Sva mesta · Braničevski region
Veliko Gradište
Veliko Gradište: iznad proseka svih mesta po demografiji (61) i vazduhu (66, procena), ispod proseka po pristupu (62) i priuštivosti (42, procena). Stanovništvo od popisa 2022: −3,3%, prosek regiona −4,3%.
14.952 stanovnika90.815 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 57. i 136. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika14.952 2025.▼ 3,3% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1953.
- 28.196
- Najmanje, 2025.
- 14.952
- Broj stanovnika
- 14.952
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 103. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 14.952 2024. 15.095 2023. 15.299 2022. 15.455 2011. 17.610 2002. 20.659 1991. 27.174 1981. 27.929 1971. 28.019 1961. 27.819 1953. 28.196 1948. 27.571 Neto plata90.815 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 28,7% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 84.124 RSD
- Najmanje, 2018.
- 38.712 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 90.815 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 125. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 84.124 93.603 2024. 74.624 83.346 2023. 64.550 72.735 2022. 56.439 63.533 2021. 49.534 56.572 2020. 46.019 52.069 2019. 42.441 47.718 2018. 38.712 43.470 Zaposlenih3.944 2026.▲ 6,0% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2026.
- 3.944
- Najmanje, 2019.
- 3.649
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 141. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 3.944 2025. 3.908 2024. 3.914 2023. 3.915 2022. 3.795 2021. 3.720 2020. 3.712 2019. 3.649 2018. 3.681 2017. 3.690 2016. 3.681 Korisnici penzija3.498 2026.▼ 6,4% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 4.008
- Najmanje, 2026.
- 3.498
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 101. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 3.498 2025. 3.502 2024. 3.557 2023. 3.576 2022. 3.653 2021. 3.737 2020. 3.831 2019. 3.937 2018. 4.008 Odseljeni312 2025.→ 1,0% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 315
- Najmanje, 2024.
- 298
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 19. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 312 2024. 298 2023. 315 2022. 315 Doseljeni388 2025.▲ 23,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2025.
- 388
- Najmanje, 2022.
- 314
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 19. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 388 2024. 319 2023. 317 2022. 314
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²102.018 RSD 2023.▲ 12,2% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2023.
- 102.018 RSD
- Najmanje, 2019.
- 68.615 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 102.018 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 29. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 102.018 143.298 2022. 87.564 126.155 2021. 83.178 114.840 2020. 68.662 108.603 2019. 68.615 107.098 Noćenja turista120.867 2025.▲ 144,0% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2023.
- 132.879
- Najmanje, 2013.
- 25.848
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 12. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 120.867 2024. 127.220 2023. 132.879 2022. 131.742 2021. 113.567 2020. 118.580 2019. 49.527 2018. 68.453 2017. 69.228 2015. 37.476 2014. 27.597 2013. 25.848 2012. 28.468 Mala matura465 2026.→ 0,9% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2026.
- 465
- Najmanje, 2025.
- 451
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 113. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 465 481 2025. 451 479 2024. 462 483 2023. 461 483 Saobraćajne nezgode83 2025.▲ 18,6% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2021.
- 101
- Najmanje, 2017.
- 67
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 86. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 83 2024. 86 2023. 93 2022. 73 2021. 101 2020. 70 2019. 70 2018. 75 2017. 67 2016. 75 Noćno svetlo, sa satelita28. od 161 po stanovniku 2025.▲ 31,3% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2015.
- 3.677
- Najmanje, 2018.
- 1.941
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 28. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.605 2024. 2.200 2023. 2.365 2022. 2.512 2021. 2.375 2020. 1.985 2019. 1.964 2018. 1.941 2017. 2.202 2016. 2.732 2015. 3.677 2014. 3.484 2013. 3.189 2012. 3.306 Prosečna penzija35.278 RSD 2026.▲ 38,5% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 35.278 RSD
- Najmanje, 2018.
