Sva mesta · Zaječarski region
Zaječar
Zaječar: iznad proseka svih mesta po priuštivosti (75) i pristupu (95), ispod proseka po vazduhu (1, procena) i demografiji (41). Stanovništvo od popisa 2022: −4,0%, prosek regiona −4,4%.
46.077 stanovnika105.053 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 81. i 133. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika46.077 2025.▼ 4,0% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1981.
- 76.681
- Najmanje, 2025.
- 46.077
- Broj stanovnika
- 46.077
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 40. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 46.077 2024. 46.716 2023. 47.438 2022. 47.991 2011. 59.461 2002. 65.969 1991. 72.763 1981. 76.681 1971. 73.147 1961. 68.616 1953. 64.907 1948. 62.887 Neto plata105.053 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 28,7% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 96.701 RSD
- Najmanje, 2018.
- 43.698 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 105.053 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 33. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 96.701 93.603 2024. 84.741 83.346 2023. 73.327 72.735 2022. 63.700 63.533 2021. 56.590 56.572 2020. 52.897 52.069 2019. 48.132 47.718 2018. 43.698 43.470 Zaposlenih14.190 2026.▲ 2,4% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 14.934
- Najmanje, 2018.
- 13.171
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 91. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 14.190 2025. 14.642 2024. 14.725 2023. 14.934 2022. 14.617 2021. 13.859 2020. 13.230 2019. 13.199 2018. 13.171 2017. 13.177 2016. 13.221 Korisnici penzija16.367 2026.▼ 2,3% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 17.480
- Najmanje, 2026.
- 16.367
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 3. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 16.367 2025. 16.462 2024. 16.563 2023. 16.541 2022. 16.583 2021. 16.756 2020. 17.082 2019. 17.224 2018. 17.480 Odseljeni826 2025.▼ 2,8% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2023.
- 942
- Najmanje, 2025.
- 826
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 67. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 826 2024. 835 2023. 942 2022. 850 Doseljeni812 2025.▲ 3,6% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2024.
- 851
- Najmanje, 2022.
- 784
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 67. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 812 2024. 851 2023. 812 2022. 784
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²77.141 RSD 2023.▼ 17,6% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2021.
- 77.278 RSD
- Najmanje, 2019.
- 70.637 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 77.141 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 8. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 77.141 143.298 2022. 74.655 126.155 2021. 77.278 114.840 2020. 76.266 108.603 2019. 70.637 107.098 Noćenja turista38.163 2025.▼ 40,5% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2011.
- 88.313
- Najmanje, 2024.
- 36.412
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 63. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 38.163 2024. 36.412 2023. 40.130 2022. 37.991 2021. 38.074 2020. 42.452 2019. 64.114 2018. 50.742 2017. 47.758 2016. 41.703 2015. 56.648 2014. 51.226 2013. 76.771 2012. 79.592 2011. 88.313 2010. 86.885 Mala matura474 2026.→ 0,8% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 478
- Najmanje, 2025.
- 464
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 95. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 474 481 2025. 464 479 2024. 474 483 2023. 478 483 Saobraćajne nezgode149 2025.▲ 12,9% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2017.
- 157
- Najmanje, 2021.
- 119
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 109. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 149 2024. 129 2023. 138 2022. 128 2021. 119 2020. 132 2019. 133 2018. 141 2017. 157 2016. 127 Noćno svetlo, sa satelita148. od 161 po stanovniku 2025.▼ 45,3% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2020.
- 5.409
- Najmanje, 2022.
- 2.607
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 148. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 2.956 2024. 2.794 2023. 2.987 2022. 2.607 2021. 2.681 2020. 5.409 2019. 5.071 2018. 3.967 2017. 3.375 2016. 2.826 2015. 2.977 2014. 3.077 2013. 3.033 2012. 3.096 Prosečna penzija52.775 RSD 2026.▲ 38,7% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 52.775 RSD
- Najmanje, 2018.
- 24.051 RSD
- Prosečna penzija
- 52.775 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 56. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 52.775 50.307 2025. 52.713 50.246 2024. 46.905 44.693 2023. 36.712 35.047 2022. 31.113 29.593 2021. 27.058 25.699 2020. 25.505 24.231 2019. 24.132 22.945 2018. 24.051 22.892 Divlje deponije, prijavljene61 2024.▲ 15,1% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2023.
- 61
- Najmanje, 2022.
