Sva mesta · Jablanički region
Leskovac
Leskovac: iznad proseka svih mesta po pristupu (95) i zdravstvu (57), ispod proseka po poslu i plati (32) i školama i vrtićima (50). Stanovništvo od popisa 2022: −2,4%, prosek regiona −5,4%.
120.959 stanovnika91.810 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 38. i 117. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika120.959 2025.▼ 2,4% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1991.
- 161.986
- Najmanje, 1948.
- 113.158
- Broj stanovnika
- 120.959
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 11. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 120.959 2024. 122.031 2023. 123.173 2022. 123.950 2011. 144.206 2002. 156.252 1991. 161.986 1981. 159.001 1971. 147.487 1961. 134.250 1953. 121.311 1948. 113.158 Neto plata91.810 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 25,7% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 84.796 RSD
- Najmanje, 2018.
- 39.994 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 91.810 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 118. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 84.796 93.603 2024. 74.577 83.346 2023. 65.109 72.735 2022. 57.469 63.533 2021. 51.725 56.572 2020. 47.475 52.069 2019. 43.607 47.718 2018. 39.994 43.470 Zaposlenih38.066 2026.▼ 5,6% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2022.
- 40.376
- Najmanje, 2016.
- 32.272
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 82. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 38.066 2025. 38.597 2024. 39.614 2023. 40.337 2022. 40.376 2021. 40.310 2020. 38.754 2019. 36.190 2018. 34.686 2017. 33.301 2016. 32.272 Korisnici penzija30.373 2026.→ 0,5% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 31.557
- Najmanje, 2022.
- 29.891
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 74. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 30.373 2025. 30.308 2024. 30.008 2023. 29.912 2022. 29.891 2021. 30.234 2020. 30.999 2019. 31.350 2018. 31.557 Odseljeni1.678 2025.▼ 11,3% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 1.907
- Najmanje, 2024.
- 1.676
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.678 2024. 1.676 2023. 1.907 2022. 1.892 Doseljeni1.463 2025.▼ 7,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 1.665
- Najmanje, 2025.
- 1.463
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 1.463 2024. 1.467 2023. 1.665 2022. 1.580
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²111.726 RSD 2023.▲ 5,2% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 111.726 RSD
- Najmanje, 2019.
- 80.108 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 111.726 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 38. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 111.726 143.298 2022. 103.448 126.155 2021. 86.735 114.840 2020. 82.504 108.603 2019. 80.108 107.098 Noćenja turista73.422 2025.▲ 62,5% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2025.
- 73.422
- Najmanje, 2011.
- 16.836
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 76. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 73.422 2024. 69.507 2023. 63.436 2022. 53.709 2021. 43.685 2020. 26.694 2019. 45.178 2018. 36.712 2017. 27.258 2016. 25.185 2015. 20.551 2014. 22.096 2013. 22.987 2012. 19.614 2011. 16.836 2010. 18.409 Mala matura470 2026.→ 0,2% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 480
- Najmanje, 2023.
- 469
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 103. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 470 481 2025. 470 479 2024. 480 483 2023. 469 483 Saobraćajne nezgode279 2025.▼ 14,9% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2024.
- 351
- Najmanje, 2025.
- 279
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 127. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 279 2024. 351 2023. 319 2022. 325 2021. 314 2020. 328 2019. 309 2018. 308 2017. 333 2016. 304 Noćno svetlo, sa satelita133. od 161 po stanovniku 2025.▼ 12,8% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2020.
- 9.981
- Najmanje, 2012.
- 5.556
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 133. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 8.701 2024. 7.632 2023. 7.713 2022. 7.125 2021. 6.614 2020. 9.981 2019. 9.428 2018. 9.138 2017. 8.620 2016. 7.405 2015. 6.713 2014. 6.119 2013. 5.612 2012. 5.556 Prosečna penzija46.466 RSD 2026.▲ 38,4% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 46.466 RSD
- Najmanje, 2019.
- 21.378 RSD
- Prosečna penzija
- 46.466 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 97. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 46.466 50.307 2025. 46.432 50.246 2024. 41.368 44.693 2023. 32.476 35.047 2022. 27.476 29.593 2021. 23.885 25.699 2020. 22.519 24.231 2019. 21.378 22.945 2018. 21.386 22.892 Divlje deponije, prijavljene174 2024.▲ 11,5% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2024.
- 174
- Najmanje, 2023.
- 73
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 1. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 174 2023. 73 2022. 81 2021. 114 2020. 110 2019. 156 2018. 133 Životni vek75,7 god. 2025.▲ 1,9% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 73,2 78,1 2024. 72,9 77,6 2023. 72,0 76,5 Brakovi521 2025.▲ 52,8% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2014.
- 754
- Najmanje, 2020.
- 341
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 59. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 521 2024. 557 2023. 583 2022. 569 2021. 547 2020. 341 2019. 555 2018. 595 2017. 600 2016. 582 2015. 675 2014. 754 2013. 752 2012. 678 2011. 730 2010. 722 Stanovi po dozvolama60 2025.▼ 50,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2021.
- 375
- Najmanje, 2014.