- 16.035 RSD
- Prosečna penzija
- 35.278 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 155. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 35.278 50.307 2025. 35.139 50.246 2024. 31.331 44.693 2023. 24.694 35.047 2022. 20.859 29.593 2021. 18.116 25.699 2020. 17.078 24.231 2019. 16.103 22.945 2018. 16.035 22.892 Divlje deponije, prijavljene68 2024.▲ 466,7% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2023.
- 69
- Najmanje, 2019.
- 12
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 9. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 68 2023. 69 2022. 41 2021. 59 2020. 46 2019. 12 2018. 16 Životni vek75,4 god. 2025.→ 1,2% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,6 78,2 2024. 72,2 77,3 2023. 71,6 77,3 Brakovi70 2025.▲ 66,7% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2012.
- 115
- Najmanje, 2020.
- 42
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 50. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 70 2024. 75 2023. 65 2022. 62 2021. 74 2020. 42 2019. 65 2018. 80 2017. 75 2016. 84 2015. 85 2014. 72 2013. 67 2012. 115 2011. 64 2010. 95 Stanovi po dozvolama455 2025.▲ 461,7% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2022.
- 644
- Najmanje, 2010.
- 14
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 5. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 455 2024. 214 2023. 104 2022. 644 2021. 117 2020. 81 2019. 200 2018. 68 2017. 62 2016. 219 2015. 45 2014. 26 2013. 14 2012. 35 2011. 78 2010. 14 2009. 59 2008. 31 2007. 37
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 90.815 RSD | 94.407 | 96.554 | 4. od 8 | 125. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 458 | 465 | 521 | 5. od 8 | 139. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 30,3 | 23,2 | 55,9 | 8. od 8 | 40. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,3 % | -4,3 | -2,6 | 2. od 8 | 107. od 161 |
| Deca do 14 godina | 11,5 % | 11,0 | 13,5 | 2. od 8 | 132. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 11,4 % | 9,5 | 13,9 | 2. od 8 | 111. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 465 | 474 | 480 | 6. od 8 | 113. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 14,0 | 18,6 | 17,1 | 5. od 8 | 101. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.186 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 94 Mb/s | 109 | 156 | 3. od 8 | 125. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 23,7 µg/m³ | 25,2 | 33,4 | 4. od 8 | 32. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 25,8 | 20,4 | 17,6 | 7. od 8 | 143. od 161 |
Slična mesta: Petrovac na Mlavi, Nova Varoš, Kosjerić, Kladovo, Despotovac. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 20,5 | 3,3 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | 2,2 | -3,6 |
| Do sedišta regiona | 30 min | 66 min |
| Do najbližeg velikog centra | 88 min | 143 min |
| Domaćinstva na vodovodu | 87,2 % | 67,5 % |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 77,5 % | 60,4 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 30,3 | 55,4 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 23,7 µg/m³ | 30,0 µg/m³ |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 25,8 | 17,1 |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 43,8 % | 57,2 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 458 | 498 |
| Neto plata, 12 meseci | 90.815 RSD | 95.307 RSD |
| Mobilna mreža | 94 Mb/s | 106 Mb/s |
| Skor na maloj maturi | 465 | 470 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 14,0 | 24,5 |
| Sa višom ili visokom školom | 11,4 % | 12,1 % |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 1,3 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 2,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 2,7 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 2,0 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 1,3 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 16,7 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 6,7 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 12.835 punoletnih po RZS proceni | 10.036 glasalo 2026. | 78 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 12.835 punoletnih po RZS proceni | 18.195 na biračkom spisku | 142 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 121 očekivanih osmaka po RZS proceni | 93 stvarno na maloj maturi | 77 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 11.208 stanova | 6.453 nastanjeno | 58% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 14.952 stanovnika | 174,2 zračenja na 1.000 stanovnika | 28. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 18.660
- Novi punoletni
- +376
- Umrli
- −887
- Ostatak
- +46
- Spisak 2026.
- 18.195
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,6 god.
