Sva mesta · Severnobanatski region
Kikinda
Kikinda: iznad proseka svih mesta po pristupu (95) i vazduhu (72, procena), ispod proseka po demografiji (42) i zdravstvu (43). Stanovništvo od popisa 2022: −3,0%, prosek regiona −3,2%.
47.851 stanovnika101.956 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 41. i 72. mesta.
Kako računamoProfil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika47.851 2025.▼ 3,0% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1981.
- 69.864
- Najmanje, 2025.
- 47.851
- Broj stanovnika
- 47.851
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 37. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 47.851 2024. 48.407 2023. 48.950 2022. 49.326 2011. 59.453 2002. 67.002 1991. 69.743 1981. 69.864 1971. 68.915 1961. 68.562 1953. 64.685 1948. 64.251 Neto plata101.956 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 21,5% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 94.596 RSD
- Najmanje, 2018.
- 46.205 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 101.956 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 47. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 94.596 93.603 2024. 84.451 83.346 2023. 74.761 72.735 2022. 65.306 63.533 2021. 59.027 56.572 2020. 54.809 52.069 2019. 50.651 47.718 2018. 46.205 43.470 Zaposlenih17.236 2026.▼ 3,3% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2023.
- 18.073
- Najmanje, 2016.
- 15.703
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 39. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 17.236 2025. 17.605 2024. 17.892 2023. 18.073 2022. 17.954 2021. 17.831 2020. 17.243 2019. 17.165 2018. 16.954 2017. 15.965 2016. 15.703 Korisnici penzija13.462 2026.→ 0,6% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 14.088
- Najmanje, 2023.
- 13.392
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 35. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 13.462 2025. 13.467 2024. 13.431 2023. 13.392 2022. 13.476 2021. 13.538 2020. 13.798 2019. 13.966 2018. 14.088 Odseljeni752 2025.▼ 18,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 922
- Najmanje, 2024.
- 724
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 107. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 752 2024. 724 2023. 856 2022. 922 Doseljeni646 2025.▼ 18,4% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 792
- Najmanje, 2024.
- 604
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 107. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 646 2024. 604 2023. 706 2022. 792
Još trendova (9)
Noćenja turista91.979 2025.▲ 95,6% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2024.
- 115.194
- Najmanje, 2011.
- 19.985
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 37. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 91.979 2024. 115.194 2023. 84.655 2022. 74.679 2021. 42.316 2020. 37.699 2019. 47.027 2018. 43.982 2017. 38.834 2016. 33.024 2015. 35.980 2014. 29.590 2013. 47.094 2012. 26.936 2011. 19.985 2010. 24.683 Mala matura458 2026.▼ 4,2% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2023.
- 478
- Najmanje, 2026.
- 458
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 121. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 458 481 2025. 465 479 2024. 465 483 2023. 478 483 Saobraćajne nezgode154 2025.▼ 15,8% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2021.
- 224
- Najmanje, 2017.
- 150
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 112. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 154 2024. 163 2023. 164 2022. 175 2021. 224 2020. 183 2019. 194 2018. 182 2017. 150 2016. 164 Noćno svetlo, sa satelita96. od 161 po stanovniku 2025.▼ 12,4% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2021.
- 5.566
- Najmanje, 2023.
- 4.017
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 96. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 4.512 2024. 4.334 2023. 4.017 2022. 4.855 2021. 5.566 2020. 5.149 2019. 5.353 2018. 5.327 2017. 5.335 2016. 5.016 2015. 5.161 2014. 5.082 2013. 5.000 2012. 5.010 Prosečna penzija59.098 RSD 2026.▲ 38,1% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2025.
- 59.228 RSD
- Najmanje, 2019.
- 27.255 RSD
- Prosečna penzija
- 59.098 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 27. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 59.098 50.307 2025. 59.228 50.246 2024. 52.798 44.693 2023. 41.398 35.047 2022. 35.049 29.593 2021. 30.437 25.699 2020. 28.763 24.231 2019. 27.255 22.945 2018. 27.257 22.892 Divlje deponije, prijavljene8 2024.▼ 11,1% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 10
- Najmanje, 2020.