- 24
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 88. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 60 2024. 176 2023. 231 2022. 238 2021. 375 2020. 120 2019. 90 2018. 34 2017. 207 2016. 95 2015. 109 2014. 24 2013. 116 2012. 84 2011. 28 2010. 53 2009. 158 2008. 86 2007. 79
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 91.810 RSD | 87.786 | 96.554 | 2. od 6 | 118. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 496 | 459 | 521 | 2. od 6 | 107. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 91,5 | 129,6 | 55,9 | 1. od 6 | 126. od 161 |
| Promena od 2022. | -2,4 % | -5,4 | -2,6 | 1. od 6 | 68. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,6 % | 12,8 | 13,5 | 2. od 6 | 74. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 17,3 % | 12,3 | 13,9 | 1. od 6 | 36. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 470 | 448 | 480 | 2. od 6 | 103. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 31,7 | 27,8 | 17,1 | 2. od 6 | 36. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.028 € | 1.028 | 1.291 | – | 8. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 183 Mb/s | 111 | 156 | 2. od 6 | 55. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 42,9 µg/m³ | 28,1 | 33,4 | 6. od 6 | 137. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 13,5 | 10,2 | 17,6 | 4. od 6 | 42. od 161 |
Slična mesta: Jagodina, Paraćin, Kruševac, Pirot, Kraljevo. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 13,5 | 20,4 |
| Prazni i napušteni stanovi | 16,1 % | 19,5 % |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 73,2 % | 66,9 % |
| Do sedišta regiona | 0 min | 5 min |
| Do najbližeg velikog centra | 52 min | 58 min |
| Domaćinstva na vodovodu | 84,6 % | 83,8 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -1,8 | -1,9 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 58,1 % | 77,8 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 496 | 548 |
| Skor na maloj maturi | 470 | 489 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 91,5 | 71,0 |
| Neto plata, 12 meseci | 91.810 RSD | 100.145 RSD |
| Mobilna mreža | 183 Mb/s | 209 Mb/s |
| Obuhvat vrtićem | 39 % | 42 % |
| Firme na 1.000 stanovnika | 7,5 | 10,9 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,5 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 1,6 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 0,9 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,7 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 2,8 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 100.816 punoletnih po RZS proceni | 79.228 glasalo 2026. | 79 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 100.816 punoletnih po RZS proceni | 110.942 na biračkom spisku | 110 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 1.122 očekivanih osmaka po RZS proceni | 1.008 stvarno na maloj maturi | 90 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 56.111 stanova | 42.629 nastanjeno | 76% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 91.810 RSD prosečna plata | 1.028 € medijana ugovorenog m² | 0,76 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 120.959 stanovnika | 71,9 zračenja na 1.000 stanovnika | 133. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 113.999
- Novi punoletni
- +3.510
- Umrli
- −5.720
- Ostatak
- −847
- Spisak 2026.
- 110.942
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 73,2 god.
- Životni vek, žene
- 78,1 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 74,7
- Tumori na 10.000
- 31,3
- Bolesti disanja na 10.000
- 5,6
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,5
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -1,8
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,6
- Razvodi na 100 brakova
- 31,7
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 1,8
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 40,6
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,17
- Matematika, skor
- 473
- Maternji jezik, skor
- 466
- Ocena prema testu*
- 0,15
Srednje škole
- Srednjih škola
- 11
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 40,6