- Životni vek, žene
- 78,2 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 108,3
- Tumori na 10.000
- 36,6
- Bolesti disanja na 10.000
- 12,5
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,1
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- 2,2
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 4,7
- Razvodi na 100 brakova
- 37,1
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 20,5
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 22,3
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,02
- Matematika, skor
- 466
- Maternji jezik, skor
- 465
- Ocena prema testu*
- 0,01
Srednje škole
- Srednjih škola
- 1
- Gimnazija
- 0
- Srednjoškolaca na 1.000
- 22,3
- Učenika po nastavniku
- 7,6
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 14.952
- Promena od 2022.
- -3,3%
- Dece do 14
- 11,5%
- Starijih od 65
- 30,7%
Na popisu 2011. bilo je 17.610, a 2022. 15.455 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 111
- Umrli 2025.
- 276
- Prirodni priraštaj
- -165 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 111 | 276 | -165 |
| 2024. | 93 | 310 | -217 |
| 2023. | 78 | 293 | -215 |
| 2022. | 118 | 347 | -229 |
| 2021. | 100 | 401 | -301 |
| 2020. | 101 | 374 | -273 |
| 2019. | 104 | 319 | -215 |
| 2018. | 105 | 323 | -218 |
| 2017. | 103 | 319 | -216 |
| 2016. | 137 | 327 | -190 |
| 2015. | 120 | 333 | -213 |
| 2014. | 120 | 323 | -203 |
| 2013. | 137 | 327 | -190 |
| 2012. | 135 | 330 | -195 |
| 2011. | 122 | 346 | -224 |
| 2010. | 114 | 359 | -245 |
| 2009. | 132 | 346 | -214 |
| 2008. | 165 | 317 | -152 |
| 2007. | 125 | 327 | -202 |
| 2006. | 157 | 352 | -195 |
| 2005. | 145 | 379 | -234 |
| 2004. | 235 | 368 | -133 |
| 2003. | 210 | 347 | -137 |
| 2002. | 256 | 401 | -145 |
| 2001. | 230 | 324 | -94 |
| 2000. | 229 | 344 | -115 |
| 1999. | 242 | 295 | -53 |
| 1998. | 240 | 319 | -79 |
| 1997. | 275 | 314 | -39 |
| 1996. | 242 | 360 | -118 |
| 1995. | 268 | 307 | -39 |
| 1994. | 311 | 285 | 26 |
| 1993. | 308 | 293 | 15 |
| 1992. | 284 | 323 | -39 |
| 1991. | 285 | 332 | -47 |
| 1990. | 303 | 308 | -5 |
| 1989. | 294 | 353 | -59 |
| 1988. | 307 | 366 | -59 |
| 1987. | 300 | 386 | -86 |
| 1986. | 307 | 381 | -74 |
| 1985. | 270 | 378 | -108 |
| 1984. | 304 | 412 | -108 |
| 1983. | 273 | 389 | -116 |
| 1982. | 286 | 373 | -87 |
| 1981. | 240 | 408 | -168 |
| 1980. | 261 | 371 | -110 |
| 1979. | 272 | 376 | -104 |
| 1978. | 269 | 372 | -103 |
| 1977. | 294 | 370 | -76 |
| 1976. | 329 | 355 | -26 |
| 1975. | 354 | 339 | 15 |
| 1974. | 376 | 362 | 14 |
| 1973. | 357 | 389 | -32 |
| 1972. | 332 | 423 | -91 |
| 1971. | 361 | 338 | 23 |
| 1970. | 377 | 376 | 1 |
| 1969. | 388 | 426 | -38 |
| 1968. | 346 | 361 | -15 |
| 1967. | 333 | 378 | -45 |
| 1966. | 341 | 315 | 26 |
| 1965. | 354 | 349 | 5 |
| 1964. | 321 | 393 | -72 |
| 1963. | 328 | 341 | -13 |
| 1962. | 336 | 406 | -70 |
| 1961. | 326 | 355 | -29 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (26), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Veliko Gradište | 2.783 | 4.075 | 5.973 | 5.825 | 5.518 |
