Sva mesta · Borski region
Negotin
Negotin: iznad proseka svih mesta po priuštivosti (65, procena), ispod proseka po pristupu (49) i demografiji (23). Stanovništvo od popisa 2022: −5,0%, prosek regiona −4,6%.
26.848 stanovnika101.702 RSD neto plata
Ocena 1–100, veće je bolje. To je geometrijski prosek 7 tema, bez Bezbednosti na putu. Verovatno između 92. i 155. mesta.
Kako računamoRang je okviran: ovde nema merenja vazduha. Zašto?
Profil mesta
Ocene 1–100, veće je bolje. Crtica je prosek sličnih mesta.
Ocena 1–100, veće je bolje. Sastav: promena stanovništva od popisa 2022. i neto doseljeni na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: neto plata, zaposleni na 1.000 radno sposobnih i firme na 1.000 stanovnika.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: koliko plata pokriva korpu i stanovanje.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: zdravstveni radnici na 10.000 stanovnika i životni vek.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: mala matura, obuhvat vrtićem i vreme do fakulteta i srednje škole.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: vreme do velikog centra i brzina mobilne mreže.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: gori od dva zagađivača, PM2.5 zimi i SO₂.
Kako računamoOcena 1–100, veće je bolje. Sastav: teške nezgode; tema je van ukupne ocene.
Kako računamoTrendovi
Stanovništvo se poredi po popisima i procenama posle 2022, jer se godišnje procene ne nastavljaju preko popisa. Metodologija popisa se menjala.
Stanovnika26.848 2025.▼ 5,0% od 2022.Detalji
Broj stanovnika po proceni RZS. Godine pre popisa 2022. su stare procene.
- Najviše, 1961.
- 65.409
- Najmanje, 2025.
- 26.848
- Broj stanovnika
- 26.848
- Prosek mesta
- 40.683
- Položaj, 1. je najviše
- 64. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 26.848 2024. 27.373 2023. 27.874 2022. 28.261 2011. 37.056 2002. 43.418 1991. 59.559 1981. 63.973 1971. 63.706 1961. 65.409 1953. 64.358 1948. 63.447 Neto plata101.702 RSD, 12 meseci do 08/2026▲ 27,0% 2020–2025. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna neto plata po godinama, RZS.
- Najviše, 2025.
- 92.085 RSD
- Najmanje, 2018.
- 42.333 RSD
- Neto plata, 12 meseci
- 101.702 RSD
- Prosek mesta
- 101.239 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 49. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2025. 92.085 93.603 2024. 81.180 83.346 2023. 71.099 72.735 2022. 63.536 63.533 2021. 55.627 56.572 2020. 51.058 52.069 2019. 46.219 47.718 2018. 42.333 43.470 Zaposlenih7.626 2026.→ 0,5% od 2021.Detalji
Broj zaposlenih po godinama, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je na 1.000 stanovnika.
- Najviše, 2017.
- 7.679
- Najmanje, 2020.
- 7.510
- Prosek mesta
- 322
- Položaj, 1. je najbolje
- 124. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 7.626 2025. 7.573 2024. 7.643 2023. 7.654 2022. 7.591 2021. 7.585 2020. 7.510 2019. 7.526 2018. 7.588 2017. 7.679 2016. 7.650 Korisnici penzija8.022 2026.▼ 3,2% od 2021.Detalji
Korisnici svih vrsta penzija, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2018.
- 8.867
- Najmanje, 2026.
- 8.022
- Prosek mesta
- 248
- Položaj, 1. je najviše
- 18. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2026. 8.022 2025. 8.069 2024. 8.132 2023. 8.098 2022. 8.118 2021. 8.291 2020. 8.595 2019. 8.731 2018. 8.867 Odseljeni580 2025.▼ 14,5% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se odselili iz mesta tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 678
- Najmanje, 2025.
- 580
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 117. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 580 2024. 654 2023. 649 2022. 678 Doseljeni534 2025.▼ 5,2% od 2022.Detalji
Broj ljudi koji su se doselili u mesto tokom godine, RZS.
- Najviše, 2022.
- 563
- Najmanje, 2025.
- 534
- Prosek mesta
- -1,5
- Položaj, 1. je najbolje
- 117. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 534 2024. 550 2023. 548 2022. 563
Još trendova (10)
Novi stanovi, po m²111.748 RSD 2023.▼ 4,8% od 2019. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna cena novog stana po kvadratnom metru, RZS. U malom mestu je godišnje malo prodaja, pa broj jače skače.
- Najviše, 2022.
- 125.820 RSD
- Najmanje, 2021.
- 87.102 RSD
- Cena novih stanova po m²
- 111.748 RSD
- Prosek mesta
- 135.783 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 39. od 87
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2023. 111.748 143.298 2022. 125.820 126.155 2021. 87.102 114.840 2020. 90.097 108.603 2019. 88.597 107.098 Noćenja turista36.753 2025.▲ 172,0% od 2019.Detalji
Ukupan broj noćenja turista godišnje, RZS. Na grafikonu je ukupan broj, a poređenje je po stanovniku.
- Najviše, 2025.
- 36.753
- Najmanje, 2014.
- 6.430
- Prosek mesta
- 2,7
- Položaj, 1. je najbolje
- 50. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 36.753 2024. 32.857 2023. 27.515 2022. 19.323 2021. 9.485 2019. 13.512 2018. 15.288 2017. 21.613 2016. 14.043 2015. 7.836 2014. 6.430 2013. 8.152 2012. 12.544 2011. 8.812 2010. 10.849 Mala matura424 2026.▼ 6,8% od 2023.Detalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečan skor učenika na maloj maturi.
- Najviše, 2024.
- 457
- Najmanje, 2026.
- 424
- Prosek mesta
- 481
- Položaj, 1. je najbolje
- 154. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 424 481 2025. 431 479 2024. 457 483 2023. 455 483 Saobraćajne nezgode152 2025.▲ 74,7% od 2020.Detalji
Ukupan broj saobraćajnih nezgoda godišnje, MUP.
- Najviše, 2017.
- 161
- Najmanje, 2020.