- Učenika po nastavniku
- 6,5
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 120.959
- Promena od 2022.
- -2,4%
- Dece do 14
- 13,6%
- Starijih od 65
- 23,1%
Na popisu 2011. bilo je 144.206, a 2022. 123.950 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 1.038
- Umrli 2025.
- 1.872
- Prirodni priraštaj
- -834 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 1.038 | 1.872 | -834 |
| 2024. | 1.113 | 2.000 | -887 |
| 2023. | 1.043 | 1.989 | -946 |
| 2022. | 1.106 | 2.194 | -1.088 |
| 2021. | 1.086 | 2.793 | -1.707 |
| 2020. | 1.034 | 2.377 | -1.343 |
| 2019. | 1.061 | 2.077 | -1.016 |
| 2018. | 1.162 | 2.033 | -871 |
| 2017. | 1.116 | 2.143 | -1.027 |
| 2016. | 1.209 | 2.021 | -812 |
| 2015. | 1.170 | 2.120 | -950 |
| 2014. | 1.170 | 2.063 | -893 |
| 2013. | 1.148 | 2.089 | -941 |
| 2012. | 1.155 | 2.147 | -992 |
| 2011. | 1.194 | 2.178 | -984 |
| 2010. | 1.280 | 2.197 | -917 |
| 2009. | 1.296 | 2.201 | -905 |
| 2008. | 1.319 | 2.119 | -800 |
| 2007. | 1.337 | 2.028 | -691 |
| 2006. | 1.477 | 2.219 | -742 |
| 2005. | 1.566 | 2.253 | -687 |
| 2004. | 1.689 | 2.075 | -386 |
| 2003. | 1.703 | 2.193 | -490 |
| 2002. | 1.671 | 2.155 | -484 |
| 2001. | 1.762 | 2.022 | -260 |
| 2000. | 1.586 | 2.106 | -520 |
| 1999. | 1.573 | 2.116 | -543 |
| 1998. | 1.636 | 1.880 | -244 |
| 1997. | 1.748 | 2.003 | -255 |
| 1996. | 1.817 | 1.904 | -87 |
| 1995. | 1.928 | 1.880 | 48 |
| 1994. | 1.915 | 1.824 | 91 |
| 1993. | 1.934 | 1.808 | 126 |
| 1992. | 1.998 | 1.699 | 299 |
| 1991. | 1.970 | 1.677 | 293 |
| 1990. | 1.984 | 1.586 | 398 |
| 1989. | 2.055 | 1.746 | 309 |
| 1988. | 2.110 | 1.566 | 544 |
| 1987. | 2.133 | 1.510 | 623 |
| 1986. | 2.155 | 1.500 | 655 |
| 1985. | 2.246 | 1.495 | 751 |
| 1984. | 2.194 | 1.447 | 747 |
| 1983. | 2.263 | 1.562 | 701 |
| 1982. | 2.299 | 1.468 | 831 |
| 1981. | 2.068 | 1.399 | 669 |
| 1980. | 2.322 | 1.372 | 950 |
| 1979. | 2.234 | 1.342 | 892 |
| 1978. | 2.232 | 1.295 | 937 |
| 1977. | 2.343 | 1.224 | 1.119 |
| 1976. | 2.399 | 1.139 | 1.260 |
| 1975. | 2.531 | 1.117 | 1.414 |
| 1974. | 2.420 | 1.065 | 1.355 |
| 1973. | 2.381 | 1.155 | 1.226 |
| 1972. | 2.358 | 1.193 | 1.165 |
| 1971. | 2.317 | 1.142 | 1.175 |
| 1970. | 2.292 | 1.145 | 1.147 |
| 1969. | 2.338 | 1.235 | 1.103 |
| 1968. | 2.291 | 966 | 1.325 |
| 1967. | 2.369 | 1.181 | 1.188 |
| 1966. | 2.421 | 989 | 1.432 |
| 1965. | 2.481 | 1.098 | 1.383 |
| 1964. | 2.471 | 1.161 | 1.310 |
| 1963. | 2.621 | 1.003 | 1.618 |
| 1962. | 2.657 | 1.204 | 1.453 |
| 1961. | 2.825 | 1.142 | 1.683 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (143), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Leskovac | 20.913 | 45.478 | 62.053 | 60.288 | 54.091 |
| Bratmilovce | 649 | 1.990 | 3.364 | 3.482 | 3.361 |
| Vučje | 1.784 | 3.178 | 3.492 | 2.865 | 2.553 |
| Bobište | 211 | 944 | 1.603 | 2.635 | 2.371 |
| Vinarce | 2.179 | 2.796 | 3.186 | 2.730 | 2.327 |
| Brestovac | 1.687 | 2.077 | 2.167 | 2.027 | 1.713 |
| Grdelica (varoš) | 840 | 1.893 | 2.431 | 2.136 | 1.694 |
| Gornje Stopanje | 507 | 1.092 | 1.772 | 1.829 | 1.685 |
| Oraovica (kod Grdelice) | 1.929 | 2.289 | 2.165 | 1.944 | 1.511 |
| Guberevac | 1.914 | 1.910 | 1.987 | 1.766 | 1.424 |
| Donje Sinkovce | 377 | 920 | 1.502 | 1.556 | 1.405 |
| Turekovac | 1.453 | 1.783 | 1.804 | 1.493 | 1.272 |
| Pečenjevce | 1.846 | 2.088 | 1.930 | 1.500 | 1.203 |
| Bogojevce | 1.469 | 1.526 | 1.517 | 1.376 | 1.183 |
| Mrštane | 1.215 | 1.439 | 1.489 | 1.332 | 1.147 |
| Velika Grabovnica | 1.505 | 1.609 | 1.570 | 1.279 | 1.086 |
| Donja Jajina | 739 | 1.187 | 1.333 | 1.277 | 1.072 |
| Strojkovce | 1.182 | 1.325 | 1.409 | 1.233 | 1.014 |
| Donje Brijanje | 1.526 | 1.682 | 1.620 | 1.283 | 1.002 |
| Donje Stopanje | 746 | 1.045 | 1.201 | 1.105 | 971 |
| Lipovica | 1.328 | 1.517 | 1.433 | 1.165 | 962 |
| Nakrivanj | 1.290 | 1.526 | 1.462 | 1.159 | 938 |
| Predejane (varoš) | 469 | 857 | 1.434 | 1.088 | 872 |
| Grdelica (selo) | 1.000 | 1.255 | 1.228 | 1.058 | 871 |
| Brza | 956 | 1.180 | 1.308 | 1.106 | 814 |
| Miroševce | 1.021 | 1.150 | 1.126 | 903 | 764 |
