Sva mesta · Pomoravski region
Ćuprija
Ćuprija: iznad proseka svih mesta po zdravstvu (65) i priuštivosti (66, procena), ispod proseka po demografiji (43). Stanovništvo od popisa 2022: −3,6%, prosek regiona −3,8%.
24.427 stanovnika97.489 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 21. i 94. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika24.427 2025.▼ 3,5% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1981.
- 38.841
- Najmanje, 2025.
- 24.427
- Broj stanovnika
- 24.427
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 73. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 24.427 2024. 24.831 2023. 25.161 2022. 25.325 2011. 30.645 2002. 33.567 1991. 38.747 1981. 38.841 1971. 36.529 1961. 34.028 1953. 32.313 1948. 28.806 Neto plata97.489 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 28,6% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 89.666 RSD
- Najmanje, 2018.
- 40.025 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 97.489 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 72. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 89.666 93.603 2024. 79.590 83.346 2023. 68.905 72.735 2022. 59.950 63.533 2021. 53.992 56.572 2020. 49.103 52.069 2019. 44.364 47.718 2018. 40.025 43.470 Zaposlenih7.526 2026.→ 1,3% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2024.
- 7.718
- Najmanje, 2016.
- 7.000
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 96. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 7.526 2025. 7.659 2024. 7.718 2023. 7.609 2022. 7.511 2021. 7.426 2020. 7.293 2019. 7.258 2018. 7.223 2017. 7.081 2016. 7.000 Korisnici penzija6.958 2026.▼ 2,2% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 7.449
- Najmanje, 2026.
- 6.958
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 29. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 6.958 2025. 6.998 2024. 7.008 2023. 7.029 2022. 7.033 2021. 7.112 2020. 7.321 2019. 7.362 2018. 7.449 Odseljeni535 2025.▲ 7,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 535
- Najmanje, 2024.
- 454
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 77. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 535 2024. 454 2023. 458 2022. 498 Doseljeni470 2025.▲ 10,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 488
- Najmanje, 2024.
- 396
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 77. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 470 2024. 396 2023. 488 2022. 425
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²81.186 RSD 2023.▼ 7,6% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 81.186 RSD
- Najmanje, 2019.
- 66.274 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 81.186 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 14. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 81.186 143.298 2022. 78.505 126.155 2021. 75.142 114.840 2020. 71.237 108.603 2019. 66.274 107.098 Noćenja turista8.610 2025.▲ 165,4% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 8.831
- Najmanje, 2014.
- 521
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 90. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 8.610 2024. 8.831 2023. 6.503 2022. 4.561 2021. 2.088 2019. 3.244 2018. 2.998 2017. 1.814 2016. 632 2015. 1.516 2014. 521 2013. 696 2012. 1.136 2010. 2.173 Mala matura475 2026.→ 0,2% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 475
- Najmanje, 2025.
- 467
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 92. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 475 481 2025. 467 479 2024. 470 483 2023. 474 483 Saobraćajne nezgode100 2025.▼ 8,3% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2021.
- 142
- Najmanje, 2019.
- 70
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 96. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 100 2024. 124 2023. 122 2022. 135 2021. 142 2020. 109 2019. 70 2018. 76 2017. 91 2016. 98 Noćno svetlo, sa satelita38. od 161 po stanovniku 2025.▼ 2,1% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2022.
- 5.060
- Najmanje, 2012.
- 2.486
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 38. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.640 2024. 3.511 2023. 4.536 2022. 5.060 2021. 4.379 2020. 3.720 2019. 3.530 2018. 3.070 2017. 2.841 2016. 2.822 2015. 2.788 2014. 2.956 2013. 2.665 2012. 2.486 Prosečna penzija48.652 RSD 2026.▲ 37,4% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 48.683 RSD
- Najmanje, 2018.
- 22.565 RSD
- Prosečna penzija
- 48.652 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 83. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 48.652 50.307 2025. 48.683 50.246 2024. 43.479 44.693 2023. 34.216 35.047 2022. 28.965 29.593 2021. 25.198 25.699 2020. 23.790 24.231 2019. 22.655 22.945 2018. 22.565 22.892 Divlje deponije, prijavljene30 2024.▲ 200,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2021.
- 32
- Najmanje, 2019.
