Sva mesta · Pčinjski region
Bujanovac
Bujanovac: iznad proseka svih mesta po zdravstvu (59) i demografiji (55), ispod proseka po poslu i plati (7) i školama i vrtićima (45). Stanovništvo od popisa 2022: −1,0%, prosek regiona −2,8%.
40.679 stanovnika85.624 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 75. i 149. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika40.679 2025.→ 0,9% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 49.238
- Najmanje, 1948.
- 34.472
- Broj stanovnika
- 40.679
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 47. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 40.679 2024. 40.815 2023. 40.956 2022. 41.068 2002. 43.302 1991. 49.238 1981. 46.689 1971. 43.522 1961. 39.064 1953. 36.810 1948. 34.472 Neto plata85.624 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 27,0% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 79.403 RSD
- Najmanje, 2018.
- 38.293 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 85.624 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 156. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 79.403 93.603 2024. 70.153 83.346 2023. 60.652 72.735 2022. 52.355 63.533 2021. 47.318 56.572 2020. 44.022 52.069 2019. 40.909 47.718 2018. 38.293 43.470 Zaposlenih6.027 2026.→ 1,2% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 6.211
- Najmanje, 2016.
- 5.493
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 159. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 6.027 2025. 6.151 2024. 6.172 2023. 6.211 2022. 6.123 2021. 6.098 2020. 5.966 2019. 5.875 2018. 5.845 2017. 5.656 2016. 5.493 Korisnici penzija4.010 2026.→ 0,8% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 4.280
- Najmanje, 2022.
- 3.937
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 160. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 4.010 2025. 3.980 2024. 3.978 2023. 3.941 2022. 3.937 2021. 3.977 2020. 4.106 2019. 4.214 2018. 4.280 Odseljeni807 2025.▲ 28,7% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 926
- Najmanje, 2022.
- 627
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 121. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 807 2024. 926 2023. 761 2022. 627 Doseljeni673 2025.▲ 22,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 757
- Najmanje, 2022.
- 550
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 121. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 673 2024. 757 2023. 633 2022. 550
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²50.495 RSD 2023.▼ 27,4% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2020.
- 57.890 RSD
- Najmanje, 2021.
- 50.032 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 50.495 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 1. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 50.495 143.298 2022. 52.000 126.155 2021. 50.032 114.840 2020. 57.890 108.603 2019. 52.496 107.098 Noćenja turista26.154 2025.▲ 64,2% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2010.
- 35.953
- Najmanje, 2021.
- 14.248
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 68. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 26.154 2024. 27.120 2023. 32.163 2022. 34.344 2021. 14.248 2019. 15.928 2018. 18.531 2017. 22.145 2016. 18.502 2015. 16.652 2014. 16.435 2013. 22.826 2012. 25.914 2011. 34.835 2010. 35.953 Mala matura501 2026.▲ 2,2% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2025.
- 514
- Najmanje, 2023.
- 490
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 39. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 501 481 2025. 514 479 2024. 506 483 2023. 490 483 Saobraćajne nezgode100 2025.▲ 284,6% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2025.
- 100
- Najmanje, 2020.
- 26
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 96. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 100 2024. 72 2023. 80 2022. 64 2021. 67 2020. 26 2019. 48 2018. 57 2017. 78 2016. 70 Noćno svetlo, sa satelita143. od 161 po stanovniku 2025.▲ 19,4% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2021.
- 3.056
- Najmanje, 2017.
- 1.550
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 143. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.752 2024. 2.625 2023. 2.677 2022. 2.632 2021. 3.056 2020. 2.305 2019. 2.177 2018. 1.715 2017. 1.550 2016. 1.636 2015. 1.595 2014. 2.042 2013. 1.957 2012. 1.912 Prosečna penzija42.536 RSD 2026.▲ 42,9% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 42.553 RSD
- Najmanje, 2018.
- 18.336 RSD
- Prosečna penzija
- 42.536 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 122. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 42.536 50.307 2025. 42.553 50.246 2024. 37.523 44.693 2023. 29.097 35.047 2022. 24.465 29.593 2021. 21.171 25.699 2020. 19.879 24.231 2019. 18.620 22.945 2018. 18.336 22.892 Divlje deponije, prijavljene70 2024.▲ 4,5% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2024.
- 70
- Najmanje, 2018.
