Sva mesta · Toplički region
Blace
Blace: iznad proseka svih mesta po vazduhu (63, procena), ispod proseka po demografiji (19) i pristupu (69). Stanovništvo od popisa 2022: −4,5%, prosek regiona −3,2%.
9.246 stanovnika86.678 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 79. i 150. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika9.246 2025.▼ 4,5% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1953.
- 24.608
- Najmanje, 2025.
- 9.246
- Broj stanovnika
- 9.246
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 140. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 9.246 2024. 9.404 2023. 9.567 2022. 9.682 2011. 11.754 2002. 13.759 1991. 15.709 1981. 17.338 1971. 19.331 1961. 22.099 1953. 24.608 1948. 23.676 Neto plata86.678 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 23,9% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 79.346 RSD
- Najmanje, 2018.
- 37.921 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 86.678 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 152. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 79.346 93.603 2024. 68.692 83.346 2023. 59.272 72.735 2022. 52.196 63.533 2021. 47.286 56.572 2020. 45.090 52.069 2019. 41.067 47.718 2018. 37.921 43.470 Zaposlenih2.565 2026.▼ 2,2% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 2.704
- Najmanje, 2016.
- 2.305
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 130. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 2.565 2025. 2.571 2024. 2.663 2023. 2.704 2022. 2.675 2021. 2.622 2020. 2.550 2019. 2.517 2018. 2.441 2017. 2.385 2016. 2.305 Korisnici penzija2.464 2026.▼ 4,0% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 2.781
- Najmanje, 2026.
- 2.464
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 51. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 2.464 2025. 2.473 2024. 2.500 2023. 2.496 2022. 2.512 2021. 2.566 2020. 2.658 2019. 2.724 2018. 2.781 Odseljeni198 2025.▼ 10,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 236
- Najmanje, 2024.
- 172
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 133. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 198 2024. 172 2023. 236 2022. 221 Doseljeni151 2025.▼ 22,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 200
- Najmanje, 2024.
- 118
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 133. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 151 2024. 118 2023. 200 2022. 194
Još trendova (9)
Noćenja turista808 2025.▼ 40,8% od 2022.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2022.
- 1.365
- Najmanje, 2023.
- 633
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 125. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 808 2024. 689 2023. 633 2022. 1.365 2010. 769 Mala matura499 2026.→ 0,2% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 500
- Najmanje, 2024.
- 464
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 42. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 499 481 2025. 486 479 2024. 464 483 2023. 500 483 Saobraćajne nezgode19 2025.▼ 32,1% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2016.
- 37
- Najmanje, 2025.
- 19
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 14. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 19 2024. 28 2023. 35 2022. 33 2021. 23 2020. 28 2019. 37 2018. 32 2017. 34 2016. 37 Noćno svetlo, sa satelita150. od 161 po stanovniku 2025.▲ 9,8% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2014.
- 962
- Najmanje, 2015.
- 354
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 150. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 588 2024. 508 2023. 648 2022. 591 2021. 541 2020. 536 2019. 533 2018. 577 2017. 572 2016. 538 2015. 354 2014. 962 2013. 744 2012. 596 Prosečna penzija41.022 RSD 2026.▲ 41,1% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 41.026 RSD
- Najmanje, 2018.
- 18.261 RSD
- Prosečna penzija
- 41.022 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 130. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 41.022 50.307 2025. 41.026 50.246 2024. 36.202 44.693 2023. 28.471 35.047 2022. 23.906 29.593 2021. 20.682 25.699 2020. 19.525 24.231 2019. 18.427 22.945 2018. 18.261 22.892 Divlje deponije, prijavljene10 2024.▼ 33,3% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 26
- Najmanje, 2022.
- 10
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 74. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 10 2023. 10 2022. 10 2021. 26 2020. 16 2019. 15 2018. 16 Životni vek76,3 god. 2025.▲ 2,6% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,6 79,1 2024. 72,8 77,6 2023. 71,9 76,9 Brakovi25 2025.▲ 8,7% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2014.
- 57
- Najmanje, 2022.
- 13
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 152. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 25 2024. 32 2023. 30 2022. 13 2021. 31 2020. 23 2019. 26 2018. 27 2017. 33 2016. 35 2015. 37 2014. 57 2013. 35 2012. 31 2011. 39 2010. 41 Stanovi po dozvolama2 2025.▼ 50,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2022.