| Topolovnik | 1.977 | 1.901 | 1.824 | 832 | 699 |
| Majilovac | 1.426 | 1.560 | 1.469 | 788 | 670 |
| Makce | 1.837 | 1.624 | 1.282 | 820 | 666 |
| Kurjače | 1.420 | 1.427 | 1.335 | 733 | 631 |
| Carevac | 1.407 | 1.320 | 1.102 | 744 | 588 |
| Zatonje | 1.124 | 1.079 | 1.063 | 623 | 573 |
| Kusiće | 1.184 | 1.092 | 952 | 686 | 559 |
| Sirakovo | 1.295 | 1.331 | 1.201 | 604 | 548 |
| Požeženo | 1.189 | 1.154 | 962 | 650 | 517 |
| Kisiljevo | 1.124 | 1.086 | 945 | 552 | 444 |
| Desine | 1.290 | 1.209 | 1.081 | 519 | 427 |
| Češljeva Bara | 1.057 | 1.039 | 976 | 278 | 383 |
| Tribrode | 810 | 725 | 655 | 457 | 377 |
| Srednjevo | 867 | 841 | 693 | 468 | 344 |
| Biskuplje | 737 | 754 | 605 | 389 | 285 |
| Doljašnica | 872 | 815 | 768 | 304 | 284 |
| Kumane | 686 | 644 | 598 | 324 | 279 |
| Đurakovo | 664 | 577 | 532 | 235 | 249 |
| Pečanica | 823 | 824 | 692 | 328 | 247 |
| Kamijevo | 574 | 547 | 457 | 299 | 243 |
| Ljubinje | 829 | 789 | 660 | 270 | 227 |
| Ostrovo | 420 | 408 | 366 | 264 | 224 |
| Ram | 419 | 408 | 359 | 255 | 176 |
| Garevo | 458 | 438 | 404 | 201 | 162 |
| Popovac | 299 | 352 | 220 | 162 | 135 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% manja od popisa, a 6,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,7 muškarci 42,9, žene 46,5
- Muškarci
- 48,4% 8.540
- Žene
- 51,6% 9.097
- Žena na 100 muškaraca
- 106,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 348 | 335 |
| 5–9 | 448 | 361 |
| 10–14 | 426 | 421 |
| 15–19 | 519 | 509 |
| 20–24 | 529 | 472 |
| 25–29 | 499 | 453 |
| 30–34 | 503 | 475 |
| 35–39 | 573 | 599 |
| 40–44 | 601 | 587 |
| 45–49 | 553 | 505 |
| 50–54 | 518 | 483 |
| 55–59 | 659 | 710 |
| 60–64 | 709 | 835 |
| 65–69 | 548 | 708 |
| 70–74 | 426 | 529 |
| 75–79 | 313 | 491 |
| 80–84 | 267 | 425 |
| 85+ | 101 | 199 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% manja od popisa, a 6,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,8 muškarci 43,0, žene 46,5
- Muškarci
- 48,5% 8.429
- Žene
- 51,5% 8.967
- Žena na 100 muškaraca
- 106,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 341 | 334 |
| 5–9 | 426 | 343 |
| 10–14 | 432 | 418 |
| 15–19 | 512 | 504 |
| 20–24 | 515 | 474 |
| 25–29 | 514 | 424 |
| 30–34 | 487 | 482 |
| 35–39 | 568 | 569 |
| 40–44 | 599 | 594 |
| 45–49 | 544 | 516 |
| 50–54 | 521 | 488 |
| 55–59 | 611 | 640 |
| 60–64 | 707 | 831 |
| 65–69 | 541 | 723 |
| 70–74 | 456 | 561 |
| 75–79 | 278 | 438 |
| 80–84 | 272 | 414 |
| 85+ | 105 | 214 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% manja od popisa, a 6,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,9 muškarci 43,0, žene 46,7
- Muškarci
- 48,4% 8.314
- Žene
- 51,6% 8.851
- Žena na 100 muškaraca
- 106,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 330 | 328 |
| 5–9 | 400 | 339 |
| 10–14 | 440 | 403 |
| 15–19 | 494 | 489 |
| 20–24 | 518 | 486 |
| 25–29 | 517 | 410 |
| 30–34 | 474 | 476 |
| 35–39 | 566 | 539 |
| 40–44 | 592 | 595 |