- 54
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 8. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 70 2023. 67 2022. 57 2020. 57 2019. 67 2018. 54 Životni vek78,7 god. 2025.▲ 5,1% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 77,3 80,1 2024. 76,6 79,3 2023. 73,5 76,4 Brakovi253 2025.▲ 16,6% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2010.
- 322
- Najmanje, 2020.
- 217
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 6. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 253 2024. 268 2023. 287 2022. 315 2021. 277 2020. 217 2019. 277 2018. 281 2017. 298 2016. 264 2015. 258 2014. 265 2013. 273 2012. 262 2011. 277 2010. 322 Stanovi po dozvolama22 2025.▼ 78,2% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2024.
- 103
- Najmanje, 2012.
- 17
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 107. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 22 2024. 103 2023. 36 2022. 26 2021. 33 2020. 101 2019. 55 2018. 92 2017. 68 2016. 48 2015. 91 2014. 48 2013. 86 2012. 17 2011. 23 2010. 43 2009. 59 2008. 47 2007. 49
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 85.624 RSD | 88.632 | 96.554 | 6. od 7 | 156. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 212 | 406 | 521 | 6. od 7 | 159. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 77,0 | 114,6 | 55,9 | 2. od 7 | 110. od 161 |
| Promena od 2022. | -1,0 % | -2,8 | -2,6 | 2. od 7 | 25. od 161 |
| Deca do 14 godina | 16,0 % | 14,0 | 13,5 | 2. od 7 | 9. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 11,8 % | 15,3 | 13,9 | 6. od 7 | 105. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 501 | 482 | 480 | 3. od 7 | 39. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 14,3 | 29,4 | 17,1 | 6. od 7 | 99. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 870 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 156 Mb/s | 108 | 156 | 2. od 7 | 82. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 31,3 µg/m³ | 21,1 | 33,4 | 6. od 7 | 68. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 10,5 | 8,6 | 17,6 | 5. od 7 | 18. od 161 |
Slična mesta: Preševo, Sjenica, Prijepolje, Bogatić, Kovačica. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do sedišta regiona | 21 min | 72 min |
| Domaćinstva na vodovodu | 95,2 % | 62,6 % |
| Skor na maloj maturi | 501 | 469 |
| Do najbližeg velikog centra | 99 min | 140 min |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 10,5 | 15,7 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 77,0 | 96,7 |
| Prazni i napušteni stanovi | 21,6 % | 24,8 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 44,5 % | 34,2 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 212 | 370 |
| Obuhvat vrtićem | 21 % | 28 % |
| Neto plata, 12 meseci | 85.624 RSD | 89.015 RSD |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 31,3 µg/m³ | 29,5 µg/m³ |
| Firme na 1.000 stanovnika | 5,2 | 7,6 |
| Sa višom ili visokom školom | 11,8 % | 13,0 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -3,5 | -2,9 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 1,1 | 2,0 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 0,5 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 3,4 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 32.861 punoletnih po RZS proceni | 21.377 glasalo 2026. | 65 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 32.861 punoletnih po RZS proceni | 44.554 na biračkom spisku | 136 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 433 očekivanih osmaka po RZS proceni | 315 stvarno na maloj maturi | 73 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 13.610 stanova | 9.810 nastanjeno | 72% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 40.679 stanovnika | 67,6 zračenja na 1.000 stanovnika | 143. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 42.802
- Novi punoletni
- +1.238
- Umrli
- −918
- Ostatak
- +1.432
- Spisak 2026.
- 44.554
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 77,3 god.
- Životni vek, žene
- 80,1 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 42,4
- Tumori na 10.000
- 12,5
- Bolesti disanja na 10.000
- 5,3
- Povrede i trovanja na 10.000
- 1,3
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -3,5
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 6,6
- Razvodi na 100 brakova
- 6,7
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 1,1
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 24,6
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,01
- Matematika, skor
- 467
- Maternji jezik, skor
- 515
- Ocena prema testu*
- -0,09
Srednje škole
- Srednjih škola
- 2
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 24,6
- Učenika po nastavniku
- 7,5
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 40.679
- Promena od 2022.
- -1,0%
- Dece do 14
- 16,0%
- Starijih od 65
- 14,5%
Na popisu 2011. bilo je 18.067, a 2022. 41.068 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022. U Preševu i Bujanovcu popis 2011. je bojkotovan, pa ta godina nije uporediva.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 338
- Umrli 2025.