- 49
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 10. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 61 2023. 61 2022. 49 2021. 55 2020. 53 2019. 53 2018. 53 Životni vek74,8 god. 2025.▲ 1,7% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 71,9 77,7 2024. 71,2 77,5 2023. 70,4 76,7 Brakovi176 2025.▲ 30,4% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2012.
- 308
- Najmanje, 2020.
- 135
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 122. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 176 2024. 174 2023. 193 2022. 189 2021. 210 2020. 135 2019. 223 2018. 225 2017. 243 2016. 245 2015. 219 2014. 241 2013. 288 2012. 308 2011. 272 2010. 225 Stanovi po dozvolama46 2025.▲ 31,4% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2013.
- 99
- Najmanje, 2015.
- 8
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 111. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 46 2024. 39 2023. 45 2022. 41 2021. 66 2020. 35 2019. 77 2018. 11 2017. 29 2016. 13 2015. 8 2014. 28 2013. 99 2012. 75 2011. 40 2010. 35 2009. 46 2008. 61 2007. 39
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 105.053 RSD | 98.040 | 96.554 | 1. od 4 | 33. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 522 | 510 | 521 | 2. od 4 | 77. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 47,7 | 56,7 | 55,9 | 1. od 4 | 67. od 161 |
| Promena od 2022. | -4,0 % | -4,4 | -2,6 | 1. od 4 | 130. od 161 |
| Deca do 14 godina | 11,2 % | 11,1 | 13,5 | 2. od 4 | 140. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 17,5 % | 14,5 | 13,9 | 1. od 4 | 35. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 474 | 460 | 480 | 1. od 4 | 95. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 38,8 | 35,4 | 17,1 | 2. od 4 | 19. od 161 |
| Cena stana po m² | 1.026 € | 1.026 | 1.291 | – | 7. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 207 Mb/s | 189 | 156 | 2. od 4 | 39. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 85,9 µg/m³ | 37,5 | 33,4 | 4. od 4 | 161. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 13,5 | 18,2 | 17,6 | 1. od 4 | 42. od 161 |
Slična mesta: Ćuprija, Pirot, Paraćin, Trstenik, Apatin. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 47,7 | 81,2 |
| Do sedišta regiona | 0 min | 17 min |
| Neto plata, 12 meseci | 105.053 RSD | 97.592 RSD |
| Domaćinstva na vodovodu | 86,6 % | 80,0 % |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 13,5 | 15,4 |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -0,9 | -1,8 |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 67,4 % | 63,1 % |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 522 | 511 |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 85,9 µg/m³ | 35,6 µg/m³ |
| Do najbližeg velikog centra | 113 min | 69 min |
| Prazni i napušteni stanovi | 25,6 % | 20,1 % |
| Prečišćene otpadne vode | 0,0 % | 11,4 % |
| Skor na maloj maturi | 474 | 486 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 6,6 | 10,2 |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 65,8 % | 70,4 % |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 1,0 | 2,2 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 1,5 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 4,6 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 3,9 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 6,7 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,4 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 39.651 punoletnih po RZS proceni | 31.287 glasalo 2026. | 79 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 39.651 punoletnih po RZS proceni | 46.121 na biračkom spisku | 116 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 392 očekivanih osmaka po RZS proceni | 359 stvarno na maloj maturi | 92 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 29.100 stanova | 19.563 nastanjeno | 67% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 105.053 RSD prosečna plata | 1.026 € medijana ugovorenog m² | 0,87 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 46.077 stanovnika | 64,2 zračenja na 1.000 stanovnika | 148. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 47.864
- Novi punoletni
- +1.223
- Umrli
- −2.788
- Ostatak
- −178
- Spisak 2026.
- 46.121
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 71,9 god.
- Životni vek, žene
- 77,7 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 91,7
- Tumori na 10.000
- 44,7
- Bolesti disanja na 10.000
- 12,4
- Povrede i trovanja na 10.000
- 5,1
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -0,9
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 3,9
- Razvodi na 100 brakova
- 57,3
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 1,0
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 44,1
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,10
- Matematika, skor
- 473
- Maternji jezik, skor
- 474
- Ocena prema testu*
- 0,07
Srednje škole
- Srednjih škola
- 4
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 44,1
- Učenika po nastavniku
- 8,2
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 46.077
- Promena od 2022.
- -4,0%
- Dece do 14
- 11,2%
- Starijih od 65
- 29,8%
Na popisu 2011. bilo je 59.461, a 2022. 47.991 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 312
- Umrli 2025.