| 45–49 | 546 | 534 |
| 50–54 | 527 | 486 |
| 55–59 | 544 | 584 |
| 60–64 | 697 | 808 |
| 65–69 | 562 | 740 |
| 70–74 | 477 | 591 |
| 75–79 | 260 | 408 |
| 80–84 | 253 | 399 |
| 85+ | 117 | 236 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% manja od popisa, a 6,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 43,1, žene 46,9
- Muškarci
- 48,5% 8.214
- Žene
- 51,5% 8.734
- Žena na 100 muškaraca
- 106,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 327 | 308 |
| 5–9 | 389 | 351 |
| 10–14 | 442 | 381 |
| 15–19 | 462 | 455 |
| 20–24 | 529 | 502 |
| 25–29 | 511 | 427 |
| 30–34 | 477 | 458 |
| 35–39 | 547 | 509 |
| 40–44 | 588 | 588 |
| 45–49 | 556 | 556 |
| 50–54 | 538 | 483 |
| 55–59 | 496 | 531 |
| 60–64 | 660 | 791 |
| 65–69 | 573 | 739 |
| 70–74 | 492 | 626 |
| 75–79 | 263 | 401 |
| 80–84 | 234 | 374 |
| 85+ | 130 | 254 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% manja od popisa, a 6,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,2 muškarci 43,2, žene 47,0
- Muškarci
- 48,5% 8.104
- Žene
- 51,5% 8.610
- Žena na 100 muškaraca
- 106,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 334 | 296 |
| 5–9 | 371 | 354 |
| 10–14 | 443 | 365 |
| 15–19 | 438 | 422 |
| 20–24 | 521 | 508 |
| 25–29 | 513 | 434 |
| 30–34 | 488 | 450 |
| 35–39 | 515 | 473 |
| 40–44 | 574 | 591 |
| 45–49 | 570 | 570 |
| 50–54 | 540 | 495 |
| 55–59 | 473 | 489 |
| 60–64 | 618 | 747 |
| 65–69 | 594 | 763 |
| 70–74 | 477 | 643 |
| 75–79 | 280 | 398 |
| 80–84 | 208 | 343 |
| 85+ | 147 | 269 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% manja od popisa, a 6,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,2 muškarci 43,2, žene 47,1
- Muškarci
- 48,5% 7.987
- Žene
- 51,5% 8.491
- Žena na 100 muškaraca
- 106,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 339 | 304 |
| 5–9 | 350 | 346 |
| 10–14 | 445 | 352 |
| 15–19 | 427 | 409 |
| 20–24 | 499 | 500 |
| 25–29 | 511 | 429 |
| 30–34 | 493 | 434 |
| 35–39 | 500 | 451 |
| 40–44 | 558 | 589 |
| 45–49 | 576 | 580 |
| 50–54 | 537 | 501 |
| 55–59 | 472 | 474 |
| 60–64 | 581 | 674 |
| 65–69 | 606 | 799 |
| 70–74 | 444 | 643 |
| 75–79 | 315 | 421 |
| 80–84 | 174 | 314 |
| 85+ | 160 | 271 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% manja od popisa, a 6,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,4 muškarci 43,4, žene 47,2
- Muškarci
- 48,5% 7.867
- Žene
- 51,5% 8.368
- Žena na 100 muškaraca
- 106,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 332 | 304 |
| 5–9 | 337 | 343 |
| 10–14 | 423 | 332 |
| 15–19 | 425 | 413 |
| 20–24 | 490 | 480 |
| 25–29 | 498 | 434 |
| 30–34 | 504 | 405 |
| 35–39 | 485 | 463 |
| 40–44 | 554 | 554 |
| 45–49 | 572 | 592 |
| 50–54 | 531 | 510 |
| 55–59 | 483 | 479 |
| 60–64 | 536 | 599 |
| 65–69 | 592 | 793 |
| 70–74 | 444 | 656 |
| 75–79 | 347 | 455 |
| 80–84 | 151 | 281 |
| 85+ | 163 | 275 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% manja od popisa, a 6,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,5 muškarci 43,5, žene 47,4
- Muškarci