- 10
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 21. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 30 2023. 31 2022. 28 2021. 32 2020. 27 2019. 10 2018. 28 Životni vek75,2 god. 2025.▲ 2,0% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 71,7 78,7 2024. 70,8 78,6 2023. 70,4 77,2 Brakovi117 2025.▲ 36,0% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2019.
- 148
- Najmanje, 2020.
- 86
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 26. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 117 2024. 117 2023. 124 2022. 110 2021. 115 2020. 86 2019. 148 2018. 128 2017. 142 2016. 146 2015. 123 2014. 134 2013. 142 2012. 125 2011. 120 2010. 124 Stanovi po dozvolama99 2025.▲ 17,9% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2008.
- 173
- Najmanje, 2016.
- 15
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 63. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 99 2024. 68 2023. 148 2022. 22 2021. 22 2020. 84 2019. 118 2018. 44 2017. 123 2016. 15 2015. 90 2014. 54 2013. 101 2012. 25 2011. 56 2010. 31 2009. 67 2008. 173 2007. 110
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 97.489 RSD | 93.896 | 96.554 | 1. od 6 | 72. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 512 | 499 | 521 | 2. od 6 | 90. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 62,8 | 70,7 | 55,9 | 3. od 6 | 90. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,6 % | -3,8 | -2,6 | 4. od 6 | 116. od 161 |
| Deca do 14 godina | 11,5 % | 11,5 | 13,5 | 3. od 6 | 132. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 16,8 % | 13,8 | 13,9 | 2. od 6 | 43. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 475 | 506 | 480 | 5. od 6 | 92. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 77,8 | 32,4 | 17,1 | 1. od 6 | 2. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.020 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 215 Mb/s | 163 | 156 | 2. od 6 | 34. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 36,8 µg/m³ | 31,1 | 33,4 | 6. od 6 | 114. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 17,3 | 14,5 | 17,6 | 5. od 6 | 76. od 161 |
Slična mesta: Zaječar, Paraćin, Šid, Smederevska Palanka, Jagodina. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 36,8 µg/m³ | 45,3 µg/m³ |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 77,8 | 29,8 |
| Do najbližeg velikog centra | 50 min | 71 min |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 72,6 % | 64,5 % |
| Do sedišta regiona | 13 min | 22 min |
| Mobilna mreža | 215 Mb/s | 197 Mb/s |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -1,3 | -2,1 |
| Sa višom ili visokom školom | 16,8 % | 15,6 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 32,9 % | 78,3 % |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 26,9 % |
| Prazni i napušteni stanovi | 26,4 % | 21,4 % |
| Skor na maloj maturi | 475 | 493 |
| Domaćinstva na vodovodu | 74,6 % | 83,2 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 17,3 | 16,7 |
| Neto plata, 12 meseci | 97.489 RSD | 98.628 RSD |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 62,8 | 60,4 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 7,4 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 3,3 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,5 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 3,3 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,2 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 5,7 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 5,7 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 20.911 punoletnih po RZS proceni | 16.064 glasalo 2026. | 77 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 20.911 punoletnih po RZS proceni | 27.441 na biračkom spisku | 131 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 203 očekivanih osmaka po RZS proceni | 159 stvarno na maloj maturi | 79 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 15.292 stanova | 10.167 nastanjeno | 67% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 24.427 stanovnika | 149,0 zračenja na 1.000 stanovnika | 38. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 28.401
- Novi punoletni
- +671
- Umrli
- −1.484
- Ostatak
- −147
- Spisak 2026.
- 27.441
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 71,7 god.
- Životni vek, žene
- 78,7 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 103,6
- Tumori na 10.000
- 36,4
- Bolesti disanja na 10.000
- 12,1
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,2
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,3
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,9
- Razvodi na 100 brakova
- 31,3
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 2,9
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 48,7
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,28
- Matematika, skor
- 479
- Maternji jezik, skor
- 480
- Ocena prema testu*
- 0,24
Srednje škole
- Srednjih škola
- 4
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 48,7
- Učenika po nastavniku
- 7,0
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 24.427
- Promena od 2022.
- -3,6%
- Dece do 14
- 11,5%
- Starijih od 65
- 28,7%
Na popisu 2011. bilo je 30.645, a 2022. 25.325 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 148
- Umrli 2025.
