Sva mesta · Zapadnobački region
Sombor
Sombor: iznad proseka svih mesta po pristupu (95) i vazduhu (66, procena), ispod proseka po priuštivosti (46). Stanovništvo od popisa 2022: −3,4%, prosek regiona −3,3%.
68.408 stanovnika98.235 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 40. i 76. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika68.408 2025.▼ 3,4% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1981.
- 99.168
- Najmanje, 2025.
- 68.408
- Broj stanovnika
- 68.408
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 27. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 68.408 2024. 69.289 2023. 70.158 2022. 70.818 2011. 85.903 2002. 97.263 1991. 96.105 1981. 99.168 1971. 98.080 1961. 96.191 1953. 92.583 1948. 90.477 Neto plata98.235 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 19,8% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 91.242 RSD
- Najmanje, 2018.
- 44.268 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 98.235 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 65. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 91.242 93.603 2024. 81.718 83.346 2023. 72.215 72.735 2022. 64.267 63.533 2021. 57.666 56.572 2020. 53.622 52.069 2019. 48.554 47.718 2018. 44.268 43.470 Zaposlenih22.110 2026.→ 1,1% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 22.847
- Najmanje, 2017.
- 21.419
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 73. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 22.110 2025. 22.292 2024. 22.568 2023. 22.847 2022. 22.557 2021. 22.346 2020. 22.072 2019. 22.070 2018. 21.892 2017. 21.419 2016. 21.479 Korisnici penzija18.136 2026.▼ 3,5% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 19.693
- Najmanje, 2026.
- 18.136
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 53. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 18.136 2025. 18.205 2024. 18.183 2023. 18.245 2022. 18.480 2021. 18.794 2020. 19.117 2019. 19.424 2018. 19.693 Odseljeni983 2025.▼ 13,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.138
- Najmanje, 2024.
- 885
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 65. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 983 2024. 885 2023. 1.013 2022. 1.138 Doseljeni870 2025.▼ 16,8% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 1.046
- Najmanje, 2025.
- 870
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 65. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 870 2024. 873 2023. 985 2022. 1.046
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²114.820 RSD 2023.▲ 7,3% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 114.820 RSD
- Najmanje, 2019.
- 80.746 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 114.820 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 43. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 114.820 143.298 2022. 99.912 126.155 2021. 86.602 114.840 2020. 86.639 108.603 2019. 80.746 107.098 Noćenja turista40.737 2025.▲ 43,3% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2022.
- 52.342
- Najmanje, 2020.
- 11.985
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 76. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 40.737 2024. 47.218 2023. 52.012 2022. 52.342 2021. 26.343 2020. 11.985 2019. 28.433 2018. 24.364 2017. 23.760 2016. 21.548 2015. 18.357 2014. 13.998 2013. 16.718 2012. 17.886 2011. 12.837 2010. 17.232 Mala matura471 2026.▼ 1,5% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 478
- Najmanje, 2025.
- 469
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 101. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 471 481 2025. 469 479 2024. 475 483 2023. 478 483 Saobraćajne nezgode329 2025.▲ 19,6% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2019.
- 341
- Najmanje, 2018.
- 247
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 136. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 329 2024. 340 2023. 276 2022. 294 2021. 295 2020. 275 2019. 341 2018. 247 2017. 316 2016. 330 Noćno svetlo, sa satelita143. od 161 po stanovniku 2025.▼ 32,5% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2021.
- 7.208
- Najmanje, 2022.
- 4.006
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 143. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.627 2024. 4.582 2023. 4.367 2022. 4.006 2021. 7.208 2020. 6.850 2019. 6.819 2018. 6.601 2017. 5.673 2016. 5.386 2015. 4.919 2014. 5.050 2013. 4.527 2012. 4.487 Prosečna penzija55.796 RSD 2026.▲ 37,4% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 55.891 RSD
- Najmanje, 2019.
- 25.971 RSD
- Prosečna penzija
- 55.796 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 35. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 55.796 50.307 2025. 55.891 50.246 2024. 49.920 44.693 2023. 39.322 35.047 2022. 33.183 29.593 2021. 28.889 25.699 2020. 27.353 24.231 2019. 25.971 22.945 2018. 26.080 22.892 Divlje deponije, prijavljene16 2024.→ 0,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 16
- Najmanje, 2018.
