Spisak 2026.
- 11.764
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,8 god.
- Životni vek, žene
- 78,2 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 88,6
- Tumori na 10.000
- 28,9
- Bolesti disanja na 10.000
- 10,1
- Povrede i trovanja na 10.000
- 7,4
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -0,1
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 3,7
- Razvodi na 100 brakova
- 24,0
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 0,3
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 18,3
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,86
- Matematika, skor
- 423
- Maternji jezik, skor
- 430
- Ocena prema testu*
- -0,06
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 18,3
- Učenika po nastavniku
- 5,1
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 13.512
- Promena od 2022.
- -2,0%
- Dece do 14
- 15,3%
- Starijih od 65
- 23,6%
Na popisu 2011. bilo je 16.368, a 2022. 13.782 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 125
- Umrli 2025.
- 208
- Prirodni priraštaj
- -83 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 125 | 208 | -83 |
| 2024. | 154 | 225 | -71 |
| 2023. | 128 | 231 | -103 |
| 2022. | 112 | 285 | -173 |
| 2021. | 123 | 368 | -245 |
| 2020. | 110 | 281 | -171 |
| 2019. | 141 | 252 | -111 |
| 2018. | 115 | 268 | -153 |
| 2017. | 127 | 263 | -136 |
| 2016. | 114 | 259 | -145 |
| 2015. | 112 | 258 | -146 |
| 2014. | 122 | 294 | -172 |
| 2013. | 146 | 277 | -131 |
| 2012. | 134 | 298 | -164 |
| 2011. | 138 | 241 | -103 |
| 2010. | 149 | 150 | -1 |
| 2009. | 150 | 166 | -16 |
| 2008. | 151 | 173 | -22 |
| 2007. | 148 | 182 | -34 |
| 2006. | 178 | 156 | 22 |
| 2005. | 148 | 267 | -119 |
| 2004. | 181 | 307 | -126 |
| 2003. | 191 | 294 | -103 |
| 2002. | 162 | 268 | -106 |
| 2001. | 198 | 274 | -76 |
| 2000. | 158 | 261 | -103 |
| 1999. | 183 | 275 | -92 |
| 1998. | 205 | 261 | -56 |
| 1997. | 188 | 269 | -81 |
| 1996. | 213 | 247 | -34 |
| 1995. | 199 | 277 | -78 |
| 1994. | 231 | 274 | -43 |
| 1993. | 227 | 276 | -49 |
| 1992. | 234 | 272 | -38 |
| 1991. | 219 | 234 | -15 |
| 1990. | 226 | 249 | -23 |
| 1989. | 220 | 260 | -40 |
| 1988. | 220 | 250 | -30 |
| 1987. | 218 | 254 | -36 |
| 1986. | 252 | 250 | 2 |
| 1985. | 245 | 263 | -18 |
| 1984. | 261 | 208 | 53 |
| 1983. | 219 | 254 | -35 |
| 1982. | 182 | 206 | -24 |
| 1981. | 199 | 190 | 9 |
| 1980. | 247 | 218 | 29 |
| 1979. | 258 | 197 | 61 |
| 1978. | 277 | 196 | 81 |
| 1977. | 286 | 189 | 97 |
| 1976. | 272 | 181 | 91 |
| 1975. | 333 | 163 | 170 |
| 1974. | 330 | 165 | 165 |
| 1973. | 359 | 155 | 204 |
| 1972. | 367 | 206 | 161 |
| 1971. | 340 | 148 | 192 |
| 1970. | 316 | 143 | 173 |
| 1969. | 334 | 165 | 169 |
| 1968. | 347 | 141 | 206 |
| 1967. | 343 | 200 | 143 |
| 1966. | 343 | 158 | 185 |
| 1965. | 377 | 138 | 239 |
| 1964. | 362 | 174 | 188 |
| 1963. | 333 | 149 | 184 |
| 1962. | 342 | 167 | 175 |
| 1961. | 346 | 150 | 196 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (30), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Žitorađa | 2.442 | 2.849 | 3.503 | 3.370 | 2.992 |
| Pejkovac | 1.224 | 1.285 | 1.327 | 1.182 | 1.085 |
| Rečica | 666 | 847 | 824 | 800 | 772 |
| Jasenica | 737 | 935 | 970 | 936 | 755 |
| Držanovac | 915 | 981 | 1.000 | 841 | 739 |
| Voljčince | 969 | 975 | 993 | 830 | 705 |
| Lukomir | 1.065 | 1.058 | 1.024 | 848 | 704 |
| Badnjevac | 823 | 891 | 891 | 736 | 638 |
| Đakus | 877 | 981 | 859 | 811 | 638 |
| Podina | 734 | 832 | 830 | 706 | 612 |