- 487
- Prirodni priraštaj
- -339 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 148 | 487 | -339 |
| 2024. | 172 | 519 | -347 |
| 2023. | 155 | 439 | -284 |
| 2022. | 202 | 503 | -301 |
| 2021. | 173 | 749 | -576 |
| 2020. | 162 | 568 | -406 |
| 2019. | 183 | 503 | -320 |
| 2018. | 197 | 527 | -330 |
| 2017. | 197 | 490 | -293 |
| 2016. | 190 | 550 | -360 |
| 2015. | 220 | 501 | -281 |
| 2014. | 197 | 484 | -287 |
| 2013. | 242 | 536 | -294 |
| 2012. | 222 | 524 | -302 |
| 2011. | 190 | 562 | -372 |
| 2010. | 233 | 530 | -297 |
| 2009. | 255 | 533 | -278 |
| 2008. | 273 | 477 | -204 |
| 2007. | 259 | 503 | -244 |
| 2006. | 286 | 549 | -263 |
| 2005. | 279 | 559 | -280 |
| 2004. | 372 | 555 | -183 |
| 2003. | 395 | 558 | -163 |
| 2002. | 364 | 534 | -170 |
| 2001. | 375 | 528 | -153 |
| 2000. | 399 | 550 | -151 |
| 1999. | 366 | 505 | -139 |
| 1998. | 427 | 543 | -116 |
| 1997. | 412 | 546 | -134 |
| 1996. | 429 | 511 | -82 |
| 1995. | 467 | 504 | -37 |
| 1994. | 466 | 482 | -16 |
| 1993. | 476 | 482 | -6 |
| 1992. | 421 | 495 | -74 |
| 1991. | 436 | 476 | -40 |
| 1990. | 457 | 437 | 20 |
| 1989. | 447 | 444 | 3 |
| 1988. | 474 | 445 | 29 |
| 1987. | 477 | 448 | 29 |
| 1986. | 462 | 421 | 41 |
| 1985. | 508 | 452 | 56 |
| 1984. | 521 | 431 | 90 |
| 1983. | 496 | 435 | 61 |
| 1982. | 455 | 390 | 65 |
| 1981. | 480 | 423 | 57 |
| 1980. | 520 | 425 | 95 |
| 1979. | 498 | 382 | 116 |
| 1978. | 537 | 405 | 132 |
| 1977. | 499 | 378 | 121 |
| 1976. | 546 | 368 | 178 |
| 1975. | 498 | 381 | 117 |
| 1974. | 524 | 323 | 201 |
| 1973. | 535 | 333 | 202 |
| 1972. | 479 | 367 | 112 |
| 1971. | 448 | 329 | 119 |
| 1970. | 503 | 360 | 143 |
| 1969. | 445 | 352 | 93 |
| 1968. | 446 | 299 | 147 |
| 1967. | 437 | 302 | 135 |
| 1966. | 407 | 281 | 126 |
| 1965. | 407 | 275 | 132 |
| 1964. | 448 | 367 | 81 |
| 1963. | 429 | 337 | 92 |
| 1962. | 474 | 299 | 175 |
| 1961. | 503 | 270 | 233 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (16), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Ćuprija | 9.609 | 17.564 | 21.367 | 19.471 | 16.522 |
| Mijatovac | 1.661 | 1.744 | 1.939 | 1.656 | 1.326 |
| Supska | 1.690 | 1.787 | 1.803 | 1.350 | 1.241 |
| Krušar | 2.092 | 2.072 | 1.954 | 1.283 | 1.035 |
| Senje | 2.000 | 1.994 | 1.698 | 1.204 | 931 |
| Jovac | 1.848 | 1.927 | 1.499 | 1.080 | 820 |
| Virine | 1.513 | 1.462 | 1.358 | 806 | 568 |
| Batinac | 1.252 | 1.346 | 1.267 | 725 | 545 |
| Bigrenica | 2.192 | 1.988 | 1.510 | 717 | 474 |
| Isakovo | 1.078 | 1.182 | 1.181 | 571 | 424 |
| Ostrikovac | 838 | 852 | 697 | 501 | 421 |
| Paljane | 1.002 | 737 | 662 | 436 | 345 |
| Vlaška | 737 | 797 | 856 | 293 | 232 |
| Ivankovac | 271 | 328 | 307 | 219 | 175 |
| Dvorica | 458 | 263 | 317 | 191 | 155 |
| Kovanica | 565 | 486 | 332 | 142 | 111 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 42,5, žene 45,8
- Muškarci
- 48,4% 14.883
- Žene
- 51,6% 15.852
- Žena na 100 muškaraca
- 106,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 613 | 596 |
| 5–9 | 695 | 634 |
| 10–14 | 746 | 719 |
| 15–19 | 905 | 789 |
| 20–24 | 923 | 844 |
| 25–29 | 971 | 873 |
| 30–34 | 975 | 948 |
| 35–39 | 960 | 936 |