- 933
- Prirodni priraštaj
- -621 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 312 | 933 | -621 |
| 2024. | 318 | 975 | -657 |
| 2023. | 324 | 997 | -673 |
| 2022. | 327 | 1.106 | -779 |
| 2021. | 313 | 1.330 | -1.017 |
| 2020. | 278 | 1.147 | -869 |
| 2019. | 327 | 1.042 | -715 |
| 2018. | 309 | 1.028 | -719 |
| 2017. | 321 | 1.046 | -725 |
| 2016. | 340 | 991 | -651 |
| 2015. | 400 | 1.021 | -621 |
| 2014. | 436 | 1.081 | -645 |
| 2013. | 459 | 1.057 | -598 |
| 2012. | 425 | 1.057 | -632 |
| 2011. | 427 | 1.056 | -629 |
| 2010. | 452 | 1.092 | -640 |
| 2009. | 451 | 1.073 | -622 |
| 2008. | 438 | 1.095 | -657 |
| 2007. | 464 | 1.138 | -674 |
| 2006. | 492 | 1.096 | -604 |
| 2005. | 493 | 1.120 | -627 |
| 2004. | 481 | 1.199 | -718 |
| 2003. | 601 | 1.144 | -543 |
| 2002. | 565 | 1.070 | -505 |
| 2001. | 573 | 1.035 | -462 |
| 2000. | 566 | 1.185 | -619 |
| 1999. | 589 | 1.155 | -566 |
| 1998. | 575 | 1.130 | -555 |
| 1997. | 616 | 1.118 | -502 |
| 1996. | 653 | 1.110 | -457 |
| 1995. | 704 | 1.124 | -420 |
| 1994. | 659 | 1.119 | -460 |
| 1993. | 700 | 1.085 | -385 |
| 1992. | 692 | 1.069 | -377 |
| 1991. | 724 | 1.094 | -370 |
| 1990. | 735 | 1.016 | -281 |
| 1989. | 729 | 992 | -263 |
| 1988. | 785 | 1.018 | -233 |
| 1987. | 772 | 1.046 | -274 |
| 1986. | 774 | 992 | -218 |
| 1985. | 832 | 1.004 | -172 |
| 1984. | 923 | 996 | -73 |
| 1983. | 917 | 1.004 | -87 |
| 1982. | 925 | 959 | -34 |
| 1981. | 858 | 952 | -94 |
| 1980. | 854 | 942 | -88 |
| 1979. | 881 | 1.002 | -121 |
| 1978. | 905 | 861 | 44 |
| 1977. | 862 | 887 | -25 |
| 1976. | 862 | 847 | 15 |
| 1975. | 873 | 960 | -87 |
| 1974. | 810 | 884 | -74 |
| 1973. | 830 | 917 | -87 |
| 1972. | 927 | 1.020 | -93 |
| 1971. | 843 | 938 | -95 |
| 1970. | 840 | 897 | -57 |
| 1969. | 859 | 954 | -95 |
| 1968. | 789 | 850 | -61 |
| 1967. | 716 | 857 | -141 |
| 1966. | 724 | 792 | -68 |
| 1965. | 744 | 809 | -65 |
| 1964. | 668 | 886 | -218 |
| 1963. | 723 | 789 | -66 |
| 1962. | 761 | 855 | -94 |
| 1961. | 809 | 766 | 43 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (42), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Zaječar | 11.861 | 27.599 | 39.625 | 38.165 | 32.448 |
| Veliki Izvor | 3.758 | 3.363 | 2.945 | 2.399 | 2.036 |
| Grljan | 2.822 | 3.737 | 3.412 | 2.379 | 1.914 |
| Zvezdan | 1.583 | 1.799 | 1.595 | 1.602 | 1.414 |
| Rgotina | 2.223 | 2.578 | 2.088 | 1.452 | 1.017 |
| Vražogrnac | 2.201 | 2.229 | 1.645 | 1.096 | 865 |
| Lubnica | 2.020 | 2.004 | 1.452 | 808 | 647 |
| Nikoličevo | 1.337 | 1.354 | 1.061 | 715 | 563 |
| Gamzigrad | 1.223 | 1.124 | 961 | 683 | 537 |
| Halovo | 1.634 | 1.454 | 1.141 | 707 | 513 |
| Velika Jasikova | 1.712 | 1.576 | 1.239 | 819 | 506 |
| Grlište | 1.915 | 1.578 | 1.164 | 697 | 465 |
| Salaš | 1.260 | 1.217 | 1.122 | 688 | 431 |
| Gradskovo | 1.332 | 1.247 | 947 | 504 | 337 |
| Dubočane | 831 | 786 | 593 | 365 | 289 |
| Vratarnica | 1.649 | 1.360 | 733 | 457 | 277 |
| Trnavac | 863 | 796 | 570 | 391 | 274 |
| Mali Izvor | 1.360 | 948 | 584 | 372 | 272 |
| Glogovica | 1.023 | 867 | 604 | 387 | 254 |
| Koprivnica | 1.133 | 966 | 676 | 420 | 245 |
| Šljivar | 693 | 547 | 411 | 253 | 212 |