- 8
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 94. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 8 2023. 8 2022. 8 2021. 8 2020. 8 2019. 9 2018. 10 Životni vek74,1 god. 2025.▲ 1,5% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 71,1 77,1 2024. 71,1 76,6 2023. 70,0 76,1 Brakovi188 2025.▼ 6,9% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2015.
- 317
- Najmanje, 2023.
- 173
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 137. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 188 2024. 174 2023. 173 2022. 212 2021. 233 2020. 202 2019. 281 2018. 271 2017. 294 2016. 272 2015. 317 2014. 276 2013. 310 2012. 263 2011. 257 2010. 281 Stanovi po dozvolama39 2025.▲ 200,0% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2007.
- 78
- Najmanje, 2012.
- 9
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 132. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 39 2024. 28 2023. 25 2022. 59 2021. 24 2020. 13 2019. 11 2018. 9 2017. 32 2016. 28 2015. 12 2014. 27 2013. 9 2012. 9 2011. 15 2010. 63 2009. 22 2008. 56 2007. 78
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Naši nalazi
* Naše računanje. Tražene cene su medijana oglasa, bez ponovljenih, gde ih ima bar 10. Tražene kirije i cene ulaze u Priuštivost. Ostalo su podaci navedenih izvora van državne statistike.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 101.956 RSD | 97.284 | 96.554 | 1. od 6 | 47. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 581 | 496 | 521 | 1. od 6 | 40. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 38,4 | 45,1 | 55,9 | 3. od 6 | 54. od 161 |
| Promena od 2022. | -3,0 % | -3,2 | -2,6 | 2. od 6 | 93. od 161 |
| Deca do 14 godina | 13,9 % | 14,0 | 13,5 | 2. od 6 | 68. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 16,5 % | 13,8 | 13,9 | 2. od 6 | 48. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 458 | 464 | 480 | 5. od 6 | 121. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 26,3 | 22,7 | 17,1 | 3. od 6 | 53. od 161 |
| Cena stana po m² | 876 € | 876 | 1.291 | – | 2. od 37 |
| Mobilna mreža Procena | 274 Mb/s | 187 | 156 | 1. od 6 | 16. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 27,8 µg/m³ | 30,2 | 33,4 | 2. od 6 | 50. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 17,6 | 14,7 | 17,6 | 5. od 6 | 80. od 161 |
Slična mesta: Zrenjanin, Jagodina, Vršac, Bečej, Pirot. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Prečišćene otpadne vode | 100,0 % | 47,0 % |
| Do sedišta regiona | 0 min | 25 min |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 27,8 µg/m³ | 36,1 µg/m³ |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 17,6 | 22,4 |
| Prazni i napušteni stanovi | 14,5 % | 18,3 % |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 38,4 | 59,6 |
| Mobilna mreža | 274 Mb/s | 240 Mb/s |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 99,1 % | 88,5 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Do najbližeg velikog centra | 105 min | 60 min |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -2,6 | -0,9 |
| Skor na maloj maturi | 458 | 468 |
| Sa višom ili visokom školom | 16,5 % | 18,3 % |
| Stanovi po dozvolama na 1.000 godišnje | 0,7 | 3,1 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 7,4 | 10,4 |
| Neto plata, 12 meseci | 101.956 RSD | 103.616 RSD |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 26,3 | 31,9 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 4,8 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 5,0 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 3,3 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,7 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 2,1 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 6,7 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 2,5 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 39.768 punoletnih po RZS proceni | 33.293 glasalo 2026. | 84 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 39.768 punoletnih po RZS proceni | 45.186 na biračkom spisku | 114 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 444 očekivanih osmaka po RZS proceni | 433 stvarno na maloj maturi | 98 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 24.016 stanova | 19.762 nastanjeno | 82% |
| Šta plata stvarno kupuje?RGZ, stvarne kupoprodaje 2025, kurs 117,2. | 101.956 RSD prosečna plata | 876 € medijana ugovorenog m² | 0,99 m² za platu |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 47.851 stanovnika | 94,3 zračenja na 1.000 stanovnika | 96. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 46.824
- Novi punoletni
- +1.381
- Umrli
- −2.385
- Ostatak
- −634
- Spisak 2026.
- 45.186
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 71,1 god.