- 14
- Najmanje, 2007.
- 0
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 139. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2 2024. 2 2023. 7 2022. 14 2021. 5 2020. 4 2019. 3 2018. 4 2017. 6 2016. 0 2015. 4 2014. 2 2013. 11 2012. 0 2011. 1 2010. 4 2009. 1 2008. 3 2007. 0
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 86.678 RSD | 91.776 | 96.554 | 4. od 4 | 152. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 465 | 488 | 521 | 3. od 4 | 130. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 78,4 | 95,2 | 55,9 | 1. od 4 | 114. od 161 |
| Promena od 2022. | -4,5 % | -3,2 | -2,6 | 4. od 4 | 141. od 161 |
| Deca do 14 godina | 12,3 % | 14,3 | 13,5 | 4. od 4 | 122. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 17,3 % | 14,6 | 13,9 | 2. od 4 | 36. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 499 | 469 | 480 | 1. od 4 | 42. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 15,1 | 22,8 | 17,1 | 3. od 4 | 93. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 935 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 103 Mb/s | 119 | 156 | 3. od 4 | 118. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 27,3 µg/m³ | 29,9 | 33,4 | 2. od 4 | 46. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 7,9 | 13,8 | 17,6 | 1. od 4 | 11. od 161 |
Slična mesta: Ljubovija, Aleksandrovac, Bela Crkva, Dimitrovgrad, Despotovac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do sedišta regiona | 31 min | 61 min |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 7,9 | 12,9 |
| Domaćinstva na vodovodu | 91,9 % | 80,1 % |
| Do najbližeg velikog centra | 77 min | 103 min |
| Skor na maloj maturi | 499 | 482 |
| Sa višom ili visokom školom | 17,3 % | 13,6 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 78,4 | 92,9 |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 75,2 % | 67,7 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prazni i napušteni stanovi | 28,2 % | 25,2 % |
| Obuhvat vrtićem | 44 % | 50 % |
| Neto plata, 12 meseci | 86.678 RSD | 93.579 RSD |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 51,1 % | 57,8 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 27,3 µg/m³ | 24,7 µg/m³ |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -4,9 | -4,5 |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 2,1 % |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 0,6 | 1,4 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 0,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 3,2 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,1 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,1 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,2 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 7.854 punoletnih po RZS proceni | 6.269 glasalo 2026. | 80 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 7.854 punoletnih po RZS proceni | 8.183 na biračkom spisku | 104 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 81 očekivanih osmaka po RZS proceni | 82 stvarno na maloj maturi | 101 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 7.593 stanova | 4.064 nastanjeno | 54% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 9.246 stanovnika | 63,6 zračenja na 1.000 stanovnika | 150. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 8.597
- Novi punoletni
- +240
- Umrli
- −518
- Ostatak
- −136
- Spisak 2026.
- 8.183
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,6 god.
- Životni vek, žene
- 79,1 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 128,0
- Tumori na 10.000
- 25,2
- Bolesti disanja na 10.000
- 6,5
- Povrede i trovanja na 10.000
- 2,9
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -4,9
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 3,1
- Razvodi na 100 brakova
- 49,4
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 0,6
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 26,2
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,72
- Matematika, skor
- 505
- Maternji jezik, skor
- 522
- Ocena prema testu*
- -0,37
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 26,2
- Učenika po nastavniku
- 5,6
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 9.246
- Promena od 2022.
- -4,5%
- Dece do 14
- 12,3%
- Starijih od 65
- 28,6%
Na popisu 2011. bilo je 11.754, a 2022. 9.682 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 64
- Umrli 2025.