| Šipikovo | 1.129 | 966 | 672 | 383 | 202 |
| Brusnik | 1.398 | 1.076 | 589 | 315 | 184 |
| Veliki Jasenovac | 1.059 | 835 | 525 | 287 | 184 |
| Mala Jasikova | 529 | 476 | 411 | 235 | 167 |
| Vrbica | 1.155 | 769 | 444 | 205 | 150 |
| Lasovo | 1.344 | 1.087 | 531 | 245 | 148 |
| Metriš | 1.047 | 832 | 514 | 273 | 145 |
| Mali Jasenovac | 775 | 679 | 407 | 232 | 130 |
| Marinovac | 970 | 728 | 437 | 209 | 126 |
| Selačka | 997 | 730 | 396 | 208 | 114 |
| Zagrađe | 877 | 641 | 330 | 167 | 105 |
| Planinica | 1.122 | 891 | 463 | 205 | 104 |
| Lenovac | 1.380 | 732 | 365 | 147 | 96 |
| Tabakovac | 381 | 351 | 281 | 170 | 93 |
| Klenovac | 691 | 597 | 393 | 172 | 91 |
| Prlita | 837 | 646 | 250 | 90 | 89 |
| Gornja Bela Reka | 960 | 621 | 345 | 122 | 87 |
| Borovac | 678 | 465 | 282 | 114 | 79 |
| Čokonjar | 248 | 243 | 204 | 143 | 74 |
| Jelašnica | 275 | 267 | 158 | 100 | 66 |
| Leskovac | 602 | 386 | 198 | 80 | 41 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,5% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,4 muškarci 43,8, žene 47,0
- Muškarci
- 48,8% 29.089
- Žene
- 51,2% 30.489
- Žena na 100 muškaraca
- 104,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.151 | 1.009 |
| 5–9 | 1.276 | 1.175 |
| 10–14 | 1.314 | 1.209 |
| 15–19 | 1.551 | 1.472 |
| 20–24 | 1.653 | 1.528 |
| 25–29 | 1.820 | 1.613 |
| 30–34 | 1.894 | 1.681 |
| 35–39 | 1.924 | 1.826 |
| 40–44 | 1.856 | 1.856 |
| 45–49 | 1.939 | 1.920 |
| 50–54 | 2.171 | 2.216 |
| 55–59 | 2.456 | 2.721 |
| 60–64 | 2.508 | 2.756 |
| 65–69 | 1.745 | 2.032 |
| 70–74 | 1.547 | 1.976 |
| 75–79 | 1.235 | 1.734 |
| 80–84 | 711 | 1.116 |
| 85+ | 338 | 649 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,5% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,6 muškarci 44,0, žene 47,2
- Muškarci
- 48,9% 28.767
- Žene
- 51,1% 30.089
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.137 | 978 |
| 5–9 | 1.266 | 1.148 |
| 10–14 | 1.284 | 1.191 |
| 15–19 | 1.509 | 1.459 |
| 20–24 | 1.633 | 1.488 |
| 25–29 | 1.752 | 1.572 |
| 30–34 | 1.873 | 1.637 |
| 35–39 | 1.890 | 1.815 |
| 40–44 | 1.917 | 1.854 |
| 45–49 | 1.850 | 1.844 |
| 50–54 | 2.149 | 2.173 |
| 55–59 | 2.353 | 2.554 |
| 60–64 | 2.534 | 2.871 |
| 65–69 | 1.802 | 2.037 |
| 70–74 | 1.542 | 2.013 |
| 75–79 | 1.185 | 1.651 |
| 80–84 | 739 | 1.125 |
| 85+ | 352 | 679 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,5% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,8 muškarci 44,1, žene 47,4
- Muškarci
- 48,9% 28.442
- Žene
- 51,1% 29.741
- Žena na 100 muškaraca
- 104,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.147 | 983 |
| 5–9 | 1.227 | 1.096 |
| 10–14 | 1.279 | 1.190 |
| 15–19 | 1.465 | 1.420 |
| 20–24 | 1.601 | 1.457 |
| 25–29 | 1.692 | 1.546 |
| 30–34 | 1.840 | 1.606 |
| 35–39 | 1.894 | 1.770 |
| 40–44 | 1.936 | 1.864 |
| 45–49 | 1.809 | 1.796 |
| 50–54 | 2.126 | 2.133 |
| 55–59 | 2.220 | 2.394 |
| 60–64 | 2.451 | 2.855 |
| 65–69 | 1.942 | 2.123 |
| 70–74 | 1.557 | 2.056 |
| 75–79 | 1.140 | 1.568 |
| 80–84 | 752 | 1.169 |
| 85+ | 364 | 715 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,5% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 45,9 muškarci 44,2, žene 47,6