- 16
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 39. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 16 2023. 16 2022. 16 2021. 16 2020. 16 2019. 16 2018. 16 Životni vek74,4 god. 2025.→ 1,2% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,1 76,7 2024. 71,4 76,5 2023. 71,1 75,9 Brakovi257 2025.▼ 6,5% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2018.
- 433
- Najmanje, 2025.
- 257
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 95. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 257 2024. 292 2023. 305 2022. 294 2021. 344 2020. 275 2019. 387 2018. 433 2017. 409 2016. 422 2015. 399 2014. 381 2013. 356 2012. 375 2011. 370 2010. 347 Stanovi po dozvolama284 2025.▲ 38,5% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2022.
- 370
- Najmanje, 2010.
- 30
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 38. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 284 2024. 329 2023. 328 2022. 370 2021. 277 2020. 205 2019. 216 2018. 179 2017. 136 2016. 156 2015. 82 2014. 78 2013. 117 2012. 51 2011. 120 2010. 30 2009. 122 2008. 284 2007. 162
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 98.235 RSD | 95.899 | 96.554 | 1. od 4 | 65. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 521 | 502 | 521 | 1. od 4 | 79. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 55,9 | 65,8 | 55,9 | 2. od 4 | 81. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,4 % | -3,3 | -2,6 | 3. od 4 | 112. od 161 |
| Deca do 14 godina | 12,8 % | 13,3 | 13,5 | 3. od 4 | 107. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 16,5 % | 13,3 | 13,9 | 1. od 4 | 48. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 471 | 480 | 480 | 3. od 4 | 101. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 39,0 | 19,4 | 17,1 | 1. od 4 | 18. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.040 € | 1.040 | 1.291 | – | 9. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 209 Mb/s | 195 | 156 | 2. od 4 | 38. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 34,1 µg/m³ | 34,0 | 33,4 | 3. od 4 | 89. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 26,6 | 22,4 | 17,6 | 3. od 4 | 145. od 161 |
Slična mesta: Zrenjanin, Bačka Palanka, Vršac, Kula, Jagodina. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do sedišta regiona | 0 min | 33 min |
| Prečišćene otpadne vode | 47,5 % | 35,8 % |
| Domaćinstva na vodovodu | 96,5 % | 90,5 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 92,6 % | 88,1 % |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 39,0 | 26,4 |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 4,6 | 2,8 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -0,7 | -1,3 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 13,3 | 11,4 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na kanalizaciji | 26,8 % | 64,0 % |
| Do najbližeg velikog centra | 97 min | 60 min |
| Obuhvat vrtićem | 43 % | 50 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 26,6 | 24,0 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 521 | 553 |
| Neto plata, 12 meseci | 98.235 RSD | 102.301 RSD |
| Mobilna mreža | 209 Mb/s | 220 Mb/s |
| Skor na maloj maturi | 471 | 474 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 4,7 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 3,1 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,8 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 0,7 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 6,9 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 57.660 punoletnih po RZS proceni | 46.832 glasalo 2026. | 81 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 57.660 punoletnih po RZS proceni | 68.724 na biračkom spisku | 119 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 614 očekivanih osmaka po RZS proceni | 558 stvarno na maloj maturi | 91 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 38.041 stanova | 28.985 nastanjeno | 76% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 98.235 RSD prosečna plata | 1.040 € medijana ugovorenog m² | 0,81 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 68.408 stanovnika | 67,6 zračenja na 1.000 stanovnika | 143. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 70.970
- Novi punoletni
- +1.925
- Umrli
- −3.861
- Ostatak
- −310
- Spisak 2026.
- 68.724
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,1 god.
- Životni vek, žene
- 76,7 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 89,9
- Tumori na 10.000
- 43,3
- Bolesti disanja na 10.000
- 12,6
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,4
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -0,7
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,2
- Razvodi na 100 brakova
- 53,6
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 4,6
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 46,5
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,08
- Matematika, skor
- 472
- Maternji jezik, skor
- 477
- Ocena prema testu*
- 0,05
Srednje škole
- Srednjih škola
- 7
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 46,5
- Učenika po nastavniku
- 7,4
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 68.408
- Promena od 2022.
- -3,4%
- Dece do 14
- 12,8%
- Starijih od 65
- 25,4%
Na popisu 2011. bilo je 85.903, a 2022. 70.818 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 484
- Umrli 2025.