- 157
- Prirodni priraštaj
- -93 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 64 | 157 | -93 |
| 2024. | 60 | 181 | -121 |
| 2023. | 65 | 181 | -116 |
| 2022. | 69 | 218 | -149 |
| 2021. | 65 | 246 | -181 |
| 2020. | 66 | 226 | -160 |
| 2019. | 71 | 201 | -130 |
| 2018. | 79 | 191 | -112 |
| 2017. | 86 | 236 | -150 |
| 2016. | 82 | 240 | -158 |
| 2015. | 77 | 248 | -171 |
| 2014. | 83 | 223 | -140 |
| 2013. | 78 | 232 | -154 |
| 2012. | 65 | 263 | -198 |
| 2011. | 60 | 228 | -168 |
| 2010. | 63 | 242 | -179 |
| 2009. | 83 | 207 | -124 |
| 2008. | 76 | 240 | -164 |
| 2007. | 96 | 225 | -129 |
| 2006. | 80 | 266 | -186 |
| 2005. | 93 | 219 | -126 |
| 2004. | 128 | 211 | -83 |
| 2003. | 95 | 247 | -152 |
| 2002. | 120 | 253 | -133 |
| 2001. | 121 | 214 | -93 |
| 2000. | 123 | 270 | -147 |
| 1999. | 113 | 231 | -118 |
| 1998. | 118 | 228 | -110 |
| 1997. | 104 | 234 | -130 |
| 1996. | 129 | 260 | -131 |
| 1995. | 131 | 265 | -134 |
| 1994. | 141 | 253 | -112 |
| 1993. | 130 | 284 | -154 |
| 1992. | 170 | 267 | -97 |
| 1991. | 124 | 288 | -164 |
| 1990. | 166 | 244 | -78 |
| 1989. | 172 | 227 | -55 |
| 1988. | 157 | 266 | -109 |
| 1987. | 185 | 252 | -67 |
| 1986. | 179 | 264 | -85 |
| 1985. | 177 | 267 | -90 |
| 1984. | 158 | 248 | -90 |
| 1983. | 131 | 247 | -116 |
| 1982. | 143 | 236 | -93 |
| 1981. | 123 | 210 | -87 |
| 1980. | 174 | 236 | -62 |
| 1979. | 175 | 201 | -26 |
| 1978. | 164 | 194 | -30 |
| 1977. | 172 | 215 | -43 |
| 1976. | 215 | 180 | 35 |
| 1975. | 217 | 185 | 32 |
| 1974. | 206 | 189 | 17 |
| 1973. | 194 | 177 | 17 |
| 1972. | 221 | 205 | 16 |
| 1971. | 220 | 202 | 18 |
| 1970. | 195 | 233 | -38 |
| 1969. | 271 | 221 | 50 |
| 1968. | 275 | 162 | 113 |
| 1967. | 243 | 207 | 36 |
| 1966. | 257 | 147 | 110 |
| 1965. | 274 | 192 | 82 |
| 1964. | 272 | 189 | 83 |
| 1963. | 234 | 163 | 71 |
| 1962. | 298 | 201 | 97 |
| 1961. | 329 | 194 | 135 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (40), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Blace | 1.824 | 3.373 | 5.228 | 5.253 | 4.865 |
| Trbunje | 1.241 | 961 | 710 | 499 | 388 |
| Đurevac | 547 | 463 | 397 | 322 | 303 |
| Sibnica | 897 | 716 | 549 | 367 | 294 |
| Stubal | 558 | 490 | 467 | 358 | 291 |
| Čungula | 1.259 | 887 | 484 | 283 | 231 |
| Kaševar | 928 | 576 | 418 | 283 | 217 |
| Barbatovac | 1.020 | 691 | 424 | 256 | 197 |
| Suvi Do | 1.087 | 741 | 505 | 309 | 192 |
| Prebreza | 871 | 607 | 400 | 230 | 189 |
| Gornja Draguša | 605 | 409 | 361 | 218 | 162 |
| Gornja Jošanica | 968 | 830 | 549 | 267 | 153 |
| Džepnica | 313 | 312 | 235 | 194 | 150 |
| Gornje Grgure | 869 | 636 | 388 | 225 | 139 |
| Čučale | 571 | 398 | 279 | 182 | 131 |
| Vrbovac | 566 | 403 | 244 | 151 | 112 |
| Međuhana | 493 | 356 | 263 | 158 | 110 |
| Popova | 650 | 455 | 273 | 171 | 104 |
| Mala Draguša | 420 | 299 | 201 | 146 | 103 |
| Kutlovac | 486 | 351 | 226 | 131 | 99 |
| Krivaja | 533 | 387 | 220 | 136 | 98 |
| Donje Grgure | 410 | 244 | 121 | 97 | 86 |
| Alabana | 483 | 298 | 180 | 93 | 79 |
| Rašica | 400 | 342 | 244 | 96 | 78 |
| Više Selo | 381 | 315 | 145 | 95 | 74 |
| Gornje Svarče | 530 | 318 | 178 | 87 | 72 |
| Pridvorica | 491 | 318 | 201 | 91 | 72 |
| Pretrešnja | 547 | 379 | 217 | 111 | 71 |
| Muzaće | 375 | 350 | 189 | 89 | 70 |
| Lazarevac | 436 | 242 | 159 | 85 | 61 |
| Donja Rašica | 236 | 180 | 94 | 100 | 59 |