- Muškarci
- 49,0% 28.130
- Žene
- 51,0% 29.327
- Žena na 100 muškaraca
- 104,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.165 | 981 |
| 5–9 | 1.177 | 1.066 |
| 10–14 | 1.284 | 1.172 |
| 15–19 | 1.425 | 1.363 |
| 20–24 | 1.561 | 1.433 |
| 25–29 | 1.613 | 1.503 |
| 30–34 | 1.835 | 1.575 |
| 35–39 | 1.890 | 1.747 |
| 40–44 | 1.945 | 1.832 |
| 45–49 | 1.795 | 1.796 |
| 50–54 | 2.067 | 2.061 |
| 55–59 | 2.138 | 2.281 |
| 60–64 | 2.364 | 2.805 |
| 65–69 | 2.017 | 2.205 |
| 70–74 | 1.598 | 2.048 |
| 75–79 | 1.111 | 1.550 |
| 80–84 | 763 | 1.181 |
| 85+ | 382 | 728 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,5% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,1 muškarci 44,4, žene 47,8
- Muškarci
- 49,0% 27.776
- Žene
- 51,0% 28.938
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.151 | 974 |
| 5–9 | 1.157 | 1.045 |
| 10–14 | 1.275 | 1.164 |
| 15–19 | 1.368 | 1.284 |
| 20–24 | 1.537 | 1.442 |
| 25–29 | 1.558 | 1.442 |
| 30–34 | 1.809 | 1.553 |
| 35–39 | 1.872 | 1.722 |
| 40–44 | 1.942 | 1.787 |
| 45–49 | 1.796 | 1.829 |
| 50–54 | 1.974 | 1.966 |
| 55–59 | 2.084 | 2.185 |
| 60–64 | 2.305 | 2.733 |
| 65–69 | 2.117 | 2.383 |
| 70–74 | 1.541 | 1.938 |
| 75–79 | 1.137 | 1.594 |
| 80–84 | 767 | 1.164 |
| 85+ | 386 | 733 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,5% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,3 muškarci 44,6, žene 48,0
- Muškarci
- 49,0% 27.415
- Žene
- 51,0% 28.572
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.101 | 975 |
| 5–9 | 1.145 | 1.006 |
| 10–14 | 1.271 | 1.167 |
| 15–19 | 1.313 | 1.205 |
| 20–24 | 1.504 | 1.440 |
| 25–29 | 1.550 | 1.390 |
| 30–34 | 1.746 | 1.526 |
| 35–39 | 1.881 | 1.676 |
| 40–44 | 1.910 | 1.795 |
| 45–49 | 1.822 | 1.823 |
| 50–54 | 1.866 | 1.876 |
| 55–59 | 2.048 | 2.144 |
| 60–64 | 2.243 | 2.596 |
| 65–69 | 2.219 | 2.595 |
| 70–74 | 1.468 | 1.823 |
| 75–79 | 1.176 | 1.647 |
| 80–84 | 732 | 1.141 |
| 85+ | 420 | 747 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,5% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,6 muškarci 44,9, žene 48,2
- Muškarci
- 49,0% 27.049
- Žene
- 51,0% 28.156
- Žena na 100 muškaraca
- 104,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.039 | 951 |
| 5–9 | 1.127 | 983 |
| 10–14 | 1.261 | 1.140 |
| 15–19 | 1.279 | 1.190 |
| 20–24 | 1.457 | 1.409 |
| 25–29 | 1.529 | 1.332 |
| 30–34 | 1.686 | 1.494 |
| 35–39 | 1.855 | 1.632 |
| 40–44 | 1.889 | 1.791 |
| 45–49 | 1.868 | 1.825 |
| 50–54 | 1.790 | 1.801 |
| 55–59 | 2.018 | 2.117 |
| 60–64 | 2.144 | 2.432 |
| 65–69 | 2.222 | 2.697 |
| 70–74 | 1.526 | 1.818 |
| 75–79 | 1.186 | 1.686 |
| 80–84 | 714 | 1.077 |
| 85+ | 459 | 781 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,5% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 46,8 muškarci 45,1, žene 48,4
- Muškarci
- 49,0% 26.633
- Žene
- 51,0% 27.722
- Žena na 100 muškaraca
- 104,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 955 | 915 |
| 5–9 | 1.130 | 982 |
| 10–14 | 1.217 | 1.098 |
| 15–19 | 1.277 | 1.194 |
| 20–24 | 1.421 | 1.357 |
| 25–29 | 1.490 | 1.271 |
| 30–34 | 1.621 | 1.475 |