- 48,4% 7.730
- Žene
- 51,6% 8.236
- Žena na 100 muškaraca
- 106,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 323 | 282 |
| 5–9 | 324 | 334 |
| 10–14 | 398 | 333 |
| 15–19 | 432 | 399 |
| 20–24 | 468 | 462 |
| 25–29 | 500 | 452 |
| 30–34 | 505 | 404 |
| 35–39 | 473 | 459 |
| 40–44 | 549 | 519 |
| 45–49 | 567 | 593 |
| 50–54 | 526 | 527 |
| 55–59 | 493 | 475 |
| 60–64 | 476 | 540 |
| 65–69 | 574 | 765 |
| 70–74 | 459 | 667 |
| 75–79 | 360 | 496 |
| 80–84 | 146 | 256 |
| 85+ | 157 | 273 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% manja od popisa, a 6,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,6 muškarci 43,6, žene 47,5
- Muškarci
- 48,4% 7.603
- Žene
- 51,6% 8.104
- Žena na 100 muškaraca
- 106,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 308 | 272 |
| 5–9 | 317 | 307 |
| 10–14 | 382 | 351 |
| 15–19 | 438 | 377 |
| 20–24 | 436 | 435 |
| 25–29 | 509 | 469 |
| 30–34 | 490 | 427 |
| 35–39 | 473 | 437 |
| 40–44 | 529 | 491 |
| 45–49 | 565 | 580 |
| 50–54 | 530 | 549 |
| 55–59 | 510 | 472 |
| 60–64 | 432 | 501 |
| 65–69 | 542 | 728 |
| 70–74 | 472 | 658 |
| 75–79 | 363 | 537 |
| 80–84 | 157 | 252 |
| 85+ | 150 | 261 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% manja od popisa, a 6,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,7 muškarci 43,7, žene 47,6
- Muškarci
- 48,4% 7.475
- Žene
- 51,6% 7.976
- Žena na 100 muškaraca
- 106,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 294 | 273 |
| 5–9 | 323 | 293 |
| 10–14 | 363 | 354 |
| 15–19 | 437 | 366 |
| 20–24 | 424 | 401 |
| 25–29 | 494 | 475 |
| 30–34 | 488 | 433 |
| 35–39 | 479 | 434 |
| 40–44 | 499 | 459 |
| 45–49 | 553 | 578 |
| 50–54 | 544 | 567 |
| 55–59 | 505 | 479 |
| 60–64 | 420 | 469 |
| 65–69 | 507 | 672 |
| 70–74 | 490 | 677 |
| 75–79 | 348 | 536 |
| 80–84 | 164 | 261 |
| 85+ | 143 | 249 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 2,0% manja od popisa, a 6,4% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,7 muškarci 43,6, žene 47,6
- Muškarci
- 48,4% 7.325
- Žene
- 51,6% 7.819
- Žena na 100 muškaraca
- 106,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 279 | 258 |
| 5–9 | 331 | 303 |
| 10–14 | 345 | 345 |
| 15–19 | 438 | 354 |
| 20–24 | 418 | 386 |
| 25–29 | 471 | 459 |
| 30–34 | 490 | 432 |
| 35–39 | 486 | 423 |
| 40–44 | 481 | 443 |
| 45–49 | 539 | 571 |
| 50–54 | 549 | 572 |
| 55–59 | 491 | 491 |
| 60–64 | 428 | 457 |
| 65–69 | 477 | 601 |
| 70–74 | 478 | 706 |
| 75–79 | 315 | 510 |
| 80–84 | 184 | 287 |
| 85+ | 125 | 221 |
- Prosečna starost
- 48,0 muškarci 46,0, žene 49,9
- Muškarci
- 48,9% 7.551
- Žene
- 51,1% 7.904
- Žena na 100 muškaraca
- 104,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 299 | 275 |
| 5–9 | 326 | 293 |
| 10–14 | 315 | 315 |
| 15–19 | 374 | 292 |
| 20–24 | 363 | 341 |
| 25–29 | 435 | 357 |
| 30–34 | 409 | 382 |
| 35–39 | 476 | 379 |
| 40–44 | 433 | 438 |
| 45–49 | 544 | 478 |
| 50–54 | 561 | 575 |
| 55–59 | 516 | 519 |
| 60–64 | 515 | 545 |
| 65–69 | 612 | 726 |
| 70–74 | 663 | 877 |