| Šiljomana | 224 | 176 | 123 | 79 | 58 |
| Donja Jošanica | 410 | 290 | 142 | 95 | 55 |
| Drešnica | 320 | 270 | 125 | 78 | 55 |
| Donja Draguša | 299 | 257 | 166 | 84 | 53 |
| Donje Svarče | 430 | 278 | 161 | 85 | 50 |
| Pretežana | 315 | 271 | 175 | 93 | 49 |
| Suvaja | 274 | 167 | 87 | 57 | 42 |
| Brežani | 221 | 151 | 77 | 41 | 36 |
| Kačapor | 188 | 144 | 104 | 59 | 34 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,5% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,3 muškarci 44,9, žene 47,7
- Muškarci
- 49,8% 5.857
- Žene
- 50,2% 5.904
- Žena na 100 muškaraca
- 100,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 202 | 190 |
| 5–9 | 262 | 251 |
| 10–14 | 269 | 279 |
| 15–19 | 335 | 304 |
| 20–24 | 357 | 310 |
| 25–29 | 293 | 265 |
| 30–34 | 336 | 273 |
| 35–39 | 326 | 296 |
| 40–44 | 367 | 362 |
| 45–49 | 438 | 370 |
| 50–54 | 436 | 402 |
| 55–59 | 473 | 457 |
| 60–64 | 458 | 438 |
| 65–69 | 389 | 414 |
| 70–74 | 394 | 463 |
| 75–79 | 285 | 453 |
| 80–84 | 169 | 247 |
| 85+ | 68 | 130 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,5% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,5 muškarci 45,1, žene 47,9
- Muškarci
- 49,8% 5.752
- Žene
- 50,2% 5.806
- Žena na 100 muškaraca
- 100,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 190 | 184 |
| 5–9 | 243 | 235 |
| 10–14 | 268 | 276 |
| 15–19 | 325 | 296 |
| 20–24 | 352 | 301 |
| 25–29 | 301 | 272 |
| 30–34 | 317 | 273 |
| 35–39 | 335 | 288 |
| 40–44 | 349 | 351 |
| 45–49 | 435 | 362 |
| 50–54 | 432 | 406 |
| 55–59 | 446 | 433 |
| 60–64 | 477 | 442 |
| 65–69 | 363 | 409 |
| 70–74 | 401 | 431 |
| 75–79 | 267 | 445 |
| 80–84 | 184 | 267 |
| 85+ | 67 | 135 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,5% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,6 muškarci 45,2, žene 47,9
- Muškarci
- 49,8% 5.659
- Žene
- 50,2% 5.710
- Žena na 100 muškaraca
- 100,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 188 | 178 |
| 5–9 | 233 | 230 |
| 10–14 | 260 | 270 |
| 15–19 | 309 | 291 |
| 20–24 | 345 | 297 |
| 25–29 | 314 | 283 |
| 30–34 | 305 | 270 |
| 35–39 | 338 | 277 |
| 40–44 | 339 | 333 |
| 45–49 | 427 | 364 |
| 50–54 | 421 | 402 |
| 55–59 | 427 | 406 |
| 60–64 | 480 | 454 |
| 65–69 | 366 | 400 |
| 70–74 | 382 | 416 |
| 75–79 | 264 | 427 |
| 80–84 | 192 | 274 |
| 85+ | 69 | 138 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,5% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,7 muškarci 45,4, žene 48,0
- Muškarci
- 49,8% 5.586
- Žene
- 50,2% 5.626
- Žena na 100 muškaraca
- 100,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 193 | 174 |
| 5–9 | 227 | 222 |
| 10–14 | 253 | 270 |
| 15–19 | 297 | 284 |
| 20–24 | 329 | 300 |
| 25–29 | 327 | 283 |
| 30–34 | 294 | 258 |
| 35–39 | 345 | 274 |
| 40–44 | 321 | 312 |
| 45–49 | 411 | 374 |
| 50–54 | 424 | 390 |
| 55–59 | 416 | 393 |
| 60–64 | 465 | 459 |
| 65–69 | 384 | 382 |
| 70–74 | 363 | 413 |
| 75–79 | 262 | 410 |
| 80–84 | 198 | 282 |
| 85+ | 77 | 146 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,5% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,8 muškarci 45,5, žene 48,0
- Muškarci
- 50,0% 5.516
- Žene
- 50,0% 5.519
- Žena na 100 muškaraca
- 100,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 190 | 176 |
| 5–9 | 218 | 209 |
| 10–14 | 261 | 261 |
| 15–19 | 279 | 279 |
| 20–24 | 321 | 296 |
| 25–29 | 337 | 282 |