- 1.290
- Prirodni priraštaj
- -806 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 484 | 1.290 | -806 |
| 2024. | 520 | 1.350 | -830 |
| 2023. | 506 | 1.373 | -867 |
| 2022. | 588 | 1.475 | -887 |
| 2021. | 547 | 1.645 | -1.098 |
| 2020. | 566 | 1.497 | -931 |
| 2019. | 548 | 1.369 | -821 |
| 2018. | 578 | 1.364 | -786 |
| 2017. | 653 | 1.422 | -769 |
| 2016. | 597 | 1.361 | -764 |
| 2015. | 674 | 1.375 | -701 |
| 2014. | 666 | 1.387 | -721 |
| 2013. | 673 | 1.390 | -717 |
| 2012. | 635 | 1.372 | -737 |
| 2011. | 613 | 1.347 | -734 |
| 2010. | 701 | 1.401 | -700 |
| 2009. | 705 | 1.335 | -630 |
| 2008. | 710 | 1.513 | -803 |
| 2007. | 669 | 1.499 | -830 |
| 2006. | 726 | 1.491 | -765 |
| 2005. | 803 | 1.489 | -686 |
| 2004. | 809 | 1.524 | -715 |
| 2003. | 848 | 1.550 | -702 |
| 2002. | 872 | 1.501 | -629 |
| 2001. | 848 | 1.385 | -537 |
| 2000. | 842 | 1.505 | -663 |
| 1999. | 862 | 1.501 | -639 |
| 1998. | 862 | 1.489 | -627 |
| 1997. | 910 | 1.490 | -580 |
| 1996. | 915 | 1.546 | -631 |
| 1995. | 1.038 | 1.421 | -383 |
| 1994. | 997 | 1.423 | -426 |
| 1993. | 1.024 | 1.474 | -450 |
| 1992. | 982 | 1.460 | -478 |
| 1991. | 1.118 | 1.333 | -215 |
| 1990. | 1.035 | 1.251 | -216 |
| 1989. | 991 | 1.295 | -304 |
| 1988. | 1.170 | 1.269 | -99 |
| 1987. | 1.056 | 1.250 | -194 |
| 1986. | 1.136 | 1.296 | -160 |
| 1985. | 1.179 | 1.147 | 32 |
| 1984. | 1.231 | 1.271 | -40 |
| 1983. | 1.263 | 1.357 | -94 |
| 1982. | 1.198 | 1.295 | -97 |
| 1981. | 1.246 | 1.231 | 15 |
| 1980. | 1.361 | 1.243 | 118 |
| 1979. | 1.321 | 1.180 | 141 |
| 1978. | 1.393 | 1.219 | 174 |
| 1977. | 1.327 | 1.111 | 216 |
| 1976. | 1.347 | 1.059 | 288 |
| 1975. | 1.369 | 1.126 | 243 |
| 1974. | 1.274 | 1.117 | 157 |
| 1973. | 1.349 | 1.062 | 287 |
| 1972. | 1.277 | 1.115 | 162 |
| 1971. | 1.224 | 1.029 | 195 |
| 1970. | 1.275 | 1.003 | 272 |
| 1969. | 1.206 | 1.047 | 159 |
| 1968. | 1.310 | 957 | 353 |
| 1967. | 1.408 | 1.037 | 371 |
| 1966. | 1.385 | 926 | 459 |
| 1965. | 1.421 | 1.010 | 411 |
| 1964. | 1.329 | 924 | 405 |
| 1963. | 1.421 | 886 | 535 |
| 1962. | 1.381 | 981 | 400 |
| 1961. | 1.489 | 939 | 550 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (16), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Sombor | 33.613 | 44.100 | 48.993 | 47.623 | 41.814 |
| Kljajićevo | 5.847 | 5.805 | 5.737 | 5.045 | 4.006 |
| Bezdan | 6.691 | 6.427 | 5.472 | 4.623 | 3.269 |
| Stanišić | 7.741 | 6.156 | 5.131 | 3.987 | 2.914 |
| Stapar | 4.811 | 4.242 | 3.795 | 3.282 | 2.815 |
| Čonoplja | 5.733 | 5.109 | 4.432 | 3.426 | 2.696 |
| Bački Monoštor | 4.555 | 4.590 | 4.205 | 3.485 | 2.647 |
| Svetozar Miletić | 4.105 | 3.860 | 3.292 | 2.746 | 2.162 |
| Riđica | 4.195 | 3.663 | 2.806 | 2.011 | 1.482 |
| Gakovo | 62 | 2.014 | 2.073 | 1.810 | 1.309 |
| Aleksa Šantić | 1.020 | 2.064 | 2.267 | 1.770 | 1.295 |
| Telečka | 3.122 | 2.665 | 2.138 | 1.720 | 1.182 |
| Doroslovo | 2.906 | 2.339 | 1.864 | 1.497 | 1.084 |
| Kolut | 2.927 | 2.148 | 1.710 | 1.327 | 1.037 |
| Bački Breg | 2.244 | 2.006 | 1.585 | 1.140 | 769 |