| Samarinovac | 621 | 691 | 785 | 735 | 603 |
| Vlahovo | 650 | 668 | 581 | 488 | 424 |
| Donje Crnatovo | 686 | 700 | 554 | 461 | 371 |
| Izvor | 365 | 420 | 415 | 363 | 343 |
| Glašince | 381 | 448 | 464 | 390 | 337 |
| Donji Drenovac | 508 | 592 | 523 | 363 | 294 |
| Stara Božurna | 613 | 534 | 403 | 318 | 266 |
| Gornje Crnatovo | 550 | 562 | 408 | 316 | 262 |
| Dubovo | 1.686 | 1.305 | 805 | 463 | 251 |
| Gornji Drenovac | 920 | 718 | 505 | 329 | 234 |
| Toponica | 746 | 625 | 424 | 269 | 190 |
| Studenac | 329 | 325 | 263 | 223 | 179 |
| Grudaš | 473 | 477 | 307 | 223 | 145 |
| Staro Momčilovo | 119 | 556 | 329 | 122 | 74 |
| Konjarnik | 349 | 266 | 138 | 85 | 61 |
| Novo Momčilovo | 460 | 241 | 132 | 53 | 39 |
| Kare | 252 | 118 | 88 | 32 | 25 |
| Debeli Lug | 134 | 90 | 60 | 25 | 18 |
| Asanovac | 224 | 167 | 102 | 26 | 13 |
| Zladovac | 732 | 87 | 38 | 24 | 13 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,8% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,3 muškarci 42,5, žene 44,1
- Muškarci
- 51,0% 8.343
- Žene
- 49,0% 8.006
- Žena na 100 muškaraca
- 96,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 411 | 363 |
| 5–9 | 425 | 426 |
| 10–14 | 433 | 427 |
| 15–19 | 505 | 505 |
| 20–24 | 496 | 462 |
| 25–29 | 458 | 384 |
| 30–34 | 484 | 453 |
| 35–39 | 586 | 519 |
| 40–44 | 542 | 493 |
| 45–49 | 578 | 445 |
| 50–54 | 534 | 445 |
| 55–59 | 626 | 556 |
| 60–64 | 649 | 579 |
| 65–69 | 462 | 453 |
| 70–74 | 502 | 565 |
| 75–79 | 405 | 517 |
| 80–84 | 186 | 301 |
| 85+ | 61 | 113 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,8% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 42,6, žene 44,3
- Muškarci
- 51,1% 8.277
- Žene
- 48,9% 7.924
- Žena na 100 muškaraca
- 95,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 395 | 347 |
| 5–9 | 427 | 417 |
| 10–14 | 427 | 421 |
| 15–19 | 500 | 489 |
| 20–24 | 497 | 461 |
| 25–29 | 484 | 411 |
| 30–34 | 449 | 412 |
| 35–39 | 581 | 516 |
| 40–44 | 547 | 495 |
| 45–49 | 565 | 470 |
| 50–54 | 537 | 431 |
| 55–59 | 608 | 529 |
| 60–64 | 645 | 588 |
| 65–69 | 442 | 441 |
| 70–74 | 493 | 529 |
| 75–79 | 407 | 535 |
| 80–84 | 205 | 302 |
| 85+ | 68 | 130 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,8% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 42,8, žene 44,4
- Muškarci
- 51,2% 8.193
- Žene
- 48,8% 7.806
- Žena na 100 muškaraca
- 95,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 391 | 332 |
| 5–9 | 412 | 410 |
| 10–14 | 424 | 419 |
| 15–19 | 483 | 465 |
| 20–24 | 497 | 467 |
| 25–29 | 504 | 420 |
| 30–34 | 422 | 384 |
| 35–39 | 566 | 495 |
| 40–44 | 548 | 503 |
| 45–49 | 563 | 489 |
| 50–54 | 550 | 423 |
| 55–59 | 562 | 500 |
| 60–64 | 647 | 576 |
| 65–69 | 455 | 456 |
| 70–74 | 473 | 496 |
| 75–79 | 403 | 523 |
| 80–84 | 214 | 308 |
| 85+ | 79 | 140 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,8% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,9, žene 44,5
- Muškarci
- 51,4% 8.117
- Žene
- 48,6% 7.675
- Žena na 100 muškaraca
- 94,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 385 | 319 |
| 5–9 | 401 | 387 |
| 10–14 | 432 | 427 |
| 15–19 | 460 | 451 |
| 20–24 | 491 | 460 |
| 25–29 | 499 | 421 |
| 30–34 | 427 | 373 |
| 35–39 | 536 | 471 |
| 40–44 | 552 | 504 |
| 45–49 | 565 | 498 |
| 50–54 | 556 | 425 |
| 55–59 | 529 | 469 |
| 60–64 | 628 | 573 |
| 65–69 | 497 | 484 |
| 70–74 | 452 | 463 |
| 75–79 | 400 | 480 |
| 80–84 | 217 | 323 |
| 85+ | 90 | 147 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,8% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 43,1, žene 44,7