| 75–79 | 386 | 570 |
| 80–84 | 224 | 341 |
| 85+ | 100 | 201 |
- Prosečna starost
- 48,2 muškarci 46,1, žene 50,1
- Muškarci
- 49,0% 7.503
- Žene
- 51,0% 7.796
- Žena na 100 muškaraca
- 103,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 284 | 260 |
| 5–9 | 329 | 279 |
| 10–14 | 311 | 313 |
| 15–19 | 369 | 301 |
| 20–24 | 372 | 326 |
| 25–29 | 410 | 356 |
| 30–34 | 421 | 373 |
| 35–39 | 468 | 387 |
| 40–44 | 439 | 424 |
| 45–49 | 521 | 472 |
| 50–54 | 555 | 561 |
| 55–59 | 532 | 518 |
| 60–64 | 515 | 523 |
| 65–69 | 557 | 671 |
| 70–74 | 669 | 870 |
| 75–79 | 416 | 597 |
| 80–84 | 238 | 365 |
| 85+ | 97 | 200 |
- Prosečna starost
- 48,4 muškarci 46,3, žene 50,4
- Muškarci
- 49,2% 7.421
- Žene
- 50,8% 7.674
- Žena na 100 muškaraca
- 103,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 273 | 238 |
| 5–9 | 326 | 279 |
| 10–14 | 310 | 294 |
| 15–19 | 357 | 315 |
| 20–24 | 377 | 310 |
| 25–29 | 382 | 349 |
| 30–34 | 448 | 371 |
| 35–39 | 442 | 396 |
| 40–44 | 449 | 411 |
| 45–49 | 498 | 447 |
| 50–54 | 558 | 553 |
| 55–59 | 527 | 528 |
| 60–64 | 520 | 506 |
| 65–69 | 503 | 604 |
| 70–74 | 663 | 852 |
| 75–79 | 441 | 632 |
| 80–84 | 247 | 385 |
| 85+ | 100 | 204 |
- Prosečna starost
- 48,5 muškarci 46,4, žene 50,5
- Muškarci
- 49,2% 7.349
- Žene
- 50,8% 7.603
- Žena na 100 muškaraca
- 103,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 278 | 236 |
| 5–9 | 319 | 285 |
| 10–14 | 316 | 288 |
| 15–19 | 342 | 316 |
| 20–24 | 384 | 302 |
| 25–29 | 356 | 342 |
| 30–34 | 445 | 374 |
| 35–39 | 439 | 390 |
| 40–44 | 457 | 406 |
| 45–49 | 471 | 427 |
| 50–54 | 551 | 546 |
| 55–59 | 540 | 542 |
| 60–64 | 510 | 499 |
| 65–69 | 473 | 542 |
| 70–74 | 636 | 816 |
| 75–79 | 473 | 694 |
| 80–84 | 250 | 383 |
| 85+ | 109 | 215 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 89,9% | 92,5% | 13.901 | |
| Vlasi | 2,8% | 2,2% | 432 | |
| Romi | 1,2% | 1,5% | 185 | |
| Nisu se izjasnili | 1,0% | 0,8% | 161 | |
| Nepoznato | 4,0% | 1,9% | 621 |
Grupe ispod 1% (15)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Rumuni | 0,32% | 0,4% | 49 |
| Ostali | 0,14% | 0,2% | 22 |
| Mađari | 0,09% | 0,1% | 14 |
| Makedonci | 0,09% | 0,1% | 14 |
| Jugosloveni | 0,08% | 0,1% | 12 |
| Hrvati | 0,06% | 0,1% | 10 |
| Crnogorci | 0,06% | 0,1% | 9 |
| Regionalna pripadnost | 0,03% | 0,0% | 5 |
| Muslimani | 0,03% | 0,0% | 4 |
| Nemci | 0,03% | 0,0% | 4 |
| Slovaci | 0,03% | 0,0% | 4 |
| Rusi | 0,02% | 0,0% | 3 |
| Bugari | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Slovenci | 0,01% | 0,0% | 2 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 93,6% | 96,2% | 14.466 | |
| Nisu se izjasnili | 1,2% | 0,9% | 183 | |
| Nepoznato | 4,1% | 2,0% | 634 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,45% | 0,2% | 69 |
| Nisu vernici | 0,23% | 0,2% | 35 |
| Katolička | 0,19% | 0,2% | 30 |
| Protestantska | 0,14% | 0,1% | 21 |
| Islamska | 0,06% | 0,0% | 10 |
| Agnostici | 0,04% | 0,0% | 6 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 112.446 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 90.815 RSD