- 307
- Prirodni priraštaj
- 31 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 338 | 307 | 31 |
| 2024. | 320 | 321 | -1 |
| 2023. | 365 | 350 | 15 |
| 2022. | 386 | 394 | -8 |
| 2021. | 405 | 547 | -142 |
| 2020. | 427 | 486 | -59 |
| 2019. | 452 | 373 | 79 |
| 2018. | 447 | 356 | 91 |
| 2017. | 426 | 387 | 39 |
| 2016. | 379 | 383 | -4 |
| 2015. | 391 | 410 | -19 |
| 2014. | 409 | 328 | 81 |
| 2013. | 452 | 353 | 99 |
| 2012. | 380 | 381 | -1 |
| 2011. | 434 | 356 | 78 |
| 2010. | 436 | 349 | 87 |
| 2009. | 446 | 444 | 2 |
| 2008. | 494 | 370 | 124 |
| 2007. | 450 | 405 | 45 |
| 2006. | 537 | 419 | 118 |
| 2005. | 557 | 388 | 169 |
| 2004. | 841 | 425 | 416 |
| 2003. | 859 | 405 | 454 |
| 2002. | 839 | 418 | 421 |
| 2001. | 829 | 407 | 422 |
| 2000. | 719 | 383 | 336 |
| 1999. | 730 | 421 | 309 |
| 1998. | 922 | 400 | 522 |
| 1997. | 992 | 436 | 556 |
| 1996. | 1.162 | 428 | 734 |
| 1995. | 1.094 | 417 | 677 |
| 1994. | 1.216 | 390 | 826 |
| 1993. | 1.285 | 417 | 868 |
| 1992. | 1.193 | 387 | 806 |
| 1991. | 1.222 | 389 | 833 |
| 1990. | 1.209 | 394 | 815 |
| 1989. | 1.103 | 399 | 704 |
| 1988. | 1.117 | 405 | 712 |
| 1987. | 1.140 | 361 | 779 |
| 1986. | 1.152 | 398 | 754 |
| 1985. | 1.211 | 418 | 793 |
| 1984. | 1.143 | 333 | 810 |
| 1983. | 1.065 | 440 | 625 |
| 1982. | 1.037 | 454 | 583 |
| 1981. | 941 | 396 | 545 |
| 1980. | 1.134 | 361 | 773 |
| 1979. | 1.057 | 344 | 713 |
| 1978. | 1.156 | 359 | 797 |
| 1977. | 1.152 | 397 | 755 |
| 1976. | 1.246 | 418 | 828 |
| 1975. | 1.234 | 382 | 852 |
| 1974. | 1.129 | 371 | 758 |
| 1973. | 1.204 | 379 | 825 |
| 1972. | 1.203 | 399 | 804 |
| 1971. | 1.218 | 351 | 867 |
| 1970. | 1.215 | 368 | 847 |
| 1969. | 1.294 | 429 | 865 |
| 1968. | 1.314 | 420 | 894 |
| 1967. | 1.245 | 463 | 782 |
| 1966. | 1.265 | 356 | 909 |
| 1965. | 1.283 | 401 | 882 |
| 1964. | 1.228 | 463 | 765 |
| 1963. | 1.164 | 380 | 784 |
| 1962. | 1.202 | 577 | 625 |
| 1961. | 1.197 | 410 | 787 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (58), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Bujanovac | 3.177 | 7.524 | 17.050 | – | 11.468 |
| Veliki Trnovac | 3.887 | 5.598 | 5.896 | – | 7.894 |
| Biljača | 1.695 | 1.881 | 2.534 | – | 1.976 |
| Breznica | 1.146 | 1.489 | 1.423 | – | 1.458 |
| Letovica | 984 | 1.074 | 902 | – | 1.345 |
| Končulj | 666 | 1.219 | 1.278 | – | 1.227 |
| Lučane | 878 | 1.111 | 957 | – | 1.074 |
| Dobrosin | 537 | 755 | 1.029 | – | 1.066 |
| Rakovac | 744 | 1.165 | 822 | – | 1.063 |
| Samoljica | 599 | 925 | 847 | – | 1.027 |
| Nesalce | 884 | 1.182 | 1.224 | – | 1.002 |
| Oslare | 816 | 943 | 898 | – | 762 |
| Levosoje | 705 | 743 | 764 | – | 746 |
| Muhovac | 431 | 564 | 606 | – | 693 |
| Lopardince | 817 | 937 | 797 | – | 691 |
| Žbevac | 1.306 | 1.084 | 830 | – | 570 |
| Novo Selo | 413 | 536 | 701 | – | 538 |
| Zarbince | 1.244 | 1.433 | 915 | – | 450 |
| Ljiljance | 707 | 658 | 552 | – | 440 |
| Krševica | 778 | 622 | 549 | – | 409 |
| Klinovac | 900 | 784 | 604 | – | 405 |
| Turija | 297 | 354 | 431 | – | 392 |
| Božinjevac | 126 | 339 | 322 | – | 385 |
| Karadnik | 431 | 396 | 379 | – | 375 |
| Pribovce | 381 | 452 | 401 | – | 370 |