- Muškarci
- 51,5% 8.035
- Žene
- 48,5% 7.567
- Žena na 100 muškaraca
- 94,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 366 | 303 |
| 5–9 | 406 | 370 |
| 10–14 | 434 | 436 |
| 15–19 | 441 | 430 |
| 20–24 | 488 | 471 |
| 25–29 | 476 | 415 |
| 30–34 | 442 | 355 |
| 35–39 | 508 | 465 |
| 40–44 | 571 | 507 |
| 45–49 | 545 | 492 |
| 50–54 | 566 | 422 |
| 55–59 | 513 | 448 |
| 60–64 | 597 | 566 |
| 65–69 | 553 | 518 |
| 70–74 | 416 | 427 |
| 75–79 | 387 | 452 |
| 80–84 | 223 | 322 |
| 85+ | 103 | 168 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,8% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 43,2, žene 44,9
- Muškarci
- 51,6% 7.951
- Žene
- 48,4% 7.470
- Žena na 100 muškaraca
- 94,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 342 | 287 |
| 5–9 | 402 | 360 |
| 10–14 | 431 | 428 |
| 15–19 | 433 | 414 |
| 20–24 | 485 | 476 |
| 25–29 | 463 | 408 |
| 30–34 | 459 | 364 |
| 35–39 | 479 | 440 |
| 40–44 | 583 | 518 |
| 45–49 | 526 | 477 |
| 50–54 | 570 | 430 |
| 55–59 | 504 | 437 |
| 60–64 | 590 | 542 |
| 65–69 | 575 | 550 |
| 70–74 | 385 | 394 |
| 75–79 | 377 | 428 |
| 80–84 | 233 | 332 |
| 85+ | 114 | 185 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,8% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 43,4, žene 45,1
- Muškarci
- 51,6% 7.848
- Žene
- 48,4% 7.349
- Žena na 100 muškaraca
- 93,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 328 | 287 |
| 5–9 | 389 | 341 |
| 10–14 | 429 | 416 |
| 15–19 | 429 | 407 |
| 20–24 | 471 | 452 |
| 25–29 | 460 | 408 |
| 30–34 | 478 | 388 |
| 35–39 | 444 | 390 |
| 40–44 | 572 | 512 |
| 45–49 | 531 | 477 |
| 50–54 | 556 | 455 |
| 55–59 | 511 | 415 |
| 60–64 | 567 | 513 |
| 65–69 | 572 | 554 |
| 70–74 | 376 | 386 |
| 75–79 | 371 | 407 |
| 80–84 | 238 | 343 |
| 85+ | 126 | 198 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,8% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 43,6, žene 45,2
- Muškarci
- 51,7% 7.752
- Žene
- 48,3% 7.228
- Žena na 100 muškaraca
- 93,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 316 | 284 |
| 5–9 | 388 | 331 |
| 10–14 | 415 | 407 |
| 15–19 | 423 | 410 |
| 20–24 | 457 | 426 |
| 25–29 | 463 | 406 |
| 30–34 | 486 | 394 |
| 35–39 | 421 | 363 |
| 40–44 | 552 | 483 |
| 45–49 | 533 | 488 |
| 50–54 | 554 | 474 |
| 55–59 | 521 | 405 |
| 60–64 | 522 | 480 |
| 65–69 | 578 | 536 |
| 70–74 | 390 | 409 |
| 75–79 | 353 | 382 |
| 80–84 | 250 | 336 |
| 85+ | 130 | 214 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,8% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,8, žene 45,2
- Muškarci
- 51,8% 7.682
- Žene
- 48,2% 7.141
- Žena na 100 muškaraca
- 93,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 303 | 291 |
| 5–9 | 385 | 321 |
| 10–14 | 401 | 386 |
| 15–19 | 430 | 425 |
| 20–24 | 438 | 406 |
| 25–29 | 468 | 405 |
| 30–34 | 477 | 398 |
| 35–39 | 430 | 357 |
| 40–44 | 526 | 458 |
| 45–49 | 532 | 495 |
| 50–54 | 555 | 481 |
| 55–59 | 528 | 407 |
| 60–64 | 494 | 450 |
| 65–69 | 558 | 531 |
| 70–74 | 430 | 435 |
| 75–79 | 338 | 347 |
| 80–84 | 258 | 316 |
| 85+ | 131 | 232 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,8% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 44,0, žene 45,2
- Muškarci
- 51,9% 7.606
- Žene
- 48,1% 7.049
- Žena na 100 muškaraca
- 92,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 298 | 305 |
| 5–9 | 368 | 300 |
| 10–14 | 402 | 365 |
| 15–19 | 431 | 437 |
| 20–24 | 416 | 386 |
| 25–29 | 471 | 413 |
| 30–34 | 461 | 390 |
| 35–39 | 439 | 348 |