| 35–39 | 1.804 | 1.594 |
| 40–44 | 1.894 | 1.752 |
| 45–49 | 1.884 | 1.829 |
| 50–54 | 1.747 | 1.757 |
| 55–59 | 1.998 | 2.079 |
| 60–64 | 2.026 | 2.276 |
| 65–69 | 2.129 | 2.691 |
| 70–74 | 1.640 | 1.887 |
| 75–79 | 1.214 | 1.709 |
| 80–84 | 716 | 1.027 |
| 85+ | 470 | 829 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,5% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,0 muškarci 45,4, žene 48,6
- Muškarci
- 49,0% 26.220
- Žene
- 51,0% 27.289
- Žena na 100 muškaraca
- 104,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 871 | 876 |
| 5–9 | 1.150 | 979 |
| 10–14 | 1.165 | 1.076 |
| 15–19 | 1.280 | 1.176 |
| 20–24 | 1.389 | 1.306 |
| 25–29 | 1.457 | 1.237 |
| 30–34 | 1.544 | 1.422 |
| 35–39 | 1.778 | 1.559 |
| 40–44 | 1.877 | 1.728 |
| 45–49 | 1.899 | 1.799 |
| 50–54 | 1.727 | 1.752 |
| 55–59 | 1.952 | 2.006 |
| 60–64 | 1.956 | 2.183 |
| 65–69 | 2.041 | 2.644 |
| 70–74 | 1.696 | 1.963 |
| 75–79 | 1.239 | 1.691 |
| 80–84 | 716 | 1.049 |
| 85+ | 483 | 843 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,5% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,2 muškarci 45,5, žene 48,9
- Muškarci
- 49,0% 25.796
- Žene
- 51,0% 26.841
- Žena na 100 muškaraca
- 104,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 824 | 810 |
| 5–9 | 1.142 | 983 |
| 10–14 | 1.139 | 1.054 |
| 15–19 | 1.271 | 1.169 |
| 20–24 | 1.337 | 1.229 |
| 25–29 | 1.445 | 1.265 |
| 30–34 | 1.490 | 1.352 |
| 35–39 | 1.744 | 1.534 |
| 40–44 | 1.849 | 1.699 |
| 45–49 | 1.902 | 1.757 |
| 50–54 | 1.724 | 1.784 |
| 55–59 | 1.874 | 1.908 |
| 60–64 | 1.893 | 2.097 |
| 65–69 | 1.992 | 2.561 |
| 70–74 | 1.764 | 2.131 |
| 75–79 | 1.168 | 1.582 |
| 80–84 | 742 | 1.091 |
| 85+ | 496 | 835 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 7,5% veća od popisa, a 2,9% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,3 muškarci 45,6, žene 49,0
- Muškarci
- 49,0% 25.275
- Žene
- 51,0% 26.332
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 793 | 768 |
| 5–9 | 1.096 | 975 |
| 10–14 | 1.126 | 1.016 |
| 15–19 | 1.256 | 1.169 |
| 20–24 | 1.276 | 1.158 |
| 25–29 | 1.427 | 1.283 |
| 30–34 | 1.477 | 1.305 |
| 35–39 | 1.686 | 1.498 |
| 40–44 | 1.842 | 1.647 |
| 45–49 | 1.877 | 1.772 |
| 50–54 | 1.751 | 1.778 |
| 55–59 | 1.762 | 1.811 |
| 60–64 | 1.850 | 2.052 |
| 65–69 | 1.940 | 2.407 |
| 70–74 | 1.803 | 2.309 |
| 75–79 | 1.088 | 1.463 |
| 80–84 | 742 | 1.110 |
| 85+ | 483 | 811 |
- Prosečna starost
- 48,2 muškarci 46,5, žene 49,8
- Muškarci
- 48,6% 23.333
- Žene
- 51,4% 24.658
- Žena na 100 muškaraca
- 105,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 759 | 775 |
| 5–9 | 945 | 883 |
| 10–14 | 1.074 | 933 |
| 15–19 | 1.140 | 1.055 |
| 20–24 | 1.082 | 982 |
| 25–29 | 1.190 | 1.067 |
| 30–34 | 1.263 | 1.144 |
| 35–39 | 1.443 | 1.320 |
| 40–44 | 1.601 | 1.481 |
| 45–49 | 1.691 | 1.638 |
| 50–54 | 1.703 | 1.716 |
| 55–59 | 1.586 | 1.660 |
| 60–64 | 1.842 | 2.027 |
| 65–69 | 1.949 | 2.251 |
| 70–74 | 1.816 | 2.449 |
| 75–79 | 1.132 | 1.437 |
| 80–84 | 688 | 1.134 |
| 85+ | 429 | 706 |
- Prosečna starost
- 48,2 muškarci 46,5, žene 49,9
- Muškarci
- 48,6% 23.051
- Žene
- 51,4% 24.387