| Veliko Trnjane | 954 | 1.078 | 1.095 | 916 | 755 |
| Čekmin | 1.171 | 1.207 | 1.057 | 820 | 732 |
| Međa | 762 | 989 | 939 | 821 | 729 |
| Kumarevo | 571 | 759 | 843 | 799 | 723 |
| Donja Lokošnica | 1.604 | 1.374 | 1.144 | 879 | 696 |
| Manojlovce | 692 | 792 | 865 | 775 | 683 |
| Navalin | 974 | 956 | 925 | 826 | 683 |
| Donje Krajince | 636 | 698 | 817 | 733 | 655 |
| Dedina Bara | 631 | 716 | 809 | 794 | 652 |
| Gornji Bunibrod | 790 | 778 | 738 | 710 | 646 |
| Razgojna | 1.297 | 1.185 | 1.045 | 764 | 630 |
| Šarlince | 790 | 958 | 944 | 774 | 624 |
| Radonjica | 811 | 872 | 919 | 803 | 618 |
| Gornje Krajince | 563 | 701 | 759 | 738 | 604 |
| Rajno Polje | 711 | 807 | 741 | 689 | 601 |
| Tulovo | 720 | 796 | 762 | 697 | 557 |
| Gorina | 702 | 820 | 821 | 652 | 553 |
| Šišince | 529 | 658 | 646 | 609 | 552 |
| Draškovac | 725 | 826 | 822 | 652 | 542 |
| Badince | 408 | 460 | 503 | 530 | 533 |
| Živkovo | 808 | 832 | 760 | 620 | 524 |
| Velika Sejanica | 680 | 750 | 760 | 696 | 522 |
| Kutleš | 690 | 772 | 781 | 560 | 516 |
| Žabljane | 437 | 658 | 769 | 572 | 503 |
| Beli Potok | 493 | 623 | 646 | 568 | 488 |
| Bunuški Čifluk | 193 | 439 | 521 | 479 | 483 |
| Priboj | 866 | 765 | 693 | 548 | 465 |
| Orašac | 741 | 743 | 655 | 525 | 456 |
| Donji Bunibrod | 755 | 739 | 678 | 553 | 452 |
| Rudare | 470 | 522 | 552 | 510 | 451 |
| Belanovce | 611 | 631 | 704 | 505 | 443 |
| Gornja Jajina | 601 | 617 | 635 | 528 | 442 |
| Čukljenik | 537 | 647 | 694 | 566 | 440 |
| Velika Kopašnica | 698 | 820 | 861 | 653 | 431 |
| Milanovo | 638 | 601 | 596 | 516 | 431 |
| Todorovce | 407 | 513 | 576 | 477 | 429 |
| Velika Biljanica | 506 | 508 | 536 | 472 | 428 |
| Grdanica | 800 | 840 | 734 | 525 | 411 |
| Vlase | 575 | 673 | 642 | 503 | 409 |
| Gornja Bunuša | 562 | 627 | 632 | 541 | 406 |
| Gornje Sinkovce | 345 | 358 | 433 | 445 | 401 |
| Slatina | 588 | 674 | 677 | 479 | 386 |
| Presečina | 381 | 445 | 478 | 364 | 379 |
| Palikuća | 315 | 371 | 392 | 387 | 358 |
| Zalužnje | 590 | 581 | 531 | 422 | 336 |
| Slavujevce | 538 | 540 | 484 | 394 | 330 |
| Palojce | 551 | 446 | 512 | 453 | 329 |
| Svirce | 462 | 516 | 480 | 422 | 322 |
| Jašunja | 839 | 773 | 613 | 400 | 300 |
| Predejane (selo) | 631 | 616 | 456 | 405 | 297 |
| Karađorđevac | 797 | 619 | 475 | 374 | 293 |
| Donja Bunuša | 300 | 308 | 326 | 261 | 275 |
| Kozare | 376 | 419 | 365 | 318 | 267 |
| Zagužane | 524 | 420 | 382 | 310 | 266 |
| Grajevce | 690 | 614 | 484 | 374 | 264 |
| Dobrotin | 445 | 396 | 370 | 320 | 262 |
| Gradašnica | 930 | 850 | 577 | 380 | 256 |
| Nomanica | 245 | 273 | 311 | 287 | 255 |
| Brejanovce | 528 | 472 | 394 | 303 | 252 |
| Tupalovce | 311 | 411 | 439 | 321 | 248 |
| Igrište | 562 | 475 | 353 | 258 | 241 |
| Zloćudovo | 199 | 242 | 260 | 252 | 240 |
| Čifluk Razgojnski | 466 | 425 | 372 | 312 | 239 |
| Kukulovce | 275 | 306 | 296 | 290 | 238 |
| Drćevac | 733 | 493 | 365 | 294 | 226 |
| Jarsenovo | 914 | 769 | 470 | 338 | 225 |
| Donje Trnjane | 271 | 338 | 366 | 255 | 223 |
| Zoljevo | 368 | 406 | 350 | 225 | 215 |
| Mala Grabovnica | 401 | 347 | 350 | 254 | 211 |
| Bukova Glava | 398 | 360 | 354 | 277 | 210 |
| Šainovac | 220 | 244 | 256 | 210 | 203 |
| Mala Kopašnica | 234 | 285 | 303 | 213 | 201 |
| Gornje Trnjane | 245 | 241 | 228 | 215 | 200 |
| Donja Slatina | 213 | 273 | 300 | 225 | 196 |
| Drvodelja | 288 | 316 | 287 | 216 | 187 |
| Jelašnica | 566 | 476 | 375 | 242 | 183 |
| Mala Biljanica | 201 | 203 | 206 | 187 | 179 |
| Babičko | 1.626 | 1.258 | 734 | 357 | 176 |
| Barje | 957 | 703 | 467 | 247 | 157 |
| Bričevlje | 278 | 292 | 233 | 196 | 153 |
| Zlokućane | 274 | 270 | 254 | 192 | 151 |
| Gornja Slatina | 270 | 256 | 248 | 181 | 147 |
| Koraćevac | 190 | 174 | 203 | 172 | 143 |
| Stupnica | 1.126 | 925 | 553 | 265 | 139 |
| Podrimce | 484 | 503 | 348 | 208 | 138 |
| Petrovac | 116 | 133 | 132 | 146 | 120 |
| Vina | 435 | 392 | 283 | 193 | 117 |
| Žižavica | 131 | 151 | 163 | 168 | 117 |
| Bojišina | 337 | 369 | 267 | 185 | 109 |
| Graovo | 713 | 559 | 356 | 215 | 108 |
| Dušanovo | 460 | 372 | 271 | 170 | 104 |