- Stanovanje mesečno
- 26.195 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,53 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 11.208
- Prazni i napušteni
- 23,2%
- Pod zakupom
- 3,7%
- Zgrade starije od 1971.
- 30%
- Viša ili visoka škola
- 11,4%
- Bez srednje škole
- 51,9%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 90.815 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 265
- Aktivnih firmi
- 139 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 453 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 62.217 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 9.514 RSD, 15,6% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 21
- Stanovnika po lekaru
- 712
- Zubara
- 3
- Farmaceuta
- 3
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 465 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 3
- Dece u vrtiću
- 436 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 58% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 4.290 | 27,8% | 5.645 | 32,1% |
| Penzioneri | 4.789 | 31,0% | 4.560 | 25,9% |
| Deca do 15 godina | 1.823 | 11,8% | 2.329 | 13,2% |
| Učenici i studenti | 766 | 5,0% | 1.144 | 6,5% |
| Nezaposleni | 914 | 5,9% | 762 | 4,3% |
| Domaćinstvo i ostali | 2.873 | 18,6% | 3.170 | 18,0% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 17,6%. Godišnje, PIO fond: 3.498 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 35.278 RSD, 88 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 87,2%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 43,8%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 77,5%
- Divlje deponije, prijavljene
- 68
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2022, ukupno 853 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Opšte javne usluge
- 40,4%
- Obrazovanje
- 16,0%
- Ekonomski poslovi
- 14,6%
- Rekreacija, sport i kultura
- 9,6%
- Stanovi i zajednica
- 7,5%
- Zaštita životne sredine
- 6,9%
- Socijalna zaštita
- 4,2%
- Zdravstvo
- 0,5%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 94 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 297
- Fiksni, preuzimanje
- 59 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
- PM2.5 zimi, procena
- 23,7
- Leti, model
- 6,4
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 46
- Sa poginulima 2025.
- 1
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 25,8 14.365 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 49 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 5 od 47 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (21% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 89
- Za imovinu
- 25
- Za život i telo
- 3
- U saobraćaju
- 7
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 30 min 67. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 88 min 110. od 161
- Do Beograda*
- 88 min 57. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 30 min 97. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.