| 40–44 | 504 | 450 |
| 45–49 | 543 | 501 |
| 50–54 | 532 | 474 |
| 55–59 | 541 | 402 |
| 60–64 | 482 | 430 |
| 65–69 | 528 | 524 |
| 70–74 | 479 | 462 |
| 75–79 | 311 | 322 |
| 80–84 | 250 | 289 |
| 85+ | 150 | 251 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 4,8% veća od popisa, a 3,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 44,0, žene 45,1
- Muškarci
- 52,0% 7.504
- Žene
- 48,0% 6.936
- Žena na 100 muškaraca
- 92,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 303 | 309 |
| 5–9 | 343 | 285 |
| 10–14 | 400 | 355 |
| 15–19 | 426 | 430 |
| 20–24 | 408 | 376 |
| 25–29 | 472 | 421 |
| 30–34 | 449 | 380 |
| 35–39 | 451 | 360 |
| 40–44 | 480 | 420 |
| 45–49 | 550 | 516 |
| 50–54 | 514 | 458 |
| 55–59 | 538 | 412 |
| 60–64 | 477 | 417 |
| 65–69 | 523 | 498 |
| 70–74 | 488 | 483 |
| 75–79 | 277 | 298 |
| 80–84 | 243 | 264 |
| 85+ | 162 | 254 |
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 43,8, žene 44,2
- Muškarci
- 51,8% 7.138
- Žene
- 48,2% 6.644
- Žena na 100 muškaraca
- 93,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 326 | 330 |
| 5–9 | 375 | 349 |
| 10–14 | 379 | 322 |
| 15–19 | 392 | 364 |
| 20–24 | 368 | 357 |
| 25–29 | 425 | 416 |
| 30–34 | 409 | 355 |
| 35–39 | 434 | 368 |
| 40–44 | 394 | 356 |
| 45–49 | 498 | 473 |
| 50–54 | 509 | 478 |
| 55–59 | 522 | 455 |
| 60–64 | 511 | 396 |
| 65–69 | 519 | 481 |
| 70–74 | 478 | 474 |
| 75–79 | 271 | 256 |
| 80–84 | 206 | 241 |
| 85+ | 122 | 173 |
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 43,9, žene 44,3
- Muškarci
- 51,9% 7.121
- Žene
- 48,1% 6.605
- Žena na 100 muškaraca
- 92,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 325 | 320 |
| 5–9 | 360 | 339 |
| 10–14 | 391 | 332 |
| 15–19 | 384 | 351 |
| 20–24 | 367 | 360 |
| 25–29 | 413 | 405 |
| 30–34 | 417 | 374 |
| 35–39 | 444 | 369 |
| 40–44 | 385 | 345 |
| 45–49 | 497 | 457 |
| 50–54 | 503 | 486 |
| 55–59 | 533 | 476 |
| 60–64 | 503 | 391 |
| 65–69 | 496 | 453 |
| 70–74 | 495 | 472 |
| 75–79 | 293 | 276 |
| 80–84 | 190 | 229 |
| 85+ | 125 | 170 |
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 43,9, žene 44,4
- Muškarci
- 52,0% 7.086
- Žene
- 48,0% 6.548
- Žena na 100 muškaraca
- 92,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 334 | 319 |
| 5–9 | 351 | 337 |
| 10–14 | 396 | 340 |
| 15–19 | 375 | 332 |
| 20–24 | 381 | 370 |
| 25–29 | 390 | 368 |
| 30–34 | 423 | 384 |
| 35–39 | 434 | 365 |
| 40–44 | 397 | 343 |
| 45–49 | 472 | 439 |
| 50–54 | 501 | 486 |
| 55–59 | 539 | 487 |
| 60–64 | 491 | 395 |
| 65–69 | 478 | 418 |
| 70–74 | 478 | 490 |
| 75–79 | 332 | 303 |
| 80–84 | 186 | 212 |
| 85+ | 128 | 160 |
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 44,0, žene 44,4
- Muškarci
- 51,9% 7.019
- Žene
- 48,1% 6.493
- Žena na 100 muškaraca
- 92,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 335 | 321 |
| 5–9 | 347 | 349 |
| 10–14 | 388 | 333 |
| 15–19 | 386 | 322 |
| 20–24 | 386 | 373 |
| 25–29 | 368 | 341 |
| 30–34 | 420 | 393 |
| 35–39 | 412 | 356 |
| 40–44 | 406 | 334 |
| 45–49 | 439 | 428 |
| 50–54 | 509 | 482 |
| 55–59 | 516 | 483 |
| 60–64 | 495 | 401 |
| 65–69 | 472 | 395 |
| 70–74 | 452 | 496 |
| 75–79 | 373 | 339 |
| 80–84 | 182 | 193 |
| 85+ | 133 | 154 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 87,1% | 90,0% | 12.010 | |
| Romi | 9,0% | 8,3% | 1.236 | |
| Nisu se izjasnili | 1,0% | 0,8% | 142 | |
| Nepoznato | 2,5% | 0,6% | 346 |
Grupe ispod 1% (13)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Vlasi | 0,05% | 0,0% | 7 |