| 30–34 | 280 | 257 |
| 35–39 | 346 | 274 |
| 40–44 | 316 | 298 |
| 45–49 | 386 | 370 |
| 50–54 | 425 | 377 |
| 55–59 | 410 | 390 |
| 60–64 | 449 | 450 |
| 65–69 | 400 | 385 |
| 70–74 | 341 | 390 |
| 75–79 | 279 | 389 |
| 80–84 | 193 | 291 |
| 85+ | 85 | 145 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,5% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,9 muškarci 45,7, žene 48,1
- Muškarci
- 50,1% 5.431
- Žene
- 49,9% 5.401
- Žena na 100 muškaraca
- 99,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 197 | 179 |
| 5–9 | 208 | 200 |
| 10–14 | 258 | 240 |
| 15–19 | 265 | 280 |
| 20–24 | 319 | 294 |
| 25–29 | 333 | 272 |
| 30–34 | 271 | 256 |
| 35–39 | 333 | 272 |
| 40–44 | 328 | 287 |
| 45–49 | 356 | 358 |
| 50–54 | 424 | 364 |
| 55–59 | 409 | 395 |
| 60–64 | 425 | 437 |
| 65–69 | 413 | 397 |
| 70–74 | 318 | 366 |
| 75–79 | 297 | 365 |
| 80–84 | 177 | 279 |
| 85+ | 100 | 160 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,5% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,9 muškarci 45,8, žene 48,1
- Muškarci
- 50,2% 5.348
- Žene
- 49,8% 5.303
- Žena na 100 muškaraca
- 99,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 210 | 188 |
| 5–9 | 198 | 196 |
| 10–14 | 242 | 226 |
| 15–19 | 263 | 274 |
| 20–24 | 310 | 289 |
| 25–29 | 323 | 261 |
| 30–34 | 283 | 260 |
| 35–39 | 312 | 269 |
| 40–44 | 334 | 277 |
| 45–49 | 342 | 345 |
| 50–54 | 420 | 357 |
| 55–59 | 402 | 397 |
| 60–64 | 397 | 410 |
| 65–69 | 430 | 404 |
| 70–74 | 300 | 361 |
| 75–79 | 301 | 344 |
| 80–84 | 168 | 271 |
| 85+ | 113 | 174 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,5% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,0 muškarci 45,8, žene 48,2
- Muškarci
- 50,4% 5.298
- Žene
- 49,6% 5.211
- Žena na 100 muškaraca
- 98,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 213 | 195 |
| 5–9 | 197 | 188 |
| 10–14 | 237 | 224 |
| 15–19 | 259 | 267 |
| 20–24 | 295 | 274 |
| 25–29 | 316 | 258 |
| 30–34 | 296 | 259 |
| 35–39 | 302 | 263 |
| 40–44 | 333 | 271 |
| 45–49 | 335 | 328 |
| 50–54 | 417 | 363 |
| 55–59 | 398 | 388 |
| 60–64 | 381 | 381 |
| 65–69 | 434 | 416 |
| 70–74 | 308 | 348 |
| 75–79 | 290 | 334 |
| 80–84 | 167 | 275 |
| 85+ | 120 | 179 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,5% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,2 muškarci 46,0, žene 48,4
- Muškarci
- 50,7% 5.240
- Žene
- 49,3% 5.099
- Žena na 100 muškaraca
- 97,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 212 | 187 |
| 5–9 | 198 | 181 |
| 10–14 | 233 | 218 |
| 15–19 | 251 | 263 |
| 20–24 | 282 | 265 |
| 25–29 | 309 | 249 |
| 30–34 | 300 | 249 |
| 35–39 | 295 | 251 |
| 40–44 | 336 | 273 |
| 45–49 | 318 | 303 |
| 50–54 | 403 | 371 |
| 55–59 | 407 | 375 |
| 60–64 | 371 | 374 |
| 65–69 | 422 | 421 |
| 70–74 | 330 | 329 |
| 75–79 | 271 | 336 |
| 80–84 | 176 | 263 |
| 85+ | 126 | 191 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,5% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,4 muškarci 46,2, žene 48,7
- Muškarci
- 50,9% 5.153
- Žene
- 49,1% 4.979
- Žena na 100 muškaraca
- 96,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 212 | 176 |
| 5–9 | 193 | 178 |
| 10–14 | 223 | 209 |
| 15–19 | 257 | 250 |
| 20–24 | 263 | 262 |
| 25–29 | 300 | 234 |
| 30–34 | 307 | 245 |
| 35–39 | 278 | 247 |
| 40–44 | 338 | 274 |
| 45–49 | 312 | 284 |
| 50–54 | 375 | 365 |
| 55–59 | 413 | 361 |