| Kaluđerce | 314 | 297 | 240 | 167 | 97 |
| Smrdan | 395 | 298 | 187 | 120 | 90 |
| Piskupovo | 365 | 321 | 287 | 161 | 87 |
| Boćevica | 245 | 228 | 194 | 118 | 85 |
| Kovačeva Bara | 310 | 289 | 212 | 131 | 82 |
| Gornja Kupinovica | 392 | 354 | 250 | 141 | 76 |
| Suševlje | 376 | 338 | 264 | 136 | 76 |
| Gornja Lokošnica | 302 | 234 | 165 | 105 | 69 |
| Crcavac | 328 | 279 | 202 | 99 | 60 |
| Ličin Dol | 323 | 273 | 198 | 97 | 57 |
| Oruglica | 796 | 675 | 283 | 111 | 51 |
| Gagince | 484 | 380 | 202 | 87 | 39 |
| Oraovica (kod Crkovnice) | 504 | 421 | 224 | 89 | 39 |
| Golema NJiva | 590 | 439 | 210 | 67 | 34 |
| Kaštavar | 238 | 174 | 113 | 50 | 34 |
| Donja Kupinovica | 227 | 241 | 142 | 46 | 33 |
| Crkovnica | 526 | 390 | 175 | 78 | 33 |
| Ravni Del | 209 | 226 | 101 | 73 | 29 |
| Bistrica | 200 | 176 | 101 | 50 | 27 |
| Melovo | 254 | 195 | 108 | 44 | 23 |
| Nesvrta | 204 | 241 | 177 | 48 | 20 |
| Padež | 213 | 223 | 117 | 25 | 14 |
| Novo Selo | 1.137 | 868 | 248 | 38 | 7 |
| Krpejce | 262 | 118 | 74 | 17 | 6 |
| Crveni Breg | 400 | 287 | 69 | 13 | 5 |
| Mrkovica | 277 | 257 | 27 | 1 | 1 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,6% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,0 muškarci 41,0, žene 43,0
- Muškarci
- 49,6% 71.676
- Žene
- 50,4% 72.694
- Žena na 100 muškaraca
- 101,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.185 | 3.059 |
| 5–9 | 3.796 | 3.621 |
| 10–14 | 3.932 | 3.626 |
| 15–19 | 4.566 | 4.140 |
| 20–24 | 4.627 | 4.425 |
| 25–29 | 4.683 | 4.419 |
| 30–34 | 4.680 | 4.532 |
| 35–39 | 5.039 | 4.887 |
| 40–44 | 4.766 | 4.776 |
| 45–49 | 5.130 | 5.058 |
| 50–54 | 5.158 | 4.994 |
| 55–59 | 5.852 | 5.750 |
| 60–64 | 5.084 | 5.263 |
| 65–69 | 3.310 | 3.614 |
| 70–74 | 3.395 | 4.252 |
| 75–79 | 2.668 | 3.615 |
| 80–84 | 1.328 | 1.923 |
| 85+ | 477 | 740 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,6% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,2 muškarci 41,2, žene 43,2
- Muškarci
- 49,7% 71.022
- Žene
- 50,3% 72.002
- Žena na 100 muškaraca
- 101,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.089 | 2.996 |
| 5–9 | 3.698 | 3.507 |
| 10–14 | 3.883 | 3.588 |
| 15–19 | 4.455 | 4.033 |
| 20–24 | 4.574 | 4.359 |
| 25–29 | 4.649 | 4.356 |
| 30–34 | 4.595 | 4.412 |
| 35–39 | 5.021 | 4.896 |
| 40–44 | 4.768 | 4.745 |
| 45–49 | 4.989 | 4.929 |
| 50–54 | 5.201 | 5.096 |
| 55–59 | 5.621 | 5.524 |
| 60–64 | 5.267 | 5.456 |
| 65–69 | 3.336 | 3.592 |
| 70–74 | 3.315 | 4.067 |
| 75–79 | 2.686 | 3.606 |
| 80–84 | 1.375 | 2.018 |
| 85+ | 500 | 822 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,6% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,4 muškarci 41,4, žene 43,4
- Muškarci
- 49,7% 70.408
- Žene
- 50,3% 71.312
- Žena na 100 muškaraca
- 101,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.028 | 2.934 |
| 5–9 | 3.582 | 3.364 |
| 10–14 | 3.839 | 3.592 |
| 15–19 | 4.329 | 3.938 |
| 20–24 | 4.533 | 4.279 |
| 25–29 | 4.618 | 4.282 |
| 30–34 | 4.563 | 4.354 |
| 35–39 | 4.951 | 4.812 |
| 40–44 | 4.773 | 4.758 |
| 45–49 | 4.867 | 4.840 |
| 50–54 | 5.221 | 5.154 |
| 55–59 | 5.287 | 5.219 |
| 60–64 | 5.416 | 5.524 |
| 65–69 | 3.551 | 3.846 |
| 70–74 | 3.193 | 3.844 |
| 75–79 | 2.671 | 3.577 |
| 80–84 | 1.435 | 2.109 |
| 85+ | 551 | 886 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,6% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,6 muškarci 41,6, žene 43,7
- Muškarci
- 49,7% 69.798
- Žene
- 50,3% 70.689
- Žena na 100 muškaraca
- 101,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.012 | 2.862 |
| 5–9 | 3.429 | 3.228 |
| 10–14 | 3.849 | 3.608 |
| 15–19 | 4.162 | 3.848 |
| 20–24 | 4.497 | 4.194 |
| 25–29 | 4.566 | 4.220 |
| 30–34 | 4.539 | 4.323 |
| 35–39 | 4.859 | 4.712 |
| 40–44 | 4.796 | 4.768 |
| 45–49 | 4.801 | 4.764 |
| 50–54 | 5.190 | 5.169 |
| 55–59 | 5.020 | 4.989 |
| 60–64 | 5.442 | 5.529 |
| 65–69 | 3.855 | 4.159 |
| 70–74 | 3.056 | 3.653 |
| 75–79 | 2.586 | 3.519 |
| 80–84 | 1.507 | 2.180 |
| 85+ | 632 | 964 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,6% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,9 muškarci 41,8, žene 43,9