| Jugosloveni | 0,05% | 0,0% | 7 |
| Rusi | 0,04% | 0,0% | 6 |
| Bugari | 0,04% | 0,0% | 5 |
| Makedonci | 0,04% | 0,1% | 5 |
| Crnogorci | 0,03% | 0,0% | 4 |
| Ostali | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Regionalna pripadnost | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Hrvati | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Muslimani | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 89,8% | 97,1% | 12.380 | |
| Ostale hrišćanske | 5,5% | 0,1% | 762 | |
| Nisu se izjasnili | 1,7% | 1,9% | 236 | |
| Nepoznato | 2,7% | 0,7% | 368 |
Grupe ispod 1% (4)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,11% | 0,1% | 15 |
| Katolička | 0,09% | 0,0% | 12 |
| Islamska | 0,04% | 0,1% | 6 |
| Protestantska | 0,02% | 0,0% | 3 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 104.412 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 89.546 RSD
- Stanovanje mesečno
- 18.219 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,37 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 6.788
- Prazni i napušteni
- 28,0%
- Pod zakupom
- 1,6%
- Zgrade starije od 1971.
- 41%
- Viša ili visoka škola
- 7,6%
- Bez srednje škole
- 39,5%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 89.546 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 275
- Aktivnih firmi
- 30 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.572 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 43.859 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 5.522 RSD, 11,9% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 17
- Stanovnika po lekaru
- 795
- Zubara
- 3
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 427 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 1
- Dece u vrtiću
- 283 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 30% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 4.129 | 30,0% | 3.230 | 19,7% |
| Penzioneri | 3.301 | 24,0% | 4.039 | 24,7% |
| Deca do 15 godina | 2.081 | 15,1% | 2.485 | 15,2% |
| Učenici i studenti | 702 | 5,1% | 938 | 5,7% |
| Nezaposleni | 1.156 | 8,4% | 1.719 | 10,5% |
| Domaćinstvo i ostali | 2.413 | 17,5% | 3.957 | 24,2% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 21,9%. Godišnje, PIO fond: 2.797 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 40.819 RSD, 75 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 31,9%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 27,3%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 80,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 8
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 83 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 51
- Fiksni, preuzimanje
- 168 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Prokuplje, neverifikovano, do 2026-11-01.32,3 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, procena
- 36,3
- Leti, model
- 7,4
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 25
- Sa poginulima 2025.
- 3
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 24,9 11.263 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 26 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 28 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 31
- Za imovinu
- 6
- Za život i telo
- 4
- U saobraćaju
- 5
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 19 min 37. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 45 min 43. od 161
- Do Beograda*
- 172 min 122. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 19 min 62. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.