- 87
- Prosek mesta
- 206
- Položaj, 1. je najbolje
- 111. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 152 2024. 133 2023. 109 2022. 111 2021. 97 2020. 87 2019. 121 2018. 137 2017. 161 2016. 151 Noćno svetlo, sa satelita64. od 161 po stanovniku 2025.▼ 32,9% od 2020.Detalji
Ukupna jačina veštačkog svetla koju satelit NASA izmeri noću iznad teritorije mesta. Sam broj nema svakodnevno značenje: služi za poređenje istog mesta kroz vreme i mesta međusobno. Industrija i prelazak na LED rasvetu menjaju ga i kad se broj ljudi ne menja.
- Najviše, 2020.
- 4.906
- Najmanje, 2012.
- 2.277
- Prosek mesta
- 119,2
- Položaj, 1. je najviše
- 64. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 3.291 2024. 2.926 2023. 2.888 2022. 2.410 2021. 2.419 2020. 4.906 2019. 4.873 2018. 4.548 2017. 3.902 2016. 3.105 2015. 2.622 2014. 2.298 2013. 2.336 2012. 2.277 Prosečna penzija45.665 RSD 2026.▲ 39,5% od 2021. realnoDetalji
- Ovo mesto
- Prosek mesta
Prosečna penzija svih vrsta, PIO fond, decembar svake godine, a za tekuću godinu poslednji objavljen mesec.
- Najviše, 2026.
- 45.665 RSD
- Najmanje, 2018.
- 20.380 RSD
- Prosečna penzija
- 45.665 RSD
- Prosek mesta
- 50.307 RSD
- Položaj, 1. je najbolje
- 105. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto Prosek mesta 2026. 45.665 50.307 2025. 45.577 50.246 2024. 40.487 44.693 2023. 31.707 35.047 2022. 26.815 29.593 2021. 23.283 25.699 2020. 21.808 24.231 2019. 20.527 22.945 2018. 20.380 22.892 Divlje deponije, prijavljene37 2024.→ 0,0% od 2019.Detalji
Lokacije koje su opštine i komunalna preduzeća prijavile registru SEPA. Rast može da znači i savesnije prijavljivanje.
- Najviše, 2018.
- 37
- Najmanje, 2018.
- 37
- Prosek mesta
- 18
- Položaj, 1. je najviše
- 19. od 155
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2024. 37 2023. 37 2022. 37 2021. 37 2020. 37 2019. 37 2018. 37 Životni vek75,0 god. 2025.▲ 2,0% od 2023.Detalji
- Muškarci
- Žene
Tabela po godinama
Godina Muškarci Žene 2025. 72,7 77,3 2024. 70,8 78,2 2023. 69,4 77,6 Brakovi137 2025.▲ 38,4% od 2020.Detalji
Broj sklopljenih brakova godišnje, RZS.
- Najviše, 2012.
- 240
- Najmanje, 2020.
- 99
- Prosek mesta
- 4,4
- Položaj, 1. je najviše
- 7. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 137 2024. 158 2023. 190 2022. 135 2021. 131 2020. 99 2019. 158 2018. 180 2017. 195 2016. 188 2015. 111 2014. 207 2013. 213 2012. 240 2011. 184 2010. 164 Stanovi po dozvolama47 2025.▲ 123,8% od 2020.Detalji
Broj stanova za koje je izdata građevinska dozvola, RZS.
- Najviše, 2024.
- 141
- Najmanje, 2010.
- 3
- Prosek mesta
- 4,8
- Položaj, 1. je najbolje
- 88. od 161
Tabela po godinama
Godina Ovo mesto 2025. 47 2024. 141 2023. 16 2022. 18 2021. 21 2020. 21 2019. 107 2018. 36 2017. 29 2016. 30 2015. 12 2014. 55 2013. 14 2012. 10 2011. 19 2010. 3 2009. 7 2008. 22 2007. 23
„Realno" znači posle inflacije po indeksu cena za Srbiju. Strelica je smer; zelena je poboljšanje, crvena pogoršanje, siva bez ocene. Praćenje ocena počinje u oktobru 2026.
Poređenje
Medijana: pola mesta je iznad te vrednosti, a pola ispod, pa je ne pomeraju krajnje vrednosti. Prosek regiona računa svako mesto jednako. Mesto 1 je najbolje. Kliknite na pokazatelj za sva mesta.
| Pokazatelj | Ovde | Prosek regiona | Medijana | U regionu | U Srbiji |
|---|---|---|---|---|---|
| Neto plata, 12 meseci | 101.702 RSD | 116.617 | 96.554 | 4. od 4 | 49. od 161 |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 520 | 579 | 521 | 3. od 4 | 83. od 161 |
| Nezaposleni na 1.000 stanovnika | 48,3 | 63,0 | 55,9 | 1. od 4 | 70. od 161 |
| Promena od 2022. | -5,0 % | -4,6 | -2,6 | 3. od 4 | 149. od 161 |
| Deca do 14 godina | 9,9 % | 11,5 | 13,5 | 4. od 4 | 151. od 161 |
| Sa višom ili visokom školom | 14,2 % | 14,1 | 13,9 | 2. od 4 | 74. od 161 |
| Skor na maloj maturi | 424 | 458 | 480 | 4. od 4 | 154. od 161 |
| Lekari na 10.000 stanovnika | 34,3 | 35,3 | 17,1 | 3. od 4 | 29. od 161 |
| Cena stana po m² | nema podatka | 1.104 | 1.291 | – | – |
| Mobilna mreža Procena | 141 Mb/s | 169 | 156 | 3. od 4 | 94. od 161 |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena Procena | 30,0 µg/m³ | 25,4 | 33,4 | 3. od 4 | 65. od 161 |
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 23,3 | 17,7 | 17,6 | 4. od 4 | 125. od 161 |
Slična mesta: Kučevo, Kladovo, Petrovac na Mlavi, Despotovac, Zaječar. Upoređuje se sa njihovim prosekom, prvo najveća razlika.