| 40–44 | 918 | 929 |
| 45–49 | 968 | 1.002 |
| 50–54 | 1.106 | 1.229 |
| 55–59 | 1.360 | 1.416 |
| 60–64 | 1.167 | 1.281 |
| 65–69 | 784 | 902 |
| 70–74 | 722 | 980 |
| 75–79 | 600 | 885 |
| 80–84 | 330 | 633 |
| 85+ | 140 | 256 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 42,7, žene 46,1
- Muškarci
- 48,5% 14.699
- Žene
- 51,5% 15.606
- Žena na 100 muškaraca
- 106,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 600 | 553 |
| 5–9 | 678 | 635 |
| 10–14 | 721 | 708 |
| 15–19 | 879 | 779 |
| 20–24 | 903 | 808 |
| 25–29 | 971 | 839 |
| 30–34 | 954 | 933 |
| 35–39 | 978 | 914 |
| 40–44 | 905 | 948 |
| 45–49 | 949 | 961 |
| 50–54 | 1.066 | 1.190 |
| 55–59 | 1.309 | 1.383 |
| 60–64 | 1.221 | 1.321 |
| 65–69 | 786 | 918 |
| 70–74 | 702 | 938 |
| 75–79 | 587 | 865 |
| 80–84 | 342 | 629 |
| 85+ | 148 | 284 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 42,9, žene 46,2
- Muškarci
- 48,6% 14.540
- Žene
- 51,4% 15.407
- Žena na 100 muškaraca
- 106,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 586 | 537 |
| 5–9 | 679 | 628 |
| 10–14 | 707 | 698 |
| 15–19 | 850 | 756 |
| 20–24 | 893 | 798 |
| 25–29 | 956 | 815 |
| 30–34 | 944 | 911 |
| 35–39 | 967 | 908 |
| 40–44 | 918 | 956 |
| 45–49 | 913 | 943 |
| 50–54 | 1.033 | 1.135 |
| 55–59 | 1.252 | 1.327 |
| 60–64 | 1.244 | 1.341 |
| 65–69 | 823 | 995 |
| 70–74 | 674 | 886 |
| 75–79 | 583 | 842 |
| 80–84 | 351 | 629 |
| 85+ | 167 | 302 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,1, žene 46,4
- Muškarci
- 48,6% 14.388
- Žene
- 51,4% 15.230
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 567 | 523 |
| 5–9 | 667 | 627 |
| 10–14 | 706 | 682 |
| 15–19 | 802 | 733 |
| 20–24 | 903 | 789 |
| 25–29 | 920 | 789 |
| 30–34 | 947 | 888 |
| 35–39 | 952 | 934 |
| 40–44 | 937 | 950 |
| 45–49 | 888 | 923 |
| 50–54 | 1.004 | 1.089 |
| 55–59 | 1.187 | 1.257 |
| 60–64 | 1.256 | 1.367 |
| 65–69 | 881 | 1.059 |
| 70–74 | 661 | 871 |
| 75–79 | 569 | 792 |
| 80–84 | 355 | 624 |
| 85+ | 186 | 333 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,0 muškarci 43,3, žene 46,6
- Muškarci
- 48,6% 14.235
- Žene
- 51,4% 15.064
- Žena na 100 muškaraca
- 105,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 562 | 506 |
| 5–9 | 636 | 628 |
| 10–14 | 709 | 652 |
| 15–19 | 767 | 721 |
| 20–24 | 911 | 778 |
| 25–29 | 880 | 776 |
| 30–34 | 940 | 865 |
| 35–39 | 954 | 946 |
| 40–44 | 931 | 936 |
| 45–49 | 903 | 907 |
| 50–54 | 966 | 1.042 |
| 55–59 | 1.115 | 1.210 |
| 60–64 | 1.264 | 1.378 |
| 65–69 | 952 | 1.130 |
| 70–74 | 655 | 841 |
| 75–79 | 543 | 777 |
| 80–84 | 356 | 601 |
| 85+ | 191 | 370 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 43,4, žene 46,7
- Muškarci
- 48,6% 14.061
- Žene
- 51,4% 14.890
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 565 | 507 |
| 5–9 | 610 | 591 |
| 10–14 | 699 | 643 |
| 15–19 | 741 | 712 |
| 20–24 | 886 | 781 |
| 25–29 | 861 | 762 |
| 30–34 | 932 | 841 |
| 35–39 | 955 | 937 |
| 40–44 | 946 | 933 |
| 45–49 | 903 | 915 |
| 50–54 | 935 | 969 |
| 55–59 | 1.048 | 1.196 |
| 60–64 | 1.244 | 1.357 |
| 65–69 | 1.026 | 1.203 |
| 70–74 | 634 | 802 |
| 75–79 | 525 | 776 |
| 80–84 | 349 | 569 |