| Baraljevac | 467 | 403 | 336 | – | 311 |
| Sveta Petka | 323 | 295 | 307 | – | 288 |
| Spančevac | 732 | 689 | 480 | – | 279 |
| Ravno Bučje | 509 | 711 | 601 | – | 268 |
| Mali Trnovac | 533 | 467 | 550 | – | 251 |
| Srpska Kuća | 337 | 316 | 278 | – | 201 |
| Čar | 307 | 388 | 353 | – | 179 |
| Žuželjica | 150 | 139 | 159 | – | 176 |
| Trejak | 340 | 372 | 288 | – | 159 |
| Klenike | 164 | 223 | 209 | – | 150 |
| Suharno | 373 | 440 | 369 | – | 114 |
| Starac | 622 | 509 | 225 | – | 106 |
| Drežnica | 159 | 161 | 101 | – | 83 |
| Jablanica | 161 | 196 | 121 | – | 81 |
| Kuštica | 404 | 409 | 231 | – | 81 |
| Košarno | 208 | 135 | 112 | – | 74 |
| Vrban | 237 | 319 | 112 | – | 69 |
| Sejace | 483 | 420 | 230 | – | 55 |
| Brnjare | 363 | 308 | 175 | – | 51 |
| Borovac | 322 | 357 | 214 | – | 42 |
| Donje Novo Selo | 486 | 347 | 141 | – | 42 |
| Sebrat | 310 | 249 | 93 | – | 37 |
| Bogdanovac | 283 | 252 | 147 | – | 33 |
| Buštranje | 200 | 182 | 111 | – | 26 |
| Bratoselce | 267 | 284 | 108 | – | 23 |
| Pretina | 153 | 114 | 53 | – | 18 |
| Rusce | 85 | 86 | 34 | – | 11 |
| Jastrebac | 96 | 79 | 25 | – | 9 |
| Vogance | 127 | 121 | 46 | – | 8 |
| Gramada | 154 | 159 | 36 | – | 6 |
| Lukarce | 94 | 85 | 44 | – | 5 |
| Đorđevac | 159 | 186 | 65 | – | 3 |
| Uzovo | 94 | 43 | 23 | – | 3 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,9% manja od popisa, a 7,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 34,0 muškarci 33,1, žene 34,9
- Muškarci
- 51,1% 19.535
- Žene
- 48,9% 18.695
- Žena na 100 muškaraca
- 95,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.097 | 869 |
| 5–9 | 1.580 | 1.413 |
| 10–14 | 1.747 | 1.598 |
| 15–19 | 2.020 | 1.830 |
| 20–24 | 1.891 | 1.648 |
| 25–29 | 1.550 | 1.427 |
| 30–34 | 1.296 | 1.294 |
| 35–39 | 1.272 | 1.398 |
| 40–44 | 1.436 | 1.422 |
| 45–49 | 1.278 | 1.168 |
| 50–54 | 1.082 | 932 |
| 55–59 | 830 | 778 |
| 60–64 | 663 | 757 |
| 65–69 | 590 | 678 |
| 70–74 | 534 | 608 |
| 75–79 | 358 | 456 |
| 80–84 | 220 | 257 |
| 85+ | 91 | 162 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,9% manja od popisa, a 7,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 34,2 muškarci 33,4, žene 35,2
- Muškarci
- 51,2% 19.549
- Žene
- 48,8% 18.665
- Žena na 100 muškaraca
- 95,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.106 | 858 |
| 5–9 | 1.418 | 1.292 |
| 10–14 | 1.747 | 1.566 |
| 15–19 | 1.995 | 1.796 |
| 20–24 | 1.948 | 1.715 |
| 25–29 | 1.608 | 1.478 |
| 30–34 | 1.325 | 1.264 |
| 35–39 | 1.254 | 1.392 |
| 40–44 | 1.396 | 1.439 |
| 45–49 | 1.334 | 1.209 |
| 50–54 | 1.110 | 960 |
| 55–59 | 857 | 798 |
| 60–64 | 674 | 744 |
| 65–69 | 565 | 675 |
| 70–74 | 526 | 614 |
| 75–79 | 369 | 451 |
| 80–84 | 212 | 261 |
| 85+ | 105 | 153 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,9% manja od popisa, a 7,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 34,5 muškarci 33,7, žene 35,4
- Muškarci
- 51,2% 19.526
- Žene
- 48,8% 18.605
- Žena na 100 muškaraca
- 95,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.086 | 882 |
| 5–9 | 1.261 | 1.136 |
| 10–14 | 1.766 | 1.566 |
| 15–19 | 1.945 | 1.737 |
| 20–24 | 1.983 | 1.769 |
| 25–29 | 1.661 | 1.494 |