Prednosti u odnosu na slična mesta
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Domaćinstva na vodovodu | 87,4 % | 70,9 % |
| PM2.5 zimi, izmereno ili procena | 30,0 µg/m³ | 37,6 µg/m³ |
| Zaposleni na 1.000 radno sposobnih | 520 | 483 |
| Domaćinstva na kanalizaciji | 64,7 % | 56,5 % |
| Neto plata, 12 meseci | 101.702 RSD | 97.384 RSD |
| Sa višom ili visokom školom | 14,2 % | 12,1 % |
| Mobilna mreža | 141 Mb/s | 125 Mb/s |
| Opštinski putevi sa savremenim kolovozom | 69,0 % | 65,5 % |
Zaostatak za sličnim mestima
| Pokazatelj | Ovde | Slična mesta |
|---|---|---|
| Teške nezgode godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana | 23,3 | 14,6 |
| Skor na maloj maturi | 424 | 466 |
| Prazni i napušteni stanovi | 36,2 % | 27,8 % |
| Do najbližeg velikog centra | 168 min | 122 min |
| Do sedišta regiona | 67 min | 54 min |
| Obuhvat vrtićem | 49 % | 54 % |
| Neto doseljeni na 1.000 godišnje | -3,1 | -2,4 |
| Firme na 1.000 stanovnika | 5,5 | 7,3 |
Šta kažu nezavisni izvori
Procena OpenStreetMap, 2026-11-01. Podatke unose volonteri: ovo pokazuje šta je ucrtano na mapi, a slabije mapirano mesto izgleda kao mesto sa manje usluga. Ne ulazi u ocenu.
- Apoteke na 10.000 stanovnika: 3,4 (prosek mesta 2,8)
- Supermarketi na 10.000 stanovnika: 3,7 (prosek mesta 1,9)
- Pošte na 10.000 stanovnika: 6,3 (prosek mesta 3,5)
- Banke na 10.000 stanovnika: 1,9 (prosek mesta 1,8)
- Lekari i klinike na 10.000 stanovnika: 2,2 (prosek mesta 1,7)
- Restorani i kafići na 10.000 stanovnika: 13,0 (prosek mesta 8,9)
- Benzinske pumpe na 10.000 stanovnika: 3,4 (prosek mesta 3,2)
Slična mesta
Uporedi ova mesta u alatu. Sličnost je računata iz 28 pokazatelja; način je na stranici Kako računamo.
Izvori i metodologija
Izvor i period stoje uz svaki pokazatelj. Celu računicu vidite na stranici Kako računamo, a proveru ocene na stranici Provera ocene. Svežinu izvora prati Stanje podataka, a sve brojke su u preuzimanju.
Provera brojki
Zvanične procene poredimo sa onim što je stvarno izbrojano. Ako se slažu, odnos je oko 100. Izbori 2026. nisu konačni. Ovo ne ulazi u glavnu ocenu.
| Pitanje | Zvanično | Izmereno | Odnos |
|---|---|---|---|
| Koliko punoletnih je stvarno tu?Glasači su donja mera prisutnih; iznad 100 znači da je glasalo više ljudi nego što procena kaže da živi tu. | 23.540 punoletnih po RZS proceni | 18.665 glasalo 2026. | 79 na 100 |
| Da li je birački spisak veći od procene?Spisak uključuje i one koji su otišli, a nisu se odjavili. | 23.540 punoletnih po RZS proceni | 34.671 na biračkom spisku | 147 na 100 |
| Ima li dece koliko piše?Škola zna ko je stvarno došao. | 194 očekivanih osmaka po RZS proceni | 186 stvarno na maloj maturi | 96 na 100 |
| Koliko stanova je stvarno nastanjeno?Popis 2022. Ostatak su prazni, napušteni i vikend stanovi. | 27.326 stanova | 15.080 nastanjeno | 55% |
| Koliko mesto svetli noću?Satelit NASA. Industrija i LED rasveta podižu broj. | 26.848 stanovnika | 122,6 zračenja na 1.000 stanovnika | 64. od 161 |
Promena biračkog spiska, 2023. do 2026.
Spisak se menja zbog novih punoletnih i umrlih. Ostatak je ono što to dvoje ne objašnjava.
- Spisak 2023.
- 35.914
- Novi punoletni
- +613
- Umrli
- −1.725
- Ostatak
- −131
- Spisak 2026.
- 34.671
Život i ljudi
Životni vek i uzroci smrti
- Životni vek, muškarci
- 72,7 god.
- Životni vek, žene
- 77,3 god.
- Bolesti srca i krvotoka na 10.000
- 113,4
- Tumori na 10.000
- 28,8
- Bolesti disanja na 10.000
- 14,5
- Povrede i trovanja na 10.000
- 6,2
Seljenje, porodica i gradnja
- Neto doseljeni na 1.000 godišnje
- -3,1
- Brakovi na 1.000 godišnje
- 6,0
- Razvodi na 100 brakova
- 37,5
- Stanovi po dozvolama na 1.000
- 1,8
- Srednjoškolci na 1.000 stanovnika
- 28,2
RZS. Uzroci smrti su sirove stope, pa starije mesto ima veće brojeve. Seljenje, smrti i brakovi su prosek tri godine, a dozvole pet.
Obrazovanje
Osnovna škola, osmi razred
- Prosečna ocena
- 4,05
- Matematika, skor
- 423
- Maternji jezik, skor
- 425
- Ocena prema testu*
- 0,13
Srednje škole
- Srednjih škola
- 4
- Gimnazija
- 1
- Srednjoškolaca na 1.000
- 28,2
- Učenika po nastavniku
- 5,8
* Naše računanje: koliko je školska ocena viša ili niža od ocene koju rezultat na maloj maturi predviđa u celoj Srbiji. Rezultati mature i upisni bodovi po srednjoj školi nisu objavljeni kao otvoreni podaci. Univerziteti su na stranici Univerziteti i fakulteti.
Stanovništvo
- Stanovnika 2025.
- 26.848
- Promena od 2022.
- -5,0%
- Dece do 14
- 9,9%
- Starijih od 65
- 35,3%
Na popisu 2011. bilo je 37.056, a 2022. 28.261 stanovnika. Procene RZS-a se posle svakog popisa ponovo baziraju, pa je linija prekinuta tamo gde bi skok bio samo promena osnova.
Svi popisi, 1948–2022.
Popisi su rađeni po različitim metodologijama, a teritorija je svedena na stanje iz 2022.
Procene po godinama
Rođeni i umrli, 1961–2025.
- Rođeni 2025.
- 154
- Umrli 2025.