| 85+ | 202 | 396 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,3 muškarci 43,6, žene 46,9
- Muškarci
- 48,6% 13.877
- Žene
- 51,4% 14.695
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 553 | 508 |
| 5–9 | 591 | 549 |
| 10–14 | 685 | 642 |
| 15–19 | 720 | 700 |
| 20–24 | 851 | 775 |
| 25–29 | 856 | 747 |
| 30–34 | 928 | 828 |
| 35–39 | 936 | 921 |
| 40–44 | 965 | 912 |
| 45–49 | 885 | 930 |
| 50–54 | 914 | 928 |
| 55–59 | 1.005 | 1.159 |
| 60–64 | 1.199 | 1.326 |
| 65–69 | 1.066 | 1.243 |
| 70–74 | 643 | 821 |
| 75–79 | 512 | 749 |
| 80–84 | 347 | 556 |
| 85+ | 221 | 401 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 43,8, žene 47,0
- Muškarci
- 48,6% 13.704
- Žene
- 51,4% 14.499
- Žena na 100 muškaraca
- 105,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 529 | 494 |
| 5–9 | 577 | 542 |
| 10–14 | 681 | 629 |
| 15–19 | 707 | 690 |
| 20–24 | 821 | 743 |
| 25–29 | 849 | 752 |
| 30–34 | 918 | 808 |
| 35–39 | 931 | 898 |
| 40–44 | 950 | 895 |
| 45–49 | 897 | 940 |
| 50–54 | 878 | 921 |
| 55–59 | 969 | 1.100 |
| 60–64 | 1.151 | 1.280 |
| 65–69 | 1.085 | 1.262 |
| 70–74 | 683 | 890 |
| 75–79 | 492 | 716 |
| 80–84 | 358 | 536 |
| 85+ | 228 | 403 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,6 muškarci 44,0, žene 47,2
- Muškarci
- 48,6% 13.534
- Žene
- 51,4% 14.289
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 507 | 482 |
| 5–9 | 560 | 533 |
| 10–14 | 665 | 627 |
| 15–19 | 705 | 681 |
| 20–24 | 774 | 710 |
| 25–29 | 860 | 749 |
| 30–34 | 892 | 777 |
| 35–39 | 940 | 874 |
| 40–44 | 932 | 914 |
| 45–49 | 916 | 936 |
| 50–54 | 854 | 902 |
| 55–59 | 944 | 1.050 |
| 60–64 | 1.090 | 1.218 |
| 65–69 | 1.104 | 1.283 |
| 70–74 | 730 | 935 |
| 75–79 | 483 | 699 |
| 80–84 | 353 | 513 |
| 85+ | 225 | 406 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,8 muškarci 44,2, žene 47,3
- Muškarci
- 48,7% 13.337
- Žene
- 51,3% 14.056
- Žena na 100 muškaraca
- 105,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 475 | 467 |
| 5–9 | 560 | 513 |
| 10–14 | 630 | 627 |
| 15–19 | 702 | 651 |
| 20–24 | 740 | 704 |
| 25–29 | 866 | 735 |
| 30–34 | 860 | 750 |
| 35–39 | 931 | 855 |
| 40–44 | 931 | 923 |
| 45–49 | 904 | 920 |
| 50–54 | 871 | 884 |
| 55–59 | 913 | 998 |
| 60–64 | 1.014 | 1.169 |
| 65–69 | 1.110 | 1.289 |
| 70–74 | 788 | 990 |
| 75–79 | 481 | 658 |
| 80–84 | 335 | 523 |
| 85+ | 226 | 400 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,9% veća od popisa, a 3,5% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,9 muškarci 44,3, žene 47,4
- Muškarci
- 48,6% 13.046
- Žene
- 51,4% 13.782
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 447 | 450 |
| 5–9 | 564 | 510 |
| 10–14 | 604 | 588 |
| 15–19 | 686 | 635 |
| 20–24 | 715 | 701 |
| 25–29 | 838 | 735 |
| 30–34 | 839 | 720 |
| 35–39 | 915 | 830 |
| 40–44 | 925 | 910 |
| 45–49 | 910 | 910 |
| 50–54 | 874 | 898 |
| 55–59 | 886 | 919 |
| 60–64 | 951 | 1.154 |
| 65–69 | 1.059 | 1.251 |
| 70–74 | 835 | 1.048 |
| 75–79 | 458 | 617 |
| 80–84 | 318 | 516 |
| 85+ | 222 | 390 |
- Prosečna starost
- 47,0 muškarci 45,5, žene 48,4
- Muškarci
- 48,4% 12.253
- Žene
- 51,6% 13.072
- Žena na 100 muškaraca