- Žena na 100 muškaraca
- 105,8
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 795 | 769 |
| 5–9 | 885 | 876 |
| 10–14 | 1.065 | 926 |
| 15–19 | 1.141 | 1.048 |
| 20–24 | 1.093 | 983 |
| 25–29 | 1.157 | 1.033 |
| 30–34 | 1.234 | 1.091 |
| 35–39 | 1.398 | 1.323 |
| 40–44 | 1.583 | 1.449 |
| 45–49 | 1.672 | 1.628 |
| 50–54 | 1.695 | 1.700 |
| 55–59 | 1.569 | 1.623 |
| 60–64 | 1.828 | 1.996 |
| 65–69 | 1.839 | 2.133 |
| 70–74 | 1.769 | 2.414 |
| 75–79 | 1.200 | 1.527 |
| 80–84 | 696 | 1.153 |
| 85+ | 432 | 715 |
- Prosečna starost
- 48,3 muškarci 46,5, žene 50,0
- Muškarci
- 48,7% 22.735
- Žene
- 51,3% 23.981
- Žena na 100 muškaraca
- 105,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 820 | 751 |
| 5–9 | 829 | 848 |
| 10–14 | 1.066 | 914 |
| 15–19 | 1.120 | 1.040 |
| 20–24 | 1.133 | 987 |
| 25–29 | 1.135 | 988 |
| 30–34 | 1.186 | 1.056 |
| 35–39 | 1.349 | 1.294 |
| 40–44 | 1.558 | 1.402 |
| 45–49 | 1.643 | 1.609 |
| 50–54 | 1.699 | 1.665 |
| 55–59 | 1.548 | 1.616 |
| 60–64 | 1.768 | 1.900 |
| 65–69 | 1.742 | 2.020 |
| 70–74 | 1.736 | 2.393 |
| 75–79 | 1.242 | 1.612 |
| 80–84 | 719 | 1.162 |
| 85+ | 442 | 724 |
- Prosečna starost
- 48,4 muškarci 46,6, žene 50,2
- Muškarci
- 48,7% 22.460
- Žene
- 51,3% 23.617
- Žena na 100 muškaraca
- 105,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 824 | 756 |
| 5–9 | 800 | 804 |
| 10–14 | 1.054 | 905 |
| 15–19 | 1.113 | 1.025 |
| 20–24 | 1.152 | 1.003 |
| 25–29 | 1.106 | 943 |
| 30–34 | 1.157 | 1.048 |
| 35–39 | 1.315 | 1.243 |
| 40–44 | 1.537 | 1.370 |
| 45–49 | 1.608 | 1.581 |
| 50–54 | 1.700 | 1.627 |
| 55–59 | 1.539 | 1.646 |
| 60–64 | 1.696 | 1.784 |
| 65–69 | 1.669 | 1.942 |
| 70–74 | 1.715 | 2.344 |
| 75–79 | 1.295 | 1.748 |
| 80–84 | 723 | 1.120 |
| 85+ | 457 | 728 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 87,5% | 87,9% | 41.978 | |
| Vlasi | 3,1% | 4,8% | 1.476 | |
| Romi | 1,3% | 1,3% | 637 | |
| Nisu se izjasnili | 2,4% | 2,4% | 1.144 | |
| Nepoznato | 3,8% | 1,7% | 1.801 |
Grupe ispod 1% (18)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Rumuni | 0,40% | 0,3% | 192 |
| Ostali | 0,31% | 0,3% | 151 |
| Jugosloveni | 0,28% | 0,1% | 133 |
| Bugari | 0,28% | 0,3% | 132 |
| Makedonci | 0,19% | 0,2% | 91 |
| Hrvati | 0,10% | 0,1% | 49 |
| Crnogorci | 0,09% | 0,2% | 44 |
| Goranci | 0,06% | 0,0% | 28 |
| Albanci | 0,06% | 0,1% | 27 |
| Muslimani | 0,05% | 0,0% | 22 |
| Regionalna pripadnost | 0,04% | 0,0% | 20 |
| Rusi | 0,04% | 0,0% | 17 |
| Mađari | 0,03% | 0,0% | 15 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 10 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Nemci | 0,01% | 0,0% | 6 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 4 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 89,8% | 92,1% | 43.087 | |
| Ostale hrišćanske | 1,7% | 0,9% | 812 | |
| Nisu se izjasnili | 2,8% | 3,3% | 1.333 | |
| Nepoznato | 4,1% | 2,4% | 1.990 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,89% | 0,6% | 426 |
| Islamska | 0,31% | 0,3% | 149 |
| Katolička | 0,24% | 0,3% | 117 |
| Agnostici | 0,10% | 0,0% | 47 |
| Protestantska | 0,04% | 0,1% | 20 |
| Istočnjačke | 0,01% | 0,0% | 7 |