- 620
- Prirodni priraštaj
- -466 rođeni minus umrli
Tabela po godinama
| Godina | Rođeni | Umrli | Priraštaj |
|---|---|---|---|
| 2025. | 154 | 620 | -466 |
| 2024. | 169 | 603 | -434 |
| 2023. | 171 | 534 | -363 |
| 2022. | 157 | 763 | -606 |
| 2021. | 170 | 933 | -763 |
| 2020. | 159 | 790 | -631 |
| 2019. | 167 | 678 | -511 |
| 2018. | 191 | 696 | -505 |
| 2017. | 174 | 710 | -536 |
| 2016. | 186 | 716 | -530 |
| 2015. | 199 | 714 | -515 |
| 2014. | 209 | 763 | -554 |
| 2013. | 236 | 834 | -598 |
| 2012. | 227 | 914 | -687 |
| 2011. | 249 | 843 | -594 |
| 2010. | 225 | 837 | -612 |
| 2009. | 233 | 801 | -568 |
| 2008. | 273 | 778 | -505 |
| 2007. | 312 | 771 | -459 |
| 2006. | 292 | 813 | -521 |
| 2005. | 289 | 824 | -535 |
| 2004. | 439 | 850 | -411 |
| 2003. | 415 | 762 | -347 |
| 2002. | 440 | 766 | -326 |
| 2001. | 481 | 760 | -279 |
| 2000. | 496 | 866 | -370 |
| 1999. | 517 | 850 | -333 |
| 1998. | 481 | 788 | -307 |
| 1997. | 592 | 805 | -213 |
| 1996. | 518 | 871 | -353 |
| 1995. | 598 | 844 | -246 |
| 1994. | 540 | 789 | -249 |
| 1993. | 650 | 824 | -174 |
| 1992. | 481 | 874 | -393 |
| 1991. | 481 | 843 | -362 |
| 1990. | 551 | 905 | -354 |
| 1989. | 526 | 834 | -308 |
| 1988. | 590 | 845 | -255 |
| 1987. | 609 | 834 | -225 |
| 1986. | 577 | 899 | -322 |
| 1985. | 650 | 899 | -249 |
| 1984. | 606 | 907 | -301 |
| 1983. | 657 | 895 | -238 |
| 1982. | 610 | 872 | -262 |
| 1981. | 572 | 858 | -286 |
| 1980. | 621 | 870 | -249 |
| 1979. | 702 | 798 | -96 |
| 1978. | 673 | 826 | -153 |
| 1977. | 775 | 842 | -67 |
| 1976. | 761 | 818 | -57 |
| 1975. | 818 | 871 | -53 |
| 1974. | 877 | 809 | 68 |
| 1973. | 805 | 790 | 15 |
| 1972. | 824 | 851 | -27 |
| 1971. | 787 | 812 | -25 |
| 1970. | 775 | 864 | -89 |
| 1969. | 807 | 912 | -105 |
| 1968. | 764 | 801 | -37 |
| 1967. | 703 | 840 | -137 |
| 1966. | 712 | 776 | -64 |
| 1965. | 644 | 749 | -105 |
| 1964. | 648 | 943 | -295 |
| 1963. | 718 | 780 | -62 |
| 1962. | 717 | 806 | -89 |
| 1961. | 744 | 770 | -26 |
RZS, teritorija svedena na današnje opštine.
Naselja (39), broj stanovnika po popisima
| Naselje | 1948. | 1971. | 1991. | 2011. | 2022. |
|---|---|---|---|---|---|
| Negotin | 6.143 | 11.166 | 17.355 | 16.882 | 14.647 |
| Jabukovac | 4.550 | 3.886 | 2.988 | 1.413 | 940 |
| Bukovče | 2.676 | 2.677 | 2.399 | 1.136 | 928 |
| Kobišnica | 2.854 | 2.876 | 2.507 | 1.148 | 887 |
| Prahovo | 2.186 | 2.455 | 2.296 | 1.196 | 799 |
| Radujevac | 2.708 | 2.799 | 2.715 | 1.211 | 735 |
| Vidrovac | 1.654 | 1.435 | 1.126 | 656 | 618 |
| Štubik | 1.886 | 1.660 | 1.214 | 874 | 601 |
| Urovica | 3.554 | 3.471 | 2.826 | 831 | 595 |
| Plavna | 1.852 | 1.641 | 1.127 | 886 | 567 |
| Dušanovac | 2.510 | 2.408 | 2.320 | 782 | 548 |
| Sikole | 1.777 | 1.543 | 1.070 | 599 | 397 |
| Jasenica | 1.149 | 994 | 772 | 511 | 355 |
| Mokranje | 1.993 | 1.409 | 1.140 | 550 | 353 |
| Malajnica | 1.244 | 1.137 | 971 | 481 | 339 |
| Samarinovac | 906 | 990 | 1.021 | 437 | 319 |
| Miloševo | 790 | 813 | 913 | 443 | 316 |
| Dupljane | 1.292 | 1.176 | 1.011 | 481 | 309 |
| Srbovo | 951 | 1.030 | 951 | 444 | 289 |
| Karbulovo | 910 | 789 | 608 | 364 | 268 |
| Mihajlovac | 1.744 | 1.755 | 1.449 | 526 | 268 |
| Aleksandrovac | 1.015 | 1.077 | 994 | 459 | 252 |
| Slatina | 1.136 | 1.113 | 1.009 | 437 | 246 |
| Trnjane | 1.004 | 940 | 667 | 362 | 233 |
| Rečka | 1.235 | 1.054 | 649 | 353 | 223 |
| Mala Kamenica | 1.205 | 1.165 | 998 | 317 | 217 |
| Popovica | 1.111 | 911 | 606 | 345 | 214 |
| Čubra | 1.263 | 1.167 | 803 | 413 | 212 |
| Braćevac | 1.794 | 1.337 | 744 | 335 | 199 |
| Šarkamen | 836 | 672 | 496 | 299 | 199 |
| Rajac | 1.447 | 1.055 | 599 | 275 | 192 |
| Kovilovo | 884 | 852 | 623 | 292 | 188 |
| Vratna | 567 | 558 | 451 | 260 | 159 |
| Crnomasnica | 719 | 630 | 426 | 199 | 141 |
| Tamnič | 1.395 | 1.047 | 490 | 246 | 137 |
| Brestovac | 799 | 702 | 426 | 257 | 131 |
| Rogljevo | 633 | 454 | 258 | 123 | 98 |
| Veljkovo | 547 | 443 | 316 | 121 | 92 |
| Smedovac | 528 | 419 | 225 | 112 | 50 |
Sastav stanovništva
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 6,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,3 muškarci 45,6, žene 48,9