| Rastina | 905 | 892 | 605 | 411 | 337 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,9% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,4 muškarci 41,5, žene 45,1
- Muškarci
- 48,4% 41.689
- Žene
- 51,6% 44.399
- Žena na 100 muškaraca
- 106,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.770 | 1.676 |
| 5–9 | 1.972 | 1.876 |
| 10–14 | 2.070 | 1.849 |
| 15–19 | 2.388 | 2.358 |
| 20–24 | 2.690 | 2.474 |
| 25–29 | 2.744 | 2.466 |
| 30–34 | 2.933 | 2.668 |
| 35–39 | 2.884 | 2.787 |
| 40–44 | 2.910 | 2.945 |
| 45–49 | 3.158 | 3.135 |
| 50–54 | 3.203 | 3.249 |
| 55–59 | 3.490 | 3.574 |
| 60–64 | 3.250 | 3.655 |
| 65–69 | 1.979 | 2.504 |
| 70–74 | 1.872 | 2.794 |
| 75–79 | 1.397 | 2.265 |
| 80–84 | 734 | 1.364 |
| 85+ | 245 | 760 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,9% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,6 muškarci 41,8, žene 45,3
- Muškarci
- 48,4% 41.241
- Žene
- 51,6% 43.886
- Žena na 100 muškaraca
- 106,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.742 | 1.637 |
| 5–9 | 1.934 | 1.819 |
| 10–14 | 2.032 | 1.860 |
| 15–19 | 2.324 | 2.253 |
| 20–24 | 2.614 | 2.454 |
| 25–29 | 2.715 | 2.394 |
| 30–34 | 2.885 | 2.603 |
| 35–39 | 2.872 | 2.780 |
| 40–44 | 2.853 | 2.855 |
| 45–49 | 3.066 | 3.123 |
| 50–54 | 3.198 | 3.200 |
| 55–59 | 3.412 | 3.488 |
| 60–64 | 3.259 | 3.668 |
| 65–69 | 2.075 | 2.570 |
| 70–74 | 1.812 | 2.702 |
| 75–79 | 1.420 | 2.278 |
| 80–84 | 750 | 1.395 |
| 85+ | 278 | 807 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,9% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,0, žene 45,6
- Muškarci
- 48,4% 40.776
- Žene
- 51,6% 43.411
- Žena na 100 muškaraca
- 106,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.712 | 1.629 |
| 5–9 | 1.891 | 1.771 |
| 10–14 | 2.011 | 1.875 |
| 15–19 | 2.266 | 2.130 |
| 20–24 | 2.509 | 2.418 |
| 25–29 | 2.672 | 2.345 |
| 30–34 | 2.823 | 2.532 |
| 35–39 | 2.896 | 2.765 |
| 40–44 | 2.806 | 2.789 |
| 45–49 | 3.008 | 3.111 |
| 50–54 | 3.202 | 3.163 |
| 55–59 | 3.254 | 3.367 |
| 60–64 | 3.260 | 3.635 |
| 65–69 | 2.216 | 2.735 |
| 70–74 | 1.752 | 2.573 |
| 75–79 | 1.423 | 2.302 |
| 80–84 | 762 | 1.433 |
| 85+ | 313 | 838 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,9% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,2, žene 45,7
- Muškarci
- 48,4% 40.356
- Žene
- 51,6% 42.941
- Žena na 100 muškaraca
- 106,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.687 | 1.612 |
| 5–9 | 1.858 | 1.745 |
| 10–14 | 1.994 | 1.885 |
| 15–19 | 2.184 | 1.991 |
| 20–24 | 2.454 | 2.397 |
| 25–29 | 2.613 | 2.307 |
| 30–34 | 2.743 | 2.487 |
| 35–39 | 2.919 | 2.726 |
| 40–44 | 2.812 | 2.778 |
| 45–49 | 2.956 | 3.071 |
| 50–54 | 3.167 | 3.117 |
| 55–59 | 3.117 | 3.271 |
| 60–64 | 3.239 | 3.565 |
| 65–69 | 2.421 | 2.953 |
| 70–74 | 1.665 | 2.428 |
| 75–79 | 1.381 | 2.284 |
| 80–84 | 796 | 1.443 |
| 85+ | 350 | 881 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,9% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,2 muškarci 42,3, žene 45,9
- Muškarci
- 48,5% 39.918
- Žene