- Muškarci
- 49,7% 69.207
- Žene
- 50,3% 70.084
- Žena na 100 muškaraca
- 101,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.026 | 2.790 |
| 5–9 | 3.284 | 3.123 |
| 10–14 | 3.849 | 3.627 |
| 15–19 | 3.987 | 3.733 |
| 20–24 | 4.476 | 4.136 |
| 25–29 | 4.481 | 4.151 |
| 30–34 | 4.530 | 4.287 |
| 35–39 | 4.723 | 4.609 |
| 40–44 | 4.884 | 4.780 |
| 45–49 | 4.726 | 4.731 |
| 50–54 | 5.109 | 5.101 |
| 55–59 | 4.855 | 4.818 |
| 60–64 | 5.422 | 5.533 |
| 65–69 | 4.221 | 4.541 |
| 70–74 | 2.835 | 3.397 |
| 75–79 | 2.523 | 3.427 |
| 80–84 | 1.579 | 2.258 |
| 85+ | 697 | 1.042 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,6% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 42,0, žene 44,1
- Muškarci
- 49,7% 68.691
- Žene
- 50,3% 69.441
- Žena na 100 muškaraca
- 101,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.065 | 2.745 |
| 5–9 | 3.166 | 3.042 |
| 10–14 | 3.784 | 3.590 |
| 15–19 | 3.898 | 3.637 |
| 20–24 | 4.431 | 4.067 |
| 25–29 | 4.405 | 4.086 |
| 30–34 | 4.499 | 4.262 |
| 35–39 | 4.573 | 4.476 |
| 40–44 | 4.955 | 4.812 |
| 45–49 | 4.670 | 4.697 |
| 50–54 | 4.967 | 4.950 |
| 55–59 | 4.835 | 4.830 |
| 60–64 | 5.374 | 5.465 |
| 65–69 | 4.491 | 4.874 |
| 70–74 | 2.709 | 3.160 |
| 75–79 | 2.501 | 3.334 |
| 80–84 | 1.626 | 2.293 |
| 85+ | 742 | 1.121 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,6% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 42,2, žene 44,2
- Muškarci
- 49,8% 68.102
- Žene
- 50,2% 68.786
- Žena na 100 muškaraca
- 101,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.087 | 2.729 |
| 5–9 | 3.078 | 2.981 |
| 10–14 | 3.681 | 3.474 |
| 15–19 | 3.853 | 3.593 |
| 20–24 | 4.334 | 3.982 |
| 25–29 | 4.328 | 4.022 |
| 30–34 | 4.474 | 4.217 |
| 35–39 | 4.494 | 4.363 |
| 40–44 | 4.923 | 4.815 |
| 45–49 | 4.657 | 4.662 |
| 50–54 | 4.829 | 4.819 |
| 55–59 | 4.885 | 4.933 |
| 60–64 | 5.140 | 5.256 |
| 65–69 | 4.643 | 5.042 |
| 70–74 | 2.802 | 3.169 |
| 75–79 | 2.439 | 3.227 |
| 80–84 | 1.644 | 2.289 |
| 85+ | 811 | 1.213 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,6% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 42,4, žene 44,4
- Muškarci
- 49,8% 67.474
- Žene
- 50,2% 68.117
- Žena na 100 muškaraca
- 101,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.082 | 2.721 |
| 5–9 | 3.029 | 2.921 |
| 10–14 | 3.557 | 3.334 |
| 15–19 | 3.804 | 3.572 |
| 20–24 | 4.210 | 3.898 |
| 25–29 | 4.281 | 3.947 |
| 30–34 | 4.436 | 4.147 |
| 35–39 | 4.463 | 4.308 |
| 40–44 | 4.846 | 4.734 |
| 45–49 | 4.651 | 4.665 |
| 50–54 | 4.708 | 4.724 |
| 55–59 | 4.920 | 5.002 |
| 60–64 | 4.827 | 4.966 |
| 65–69 | 4.755 | 5.128 |
| 70–74 | 3.024 | 3.410 |
| 75–79 | 2.360 | 3.064 |
| 80–84 | 1.623 | 2.292 |
| 85+ | 898 | 1.284 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,6% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 42,6, žene 44,7
- Muškarci
- 49,8% 66.814
- Žene
- 50,2% 67.471
- Žena na 100 muškaraca
- 101,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 3.047 | 2.704 |
| 5–9 | 3.010 | 2.853 |
| 10–14 | 3.407 | 3.207 |
| 15–19 | 3.799 | 3.573 |
| 20–24 | 4.042 | 3.806 |
| 25–29 | 4.255 | 3.849 |
| 30–34 | 4.386 | 4.093 |
| 35–39 | 4.441 | 4.268 |
| 40–44 | 4.752 | 4.649 |
| 45–49 | 4.680 | 4.660 |
| 50–54 | 4.625 | 4.637 |
| 55–59 | 4.897 | 5.029 |
| 60–64 | 4.598 | 4.748 |
| 65–69 | 4.773 | 5.140 |
| 70–74 | 3.264 | 3.712 |
| 75–79 | 2.271 | 2.907 |
| 80–84 | 1.584 | 2.255 |
| 85+ | 983 | 1.381 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,6% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,7, žene 44,9
- Muškarci
- 49,7% 66.027
- Žene
- 50,3% 66.737
- Žena na 100 muškaraca
- 101,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.953 | 2.655 |
| 5–9 | 3.014 | 2.794 |
| 10–14 | 3.266 | 3.102 |
| 15–19 | 3.797 | 3.581 |
| 20–24 | 3.882 | 3.686 |
| 25–29 | 4.236 | 3.766 |
| 30–34 | 4.309 | 4.019 |
| 35–39 | 4.431 | 4.211 |
| 40–44 | 4.624 | 4.559 |
| 45–49 | 4.759 | 4.668 |
| 50–54 | 4.537 | 4.609 |
| 55–59 | 4.816 | 4.956 |
| 60–64 | 4.438 | 4.585 |
| 65–69 | 4.730 | 5.125 |