- Životni vek, žene
- 77,1 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 79,8
- Tumori na 10.000
- 41,6
- Bolesti disanja na 10.000
- 14,3
- Povrede i trovanja na 10.000
- 3,5
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -2,6
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 3,7
- Razvodi na 100 brakova
- 59,8
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 0,7
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 36,1
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 3,92
- Matematika, skor
- 457
- Maternji jezik, skor
- 453
- Ocena prema testu*
- -0,08
Srednje škole
- Srednjih škola
- 4
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 36,1
- Učenika po nastavniku
- 8,2
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 47.851
- Promena od 2022.
- -3,0%
- Dece do 14
- 13,9%
- Starijih od 65
- 24,5%
Na popisu 2011. bilo je 59.453, a 2022. 49.326 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 379
- Umrli 2025.
- 860
- Prirodni priraštaj
- -481 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 379 | 860 | -481 |
| 2024. | 430 | 834 | -404 |
| 2023. | 428 | 841 | -413 |
| 2022. | 474 | 962 | -488 |
| 2021. | 442 | 1.095 | -653 |
| 2020. | 423 | 1.016 | -593 |
| 2019. | 443 | 897 | -454 |
| 2018. | 474 | 903 | -429 |
| 2017. | 467 | 891 | -424 |
| 2016. | 451 | 965 | -514 |
| 2015. | 455 | 952 | -497 |
| 2014. | 485 | 878 | -393 |
| 2013. | 466 | 917 | -451 |
| 2012. | 481 | 881 | -400 |
| 2011. | 472 | 910 | -438 |
| 2010. | 510 | 1.011 | -501 |
| 2009. | 550 | 976 | -426 |
| 2008. | 521 | 935 | -414 |
| 2007. | 542 | 988 | -446 |
| 2006. | 582 | 975 | -393 |
| 2005. | 584 | 1.039 | -455 |
| 2004. | 643 | 1.019 | -376 |
| 2003. | 631 | 1.020 | -389 |
| 2002. | 656 | 1.001 | -345 |
| 2001. | 653 | 1.025 | -372 |
| 2000. | 614 | 1.041 | -427 |
| 1999. | 598 | 1.026 | -428 |
| 1998. | 621 | 972 | -351 |
| 1997. | 630 | 971 | -341 |
| 1996. | 721 | 921 | -200 |
| 1995. | 770 | 918 | -148 |
| 1994. | 774 | 964 | -190 |
| 1993. | 777 | 911 | -134 |
| 1992. | 815 | 955 | -140 |
| 1991. | 807 | 952 | -145 |
| 1990. | 794 | 897 | -103 |
| 1989. | 826 | 934 | -108 |
| 1988. | 919 | 818 | 101 |
| 1987. | 928 | 875 | 53 |
| 1986. | 886 | 883 | 3 |
| 1985. | 994 | 872 | 122 |
| 1984. | 1.001 | 867 | 134 |
| 1983. | 932 | 836 | 96 |
| 1982. | 965 | 846 | 119 |
| 1981. | 989 | 794 | 195 |
| 1980. | 1.014 | 809 | 205 |
| 1979. | 1.026 | 759 | 267 |
| 1978. | 1.112 | 773 | 339 |
| 1977. | 918 | 696 | 222 |
| 1976. | 1.048 | 691 | 357 |
| 1975. | 991 | 757 | 234 |
| 1974. | 972 | 700 | 272 |
| 1973. | 949 | 639 | 310 |
| 1972. | 954 | 720 | 234 |
| 1971. | 982 | 641 | 341 |
| 1970. | 915 | 701 | 214 |
| 1969. | 991 | 648 | 343 |
| 1968. | 1.000 | 644 | 356 |
| 1967. | 995 | 643 | 352 |
| 1966. | 1.054 | 537 | 517 |
| 1965. | 1.080 | 616 | 464 |
| 1964. | 1.069 | 685 | 384 |
| 1963. | 1.126 | 606 | 520 |
| 1962. | 1.100 | 633 | 467 |
| 1961. | 1.205 | 591 | 614 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (10), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Kikinda | 28.661 | 37.571 | 42.938 | 38.065 | 32.084 |
| Mokrin | 8.369 | 7.328 | 6.300 | 5.270 | 4.540 |