- 51,5% 42.471
- Žena na 100 muškaraca
- 106,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.679 | 1.574 |
| 5–9 | 1.817 | 1.727 |
| 10–14 | 1.980 | 1.900 |
| 15–19 | 2.100 | 1.884 |
| 20–24 | 2.399 | 2.370 |
| 25–29 | 2.574 | 2.262 |
| 30–34 | 2.649 | 2.424 |
| 35–39 | 2.909 | 2.694 |
| 40–44 | 2.843 | 2.782 |
| 45–49 | 2.894 | 2.986 |
| 50–54 | 3.108 | 3.085 |
| 55–59 | 3.029 | 3.188 |
| 60–64 | 3.180 | 3.458 |
| 65–69 | 2.668 | 3.218 |
| 70–74 | 1.554 | 2.274 |
| 75–79 | 1.326 | 2.257 |
| 80–84 | 819 | 1.470 |
| 85+ | 390 | 918 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,9% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,4 muškarci 42,5, žene 46,1
- Muškarci
- 48,4% 39.438
- Žene
- 51,6% 41.963
- Žena na 100 muškaraca
- 106,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.663 | 1.558 |
| 5–9 | 1.773 | 1.688 |
| 10–14 | 1.974 | 1.878 |
| 15–19 | 2.038 | 1.836 |
| 20–24 | 2.310 | 2.278 |
| 25–29 | 2.537 | 2.259 |
| 30–34 | 2.590 | 2.342 |
| 35–39 | 2.882 | 2.645 |
| 40–44 | 2.833 | 2.765 |
| 45–49 | 2.843 | 2.896 |
| 50–54 | 3.038 | 3.055 |
| 55–59 | 2.971 | 3.135 |
| 60–64 | 3.143 | 3.381 |
| 65–69 | 2.775 | 3.378 |
| 70–74 | 1.521 | 2.204 |
| 75–79 | 1.295 | 2.241 |
| 80–84 | 825 | 1.492 |
| 85+ | 427 | 932 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,9% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,5 muškarci 42,7, žene 46,3
- Muškarci
- 48,5% 39.000
- Žene
- 51,5% 41.400
- Žena na 100 muškaraca
- 106,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.677 | 1.554 |
| 5–9 | 1.738 | 1.649 |
| 10–14 | 1.938 | 1.816 |
| 15–19 | 2.011 | 1.851 |
| 20–24 | 2.253 | 2.160 |
| 25–29 | 2.449 | 2.242 |
| 30–34 | 2.568 | 2.279 |
| 35–39 | 2.816 | 2.571 |
| 40–44 | 2.820 | 2.749 |
| 45–49 | 2.804 | 2.804 |
| 50–54 | 2.957 | 3.051 |
| 55–59 | 2.968 | 3.084 |
| 60–64 | 3.057 | 3.307 |
| 65–69 | 2.774 | 3.372 |
| 70–74 | 1.622 | 2.289 |
| 75–79 | 1.259 | 2.157 |
| 80–84 | 849 | 1.502 |
| 85+ | 440 | 963 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,9% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 42,9, žene 46,5
- Muškarci
- 48,5% 38.563
- Žene
- 51,5% 40.874
- Žena na 100 muškaraca
- 106,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.673 | 1.533 |
| 5–9 | 1.696 | 1.634 |
| 10–14 | 1.895 | 1.776 |
| 15–19 | 1.995 | 1.876 |
| 20–24 | 2.209 | 2.032 |
| 25–29 | 2.346 | 2.196 |
| 30–34 | 2.533 | 2.233 |
| 35–39 | 2.734 | 2.500 |
| 40–44 | 2.844 | 2.739 |
| 45–49 | 2.770 | 2.734 |
| 50–54 | 2.897 | 3.051 |
| 55–59 | 2.992 | 3.040 |
| 60–64 | 2.904 | 3.201 |
| 65–69 | 2.798 | 3.318 |
| 70–74 | 1.747 | 2.449 |
| 75–79 | 1.227 | 2.024 |
| 80–84 | 851 | 1.519 |
| 85+ | 452 | 1.019 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,9% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,9 muškarci 43,1, žene 46,6
- Muškarci
- 48,6% 38.132
- Žene
- 51,4% 40.340
- Žena na 100 muškaraca
- 105,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.621 | 1.485 |
| 5–9 | 1.669 | 1.612 |
| 10–14 | 1.856 | 1.756 |
| 15–19 | 1.978 | 1.891 |