| 30–34 | 1.364 | 1.275 |
| 35–39 | 1.247 | 1.381 |
| 40–44 | 1.340 | 1.417 |
| 45–49 | 1.391 | 1.263 |
| 50–54 | 1.132 | 995 |
| 55–59 | 882 | 824 |
| 60–64 | 685 | 729 |
| 65–69 | 554 | 673 |
| 70–74 | 525 | 614 |
| 75–79 | 382 | 440 |
| 80–84 | 199 | 271 |
| 85+ | 123 | 139 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,9% manja od popisa, a 7,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 34,8 muškarci 34,0, žene 35,7
- Muškarci
- 51,2% 19.514
- Žene
- 48,8% 18.571
- Žena na 100 muškaraca
- 95,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.075 | 938 |
| 5–9 | 1.145 | 986 |
| 10–14 | 1.761 | 1.556 |
| 15–19 | 1.869 | 1.681 |
| 20–24 | 2.013 | 1.796 |
| 25–29 | 1.720 | 1.491 |
| 30–34 | 1.403 | 1.310 |
| 35–39 | 1.249 | 1.366 |
| 40–44 | 1.286 | 1.378 |
| 45–49 | 1.425 | 1.324 |
| 50–54 | 1.157 | 1.047 |
| 55–59 | 923 | 839 |
| 60–64 | 682 | 720 |
| 65–69 | 576 | 676 |
| 70–74 | 505 | 606 |
| 75–79 | 390 | 437 |
| 80–84 | 203 | 276 |
| 85+ | 132 | 144 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,9% manja od popisa, a 7,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 35,1 muškarci 34,3, žene 35,9
- Muškarci
- 51,3% 19.482
- Žene
- 48,7% 18.515
- Žena na 100 muškaraca
- 95,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.080 | 965 |
| 5–9 | 1.080 | 894 |
| 10–14 | 1.696 | 1.496 |
| 15–19 | 1.784 | 1.624 |
| 20–24 | 2.021 | 1.806 |
| 25–29 | 1.777 | 1.515 |
| 30–34 | 1.459 | 1.344 |
| 35–39 | 1.253 | 1.327 |
| 40–44 | 1.257 | 1.378 |
| 45–49 | 1.418 | 1.362 |
| 50–54 | 1.191 | 1.095 |
| 55–59 | 972 | 859 |
| 60–64 | 691 | 718 |
| 65–69 | 583 | 679 |
| 70–74 | 487 | 583 |
| 75–79 | 394 | 448 |
| 80–84 | 201 | 270 |
| 85+ | 138 | 152 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,9% manja od popisa, a 7,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 35,4 muškarci 34,6, žene 36,2
- Muškarci
- 51,3% 19.431
- Žene
- 48,7% 18.436
- Žena na 100 muškaraca
- 94,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.061 | 963 |
| 5–9 | 1.074 | 860 |
| 10–14 | 1.564 | 1.401 |
| 15–19 | 1.734 | 1.567 |
| 20–24 | 1.996 | 1.797 |
| 25–29 | 1.832 | 1.559 |
| 30–34 | 1.522 | 1.393 |
| 35–39 | 1.272 | 1.268 |
| 40–44 | 1.240 | 1.390 |
| 45–49 | 1.392 | 1.388 |
| 50–54 | 1.231 | 1.134 |
| 55–59 | 1.018 | 888 |
| 60–64 | 725 | 723 |
| 65–69 | 575 | 675 |
| 70–74 | 473 | 565 |
| 75–79 | 379 | 461 |
| 80–84 | 195 | 260 |
| 85+ | 148 | 144 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,9% manja od popisa, a 7,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 35,6 muškarci 34,9, žene 36,4
- Muškarci
- 51,3% 19.390
- Žene
- 48,7% 18.379
- Žena na 100 muškaraca
- 94,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.044 | 973 |
| 5–9 | 1.081 | 854 |
| 10–14 | 1.392 | 1.278 |
| 15–19 | 1.732 | 1.539 |
| 20–24 | 1.954 | 1.758 |
| 25–29 | 1.886 | 1.616 |
| 30–34 | 1.569 | 1.438 |
| 35–39 | 1.306 | 1.237 |
| 40–44 | 1.222 | 1.375 |
| 45–49 | 1.354 | 1.405 |
| 50–54 | 1.288 | 1.178 |
| 55–59 | 1.049 | 914 |
| 60–64 | 763 | 736 |
| 65–69 | 578 | 667 |
| 70–74 | 446 | 562 |
| 75–79 | 373 | 468 |
| 80–84 | 205 | 245 |