| Bašaid | 4.956 | 4.306 | 3.741 | 3.123 | 2.580 |
| Rusko Selo | 4.294 | 3.830 | 3.510 | 2.813 | 2.146 |
| Banatsko Veliko Selo | 4.388 | 3.603 | 3.134 | 2.512 | 2.008 |
| Iđoš | 3.034 | 2.540 | 2.263 | 1.822 | 1.520 |
| Novi Kozarci | 3.422 | 3.068 | 2.488 | 1.894 | 1.475 |
| Nakovo | 3.438 | 2.834 | 2.525 | 1.918 | 1.444 |
| Sajan | 2.430 | 1.982 | 1.555 | 1.170 | 880 |
| Banatska Topola | 1.259 | 1.853 | 1.289 | 866 | 649 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,8% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,3 muškarci 40,7, žene 43,8
- Muškarci
- 48,9% 29.107
- Žene
- 51,1% 30.404
- Žena na 100 muškaraca
- 104,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.309 | 1.259 |
| 5–9 | 1.445 | 1.409 |
| 10–14 | 1.465 | 1.353 |
| 15–19 | 1.783 | 1.680 |
| 20–24 | 1.932 | 1.770 |
| 25–29 | 2.015 | 1.814 |
| 30–34 | 2.014 | 1.808 |
| 35–39 | 2.007 | 1.906 |
| 40–44 | 2.001 | 1.928 |
| 45–49 | 2.147 | 2.231 |
| 50–54 | 2.362 | 2.447 |
| 55–59 | 2.496 | 2.558 |
| 60–64 | 2.270 | 2.394 |
| 65–69 | 1.210 | 1.496 |
| 70–74 | 1.193 | 1.692 |
| 75–79 | 838 | 1.376 |
| 80–84 | 434 | 831 |
| 85+ | 186 | 452 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,8% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,5 muškarci 40,9, žene 44,1
- Muškarci
- 49,0% 28.807
- Žene
- 51,0% 30.017
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.295 | 1.206 |
| 5–9 | 1.419 | 1.374 |
| 10–14 | 1.441 | 1.374 |
| 15–19 | 1.720 | 1.614 |
| 20–24 | 1.895 | 1.702 |
| 25–29 | 1.942 | 1.793 |
| 30–34 | 2.032 | 1.738 |
| 35–39 | 1.974 | 1.898 |
| 40–44 | 1.965 | 1.901 |
| 45–49 | 2.100 | 2.144 |
| 50–54 | 2.321 | 2.437 |
| 55–59 | 2.484 | 2.532 |
| 60–64 | 2.259 | 2.393 |
| 65–69 | 1.328 | 1.605 |
| 70–74 | 1.155 | 1.600 |
| 75–79 | 847 | 1.397 |
| 80–84 | 430 | 843 |
| 85+ | 200 | 466 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,8% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 42,8 muškarci 41,2, žene 44,4
- Muškarci
- 49,0% 28.457
- Žene
- 51,0% 29.642
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.271 | 1.170 |
| 5–9 | 1.382 | 1.339 |
| 10–14 | 1.440 | 1.385 |
| 15–19 | 1.649 | 1.529 |
| 20–24 | 1.834 | 1.655 |
| 25–29 | 1.887 | 1.763 |
| 30–34 | 2.032 | 1.688 |
| 35–39 | 1.950 | 1.878 |
| 40–44 | 1.954 | 1.869 |
| 45–49 | 2.060 | 2.073 |
| 50–54 | 2.279 | 2.432 |
| 55–59 | 2.419 | 2.462 |
| 60–64 | 2.198 | 2.381 |
| 65–69 | 1.508 | 1.768 |
| 70–74 | 1.091 | 1.477 |
| 75–79 | 838 | 1.420 |
| 80–84 | 444 | 869 |
| 85+ | 221 | 484 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,8% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,0 muškarci 41,4, žene 44,6
- Muškarci
- 49,0% 28.131
- Žene
- 51,0% 29.293
- Žena na 100 muškaraca
- 104,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.241 | 1.157 |
| 5–9 | 1.358 | 1.304 |
| 10–14 | 1.450 | 1.396 |
| 15–19 | 1.569 | 1.437 |
| 20–24 | 1.775 | 1.628 |
| 25–29 | 1.842 | 1.708 |
| 30–34 | 2.014 | 1.669 |
| 35–39 | 1.941 | 1.859 |
| 40–44 | 1.953 | 1.842 |
| 45–49 | 2.029 | 2.008 |
| 50–54 | 2.207 | 2.382 |
| 55–59 | 2.351 | 2.408 |
| 60–64 | 2.151 | 2.378 |
| 65–69 | 1.707 | 1.924 |
| 70–74 | 1.020 | 1.386 |
| 75–79 | 836 | 1.401 |