| 20–24 | 2.137 | 1.888 |
| 25–29 | 2.301 | 2.173 |
| 30–34 | 2.476 | 2.178 |
| 35–39 | 2.665 | 2.458 |
| 40–44 | 2.866 | 2.710 |
| 45–49 | 2.768 | 2.727 |
| 50–54 | 2.855 | 3.006 |
| 55–59 | 2.972 | 3.002 |
| 60–64 | 2.768 | 3.093 |
| 65–69 | 2.789 | 3.264 |
| 70–74 | 1.926 | 2.649 |
| 75–79 | 1.175 | 1.886 |
| 80–84 | 822 | 1.504 |
| 85+ | 488 | 1.058 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,9% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 43,2, žene 46,8
- Muškarci
- 48,6% 37.671
- Žene
- 51,4% 39.792
- Žena na 100 muškaraca
- 105,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.563 | 1.427 |
| 5–9 | 1.668 | 1.580 |
| 10–14 | 1.811 | 1.736 |
| 15–19 | 1.965 | 1.905 |
| 20–24 | 2.056 | 1.790 |
| 25–29 | 2.259 | 2.142 |
| 30–34 | 2.436 | 2.133 |
| 35–39 | 2.594 | 2.401 |
| 40–44 | 2.855 | 2.675 |
| 45–49 | 2.790 | 2.738 |
| 50–54 | 2.803 | 2.924 |
| 55–59 | 2.919 | 2.985 |
| 60–64 | 2.683 | 2.995 |
| 65–69 | 2.730 | 3.183 |
| 70–74 | 2.141 | 2.868 |
| 75–79 | 1.093 | 1.762 |
| 80–84 | 795 | 1.459 |
| 85+ | 510 | 1.089 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,9% veća od popisa, a 3,1% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,2 muškarci 43,3, žene 46,9
- Muškarci
- 48,6% 37.137
- Žene
- 51,4% 39.256
- Žena na 100 muškaraca
- 105,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.522 | 1.391 |
| 5–9 | 1.664 | 1.572 |
| 10–14 | 1.768 | 1.696 |
| 15–19 | 1.961 | 1.878 |
| 20–24 | 1.988 | 1.765 |
| 25–29 | 2.176 | 2.071 |
| 30–34 | 2.418 | 2.150 |
| 35–39 | 2.542 | 2.325 |
| 40–44 | 2.835 | 2.627 |
| 45–49 | 2.777 | 2.721 |
| 50–54 | 2.754 | 2.845 |
| 55–59 | 2.843 | 2.972 |
| 60–64 | 2.643 | 2.938 |
| 65–69 | 2.694 | 3.116 |
| 70–74 | 2.206 | 2.949 |
| 75–79 | 1.072 | 1.743 |
| 80–84 | 762 | 1.408 |
| 85+ | 512 | 1.089 |
- Prosečna starost
- 46,1 muškarci 44,3, žene 47,7
- Muškarci
- 48,5% 34.333
- Žene
- 51,5% 36.485
- Žena na 100 muškaraca
- 106,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.454 | 1.395 |
| 5–9 | 1.647 | 1.494 |
| 10–14 | 1.601 | 1.534 |
| 15–19 | 1.782 | 1.660 |
| 20–24 | 1.639 | 1.493 |
| 25–29 | 1.796 | 1.669 |
| 30–34 | 1.916 | 1.821 |
| 35–39 | 2.220 | 2.004 |
| 40–44 | 2.472 | 2.322 |
| 45–49 | 2.569 | 2.536 |
| 50–54 | 2.576 | 2.565 |
| 55–59 | 2.612 | 2.873 |
| 60–64 | 2.702 | 2.883 |
| 65–69 | 2.652 | 3.095 |
| 70–74 | 2.320 | 2.972 |
| 75–79 | 1.182 | 1.834 |
| 80–84 | 754 | 1.374 |
| 85+ | 439 | 961 |
- Prosečna starost
- 46,1 muškarci 44,4, žene 47,7
- Muškarci
- 48,5% 34.041
- Žene
- 51,5% 36.117
- Žena na 100 muškaraca
- 106,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.434 | 1.363 |
| 5–9 | 1.619 | 1.497 |
| 10–14 | 1.611 | 1.526 |
| 15–19 | 1.762 | 1.650 |
| 20–24 | 1.643 | 1.531 |
| 25–29 | 1.760 | 1.585 |
| 30–34 | 1.854 | 1.800 |
| 35–39 | 2.184 | 1.967 |
| 40–44 | 2.427 | 2.266 |
| 45–49 | 2.589 | 2.522 |
| 50–54 | 2.529 | 2.519 |
| 55–59 | 2.613 | 2.849 |
| 60–64 | 2.701 | 2.899 |
| 65–69 | 2.559 | 2.971 |
| 70–74 | 2.308 | 2.953 |
| 75–79 | 1.262 | 1.947 |
| 80–84 | 740 | 1.325 |