- Muškarci
- 48,1% 17.875
- Žene
- 51,9% 19.289
- Žena na 100 muškaraca
- 107,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 614 | 612 |
| 5–9 | 736 | 708 |
| 10–14 | 859 | 800 |
| 15–19 | 939 | 882 |
| 20–24 | 920 | 813 |
| 25–29 | 919 | 858 |
| 30–34 | 1.069 | 954 |
| 35–39 | 1.168 | 1.138 |
| 40–44 | 1.088 | 1.115 |
| 45–49 | 1.101 | 1.129 |
| 50–54 | 1.231 | 1.310 |
| 55–59 | 1.565 | 1.568 |
| 60–64 | 1.627 | 1.763 |
| 65–69 | 1.268 | 1.497 |
| 70–74 | 1.015 | 1.344 |
| 75–79 | 916 | 1.353 |
| 80–84 | 580 | 921 |
| 85+ | 260 | 524 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 6,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,4 muškarci 45,6, žene 49,0
- Muškarci
- 48,1% 17.528
- Žene
- 51,9% 18.924
- Žena na 100 muškaraca
- 108,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 587 | 602 |
| 5–9 | 706 | 676 |
| 10–14 | 829 | 783 |
| 15–19 | 942 | 902 |
| 20–24 | 900 | 800 |
| 25–29 | 922 | 816 |
| 30–34 | 1.028 | 910 |
| 35–39 | 1.167 | 1.154 |
| 40–44 | 1.092 | 1.083 |
| 45–49 | 1.064 | 1.115 |
| 50–54 | 1.216 | 1.270 |
| 55–59 | 1.461 | 1.471 |
| 60–64 | 1.640 | 1.826 |
| 65–69 | 1.251 | 1.438 |
| 70–74 | 1.038 | 1.382 |
| 75–79 | 830 | 1.216 |
| 80–84 | 583 | 931 |
| 85+ | 272 | 549 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 6,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,4 muškarci 45,7, žene 49,0
- Muškarci
- 48,1% 17.192
- Žene
- 51,9% 18.543
- Žena na 100 muškaraca
- 107,9
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 566 | 587 |
| 5–9 | 690 | 657 |
| 10–14 | 807 | 764 |
| 15–19 | 909 | 892 |
| 20–24 | 908 | 795 |
| 25–29 | 913 | 788 |
| 30–34 | 992 | 888 |
| 35–39 | 1.144 | 1.129 |
| 40–44 | 1.117 | 1.070 |
| 45–49 | 1.018 | 1.095 |
| 50–54 | 1.199 | 1.246 |
| 55–59 | 1.332 | 1.393 |
| 60–64 | 1.611 | 1.761 |
| 65–69 | 1.287 | 1.464 |
| 70–74 | 1.083 | 1.416 |
| 75–79 | 744 | 1.097 |
| 80–84 | 580 | 936 |
| 85+ | 292 | 565 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 6,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,5 muškarci 45,8, žene 49,1
- Muškarci
- 48,2% 16.922
- Žene
- 51,8% 18.181
- Žena na 100 muškaraca
- 107,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 568 | 574 |
| 5–9 | 656 | 645 |
| 10–14 | 791 | 740 |
| 15–19 | 895 | 862 |
| 20–24 | 917 | 807 |
| 25–29 | 900 | 766 |
| 30–34 | 944 | 869 |
| 35–39 | 1.128 | 1.079 |
| 40–44 | 1.122 | 1.090 |
| 45–49 | 1.021 | 1.079 |
| 50–54 | 1.138 | 1.198 |
| 55–59 | 1.239 | 1.353 |
| 60–64 | 1.555 | 1.652 |
| 65–69 | 1.352 | 1.513 |
| 70–74 | 1.104 | 1.404 |
| 75–79 | 705 | 1.065 |
| 80–84 | 572 | 917 |
| 85+ | 315 | 568 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 6,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,6 muškarci 45,9, žene 49,2
- Muškarci
- 48,3% 16.666
- Žene
- 51,7% 17.831
- Žena na 100 muškaraca
- 107,0
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 568 | 559 |
| 5–9 | 624 | 626 |
| 10–14 | 773 | 717 |
| 15–19 | 885 | 821 |
| 20–24 | 913 | 837 |
| 25–29 | 884 | 739 |
| 30–34 | 910 | 860 |
| 35–39 | 1.106 | 1.007 |
| 40–44 | 1.121 | 1.104 |
| 45–49 | 1.051 | 1.092 |
| 50–54 | 1.076 | 1.138 |
| 55–59 | 1.179 | 1.306 |
| 60–64 | 1.490 | 1.584 |
| 65–69 | 1.408 | 1.553 |
| 70–74 | 1.079 | 1.371 |
| 75–79 | 720 | 1.057 |
| 80–84 | 560 | 877 |
| 85+ | 319 | 583 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 6,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,7 muškarci 46,1, žene 49,3
- Muškarci
- 48,4% 16.402
- Žene
- 51,6% 17.509
- Žena na 100 muškaraca
- 106,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 548 | 539 |
| 5–9 | 615 | 614 |
| 10–14 | 742 | 692 |
| 15–19 | 854 | 787 |
| 20–24 | 932 | 867 |
| 25–29 | 855 | 730 |
| 30–34 | 892 | 833 |
| 35–39 | 1.064 | 943 |
| 40–44 | 1.138 | 1.125 |
| 45–49 | 1.055 | 1.086 |
| 50–54 | 1.045 | 1.101 |
| 55–59 | 1.146 | 1.274 |
| 60–64 | 1.412 | 1.493 |
| 65–69 | 1.441 | 1.637 |
| 70–74 | 1.055 | 1.305 |
| 75–79 | 740 | 1.050 |
| 80–84 | 533 | 833 |
| 85+ | 335 | 600 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 6,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 47,9 muškarci 46,3, žene 49,4