| 80–84 | 456 | 885 |
| 85+ | 231 | 521 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,8% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,2 muškarci 41,6, žene 44,8
- Muškarci
- 49,0% 27.828
- Žene
- 51,0% 28.932
- Žena na 100 muškaraca
- 104,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.236 | 1.129 |
| 5–9 | 1.322 | 1.279 |
| 10–14 | 1.435 | 1.418 |
| 15–19 | 1.487 | 1.354 |
| 20–24 | 1.753 | 1.607 |
| 25–29 | 1.814 | 1.600 |
| 30–34 | 1.981 | 1.683 |
| 35–39 | 1.932 | 1.831 |
| 40–44 | 1.960 | 1.847 |
| 45–49 | 1.993 | 1.928 |
| 50–54 | 2.126 | 2.272 |
| 55–59 | 2.251 | 2.375 |
| 60–64 | 2.189 | 2.397 |
| 65–69 | 1.855 | 2.095 |
| 70–74 | 951 | 1.305 |
| 75–79 | 844 | 1.360 |
| 80–84 | 460 | 895 |
| 85+ | 239 | 557 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,8% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,5 muškarci 41,8, žene 45,1
- Muškarci
- 49,0% 27.448
- Žene
- 51,0% 28.550
- Žena na 100 muškaraca
- 104,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.221 | 1.119 |
| 5–9 | 1.279 | 1.239 |
| 10–14 | 1.415 | 1.403 |
| 15–19 | 1.432 | 1.329 |
| 20–24 | 1.718 | 1.583 |
| 25–29 | 1.780 | 1.493 |
| 30–34 | 1.906 | 1.696 |
| 35–39 | 1.939 | 1.768 |
| 40–44 | 1.953 | 1.856 |
| 45–49 | 1.938 | 1.863 |
| 50–54 | 2.048 | 2.160 |
| 55–59 | 2.169 | 2.348 |
| 60–64 | 2.257 | 2.412 |
| 65–69 | 1.900 | 2.193 |
| 70–74 | 949 | 1.283 |
| 75–79 | 830 | 1.319 |
| 80–84 | 460 | 904 |
| 85+ | 254 | 582 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,8% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,7 muškarci 42,0, žene 45,2
- Muškarci
- 49,0% 27.101
- Žene
- 51,0% 28.217
- Žena na 100 muškaraca
- 104,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.193 | 1.127 |
| 5–9 | 1.264 | 1.191 |
| 10–14 | 1.395 | 1.368 |
| 15–19 | 1.410 | 1.351 |
| 20–24 | 1.661 | 1.536 |
| 25–29 | 1.741 | 1.431 |
| 30–34 | 1.819 | 1.685 |
| 35–39 | 1.962 | 1.706 |
| 40–44 | 1.914 | 1.856 |
| 45–49 | 1.900 | 1.840 |
| 50–54 | 2.011 | 2.074 |
| 55–59 | 2.133 | 2.327 |
| 60–64 | 2.232 | 2.392 |
| 65–69 | 1.894 | 2.180 |
| 70–74 | 1.047 | 1.384 |
| 75–79 | 794 | 1.250 |
| 80–84 | 472 | 931 |
| 85+ | 259 | 588 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,8% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 43,8 muškarci 42,2, žene 45,4
- Muškarci
- 49,0% 26.804
- Žene
- 51,0% 27.925
- Žena na 100 muškaraca
- 104,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.184 | 1.130 |
| 5–9 | 1.239 | 1.167 |
| 10–14 | 1.366 | 1.332 |
| 15–19 | 1.418 | 1.365 |
| 20–24 | 1.590 | 1.458 |
| 25–29 | 1.697 | 1.425 |
| 30–34 | 1.776 | 1.659 |
| 35–39 | 1.973 | 1.656 |
| 40–44 | 1.895 | 1.855 |
| 45–49 | 1.888 | 1.814 |
| 50–54 | 1.968 | 2.009 |
| 55–59 | 2.104 | 2.326 |
| 60–64 | 2.154 | 2.326 |
| 65–69 | 1.858 | 2.170 |
| 70–74 | 1.186 | 1.541 |
| 75–79 | 751 | 1.148 |
| 80–84 | 486 | 949 |
| 85+ | 271 | 595 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,8% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,0 muškarci 42,4, žene 45,6
- Muškarci
- 49,0% 26.516
- Žene
- 51,0% 27.615
- Žena na 100 muškaraca
- 104,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.172 | 1.121 |
| 5–9 | 1.212 | 1.155 |