| 85+ | 446 | 947 |
- Prosečna starost
- 46,2 muškarci 44,5, žene 47,8
- Muškarci
- 48,6% 33.644
- Žene
- 51,4% 35.645
- Žena na 100 muškaraca
- 105,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.413 | 1.334 |
| 5–9 | 1.580 | 1.475 |
| 10–14 | 1.588 | 1.506 |
| 15–19 | 1.757 | 1.649 |
| 20–24 | 1.647 | 1.589 |
| 25–29 | 1.722 | 1.470 |
| 30–34 | 1.801 | 1.779 |
| 35–39 | 2.126 | 1.902 |
| 40–44 | 2.348 | 2.230 |
| 45–49 | 2.597 | 2.470 |
| 50–54 | 2.531 | 2.522 |
| 55–59 | 2.571 | 2.794 |
| 60–64 | 2.646 | 2.843 |
| 65–69 | 2.478 | 2.853 |
| 70–74 | 2.271 | 2.949 |
| 75–79 | 1.413 | 2.091 |
| 80–84 | 697 | 1.263 |
| 85+ | 458 | 926 |
- Prosečna starost
- 46,3 muškarci 44,6, žene 47,9
- Muškarci
- 48,6% 33.234
- Žene
- 51,4% 35.174
- Žena na 100 muškaraca
- 105,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.379 | 1.302 |
| 5–9 | 1.537 | 1.441 |
| 10–14 | 1.592 | 1.478 |
| 15–19 | 1.732 | 1.633 |
| 20–24 | 1.686 | 1.644 |
| 25–29 | 1.653 | 1.377 |
| 30–34 | 1.753 | 1.757 |
| 35–39 | 2.081 | 1.840 |
| 40–44 | 2.273 | 2.178 |
| 45–49 | 2.585 | 2.432 |
| 50–54 | 2.537 | 2.542 |
| 55–59 | 2.526 | 2.710 |
| 60–64 | 2.569 | 2.781 |
| 65–69 | 2.410 | 2.776 |
| 70–74 | 2.231 | 2.898 |
| 75–79 | 1.578 | 2.266 |
| 80–84 | 644 | 1.213 |
| 85+ | 468 | 906 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 63,7% | 63,3% | 45.145 | |
| Mađari | 9,2% | 11,5% | 6.539 | |
| Hrvati | 7,1% | 8,2% | 5.029 | |
| Bunjevci | 1,9% | 2,4% | 1.324 | |
| Romi | 1,4% | 1,2% | 957 | |
| Nisu se izjasnili | 9,1% | 7,6% | 6.412 | |
| Nepoznato | 3,9% | 0,3% | 2.739 |
Grupe ispod 1% (18)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,96% | 1,0% | 681 |
| Regionalna pripadnost | 0,64% | 1,7% | 450 |
| Ostali | 0,45% | 0,6% | 322 |
| Nemci | 0,41% | 0,6% | 289 |
| Crnogorci | 0,41% | 0,6% | 288 |
| Makedonci | 0,15% | 0,2% | 103 |
| Albanci | 0,13% | 0,1% | 91 |
| Rusi | 0,13% | 0,0% | 89 |
| Slovaci | 0,10% | 0,1% | 74 |
| Goranci | 0,08% | 0,1% | 57 |
| Rumuni | 0,07% | 0,1% | 51 |
| Slovenci | 0,07% | 0,1% | 47 |
| Rusini | 0,06% | 0,1% | 46 |
| Muslimani | 0,05% | 0,1% | 33 |
| Ukrajinci | 0,03% | 0,0% | 20 |
| Bugari | 0,03% | 0,0% | 18 |
| Bošnjaci | 0,02% | 0,0% | 11 |
| Vlasi | 0,00% | 0,0% | 3 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 63,5% | 63,4% | 44.992 | |
| Katolička | 21,0% | 25,5% | 14.900 | |
| Nisu vernici | 1,3% | 1,5% | 919 | |
| Nisu se izjasnili | 9,2% | 8,3% | 6.488 | |
| Nepoznato | 4,0% | 0,3% | 2.820 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Protestantska | 0,34% | 0,5% | 239 |
| Ostale hrišćanske | 0,30% | 0,2% | 214 |
| Islamska | 0,19% | 0,2% | 137 |
| Agnostici | 0,12% | 0,1% | 88 |
| Judaistička | 0,01% | 0,0% | 9 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 8 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 4 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 118.756 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 98.235 RSD
- Stanovanje mesečno
- 27.329 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,49 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 38.041