| 70–74 | 3.545 | 4.086 |
| 75–79 | 2.083 | 2.661 |
| 80–84 | 1.565 | 2.183 |
| 85+ | 1.042 | 1.491 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 5,6% veća od popisa, a 2,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,9 muškarci 42,8, žene 44,9
- Muškarci
- 49,7% 65.126
- Žene
- 50,3% 65.814
- Žena na 100 muškaraca
- 101,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.851 | 2.616 |
| 5–9 | 3.041 | 2.754 |
| 10–14 | 3.152 | 3.011 |
| 15–19 | 3.744 | 3.541 |
| 20–24 | 3.789 | 3.567 |
| 25–29 | 4.198 | 3.721 |
| 30–34 | 4.228 | 3.936 |
| 35–39 | 4.395 | 4.180 |
| 40–44 | 4.487 | 4.413 |
| 45–49 | 4.809 | 4.714 |
| 50–54 | 4.485 | 4.576 |
| 55–59 | 4.662 | 4.779 |
| 60–64 | 4.407 | 4.584 |
| 65–69 | 4.647 | 5.041 |
| 70–74 | 3.685 | 4.351 |
| 75–79 | 1.973 | 2.427 |
| 80–84 | 1.526 | 2.078 |
| 85+ | 1.047 | 1.525 |
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 43,5, žene 45,3
- Muškarci
- 49,6% 61.529
- Žene
- 50,4% 62.421
- Žena na 100 muškaraca
- 101,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.749 | 2.517 |
| 5–9 | 2.937 | 2.714 |
| 10–14 | 2.882 | 2.835 |
| 15–19 | 3.422 | 3.226 |
| 20–24 | 3.338 | 3.167 |
| 25–29 | 3.678 | 3.277 |
| 30–34 | 3.646 | 3.540 |
| 35–39 | 4.045 | 3.841 |
| 40–44 | 4.184 | 4.091 |
| 45–49 | 4.547 | 4.590 |
| 50–54 | 4.387 | 4.463 |
| 55–59 | 4.403 | 4.524 |
| 60–64 | 4.505 | 4.696 |
| 65–69 | 4.482 | 4.750 |
| 70–74 | 3.946 | 4.507 |
| 75–79 | 2.036 | 2.450 |
| 80–84 | 1.474 | 1.986 |
| 85+ | 868 | 1.247 |
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 43,5, žene 45,4
- Muškarci
- 49,6% 61.116
- Žene
- 50,4% 62.057
- Žena na 100 muškaraca
- 101,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.745 | 2.552 |
| 5–9 | 2.983 | 2.691 |
| 10–14 | 2.842 | 2.816 |
| 15–19 | 3.376 | 3.168 |
| 20–24 | 3.337 | 3.135 |
| 25–29 | 3.557 | 3.267 |
| 30–34 | 3.651 | 3.450 |
| 35–39 | 3.978 | 3.795 |
| 40–44 | 4.106 | 4.063 |
| 45–49 | 4.531 | 4.516 |
| 50–54 | 4.344 | 4.459 |
| 55–59 | 4.355 | 4.471 |
| 60–64 | 4.501 | 4.739 |
| 65–69 | 4.304 | 4.573 |
| 70–74 | 3.983 | 4.535 |
| 75–79 | 2.203 | 2.660 |
| 80–84 | 1.415 | 1.904 |
| 85+ | 905 | 1.263 |
- Prosečna starost
- 44,6 muškarci 43,6, žene 45,6
- Muškarci
- 49,6% 60.531
- Žene
- 50,4% 61.500
- Žena na 100 muškaraca
- 101,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.733 | 2.552 |
| 5–9 | 2.982 | 2.669 |
| 10–14 | 2.832 | 2.774 |
| 15–19 | 3.254 | 3.092 |
| 20–24 | 3.362 | 3.140 |
| 25–29 | 3.440 | 3.193 |
| 30–34 | 3.636 | 3.356 |
| 35–39 | 3.875 | 3.723 |
| 40–44 | 4.066 | 4.027 |
| 45–49 | 4.443 | 4.429 |
| 50–54 | 4.334 | 4.447 |
| 55–59 | 4.285 | 4.389 |
| 60–64 | 4.473 | 4.740 |
| 65–69 | 4.107 | 4.372 |
| 70–74 | 4.018 | 4.578 |
| 75–79 | 2.394 | 2.926 |
| 80–84 | 1.365 | 1.802 |
| 85+ | 932 | 1.291 |
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 43,8, žene 45,7
- Muškarci
- 49,6% 59.988
- Žene
- 50,4% 60.971
- Žena na 100 muškaraca
- 101,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 2.761 | 2.581 |
| 5–9 | 2.901 | 2.609 |
| 10–14 | 2.874 | 2.735 |
| 15–19 | 3.115 | 3.021 |
| 20–24 | 3.416 | 3.185 |
| 25–29 | 3.290 | 3.067 |
| 30–34 | 3.618 | 3.292 |
| 35–39 | 3.766 | 3.624 |
| 40–44 | 4.067 | 3.991 |
| 45–49 | 4.307 | 4.311 |
| 50–54 | 4.398 | 4.453 |
| 55–59 | 4.184 | 4.382 |
| 60–64 | 4.410 | 4.650 |
| 65–69 | 3.989 | 4.259 |
| 70–74 | 4.025 | 4.599 |
| 75–79 | 2.626 | 3.253 |
| 80–84 | 1.290 | 1.662 |
| 85+ | 951 | 1.297 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 90,2% | 92,7% | 111.766 | |
| Romi | 5,4% | 5,3% | 6.700 | |
| Nisu se izjasnili | 0,8% | 0,7% | 1.034 | |
| Nepoznato | 3,0% | 0,7% | 3.668 |
Grupe ispod 1% (20)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Makedonci | 0,16% | 0,2% | 203 |
| Jugosloveni | 0,10% | 0,1% | 119 |
| Ostali | 0,09% | 0,1% | 112 |
| Bugari | 0,07% | 0,1% | 90 |
| Crnogorci | 0,07% | 0,1% | 87 |
| Hrvati | 0,03% | 0,0% | 39 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 27 |
| Albanci | 0,02% | 0,0% | 22 |
| Rusi | 0,01% | 0,0% | 16 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 14 |
