Stanje Srbije

Sva mesta · Zapadnobački region

Apatin

Apatin: ispod proseka po zdravstvu (36) i pristupu (64). Stanovništvo od popisa 2022: −3,6%, prosek regiona −3,3%.

22.316 stanovnika95.545 RSD neto plata

Ukupna ocena

Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 79. i 151. mesta.

Kako računamo
48od 100
Rang u Srbiji≈ 110.od 161
1. (najbolje)161.
Verovatno između 79. i 151. mesta.

Rang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?

Po kontroli 45. mesto
Uporedi sa sličnim mestimaPrikaži na mapi i listi

Profil mesta

Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.

Demografija

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
ispod proseka-3,6% od popisa 2022, neto doseljeni -2,3 na 1.000
38
Posao i plata

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.

Kako računamo
ispod proseka95.545 RSD, 464 zaposlenih na 1.000 radno sposobnih, 9,5 firmi na 1.000
37
Priuštivost

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.

Kako računamo
ispod prosekakorpa i stanovanje koštaju 1,42 prosečne plate, stan: procena
54
Zdravstvo

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.

Kako računamo
ispod proseka16,1 zdravstvenih radnika na 10.000, životni vek 74,2
36
Škole i vrtići

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.

Kako računamo
ispod prosekamala matura 447, vrtić 52%, fakultet na 22 min
53
Pristup

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.

Kako računamo
ispod proseka114 min do velikog centra, mreža 249 Mb/s
64
Vazduh

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.

Kako računamo
iznad prosekaPM2.5 zimi 32,4 µg/m³
60
Bezbednost na putu

Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.

Kako računamo
iznad proseka13,3 teških nezgoda godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
77

Poređenje

Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.

PokazateljOvdeProsek regionaMedijanaU regionuU Srbiji
Neto plata, 12 meseci95.545 RSD95.89996.5543. od 490. od 161
Zaposleni na 1.000 radno sposobnih464 5025214. od 4133. od 161
Nezaposleni na 1.000 stanovnika88,1 65,855,94. od 4123. od 161
Promena od 2022.-3,6 %-3,3-2,64. od 4119. od 161
Deca do 14 godina12,6 %13,313,54. od 4114. od 161
Sa višom ili visokom školom12,4 %13,313,93. od 493. od 161
Skor na maloj maturi447 4804804. od 4133. od 161
Lekari na 10.000 stanovnika13,4 19,417,13. od 4110. od 161
Cena stana po m²nema podatka1.0401.291––
Mobilna mreža Procena249 Mb/s1951561. od 424. od 161
PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena32,4 µg/m³34,033,41. od 474. od 161
Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana13,3 22,417,61. od 436. od 161

Slična mesta: Senta, Kanjiža, Pirot, Zaječar, Bačka Topola. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.

Prednosti u odnosu na slična mesta

Zaostatak za sličnim mestima

Šta kažu nezavisni izvori

Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.

Slična mesta

Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.

Izvori i metodologija

Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.

Provera brojki

Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.

PitanjeZvaničnoIzmerenoOdnos
Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu.18.851 punoletnih po RZS proceni15.266 glasalo 2026.81 na 100
Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili.18.851 punoletnih po RZS proceni23.137 na biračkom spisku123 na 100
Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao.193 očekivanih osmaka po RZS proceni170 stvarno na maloj maturi88 na 100
Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi.13.142 stanova9.811 nastanjeno75%
Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj.22.316 stanovnika84,4 zračenja na 1.000 stanovnika111. od 161

Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.

Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.

Spisak 2023.
23.926
Novi punoletni
+625
Umrli
−1.161
Ostatak
−253
Spisak 2026.
23.137

Život i ljudi

Životni vek i uzroci smrti

Životni vek, muškarci
72,0 god.
Životni vek, žene
78,0 god.
Bolesti srca i krvotoka na 10.000
102,2
Tumori na 10.000
39,9
Bolesti disanja na 10.000
12,2
Povrede i trovanja na 10.000
5,2

Seljenje, porodica i gradnja

Neto doseljeni na 1.000 godišnje
-2,3
Brakovi na 1.000 godišnje
5,7
Razvodi na 100 brakova
49,0
Stanovi po dozvolama na 1.000
1,0
Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
19,8

RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.