- Prazni i napušteni
- 17,7%
- Pod zakupom
- 5,9%
- Zgrade starije od 1971.
- 48%
- Viša ili visoka škola
- 16,5%
- Bez srednje škole
- 26,4%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 98.235 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 322
- Aktivnih firmi
- 908 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 3.823 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 74.212 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 9.574 RSD, 14,2% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 267
- Stanovnika po lekaru
- 256
- Zubara
- 20
- Farmaceuta
- 6
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 471 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 19
- Dece u vrtiću
- 1.676 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 43% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 23.233 | 32,8% | 25.730 | 30,0% |
| Penzioneri | 18.995 | 26,8% | 21.986 | 25,6% |
| Deca do 15 godina | 9.125 | 12,9% | 11.123 | 12,9% |
| Učenici i studenti | 3.948 | 5,6% | 6.166 | 7,2% |
| Nezaposleni | 4.263 | 6,0% | 7.767 | 9,0% |
| Domaćinstvo i ostali | 11.254 | 15,9% | 13.131 | 15,3% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 15,5%. Godišnje, PIO fond: 18.136 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 55.796 RSD, 82 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 96,5%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 26,8%
- Prečišćene otpadne vode
- 47,5%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 92,6%
- Divlje deponije, prijavljene
- 16
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 3.965 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Stanovi i zajednica
- 29,0%
- Opšte javne usluge
- 22,5%
- Obrazovanje
- 16,0%
- Rekreacija, sport i kultura
- 15,3%
- Socijalna zaštita
- 7,3%
- Ekonomski poslovi
- 4,7%
- Zdravstvo
- 2,1%
- Zaštita životne sredine
- 1,9%
- Javni red i bezbednost
- 1,1%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 209 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 527
- Fiksni, preuzimanje
- 132 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, iz merenja PM10
- 34,1 2022.
- PM10 zimi, izmereno
- 41,1 2022.
- Dana PM10 preko 50
- 82
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 4
Procena Stanica SEPA ovde meri PM10, a ne PM2.5: Sombor AMS, Sombor Dunav I Tisa. PM2.5 je PM10 pomnožen sa 0,83, odnosom iz mesta koja mere oba zagađivača. Tipična greška je 8,4 bodova ocene. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 179
- Sa poginulima 2025.
- 2
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 26,6 68.055 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 239 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 30 od 181 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 373
- Za imovinu
- 60
- Za život i telo
- 16
- U saobraćaju
- 47
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 97 min 119. od 161
- Do Beograda*
- 150 min 107. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.