| Muslimani | 0,01% | 0,0% | 9 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 9 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 9 |
| Regionalna pripadnost | 0,01% | 0,0% | 9 |
| Slovaci | 0,00% | 0,0% | 6 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 4 |
| Rumuni | 0,00% | 0,0% | 3 |
| Bošnjaci | 0,00% | 0,0% | 2 |
| Bunjevci | 0,00% | 0,0% | 1 |
| Goranci | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 89,7% | 92,8% | 111.223 | |
| Protestantska | 2,4% | 1,7% | 3.016 | |
| Ostale hrišćanske | 2,3% | 1,5% | 2.874 | |
| Nisu se izjasnili | 1,4% | 2,3% | 1.782 | |
| Nepoznato | 3,4% | 1,0% | 4.200 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,39% | 0,4% | 489 |
| Islamska | 0,16% | 0,1% | 197 |
| Katolička | 0,08% | 0,1% | 95 |
| Agnostici | 0,04% | 0,0% | 50 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 12 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 9 |
| Judaistička | 0,00% | 0,0% | 3 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 100.756 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 91.810 RSD
- Stanovanje mesečno
- 27.014 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,39 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 56.111
- Prazni i napušteni
- 16,1%
- Pod zakupom
- 2,6%
- Zgrade starije od 1971.
- 38%
- Viša ili visoka škola
- 17,3%
- Bez srednje škole
- 26,5%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 91.810 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 314
- Aktivnih firmi
- 911 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 11.067 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 46.825 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 3.938 RSD, 8,2% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 384
- Stanovnika po lekaru
- 315
- Zubara
- 27
- Farmaceuta
- 4
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 470 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 22
- Dece u vrtiću
- 2.936 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 39% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 40.972 | 33,1% | 38.260 | 26,5% |
| Penzioneri | 29.169 | 23,5% | 31.108 | 21,6% |
| Deca do 15 godina | 16.634 | 13,4% | 21.005 | 14,6% |
| Učenici i studenti | 7.882 | 6,4% | 11.205 | 7,8% |
| Nezaposleni | 10.562 | 8,5% | 21.216 | 14,7% |
| Domaćinstvo i ostali | 18.731 | 15,1% | 21.412 | 14,8% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 20,5%. Godišnje, PIO fond: 30.373 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 46.466 RSD, 80 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 84,6%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 73,2%
- Prečišćene otpadne vode
- 62,8%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 58,1%
- Divlje deponije, prijavljene
- 174
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 5.060 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 23,0%
- Ekonomski poslovi
- 20,0%
- Obrazovanje
- 17,2%
- Rekreacija, sport i kultura
- 14,7%
- Stanovi i zajednica
- 11,9%
- Zaštita životne sredine
- 6,2%
- Socijalna zaštita
- 4,8%
- Zdravstvo
- 1,7%
- Javni red i bezbednost
- 0,5%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 183 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 589
- Fiksni, preuzimanje
- 177 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Leskovac, neverifikovano, do 2026-11-01.37,0 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, procena
- 42,9
- Leti, model
- 8,4
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 169
- Sa poginulima 2025.
- 8
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 13,5 117.050 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 210 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 2 od 177 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (11% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 476
- Za imovinu
- 125
- Za život i telo
- 26
- U saobraćaju
- 50
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 52 min 58. od 161
- Do Beograda*
- 179 min 129. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.