- Muškarci
- 48,4% 16.111
- Žene
- 51,6% 17.193
- Žena na 100 muškaraca
- 106,7
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 526 | 509 |
| 5–9 | 596 | 602 |
| 10–14 | 712 | 662 |
| 15–19 | 828 | 771 |
| 20–24 | 936 | 879 |
| 25–29 | 834 | 736 |
| 30–34 | 881 | 783 |
| 35–39 | 1.019 | 904 |
| 40–44 | 1.139 | 1.145 |
| 45–49 | 1.062 | 1.056 |
| 50–54 | 1.013 | 1.084 |
| 55–59 | 1.132 | 1.239 |
| 60–64 | 1.310 | 1.403 |
| 65–69 | 1.447 | 1.691 |
| 70–74 | 1.048 | 1.258 |
| 75–79 | 771 | 1.090 |
| 80–84 | 491 | 763 |
| 85+ | 366 | 618 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 6,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,1 muškarci 46,5, žene 49,6
- Muškarci
- 48,4% 15.805
- Žene
- 51,6% 16.849
- Žena na 100 muškaraca
- 106,6
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 505 | 478 |
| 5–9 | 579 | 585 |
| 10–14 | 692 | 641 |
| 15–19 | 808 | 750 |
| 20–24 | 897 | 862 |
| 25–29 | 839 | 744 |
| 30–34 | 870 | 750 |
| 35–39 | 979 | 871 |
| 40–44 | 1.120 | 1.119 |
| 45–49 | 1.091 | 1.049 |
| 50–54 | 963 | 1.061 |
| 55–59 | 1.121 | 1.207 |
| 60–64 | 1.183 | 1.336 |
| 65–69 | 1.408 | 1.618 |
| 70–74 | 1.091 | 1.301 |
| 75–79 | 826 | 1.127 |
| 80–84 | 443 | 696 |
| 85+ | 390 | 654 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 6,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,3 muškarci 46,7, žene 49,8
- Muškarci
- 48,5% 15.520
- Žene
- 51,5% 16.487
- Žena na 100 muškaraca
- 106,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 476 | 450 |
| 5–9 | 577 | 567 |
| 10–14 | 658 | 635 |
| 15–19 | 784 | 719 |
| 20–24 | 882 | 824 |
| 25–29 | 850 | 751 |
| 30–34 | 853 | 731 |
| 35–39 | 927 | 840 |
| 40–44 | 1.103 | 1.065 |
| 45–49 | 1.095 | 1.071 |
| 50–54 | 962 | 1.046 |
| 55–59 | 1.061 | 1.149 |
| 60–64 | 1.098 | 1.294 |
| 65–69 | 1.341 | 1.516 |
| 70–74 | 1.157 | 1.337 |
| 75–79 | 854 | 1.131 |
| 80–84 | 440 | 694 |
| 85+ | 402 | 667 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 6,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,5 muškarci 46,9, žene 50,0
- Muškarci
- 48,5% 15.202
- Žene
- 51,5% 16.130
- Žena na 100 muškaraca
- 106,1
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 439 | 434 |
| 5–9 | 568 | 551 |
| 10–14 | 628 | 619 |
| 15–19 | 758 | 691 |
| 20–24 | 870 | 779 |
| 25–29 | 848 | 763 |
| 30–34 | 834 | 718 |
| 35–39 | 895 | 827 |
| 40–44 | 1.078 | 991 |
| 45–49 | 1.090 | 1.086 |
| 50–54 | 994 | 1.067 |
| 55–59 | 991 | 1.086 |
| 60–64 | 1.050 | 1.244 |
| 65–69 | 1.279 | 1.449 |
| 70–74 | 1.192 | 1.362 |
| 75–79 | 824 | 1.119 |
| 80–84 | 474 | 696 |
| 85+ | 390 | 648 |
Procena pre popisa 2022. Ovde je procena za 2021. bila 8,1% veća od popisa, a 6,3% ljudi bilo je u drugoj starosnoj grupi.
- Prosečna starost
- 48,5 muškarci 46,9, žene 50,0
- Muškarci
- 48,5% 14.818
- Žene
- 51,5% 15.743
- Žena na 100 muškaraca
- 106,2
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 425 | 421 |
| 5–9 | 544 | 531 |
| 10–14 | 613 | 606 |
| 15–19 | 724 | 665 |
| 20–24 | 832 | 747 |
| 25–29 | 872 | 781 |
| 30–34 | 803 | 712 |
| 35–39 | 882 | 803 |
| 40–44 | 1.032 | 925 |
| 45–49 | 1.103 | 1.106 |
| 50–54 | 998 | 1.057 |
| 55–59 | 949 | 1.063 |
| 60–64 | 1.019 | 1.198 |
| 65–69 | 1.196 | 1.357 |
| 70–74 | 1.179 | 1.426 |
| 75–79 | 798 | 1.055 |
| 80–84 | 466 | 677 |
| 85+ | 383 | 613 |
- Prosečna starost
- 50,4 muškarci 48,8, žene 51,8
- Muškarci
- 48,4% 13.689
- Žene
- 51,6% 14.572
- Žena na 100 muškaraca
- 106,5
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 430 | 429 |
| 5–9 | 470 | 441 |
| 10–14 | 508 | 523 |
| 15–19 | 557 | 554 |
| 20–24 | 626 | 522 |
| 25–29 | 706 | 623 |
| 30–34 | 637 | 599 |
| 35–39 | 741 | 645 |
| 40–44 | 864 | 712 |
| 45–49 | 991 | 952 |
| 50–54 | 947 | 945 |
| 55–59 | 916 | 1.031 |
| 60–64 | 1.105 | 1.274 |
| 65–69 | 1.311 | 1.527 |
| 70–74 | 1.357 | 1.629 |
| 75–79 | 794 | 993 |
| 80–84 | 475 | 732 |
| 85+ | 254 | 441 |
- Prosečna starost
- 50,5 muškarci 49,0, žene 52,0
- Muškarci
- 48,5% 13.509
- Žene
- 51,5% 14.365
- Žena na 100 muškaraca
- 106,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 415 | 425 |
| 5–9 | 469 | 440 |
| 10–14 | 484 | 501 |