- 106,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 451 | 453 |
| 5–9 | 518 | 485 |
| 10–14 | 528 | 496 |
| 15–19 | 628 | 624 |
| 20–24 | 638 | 609 |
| 25–29 | 682 | 617 |
| 30–34 | 665 | 599 |
| 35–39 | 781 | 702 |
| 40–44 | 818 | 809 |
| 45–49 | 891 | 847 |
| 50–54 | 816 | 868 |
| 55–59 | 863 | 900 |
| 60–64 | 950 | 1.153 |
| 65–69 | 1.096 | 1.303 |
| 70–74 | 942 | 1.145 |
| 75–79 | 467 | 643 |
| 80–84 | 316 | 475 |
| 85+ | 203 | 344 |
- Prosečna starost
- 47,1 muškarci 45,6, žene 48,5
- Muškarci
- 48,4% 12.174
- Žene
- 51,6% 12.987
- Žena na 100 muškaraca
- 106,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 453 | 448 |
| 5–9 | 505 | 482 |
| 10–14 | 529 | 506 |
| 15–19 | 623 | 599 |
| 20–24 | 637 | 613 |
| 25–29 | 655 | 612 |
| 30–34 | 677 | 589 |
| 35–39 | 782 | 686 |
| 40–44 | 810 | 796 |
| 45–49 | 871 | 838 |
| 50–54 | 819 | 878 |
| 55–59 | 833 | 879 |
| 60–64 | 927 | 1.104 |
| 65–69 | 1.080 | 1.282 |
| 70–74 | 941 | 1.182 |
| 75–79 | 512 | 690 |
| 80–84 | 305 | 460 |
| 85+ | 215 | 343 |
- Prosečna starost
- 47,3 muškarci 45,8, žene 48,7
- Muškarci
- 48,4% 12.018
- Žene
- 51,6% 12.813
- Žena na 100 muškaraca
- 106,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 443 | 434 |
| 5–9 | 488 | 471 |
| 10–14 | 527 | 494 |
| 15–19 | 611 | 595 |
| 20–24 | 635 | 608 |
| 25–29 | 629 | 602 |
| 30–34 | 691 | 587 |
| 35–39 | 756 | 668 |
| 40–44 | 808 | 756 |
| 45–49 | 853 | 852 |
| 50–54 | 826 | 868 |
| 55–59 | 805 | 869 |
| 60–64 | 889 | 1.045 |
| 65–69 | 1.029 | 1.211 |
| 70–74 | 951 | 1.212 |
| 75–79 | 556 | 757 |
| 80–84 | 305 | 446 |
| 85+ | 216 | 338 |
- Prosečna starost
- 47,4 muškarci 45,9, žene 48,9
- Muškarci
- 48,4% 11.824
- Žene
- 51,6% 12.603
- Žena na 100 muškaraca
- 106,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 444 | 429 |
| 5–9 | 473 | 453 |
| 10–14 | 528 | 485 |
| 15–19 | 584 | 589 |
| 20–24 | 629 | 591 |
| 25–29 | 609 | 580 |
| 30–34 | 688 | 585 |
| 35–39 | 719 | 648 |
| 40–44 | 802 | 734 |
| 45–49 | 835 | 850 |
| 50–54 | 827 | 852 |
| 55–59 | 803 | 846 |
| 60–64 | 848 | 987 |
| 65–69 | 954 | 1.144 |
| 70–74 | 960 | 1.234 |
| 75–79 | 604 | 825 |
| 80–84 | 309 | 440 |
| 85+ | 208 | 331 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 90,7% | 92,2% | 22.960 | |
| Vlasi | 1,5% | 2,6% | 380 | |
| Nisu se izjasnili | 2,3% | 1,3% | 587 | |
| Nepoznato | 3,4% | 1,6% | 851 |
Grupe ispod 1% (18)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Romi | 0,96% | 1,3% | 244 |
| Rumuni | 0,21% | 0,1% | 52 |
| Jugosloveni | 0,17% | 0,1% | 44 |
| Ostali | 0,17% | 0,1% | 42 |
| Makedonci | 0,14% | 0,2% | 36 |
| Hrvati | 0,11% | 0,1% | 28 |
| Bugari | 0,08% | 0,0% | 20 |
| Albanci | 0,06% | 0,0% | 16 |
| Crnogorci | 0,06% | 0,1% | 14 |
| Regionalna pripadnost | 0,04% | 0,0% | 11 |
| Rusi | 0,03% | 0,0% | 8 |
| Goranci | 0,02% | 0,0% | 6 |
| Bošnjaci | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Mađari | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Ukrajinci | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Nemci | 0,02% | 0,0% | 4 |
| Muslimani | 0,01% | 0,0% | 2 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 93,1% | 94,7% | 23.589 | |
| Nisu se izjasnili | 2,2% | 1,3% | 552 | |