| 60–64 | 365 | 374 |
| 65–69 | 407 | 411 |
| 70–74 | 342 | 343 |
| 75–79 | 250 | 317 |
| 80–84 | 192 | 253 |
| 85+ | 126 | 196 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,5% veća od popisa, a 3,0% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,5 muškarci 46,3, žene 48,8
- Muškarci
- 50,8% 5.044
- Žene
- 49,2% 4.881
- Žena na 100 muškaraca
- 96,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 207 | 168 |
| 5–9 | 197 | 181 |
| 10–14 | 212 | 201 |
| 15–19 | 255 | 233 |
| 20–24 | 253 | 260 |
| 25–29 | 290 | 232 |
| 30–34 | 306 | 240 |
| 35–39 | 265 | 242 |
| 40–44 | 324 | 270 |
| 45–49 | 322 | 282 |
| 50–54 | 348 | 349 |
| 55–59 | 411 | 349 |
| 60–64 | 367 | 374 |
| 65–69 | 378 | 397 |
| 70–74 | 355 | 359 |
| 75–79 | 232 | 296 |
| 80–84 | 194 | 242 |
| 85+ | 128 | 206 |
- Prosečna starost
- 47,1 muškarci 46,1, žene 48,0
- Muškarci
- 50,4% 4.883
- Žene
- 49,6% 4.799
- Žena na 100 muškaraca
- 98,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 203 | 171 |
| 5–9 | 206 | 216 |
| 10–14 | 204 | 201 |
| 15–19 | 241 | 212 |
| 20–24 | 238 | 241 |
| 25–29 | 258 | 212 |
| 30–34 | 269 | 234 |
| 35–39 | 264 | 260 |
| 40–44 | 313 | 274 |
| 45–49 | 327 | 286 |
| 50–54 | 339 | 344 |
| 55–59 | 408 | 358 |
| 60–64 | 386 | 397 |
| 65–69 | 386 | 400 |
| 70–74 | 378 | 364 |
| 75–79 | 224 | 260 |
| 80–84 | 161 | 225 |
| 85+ | 78 | 144 |
- Prosečna starost
- 47,1 muškarci 46,3, žene 48,0
- Muškarci
- 50,4% 4.822
- Žene
- 49,6% 4.745
- Žena na 100 muškaraca
- 98,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 188 | 178 |
| 5–9 | 209 | 214 |
| 10–14 | 202 | 197 |
| 15–19 | 240 | 212 |
| 20–24 | 233 | 239 |
| 25–29 | 251 | 208 |
| 30–34 | 264 | 230 |
| 35–39 | 266 | 251 |
| 40–44 | 298 | 265 |
| 45–49 | 330 | 287 |
| 50–54 | 331 | 326 |
| 55–59 | 399 | 366 |
| 60–64 | 381 | 384 |
| 65–69 | 382 | 384 |
| 70–74 | 373 | 383 |
| 75–79 | 238 | 262 |
| 80–84 | 157 | 214 |
| 85+ | 80 | 145 |
- Prosečna starost
- 47,4 muškarci 46,5, žene 48,3
- Muškarci
- 50,4% 4.744
- Žene
- 49,6% 4.660
- Žena na 100 muškaraca
- 98,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 178 | 170 |
| 5–9 | 204 | 209 |
| 10–14 | 207 | 197 |
| 15–19 | 230 | 205 |
| 20–24 | 230 | 231 |
| 25–29 | 242 | 206 |
| 30–34 | 257 | 223 |
| 35–39 | 271 | 245 |
| 40–44 | 280 | 253 |
| 45–49 | 336 | 280 |
| 50–54 | 314 | 305 |
| 55–59 | 384 | 372 |
| 60–64 | 374 | 376 |
| 65–69 | 376 | 369 |
| 70–74 | 364 | 399 |
| 75–79 | 259 | 263 |
| 80–84 | 151 | 208 |
| 85+ | 87 | 149 |
- Prosečna starost
- 47,6 muškarci 46,8, žene 48,5
- Muškarci
- 50,6% 4.677
- Žene
- 49,4% 4.569
- Žena na 100 muškaraca
- 97,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 171 | 163 |
| 5–9 | 205 | 196 |
| 10–14 | 202 | 204 |
| 15–19 | 219 | 200 |
| 20–24 | 239 | 220 |
| 25–29 | 224 | 199 |
| 30–34 | 250 | 208 |
| 35–39 | 278 | 240 |
| 40–44 | 258 | 255 |
| 45–49 | 340 | 272 |
| 50–54 | 305 | 290 |
| 55–59 | 358 | 365 |
| 60–64 | 373 | 367 |
| 65–69 | 376 | 367 |
| 70–74 | 364 | 400 |
| 75–79 | 271 | 277 |
| 80–84 | 143 | 196 |
| 85+ | 101 | 150 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 96,5% | 98,3% | 9.343 | |
| Romi | 1,0% | 0,7% | 99 | |
| Nisu se izjasnili | 0,1% | 0,3% | 13 | |
| Nepoznato | 1,8% | 0,2% | 172 |
Grupe ispod 1% (15)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostali | 0,11% | 0,1% | 11 |
| Makedonci | 0,08% | 0,1% | 8 |