| 15–19 | 582 | 564 |
| 20–24 | 598 | 513 |
| 25–29 | 681 | 598 |
| 30–34 | 651 | 590 |
| 35–39 | 713 | 631 |
| 40–44 | 842 | 700 |
| 45–49 | 974 | 922 |
| 50–54 | 954 | 931 |
| 55–59 | 878 | 982 |
| 60–64 | 1.079 | 1.256 |
| 65–69 | 1.212 | 1.449 |
| 70–74 | 1.367 | 1.612 |
| 75–79 | 855 | 1.057 |
| 80–84 | 500 | 744 |
| 85+ | 255 | 450 |
- Prosečna starost
- 50,7 muškarci 49,2, žene 52,2
- Muškarci
- 48,4% 13.262
- Žene
- 51,6% 14.111
- Žena na 100 muškaraca
- 106,4
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 409 | 422 |
| 5–9 | 455 | 433 |
| 10–14 | 483 | 487 |
| 15–19 | 564 | 559 |
| 20–24 | 578 | 511 |
| 25–29 | 660 | 557 |
| 30–34 | 664 | 584 |
| 35–39 | 686 | 622 |
| 40–44 | 800 | 683 |
| 45–49 | 953 | 878 |
| 50–54 | 950 | 922 |
| 55–59 | 855 | 945 |
| 60–64 | 1.003 | 1.191 |
| 65–69 | 1.138 | 1.387 |
| 70–74 | 1.340 | 1.579 |
| 75–79 | 940 | 1.119 |
| 80–84 | 514 | 763 |
| 85+ | 270 | 469 |
- Prosečna starost
- 50,9 muškarci 49,4, žene 52,3
- Muškarci
- 48,5% 13.017
- Žene
- 51,5% 13.831
- Žena na 100 muškaraca
- 106,3
Tabela po starosti
| Starost | Muškarci | Žene |
|---|---|---|
| 0–4 | 415 | 420 |
| 5–9 | 435 | 426 |
| 10–14 | 486 | 483 |
| 15–19 | 538 | 533 |
| 20–24 | 560 | 524 |
| 25–29 | 636 | 511 |
| 30–34 | 676 | 577 |
| 35–39 | 659 | 614 |
| 40–44 | 764 | 674 |
| 45–49 | 925 | 817 |
| 50–54 | 946 | 915 |
| 55–59 | 868 | 949 |
| 60–64 | 923 | 1.098 |
| 65–69 | 1.083 | 1.327 |
| 70–74 | 1.298 | 1.543 |
| 75–79 | 997 | 1.181 |
| 80–84 | 528 | 753 |
| 85+ | 280 | 486 |
Crtica je Srbija u istoj godini. Procene pre 2022. se ne nastavljaju na one posle popisa, pa se te godine ne porede međusobno. RZS.
Nacionalnost, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Srbi | 80,9% | 79,5% | 22.857 | |
| Vlasi | 6,2% | 9,1% | 1.763 | |
| Romi | 1,1% | 1,2% | 323 | |
| Nisu se izjasnili | 1,6% | 2,4% | 451 | |
| Nepoznato | 8,4% | 5,9% | 2.383 |
Grupe ispod 1% (18)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Rumuni | 0,52% | 0,7% | 147 |
| Ostali | 0,30% | 0,2% | 85 |
| Bugari | 0,19% | 0,2% | 54 |
| Makedonci | 0,15% | 0,2% | 43 |
| Jugosloveni | 0,12% | 0,1% | 35 |
| Muslimani | 0,09% | 0,1% | 26 |
| Hrvati | 0,07% | 0,1% | 20 |
| Crnogorci | 0,06% | 0,1% | 18 |
| Albanci | 0,05% | 0,1% | 13 |
| Regionalna pripadnost | 0,04% | 0,0% | 12 |
| Rusi | 0,02% | 0,0% | 6 |
| Slovenci | 0,02% | 0,0% | 6 |
| Nemci | 0,02% | 0,0% | 5 |
| Bošnjaci | 0,01% | 0,0% | 4 |
| Mađari | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Slovaci | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Ukrajinci | 0,01% | 0,0% | 3 |
| Rusini | 0,00% | 0,0% | 1 |
Veroispovest, popisi 2022. i 2011.
| Grupa | Traka | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|---|
| Pravoslavna | 88,3% | 89,8% | 24.943 | |
| Nisu se izjasnili | 1,7% | 2,3% | 475 | |
| Nepoznato | 8,6% | 6,0% | 2.437 |
Grupe ispod 1% (7)
| Grupa | 2022. | 2011. | Broj |
|---|---|---|---|
| Nisu vernici | 0,47% | 0,5% | 132 |
| Ostale hrišćanske | 0,34% | 0,7% | 95 |
| Protestantska | 0,28% | 0,3% | 80 |
| Islamska | 0,18% | 0,2% | 51 |
| Katolička | 0,14% | 0,2% | 39 |
| Agnostici | 0,03% | 0,0% | 8 |
| Istočnjačke | 0,00% | 0,0% | 1 |
Udeo u svim popisanim. Izjašnjavanje nije obavezno, a „Nepoznato” je kategorija RZS-a. Udeo „Nepoznato” je u Srbiji 2022. veći nego 2011, pa razlika između kolona ne mora da bude stvarna promena. Nacionalnost i vera se ne ocenjuju i ne ulaze u poređenja. RZS, Popis 2022.
Cena života
- Korpa, usklađena
- 105.198 RSD, 2026-05, pomereno do 2026-09, procena iz najbližih gradova
- Prosečna plata
- 101.702 RSD
- Stanovanje mesečno
- 28.694 procena, stan od 50 m²
- Sve kroz platu
- 1,32 korpa i stanovanje
Procena Državna računica, a ne tržišno merenje; koristi se oprezno i poredi sa našim cenama iz prodavnica. Stanovanje: za ovo mesto nema kirija ni kupoprodaja, pa je ovo procena iz cene novih stanova, svedena na istu skalu. Uporedi cene u prodavnicama.
Stanovanje i obrazovanje
- Stanova
- 27.326
- Prazni i napušteni
- 36,2%
- Pod zakupom
- 3,7%
- Zgrade starije od 1971.
- 29%
- Viša ili visoka škola
- 14,2%
- Bez srednje škole
- 44,0%
Popis 2022. RZS.