| 85+ | 148 | 136 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,9% manja od popisa, a 7,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 35,8 muškarci 35,1, žene 36,6
- Muškarci
- 51,3% 19.366
- Žene
- 48,7% 18.369
- Žena na 100 muškaraca
- 94,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.041 | 988 |
| 5–9 | 1.073 | 883 |
| 10–14 | 1.241 | 1.124 |
| 15–19 | 1.749 | 1.543 |
| 20–24 | 1.902 | 1.696 |
| 25–29 | 1.926 | 1.687 |
| 30–34 | 1.619 | 1.453 |
| 35–39 | 1.343 | 1.255 |
| 40–44 | 1.216 | 1.356 |
| 45–49 | 1.301 | 1.385 |
| 50–54 | 1.350 | 1.225 |
| 55–59 | 1.070 | 953 |
| 60–64 | 790 | 760 |
| 65–69 | 584 | 653 |
| 70–74 | 429 | 568 |
| 75–79 | 372 | 468 |
| 80–84 | 216 | 240 |
| 85+ | 144 | 132 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,9% manja od popisa, a 7,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 36,1 muškarci 35,4, žene 36,8
- Muškarci
- 51,3% 19.346
- Žene
- 48,7% 18.372
- Žena na 100 muškaraca
- 95,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.035 | 1.002 |
| 5–9 | 1.071 | 935 |
| 10–14 | 1.134 | 981 |
| 15–19 | 1.744 | 1.531 |
| 20–24 | 1.828 | 1.633 |
| 25–29 | 1.947 | 1.731 |
| 30–34 | 1.678 | 1.459 |
| 35–39 | 1.383 | 1.294 |
| 40–44 | 1.224 | 1.339 |
| 45–49 | 1.254 | 1.352 |
| 50–54 | 1.381 | 1.278 |
| 55–59 | 1.096 | 1.003 |
| 60–64 | 830 | 781 |
| 65–69 | 578 | 638 |
| 70–74 | 447 | 579 |
| 75–79 | 346 | 462 |
| 80–84 | 218 | 241 |
| 85+ | 152 | 133 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,9% manja od popisa, a 7,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 36,2 muškarci 35,6, žene 37,0
- Muškarci
- 51,3% 19.294
- Žene
- 48,7% 18.321
- Žena na 100 muškaraca
- 95,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.044 | 1.027 |
| 5–9 | 1.077 | 959 |
| 10–14 | 1.075 | 890 |
| 15–19 | 1.683 | 1.471 |
| 20–24 | 1.743 | 1.577 |
| 25–29 | 1.950 | 1.732 |
| 30–34 | 1.729 | 1.484 |
| 35–39 | 1.440 | 1.337 |
| 40–44 | 1.236 | 1.302 |
| 45–49 | 1.226 | 1.351 |
| 50–54 | 1.375 | 1.315 |
| 55–59 | 1.123 | 1.046 |
| 60–64 | 878 | 804 |
| 65–69 | 583 | 638 |
| 70–74 | 453 | 574 |
| 75–79 | 322 | 440 |
| 80–84 | 206 | 253 |
| 85+ | 151 | 121 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,9% manja od popisa, a 7,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 36,4 muškarci 35,7, žene 37,1
- Muškarci
- 51,3% 19.177
- Žene
- 48,7% 18.217
- Žena na 100 muškaraca
- 95,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.050 | 1.048 |
| 5–9 | 1.054 | 955 |
| 10–14 | 1.075 | 860 |
| 15–19 | 1.549 | 1.378 |
| 20–24 | 1.700 | 1.516 |
| 25–29 | 1.926 | 1.717 |
| 30–34 | 1.776 | 1.529 |
| 35–39 | 1.499 | 1.390 |
| 40–44 | 1.254 | 1.249 |
| 45–49 | 1.209 | 1.358 |
| 50–54 | 1.342 | 1.340 |
| 55–59 | 1.160 | 1.086 |
| 60–64 | 913 | 830 |
| 65–69 | 609 | 645 |
| 70–74 | 438 | 550 |
| 75–79 | 300 | 421 |
| 80–84 | 183 | 275 |
| 85+ | 140 | 70 |
- Prosečna starost
- 38,8 muškarci 38,2, žene 39,4
- Muškarci
- 50,4% 20.684
- Žene
- 49,6% 20.384
- Žena na 100 muškaraca
- 98,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.265 | 1.218 |
| 5–9 | 1.129 | 1.101 |
| 10–14 | 1.150 | 982 |
| 15–19 | 1.305 | 1.198 |
| 20–24 | 1.526 | 1.483 |
| 25–29 | 1.754 | 1.724 |