| 10–14 | 1.344 | 1.301 |
| 15–19 | 1.430 | 1.379 |
| 20–24 | 1.506 | 1.372 |
| 25–29 | 1.654 | 1.435 |
| 30–34 | 1.748 | 1.609 |
| 35–39 | 1.956 | 1.625 |
| 40–44 | 1.899 | 1.846 |
| 45–49 | 1.890 | 1.796 |
| 50–54 | 1.928 | 1.944 |
| 55–59 | 2.055 | 2.283 |
| 60–64 | 2.079 | 2.279 |
| 65–69 | 1.832 | 2.167 |
| 70–74 | 1.344 | 1.687 |
| 75–79 | 690 | 1.071 |
| 80–84 | 504 | 938 |
| 85+ | 273 | 607 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,8% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,1 muškarci 42,5, žene 45,7
- Muškarci
- 49,0% 26.206
- Žene
- 51,0% 27.247
- Žena na 100 muškaraca
- 104,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.152 | 1.096 |
| 5–9 | 1.221 | 1.121 |
| 10–14 | 1.304 | 1.281 |
| 15–19 | 1.420 | 1.401 |
| 20–24 | 1.433 | 1.289 |
| 25–29 | 1.642 | 1.426 |
| 30–34 | 1.717 | 1.524 |
| 35–39 | 1.920 | 1.642 |
| 40–44 | 1.897 | 1.810 |
| 45–49 | 1.905 | 1.809 |
| 50–54 | 1.889 | 1.871 |
| 55–59 | 1.985 | 2.177 |
| 60–64 | 1.972 | 2.253 |
| 65–69 | 1.869 | 2.175 |
| 70–74 | 1.475 | 1.829 |
| 75–79 | 625 | 1.016 |
| 80–84 | 505 | 912 |
| 85+ | 275 | 615 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 6,8% veća od popisa, a 2,6% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 44,3 muškarci 42,5, žene 45,9
- Muškarci
- 49,0% 25.826
- Žene
- 51,0% 26.842
- Žena na 100 muškaraca
- 103,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.160 | 1.065 |
| 5–9 | 1.211 | 1.107 |
| 10–14 | 1.266 | 1.241 |
| 15–19 | 1.398 | 1.384 |
| 20–24 | 1.395 | 1.265 |
| 25–29 | 1.618 | 1.405 |
| 30–34 | 1.692 | 1.440 |
| 35–39 | 1.849 | 1.665 |
| 40–44 | 1.902 | 1.744 |
| 45–49 | 1.911 | 1.823 |
| 50–54 | 1.829 | 1.815 |
| 55–59 | 1.900 | 2.074 |
| 60–64 | 1.897 | 2.218 |
| 65–69 | 1.897 | 2.183 |
| 70–74 | 1.501 | 1.891 |
| 75–79 | 647 | 1.011 |
| 80–84 | 481 | 882 |
| 85+ | 272 | 629 |
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 43,4, žene 46,8
- Muškarci
- 48,7% 24.017
- Žene
- 51,3% 25.309
- Žena na 100 muškaraca
- 105,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.151 | 1.015 |
| 5–9 | 1.098 | 1.092 |
| 10–14 | 1.198 | 1.125 |
| 15–19 | 1.256 | 1.212 |
| 20–24 | 1.176 | 1.107 |
| 25–29 | 1.302 | 1.151 |
| 30–34 | 1.410 | 1.225 |
| 35–39 | 1.632 | 1.564 |
| 40–44 | 1.785 | 1.583 |
| 45–49 | 1.714 | 1.713 |
| 50–54 | 1.725 | 1.744 |
| 55–59 | 1.832 | 1.950 |
| 60–64 | 1.911 | 2.177 |
| 65–69 | 1.878 | 2.188 |
| 70–74 | 1.498 | 1.896 |
| 75–79 | 763 | 1.159 |
| 80–84 | 436 | 842 |
| 85+ | 252 | 566 |
- Prosečna starost
- 45,1 muškarci 43,4, žene 46,8
- Muškarci
- 48,7% 23.836
- Žene
- 51,3% 25.114
- Žena na 100 muškaraca
- 105,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.167 | 1.034 |
| 5–9 | 1.120 | 1.118 |
| 10–14 | 1.170 | 1.110 |
| 15–19 | 1.265 | 1.198 |
| 20–24 | 1.199 | 1.112 |
| 25–29 | 1.227 | 1.081 |
| 30–34 | 1.374 | 1.224 |
| 35–39 | 1.587 | 1.533 |
| 40–44 | 1.782 | 1.550 |
| 45–49 | 1.722 | 1.724 |
| 50–54 | 1.711 | 1.702 |
| 55–59 | 1.791 | 1.912 |
| 60–64 | 1.890 | 2.175 |
| 65–69 | 1.829 | 2.111 |
| 70–74 | 1.470 | 1.915 |
| 75–79 | 851 | 1.255 |
| 80–84 | 424 | 780 |
| 85+ | 257 | 580 |
- Prosečna starost
- 45,3 muškarci 43,5, žene 47,0