| Ostale | 0,01% | 0,0% | 3 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 102.329 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, državna korpa i RZS cene
- Prosečna plata
- 105.053 RSD
- Stanovanje mesečno
- 26.961 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,23 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 29.100
- Prazni i napušteni
- 25,6%
- Pod zakupom
- 4,2%
- Zgrade starije od 1971.
- 48%
- Viša ili visoka škola
- 17,5%
- Bez srednje škole
- 32,9%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 105.053 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 308
- Aktivnih firmi
- 305 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 2.197 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 54.464 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 5.589 RSD, 11,5% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 179
- Stanovnika po lekaru
- 257
- Zubara
- 12
- Farmaceuta
- 6
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 474 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 10
- Dece u vrtiću
- 1.085 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 49% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 15.063 | 31,4% | 17.878 | 30,1% |
| Penzioneri | 15.651 | 32,6% | 16.958 | 28,5% |
| Deca do 15 godina | 5.369 | 11,2% | 7.078 | 11,9% |
| Učenici i studenti | 2.777 | 5,8% | 4.127 | 6,9% |
| Nezaposleni | 3.630 | 7,6% | 6.004 | 10,1% |
| Domaćinstvo i ostali | 5.501 | 11,5% | 7.416 | 12,5% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 19,4%. Godišnje, PIO fond: 16.367 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 52.775 RSD, 115 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 86,6%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 67,4%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 65,8%
- Divlje deponije, prijavljene
- 61
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 207 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 440
- Fiksni, preuzimanje
- 125 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Zaječar, neverifikovano, do 2026-11-01.34,9 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, iz merenja PM10
- 85,9 2024.
- PM10 zimi, izmereno
- 103,5 2024.
- SO₂, prosek
- 17,1
- Dana PM10 preko 50
- 128
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 17 t 2024, pogona: 2
Procena Stanica SEPA ovde meri PM10, a ne PM2.5: ZAJECAR, ZAJEČAR, Zajecar, Zaječar. PM2.5 je PM10 pomnožen sa 0,83, odnosom iz mesta koja mere oba zagađivača. Tipična greška je 8,4 bodova ocene. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 56
- Sa poginulima 2025.
- 3
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 13,5 43.692 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 99 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 13 od 59 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 278
- Za imovinu
- 59
- Za život i telo
- 13
- U saobraćaju
- 33
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 113 min 134. od 161
- Do Beograda*
- 195 min 137. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 32 min 100. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.