| 30–34 | 1.610 | 1.508 |
| 35–39 | 1.404 | 1.292 |
| 40–44 | 1.244 | 1.207 |
| 45–49 | 1.340 | 1.501 |
| 50–54 | 1.591 | 1.661 |
| 55–59 | 1.551 | 1.468 |
| 60–64 | 1.293 | 1.198 |
| 65–69 | 992 | 959 |
| 70–74 | 678 | 782 |
| 75–79 | 461 | 580 |
| 80–84 | 276 | 343 |
| 85+ | 115 | 179 |
- Prosečna starost
- 39,1 muškarci 38,5, žene 39,7
- Muškarci
- 50,4% 20.639
- Žene
- 49,6% 20.317
- Žena na 100 muškaraca
- 98,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.213 | 1.117 |
| 5–9 | 1.141 | 1.124 |
| 10–14 | 1.148 | 1.001 |
| 15–19 | 1.233 | 1.164 |
| 20–24 | 1.507 | 1.413 |
| 25–29 | 1.753 | 1.689 |
| 30–34 | 1.622 | 1.585 |
| 35–39 | 1.417 | 1.309 |
| 40–44 | 1.264 | 1.171 |
| 45–49 | 1.309 | 1.475 |
| 50–54 | 1.549 | 1.646 |
| 55–59 | 1.587 | 1.493 |
| 60–64 | 1.304 | 1.217 |
| 65–69 | 1.009 | 994 |
| 70–74 | 717 | 791 |
| 75–79 | 463 | 600 |
| 80–84 | 274 | 353 |
| 85+ | 129 | 175 |
- Prosečna starost
- 39,5 muškarci 39,0, žene 40,1
- Muškarci
- 50,4% 20.576
- Žene
- 49,6% 20.239
- Žena na 100 muškaraca
- 98,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.123 | 1.027 |
| 5–9 | 1.168 | 1.153 |
| 10–14 | 1.127 | 1.035 |
| 15–19 | 1.175 | 1.089 |
| 20–24 | 1.486 | 1.339 |
| 25–29 | 1.688 | 1.640 |
| 30–34 | 1.673 | 1.646 |
| 35–39 | 1.457 | 1.334 |
| 40–44 | 1.254 | 1.140 |
| 45–49 | 1.292 | 1.451 |
| 50–54 | 1.473 | 1.566 |
| 55–59 | 1.641 | 1.564 |
| 60–64 | 1.326 | 1.268 |
| 65–69 | 1.023 | 1.026 |
| 70–74 | 762 | 801 |
| 75–79 | 480 | 613 |
| 80–84 | 285 | 372 |
| 85+ | 143 | 175 |
- Prosečna starost
- 40,0 muškarci 39,4, žene 40,5
- Muškarci
- 50,4% 20.514
- Žene
- 49,6% 20.165
- Žena na 100 muškaraca
- 98,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.025 | 928 |
| 5–9 | 1.217 | 1.186 |
| 10–14 | 1.110 | 1.053 |
| 15–19 | 1.140 | 1.025 |
| 20–24 | 1.446 | 1.277 |
| 25–29 | 1.595 | 1.583 |
| 30–34 | 1.722 | 1.692 |
| 35–39 | 1.487 | 1.356 |
| 40–44 | 1.264 | 1.162 |
| 45–49 | 1.278 | 1.384 |
| 50–54 | 1.404 | 1.514 |
| 55–59 | 1.639 | 1.617 |
| 60–64 | 1.370 | 1.319 |
| 65–69 | 1.054 | 1.046 |
| 70–74 | 790 | 822 |
| 75–79 | 523 | 627 |
| 80–84 | 294 | 391 |
| 85+ | 156 | 183 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | Broj |
|---|---|---|---|
| Albanci | 62,0% | 25.465 | |
| Srbi | 25,5% | 10.467 | |
| Romi | 8,6% | 3.532 | |
| Nisu se izjasnili | 0,1% | 50 | |
| Nepoznato | 3,3% | 1.345 |
Grupe ispod 1% (14)
| Grupa | 2022. | Broj |
|---|---|---|
| Goranci | 0,21% | 87 |
| Ostali | 0,13% | 54 |
| Makedonci | 0,04% | 16 |
| Muslimani | 0,04% | 15 |
| Regionalna pripadnost | 0,03% | 13 |
| Bugari | 0,03% | 11 |
| Bošnjaci | 0,01% | 3 |
| Jugosloveni | 0,00% | 2 |
| Slovaci | 0,00% | 2 |
| Hrvati | 0,00% | 2 |
| Mađari | 0,00% | 1 |
| Nemci | 0,00% | 1 |
| Rusi | 0,00% | 1 |
| Slovenci | 0,00% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | Broj |
|---|---|---|---|
| Islamska | 68,8% | 28.254 | |
| Pravoslavna | 24,8% | 10.203 | |
| Nisu se izjasnili | 0,8% | 340 | |
| Nepoznato | 4,5% | 1.844 |
Grupe ispod 1% (4)
| Grupa | 2022. | Broj |
|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,98% | 401 |
| Protestantska | 0,04% | 16 |
| Katolička | 0,01% | 6 |