| Nepoznato | 3,5% | 2,0% | 887 |
Grupe ispod 1% (8)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,39% | 0,3% | 99 |
| Ostale hrišćanske | 0,24% | 1,1% | 62 |
| Islamska | 0,21% | 0,2% | 54 |
| Katolička | 0,17% | 0,2% | 43 |
| Agnostici | 0,07% | 0,0% | 18 |
| Protestantska | 0,07% | 0,1% | 17 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Istočnjačke | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 106.509 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 97.489 RSD
- Stanovanje mesečno
- 20.846 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,31 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 15.292
- Prazni i napušteni
- 26,4%
- Pod zakupom
- 3,9%
- Zgrade starije od 1971.
- 31%
- Viša ili visoka škola
- 16,8%
- Bez srednje škole
- 32,4%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 97.489 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 306
- Aktivnih firmi
- 285 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.534 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 55.132 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 16.515 RSD, 29,4% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 190
- Stanovnika po lekaru
- 129
- Zubara
- 7
- Farmaceuta
- 5
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 475 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 4
- Dece u vrtiću
- 592 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 48% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 7.419 | 29,3% | 7.945 | 25,9% |
| Penzioneri | 7.470 | 29,5% | 8.202 | 26,8% |
| Deca do 15 godina | 2.931 | 11,6% | 3.966 | 12,9% |
| Učenici i studenti | 1.625 | 6,4% | 2.316 | 7,6% |
| Nezaposleni | 2.092 | 8,3% | 3.513 | 11,5% |
| Domaćinstvo i ostali | 3.788 | 15,0% | 4.703 | 15,3% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 22,0%. Godišnje, PIO fond: 6.958 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 48.652 RSD, 93 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 74,6%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 72,6%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 32,9%
- Divlje deponije, prijavljene
- 30
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 215 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 297
- Fiksni, preuzimanje
- 94 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Paraćin, neverifikovano, do 2026-11-01.23,2 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, procena
- 36,8
- Leti, model
- 7,9
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 50
- Sa poginulima 2025.
- 0
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 17,3 24.795 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 91 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 0 od 50 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (14% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 94
- Za imovinu
- 24
- Za život i telo
- 6
- U saobraćaju
- 15
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 13 min 32. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 50 min 55. od 161
- Do Beograda*
- 97 min 64. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.