- Muškarci
- 48,7% 23.579
- Žene
- 51,3% 24.828
- Žena na 100 muškaraca
- 105,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.174 | 1.028 |
| 5–9 | 1.122 | 1.120 |
| 10–14 | 1.141 | 1.102 |
| 15–19 | 1.262 | 1.191 |
| 20–24 | 1.225 | 1.122 |
| 25–29 | 1.159 | 1.000 |
| 30–34 | 1.322 | 1.194 |
| 35–39 | 1.540 | 1.483 |
| 40–44 | 1.750 | 1.509 |
| 45–49 | 1.726 | 1.709 |
| 50–54 | 1.707 | 1.691 |
| 55–59 | 1.742 | 1.832 |
| 60–64 | 1.849 | 2.141 |
| 65–69 | 1.773 | 2.058 |
| 70–74 | 1.448 | 1.923 |
| 75–79 | 957 | 1.374 |
| 80–84 | 411 | 739 |
| 85+ | 271 | 612 |
- Prosečna starost
- 45,4 muškarci 43,6, žene 47,1
- Muškarci
- 48,7% 23.295
- Žene
- 51,3% 24.556
- Žena na 100 muškaraca
- 105,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 1.160 | 1.027 |
| 5–9 | 1.127 | 1.100 |
| 10–14 | 1.136 | 1.084 |
| 15–19 | 1.231 | 1.184 |
| 20–24 | 1.230 | 1.153 |
| 25–29 | 1.114 | 951 |
| 30–34 | 1.296 | 1.146 |
| 35–39 | 1.480 | 1.392 |
| 40–44 | 1.715 | 1.532 |
| 45–49 | 1.716 | 1.674 |
| 50–54 | 1.716 | 1.702 |
| 55–59 | 1.701 | 1.743 |
| 60–64 | 1.781 | 2.055 |
| 65–69 | 1.703 | 2.033 |
| 70–74 | 1.476 | 1.948 |
| 75–79 | 1.042 | 1.487 |
| 80–84 | 386 | 708 |
| 85+ | 285 | 637 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 75,8% | 75,4% | 37.399 | |
| Mađari | 9,8% | 12,2% | 4.856 | |
| Romi | 3,3% | 3,3% | 1.620 | |
| Nisu se izjasnili | 3,1% | 3,9% | 1.530 | |
| Nepoznato | 4,9% | 0,9% | 2.440 |
Grupe ispod 1% (20)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Jugosloveni | 0,71% | 0,6% | 349 |
| Regionalna pripadnost | 0,66% | 2,0% | 327 |
| Ostali | 0,32% | 0,1% | 158 |
| Hrvati | 0,26% | 0,3% | 127 |
| Makedonci | 0,17% | 0,2% | 85 |
| Crnogorci | 0,13% | 0,2% | 66 |
| Rumuni | 0,12% | 0,2% | 60 |
| Albanci | 0,11% | 0,1% | 53 |
| Nemci | 0,09% | 0,1% | 46 |
| Muslimani | 0,09% | 0,1% | 45 |
| Slovaci | 0,08% | 0,1% | 40 |
| Rusi | 0,06% | 0,0% | 28 |
| Slovenci | 0,04% | 0,1% | 18 |
| Ukrajinci | 0,03% | 0,0% | 16 |
| Rusini | 0,03% | 0,0% | 14 |
| Bošnjaci | 0,02% | 0,0% | 12 |
| Goranci | 0,02% | 0,0% | 12 |
| Bugari | 0,02% | 0,0% | 10 |
| Bunjevci | 0,02% | 0,0% | 9 |
| Vlasi | 0,01% | 0,0% | 6 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 77,2% | 77,0% | 38.081 | |
| Katolička | 10,9% | 13,5% | 5.394 | |
| Nisu vernici | 1,2% | 1,2% | 587 | |
| Nisu se izjasnili | 4,0% | 6,1% | 1.983 | |
| Nepoznato | 5,5% | 1,1% | 2.713 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Ostale hrišćanske | 0,39% | 0,4% | 194 |
| Islamska | 0,32% | 0,2% | 160 |
| Protestantska | 0,31% | 0,4% | 153 |
| Agnostici | 0,09% | 0,0% | 42 |
| Istočnjačke | 0,03% | 0,0% | 13 |
| Judaistička | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Ostale | 0,00% | 0,0% | 2 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 115.751 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 101.956 RSD
- Stanovanje mesečno
- 23.020 ugovorena cena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,36 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: ugovorena cena RGZ-a, svedena na mesečni iznos prema kirijama u mestima gde postoje obe brojke. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 24.016