| Nisu vernici | 0,01% | 4 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Popis 2011. ovde nije uporediv zbog bojkota, pa kolone te godine nema. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 104.412 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 85.624 RSD
- Stanovanje mesečno
- 12.966 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,37 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 13.610
- Prazni i napušteni
- 21,6%
- Pod zakupom
- 1,6%
- Zgrade starije od 1971.
- 23%
- Viša ili visoka škola
- 11,8%
- Bez srednje škole
- 42,8%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 85.624 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 148
- Aktivnih firmi
- 210 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 3.132 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 31.973 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 5.209 RSD, 16,3% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 58
- Stanovnika po lekaru
- 701
- Zubara
- 10
- Farmaceuta
- 1
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 501 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 10
- Dece u vrtiću
- 605 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 21% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
| Grupa | 2022. | Udeo |
|---|---|---|
| Zaposleni | 7.275 | 17,7% |
| Penzioneri | 5.007 | 12,2% |
| Deca do 15 godina | 6.845 | 16,7% |
| Učenici i studenti | 1.928 | 4,7% |
| Nezaposleni | 6.210 | 15,1% |
| Domaćinstvo i ostali | 13.803 | 33,6% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 46,1%. Godišnje, PIO fond: 4.010 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 42.536 RSD, 67 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 95,2%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 44,5%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 55,8%
- Divlje deponije, prijavljene
- 70
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2021, ukupno 1.298 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Obrazovanje
- 38,9%
- Opšte javne usluge
- 23,7%
- Ekonomski poslovi
- 18,9%
- Rekreacija, sport i kultura
- 7,9%
- Stanovi i zajednica
- 5,2%
- Socijalna zaštita
- 2,1%
- Javni red i bezbednost
- 1,2%
- Zaštita životne sredine
- 1,2%
- Zdravstvo
- 1,0%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 156 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 151
- Fiksni, preuzimanje
- 104 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 31,3
- Leti, model
- 7,1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 51
- Sa poginulima 2025.
- 1
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 10,5 40.051 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 68 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 3 od 52 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (19% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 138
- Za imovinu
- 32
- Za život i telo
- 12
- U saobraćaju
- 6
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 21 min 39. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 99 min 122. od 161
- Do Beograda*
- 226 min 147. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.