Posao i plate
- Neto plata, 12 meseci
- 101.702 do 08/2026
- Zaposlenih na 1.000
- 285
- Aktivnih firmi
- 147 09/2025
- Nezaposlenih na birou
- 1.297 09/2025
- Budžet po stanovniku
- 55.715 RSD, 2024.
- Ulaganja po stanovniku
- 3.443 RSD, 6,2% rashoda
Plata zaposlenih koji ovde žive, bez obzira na to gde rade. Tačka je ovo mesto, crta je Srbija.
Zdravstvo
- Lekara
- 92
- Stanovnika po lekaru
- 292
- Zubara
- 4
- Farmaceuta
- 0
Podaci za 2024, samo zdravstvena služba. Broji se gde ljudi rade, pa bolnički centri izgledaju bolje od mesta čiji se stanovnici tamo leče.
Škole i vrtići
- Skor na maloj maturi
- 424 2025/26, prosek mesta 481
- Osnovnih škola
- 10
- Dece u vrtiću
- 583 2025/2026
- Obuhvat vrtićem
- 49% naša procena
Skor je prosek tri standardizovana testa, ponderisan brojem učenika. Više govori o generaciji i porodicama nego o samoj školi. Ministarstvo prosvete.
Od čega se živi
Popis 2022.
Popis 2011.
| Grupa | 2022. | Udeo | 2011. | Udeo |
|---|---|---|---|---|
| Zaposleni | 8.086 | 28,6% | 12.026 | 32,5% |
| Penzioneri | 10.162 | 36,0% | 10.435 | 28,2% |
| Deca do 15 godina | 2.801 | 9,9% | 4.277 | 11,5% |
| Učenici i studenti | 1.367 | 4,8% | 2.305 | 6,2% |
| Nezaposleni | 1.361 | 4,8% | 2.100 | 5,7% |
| Domaćinstvo i ostali | 4.484 | 15,9% | 5.913 | 16,0% |
RZS, popisi 2011. i 2022: svaka osoba je u jednoj grupi. Stopa nezaposlenosti po popisu je 14,4%. Godišnje, PIO fond: 8.022 korisnika penzija u 2026-06, prosečna penzija 45.665 RSD, 105 korisnika na 100 zaposlenih. Ne ulazi u ocenu.
Komunalije i putevi
- Domaćinstva na vodovodu
- 87,4%
- Domaćinstva na kanalizaciji
- 64,7%
- Prečišćene otpadne vode
- 0,0%
- Opštinski putevi sa savremenim kolovozom
- 69,0%
- Divlje deponije, prijavljene
- 37
Godišnjak Opštine i regioni, podaci za 2024. Priključci prema domaćinstvima iz popisa 2022, pa vikend kuće mogu da podignu udeo. Ne ulazi u ocenu.
Na šta opština planira da troši
Plan za 2021, ukupno 1.439 miliona RSD. Godine se razlikuju među mestima, pa ovo nije rang.
- Ekonomski poslovi
- 31,2%
- Opšte javne usluge
- 22,8%
- Obrazovanje
- 13,9%
- Rekreacija, sport i kultura
- 11,1%
- Stanovi i zajednica
- 10,4%
- Zaštita životne sredine
- 6,0%
- Socijalna zaštita
- 3,7%
- Odbrana
- 0,5%
Budžet opštine, data.gov.rs. Plan nije izvršenje. Ne ulazi u ocenu.
Mobilna mreža i internet
- Mobilna mreža, preuzimanje
- 141 Mb/s
- Broj mobilnih testova
- 508
- Fiksni, preuzimanje
- 130 Mb/s zavisi od paketa
Ocena ide iz mobilne mreže, jer ljudi internet uglavnom koriste na telefonu preko 4G i 5G. Fiksna brzina više pokazuje koji paket korisnici biraju nego šta je dostupno, pa nije u oceni. Prosek Speedtest merenja za 3. kvartal 2026, koja sami pokreću korisnici. Kod malog broja testova rezultat je nesiguran. Speedtest by Ookla Global Fixed and Mobile Network Performance Maps, CC BY-NC-SA 4.0.
Vazduh
Poslednjih 30 dana, stanica Negotin, neverifikovano, do 2026-11-01.31,6 µg/m³ PM2.5
- PM2.5 zimi, procena
- 30,0
- Leti, model
- 6,2
- Emisije SO₂ iz fabrika
- 190 t 2024, pogona: 1
Procena Ovde nema SEPA stanice za PM2.5. Prikazan je atmosferski model za 2025, a zimska vrednost je pomnožena sa 1,30, koliko model u proseku potcenjuje merenja. Stvarna vrednost može biti znatno drugačija. Emisije: NRIZ registar.
Bezbednost na putu
- Sa povređenima 2025.
- 55
- Sa poginulima 2025.
- 7
- Teških godišnje na 10.000 ljudi prisutnih tokom dana
- 23,3 26.573 ljudi tokom dana
- Sve nezgode 2026.
- 125 tekuća godina
- Na glavnim putevima van naselja*
- 19 od 62 teških, 2025.
Ocena ne računa nezgode na autoputevima i brzim putevima (0% teških nezgoda ovde), a deli se sa dnevnim stanovništvom: stanovnici plus ljudi koji tu rade, minus oni koji rade negde drugde. Drugi tranzitni putevi su i dalje uračunati; zvezdica je naš proračun koji ne menja ocenu. MUP, otvoreni podaci.
Osude za krivična dela
- Osuđenih odraslih 2024.
- 116
- Za imovinu
- 23
- Za život i telo
- 9
- U saobraćaju
- 3
Osude po mestu izvršenja, ne prijavljena dela i ne ocena bezbednosti, zato nisu u indeksu.
Povezanost
- Do sedišta regiona*
- 67 min 138. od 161
- Do najbližeg velikog centra*
- 168 min 152. od 161
- Do Beograda*
- 232 min 150. od 161
- Do najbližeg fakulteta*
- 0 min 1. od 161
- Do najbliže srednje škole*
- 0 min 1. od 161
Minuti vožnje kolima bez gužve, od centra mesta. Ne meri autobus i ne ulazi u ocenu. Veliki centri su Beograd, Novi Sad, Niš i Kragujevac. Nula znači da je cilj u samom mestu. Red 1 je najbliže.