Obrazovanje

Osnovna škola, osmi razred

Prosečna ocena
3,86
Matematika, skor
456
Maternji jezik, skor
440
Ocena prema testu*
-0,11

Srednje škole

Srednjih škola
2
Gimnazija
0
Srednjoškolaca na 1.000
19,8
Učenika po nastavniku
6,9

* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.

Stanovništvo

Stanovnika 2025.
22.316
Promena od 2022.
-3,6%
Dece do 14
12,6%
Starijih od 65
26,8%

Na popisu 2011. bilo je 28.929, a 2022. 23.155 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.

Svi popisi, 1948–2022.

20,0 hilj.25,0 hilj.30,0 hilj.35,0 hilj.1950196019701980199020002010202223,2 hilj.

Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.

Procene po godinama

20,0 hilj.25,0 hilj.30,0 hilj.35,0 hilj.popis 2002popis 2011popis 2022199520002005201020152020202522,3 hilj.

Rođeni i umrli, 1961–2025.

Rođeni 2025.
166
Umrli 2025.
444
Prirodni priraštaj
-278
rođeni minus umrli
RođeniUmrli02505007501961.: rođeno 634, umrlo 3151962.: rođeno 572, umrlo 3441963.: rođeno 541, umrlo 3051964.: rođeno 573, umrlo 3221965.: rođeno 580, umrlo 3541966.: rođeno 529, umrlo 3051967.: rođeno 557, umrlo 3481968.: rođeno 537, umrlo 3201969.: rođeno 449, umrlo 3661970.: rođeno 461, umrlo 3421971.: rođeno 486, umrlo 3431972.: rođeno 472, umrlo 3261973.: rođeno 456, umrlo 3081974.: rođeno 475, umrlo 3581975.: rođeno 515, umrlo 3701976.: rođeno 487, umrlo 3281977.: rođeno 477, umrlo 3651978.: rođeno 486, umrlo 3281979.: rođeno 437, umrlo 3361980.: rođeno 530, umrlo 3571981.: rođeno 465, umrlo 3601982.: rođeno 420, umrlo 3841983.: rođeno 458, umrlo 4021984.: rođeno 450, umrlo 3971985.: rođeno 407, umrlo 3321986.: rođeno 424, umrlo 3781987.: rođeno 402, umrlo 4441988.: rođeno 393, umrlo 3451989.: rođeno 332, umrlo 3651990.: rođeno 314, umrlo 4081991.: rođeno 334, umrlo 3901992.: rođeno 325, umrlo 4561993.: rođeno 328, umrlo 4591994.: rođeno 311, umrlo 4741995.: rođeno 351, umrlo 4661996.: rođeno 347, umrlo 5231997.: rođeno 307, umrlo 5111998.: rođeno 283, umrlo 5111999.: rođeno 298, umrlo 4612000.: rođeno 286, umrlo 5462001.: rođeno 306, umrlo 5002002.: rođeno 274, umrlo 5112003.: rođeno 301, umrlo 5492004.: rođeno 311, umrlo 5192005.: rođeno 287, umrlo 5432006.: rođeno 292, umrlo 5342007.: rođeno 245, umrlo 5042008.: rođeno 265, umrlo 4752009.: rođeno 264, umrlo 4832010.: rođeno 238, umrlo 4882011.: rođeno 212, umrlo 4672012.: rođeno 208, umrlo 4712013.: rođeno 225, umrlo 4802014.: rođeno 216, umrlo 4482015.: rođeno 230, umrlo 4772016.: rođeno 213, umrlo 4522017.: rođeno 214, umrlo 4552018.: rođeno 184, umrlo 5152019.: rođeno 228, umrlo 4862020.: rođeno 199, umrlo 4982021.: rođeno 176, umrlo 5762022.: rođeno 215, umrlo 5342023.: rođeno 172, umrlo 4522024.: rođeno 170, umrlo 4062025.: rođeno 166, umrlo 444197019801990200020102025166 rođ.444 um.
Tabela po godinama
GodinaRođeniUmrliPriraštaj
2025.166444-278
2024.170406-236
2023.172452-280
2022.215534-319
2021.176576-400
2020.199498-299
2019.228486-258
2018.184515-331
2017.214455-241
2016.213452-239
2015.230477-247
2014.216448-232
2013.225480-255
2012.208471-263
2011.212467-255
2010.238488-250
2009.264483-219
2008.265475-210
2007.245504-259
2006.292534-242
2005.287543-256
2004.311519-208
2003.301549-248
2002.274511-237
2001.306500-194
2000.286546-260
1999.298461-163
1998.283511-228
1997.307511-204
1996.347523-176
1995.351466-115
1994.311474-163
1993.328459-131
1992.325456-131
1991.334390-56
1990.314408-94
1989.332365-33
1988.39334548
1987.402444-42
1986.42437846
1985.40733275
1984.45039753
1983.45840256
1982.42038436
1981.465360105
1980.530357173
1979.437336101
1978.486328158
1977.477365112
1976.487328159
1975.515370145
1974.475358117
1973.456308148
1972.472326146
1971.486343143
1970.461342119
1969.44936683
1968.537320217
1967.557348209
1966.529305224
1965.580354226
1964.573322251
1963.541305236
1962.572344228
1961.634315319