| Albanci | 0,06% | 0,0% | 6 |
| Rusi | 0,05% | 0,0% | 5 |
| Crnogorci | 0,05% | 0,1% | 5 |
| Goranci | 0,04% | 0,0% | 4 |
| Jugosloveni | 0,03% | 0,1% | 3 |
| Rumuni | 0,03% | 0,0% | 3 |
| Regionalna pripadnost | 0,03% | 0,0% | 3 |
| Bugari | 0,02% | 0,0% | 2 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Muslimani | 0,01% | 0,1% | 1 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 1 |
| Hrvati | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 96,7% | 97,6% | 9.366 | |
| Nisu se izjasnili | 0,2% | 0,5% | 23 | |
| Nepoznato | 2,5% | 0,8% | 238 |
Grupe ispod 1% (5)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,28% | 0,9% | 27 |
| Nisu vernici | 0,11% | 0,1% | 11 |
| Katolička | 0,08% | 0,1% | 8 |
| Islamska | 0,08% | 0,1% | 8 |
| Agnostici | 0,01% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 104.412 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 86.678 RSD
- Stanovanje mesečno
- 18.219 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,41 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 7.593
- Prazni i napušteni
- 28,2%
- Pod zakupom
- 5,1%
- Zgrade starije od 1971.
- 41%
- Viša ili visoka škola
- 17,3%
- Bez srednje škole
- 28,1%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 86.678 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 275
- Aktivnih firmi
- 101 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 725 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 62.737 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 3.930 RSD, 7,3% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 14
- Stanovnika po lekaru
- 660
- Zubara
- 3
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 499 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 1
- Dece u vrtiću
- 218 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 44% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 2.731 | 28,2% | 2.881 | 24,5% |
| Penzioneri | 2.877 | 29,7% | 3.651 | 31,1% |
| Deca do 15 godina | 1.201 | 12,4% | 1.437 | 12,2% |
| Učenici i studenti | 635 | 6,6% | 906 | 7,7% |
| Nezaposleni | 809 | 8,4% | 1.217 | 10,4% |
| Domaćinstvo i ostali | 1.429 | 14,8% | 1.662 | 14,1% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 22,9%. Godišnje, PIO fond: 2.464 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 41.022 RSD, 97 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 91,9%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 51,1%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 75,2%
- Divlje deponije, prijavljene
- 10
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 103 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 167
- Fiksni, preuzimanje
- 79 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 27,3
- Leti, model
- 6,7
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 7
- Sa poginulima 2025.
- 0
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 7,9 8.807 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 25 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 7 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 48
- Za imovinu
- 12
- Za život i telo
- 4
- U saobraćaju
- 8
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 31 min 70. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 77 min 98. od 161
- Do Beograda*
- 178 min 127. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.