- Prazni i napušteni
- 14,5%
- Pod zakupom
- 4,2%
- Zgrade starije od 1971.
- 46%
- Viša ili visoka škola
- 16,5%
- Bez srednje škole
- 29,1%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 101.956 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 359
- Aktivnih firmi
- 353 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.839 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 79.333 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 12.467 RSD, 15,8% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 126
- Stanovnika po lekaru
- 380
- Zubara
- 15
- Farmaceuta
- 2
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 458 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 15
- Dece u vrtiću
- 1.641 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 53% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 18.739 | 38,0% | 18.064 | 30,4% |
| Penzioneri | 13.213 | 26,8% | 14.715 | 24,8% |
| Deca do 15 godina | 6.679 | 13,5% | 8.196 | 13,8% |
| Učenici i studenti | 2.734 | 5,5% | 4.447 | 7,5% |
| Nezaposleni | 2.264 | 4,6% | 4.962 | 8,3% |
| Domaćinstvo i ostali | 5.697 | 11,5% | 9.069 | 15,3% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 10,8%. Godišnje, PIO fond: 13.462 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 59.098 RSD, 78 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 96,7%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 62,0%
- Prečišćene otpadne vode
- 100,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 99,1%
- Divlje deponije, prijavljene
- 8
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2024, ukupno 3.885 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Obrazovanje
- 23,2%
- Opšte javne usluge
- 21,6%
- Rekreacija, sport i kultura
- 14,7%
- Stanovi i zajednica
- 13,6%
- Ekonomski poslovi
- 10,3%
- Zaštita životne sredine
- 9,4%
- Socijalna zaštita
- 6,4%
- Zdravstvo
- 0,6%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 274 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 212
- Fiksni, preuzimanje
- 170 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Kikinda Centar, neverifikovano, do 2026-11-01.18,0 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, iz merenja PM10
- 27,8 2022.
- PM10 zimi, izmereno
- 33,5 2022.
- SO₂, prosek
- 9,3
- Dana PM10 preko 50
- 29
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 0 t 2024, pogona: 6
Procena Stanica SEPA ovde meri PM10, a ne PM2.5: Kikinda AMS, Kikinda Centar. PM2.5 je PM10 pomnožen sa 0,83, odnosom iz mesta koja mere oba zagađivača. Tipična greška je 8,4 bodova ocene. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 77
- Sa poginulima 2025.
- 2
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 17,6 44.774 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 122 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 7 od 79 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 230
- Za imovinu
- 74
- Za život i telo
- 13
- U saobraćaju
- 16
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 0 min 1. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 105 min 127. od 161
- Do Beograda*
- 144 min 105. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.