RZS, teritorija svedena na današnje opštine.

Naselja (5), broj stanovnika po popisima
Naselje1948.1971.1991.2011.2022.
Apatin13.19517.56518.38917.41114.613
Sonta7.7816.9515.9904.3313.194
Prigrevica5.2195.0334.8424.0163.121
Kupusina3.2003.0632.5001.9521.347
Svilojevo1.7501.6671.2781.219880

Sastav stanovništva

Prosečna starost
46,8
muškarci 45,2, žene 48,4
Muškarci
48,4%
10.809
Žene
51,6%
11.507
Žena na 100 muškaraca
106,5
MuškarciŽene85+ god.: 149 muškaraca (0,7%), 332 žena (1,5%)85+80–84 god.: 199 muškaraca (0,9%), 343 žena (1,5%)80–8475–79 god.: 528 muškaraca (2,4%), 782 žena (3,5%)75–7970–74 god.: 779 muškaraca (3,5%), 1.003 žena (4,5%)70–7465–69 god.: 898 muškaraca (4,0%), 978 žena (4,4%)65–6960–64 god.: 853 muškaraca (3,8%), 959 žena (4,3%)60–6455–59 god.: 797 muškaraca (3,6%), 864 žena (3,9%)55–5950–54 god.: 785 muškaraca (3,5%), 743 žena (3,3%)50–5445–49 god.: 843 muškaraca (3,8%), 768 žena (3,4%)45–4940–44 god.: 776 muškaraca (3,5%), 723 žena (3,2%)40–4435–39 god.: 629 muškaraca (2,8%), 626 žena (2,8%)35–3930–34 god.: 524 muškaraca (2,3%), 508 žena (2,3%)30–3425–29 god.: 484 muškaraca (2,2%), 466 žena (2,1%)25–2920–24 god.: 551 muškaraca (2,5%), 524 žena (2,3%)20–2415–19 god.: 571 muškaraca (2,6%), 522 žena (2,3%)15–1910–14 god.: 482 muškaraca (2,2%), 483 žena (2,2%)10–145–9 god.: 477 muškaraca (2,1%), 475 žena (2,1%)5–90–4 god.: 484 muškaraca (2,2%), 408 žena (1,8%)0–40%0%2%2%4%4%
Tabela po starosti
StarostMuškarciŽene
0–4484408
5–9477475
10–14482483
15–19571522
20–24551524
25–29484466
30–34524508
35–39629626
40–44776723
45–49843768
50–54785743
55–59797864
60–64853959
65–69898978
70–747791.003
75–79528782
80–84199343
85+149332

Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.

Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (17)
Grupa2022.2011.Broj
Jugosloveni0,79%0,6%182
Ostali0,44%0,6%101
Nemci0,35%0,6%82
Regionalna pripadnost0,31%0,8%72
Bunjevci0,17%0,2%40
Crnogorci0,17%0,3%39
Albanci0,10%0,1%24
Makedonci0,10%0,1%23
Muslimani0,09%0,1%20
Goranci0,08%0,0%18
Slovaci0,07%0,1%17
Rusi0,06%0,0%15
Slovenci0,05%0,1%12
Ukrajinci0,03%0,0%6
Rusini0,02%0,0%5
Vlasi0,02%0,0%4
Bugari0,00%0,0%1

Veroispovest, popisi 2022. i 2011.

Grupe ispod 1% (5)
Grupa2022.2011.Broj
Ostale hrišćanske0,49%0,4%113
Protestantska0,26%0,3%61
Islamska0,20%0,1%47
Agnostici0,08%0,0%18
Istočnjačke0,03%0,0%6

Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.

Cena života

Korpa, usklađena
115.084
RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
Prosečna plata
95.545
RSD
Stanovanje mesečno
20.664
procena, stan od 50 m²
Sve kroz platu
1,42
korpa i stanovanje

Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.

Stanovanje i obrazovanje

Stanova
13.142
Prazni i napušteni
18,3%
Pod zakupom
4,3%
Zgrade starije od 1971.
51%
Viša ili visoka škola
12,4%
Bez srednje škole
28,8%

Popis 2022. RZS.

Posao i plate

Neto plata, 12 meseci
95.545
do 08/2026
Zaposlenih na 1.000
281
Aktivnih firmi
211
09/2025
Nezaposlenih na birou
1.967
09/2025
Budžet po stanovniku
63.170
RSD, 2024.
Ulaganja po stanovniku
11.319
RSD, 17,9% rashoda

Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.

40,0 hilj.60,0 hilj.80,0 hilj.100 hilj.201820202022202588,7 hilj.

Zdravstvo

Lekara
30
Stanovnika po lekaru
744
Zubara
5
Farmaceuta
1

Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.

Škole i vrtići

Skor na maloj maturi
447
2025/26, prosek mesta 481
Osnovnih škola
4
Dece u vrtiću
667
2025/2026
Obuhvat vrtićem
52%
naša procena
4454504552023202420252026447

Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.

Od čega se živi

Popis 2022.

Popis 2011.

Grupa2022.Udeo2011.Udeo
Zaposleni6.87529,7%8.16028,2%
Penzioneri6.65528,7%7.71826,7%
Deca do 15 godina2.94512,7%3.84313,3%
Učenici i studenti1.2015,2%1.8946,5%
Nezaposleni2.2039,5%3.59712,4%
Domaćinstvo i ostali3.27614,1%3.71712,8%

RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 24,3%. Godišnje, PIO fond: 6.138 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 55.014 RSD, 98 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.

Komunalije i putevi

Domaćinstva na vodovodu
81,3%
Domaćinstva na kanalizaciji
56,9%
Prečišćene otpadne vode
0,0%
Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
78,6%
Divlje deponije, prijavljene
4

Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.

Mobilna mreža i internet

Mobilna mreža, preuzimanje
249 Mb/s
Broj mobilnih testova
291
Fiksni, preuzimanje
99 Mb/s
zavisi od paketa

Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.

Vazduh

PM2.5 zimi, procena
32,4
Leti, model
6,4
jan24feb21mar16apr9maj6jun7jul6avg7sep7okt8nov18dec30

Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.

Bezbednost na putu

Sa povređenima 2025.
24
Sa poginulima 2025.
4
Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
13,3
20.989 ljudi tokom dana
Sve nezgode 2026.
56
tekuća godina
Na glavnim putevima van naselja*
0
od 28 teških, 2025.
4060801002016201820202022202547

Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.

Osude za krivična dela

Osuđenih odraslih 2024.
98
Za imovinu
16
Za život i telo
15
U saobraćaju
11

Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.

Povezanost

Do sedišta regiona*
22 min
40. od 161
Do najbližeg velikog centra*
114 min
136. od 161
Do Beograda*
166 min
118. od 161
Do najbližeg fakulteta*
22 min
69. od 161
Do najbliže srednje škole*
0 min
1. od 161

Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.